Μήτσος ΚΤΜΣΚ

Χαρτί κατάταξης ενώ είμαι φοιτητής!

53 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda CBR (125cc) Honda CBR (600 RRcc)

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα σας. Μόλις με πήραν τηλέφωνο να πάω να παραλάβω το χαρτί κατάταξης στρατού ..

Για να μην τελείως άσχετος εκεί και τα ρωτάω όλα μπορεί κάποιος να με βάλει στον δρόμο της επιφώτησης για το πως μπορώ να συνεχίσω την αναβολή μέχρι να τελειώσω την σχολή ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Yamaha xt660z Tenere (660cc) Hebo Transam

Δημοσιεύτηκε

Παρε ενα τηλεφωνο στη στρατολογια για να σου πουν τι ακριβως θα κανεις .

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XSR

Δημοσιεύτηκε

βεβαίωση σπουδών-στρατολογία-αναβολή

Αυτά είναι τα 3 βήματα

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Sprint ST (1050cc) Shoei XR 1000

Δημοσιεύτηκε

Πόσο χρονών είσαι; Γιατί αν είσαι πάνω από 26 δεν μπορείς να πάρεις αναβολή εκτός κι αν είσαι σε μεταπτυχιακό, το οποίο σου δίνει αναβολή έως τα 28 σου χρόνια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR (125cc) Honda CBR (600 RRcc)

Δημοσιεύτηκε

Όχι 18 είμαι!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Innova R (675cc) Suomy SR Sport Aprilia RSV4R (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Έλα έλα τα τσίμπησες τα 8 χρονάκια αναβολή :_rock-on:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος

Δημοσιεύτηκε

Φίλε τη γάμησες.Έτσι είχε γίνει στον αδερφό μου και τελικά μπήκε μέσα αλλιώς φαίνεσαι λιποτακτης...Καλή θητεία από μένα... :mB_kalo_e:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Varadero (1000cc) Ducati Multistrada (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

τι λες ρε φιλε? ειναι φοιτητης δεν παιζει να κυριχτει λιποτακτης....βεβαιωση σπουδων θα πας να παρεις απο την σχολη σου θα πας στην στρατολογια και θα εκγρηθει η αναβολη σου....τωρα δεν ξερω αν θα ειναι 8 χρονια η αναβολη αλλα σιγουρα εχεις 4 στανταρ...εμενα μου ηρθε το χαρτι προχτες και παρουσιαζομαι 13 Σεπτεμβρη Αυλωνα! και ενα φιλαρακι που ειναι φοιτητης παρουσιαζετε μαζι μου και ξεκινησε διαδικασια αναβολης!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Όπως τα λέει ο Γιώργος.

Προς Tsiou και όσους δεν είναι σίγουροι. ΜΗΝ απαντάτε ότι να ναι και αγχώνετε κόσμο χωρίς λόγο.

Εφόσον το παλικάρι είναι φοιτητής (άρα έχει ήδη γραφτεί σε σχολή) πάει στη στρατολογία και το γραφείο που ανήκει και απλά καταθέτει τη βεβαίωση σπουδών. ΕΠΙ ΤΟΠΟΥ τσιμπάει το χαρτί αναβολής (ανάλογα τα έτη της σχολής) και τέλος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda anf125 sx150 Suzuki rm450-z (491cccc)

Δημοσιεύτηκε

φιλε εαν ενδιαφερεσαι να μπεις τωρα θα κανεις 9μηνο σιγουρα αλλιως πας για 12 μηνο απο το 13

και αυτο ειναι σχεδον σιγουρο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati Multistrada S (1200cc) HJC RPHA 10 Plus Vespa PX 200 (200cc)

Δημοσιεύτηκε

Και μενα μου ειχε ερθει χαρτι στο πρωτο ετος σπουδων, δεν ειχα παει απο πριν να παρω αναβολη. Ζητησα και πηρα βεβαιωση σπουδων απο την σχολη μου και πηγα στη στρατολογια με το χαρτι καταταξης και τη βεβαιωση. Τωρα εχω αναβολη μεχρι το 2015 (πως περναν τα χρονια ε?)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

και εγω ειχα παρει αναβολη 8 χρονια και το μετανιωσα.καλυτερα να πας να ξεμπερδευεις.ασε που σαν στρατιωτης θα περνας κ μαθηματα πιο ευκολα κ θα εχεις κ φοιτητικη αδεια αλλα ο πραγματικος λογος που το μετανιωσα ειναι οτι αν ειχα τελειωσει τη θητεια μου τωρα θα ειχα μια σταθερη κ μονιμη δουλεια στην τραπεζα οπου εκανα την πρακτικη μου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

και εγω ειχα παρει αναβολη 8 χρονια και το μετανιωσα.καλυτερα να πας να ξεμπερδευεις.ασε που σαν στρατιωτης θα περνας κ μαθηματα πιο ευκολα κ θα εχεις κ φοιτητικη αδεια αλλα ο πραγματικος λογος που το μετανιωσα ειναι οτι αν ειχα τελειωσει τη θητεια μου τωρα θα ειχα μια σταθερη κ μονιμη δουλεια στην τραπεζα οπου εκανα την πρακτικη μου.

Αυτό είναι κάτι που απασχολεί και εμένα

Αν πάω στρατό τώρα και ξεμπερδέψω, θα κάνω μετά την πρακτική μου και αν είμαι καλός, θα με κρατήσουν πιστεύω

Είτε είναι τράπεζα, είτε γραφείο κλπ

Λογιστική σπουδάζω για την ιστορία

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αυτό είναι κάτι που απασχολεί και εμένα

Αν πάω στρατό τώρα και ξεμπερδέψω, θα κάνω μετά την πρακτική μου και αν είμαι καλός, θα με κρατήσουν πιστεύω

Είτε είναι τράπεζα, είτε γραφείο κλπ

Λογιστική σπουδάζω για την ιστορία

Καλα ναι, τα ιδια λεγαμε κι'εμεις αλλα money talks my friend. Ο φοιτητακος που κανει πρακτικη κοστιζει 300€ στο αφεντικο γιατι τα υπολοιπα 300 + ασφαλεια πληρωνονται απο το ΕΣΠΑ ή απο τον ΟΑΕΔ. Οταν τελειωσεις την πρακτικη και θα εχεις και το πτυχιο στα χερια σου θα κοστιζεις στ'αφεντικο βασικο μισθο + ασφαλεια + ενσημα + φορους, δηλαδη πανω απο 1200€. Δεν ειναι το ιδιο...

Αλλα σε γενικες γραμμες ειναι σοφη κινηση να πας τωρα να ξεμπερδεψεις και μετα να σπουδασεις ανενοχλητος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Bonneville (865cc) Shoei xr 1100

Δημοσιεύτηκε

και εγώ για τους παραπάνω λόγους έπεισα τον γιο μου και πήγε χτες και έκοψε την αναβολή του για να πάει με την σειρά του Νοεμβρίου...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Καλα ναι, τα ιδια λεγαμε κι'εμεις αλλα money talks my friend. Ο φοιτητακος που κανει πρακτικη κοστιζει 300€ στο αφεντικο γιατι τα υπολοιπα 300 + ασφαλεια πληρωνονται απο το ΕΣΠΑ ή απο τον ΟΑΕΔ. Οταν τελειωσεις την πρακτικη και θα εχεις και το πτυχιο στα χερια σου θα κοστιζεις στ'αφεντικο βασικο μισθο + ασφαλεια + ενσημα + φορους, δηλαδη πανω απο 1200€. Δεν ειναι το ιδιο...

Αλλα σε γενικες γραμμες ειναι σοφη κινηση να πας τωρα να ξεμπερδεψεις και μετα να σπουδασεις ανενοχλητος.

Και πως μπορώ να το κάνω αυτό?? Πάω στη στρατολογία και κόβω απλά την αναβολή??

Και το ΤΕΙ??

Το "ενημερώνω" κάπως?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Πας στη στρατολογια, τους λες οτι θες να κοψεις την αναβολη και ξερουν αυτοι τι θα κανουν.

Μετα πας στη σχολη στη γραματεια και κανεις διακοπη σπουδων. Αυτο πλεον ειναι απαραιτητο να το κανεις ωστε να μην χρεωθεις 2 ανενεργα 6μηνα αφου ο νεος νομος εχει μπει σε εφαρμογη και ολοι εχουν οριο σπουδων (τελος οι αιωνιοι φοιτητες).

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος

Δημοσιεύτηκε

Ρε πλάκα έκανα εξού και το :mB_kalo_e: ...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Piaggio Zip R Yamaha T MAX

Δημοσιεύτηκε

Καλύτερα μπες τώρα. Εγώ ακόμη το μετανιώνω που δε μπήκα στα 18 να ξεμπερδεύω. Άσε που θα προλάβεις και το 9μηνο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XSR

Δημοσιεύτηκε

Εγώ λέω να τελειώσεις τις σπουδές σου και μετά να πας. Αν πας πρώτα φαντάρος, μετά θα βαριέσαι να διαβάσεις.

Και πως μπορώ να το κάνω αυτό?? Πάω στη στρατολογία και κόβω απλά την αναβολή??

Και το ΤΕΙ??

Το "ενημερώνω" κάπως?

Εγώ λέω να τελειώσεις τις σπουδές σου και μετά να πας. Αν πας πρώτα φαντάρος, μετά θα βαριέσαι να διαβάσεις.
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Πας στη στρατολογια, τους λες οτι θες να κοψεις την αναβολη και ξερουν αυτοι τι θα κανουν.

Μετα πας στη σχολη στη γραματεια και κανεις διακοπη σπουδων. Αυτο πλεον ειναι απαραιτητο να το κανεις ωστε να μην χρεωθεις 2 ανενεργα 6μηνα αφου ο νεος νομος εχει μπει σε εφαρμογη και ολοι εχουν οριο σπουδων (τελος οι αιωνιοι φοιτητες).

Σ'ωραίος Σταύρε, το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το κάνω έτσι!!!

Edit: Δεν ξέρω ρε Φρανκ, ίσως να έχεις δίκιο αλλά σκέφτομαι ότι μετά θα μου έχει φύγει ένα σημαντικό βάρος!!

Τροποποιήθηκε από τον nikosgiann

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Εγω που κανω πρακτικη στη Γερμανια και κοιταω για δουλειες να συνεχισω, με βασανιζει η ιδεα της θητειας που την εχω ανεκπληρωτη. Η αναβολη ειναι μεχρι το 15 και για να θεωρηθεις κατοικος εξωτερικου και να παρεις απεριοριστη αναβολη θες τουλαχιστον 5 χρονια εκτος συνορων. Αρα τον π@λο πρεπει να διακοψω καριερα και να γυρισω για να κανω τη μ@λ@κια. Αν ειχα κανει θητεια στα 18 τωρα θα ημουν ξενοιαστος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki VSTROM+TRACER! (650850cc)

Δημοσιεύτηκε

Η θητεια ειχε μειωθει στους 9 μηνες με το σκεπτικο να προσληφθουν μονιμοι (και για ψηφοθηρικους λογους).

Τωρα που δεν υπαρχουν χρηματα να πληρωθουν, η θητεια θα αυξηθει το 2013 στους 12 μηνες, και αργοτερα ισως και αλλο (εγω ειχα κανει 18!).

Τραβα να ξεμπερδευεις, καθε περσι και καλυτερα πλεον.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xt660z Tenere (660cc) Hebo Transam

Δημοσιεύτηκε

Τελιωνε πρωτα με τη σχολη και μετα μπες και παλι σε μικρη ηλικια θα εισαι , σε γενικες γραμμες ναι οσο πιο μικρος τοσο το καλυτερο αλλα αν καποιος εχει να τελιωσει μια σχολη-κατι τετοιο καλυτερα να τελιωνει πρωτα απο'κει και μετα να παει τις τελευταιες (αναγκαστικες)του διακοπες-στρατο .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha FZ6 Fazer Yamaha NewMate (1984) (50cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Για να θεωρηθείς μόνιμος κάτοικος εξωτερικού θες 7 χρόνια ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ σε χώρα του εξωτερικού, (αλλιώς είναι 12 αν δεν κάνω λάθος)..

Το 2006 η νομοθεσία άλλαξε! Προς το καλύτερο! Πλέων οι κυρώσεις αν δεν πας είναι λιγότερες, και είναι υποχρεωμένοι να σου δίνουν διαβατήριο (ενώ παλιότερα αν έμενες στο εξωτερικό ή και στην Ελλάδα και ήσουν ανυπότακτος έχανες αυτό το δικαίωμα) Έδω θα βρείτε και κάποιες παραπάνω λεπτομέρειες.. Και γενικός αν το ψάξετε λίγο στον γουγλη... (Λίγο εκτός θέματος, αλλά εστιάζω στην αναβολή επ αορίστου) Άν μένεις στο εξωτερικό, υποτίθεται ότι δεν σου επιτρέπετε η διαμονή στην Ελλάδα για πάνω από 30 μέρες τον χρόνο αλλά:

Με το νόμο 3257 του 2004 επιτρέπεται η χωρίς έλεγχο της στρατολογικής κατάστασης του ανυπότακτου επίσκεψή του για 30 μέρες ΣΥΝΟΛΙΚΑ το χρόνο. Στη πράξη, και ιδιαίτερα μετά την κατάργηση των διασυνοριακών ελέγχων (δες παρακάτω για Σένγκεν) και της κατάργησης του σφραγίσματος των διαβατηρίων οι αστυνομικές και στρατολογικές αρχές δεν μπορούν να ξέρουν πόσες μέρες βρίσκεται ο ανυπότακτος εξωτερικού στην Ελλάδα. Με άλλα λόγια: Δεν υπάρχει κανείς λόγος ανησυχίας εφόσον δεν προκύπτει από πουθενά ότι παρέμεινες στην Ελλάδα για περισσότερο από 30 μέρες μέσα σε ένα χρόνο.

Προσωπικά έχω αναβολή μέχρι το 2017, και δεν σκοπεύω να την κόψω, μετά το σκέφτομαι και αν θα πάω γενικός (μέχρι τότε μπορεί και να μην υπάρχει (Ελλάδα), πέρυσι στην Γερμανία καταργήθηκε τελείως, ούτε κοινωνική εργασία που έπρεπε να κάνεις παλιότερα αντί για στρατό) ... δεν χρωστάω σε κανέναν να καθαρίζω τουαλέτες, να βαράω προσοχές και να πίνω καφέδες με στρατόκαυλους για 9 μήνες.

Η θητεία στον Ελληνικό στρατό του 2012 δεν έχει να μου προσφέρει κάτι..

Τροποποιήθηκε από τον Drtzekos
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.