Stratos 650

Ατάκες Μηχανικών που έγραψαν ιστορία

84 μηνύματα σε αυτό το θέμα

BMW f650gs (800cc) Bell M4R BMW f800gs (800cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Καλησπέρα στο κόσμο του mybike, όλοι και όλες πάντα όρθιοι και όρθιες!

Γείτονας από παππουδοφόρουμ :secret:

(μην τρομάξετε σύχρονος πρρολετάριος εδώ :)

Δεν έγραψα στα νέη μέλη γιατί δεν μου αρέσει να καλοσορίζω με άδεια χέρια, ετσι είπα να ανοίξω αυτό το θεμα για να έρθουμε πιο κοντά μέσω του γέλιου

Κάνω την αρχή λοιπόν:

Σε άνθρωπο που ήθελε να λέγετε μηχανικός του σπάει το τζαμάκι των υγρών φρένων κατά τη διάρκεια του service με αποτέλεσμα να χυθούν τα υγρά επάνω στα πλαστικά της μηχανής. Όταν του το γύρισα για να αναλάβει τη βαφή τουw μου απάντησε το άτομο!

"Πήγενε πάρε μια αλοιφή για γρατζουνιές και θα γίνει"

Από τον ίδιο μερικούς μήνες μετά (εδώ γελάτε και με εμένα που του την ξαναπήγα)

Εχει σκάσει τσιμούχα λαδιού και επειδή δεν υπήρχε λέει ανταλλακτικό έβαλε κόλλα. Όταν την επόμενη μέρα επιστρέφω τη μηχανή γεμάτη λάδια μου λέει

"Στάζει ε?, ε θα σου βάλω άλλη κόλλα πιο δυνατή"

Πάλι ο αθεόφοβος στο μεσοδιάστημα μεταξύ πρώτης και δεύτερης ατάκας :lol: ! Θα γράψει ιστορία αυτή η ατάκα παιδιά

Εγώ:

-Η πίσω ανάρτηση είναι πολύ σκληρή και κοπανάει συνέχεια τι επιλογές έχουμε ?

Υποτηθέμενος Μηχ.:

-Κάνε υπομονή κάποια στιγμή θα μαλακώσει !

:crazy::shoot::hunter::wallbash::shock:

Το τελευταίο και το πιο πρόσφατο από μηχανικό της bmw

To πίσω φανάρι λάσκαρε σε πολύ μεγάλο αθμό και επειδή θέλει πολύ λύσιμο του είπα να το διορθώσουμε γιατί δημιουργείτε πρόβλημα και στη λάμπα

απάντηση

-Μην αγχώνεσαι άστο όπως είναι να παίζει ( :kaaaala: ) σε λαστιχένια βάση πατάει δεν θα σπάσει

Για την ιστορία να πω ότι ο πρώτος απατεώνας ευτυχώς έκλεισε το συνεργείο του και απο εμένα έφαγα πολλά λεφτά :pray:

Γι'αυτό να είστε προσεκτικοί και προσεκτικές

Τροποποιήθηκε από τον Stratos 650
Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δημοσιεύτηκε

Καλώς ήρθες φίλε... Έχεις να μου προτείνεις κανέναν καλό μάστορα για (αν και) όταν πάρω μηχανή; :D :P :P :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ευχαριστώ πολύ !

Εχω πάρει δίπλωμα πλέον οπότε μπορώ να σου πω τι άτομο είναι από τον πρώτο διάλογο :lol:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda transalp700

Δημοσιεύτηκε

Kατ'αρχήν καλωσήρθες!!Τώρα αναφορικά με τον πρώτο μάστορα που λες,έλα πες την αλήθεια,είχε ωραία κόρη,σύζυγο???Αλλιώς δεν εξηγείται,εκτός αν είσαι απο τον πλανήτη ¨Αρη και εκέι δεν ΄΄εχει αλλο συνεργείο!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Kατ'αρχήν καλωσήρθες!!Τώρα αναφορικά με τον πρώτο μάστορα που λες,έλα πες την αλήθεια,είχε ωραία κόρη,σύζυγο???Αλλιώς δεν εξηγείται,εκτός αν είσαι απο τον πλανήτη ¨Αρη και εκέι δεν ΄΄εχει αλλο συνεργείο!!

Ευχαριστώ !

χαχαχαχα κοίτα να δεις τι γίνετε, ήτανε κινεζούλα (η μοτο..) και αυτός ο μόνος μηχανικός που συνεργαζόταν η τότε αντιπροσωπεία (έχει κλείσει τώρα). Επίσης ήταν δίπλα στο σπίτι οπότε το έφαγα το αυγουλάκι μου..

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Transalp 650

Δημοσιεύτηκε

Όταν είχα πάρει το Liberty 125 (το πρώτο μου δίκυκλο) καινούργιο είπα να πάω στο συνεργείο της αντιπροσωπείας για τα 1000 χλμ.

Παίρνω τηλ. και κανονίζω πρώτο ραντεβού 9 το πρωί Σαββάτου γιατί είχα δουλειά και τους το είπα.

Το πάω κανονικά και τι μου λέει ο τύπος........

''άστο και έλα σε 3 ώρες''

''ώπα ρε φίλε γιατί τόσο;

σου είπα ότι έχω και δουλειές, στα 1000 χλμ τι έχεις να κάνεις;''

''τι δουλειά μου θα σου πω ρε μεγάλε.......''

φυσικά το πήρα και δεν ξαναείδε.

αλλά για καλή μου τύχη πηγαίνοντας στο συνεργείο πέτυχα από λάθος ένα άλλο στα 200 μέτρα(στην Μπιζανίου, Θεσσαλονίκη) εξουσιοδοτημένο επίσης της Piaggio.

Μπαίνω μέσα και τους ρωτάω

''Ρε παιδιά έχω τα 1000 χλμ αλλά δεν έχω ραντεβού τι μπορούμε να κάνουμε;''

Και η θεική απάντηση πραγματικού επαγγελματία

''Δεν είναι πολύ δουλειά,

αν θέλεις μέχρι σου κάνουμε καφέ άστο να κρυώσει και το φτιάχνουμε''

και δεν τελειώσαμε...

''Φίλε το βιβλίο δεν λέει αλλαγή φίλτρου αλλά σου το προτείνουμε αν το θες γιατί είναι το πρώτο του''

Του λέω ναι και ανοίγουμε κουβέντα για την τεράστια πινακίδα που μου δώσανε(θυμάστε το 05)

Ήταν η πρώτη που είδαν και αφού τράβηξαν τα μαλιά τους την πέρασαν δωρεάν........

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

μήπως τελικά όλοι οι απατεονίσκοι είναι μαζεμένοι θεσσαλονίκη... :lipssealed:

Φαντάζομαι το τι θα έχουν ακούσει αυτοί-αυτές που είναι από μικρή επαρχία

Ξέχασα να πω το πιο βασικό!

Ισχύει για όλα τα συνεργεία πως μετά από κάθε service πρέπει πάντα να λείπει τουλάχιστον μία βίδα

:D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Varadero (1000cc) Ducati Multistrada (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

ατακα εμπορου στο τερμα της Αχαρνων....ενα φιλαρακι ενδιαφερετε να αγορασει cbr 125 και μιας και εχω και εγω ενα παμε να το δουμε....βαζουμε το μηχανακι μπροστα και παρατηρω οτι η καμπανα χτυπαει γιορτινα ρε παιδι μου! σαν Ανασταση...το μοτο δεν εχει δουλεψει ενα λεπτο και μενει απο βενζινη...τεσπα παει ο εμπορος(ο Θεος να τον κανει) και του βαζει βενζινη γυρναει και το μοτο ειχε θερμοκρασια στην μεση παρακαλω! του λεμε χτυπαει η καμπανα και μας λεει ηταν κρυο τωρα δεν χτυπαει! και τι ειχε κανει ο αθεοφοβος ρε παιδες...ειχε ακουμπησει τον κολο του πανω στον συμπλεκτη ωστε να μειωσει τον ηχο με το να συμπλεκταρει μονιμα! συν οτι ξεκολιασε το μοτο μεχρι να ερθει..απεναντι πηγε σε ενα συνεργειο και ηρθε!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Piaggio Zip Yamaha XT (660cc)

Δημοσιεύτηκε

Πριν καμια 4ετια, βρησκω πιτα το λαστιχο του μπομπου που ειχα, το παω μερικα μετρα απο το σπιτι μου στο πιο γνωστο βουλκανιζατερ της περιοχης, μου αλλαζει σαμπρελα, το περνω και φευγω. Λιγες μερες μετα ξανα πιτα το λαστιχο, του το ξαναπαω, ξανα σαμπρελα. Τι στο καλο σκεφτομαι, δυο σε τοσο μικρο διαστημα; Καμια βδομαδα μετα ξανα τα ιδια... Του το παω ξανα και του λεω: "Τι θα γινει ρε φιλε με αυτο, γιατι μου σκαει συνεχια;"

Και η απαντιση: 'Ετσι ειναι αυτα, κολομηχανακα, δεν εχει σαμπρελα στο σωστο μεγεθος και ετσι σκανε ευκολα"

Σοκαριστικα απο την απαντιση, το πηρα σε αλλων και δεν χρειαστικε αλλαγη ποτε ξανα... (οταν ειχα αρχισει να σκεφτομαι να αλλαξω λαστιχο λογο του οτι το ειχα πανω 3 χρονια μου κλεψανε το μηχανακι...:()

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
DT125X

Δημοσιεύτηκε

τι θυμήθηκα....

είχα ένα παλαιό εντουράκι και είχε πρόβλημα με το μπουζί καθε 3και λίγο άλλαζα μπουζί...βέβαια πιτσιρίκος καμιά 16 δεν ένιωθα από μηχανολογικά ασε που είχα την εντύπωση οτι οι μηχανικοί μοτο/των ήταν επιπέδου nasa οχι για την γνωστή συμπεριφορά τους αλλά για το οτι μπορουν να επισκευάσουν κάτι σε μια μοτο/τα που εγώ δεν γνώριζα πως...

και να μη τα πολυλογώ το πρόβλημα ήταν με το μπουζί που λέγαμε φθάνω στο μαγαζί σάββατο μεσημέρι τσουλώντας το να μου δώσει ένα νεο μπουζί παλι αλλά τον πετυχαίνω στην πόρτα έτοιμος να φύγει...

-"Γρηγόρη πάλι τα ίδια μάλλον μπουζί θέλει δεν παιρνει μπροστά το άτιμο...."

-"τωρα έκλεισα αν θες πέρνα από το σπίτι να σου κάνω μια πιπα."

:crazy: :crazy:

(εντάξει το μηχανάκι έπασχε από πιπα ήθελε να πει οτι θα την επισκευάσει προσωρινά) αλλα η ατάκα είναι Ατάκα και εννοείται οτι διαφημίστηκε στην παρέα και κλ@σαμε στα γέλια :)

Αρέσει σε 5 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αγαπάμε μηχανικό και πίπα :tooth:

Τώρα που αναφέρθηκε ιστορία με λάστιχα και σαμπρέλες από σκοτεινό κρόνο

Έζησα παραπλήσια ιστορία με έναν τυπά κοντά στα τρένα της Θεσσαλονίκης

Είχε τρυπήσει σαμπρέλα και του την πάω για επιδιόρθωση προσέξτε διάλογο παρακαλώ

Εγώ:

- Καλημέρα

Τρόμπας:

- Τι παίχτηκε?

Εγώ

- Μια επιδιόρθωση έχουμε...

Τρόμπας

- Τι έχει τρύπα ?

Εγώ

- Κατα πάσα πιθανότητα

Τρόμπας

- Που είναι ?

Εγώ :huh::shock:

- Τι να σου πω, γι' αυτό σου την έφερα

Τρόμπας

- Πήγενε σπίτι βρες τη μόνος σου και φέρτη μου μαρκαρισμένη να την φτιάξω

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Sh300i abs Gilera Runner 50 DD

Δημοσιεύτηκε

Μαστορας ειδικος σε ζαντες:

Μ: η μπροστινη σου ζαντα ειναι πλεγμενη στραβα, οι αποστασεις απο τα καλαμια ειναι διαφορετικες

A:ok φτιαχτω να ειναι σωστο το μηανακι

Παω το παιρνω και δε δινω σημασια

μετα απο καιρο παρατειρω οτι η ζαντα ειναι ακομα στις ιδιες αποστασεις απο τα καλαμια και παω στο μαστορα

Α: η ζαντα ειναι στραβα πλεγμενη και μου ειχες πει θα την φτιαξεις κλπ

Μ: δεν ειναι στραβη μη τρελενεσαι απλα ειναι τα καλαμια που ειναι ελευθερα και γι αυτο δεν ειναι σε ισες αποστασεις απο αυτα, η ζαντα καλη ειναι

θα ξαναπαω :pray:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αυτό βασικά είναι άκρως εξοργιστικό..

Όσες φορές και αν ρωτήσεις τον ίδιο μηχανικό την ίδια ερώτηση, τόσες διαφορετικής απαντήσεις θα πάρεις κάθε φορά..Οταν το κάνουν αυτό πραγματικά κάτι κακό γίνετε μέσα στα εγκεφαλικά μου κύτταρα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

ατακα στο δικο μου συνεργειο:

- Κοσκινιζει το τιμονι

- Τι λες καλε, κατσε να το δοκιμασω

(ανεβαινει πανω και κανει μια βολτα)

Γυρναει και λεει:

-Τιποτα δεν ειναι, κοσκινιζει ελαχιστα

- Μα εμενα εχθες κοσκινιζε πολυ

- Σε ποιο δρομο πηγαινες;

- Στην παραλιακη προς Κιο

- Μη ξαναπας απο κει.

:mB_kalo_e:

χαχαχαχαχα :worshippy:

από τα καλύτερα που έχω ακούσει

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Sh300i abs Gilera Runner 50 DD

Δημοσιεύτηκε

ο ιδιος μαστορας στην ιδια επισκεψη

Μ θα το κανω να ξυριζει το μηχανακι (drz με fcr, εξατμιση κλπ) εχω φτιαξει απειρα τετοια (αληθεια)

Α καλα παει δε μπερδευει απλα δεν εχει φιλτρο αερα (οταν το πηρα δεν ειχε)

παραλαβη

Μ το ρυθμησα το μηχανακι με φιλτρο (το ξυρισμα εξαφανιστικε, καλα πηγαινε τελικα)

παω σπιτι και το μηχανακι εχει λαδια παντου, τηλ το μαστορα, φερτο λεει καπακια

το παω

Μ ωχ κατα λαθος βουλωσα το σολινακι των αναθυμιαεων του λαδιου (και φτιαχνει απειρα οπως οντως ξερω)

επισης μετα απο τρελα κουνιματα του μπροστινου (ειχα βαλει λαστιχα)

Μ δεν κανω ζυγοσταθμιση γιατι τα λαστιχα ερχονται ζιγοσταθμισμενα (αληθεια αυτο αλλα δε τσεκαρεις?) και κανω ζυγοσταθμιση αφου πατησουν τα λαστιχα (που δε μου ειχε πει πριν αλλα αφου παραπονεθηκα)

ειδος μαστορα: παπατζης

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM EXC 200 Ducati Streetfighter S

Μ θα το κανω να ξυριζει το μηχανακι (drz με fcr, εξατμιση κλπ) εχω φτιαξει απειρα τετοια (αληθεια)

παραλαβη

Μ το ρυθμησα το μηχανακι με φιλτρο (το ξυρισμα εξαφανιστικε, καλα πηγαινε τελικα)

το παω

Μ ωχ κατα λαθος βουλωσα το σολινακι των αναθυμιαεων του λαδιου (και φτιαχνει απειρα οπως οντως ξερω)

Μ δεν κανω ζυγοσταθμιση γιατι τα λαστιχα ερχονται ζιγοσταθμισμενα (αληθεια αυτο αλλα δε τσεκαρεις?) και κανω ζυγοσταθμιση αφου πατησουν τα λαστιχα (που δε μου ειχε πει πριν αλλα αφου παραπονεθηκα)

κάτι μου λέει οτι τον ξέρω αυτόν τον μάστορα και τον κράζω ασύστολα :lol:

έχω ακούσει και εγώ πολλά αλλά δεν έχω μεγάλες ανοχές οπότε η μόνη λύση ήταν να διαβάζω και να μάθω να κάνω μόνος μου τα πιο πολλά

garage υπήρχε οπότε εργαλεία έμενε να πάρω

τα πρώτα σέρβις βγαίναν πιο ακριβά αλλά τελικά άξιζε τον κόπο

και τι γίνετε στο μηχανάκι ξέρω και όποτε θέλω εγώ χωρίς να πρέπει να περιμένω κανέναν

και είμαι σίγουρος και δεν μου το βγάζει κανένας από το μυαλό οτι σε απλές δουλείες ίσως και σε πιο εξειδικευμένες όποιος τα κάνει μόνος του σπίτι του κάνει καλύτερη δουλειά από όλα τα συνεργεία !

παρόλα αυτά δεν θα ξεχάσω ποτέ γνωστό μάστορα που συζητάμε για φιλτροχοάνες και χτυπιέται πως οι αυτοκινιτάδικες χοάνες δεν κάνουν για μηχανάκια και πως οι χοάνες που πουλάει αυτός δίνουν 4 άλογα :lol: και τελικά είναι αυτοκινιτάδικες....

Τροποποιήθηκε από τον Vatos_locos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

flying dream Όπως το έγραψες ακούγετε ρατσιστικό αλλά έχει γέλιο η σύνταξη του κειμένου :)

Δεν πιστεύω να έχετε ξεχάσει την ιστορική στιγμή του πιο ελληναρά απατεώνα έμπορα που έφτιαξε μαγαζί από τα λεφτά που πήρε από το χωράφι που πούλησε, το οποίο του το είχε δώσει η μητέρα του όταν....

Αρέσει σε 8 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Crypton 110 Yamaha dt200wr (199cc)

Δημοσιεύτηκε

παραλαβη

το παω

τι ειπε το ατομο ?

οτι

τα λαστιχα ερχονται ζιγοσταθμισμενα ? :wallbash:

:shoot:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XSR

Δημοσιεύτηκε

-Ναι καλημέρα....Αντιπροσωπεία Honda τάδε?

-Μάλιστα

-Ξέρετε μόλις γύρισα το κλειδί και άναψαν τα φωτάκια για ένα δευτερόλεπτο και έσβησαν

-Δοκιμάστε με το δεύτερο κλειδί μήπως μαγνητίστηκε αυτό

.............

-Ναι γεια σας και πάλι. Δοκίμασα με το δεύτερο κλειδί και πάλι τίποτα. Δεν ανάβει τίποτα

-Φέρτε το εδώ.

-Πώς να το φέρω αφού δεν παίρνει μπρος?

-Οδική βοήθεια

-Δεν μπορεί δήλαδή να πεταχτεί το παιδάκι που έχεις με ένα παπάκι? 5 λεπτά απόσταση είμαστε.

-Δεν γίνεται κύριε...Φορτώστε το και φέρτε το

Ευτυχώς ο δικός μου μάστορας με ρώτησε για τον τύπο της μπαταρίας, μου παράγγειλε μία, τη φόρτισε και πετάχτηκα την πήρα, την άλλαξα και όλα κομπλε. Χωρίς να το δει κατάλαβε για την μπαταρία ενώ η αντιπροσωπεία..... :kaaaala:

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

καλά εσύ περιμένεις από την αντιπροσωπεία να έρθει σπίτι σου ?

:lol:

να λέμε τις πατάτες των μηχανικών αλλά μην είμαστε και υπερβολικοί

εγώ αν μου έλεγες στο τηλ να έρθω εκεί θα σου έλεγα τα τριπλά λεφτά ή θα στο έκλεινα στα μούτρα :lol:

κώλο κανένας θέλει ;

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

έχω ακούσει και άλλο καλύτερο

βγάζεις θερμοστάτη από το μηχανάκι και παίρνεις 3 άλογα ! :lol:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XSR

Δημοσιεύτηκε

καλά εσύ περιμένεις από την αντιπροσωπεία να έρθει σπίτι σου ?

:lol:

να λέμε τις πατάτες των μηχανικών αλλά μην είμαστε και υπερβολικοί

εγώ αν μου έλεγες στο τηλ να έρθω εκεί θα σου έλεγα τα τριπλά λεφτά ή θα στο έκλεινα στα μούτρα :lol:

κώλο κανένας θέλει ;

Φίλε μόλις είχα αγοράσει τη μηχανή μετρητά ζεστά χιλιάρικα και ο ιδιοκτήτης είπε ότι ό,τι και να χρειαστώ να τον πάρω τηλέφωνο. Και στο κάτω κάτω το άλλο το παιδί που τελικά μου έδωσε λύση έτρεξε αμέσως. Στους καιρούς που ζούμε θα πουλάς και εξυπηρέτηση.

Και όχι δεν είμαι υπερβολικός τη στιγμή που εγώ στη δική μου δουλειά εξυπηρετώ κόσμο πηγαίνοντας πράγματα σπίτι τους για να κερδίσω 5€.

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Επισκέπτης
Το θέμα δεν δέχεται άλλες απαντήσεις.