Al_Bandy

HD2 200i sym hd2 200i

316 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Αλλος Sym HD2 200i

Δημοσιεύτηκε

Πωωωω, τόσα μαγαζιά με pirelli πινακίδα πέρασα και δε σταμάτησα σε κανένα :D

λύθηκε το μυστήριο, θα τους τα ψάλω όμως να βάλουν καμιά πινακίδα τις προκοπής

Ναι, Σάββα και Al Bandy, τώρα ήρθαν τα πράγματα στη θέση τους

Σάββα στα HD2, Xenter γράφει 120/80-16 100/80-16

Έχεις δίκιο, η bridge βγάζει ένα ζευγάρι και μοναδικό σε 16 αλλά στις διαστάσεις 110/70-16+130/70-16

δεν σκάω από στεναχώρια, ίσα ίσα λιγότερες επιλογές να διαλέξω απλά θα ήθελα να βγάζουν και για το δικό μου και καλά ότι δε με περιφρονούν :rolleyes:

Δήλωση:

Μπορεί να μην διάλεξα το Xenter, όμως και τα δύο, HD2 kai Xenter, τα θεωρώ ολόιδια και τα αγαπώ το ίδιο

μέχρι και τα ίδια λάστιχα βάζουν

Σχόλιο:

Αυτό το site με τα λαστιχα, είναι πολύ ωραίο ελληνικό και αναλυτικό (μπράβο στο τύπο που έκατσε τόση ώρα και τα συγκέντρωσε)

ακόμα και στα επίσημα site των εταιρειων μου παιρνε τόση ώρα να ψάξω διαστάσεις, να πηγαινω απο σελίδα σε σελίδα

ενώ εκεί πάτησα 120-80 και αμέσως εγραψε τη μάρκα του scooter μου και όλα τα διαθέσιμα λάστιχα άσχετα από εταιρεία

Δεν κάνω διαφήμιση απλά συγχαίρω τον κόπο που κάναν άλλωστε τα ελαστικά που θέλω

κοστίζουν 40 ευρώ πιο φθηνά σε 2 άλλα μαγαζιά και δωρεάν τοποθέτηση (40 ευρώ διαφορά)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda Africa twin Airoh T600 Wild Wolf Carb

Δημοσιεύτηκε

Σάββα, Bridgestone έχουν πολλά μαγαζιά εδώ, Ηράκλειο, αλλά αυτά τα hoop δε βγαίνουν σε 16αρια

έψαξα σε πολλά λινκ/μαγαζιά από το Γκουγκλ

και γενικότερα από το επίσημο site για 16 τίποτα, ούτε hoop oute battlelax κάπως έτσι

και το Xenter kai to HD2 είναι καινούργια μοντέλα κακώς που δεν ασχολούνται

Στις διαστάσεις αυτού του τύπου scooter 16 (HD2, xenter, sixteeen, agility) από όλη την αναζήτηση μόνο αυτά βρήκα

http://www.tyreshop....239&Language=el

Καταλήξαμε metzeler που είναι καλά για βροχή αλλά δε καταλαβαίνω γιατί δεν υπάρχουν μεταπωλητές

ενώ στα άλλα michelin, pirelli αμέτρητοι, ανα μισο χιλιομετρο και ένας

(μου πε κάποιος εδώ μέσα για τον Πνευματικάκη για metzeler, βρήκα και μια διαφήμιση του στον χρυσο οδηγό ότι βαζει αυτά

αλλά πήρα τηλέφωνο και μου είπαν δεν έχουν τέτοια μάρκα, δε βγάζω άκρη, αλλά μιας και ανεβαίνω Αθήνα θα πεταχτώ σε κάποιον να τελειώνω)

*σχολιο: δεν λέω δενυπάρχει κανείς κανείς, απλά έψαξα πολλά και δε βρήκα, αλλά το Ηράκλειο είναι μεγάλο, όλο και κάπου θα υπάρχουν metzeler :)

Αν δεν εχει ο Πνευματικακης, εχει ο Δροσος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος

Δημοσιεύτηκε

Ως νέος κάτοχος του xenter, άλλαξα πρόσφατα τα μαμά ελαστικά για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και τα κόκκαλα μου ακέραια. Βρήκα αμέσως τα michelen city grip στον πίσσαρη με τιμή 125 ευρώ τοποθετημένα. Νομίζω είναι το καλύτερο ελαστικό στην καλύτερη τιμή και αξίζει να κάνεις αυτη την αναβάθμιση. Και το λάστιχο φρεσκότατο. Κατασκευή απριλίου. Μια χαρούλα. Τώρα μένει να πάω σε μια μεγάλη αλάνα και να βρω τα όρια του με το καινούριο ελαστικό.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Yamaha Αλλος Ευρωπέ(αί)ος

Δημοσιεύτηκε

Πωωωω, τόσα μαγαζιά με pirelli πινακίδα πέρασα και δε σταμάτησα σε κανένα :D

λύθηκε το μυστήριο, θα τους τα ψάλω όμως να βάλουν καμιά πινακίδα τις προκοπής

Ναι, Σάββα και Al Bandy, τώρα ήρθαν τα πράγματα στη θέση τους

Σάββα στα HD2, Xenter γράφει 120/80-16 100/80-16

Έχεις δίκιο, η bridge βγάζειένα ζευγάρι και μοναδικό σε 16 αλλά στις διαστάσεις 110/70-16+130/70-16

δεν σκάω από στεναχώρια, ίσα ίσα λιγότερες επιλογές να διαλέξω απλά θα ήθελα να βγάζουν και για το δικό μου και καλά ότι δε με περιφρονούν :rolleyes:

Δήλωση:

Μπορεί να μην διάλεξα το Xenter, όμως και τα δύο, HD2 kai Xenter, τα θεωρώ ολόιδια και τα αγαπώ το ίδιο

μέχρι και τα ίδια λάστιχα βάζουν

Σχόλιο:

Αυτό το site με τα λαστιχα, είναι πολύ ωραίο ελληνικό και αναλυτικό (μπράβο στο τύπο που έκατσε τόση ώρα και τα συγκέντρωσε)

ακόμα και στα επίσημα site των εταιρειων μου παιρνε τόση ώρα να ψάξω διαστάσεις, να πηγαινω απο σελίδα σε σελίδα

ενώ εκεί πάτησα 120-80 και αμέσως εγραψε τη μάρκα του scooter μου και όλα τα διαθέσιμα λάστιχα άσχετα από εταιρεία

Δεν κάνω διαφήμιση απλά συγχαίρω τον κόπο που κάναν άλλωστε τα ελαστικά που θέλω

κοστίζουν 40 ευρώ πιο φθηνά σε 2 άλλα μαγαζιά και δωρεάν τοποθέτηση (40 ευρώ διαφορά)

Έχεις δίκιο φίλε μου σε 70άρι προφίλ τα βγάζει μόνο ενώ το δικό σου είναι 80άρι.

Για περιφρόνηση και τέτοια μην το σκέφτεσαι έτσι γιατί άκρη δε βγάζεις με το σκεπτικό των εταιριών. Εδώ ή Κα MICHELIN έχει βγάλει δίγομα για στροφιλίκια και δεν τάχει για 16άρα ζάντα η ηλίθια λές και θα στρίψει αυτό που έχει 14άρες και όχι αυτό πούχει 16άρες. :kaaaala:

Μην την ψάχνεις λοιπόν, άγνωσται αι βουλαί των εταιρειών. :pray:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
EXC-Address Beta Enduro RR (350cc)

Δημοσιεύτηκε

Παντως εγω δεν εχω ακουσει καλα σχολια για τα city grip στο στεγνο... Στο βρεγμενο ειναι πολυ καλα, αλλα στο στεγνο, λενε, οτι δεν....

Αυτο πως το εξηγειτε?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος

Δημοσιεύτηκε

Μα αν είναι καλά στο βρεγμένο, στο στεγνό θα είναι ακόμα καλύτερα. Το μονο που έχω ακούσει είναι πως αυξάνουν την κατανάλωση. Από την μικρή μου συμβίωση με αυτά, είναι τρομερά λάστιχα.Έχει βεντουζαριστεί το μηχανάκι στο δρόμο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Παντως εγω δεν εχω ακουσει καλα σχολια για τα city grip στο στεγνο... Στο βρεγμενο ειναι πολυ καλα, αλλα στο στεγνο, λενε, οτι δεν....

Αυτο πως το εξηγειτε?

Ηλία είναι καλά λένε όσοι τα φόρεσαν πλήν όμως η καλωσύνη τους διαρκεί μόνο για 6.000 χλμ. Μετά είναι ΓΤΠ.

Μέχρι που σε κάποιον φαγώθηκε ανομοιόμορφα το πέλμα του πίσω και του το αλλάξανε με καινούργιο.

Πώς να το εξηγήσουμε δεν ξέρω και γώ, μακάρι νάξερα.

Προσωπική άποψη έχω από άλλα MICHELIN σε μηχανάκια και αμάξια και έχω να πώ ότι δεν είναι πλέον αυτή που ξέραμε παλιά.

Προσωπικά έχω βάλει μέχρι και SAVA (όχι λόγο ονόματος) και είμαι πολύ περισσότερο ικανοποιημένος από τα Μισελέν στο συγκεκριμένο μηχανάκι πούχει 10άρη τροχό και καταλαβαίνεις για τι πράμα μιλάω.

Συμπερασματικά προσωπικά σε λίγο καιρό που θα αλλάξω ΔΕΝ θα βάλω με τίποτα Μισελέν αλλά BRIDGESTONE HOOP ξανά.

Είδα πριν λίγο και το κοντέρ.

22.670 χλμ και χθές έστριβα στον Άη Γιάννη το Ρώσο μια χαρά, λίγο φυλαγμένα λόγο της ιδέας πως είναι με το 1/3 του πέλματος και ένα γλύστρημα μόνο έκαναν στην αρχή που μάλλον οφειλόταν στο ότι είχα καιρό να πατήσω πλαινό επειδη το τελευταίο στροφιλίκι βόλτα ήταν στην Τσιβλού πριν μήνες.

Μα αν είναι καλά στο βρεγμένο, στο στεγνό θα είναι ακόμα καλύτερα. Το μονο που έχω ακούσει είναι πως αυξάνουν την κατανάλωση. Από την μικρή μου συμβίωση με αυτά, είναι τρομερά λάστιχα.Έχει βεντουζαριστεί το μηχανάκι στο δρόμο.

Άγγελε αυτά που γράφω εγώ αναφέρονται σε κατόχους ίδιου με το δικό μου και στριφτερούς - απαιτητικούς.

Είναι τελευταία συμπεράσματα αυτά γιατί εδώ και λίγο καιρό άρχισαν τις αλλαγές και έχουν αλλάξει μόνο κανά δυό σέτ, εγώ δε ακόμα είμαι με τα μαμά.

Ευχαριστημένοι γενικά όλοι με τα SH είναι μόνο από τα METZELER και τα BRIDGESTONE.

Δεν κάθονται το ίδιο σε όλα τα μηχανάκια όλα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος

Δημοσιεύτηκε

Αν φαγώνονται τόσο γρήγορα τα michelen τοτε οντως θα είναι μεγάλο πρόβλημα. Και τα 6000 έρχονται πολύ γρήγορα δυστυχώς. Θα τα δοκιμάσουμε όλα τα λάστιχα, γιατί όπως το κόβω δεν θα κουνήσω ούτε ένα μέτρο το αμάξι. Με τη βενζίνη στο θεό, σκούτερ και πολύ είναι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αν φαγώνονται τόσο γρήγορα τα michelen τοτε οντως θα είναι μεγάλο πρόβλημα. Και τα 6000 έρχονται πολύ γρήγορα δυστυχώς. Θα τα δοκιμάσουμε όλα τα λάστιχα, γιατί όπως το κόβω δεν θα κουνήσω ούτε ένα μέτρο το αμάξι. Με τη βενζίνη στο θεό, σκούτερ και πολύ είναι.

Δεν φαγώνονται, πέλμα έχουν μια χαρά αλλά...............αρχίζουν τα γλυστρήματα και τα παρατράγουδα λένε οι κάτοχοι με άπειρα κοσμητικά επίθετα και τονίζω ότι και γώ τώρα τάμαθα αυτά και μετανιώνω που τα πρότεινα και σε φίλους να τα βάλουνε.

Ε ρε μπινελίκια που θα φάω ! :plaf:

Στου παιδιού μου έβαλα πάντως CONTINENTAL για να δούμε και αυτά τι λένε.

Προς το παρόν με 2.000 χλμ μόνο καλά πάνε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος Sym HD2 200i

Δημοσιεύτηκε

Γιατί δε φτιάχνουμε ενα μεγάλο πινακα με απόψεις + και - να βοηθάμε τους μελλοντικούς αγοραστές;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος

Δημοσιεύτηκε

Είναι σχετικές οι απόψεις του καθενος και εξαρτάται από τον τρόπο οδήγησης. Για μενα ας πουμε, και τα νάυλον μια χαρα είναι μιας και είμαι αρχάριος. Πιο πολύ για να αισθανομαι ψυχολογικά το άλλαξα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
GSF650-XR250 990R

Δημοσιεύτηκε

Είναι σχετικές οι απόψεις του καθενος και εξαρτάται από τον τρόπο οδήγησης. Για μενα ας πουμε, και τα νάυλον μια χαρα είναι μιας και είμαι αρχάριος. Πιο πολύ για να αισθανομαι ψυχολογικά το άλλαξα

Δυστυχώς ειδικά για έναν αρχάριο είναι πολύ παραπάνω απο ψυχολογικό.

Θα έρθει η ώρα για ένα δύσκολο φρενάρισμα ή ενα δύσκολο πέρασμα απο ΄νερά κλπ και ειδικά ένας αρχάριος με τα Nylon λάστιχα θα βρεθεί σε πολύ δύσκολη θέση.

Η καλύτερη επένδυση είναι ένα καινούργιο ζευγαρι λάστιχα. Μπορεί να μην το μάθεις ποτέ αλλά έχεις κάνει πολύ εύκολη και πολλαπλάσια αποσβεση, να σαι σίγουρος!!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Africa twin Airoh T600 Wild Wolf Carb

Δημοσιεύτηκε

Κυριοι, η Michelin δεν ειναι η παλια Michelin που ξεραμε.

Δυστυχως.

Εγω ο "ορκισμενος" Michelinακιας (σε οοολα τα οχηματα) δεν την δεχομαι πια.

Αρχικως με στενοχωρησε στη μηχανη με τα πρωτα Anakee (δυο ζευγαρια παρακαλω...)

Την Κυριακη μου εσκασε το λαστιχο στο λεωφορειο (το στεφανι του λαστιχου, ηταν φυτιλια)

Μονο στα επιβατικα δινει σημασια ακομα, αλλα οχι οτι υπερτερει απ την Bridgestone βεβαια...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Κυριοι, η Michelin δεν ειναι η παλια Michelin που ξεραμε.

Δυστυχως.

Εγω ο "ορκισμενος" Michelinακιας (σε οοολα τα οχηματα) δεν την δεχομαι πια.

Αρχικως με στενοχωρησε στη μηχανη με τα πρωτα Anakee (δυο ζευγαρια παρακαλω...)

Την Κυριακη μου εσκασε το λαστιχο στο λεωφορειο (το στεφανι του λαστιχου, ηταν φυτιλια)

Μονο στα επιβατικα δινει σημασια ακομα, αλλα οχι οτι υπερτερει απ την Bridgestone βεβαια...

Συμφωνώ απολύτως, ένας ακόμη πάλαι ποτέ Μισελενάκιας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Sh300i abs Gilera Runner 50 DD

Δημοσιεύτηκε

λεω να βαλω τα μετζελερ για δοκιμη, αν και με τα diablo scooter ειμουν απολυτα ικανοποιημενος

εκτος απο αντι-μισελεν ειμαι και αντι-bridgestone :tomato:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

:tooth: :tooth: :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος Sym HD2 200i

Δημοσιεύτηκε

Σήμερα ανακάλυψα ότι ο μετρητής "κλέβει" ή μάλλον προσθέτει χιλιόμετρα

ημουν έξω από την πόλη κάπου ψηλά με κλειστή τη μηχανή και κατέβαινα και ο μετρητής με χρέωνε χιλιόμετρα

δίχως η μηχανή της μηχανής να ταλαιπωρηθεί, να χάσει από τη ζωή της που λέει ο λόγος

Σκεφτείτε το αλλιώς, όλη σας τη ζωή απλά κατεβαίνετε με κλειστή τη μηχανή, ποτέ δε βάζετε μπρος

και ο κατασκευαστής σας λέει στα 200 χιλιαδες km , αγοράζετε νέο γιατί η μηχανή πάπαλα

Από την άλλη μου ακούγεται σωστό να γράφει ο μετρητής πλήρως την απόσταση υπό πάση συνθήκη

Τι λέτε;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kymco Agility 200i Yamaha R6 (599 cccc)

Δημοσιεύτηκε

Υποθέτω ότι ο μετρητής πρέπει να γράφει υπό πάσα συνθήκη όπως λες διότι αποτελεί ενδεικτικό χρήσης και των άλλων αναλώσιμων-εξαρτημάτων της μότας...Πχ τακάκια,ρουλεμάν,ράουλα κτλ..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
GSF650-XR250 990R

Δημοσιεύτηκε

Σήμερα ανακάλυψα ότι ο μετρητής "κλέβει" ή μάλλον προσθέτει χιλιόμετρα

ημουν έξω από την πόλη κάπου ψηλά με κλειστή τη μηχανή και κατέβαινα και ο μετρητής με χρέωνε χιλιόμετρα

δίχως η μηχανή της μηχανής να ταλαιπωρηθεί, να χάσει από τη ζωή της που λέει ο λόγος

Σκεφτείτε το αλλιώς, όλη σας τη ζωή απλά κατεβαίνετε με κλειστή τη μηχανή, ποτέ δε βάζετε μπρος

και ο κατασκευαστής σας λέει στα 200 χιλιαδες km , αγοράζετε νέο γιατί η μηχανή πάπαλα

Από την άλλη μου ακούγεται σωστό να γράφει ο μετρητής πλήρως την απόσταση υπό πάση συνθήκη

Τι λέτε;

Ο μετρητής κάνει απλά την δουλειά του. Είναι ένας ατέρμονας συνδεδεμένος με μια ντίζα απευθείας στο κοντέρ.

Η πιθανότητα να κάνει κάποιος χιλιόμετρα με σβηστή μηχανή είναι 0,00000001% και ο κατασκευαστής προφανώς και δεν έχει προβλέψει κάτι τέτοιο. Άσε αυτές τις σκέψεις. Η μηχανή για να την απολαυσεις θέλει να β΄'αλεις λίγο στην άκρη την τετράγωνη λογική (που έχεις υπερβολική) και απλα να απολαμβάνεις την διαδρομή..!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος Διαφορα Διχρονα (250cc) Honda BiMota Vdue 500

Δημοσιεύτηκε

Παντως εαν κ δυσπιστος στην αρχη νομιζω πως η συγκεκριμενη εταιρια φτιαχνει ανω του μετριου σκουτερακια

Εχω ενα 150αρι symphony R η καπως ετσι :blush2: εχω κανει σχεδον 10.000 χλμ κ αυτο που εχω να πω ειναι κ δεν πολυτριζει,δεν καιει(3.3 λιτρα στα 100χλμ με μ.ο 75-80 χλμ ανα ωρα) λαδακια καθε 2000,εχει μεγαλες ζαντες κ εχει καλη συμπεριφορα αν κ απαραδεκτα ελαστικα(το νερο γινεται λαδι)κ απο φρενα δε,ειναι σουπερ.

Μαλλον θα το ξαναπαιρνα.

ΥΓ Μου εχει καψει το ρελε(σταρτερ) της μιζας βεβαια 2 φορες..(τωρα ακομη καμμενο ειναι.)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τα SYM είναι τίμια σκούτερ και αξίζουν τα λεφτά τους ! :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
GSF650-XR250 990R

Δημοσιεύτηκε

και μην ξεχνάμε πως η SYM πλέον είναι Νο 2 εταιρεία σε πωλήσεις φέτος πίσω απο την Honda και μπροστά απο την Piaggio. Αυτό κάτι λέει, μόνο άμα έχεις ευχαριστημένους πελάτες αυξάνουν σταδιακά μέσα στα χρόνια οι πωλήσεις.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

και μην ξεχνάμε πως η SYM πλέον είναι Νο 2 εταιρεία σε πωλήσεις φέτος πίσω απο την Honda και μπροστά απο την Piaggio. Αυτό κάτι λέει, μόνο άμα έχεις ευχαριστημένους πελάτες αυξάνουν σταδιακά μέσα στα χρόνια οι πωλήσεις.

Το αξίζει και δεν θα εκπλαγώ καθόλου αν την δώ και πρώτη δεδομένου ότι πλέον με το νέο MAXSYM 400i ABS εισηγαγε και το σύστημα αντιμπλοκαρίσματος στα σκούτερ της απαραίτητο κατά την γνώμη μου για την ασφάλεια του αναβάτη σε όλες τις συνθήκες. Ένα ωραιότατο δυνατό 400άρι που στις τιμές χτυπά στα ίσια τα 300 - 250 των μεγαλοχοντογιαμαχαίων που αναπαύονται στις δάφνες τους ζητώντας τα ιδια χρήματα για να πάρεις 300(280) και 250 κυβικά.

Έτσι και βγάλει και αντίστοιχο 300άρι/ABS σκουτερόπαπο βλέπω να πέφτουν πολλά κεφάλια. :shades:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Sh300i abs Gilera Runner 50 DD

Δημοσιεύτηκε

μπηκαν τα metzeler γιατι ξεκινανε βροχες :pimp:

Βαγγελη αν δεν ειναι καλα εσενα θα κυνηγαω :spiteful:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
GSF650-XR250 990R

Δημοσιεύτηκε