Al_Bandy

HD2 200i sym hd2 200i

314 μηνύματα σε αυτό το θέμα

KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε

η εξατμιση που εχει σκουρια ειναι φυσιολογικο αλλα απο την στιγμη που συνυπαρχη και σκουρια και σε αλλα σημεια τοτε μακρια και ας ειναι και φτηνο!!

Για εξηγησε το λιγο αυτο αν θες.
Γιατι στην εξατμιση ειναι οκ ενω αν υπαρχει και αλλου ειναι προβλημα?

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δημοσιεύτηκε

οπως ειπε και ενας φιλος ποιο πανω οτι εχει κι αυτος απο την μεσα πλευρα ειναι και λογο νερων που βρισκετε σε χαμηλο σημειο αλλα κυριως λογο των θερμοκρασιων (συστολη-διαστολη)περνας απο νερα,η εξατμιση ειναι ζεστη στεγνωνη πολυ γρηγορα τα νερα αφηνοντας περισσοτερα αλατα απο τα αλλα μερη που στραγγιζουνε και σκουριαζει η εξατμιση! στα αλλα σημεια ειναι ποιο δυσκολο και ποιο μακροπροθεσμο να βγει σκουρια(αναλογως παντα και της ποιοτητας υλικου) αλλα οπως αναφερθηκε οτι ειδε και αλλα σημεια οπως ψυγεια και τετοια τιγκα στην σκουρια το μηχανακι δειχνει παντελος παραμελημενο απο συντηρηση,καθαριοτητα και τροπο αποθηκευσης(το ειχε παρκαρισμενο συνεχεια σε εκθετημενο σημειο απο ηλιο,βροχες και τετοια!) με τετοια σημαδια τι να την κανω την γνωμη του αυτου που το πουλαει ειδικα αμα λεει και χαχα δεν ειναι τελειο:thumbsdown:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Sym Combiz (125cc) Hjc r-pha 11

Δημοσιεύτηκε

Εχει ξεθωριασμενα πλαστικα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε

Εχει ξεθωριασμενα πλαστικα?

Οχι.

Σε πυλωτη το βαζει παντως.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Οχι.
Σε πυλωτη το βαζει παντως.

Γι`αυτο σε ρωτησα,το πρωτο σημαδι στα sym αν τ`αφηνεις εξω ειναι τα ξεθωριασμενα πλαστικα απο τον ηλιο.

Καμμια φωτο εχεις που να φαινονται οι σκουριες στα σημεια που λες?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε

Οχι μια φωτογραφια εχει ολη κι' ολη η αγγελια.

Τελοσπαντων δυσκολα θα αγοραστει το συγκεκριμενο ουτως ή αλλως, απλα με προβληματισε αρκετα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Sym HD2

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Καλησπέρα στο φορουμ,

έχω το συμάκι απο ιούνιο του '14 και έχει κοντά στα 20000 χλμ, Χθες με άφησε, και σήμερα μου είπε ο μάστορας πως πάμε για αντικατάσταση μπαταρίας με κόστος 50Ε. Υπάρχει διαφορά ανάμεσα στις μάρκες των μπαταριών; Να προτιμήσω κάποια;

Το σκουτερ το χρησιμοποιώ για μετακινήσεις μέσα στην πόλη και είναι πολύ βολικό και οικονομικό. Τα service και οι έλεγχοι είναι όλα στην ώρα τους απο εξουσιοδοτημένο συνεργείο. Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα όμως, κατά την επιτάχυνση στην εκκίνηση ακούγεται ένα τρίξιμο και το σκούτερ πατινάρει. Το συνεργείο που πηγαίνω μου λέει πως δεν είναι κάτι και να μην ανησυχώ, απλά να ανοίγω λίγο παραπάνω το γκάζι και θα σταματήσει. Το πρόβλημα όμως αυτό είναι εκνευριστικό, ειδικά ο ήχος του τριξίματος, και η λύση με το παραπάνω γκάζι δεν είναι πάντα δυνατή ειδικά στην κίνηση. Αντιμετωπίζει άλλος το ίδιο πρόβλημα; Γνωρίζετε κάποια λύση;

Τροποποιήθηκε από τον giampoul

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος Sym HD2 200i

Δημοσιεύτηκε

Καλημέρα, και εμένα με πιασε θέμα με τη μπαταρία πριν 2 μήνες, ήρθε η εταιρεία on the spot Και μου έβαλαν καινούργια και αμέσως ξεκίνησε.

Έπρεπε να είχα σκεφτεί να την άλλαζα μετά από τόσα χρόνια και να μην περιμένω να χαλάσει ή να δω κάποιο σημάδι δυσκολίας να ξεκινήσει.

Εμένα μου βαλαν μπαταρία Yuasa και μου παν οτι είναι από τις καλύτερες, σε διάρκεια χρόνου κτλ

Σχετικά με το γκάζι, έχω αναφέρει παλιά εδώ στο φόρουμ τον ήχο του τριξίματος μεταξύ 32-39 Km/h , επιταχύνοντας έφευγε ο θόρυβος όπως σου πε ο μηχανικός

αλλά ΄δεν μου άρεσε και το πα στον μηχανικό και εκείνος μου απάντησε ότι ήταν η ανάρτηση. Του απάντησα μα είναι δυνατόν η ανάρτηση να κάνει το τρίξιμο στα 32-39;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Sym HD2

Δημοσιεύτηκε

Καλημέρα, και εμένα με πιασε θέμα με τη μπαταρία πριν 2 μήνες, ήρθε η εταιρεία on the spot Και μου έβαλαν καινούργια και αμέσως ξεκίνησε.

Έπρεπε να είχα σκεφτεί να την άλλαζα μετά από τόσα χρόνια και να μην περιμένω να χαλάσει ή να δω κάποιο σημάδι δυσκολίας να ξεκινήσει.

Εμένα μου βαλαν μπαταρία Yuasa και μου παν οτι είναι από τις καλύτερες, σε διάρκεια χρόνου κτλ

Σχετικά με το γκάζι, έχω αναφέρει παλιά εδώ στο φόρουμ τον ήχο του τριξίματος μεταξύ 32-39 Km/h , επιταχύνοντας έφευγε ο θόρυβος όπως σου πε ο μηχανικός

αλλά ΄δεν μου άρεσε και το πα στον μηχανικό και εκείνος μου απάντησε ότι ήταν η ανάρτηση. Του απάντησα μα είναι δυνατόν η ανάρτηση να κάνει το τρίξιμο στα 32-39;

Yuasa έβαλα και εγώ αφού υποστήριξε ο μηχανικός πως είναι καλή. 2.5 χρόνια είναι ΟΚ για ζωή μπαταρίας;

Στη δική μου περίπτωση το τρίξιμο υπάρχει μόνο κατά την εκκίνηση, δηλαδή απο 0 χλμ. Όταν το συζητήσαμε με τον μηχανικό μου είπε πως δεν υπάρχει λύση για αυτό και οτι δεν είναι τίποτα σοβαρό. Επίσης μου πρότεινε αν το κάνει ΄συνεχώς να κολλάω το μηχανάκι στον τοίχο και να πατάω γκάζι για 5''. Όντως μετά σταματάει το τρίξιμο και το πατινάρισμα για 1-2 μέρες, δε γνωρίζω πως και γιατί, αλλά δε νομίζω πως είναι λύση αυτή.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Το ''τριξιμο'' που αναφερεσαι ειναι πατιναρισμα στο φυγοκεντρικο του συμπλεκτη οταν υπερθερμαινεται συνηθως αλλα και γενικοτερα το κανει και δυστυχως δεν διορθωνεται 100% και δεν θα διορθωθει με τιποτα γιατι κατα την γνωμη μου ειναι κατασκευαστικο λαθος και ισχυει για ολα τα μοντελα συμ και οχι μονο για το hd (παρ`ολο που εκει εχω παρατηρησει οτι ειναι εντονοτερο στου φιλου μου το σκουτερ ας πουμε απ`οτι στο δικο μου).

Η μια λυση που υπαρχει ειναι να ανοιγεται το καπακι εκει που φωλιαζει ο ιμαντας και να τριβεται ελαφρα με ψιλο γυαλοχαρτο το φυγοκεντρικο για να φευγουν οι βρωμες κλπ.

Αυτο εχει ως αποτελεσμα να εξαλειφεται για λιγο καιρο το σκορτσαρισμα μεχρι να ξαναβρωμισει ή δεν ξερω κι`εγω τι.

Επισης πες του μηχανικου σου αυτο που εχω πει κι`εγω σε οσους μηχανικους εχω γνωρισει και εχω αναφερει το συγκεκριμενο προβλημα, μαστορα μπορει να μην ειναι κατι σοβαρο αλλα ειναι σιγουρα κατι παρα πολυ εκνευριστικο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε

Πολλα scooter το κανουν αυτο οχι μονο τα Sym.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Sym HD2

Δημοσιεύτηκε

Το ''τριξιμο'' που αναφερεσαι ειναι πατιναρισμα στο φυγοκεντρικο του συμπλεκτη οταν υπερθερμαινεται συνηθως αλλα και γενικοτερα το κανει και δυστυχως δεν διορθωνεται 100% και δεν θα διορθωθει με τιποτα γιατι κατα την γνωμη μου ειναι κατασκευαστικο λαθος και ισχυει για ολα τα μοντελα συμ και οχι μονο για το hd (παρ`ολο που εκει εχω παρατηρησει οτι ειναι εντονοτερο στου φιλου μου το σκουτερ ας πουμε απ`οτι στο δικο μου).

Η μια λυση που υπαρχει ειναι να ανοιγεται το καπακι εκει που φωλιαζει ο ιμαντας και να τριβεται ελαφρα με ψιλο γυαλοχαρτο το φυγοκεντρικο για να φευγουν οι βρωμες κλπ.

Αυτο εχει ως αποτελεσμα να εξαλειφεται για λιγο καιρο το σκορτσαρισμα μεχρι να ξαναβρωμισει ή δεν ξερω κι`εγω τι.

Επισης πες του μηχανικου σου αυτο που εχω πει κι`εγω σε οσους μηχανικους εχω γνωρισει και εχω αναφερει το συγκεκριμενο προβλημα, μαστορα μπορει να μην ειναι κατι σοβαρο αλλα ειναι σιγουρα κατι παρα πολυ εκνευριστικο.

Δε νομίζω πως το έχω να κάνω τον καθαρισμό του ιμάντα. Οπότε δεν υπάρχει κάποια λύση μόνιμη..

Το έχω πει αυτό που λες και το παραδέχεται και ο ίδιος αλλά λέει πως περιμένουν απο τη SYM οδηγίες για το συγκεκριμένο πρόβλημα.

Ευχαριστώ πάντως για τις διευκρυνίσεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ε! καλα πες στον μηχανικο να το κανει δεν ειναι τιποτα γι`αυτον, 5 λεπτα υποθεση ειναι αμα δεν βαριεται.

Μπα για κατι μονιμο δεν εχω ακουσει,δεν το εχω ψαξει και πολυ κιολας να σου πω την αληθεια γιατι δεν με πολυνοιαζει ιδιαιτερα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα

Exw ena Sym 200i Evo mtaxeirismeno to pira kai o laimos tis eksatmisis opws kai i idia exoun arketi skouria. Thelw na tin allaksw. Ti aksizei na balw panw? Mia idia tou montelou i kapoia alli kaluteri? Apla epeidi den gnwrizw apo eksatmiseis exete na mou proteinete kapoia? Min m vgi kai o koukos aidoni bebaia.

Euxaristw

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα