mm 2 1/2

Τιτλοι τελους για το Bikenet.gr

90 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Morini 250 2c 1981

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Τιτλοι τελους για το Bikenet.gr

O Kωσταντινος Δαλλας μετα απο 10 χρονια εδωσε τελος σε ενα απ τα πρωτοπρα foroum στο χωρο της μοτοσυκλετας .

Οι λογοι καλα θα ειναι να διαβαστουν , ισως προσφερουν αρκετη σοφια και ταση αυτοκριτικης σε ολους μας.

Για οποιον εχει διαθεση http://www.bikenet.g...pologismos.html

Τροποποιήθηκε από τον Μαρίλυ
διόρθωση στο επίθετο (Δάρλας-Δάλλας)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
KTM 1190 RC8 Αλλος

Δημοσιεύτηκε

@@δάτη απόφαση. Κώστα ήταν το πρώτο μοτοφόρουμ στο οποίο κουβέντιασα.. καλή συνέχεια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Tuono 1000R Arai RX-7 Corsair Στο Μυαλό μου

Δημοσιεύτηκε

"Ένα ψηφιακό καφενείο γεμάτο παντογνώστες, αδικημένα από το Θεό ταλέντα, μοναδικές ιδιοφυΐες με ένα κοινό γνώρισμα: γνωρίζουν την απόλυτη αλήθεια για το σύμπαν και για τα πάντα. Α, και δεν κάνουν ποτέ λάθος! Η θλιβερή αυτή εικόνα συνοδεύεται μόνιμα από μηδενιστικά -στην καλύτερη- ή/και προσβλητικά σχόλια για ανθρώπους που τις περισσότερες φορές αποτελούν παραδείγματα προς μίμηση σε σχολές και πανεπιστήμια ανά τον κόσμο - αλλά όχι, η απύθμενη σοφία των μελών του bikenet γνωρίζει τη γυμνή αλήθεια: ότι όλα αυτά είναι βλακείες, καθώς και ότι αν αυτοί βρισκόντουσαν στη θέση τους θα τα είχαν καταφέρει απείρως καλύτερα."

:whistling: :whistling:

Αρέσει σε 8 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha FJR (1300cc) Shoei GT-Air Wanderer

Δημοσιεύτηκε

Κριμα...Αξιολογο μοτοφορουμ...Ειδικα για μοτοτζιπιολογους...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZZR1400 (1352cc) Arai RX7 Corsair Kawasaki ZZR1400 (1352cc)

Δημοσιεύτηκε

Δάλλας!

Όχι Δάρλας.....

Τα σχόλιά του πάντως, για το πως έχουν καταντήσει πάρα πολλά fora στην Ελλάδα, είναι απολύτως πετυχημένα......

Είναι πάγια τακτική των Ελλήνων.

Κάνουν συμβούλιο 10 Έλληνες και βγαίνουν 11 αποφάσεις.

Μια κοινή και 10 διαφορετικές, ο καθένας για την πάρτη του!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος

Δημοσιεύτηκε

Ελληνικα φορουμ...................................

Απο τοτε που ανακαλυφθηκε ο γκουγκλης και ο τελευταιος αγραμματος εγινε επιστημονας.

Οσο για τα μοτοσυκλετιστικα,οκ μονο με την μοτοσυκλετα δεν ασχολουνται.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBF 600s

Πολύ κρίμα. Ήταν από τα forum που επισκεπτόμουν και συμμετείχα καθημερινά,

Δεν έχει άδικο σε αυτά που γράφει. Όντως είχε παραγίνει αυτό το θέμα με τις διαφωνίες (το θέτω κομψά) αλλά περιοριζόταν κυρίως γύρω από την αγωνιστική κίνηση. Επίσης, υπήρχαν πολλά αξιόλογα post καθώς και διάφορα topic .

Καλώς ή κακώς, η κοινωνία μας έχει πολυφωνικό χαρακτήρα που ξεκινά από μια πλευρά και φτάνει στην άλλη. Θεωρώ φυσιολογικό να υπάρχουν τέτοιες κόντρες αλλά και post που να είναι απο τελείως ηλίθια μέχρι pieces of art.

Επειδή, τον ξέρω τον Κώστα, ήμουν κι εγώ στο message board του Moto, γνωρίζω πως τότε ήμασταν μια μικρογραφία της κοινωνίας αλλά πιο σωστά μια μικρή ομάδα φίλων. Ήταν λογικό σε αυτό το πλαίσιο, να υπάρχει μια πιο φιλική και πολιτισμένη συζήτηση αφού ήταν σίγουρο ότι αργά ή γρήγορα όλοι μας θα βρισκόμασταν σε κάποιο σημείο της Ελλάδας να τα λέμε και από κοντά.

Στα τόσα χρόνια που πέρασαν, κάποιοι έφυγαν, κάποιοι χάθηκαν. Δυστυχώς τα πάντα ρει. Παράλληλα όμως πολύς νέος κόσμος άρχισε να επισκέπτεται το forum και ήταν τουλάχιστον αναμενόμενο να φτάσουμε σε αυτή την κατάσταση που άγνωστοι μεταξύ τους κρύβονται πίσω από το πληκτρολόγιο και γράφουν χωρίς πολύ πολύ σκέψη.

Ο Κώστας, ποτέ δεν banαρε κάποιον, αφού πιστεύει (και καλά κάνει) ότι αυτή δεν είναι η λύση. Πίστευε πως από την ίδια την κοινότητα θα έβγαινε η λύση αλλά τελικά όπως σωστά είπε το πείραμα έδειξε ότι απέτυχε.

Επαναλαμβάνω όμως, πως είναι κρίμα, απότομο, ακόμα και σοκαριστικό, να κόβεις απότομα το κοινό παρανομαστή σε μια μεγάλη κοινότητα.

ΥΓ: Το νου σας(μας), γιατί κι εδώ δεν είναι και πολύ διαφορετικά. Είναι λίγο πιο light μεν η κατάσταση αλλά φοβάμαι μην πάμε στο πιο hardcore.

Τροποποιήθηκε από τον sorath
Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha WR 250 F (250cc) Shark RSI Yamaha MT-09 (850cc)

Δημοσιεύτηκε

Μάλλον τους ξεπέρασε η τεχνολογία....τα φόρουμ όπως τα ξέρουμε πάνε μάγκες, πέφτουν παντού, το νέο κοινό δεν τα θέλει, είναι απαρχαιωμένα μας αρέσει ή όχι. Θέλει μια στροφή προς τα social media και την προσωπική interactive πινελιά του μοτοσυκλετιστή του 2010+, όχι την ανωνυμία να κάνουν πάρτυ τα τρολλ.

Το ebike.gr από την άλλη είναι κάτι προς τη σωστή κατεύθυνση (αν και δημοσιογραφικά δεν συμφωνώ)

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Bombardier U-bahn X-lite x603 KTM Super duke

Προκειμένου λοιπόν να προσπαθώ να κάνω συζήτηση σε ένα τέτοιο περιβάλλον ηλιθίων, επέλεξα συνειδητά να απέχω και να κρατήσω τις σκέψεις μου για τους δικούς μου ανθρώπους, ελπίζοντας πως μια μέρα θα γίνει το θαύμα και θα αλλάξουν όλα προς το καλύτερο. Όπως ήταν λογικό και αναμενόμενο, το ίδιο επέλεξαν να κάνουν όλοι όσοι ξεκινούσαν θέματα με ουσία και συζητήσεις με πραγματικό νόημα, αφήνοντας πίσω αυτούς που ποστάρουν καλημέρες, κώλους και κουτσοδόντικα smilie να κρατούν ψηλά τη σημαία του forum. Έμειναν βέβαια μερικοί αμετανόητοι να προσπαθούν να συζητήσουν με ηλίθιους και το μόνο που κατάφεραν ήταν να γίνουν ένα με αυτούς, άσχετα αν δεν το παραδέχονται ούτε στον ίδιο τους τον εαυτό. Πως το λέει εκείνο το γνωμικό, να μην προσπαθείς να διαφωνήσεις με ηλίθιο γιατί θα σε ρίξει στο επίπεδό του, εκεί όπου παίζει εντός έδρας, και θα σε κερδίσει; Έτσι και το bikenet.gr

, που σήμερα το βλέπω ως ένα ολοκληρωμένο πείραμα που απέδειξε σε εμένα και σε αρκετούς άλλους ότι η συλλογικότητα είναι μια απίστευτη μπούρδα. Στην Ελλάδα ο κόσμος είναι παρτάκιας, καλοπερασάκιας και αχάριστος - και αυτό δεν αλλάζει που να χτυπάμε τον κώλο μας κάτω στον αιώνα τον άπαντα. Τους βλέπετε σε καθημερινή βάση πως οδηγούν, δεν χρειάζεται να γράψω κάτι παραπάνω. Πετάγονται από στοπ, κορνάρουν, σε μουτζώνουν και σου ζητούν και τα ρέστα - εκεί έχουμε φτάσει σήμερα… το παραθεσα αυτολεξει πιστευω αξιζει να υπαρχει εδω μεσα

Τροποποιήθηκε από τον ktm power
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 1190 Aventura Honda Το τελω Αννιτα

Δημοσιεύτηκε

Μάλλον τους ξεπέρασε η τεχνολογία....τα φόρουμ όπως τα ξέρουμε πάνε μάγκες, πέφτουν παντού, το νέο κοινό δεν τα θέλει, είναι απαρχαιωμένα μας αρέσει ή όχι. Θέλει μια στροφή προς τα social media και την προσωπική interactive πινελιά του μοτοσυκλετιστή του 2010+, όχι την ανωνυμία να κάνουν πάρτυ τα τρολλ.

Το ebike.gr από την άλλη είναι κάτι προς τη σωστή κατεύθυνση (αν και δημοσιογραφικά δεν συμφωνώ)

Δεν ειναι ετσι. Τα σωστα φορουμ οχι μονο επιβιωνουν , αλλα μεγαλωνουν και γινονται πραγματικες εγκυκλοπαιδιες.

Υπαρχουν αρκετα παραδειγματα φορουμ που ειναι οπως τα περιγραφω.

Δεν θα διαφωνησω ομως πως αρκετος κοσμος εχει στραφει να γραφει ταξιδιοτικα σε blog για παραδειγμα. Αλλα δεν τεχνικα θεματα εχουν τον χωρο τους στα φορουμ (για την ωρα) .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε σεις που τα είδατε όλα αυτά; Μια χαρά δουλεύει και δεν βλέπω ούτε θέμα ούτε σχετικό θέμα, ούτε κάποια ανακοίνωση... και... τα νορμάλ θέματα που είχε και χθες συνεχίζουν και σήμερα..

Χάνω κάτι;;;;

ΕΔΙΤ: Όποιος βιάζεται σκοντάφτει, και εδώ εγώ... Δεν υπάρχει πια δυνατότητα να γράψεις... μόνο να διαβάσεις...

Κρίμα...

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBF 600s

Δημοσιεύτηκε

Ναι. Απο χθες το βράδυ δεν υπάρχει η δυνατότητα για να κάνεις post. Κανείς δεν μπορεί να γράψει το οτιδήποτε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Tweety Yamaha XT 550 rebuilt

Δημοσιεύτηκε

Δεν έμπαινα οπότε δεν έχω άποψη. Είναι όμως λυπηρό να στενοχωρούμε έτσι ανθρώπους που άδολα και χωρίς κέρδος κάνουν το στομάχι τους κόμπο καθημερινά απ' την αγάπη τους για κάποιο αντικείμενο.

......................

ΥΓ: Το νου σας(μας), γιατί κι εδώ δεν είναι και πολύ διαφορετικά. Είναι λίγο πιο light μεν η κατάσταση αλλά φοβάμαι μην πάμε στο πιο hardcore.

Συμφωνώ απόλυτα. Το νου σας ρεμάλια γιατί κι εδώ συχνά-πυκνά στενοχωρούμε αυτούς που μας έδωσαν την ευκαιρία και τη χαρά να εκφραζόμαστε καθημερινά και να γνωριστούμε με ανθρώπους που ποτέ δε θα γνωρίζαμε και που έγιναν κάτι περισσότερο από φίλοι πολλές φορές.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

''Εγώ όμως ανήκω σε αυτούς τους ελάχιστους μαλάκες που σταματούν σε κόκκινο πεζοφάναρο στις τρεις τα ξημερώματα, στη μέση του πουθενά.''

Κατι μου θυμίζει....

whistling.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

Προκειμένου λοιπόν να προσπαθώ να κάνω συζήτηση σε ένα τέτοιο περιβάλλον ηλιθίων, επέλεξα συνειδητά να απέχω και να κρατήσω τις σκέψεις μου για τους δικούς μου ανθρώπους, ελπίζοντας πως μια μέρα θα γίνει το θαύμα και θα αλλάξουν όλα προς το καλύτερο. Όπως ήταν λογικό και αναμενόμενο, το ίδιο επέλεξαν να κάνουν όλοι όσοι ξεκινούσαν θέματα με ουσία και συζητήσεις με πραγματικό νόημα, αφήνοντας πίσω αυτούς που ποστάρουν καλημέρες, κώλους και κουτσοδόντικα smilie να κρατούν ψηλά τη σημαία του forum. Έμειναν βέβαια μερικοί αμετανόητοι να προσπαθούν να συζητήσουν με ηλίθιους και το μόνο που κατάφεραν ήταν να γίνουν ένα με αυτούς, άσχετα αν δεν το παραδέχονται ούτε στον ίδιο τους τον εαυτό. Πως το λέει εκείνο το γνωμικό, να μην προσπαθείς να διαφωνήσεις με ηλίθιο γιατί θα σε ρίξει στο επίπεδό του, εκεί όπου παίζει εντός έδρας, και θα σε κερδίσει; Έτσι και το bikenet.gr

, που σήμερα το βλέπω ως ένα ολοκληρωμένο πείραμα που απέδειξε σε εμένα και σε αρκετούς άλλους ότι η συλλογικότητα είναι μια απίστευτη μπούρδα. Στην Ελλάδα ο κόσμος είναι παρτάκιας, καλοπερασάκιας και αχάριστος - και αυτό δεν αλλάζει που να χτυπάμε τον κώλο μας κάτω στον αιώνα τον άπαντα. Τους βλέπετε σε καθημερινή βάση πως οδηγούν, δεν χρειάζεται να γράψω κάτι παραπάνω. Πετάγονται από στοπ, κορνάρουν, σε μουτζώνουν και σου ζητούν και τα ρέστα - εκεί έχουμε φτάσει σήμερα…

το παραθεσα αυτολεξει πιστευω αξιζει να υπαρχει εδω μεσα

Προς παραδειγματισμο ολων μας θα συμπληρωνα. :/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
mg

Δημοσιεύτηκε

Ούτε που το ήξερα το σάιτ. Έμπαινα συχνά στο messageboard του μοτό το 2001, ήταν μια χαρά ατμόσφαιρα και είχα γνωρίσει αρκετά παιδιά. Μετά έπειξα στην δουλειά και έκοψα και όταν το ξαναέψαξα δεν το έβρησκα.Τα forum είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας και ορισμένες συμπεριφορές ευνοούντε από την απροσωπία. Όπως και η κοινωνία, η επιτήρηση χρειάζεται. Άμα δεν μπανάρανε και δεν πεοειδοποιούσαν και εδώ φαντάζομαι τι θα γινόταν. Η αίσθηση μου είναι ότι η κατάσταση εδώ είναι ελεγχόμενη. Στα κομματικά μάλλον ξεφεύγει το πράγμα, αλλά υποθέτω είναι δύσκολο αυτήν την περίοδο να μην επιτρέπεις ίχνος πολιτικής έκφρασης. Θεωρώ πάντως ότι υπάρχουν κάποια μέλη, που έχουν χαρακτηριστικά επιθετική συμπεριφορά προς άλλα μέλη και πολλές φορές διερωτώμαι πως τους επιτρέπεται.

Δεν ξέρω αν σκοπός ενός φόρουμ ειναι να γίνει πραγματική εγκυκλοπαίδεια, γι αυτό άλλωστε έχουν και ένα σωρό θεματικές ενότητες, σχετικές και άσχετες, σοβαρές ή ασόβαρες. Και το messageboard του μοτο, το 2001 στο ίδιο στυλ ήταν αν και με πολύ λιγότερα μέλη και αναμενόμενα πιο οικογενειακή ατμόσφαιρα. Δίδονταν και τεχνικές πληροφορίες αλλά και άπειρος χαβαλές, συναντήσεις κλπ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δεν ξέρω αν σκοπός ενός φόρουμ ειναι να γίνει πραγματική εγκυκλοπαίδεια, γι αυτό άλλωστε έχουν και ένα σωρό θεματικές ενότητες, σχετικές και άσχετες, σοβαρές ή ασόβαρες. Και το messageboard του μοτο, το 2001 στο ίδιο στυλ ήταν αν και με πολύ λιγότερα μέλη και αναμενόμενα πιο οικογενειακή ατμόσφαιρα. Δίδονταν και τεχνικές πληροφορίες αλλά και άπειρος χαβαλές, συναντήσεις κλπ.

Μακη, εκει ειναι που μου τα χαλανε τα ελληνικα φορουμ. Πολυ μπλα μπλα περι ανεμων και υδατων και ελαχιστα ταξιδια/τεχνικα θεματα.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

το μπαικνετ ηταν καθημερινη συνηθεια 6-7 ετων.... οπως κ να χει στεναχωριεσαι λιγο που δν θα υπαρχει πια..

φυσικα ηταν του cd κ δν του αρεσε οπως φαινεται να το βλεπει ετσι οποτε καλως επραξε

αλλα νιωθεις παραξενα....... εμαθα πολλα πραματα απο κει μεσα....

μεσω μπαικνετ μου δοθηκε κ η ευκαιρια κ ανεβηκα κ σερρες ακομα

θα μας λειψει!

τωρα που ειναι κ κατω το μοτο.γρ μπορει να ρθει κυμα μεταναστων οπως εμενα για παραδειγμα χαχα

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR XX (1100cc) HJC Kawasaki GTR (1400cc)

Δημοσιεύτηκε

Λυπηρο μεν, αναποφευκτο δε. Πολλα πραγματα δυστυχως αλλαζουν προς το χειροτερο. Ευτυχως υπαρχουν ακομα ελαχιστα ατομα φιλοδοξα με μερακι και δεν χανουμε και εμεις οι υπολοιποι το κουραγιο μας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBF 600s

Δημοσιεύτηκε

Παρεμπιπτόντως, οι φίλοι του παλιού message board του moto, έχουν αρκετά χρόνια τώρα το παρακάτω:

http://www.eboards4all.com/397427/index.html

Συνιστάται, για τους old school style :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
mg

Δημοσιεύτηκε

Μακη, εκει ειναι που μου τα χαλανε τα ελληνικα φορουμ. Πολυ μπλα μπλα περι ανεμων και υδατων και ελαχιστα ταξιδια/τεχνικα θεματα.

Στέφανε αν θες ταξιδιωτικά/τεχνικά πας στις ανάλογες ενότητες και βρίσκεις τόνους σελίδες. Προσωπικά, αν με ενδιέφεραν μόνο τεχνικά δεν θα έμπαινα καθόλου εδώ μέσα, αλλά θα έβρισκα καμία Guzzi κοινότητα και θα έμπαινα μια στις τόσες να διαβασω κανένα τεχνικό θέμα. Με το guzzi βέβαια, δεν έχεις ανάγκη τέτοια θέματα :tooth: . Πληροφοριακά αν κάνεις αναζήτηση για τεχνικό θέμα στο google, σε οδηγεί πολύ συχνά εδώ. Πολλές φορές που δίνω κάποιες συμβουλές, στο πλαίσιο των δυνατοτήτων μου πάντα, το κάνω επειδή είμαι ενεργό μέλος αυτής της κοινότητας και νιώθω την επιθυμία να συμβάλω σε κάτι. Αν ποτέ πάω κανά ταξίδι, θα γράψω ταξιδιωτικό για τον ίδιο λόγο. Αν ήταν απλά ένα μέρος για τεχνικά ή ταξιδιωτικά δεν θα με ενδιάφερε να γράψω ποτέ τίποτα. Με αυτό θέλω να πω ότι αν ίσχυε αυτό που περιγράφεις, πιθανόν να μην λειτουργούσε τόσο καλά το forum, εκτός αν είμαι μειονότητα και μόνο εγώ τα βλέπω έτσι. :thumbsup1:

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki σε νάρκη Shoei αραχνιασμένο εκπτούται

Δημοσιεύτηκε

Τα forum είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας και ορισμένες συμπεριφορές ευνοούντε από την απροσωπία.

Το bikenet σχεδόν δεν το ήξερα αλλά αν κάποιος πετάει στα σκουπίδια παιδί 7 χρόνων αυτό σημαίνει ότι πραγματικά αηδίασε και έχει @@ για να σβήνει μονοκονδυλιά τόση προσωπική επένδυση και έξη.

Συμμετέχω σε κοντά 10 ειδικά φόρουμ εκ των οποίων τα 2 μόνο ελληνικά καθώς από άλλα 2-3 αποσύρθηκα λόγω αηδίας του καθρεπτίσματος των συνανθρώπων τριγύρω μου.

Aπό τα ξένα φόρουμ το μόνο που θα έλεγα ότι έμοιαζε λίγο στο χάλι των ελληνικών είναι το nasioc παρά τον πλούτο πληροφοριών.

Ακόμα και σε θέματα πιο ευαίσθητα όπως πολιτική ή οπλοκατοχή, οι αγγλοσάξωνες κυρίως συνομιλητές μου είναι ιδιαίτερα κόσμιοι και ώριμοι και δεν προσβάλουν ανοήτως όποιον εκφέρει διαφορετική άποψη και κινούνται στο ανεκτό πλαίσιο των κανονισμών χωρίς παρανοϊκές εξάρσεις.

Και εκεί οι συντονιστές σουτάρουν σκατοκόσμο αλλά το γενικό μέσο επίπεδο είναι πολύ πιο "σεβαστικό" μεταξύ των μελών.

Γενικά θεωρώ πως

ΕΧΟΥΜΕ ΣΑΠΙΣΕΙ ΩΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑ και οι θετικοί άνθρωποι αποτελούμε μειψηφία κάτω από την απαιτούμενη κρίσιμη μάζα για ελπίδες βελτίωσης του συνόλου και φυσικά αυτό καθρεπτίζεται στο διαδίκτυο.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος

Δημοσιεύτηκε

Ειμαι εδω και 3 χρονια σε διαφορα ελληνικα μοτοφορουμ.

Παντου βασιλευει η κλικα.

Θυμαμε στο πρωτο που ημουνα καποιοι μεχρι τοτε προβατα και θετικα ατομα,σηκωσαν μπαιρακι τα μαζεψαν εφυγαν και εκαναν το δικο τους φορουμ.

Στις συναντησεις παντα σχολιαζαν το φαινομενο της κλικας που υπηρχε στο πρωην φορουμ,αλλα δεν εβλεπαν οτι και αυτοι εχτιζαν κλικες.Σημερα 3 χρονια μετα αυτο το φορουμ φυτοζωεί και σχεδον ουτε οι διαχειριστες δεν μπαινουν.

Σε ενα άλλο φορουμ παλι,παλι τα ιδια,

Τηλεφωνηματα απο μελη για prive καφεδακια καταστασεις αρρωστες που μπρος στην βιτρινα ολα ηταν ζορικα και τέλεια και στα παρασκηνια βασιλευε η κλικα και η διαπλοκη.

Η τυχη ολων των ελληνικων φορουμ θα ειναι αυτη απο την στιγμη που μπαινουν σε αυτα θεματα πολιτικα τα οποια ναι μεν προσδιδουν επισκεψιμοτητα,αλλα απο την αλλη δημιουργουνται διαμαχες μεταξυ των μελων και δημιουργουνται κλικες.

Μου εβρισες την εταιρια που γουσταρω?Κανω μια μαζωξη και σου αλλαζουμε τα φωτα.

Ειπες κακο για την πολιτικη μου παραταξη?Την γ@@σες...................

Τελος θα ηθελα να πω το εξης.

Ο φιλος καλα εκανε και το εκλεισε το φορουμ αφου αυτο πιστευε οτι επρεπε να κανει,αλλα γιατι τοσα χρονια ανεχωνταν στο φορουμ του τον καθε ηλιθιο(οπως λεει) που ποσταρε φατσουλες?

Το ηλεκτρονικο περιοδικο που εκδιδει σε τι ειδους αναγνωστες απευθυνετα αραγε?

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBF 600S Πολλές

Δημοσιεύτηκε

Αυτό έχει μια λογική και όντως συμβαίνει. Απλά πηγάζει από την οικονομική στενότητα και την γενικότερη ψυχολογική πίεση που βιώνουμε τα τελευταία χρόνια. Βέβαια είμαστε και λαός που γουστάρει να κάνει χαβαλέ κι μπλα μπλα.

Ξερόλες και εγωιστές πάντα είμασταν αλλά με όλα αυτά που συμβαίνουν γύρω μας τα πράγματα έχουν αγριέψει. Τα νεύρα το ζόρι η αγανάκτηση και όλα τα κακά επακόλουθα συχνά αντανακλούνται σε όλα τα κοινωνικά δίκτυα και forum. Στο fb και τα όμοια του βλέπεις πως οι μισοί κάνουν την επανάσταση τους στον τοίχου κι οι άλλοι μισοί προσπαθούν να φανούν αισιόδοξοι και πως περνούν καλά.

Στα forum βλέπεις μια τσατίλα μια επιθετικότητα σε οτιδήποτε είναι αντίθετο με την άποψη μας. Μας έχουν σπείρει το μίσος και την έχθρα με πολύ έξυπνο και υποχθόνιο τρόπο.

Έχουν περάσει οι καιροί όπου ο καθ ένας πόσταρε τις μετατροπές τους τις βελτιώσεις του και τις ωραίες βόλτες του. Η βενζίνη ακριβή και οι αξιόλογες μετρατροπές που άλλοτε χαρούμενος θα ήθελες να μοιραστείς και να καμαρώσεις απαιτούν πολλές φορές ένα δυο ή και παραπάνω μηνιάτικα.

Τρέχεις για να κερδίσεις μερικά παραπάνω ευρώ να πληρώσεις χαράτσια τέλη και το γάλα του μωρού. Αγωνιάς τσαντίζεσαι και κουράζεσαι ψυχολογικά πολύ πιο εύκολα. Που χρόνος και διάθεση λοιπόν να ανοίξεις ένα βιβλίο, να το διαβάσεις και στη συνέχεια να το μοιραστείς ποστάρωντας. Ακόμη και το search στο net για μια ξιόπιστη πηγή πληροφόρησης χρειάζεται χρόνο και διάθεση.

Σκεφτείτε πολύ απλά πως κάποιος αυτή τη στιγμή ανοίγει ένα topic και ποστάρει πως μόλις παρέλαβε το ολοκαίνουριο multistrada του από την αντιπροσωπεία. Όλοι θα του γράψουμε τις καλύτερες ευχές αλλά πολλοί απο εμάς θα σκεφτούμε. "Τον φούστη εμείς δεν έχουμε να πληρώσουμε τη ΔΕΗ κι αυτός αγόρασε Multi" Μπορεί να μην είναι κακοπροέρετη αυτή η σκέψη αλλά όλο αυτό που σκεφτόμαστε θα βγει στα γραφώμενα μας παρακάτω.

Ο κάτοχος θα νιώσει όλη αυτή την αγανάκτηση και την αποστροφή μας και θα εκνευρεστεί θα μπει δε διαδικασία άμυνας και ίσως να σταματήσει εκεί ή να περάσει και στην επίθεση. Φυσικά η αγνάκτηση δεν θα είναι προς τον φίλο που θα έχει πάρει το multi αλλά θα πηγάζει από αλλού. Στην τελική το αγόρασε ο άνθρωπός δεν το έκλεψε. Δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο παράδειγμα στο μυαλό μου απλά αναφέρω τυχαία μια ακριβή μοτοσυκλέτα.

Διαίρει και βασίλευε

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αυτό έχει μια λογική και όντως συμβαίνει. Απλά πηγάζει από την οικονομική στενότητα και την γενικότερη ψυχολογική πίεση που βιώνουμε τα τελευταία χρόνια. Βέβαια είμαστε και λαός που γουστάρει να κάνει χαβαλέ κι μπλα μπλα.

Ξερόλες και εγωιστές πάντα είμασταν αλλά με όλα αυτά που συμβαίνουν γύρω μας τα πράγματα έχουν αγριέψει. Τα νεύρα το ζόρι η αγανάκτηση και όλα τα κακά επακόλουθα συχνά αντανακλούνται σε όλα τα κοινωνικά δίκτυα και forum. Στο fb και τα όμοια του βλέπεις πως οι μισοί κάνουν την επανάσταση τους στον τοίχου κι οι άλλοι μισοί προσπαθούν να φανούν αισιόδοξοι και πως περνούν καλά.

Στα forum βλέπεις μια τσατίλα μια επιθετικότητα σε οτιδήποτε είναι αντίθετο με την άποψη μας. Μας έχουν σπείρει το μίσος και την έχθρα με πολύ έξυπνο και υποχθόνιο τρόπο.

Έχουν περάσει οι καιροί όπου ο καθ ένας πόσταρε τις μετατροπές τους τις βελτιώσεις του και τις ωραίες βόλτες του. Η βενζίνη ακριβή και οι αξιόλογες μετρατροπές που άλλοτε χαρούμενος θα ήθελες να μοιραστείς και να καμαρώσεις απαιτούν πολλές φορές ένα δυο ή και παραπάνω μηνιάτικα.

Τρέχεις για να κερδίσεις μερικά παραπάνω ευρώ να πληρώσεις χαράτσια τέλη και το γάλα του μωρού. Αγωνιάς τσαντίζεσαι και κουράζεσαι ψυχολογικά πολύ πιο εύκολα. Που χρόνος και διάθεση λοιπόν να ανοίξεις ένα βιβλίο, να το διαβάσεις και στη συνέχεια να το μοιραστείς ποστάρωντας. Ακόμη και το search στο net για μια ξιόπιστη πηγή πληροφόρησης χρειάζεται χρόνο και διάθεση.

Σκεφτείτε πολύ απλά πως κάποιος αυτή τη στιγμή ανοίγει ένα topic και ποστάρει πως μόλις παρέλαβε το ολοκαίνουριο multistrada του από την αντιπροσωπεία. Όλοι θα του γράψουμε τις καλύτερες ευχές αλλά πολλοί απο εμάς θα σκεφτούμε. "Τον φούστη εμείς δεν έχουμε να πληρώσουμε τη ΔΕΗ κι αυτός αγόρασε Multi" Μπορεί να μην είναι κακοπροέρετη αυτή η σκέψη αλλά όλο αυτό που σκεφτόμαστε θα βγει στα γραφώμενα μας παρακάτω.

Ο κάτοχος θα νιώσει όλη αυτή την αγανάκτηση και την αποστροφή μας και θα εκνευρεστεί θα μπει δε διαδικασία άμυνας και ίσως να σταματήσει εκεί ή να περάσει και στην επίθεση. Φυσικά η αγνάκτηση δεν θα είναι προς τον φίλο που θα έχει πάρει το multi αλλά θα πηγάζει από αλλού. Στην τελική το αγόρασε ο άνθρωπός δεν το έκλεψε. Δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο παράδειγμα στο μυαλό μου απλά αναφέρω τυχαία μια ακριβή μοτοσυκλέτα.

Διαίρει και βασίλευε

Νομιζω πως σκεφτεσαι λιγο περιπλκα και πως τα πραγματα ειναι αρκετα πιο απλα :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα