funk

Versys Funkasaki Versys - 3 χρόνια - 25.000 χλμ - 0 προβλήματα

137 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Bombardier Learjet E-Ton maximum (19cc)

Δημοσιεύτηκε

Eκκεντροφορους και εγκεφαλο

Οι λαιμοι ειναι καλυτεροι του versys, δινουν πιο πολυ ροπη

Εγω ειχα βαλει λαιμους arrow που διναν ομως μονο ψηλα, χαμηλα εχανες

Βασικα μενει και ενα θεματακι με την χαμηλοτερη συμπιεση του versys αλλα μικρη η διαφορα στην πραξη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Kawasaki Versys 650 '08 HJC FG-ST Bolt MC10 Ducati Hypermotard (796cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Μετά την χθεσινή βόλτα http://www.mybike.gr...__fromsearch__1 μου δόθηκε η ευκαρία να τεστάρω τα νέα λάστιχα σε εκδρομικό δικάβαλο επίπεδο αλλά και την κατανάλωση του Versακίου. Έχουμε και λέμε λοιπόν:

α) Τα Pirello Diablo Rosso II τα καταευχαριστήθηκα. Πολύ καλό κράτημα σε όλη τη διαδρομή και πολύ εύκολο στρήψιμο. Πολύ λιγότερη προσπάθεια να πέσει η μοτοσυκλέτα συγκρίνοντας πάντα με τα Michelin Pilot Road 2 που είχα πριν. Στις ευθείες με ταχύτητες γύρω στα 130 δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα στην ποιότητα κύλισης.

β) Στα 430 χλμ της διαδρομής καταναλώθηκαν περίπου 21 λίτρα βενζίνης +- λίγο. Άρα... περίπου 4.9 λίτρα στα 100 χλμ, δικάβαλο, με μπαγκαζιέρα ψιλογεμάτη και χωρίς να το λυπάμαι στο άνοιγμα αλλά και χωρίς να το στίβω και με πολλά σταμάτα/ξεκίνα λόγω φωτογραφιών.

Και για να πω και 2-3 πράγματα για τα αρνητικά του Versακίου που μου αποκαλύπτονται καθώς προχωράει η σχέση μας μέσα στο χρόνο, ανακαλύπτω κάποια κακή αίσθηση στα φρένα. Με την πρώτη ευκαιρία θα μπουν μαλακότερα τακάκια μπροστά, θα αλλαχθούν τα υγρά και θα μπουν και μεταλλικά σωληνάκια. Βέβαια σε καμία περίπτωση τα φρένα δε με έχουν προδώσει ακόμα και σε φρεναρίσματα εκτάκτου ανάγκης όπου μπήκε και το ABS κλπ που σε άλλη περίπτωση θα είχαμε γίνει χαλκομανία!

Τώρα αν πέσει (από τον ουρανό) και κανά 700άρι θα γίνει και μια σχετική αναβάθμιση/συντήρηση στις αναρτήσεις έτσι για να γίνει ακόμα πιο γαμάτο το Versάκι! :D

ΥΓ. Είμαστε στα 32.000 χλμ.

Τροποποιήθηκε από τον funk
Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati Multistrada S (1200cc) HJC RPHA 10 Plus Vespa PX 200 (200cc)

Δημοσιεύτηκε

Keeeeeep going my friend. :_rock-on:

Τα Πιρελλακια εβαλες τελικα ε? Ειχα μεινει στο ψαξιμο, καλοφαγωτα ευχομαι :)

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ναι τα Pirelli μπήκαν. Στο μόνο που με χαλάνε ως τώρα είναι η συμπεριφορά στο βρεγμένο μιας και τα Pilot Road 2 με είχαν καλομάθει.

:cheers:

Α... και για να συμπληρώσω κάποια σχόλια για τη συμπεριφορά της μικράς. Τα Motul 10w40 προς το παρόν με έχουν αφήσει πολύ ικανοποιημένο σε σχέση με τα προηγούμενα Ipone 15w50. Στην επόμενη αλλαγή πάμε πάλι για 10w40 αλλά δεν ξέρω ακόμα ποια... Ίσως belray ημισυνθετικά μιας και τα έχει και ο μάστορας και δε θα ψάχνω (αρκεί να τα έχει και σε λογική τιμή).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Transalp 700ABS αργεί ακόμα ...

@ funk

Πολύ αναλυτικά, εμπεριστατωμένα, ειλικρινή και διαφωτιστικά τα γραφόμενά σου για το Versys.

Χαίρομαι να βλέπω ανθρώπους που γουστάρουν το μηχανάκι τους, το απολαμβάνουν και γράφουν γι' αυτό ειλικρινώς και αμερόληπτα.

Το έχω οδηγήσει το Versys (ήταν κάποτε υποψήφιο μηχανάκι για μένα) και έχω γράψει αναλυτικά γι' αυτό. Πολύ σημαντικό μηχανάκι για την Ελλάδα.

Καλά χιλιόμετρα να 'χεις.

Τροποποιήθηκε από τον Αιγαιοπλόος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Bandit 1255cc

Δημοσιεύτηκε

Η καλύτερη μηχανή σε Ελληνικές συνθήκες κρίσης για ΟΛΑ .

Πολη-δουλειά-βολτες-νησια-μεγάλα ταξίδια .

Κλασσικό άσπαστο και απροβλημάτιστο Kawasaki , εξαιρετικά οικονομικό , φορτώνετε , απλή και οικονομική συντήρηση .

Τι άλλο να ζητήσει κάποιος συνηδητοποιημένος οδηγός ;;;

Καλά πολλάαααααα και ασφαλή χιλιόμετρα !!!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki VERsatileSYStem Ducati Multistrada (1200cc)

25.000 χλμ σε 14 μήνες από εμένα!

Πήρα το μοντέλο του 2008 με 41 κι έφτασε 66.000!

Βροχές, λάσπες, ταξίδια και κίνηση... Το μόνο που ζήτησε πέρα από τα φυσιολογικά να αναλώσιμα είναι ένα ζευγάρι μπουζόπιπες και μια κόρνα! Κανένα άλλο πρόβλημα ή ζημιά!

Και επιτέλους το έπλυνα μετά από 25.000χλμ..............

Τροποποιήθηκε από τον Remali tis Fokionos Negri
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Εγώ θα έλεγα πως το Versys είναι από τα καλύτερα street για all around χρήση. Προσωπικά, μου περνάνε ιδέες να το αλλάξω μόνο για κάτι πολύ ανώτερο από πλευράς στησίματος/κινητήρα αλλά μια η ευεληξία του, μια η αξιοπιστία του και μια η οικονομική στενότητα με κρατάνε σθεναρά.

Κατά τ'άλλα εγώ προσανατολίζομαι το επόμενο διάστημα στις εξής βελτιωσούλες:

α) Μαλακά τακάκια μπροστά φρένων.

β) Αναβάθμιση αναρτήσεων μπρος/πίσω.

γ) Μπόλικη βενζίνη με κάθε ευκαιρία γιατί έχουμε μείνει λίγο πίσω στις βόλτες!

Ετοιμάζω και ένα review στο μυαλό μου καθώς περνάνε τα χιλιόμετρα για τα Pirelli Diablo Rosso 2. Ως γενική αίσθηση, προς το παρόν κάτι δε μου αρέσει στη συμπεριφορά τους αλλά ίσως να φταίνε και οι πιέσεις που βάζω 32-36.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR1000rr (1000cc) Kawasaki ER6-G (649cc)

Δημοσιεύτηκε

Ριξε τις πιεσεις. Ειναι πιο μαλακο λαστιχακι και ζεσταινεται πιο ευκολα. Ριχνε 2 psi την φορα μπρος πισω και πειραματισου. Εγω φαντασου τις εχω 22-25 στα δικα μου λαστιχα.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ριξε τις πιεσεις. Ειναι πιο μαλακο λαστιχακι και ζεσταινεται πιο ευκολα. Ριχνε 2 psi την φορα μπρος πισω και πειραματισου. Εγω φαντασου τις εχω 22-25 στα δικα μου λαστιχα.

Τι είπες τώρα? 22-25? Και δε σου φαίνονται ξεφούσκωτα? Για να δούμε το 30-34 τι έχει να μας πει!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Cagiva Raptor (645cc) HJC FG-15 Aprilia Tuono Factory (997cc)

Δημοσιεύτηκε

Εσυ στο τελος μονο με τις ζαντες θα πηγαινεις με σουπερντουπερουαου λαστιχα που (δεν) εχεις :crazy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki VERsatileSYStem Ducati Multistrada (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Τα Michelin Pilot Road 3 τα φοράει κανένας; Αξίζουν τα παραπάνω φράγκα σε σχέση με τα Diablo Rosso 2; Χρήση καθημερινή, βροχές, ζέστες, πόλη, ταξίδια τα πάντα όλα.

Και κρατάνε το ίδιο με τα rosso?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Versys '10 Ducati Multistrada (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Δεν τα ξερω, σκεφτομαι για επομενα τα Βridgestone S20 (αν θυμαμαι καλα βγαινουν στις διαστασεις μας). Εχει κανεις εμπειρια πανω σε αυτο το ελλαστικο? Ειναι σχετικα καινουριο βεβαια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

S20 τσιμπηστε ,δε θα το μετανιωσετε.

Πολη, ζεσταινεται αμεσως.

Ειναι διγομο και κραταει πολυ καλα και δε τετραγωνιζεται.

Εχω κανει 10000χλμ και εχει ψωμι ακομα.

Το βερσυς ειναι και λιγοτερους ιππους απο το δικο μου αρα τοσα θα βγαζει και σε σας.

Εγω σκεφτομαι να το ξαναφορεσω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Bombardier Learjet E-Ton maximum (19cc)

Δημοσιεύτηκε

Βρε ψηλε, τι ρωτας να σου πουν γνωμη για λαστιχα?

Ο καθενας οδηγαει διαφορετικα, δεν μπορει κανεις να σου δωσει γνωμη για κατι τετοιο

Το s20 γενικα και παραδοσιακα θα εχει μικροτερη διαρκεια ζωης απο τον ανταγωνισμο

Εγω προτεινω εκτος απο τα θεϊκα rosso II H, dunlop sportsmart & michelin pilot power 3

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR1000rr (1000cc) Kawasaki ER6-G (649cc)

Δημοσιεύτηκε

Τι είπες τώρα? 22-25? Και δε σου φαίνονται ξεφούσκωτα? Για να δούμε το 30-34 τι έχει να μας πει!

Στα 30-34 που τα ειχα στην αρχη μετα τα πρωτα 500μετρα το πισω χορευε κλακετες σε καθε ανοιγμα,η χαρα του καγκουρα. Εδω με 25 πισω και πηγαμε Μαραθωνα και εκανα τον καγκουρα και εκει.... :crazy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Περιμενω παντως να διαβασω κατι σχετικο με τα S20 σε παραπλησιο μηχανακι. Τα Rosso II δεν ειναι θεικα. Value for money ναι και με εχουν βγαλει και αρκετα χιλιομετρα (~14000 so far) αλλα δεν τα λες θεικα B)

Τροποποιήθηκε από τον Zappa
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Περιμενω παντως να διαβασω κατι σχετικο με τα S20 σε παραπλησιο μηχανακι. Τα Rosso II δεν ειναι θεικα. Value for money ναι και με εχουν βγαλει και αρκετα χιλιομετρα (~14000 so far) αλλα δεν τα λες θεικα ;)

Ε παραπλησιο ειναι το δικο μου,δε σου κανει? :P

Ιδια κιλα,λιγη παραπανω ιπποδυναμη,παρομοιες δυνατοτητες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Aν αρχισουμε να υπολογιζουμε και τις γνωμες των Κατζιβαίων... αστα!!! :lipssealed:

Περα απο το τρελο αυτο χιουμορ, με ψηνει σαν ελλαστικο αλλα οτι συγκριτικα εχω διαβασει ειναι σε ss μηχανακια και μεσα σε πιστα... Και η τιμη τους δεν εχει τεραστια διαφορα με τα Rosso . (κοντα στα 260 τα βρηκα)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Και αρκετοι με μπαντιτ τα εχουν βαλει και ειναι πολυ ικανοποιημενοι.

μπες στο θεμα τους και δες

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μετά από 5 χρόνια έγινε και ένα μεγάλο service στα 36.000 χλμ για το Versάκι μου. Αύριο θα πάμε και μια γύρα 800 χλμ να πιάσουμε το Μάη βρε αδερφέ... Λεπτομέριες από Δευτέρα!

Εργασίες που έγιναν:

α) Λάδια Motul 3100 10w40 και φίλτρο λαδιού

β) Μπουζί

γ) Υγρά ψυγείου

δ) Υγρά φρένων

ε) Παραλίγο και θα αλλάζαμε και το φίλτρο αέρα.... :lipssealed:

στ) Τέντωμα αλυσίδας, το απόγευμα θα παίξει και καθάρισμα και λύπανση

Κόστος ανταλλακτικών: 80 ευρώ

Κόστος εργασίας: 60 ευρώ

...Kαι είμαστε έτοιμοι για άυριο... ;)

Αξιοσημείωτα περιστατικά του παρόντος service...

α) Ο Μάρκος Θόδωρος βρήκε μια βίδα να λείπει στη βάση του δεξιού μαρσπιέ του συνεπιβάτη! :lipssealed: Αντικαταστάθηκε πρόχειρα με μια απλή βίδα και θα γίνει παραγγελία της σωστής βίδας. Ωραίος ο μάστορας! Κόβει το μάτι του! Ηθικό δίδαγμα... Οι τάσεις στις βίδες πρέπει να ελέγχονται..............

β) Για άλλη μια φορά ο Θανόπουλος απέδειξε πόσο κακός επαγγελματίας είναι... Φίλτρο αέρος για Versys ζήτησα φίλτρο αέρος για κάτι άλλο μου έδωσε! Η Μ Α Ρ Τ Ο Ν ! Πόση αναπηρία ποια...? Αποτέλεσμα... Η αλλαγή φίλτρου αέρος μετατίθεται για επόμενο service. Ένα ανταλλακτικο χρειάστηκα να πάρω από εκεί κ μου το έδωσες λάθος... ΗΜΑΡΤΟΝ... Καταλήξαμε να κθαριστεί με αέρα το παλιο και να ξανατοποθετηθεί...

Εργασίες που αναμένουν:

- Στις 48.000 χλμ έχουμε σίγουρα έλεγχο και ρύθμιση βαλβίδων.

- Στις 42.000 χλμ ή στις 48.000 χλμ θα κάνω ένα γενικό service στις αναρτήσεις μπρος/πίσω. Λάδια/Ελατήρια το λιγότερο ή γενική αναβάθμιση όπως είχα αναφέρει και εδώ http://www.mybike.gr...__fromsearch__1 αν τα οικονομικά δεν χωλένουν εκείνη την περίοδο.

- Στις 42.000 χλμ ή στις 48.000 χλμ θα παίξει και αλλαγή των ρουλεμάν του τιμονιού γιατί και ο μάστορας παρατήρησε σήμερα ένα θέμα. Άλλωστε είναι καιρός να αλαχθούν.

- Και βέβαια στις 42.000 χλμ ή στις 48.000 χλμ θα αλλαχθεί και το φίλτρο αέρα.....

Ελπίζω τους επόμενους μήνες και γενικά τον επόμενο χρόνο οι διάφορες υποχρεώσεις να μου επιτρέψουν να κινήσω την μοτοσυκλέτα πιο πολύ τόσο εντός όσο και εκτός πόλης. Μου έχει λείψει πολύ!

Τροποποιήθηκε από τον funk
Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μια απο τα ιδια περιπου.

2,5 χρονια, 33000χλμ , μοναδικο θεμα ο θερμοστατης ο οποιος αλλαχθηκε μεσα στην εγγυηση.

Σκυλι λεμε!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Σκυλι λεμε!

Άσε να αποδείξει τη σκυλότητά του στις 100.000 χλμ ;) Αλλά γενικά και εγώ είμαι ικανοποιημένος από την αξιοπιστία του ως τώρα με κάποιες ενστάσεις σχετικές με κάποια μεταλλικά μέρη τα οποία βλέπω ότι χρήζουν ειδικής συντήρησης αλλιώς θα τα φάει η σκουριά.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ελπιζω να μην με απογοητευσει. Το σκυλι το ανεφερα για την εντατικη χρηση που του κανω. Οχι οτι δεν το προσεχω, μεχρι αηδιας.

Τωρα αν φτασω 100.000 με αυτο ελπιζω οχι (γιατι θα εχω παρει κατι αλλο οχι για αλλον λογο) :peep:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μετά από 900 δικάβαλα, τριβάλιτσα και εν μέρη βρόχινα χλμ με το Versάκι στο όρη και στα λαγκάδια της Ελλάδας το ΣΚ που μας πέρασε έχω να πω μόνο πως η σχέση μας πάει καλά. Δεν κουράστηκε και δεν μας κούρασε. Μετά από τέτοιες εκδρομές δείχνει το χαρακτήρα του: Φόρτωσέ με και πάμε όπου θες το ΣΚ και τη Δευτέρα πάμε στη δουλειά το πρωί, πάμε και για ψώνια στο supermarket το απόγευμα. Λεπτομέριες στο σχετικό thread που θα ανοίξω με την πρώτη ευκαιρία...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα