Παναγιώτης Κ.

Διπλώματα - κυβικά - ηλικία και ατύχημα

89 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Yamaha xtx Kawasaki z800 (800cc)

Δημοσιεύτηκε

με καλυψες πληρως.εγω ηλπιζα σε περιοριστη ταχυτητας ή ιπποδυναμης μεχρι να περασει ενας χρονος και να γινει το διπλωμα μεγαλο με το παλιο συστημα.τα παιδια μου ειπαν ομως πως τετοιο πραγμα στην ελλαδα δεν γινεται αρα θα πρεπει να κανω υπομονη γιατι και να παιρνω καθε χρονο μοτο δεν γινεται

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Piaggio Beverly (250cc) Honda CRF (450cc)

Δημοσιεύτηκε

λοιπον οραια τα λετε αλλα δεν διευκρινισατε τι ειναι ο υπερκυβισμος και τι η οδηγηση χωρις διπλομα για παραδειγμα

εγω ειμαι 16 και εχω διπλομα 50κ.ε αγοραζω ας πουμε τον αλλο μηνα μηχανη (daytona sprinter) αλλα το μετατρεπω σε 72κ.ε αν με σταματησουν και με πανε τμημα για μετρηση καρτερ θα φαω καμπανα η κατι απλο για υπερκυβισμο α ακουσα οτι σε αυτην την περιπτωση δεν μπορουν να το καταλαβουν.Και χωρις διπλομα ειναι αν με σταματησουν με το crypton R που ειναι δηλωμενο 105 ενω στην προηγουμενη περιπτωση εχουμε εμενα διπλομα 50κ.ε. και χαρτια 50κ.ε αλλα το μοτερ αν φενεται γιατι ακουσα οτι για 72κ.ε. δεν σπας καρτερ αν θεωριτε υπερκυβισμος η οδηγηση χωρις διπλομα...αυτα ευχαριστω οποιον απαντησει προκαταβοληκα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Innova (144cc) Kawasaki ZX10R (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Ε πες το ετσι, παραλιγο να καταλαβω...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSXR k6 (1000cc) Suzuki Hayabusa (1300cc)

Δημοσιεύτηκε

Όχι φίλε............... όχι όλοι.

Κι εγώ θα συμφωνήσω ότι όλοι κάπου κάποτε οδηγήσαμε όχημα χωρίς δίπλωμα, χωρίς ασφάλεια κλπ. Αυτοί που λένε το αντίθετο είναι η μικρή εξαίρεση του κανόνα.

Να ρωτήσω κάτι: αν το όχημα είναι ασφαλισμένο, εμείς έχουμε το κατάλληλο δίπλωμα, αλλά το όχημα δεν είναι στο δικό μας όνομα, τότε μας καλύπτει η ασφαλιστική ή κάνει το Κινέζο σα το Σαμαρά;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Σε καλυπτει κανονικα αρκει να μην ειναι νεος οδηγος αυτος που θα το παρει βολτα.Αν ειναι και φταιει σε ατυχημα παλι σε καλυπτει και πληρωνεις ενα προστιμο στην ασφαλιστικη σου το οποιο ειναι σχετικα μικρο.Αν παλι εχεις μεσα στο ασφαλιστηριο καλυψη για νεο οδηγο δεν εχεις κανενα προβλημα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki V Strom '07 ABS AGV GT Veloce Αλλος Cafe Racer (?cc)

Δημοσιεύτηκε

Να ρωτήσω κάτι: αν το όχημα είναι ασφαλισμένο, εμείς έχουμε το κατάλληλο δίπλωμα, αλλά το όχημα δεν είναι στο δικό μας όνομα, τότε μας καλύπτει η ασφαλιστική ή κάνει το Κινέζο σα το Σαμαρά;

εννοείται ότι σε καλύπτει. Αλλιώς δεν θα έδεινε κανείς το όχημά του να το οδηγήσει άλλος!

η μόνη περίπτωση που δεν σε καλύπτει, είναι αν το έχεις δώσει σε κάποιον που δεν έχει δίπλωμα. Τότε η ασφαλιστική κάνει τον Μαο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

up !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM SMC KTM SMR (990cc)

Δημοσιεύτηκε

Και μιας και ανεβηκε παλι να συμπληρωσω οτι εφοσων καποιος δεν εχει διπλωμα και το οχημα ειναι ασφαλισμενο, αν δεν φερει την ευθηνη του ατυχηματως ΑΠΟΖΗΜΙΩΝΕΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XSR

Δημοσιεύτηκε

Και μιας και ανεβηκε παλι να συμπληρωσω οτι εφοσων καποιος δεν εχει διπλωμα και το οχημα ειναι ασφαλισμενο, αν δεν φερει την ευθηνη του ατυχηματως ΑΠΟΖΗΜΙΩΝΕΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.

Είσαι σίγουρος?

Αν οδηγάς κάποιο όχημα χωρίς να είσαι κατάλληλος να το οδηγάς, είναι παράνομο και μόνο που κυκλοφορείς. Ποια ασφαλιστική θα δεχτεί να καλύψει τη ζημιά ενός παράνομου?

Δεν κόβω το χέρι μου, αλλά νομίζω ότι κάνεις λάθος

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε

Είσαι σίγουρος?

Αν οδηγάς κάποιο όχημα χωρίς να είσαι κατάλληλος να το οδηγάς, είναι παράνομο και μόνο που κυκλοφορείς. Ποια ασφαλιστική θα δεχτεί να καλύψει τη ζημιά ενός παράνομου?

Δεν κόβω το χέρι μου, αλλά νομίζω ότι κάνεις λάθος

Τι σημασια εχει ποιος εισαι και τι εισαι. Εαν δε φταις δε φταις..

Και ναι το εχουμε δει και στο forum να γινεται.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XSR

Δημοσιεύτηκε

Τι σημασια εχει ποιος εισαι και τι εισαι. Εαν δε φταις δε φταις..

Και ναι το εχουμε δει και στο forum να γινεται.

Δεν σε καταλαβαίνω φίλε μου. Δε μίλησα για πρόσωπα αλλά για καταλληλότητα. Το να έχεις δίπλωμα που δε σε καλύπτει στα κυβικά, είναι σαν να οδηγάς νταλίκα με ερασιτεχνικό δίπλωμα. Επίσης είναι ίδιο με το να μην έχεις καθόλου δίπλωμα. Άρα, και μόνο που κυκλοφορείς, είσαι παράνομος πρώτα εσύ και μετά αυτός που έπεσε πάνω σου.

Τώρα αυτό που πέταξες, δεν ξέρω τι σχέση έχει. Και τι έχουμε δει στο φόρουμ, πάλι δεν βγάζει νόημα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αποζημιώνεται το όχημα,ο οδηγός ή και τα 2?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος Αλλος Μέχρι ποσες? (....cc)

Δημοσιεύτηκε

H λέξη-κλειδί είναι αυτή:

......... αν δεν φερει την ευθηνη του ατυχηματως .

Το θέμα είναι πως αν δεν έχεις το κατάλληλο δίπλωμα, υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που ενώ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ δεν φταίς (ή που νομίζεις πως δεν φταίς), σου επιμερίζουν ευθύνη. Τις φορές λοιπόν που θα σου επιμεριστεί ευθύνη, ισχύουν τα του πρώτου ποστ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Δεν σε καταλαβαίνω φίλε μου. Δε μίλησα για πρόσωπα αλλά για καταλληλότητα. Το να έχεις δίπλωμα που δε σε καλύπτει στα κυβικά, είναι σαν να οδηγάς νταλίκα με ερασιτεχνικό δίπλωμα. Επίσης είναι ίδιο με το να μην έχεις καθόλου δίπλωμα. Άρα, και μόνο που κυκλοφορείς, είσαι παράνομος πρώτα εσύ και μετά αυτός που έπεσε πάνω σου.

Τώρα αυτό που πέταξες, δεν ξέρω τι σχέση έχει. Και τι έχουμε δει στο φόρουμ, πάλι δεν βγάζει νόημα.

Δε ξερω τι δεν καταλαβαινεις. Απο τη στιγμη που θα γινει ατυχημα, θα σου χρεωσουν ολες τις παραβασεις που εχεις κανει(διπλωμα κτλπ.).

Το εαν θα αποζημιωθεις για το ατυχημα ομως, εχει καθαρα σχεση με το εαν εφταιγες ή οχι. Τιποτα αλλο..

Μετα σου ειπα οτι εχουμε δει παρομοια περιπτωση και στο forum οποτε σιγουρα ισχυει γενικα.

Τροποποιήθηκε από τον Angel13

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος Αλλος Μέχρι ποσες? (....cc)

Δημοσιεύτηκε

Όταν όμως δεν έχεις δίπλωμα, μπορούν μια χαρά να σε τυλίξουν σε μια κόλλα χαρτί και να σου τα φορτώσουν όλα.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XSR

Δημοσιεύτηκε

Όταν όμως δεν έχεις δίπλωμα, μπορούν μια χαρά να σε τυλίξουν σε μια κόλλα χαρτί και να σου τα φορτώσουν όλα.

Αυτό ακριβώς που λέει ο Παναγιώτης εννοώ Angel

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αυτό το έπαθε συμμαθητής μου στο Λύκειο...

Γιατό λοιπόν με σιγουριά ξέρει κάποιος αν δεν έχεις το κατάλληλο δίπλωμα τι γίνεται φταις δεν φταις;;;;;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε

Αμα η ασφαλιστικη σου ειναι λαμογιο ολα γινονται στο Ελλαδισταν..

Το σωστο ομως ειναι να αποζημιωθεις κανονικα, αλλα να πληρωσεις το αναλογο τιμημα για την ελειψη διπλωματος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XSR

Δημοσιεύτηκε

Εγώ θεωρώ λογικό το αντίθετο αλλά αυτό είναι δική μου άποψη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Εγώ θεωρώ λογικό το αντίθετο αλλά αυτό είναι δική μου άποψη

Και δική μου.

μαμά γερνάω...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xtR KTM 990 Περιπετεια

Δημοσιεύτηκε

Μαγκες εαν ισχυει αυτο που λετε τοτε να παρουν μηχανακι ολοι αυτοι οι πιτσιρικαδες που <<δεν θα κανω σουζες,θα προσεχω,θα ειμαι στο χωριο μου κ.α.>>.

Φταις απο την πρωτη στιγμη που οδηγεις χωρις διπλωμα...Και μαλακια να μην κανεις γραφειοκρατικα εισαι ακαταλληλος να οδηγεις και ο μπαρμπας με το κουτι που εκανε την μαλακια γραφειοκρατικα παλι ειναι καταλληλος να οδηγει...

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XSR

Δημοσιεύτηκε

Μαγκες εαν ισχυει αυτο που λετε τοτε να παρουν μηχανακι ολοι αυτοι οι πιτσιρικαδες που <<δεν θα κανω σουζες,θα προσεχω,θα ειμαι στο χωριο μου κ.α.>>.

Φταις απο την πρωτη στιγμη που οδηγεις χωρις διπλωμα...Και μαλακια να μην κανεις γραφειοκρατικα εισαι ακαταλληλος να οδηγεις και ο μπαρμπας με το κουτι που εκανε την μαλακια γραφειοκρατικα παλι ειναι καταλληλος να οδηγει...

Το ίδιο ακριβώς λέει και ο νόμος. Ο Δημήτρης devilking έκανε λάθος. Πήρα πριν λίγο τηλέφωνο στην Interamerican που έχω σύμβαση ασφαλιστικού συμβούλου και μου το επιβεβαίωσαν

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM SMC KTM SMR (990cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Λυπαμαι που θα σας χαλασω την κοσμοθεωρια σας περι ασφαλειας, αλλα ακομα και ανασφαλιστος και χωρις διπλωμα πρεπει να αποζημιωθει! Απλως δεν υπαρχουν οι φιλικες δηλωσεις και παει μεσω εξωδικων/δικαστηριων.

Το αν εχεις διπλωμα η οχι, την στιγμη που εχεις ασφαλεια δεν ειναι θεμα της ασφαλιστικης αλλα της τροχαιας. Οποτε σε περιπτωση ατυχηματως μεταξυ του Χ και του Ψ αν ο Χ δεν εχει διπλωμα και στις δηλωσεις τους κανουν αρνητικη και θετικη αντιστοιχα, ο Χ θα αποζημιωθει κανονικα. Το να ερθει η τροχαια δεν ειναι αναγκαιο εφοσων δεν υπαρχουν σωματικες βλαβες, αρκει η φιλικη δηλωση, οποτε ο Χ δεν προκειται ουτε προστιμο να παρει και θα αποζημιωθει κανονικα.

Στην περιπτωση που υπαρχει σωματικη βλαβη καλο ειναι να ερθει και η τροχαια, οχι ομως οτι ειναι απαραιτητο! Σε περιπτωση που ερθει τροχαια και ο Χ δεν εχει διπλωμα απλα θα του ασκηθουν κανονικα οι κυρωσεις (προστιμα, δικαστηριο) ομως παλι αποζημιωνεται!

Παντως απο την στιγμη που ενα οχημα ειναι ασφαλισμενο η ασφαλιστικη θα κοιταξει να κανει την δουλεια που της εχει ανατεθει. Δεν ειναι αρμοδια να ελεγξει ποινικα αδικηματα οπως το να μην υπαρχει διπλωμα.

Και αν καποιος εχει αμφιβολιες www.troxaio.com εχει τηλεφωνα δικηγορων.

Υ.Γ. Ξαναλεω αυτα ισχυουν σε περιπτωση που δεν φερει ευθηνη. Αυτα που αναφερθηκαν πιο πανω οτι θα τον τυλιξουν και θα του τα φορτωσουν δεν θα γινουν επειδη δεν εχει διπλωμα αλλα λογο αγνοιας. Οπως θα μπορουσαν να κανουν στον καθενα, απλα οταν εισαι "παρανομος" επικρατει ενας φοβος που σε συνδιασμο με την αγνοια σε μετατρεπουν σε θυμα!

Τροποποιήθηκε από τον dEvilKinG
Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος Αλλος

Δημοσιεύτηκε

Ως παθων (χαζο παιδακι τοτε) θα σας πω τι εγινε με μενα...16 χρονων τοτε, μολις εβγαλα διπλωμα για 50αρι στην τροχαια και επειδη ειχα το 50αρακι σε συνεργειο ειπα 1 φορα να παρω και εγω το 135αρι του πατερα μου...Τρακαρω τελος παντων με ενα αμαξι που περασε στοπ και εκατσε πανω στην μεση της οδου (στην 7η σταση στην παπαγου οσοι ξερουν απο ζωγραφου). Εφταιγε αυτος 1000% και επειδη καταλαβε οτι δεν ειχα διπλωμα τοτε αρχισε να το παιζει ιστορια.Ετσι καλεσα εκτος απο την ασφαλιστικη και τροχαια. Η τροχαια κατεγραψε το περιστατικο και με εγραψε για διπλωμα και δικαστηριο. Απο την ασφαλιστικη του αλλου ομως αποζημιωθηκα ΚΑΝΟΝΙΚΑ. Δεν ειναι θεμα λοιπον της ασφαλιστικης αν εχεις διπλωμα η οχι, αλλα της τροχαιας...Δεν θα αποζημιωσει ομως το ΑΛΛΟ οχημα η δικια σου ασφαλιστικη αν ΕΣΥ φταις στο ατυχημα, αλλωστε το γραφει καθαρα μεσα στους ορους της. Βεβαια το αν αξιζει να παιζεις τα χιλιαρικα κορωνα-γραμματα (σε περιπτωση που φταις εσυ υπαρχουν και ψυχικες οδηνες και χιλια-δυο που θα πληρωσεις εκτος απο τις ζημιες) δεν θα μιλησω...Ειναι στην κριση του καθενα μας.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM SMC KTM SMR (990cc)

Δημοσιεύτηκε

Ως παθων (χαζο παιδακι τοτε) θα σας πω τι εγινε με μενα...16 χρονων τοτε, μολις εβγαλα διπλωμα για 50αρι στην τροχαια και επειδη ειχα το 50αρακι σε συνεργειο ειπα 1 φορα να παρω και εγω το 135αρι του πατερα μου...Τρακαρω τελος παντων με ενα αμαξι που περασε στοπ και εκατσε πανω στην μεση της οδου (στην 7η σταση στην παπαγου οσοι ξερουν απο ζωγραφου). Εφταιγε αυτος 1000% και επειδη καταλαβε οτι δεν ειχα διπλωμα τοτε αρχισε να το παιζει ιστορια.Ετσι καλεσα εκτος απο την ασφαλιστικη και τροχαια. Η τροχαια κατεγραψε το περιστατικο και με εγραψε για διπλωμα και δικαστηριο. Απο την ασφαλιστικη του αλλου ομως αποζημιωθηκα ΚΑΝΟΝΙΚΑ. Δεν ειναι θεμα λοιπον της ασφαλιστικης αν εχεις διπλωμα η οχι, αλλα της τροχαιας...Δεν θα αποζημιωσει ομως το ΑΛΛΟ οχημα η δικια σου ασφαλιστικη αν ΕΣΥ φταις στο ατυχημα, αλλωστε το γραφει καθαρα μεσα στους ορους της. Βεβαια το αν αξιζει να παιζεις τα χιλιαρικα κορωνα-γραμματα (σε περιπτωση που φταις εσυ υπαρχουν και ψυχικες οδηνες και χιλια-δυο που θα πληρωσεις εκτος απο τις ζημιες) δεν θα μιλησω...Ειναι στην κριση του καθενα μας.

Αποζημιωνεται ο αλλος αν φταις εσυ, αλλα η ασφαλεια σε τρεχει μετα δικαστικα για να παρει τα εξοδα της απο σενα.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα