Παναγιώτης Κ.

Διπλώματα - κυβικά - ηλικία και ατύχημα

89 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Kawasaki ninja zx250r (250cc) Suzuki gsx1300r (1300cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

+1000 δεν λέω είχα και εγώ βλέψεις να οδηγήσω πριν πάρω το δίπλωμα για το νιντζακι αλλά με συνετίσάτέ και απέφυγα τα μοιραία!οδήγηση από δω και πέρα μόνο με τα κατάλληλα χαρτιά! ας συνετιστουν και οι υπόλοιποι

Τροποποιήθηκε από τον Scissorz
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δημοσιεύτηκε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBF250 '07 Honda NC750X ABS DCT (745cc)

Δημοσιεύτηκε

Μπράβο !

Ας γίνει και "pinned" !!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Bandit SA (650cc) HJC R-PHA10 Kawasaki Z1000SX (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

:_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

ενταξει και εγω εχω οδηγησει χωρις δοξα τον θεο ομως δεν εγινε τιποτα.

πολυ ωραια δουλεια, οι διαχειριστες να το καρφωσουν αμα γινετε!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT-09 HJC Rpha 10+ Yamaha

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

5/5 star_ratings_library.jpg

Τροποποιήθηκε από τον kosmas2111

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Derbi mulhacen Morini corsaro 1200 (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Και φυσικά να αναφέρουμε και κάτι άλλο, μιάς και το ακούω σαν επιχείρημα συχνά.

Το δίπλωματα ΔΕΝ σε κάνει "καλό" ή "σωστό" οδηγό. Ένας που δεν έχει δίπλωμα πιθανά οδηγάει καλύτερα απο εμένα που έχω. Ο λόγος όμως που κράζουμε αυτούς που δεν έχουν είναι διότι είναι ΑΝΕΥΘΥΝΟΙ. Και όσο "καλός" και "χεράς" οδηγός και να είναι κάποιος, η ανευθυνότητα στην οδήγηση οποιουδήποτε οχήματος είναι κάτι εγκληματικό...

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Versys (650cc) HJC RPHA 10+ Kawasaki Versys (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Εγώ πριν διαβάσω νόμιζα ότι θα γράφαμε σε τι ηλικία πέσαμε με πόσα κυβικά και αν είχαμε δίπλωμα ή όχι. :lipssealed:

Σωραίος πάντως :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Transalp 700ABS αργεί ακόμα ...

Δημοσιεύτηκε

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

popoo ολλα τα καλα...μακρια απο εμας!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
U-bahn X-lite x603 KTM Super duke

Δημοσιεύτηκε

παρα πολυ σωστα τα λες παναγιωτη και μια παρακληση εχω να κανω οταν ανοιγουν πεδια θεματα του γνωστου στυλ για διπλωματα μπατσους δικαιολογιες και χαζα χαμενα απλα κομμενταρετε με το λινκ απο αυτο το thread και κλειδωμα δεν χρειαζεται τιποτα παραπανω

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

Επειδή συχνά-πυκνά ανοίγουν θέματα σχετικά με οδήγηση χωρίς το κατάλληλο δίπλωμα, ας κάνουμε ένα θέμα με τις επιπτώσεις αυτές σε περίπτωση που θα γίνει η στραβή.

Σε περίπτωση λοιπόν που γίνει κάποιο ατύχημα και ο οδηγός του ενός οχήματος δεν έχει το κατάλληλο δίπλωμα για το όχημα που οδηγεί, τότε επιβαρύνεται η θέση του σε τέτοιο βαθμό, που μερικές φορές χαρακτηρίζεται υπαίτιος του ατυχήματος, ακόμα και αν η ευθύνη δεν είναι αποκλειστικά δική του. Την ίδια ευθύνη φέρει και ο ιδιοκτήτης του οχήματος (αν δεν είναι ο ίδιος) καθώς και οι γονείς του αν είναι ανήλικος. Επιπροσθέτως οι γονείς θα κατηγορηθούν και για πλημμελή εποπτεία ανηλίκου.

Η μετά το ατύχημα διαδικασία έχει δύο σκέλη, το ποινικό και το αστικό.

Το ποινικό είναι αυτό που εξετάζει το τί έγινε και ρίχνει την "καμπάνα" στους υπαίτιους. Αυτή, ανάλογα με την σοβαρότητα του ατυχήματος, μπορεί να είναι από πρόστιμο μέχρι πολυετής φυλάκιση (σε περιπτώσεις τραυματισμού ή θανάτου).

Το αστικό έχει να κάνει με την αποζημίωση του παθόντος. Εδώ κρίνεται το ύψος της ΣΥΝΟΛΙΚΗΣ βλάβης που προκάλεσε ο υπαίτιος. Και όταν λέμε συνολικής, εννοούμε και τις υλικές ζημίες, και τα μεροκάματα που χάθηκαν, και την ηθική βλάβη (ή ψυχική οδύνη των συγγενών σε περίπτωση θανάτου), ακόμα και τα χρήματα που έδινε σε κάποιον για να του βγάζει τον σκύλο βόλτα. Και φυσικά, ακόμα και αν το όχημα είναι ασφαλισμένο, η ασφαλιστική ΔΕΝ καλύπτει την ζημία γιατί, όπως άλλωστε αναφέρεται στους όρους του συμβολαίου, αυτό ισχύει ΜΟΝΟΝ εάν το όχημα οδηγείται από κάποιον που πληρεί τις νόμιμες προϋποθέσεις. Ακόμα και σε περιπτώσεις που πληρώσει τον παθόντα η ασφαλιστική, μετά στρέφεται κατά του πελάτη της για να πάρει τα χρήματα που έδωσε.

Όπως λοιπόν είναι προφανές, το ρίσκο του να οδηγείς παράνομα δεν είναι το πρόστιμο άμα σε πιάσουν σε έναν έλεγχο, αυτό το πληρώνεις, πάει τέλειωσε. Το ρίσκο είναι πως άμα γίνει η "στραβή", πέρα από τις όποιες τύψεις, μπορεί να πας φυλακή και εσύ και οι δικοί σου και να χάσεις μέχρι και το σπίτι σου.

Τα ίδια φυσικά ισχύουν και όταν δανείζετε τα μηχανάκια σας σε άτομα που δεν έχουν το κατάλληλο δίπλωμα.

Όσο για τις δικαιολογίες "θα τους πω, θα μου πούνε, θα....... θα............", να είστε βέβαιοι πως όπου και να τις πείτε τις έχουν ξανακούσει, και ξέρουν πως είναι αυτό ακριβώς, δικαιολογίες.

Σκεφτείτε λοιπόν δυό φορές πριν ξαναοδηγήσετε ή δώσετε το μηχανάκι σας σε κάποιον με ακατάλληλο δίπλωμα, ή χωρίς καν δίπλωμα. Δεν αξίζει τον κόπο.

up !

Not..........pinned, yet ? cool.png

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBF250 '07 Honda NC750X ABS DCT (745cc)

Δημοσιεύτηκε

έλα να πέφτουν πινέζες λέμεεεεε !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

up ! :crazy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XTX-T80

Δημοσιεύτηκε

Επειδή συχνά-πυκνά ανοίγουν θέματα σχετικά με οδήγηση χωρίς το κατάλληλο δίπλωμα, ας κάνουμε ένα θέμα με τις επιπτώσεις αυτές σε περίπτωση που θα γίνει η στραβή.

Σε περίπτωση λοιπόν που γίνει κάποιο ατύχημα και ο οδηγός του ενός οχήματος δεν έχει το κατάλληλο δίπλωμα για το όχημα που οδηγεί, τότε επιβαρύνεται η θέση του σε τέτοιο βαθμό, που μερικές φορές χαρακτηρίζεται υπαίτιος του ατυχήματος, ακόμα και αν η ευθύνη δεν είναι αποκλειστικά δική του. Την ίδια ευθύνη φέρει και ο ιδιοκτήτης του οχήματος (αν δεν είναι ο ίδιος) καθώς και οι γονείς του αν είναι ανήλικος. Επιπροσθέτως οι γονείς θα κατηγορηθούν και για πλημμελή εποπτεία ανηλίκου.

Η μετά το ατύχημα διαδικασία έχει δύο σκέλη, το ποινικό και το αστικό.

Το ποινικό είναι αυτό που εξετάζει το τί έγινε και ρίχνει την "καμπάνα" στους υπαίτιους. Αυτή, ανάλογα με την σοβαρότητα του ατυχήματος, μπορεί να είναι από πρόστιμο μέχρι πολυετής φυλάκιση (σε περιπτώσεις τραυματισμού ή θανάτου).

Το αστικό έχει να κάνει με την αποζημίωση του παθόντος. Εδώ κρίνεται το ύψος της ΣΥΝΟΛΙΚΗΣ βλάβης που προκάλεσε ο υπαίτιος. Και όταν λέμε συνολικής, εννοούμε και τις υλικές ζημίες, και τα μεροκάματα που χάθηκαν, και την ηθική βλάβη (ή ψυχική οδύνη των συγγενών σε περίπτωση θανάτου), ακόμα και τα χρήματα που έδινε σε κάποιον για να του βγάζει τον σκύλο βόλτα. Και φυσικά, ακόμα και αν το όχημα είναι ασφαλισμένο, η ασφαλιστική ΔΕΝ καλύπτει την ζημία γιατί, όπως άλλωστε αναφέρεται στους όρους του συμβολαίου, αυτό ισχύει ΜΟΝΟΝ εάν το όχημα οδηγείται από κάποιον που πληρεί τις νόμιμες προϋποθέσεις. Ακόμα και σε περιπτώσεις που πληρώσει τον παθόντα η ασφαλιστική, μετά στρέφεται κατά του πελάτη της για να πάρει τα χρήματα που έδωσε.

Όπως λοιπόν είναι προφανές, το ρίσκο του να οδηγείς παράνομα δεν είναι το πρόστιμο άμα σε πιάσουν σε έναν έλεγχο, αυτό το πληρώνεις, πάει τέλειωσε. Το ρίσκο είναι πως άμα γίνει η "στραβή", πέρα από τις όποιες τύψεις, μπορεί να πας φυλακή και εσύ και οι δικοί σου και να χάσεις μέχρι και το σπίτι σου.

Τα ίδια φυσικά ισχύουν και όταν δανείζετε τα μηχανάκια σας σε άτομα που δεν έχουν το κατάλληλο δίπλωμα.

Όσο για τις δικαιολογίες "θα τους πω, θα μου πούνε, θα....... θα............", να είστε βέβαιοι πως όπου και να τις πείτε τις έχουν ξανακούσει, και ξέρουν πως είναι αυτό ακριβώς, δικαιολογίες.

Σκεφτείτε λοιπόν δυό φορές πριν ξαναοδηγήσετε ή δώσετε το μηχανάκι σας σε κάποιον με ακατάλληλο δίπλωμα, ή χωρίς καν δίπλωμα. Δεν αξίζει τον κόπο.

Φίλε Παναγιώτη πολύ ωραίο το post σου.. Εγώ προσωπικά οδηγάω από το καλοκαίρι το XT χωρίς δίπλωμα.(Τον μάιο θα το ανανεώσω και θα μπορώ να οδηγήσω νόμιμα) Το ξέρω ότι δεν είναι σωστό αλλά όλοι ξέρουμε πως είναι αυτά και όλοι οδηγήσαμε πριν την ώρα μας.. Έχει τώρα δύο μήνες που τράκαρα.. Στην δικιά μου περίπτωση επειδή τα πράματα ήταν ξεκάθαρα (ο κύριος που με χτύπησε παραβίασε stop) , και επειδη υπήρχε και τραβματισμός ίσως δεν με ενόχλησε κανείς για το δίπλωμα (εννοώ αστυνομία και ασφαλιστική) μέχρι και σήμερα και με αποζημίωσαν κιόλας από την ασφαλιστική του κύριου και την μηχανή και εμένα.. Αυτό ήθελα μόνο να πω εννοείται χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω οτιδήποτε από αυτά που γράφεις.. Απλός σε περιπτώσεις που τα πράματα είναι ξεκάθαρα χωρίς να υπάρχει υποψία συνυπετιότητας δεν κοιτάνε το αν έχει δίπλωμα αυτός που δεν έφταιγε.. Το μόνο πράμα είναι το δικαστήριο που τώρα έχω , που θα γινόταν και αν με σταματούσαν για έναν απλό έλεγχο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Ninja (250cc) Kawasaki ninja (250cc)

Δημοσιεύτηκε

Δυστυχως το εκανα κ εγω(οδηγηση χωρις το καταλληλο διπλωμα)κατι που εχω μετανοιωσει κ απο τοτε ποτε ξανα!!κ δεν προτρεπω κανεναν να το κανει...πολλα τα ρισκα κ δεν αξιζει σε καμια περιπτωση!!!χωρις να σημαινει βεβαια οτι το διπλωμα σε κανει καλο οδηγο....μερικα ατομα με διπλωμα ειναι απλα επικυνδυνα!!τιποτα αλλα ρε παιδια δεν χρειαζεται...παιδεια πρωτα απο ολα(να σεβεσαι την δικια σου κ την υπαρξη των αλλων στο δρομο) κ διπλωμα (για να εισαι καλλυμενος νομικα)!!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Innova (144cc) Kawasaki ZX10R (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Δυστυχως το εκανα κ εγω(οδηγηση χωρις το καταλληλο διπλωμα)κατι που εχω μετανοιωσει κ απο τοτε ποτε ξανα!!κ δεν προτρεπω κανεναν να το κανει...πολλα τα ρισκα κ δεν αξιζει σε καμια περιπτωση!!!χωρις να σημαινει βεβαια οτι το διπλωμα σε κανει καλο οδηγο....μερικα ατομα με διπλωμα ειναι απλα επικυνδυνα!!τιποτα αλλα ρε παιδια δεν χρειαζεται...παιδεια πρωτα απο ολα(να σεβεσαι την δικια σου κ την υπαρξη των αλλων στο δρομο) κ διπλωμα (για να εισαι καλλυμενος νομικα)!!

Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος που να μην το έχει κάνει...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Ninja (250cc) Kawasaki ninja (250cc)

Δημοσιεύτηκε

μην το λες...υπαρχουν κ τετοια ατομα ευτυχως...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

μην το λες...υπαρχουν κ τετοια ατομα ευτυχως...

Όλοι σε μικρή ηλικία είχαν οδηγήσει το μηχανάκι του ξάδερφου/φίλου/παππού κλπ....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος Αλλος Μέχρι ποσες? (....cc)

Δημοσιεύτηκε

Όλοι σε μικρή ηλικία είχαν οδηγήσει το μηχανάκι του ξάδερφου/φίλου/παππού κλπ....

Όχι φίλε............... όχι όλοι.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT-007 (689ml) WW2 '43 (μτχ)

Δημοσιεύτηκε

Διαφημιστής της wind είσαι;

Και εγώ οδήγησα μηχανάκι χωρίς δίπλωμα, αλλά ήταν σε χωράφι, μονο για 10 μέτρα και...είχε τρείς ρόδες. :P

Αν νομίζεις όμως οτι ΟΛΟΙ έχουν οδηγήσει μηχανάκι χωρίς δίπλωμα στο δρόμο, δηλαδή, ήμαρτον.

Αυτό που με παραξενεύει εμένα είναι πως κάποιοι πιστεύουν οτι υπάρχει άνθρωπος στη γή που δεν έχει πυροβολήσει κατα λάθος τον σκύλο του γείτονα ενώ ήταν για κυνήγι με τον παππού του που ήταν παντρεμένος με μία 25άρα ξανθιά απο τη Σουηδία που ήταν ανιψιά του Άϊ Βασιλη και μένανε μαζί στο Ντουμπάι. Άκου εκεί χαζομάρες!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Όχι φίλε............... όχι όλοι. http://www.mybike.gr...post__p__933230

Έτσι θα πρεπε να κάνουν όλοι. Αλλά στην Ελλάδα δύσκολο.

Διαφημιστής της wind είσαι;

Και εγώ οδήγησα μηχανάκι χωρίς δίπλωμα, αλλά ήταν σε χωράφι, μονο για 10 μέτρα και...είχε τρείς ρόδες. :P

Αν νομίζεις όμως οτι ΟΛΟΙ έχουν οδηγήσει μηχανάκι χωρίς δίπλωμα στο δρόμο, δηλαδή, ήμαρτον.

Εμένα αυτή είναι η άποψη μου. Δεν είπα ότι έκανε κανένας χιλιόμετρα χωρίς δίπλωμα... απλά με τα όσα έχω διαπιστώσει από την πόλη που μένω (Πάτρα) και την ηλικία μου έγραψα το παραπάνω ποστ. Τώρα αν το ΟΛΟΙ σε πείραξε, εντάξει, αρκετοί γνωστοί μου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kymco jetix F-16 Block 52+ (50000cc)

Δημοσιεύτηκε

10/10 :worshippy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

up !