πυξιδας990

ευρω η δραχμη?

517 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Aprilia RSV4 Αλλος (675cc)

Δημοσιεύτηκε

Μια αλλαγη νομισματος μονο περισσοτερο μπερδεμα θα εφερνε και σιγουρα χειροτερα αποτελεσματα......

Η καλυτερη λυση για τις χωρες με χρεος θα ηταν να την κανουν απο ΕΕ και να δημιουργηθει μια νεα ενωση ωστε να μπορουν να προστατευτουν αυτες οι χωρες!Με το να φευγει μια μια και να γυριζει στο νομισμα της δε καταφερνει κατι.......

Φυσικα για ολα αυτα χρειαζεται χρονος και ο χρονος τωρα ειναι πολυτελεια!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
KTM 990 adv orange (999cc) MV Agusta veloce (800cc)

Δημοσιεύτηκε

παντως αν βγουμε απο το ευρω δυσκολα θα μεινουμε και στη ε.ε.τωρα για θεμα πληθορισμου που αυτο φοβουνται ολοι,μεχρι 25% αντεχει η χωρα και υπαρχει προηγουμενο σε αυτο,δεν πρεπει να ξεχναμε οτι αυτοματα αν παμε στη δραχμη ο τουρισμος μας θα γινει πολυ ελκυστικος απο πλευρας κοστους,αλλωστε αυτο εκμεταλευεται η τουρκια και ειναι ανταγωνιστικη :afro:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki vstrom (650cc)

Δημοσιεύτηκε

αυτο που λεει ο χριλεξ επανω.. καλυτερα να γινοταν μια δευτερευουσα ενωση με χωρες τυπου ελλαδας , πορτογαλιες ισπανιες κτλ.. που δε τη παλευουν να ξεζουμιζονται..

Παντως παρολαυτα και αυτο την ελλαδα δε την σωζει .. Βασικα τιποτα δε μπορει να τη σωσει.. γιατι?Γιατι εδω και τοσα χρονια "αναπτυξης" και καλα και ακομα γραφειοκρατεια παιζει , ακομα "χανονται" λεφτα , ακομα οι ιδιοι δεν φορολογουνται.. ακομα ακομα ακομα..

Η ελλαδα ειναι μια χωρα που διακτηνιστικε απο το 1970 στο 2012 , τιποτα δεν εχει αλλαξει σε νοοτροπια... Τριτοκοσμικη ακομα.. Οποτε ειτε δραχμη ειτε ξεχραχμη ετσι θα μεινιε.. Τουλαχιστον ας μας αφησουν στην υσιχια μας.....

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia pegaso Arai Chaser Ducati ST3

Δημοσιεύτηκε

καπου διαβασα οτι σε αρθρο της Φαινασοναλ Ταιμς τονιζεται οτι , δεν θα αφησουν την Ελλαδα

να βγει απο το ευρω, γιατι μπορει να γινει φωτεινο παραδειγμα ανακαμψης την επομενη τριετια

εκτος ΕΖωνης φυσικα .Επισης η εξοδος θα στοιχισει πολυ ακριβα στο Ευρογρουπ γιατι εχει αναλαβει

πια ενα μερος του χρεους μας. Μηπως για αυτο σκιζονται οι "ΕΤΑΙΡΟΙ" μας να κρατηθουμε στο ευρω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Enfield Bullet 500 STD Αλλος Commando 961SE (961cc)

Δημοσιεύτηκε

Το πρόβλημα της Ελλάδας δεν είναι το νόμισμα της αλλά η διαφθορά, η κακοδιαχείρηση, η ανικανότητα και η έλλειψη παιδεία και κοινής λογικής.

Αυτό που πρέπει να μας απασχολήσει είναι γιατί φτάσαμε εδώ και πως θα το διορθώσουμε.

Λυπάμαι που χαλάω την ονείρωξη μερικών αλλά εύκολες λύσεις σωτηρίας με την αλλαγή ενός νομίσματος δεν υπάρχουν.

Στην πράξη με δραχμή θα πέσει μεγάλη πείνα.

Το να χάσει κάποιος (όλοι δηλαδή) το 70% της αγοραστικής του δύναμης δεν είναι αστείο και εύκολο πράγμα. Δεν θα κρατήσει επίσης 1-2 χρόνια που λέεν κάποιοι, θα κρατήσει δεκαετίες.

Δείτε τις χώρες τις πρώην σοβιετικής ένωσης και πάρτε ένα παράδειγμα.

Υπάρχουν θεωρίες που υπόσχονται ανάπτυξη μετά απο κάποιο διάστημα αν μια χώρα έχει το εργαλείο της νομισματικής πολιτικής αλλά αυτό απαιτεί προϋποθέσεις όπως σωστή διοίκηση, πλήρη σύμπραξη των παραγωγικών δυνάμεων, κάποιο συγκριτικό πλεονέκτημα και ευνοϊκό οικονομικό περιβάλλον στο εξωτερικό.

Η Ελλάδα δεν διαθέτει καμία απο τις 4 αυτές προϋποθέσεις.

Το κόμματα που μπήκαν στη βουλή είτε είναι αποδεδειγμένα διεφθαρμένα και ανίκανα είτε λαϊκίζουν.

Η παραγωγική βάση της χώρας είναι μπερδεμένη και αμόρφωτη σε μεγάλο βαθμό, χωρίς καμία θέληση να ξεβολευτεί στο παραμικρό (οικιοθελώς ώστε να κάνει την υπέρβαση).

Μη ξεχνάτε ότι όλα αυτά δεν θα συνεβαιναν αν προ ΔΝΤ είχαμε κάνει μόνοι μας έστω και τα μισά απ'όσα προβλέπει το μνημόνιο.

Ποιός θα τα δεχόταν όμως;

Συγκριτικό πλεονέκτημα δεν υπάρχει προς το παρόν, ακόμα και ο τουρισμός που είναι το δυνατό μας χαρτί δεν είναι σωστά οργανωμένος ώστε να στηρίξει ένα τέτοιο εγχείρημα και φυσικά δεν επαρκεί απο μόνος του.

Τέλος το κλίμα στο εξωτερικό είναι εξαιρετικά αρνητικό προς την Ελλάδα και δεν πρόκειται να αλλάξει αν δεν αλλάξουμε πρώτα εμείς. Ποιος θα εμπιστευτεί μια χώρα με αυτοκτονικές τάσεις;

Το ζητούμενο για κάθε οικονομία είναι να ενδυναμώσει το νόμισμα της, καμία χώρα δεν θέλει να έχει αδύναμο νόμισμα.

Εμείς το έχουμε αυτό και αντί να φτιάξουμε τα αυτονόητα ώστε να μπορέσουμε να το εκμεταλλευτούμε πάμε να το πετάξουμε.

Κατηγορούμε τους άλλους ότι δήθεν μας ζηλεύουν και μας φθονούν ενω αποδεδειγμένα έχουν πολύ ποιό σοβαρά και οργανωμένα κράτη απο εμας.

Αυτο που προτείνω εγώ είναι διατήρηση της χώρας στο ευρώ και την ευρωπαϊκή ένωση, εξαφανισμό μέσω των εκλογών όλων των πολιτικών σχηματισμών που μας έφεραν στο σημείο που είμαστε και επιλογή ατόμων που θα δημιουργήσουν τις κατάλληλες δομές για να υπάρξουμε επιτέλους σαν σοβαρή χώρα.

Πάνω απ'όλα όμως θα πρέπει να σοβαρευτούμε εμείς και να δουλέψουμε. Να μη θέλουμε και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο και μάλιστα άμεσα, γιατί κινδυνεύουμε να μην έχουμε ούτε πίτα ούτε σκύλο.

Κλείνοντας θα δώσω ένα παράδειγμα που νομίζω ότι χαρακτηρίζει την κατάσταση που ζούμε.

Η ελλάδα είναι σαν ένα πιτσιρικά που πήρε μια μηχανή για βόλτα χωρίς δίπλωμα και εξοπλισμό και έφαγε τα μούτρα του.

Έρχεται λοιπόν ο γονιός/γιατρός/δικαστής του και του λέει:

καταρχάς θα πρέπει να μάθεις να οδηγάς, μέχρι τότε δεν έχει βόλτες,

Μετά θα πρέπει να πιάσεις δουλειά για να αγοράσεις εξοπλισμό ώστε να μην το ξαναπάθεις αν παρά την εμπειρία που θα αποκτήσεις κάτσει καμιά στραβή,

Τέλος θα πρέπει να σου βάλω το χέρι στη θέση του γιατί είναι σπασμένο, και αφενός πονάς αφετέρου θα κολλήσει στραβά, θα πονέσεις όμως για να γίνει αυτό (υπαρκτό παράδειμα πιστέψτε με).

Ποιά είναι η απάντηση του μάγκα πιτσιρικά;

Το μηχανάκι θα το μαζέψω μόνος μου και θα φύγω οδηγώντας, δίπλωμα και εξοπλισμός είναι μαλακίες για φλώρους, και φυσικά άσε το χέρι μου κάτω θα φτιάξει μόνο του...

Ποιό είναι το μέλλον του;

Αρέσει σε 5 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

αν ομως ακουγαμε ολοι τις μαμαδες μας δεν θα καβαλαγαμε μηχανακια το 90%.αρα γιατι να ακουσουμε τη μαμα μερκελ αφου το σχεδιο της εχει αρχισει να γινεται βραχνας και σε big οικονομιες,π.χ. ολλανδια?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Fazer S2 ABS HJC RPHA 10+ Oria Yamaha MT-09 Tracer

Δημοσιεύτηκε

Κλείνοντας θα δώσω ένα παράδειγμα που νομίζω ότι χαρακτηρίζει την κατάσταση που ζούμε.

Η ελλάδα είναι σαν ένα πιτσιρικά που πήρε μια μηχανή για βόλτα χωρίς δίπλωμα και εξοπλισμό και έφαγε τα μούτρα του.

Έρχεται λοιπόν ο γονιός/γιατρός/δικαστής του και του λέει:

καταρχάς θα πρέπει να μάθεις να οδηγάς, μέχρι τότε δεν έχει βόλτες,

Μετά θα πρέπει να πιάσεις δουλειά για να αγοράσεις εξοπλισμό ώστε να μην το ξαναπάθεις αν παρά την εμπειρία που θα αποκτήσεις κάτσει καμιά στραβή,

Τέλος θα πρέπει να σου βάλω το χέρι στη θέση του γιατί είναι σπασμένο, και αφενός πονάς αφετέρου θα κολλήσει στραβά, θα πονέσεις όμως για να γίνει αυτό (υπαρκτό παράδειμα πιστέψτε με).

Ποιά είναι η απάντηση του μάγκα πιτσιρικά;

Το μηχανάκι θα το μαζέψω μόνος μου και θα φύγω οδηγώντας, δίπλωμα και εξοπλισμός είναι μαλακίες για φλώρους, και φυσικά άσε το χέρι μου κάτω θα φτιάξει μόνο του...

Ποιό είναι το μέλλον του;

Μου αρέσει η άποψη σου και σε γενικές γραμμές συμφωνώ.

Όσον αφορά το παράδειγμα θέλω να προσθέσω πως είναι σαν να έχουν δώσει την μηχανή στον πιτσιρικά, να του έχουν πληρώσει τις βενζίνες και να του λένε όλη μέρα "είσαι ο ρόσι, είσαι ο ρόσι, βγες και τρέχα δεν παθαίνεις τπτ"...

ίσως λίγο απλοικό αλλά δεν δέχομαι πως θυμήθηκαν ξαφνικά να μας "σώσουν" όταν οι πολιτικές τους μας έφεραν εδώ. Οι πολιτικές των επιδοτήσεων (πάρε αγρότη να αράζεις και οι ντομάτες θα γίνουν μόνες τους), της διαφθοράς (γνώμη μου είναι ότι όσο φταίει αυτός που τα παίρνει, τόσο φταίει κι αυτός που τα δίνει βλέπε Siemens, εξοπλιστικά) και του άκρατου υπερκαταναλωτισμού (πάρε κόσμε κάρτες και καταναλωτικά, διακοποδάνεια, λεφτά να φαν και οι κότες!!) δεν ήταν τυχαίες και τα αποτελέσματα τους στους "γνώστες" του συστήματος και της οικονομίας ήταν γνωστά πριν ακόμα δημιουργηθεί το Ευρώ...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati Multistrada S (1200cc) HJC RPHA 10 Plus Vespa PX 200 (200cc)

Δημοσιεύτηκε

Για ποια 600€ μισθο λετε μερικοι εδω μεσα (που πριν την κριση ηταν στα 720€)???? Εχετε βγει εξω ποτε σας να δουλεψετε? Αυτα ηταν Last year. Στα 240€ ειναι πλεον ο μισθος για νεους μεχρι 25 ετων για part time εργασια (που οι περισσοτεροι εξω για ΑΝ σε θελουν για part time εργασια σε θελουν). Δειτε λιγο εδω τα τρεχοντα νουμερα. Στα 586€ για κανονικη εργασια ΑΛΛΑ πλεον δεν υπαρχουν επιχειρησεις που να προσλαμβανουν νεους υπαλληλους, απεναντιας διωχνουν αυτους που εχουν. Μεχρι και στο δημοσιο "απολυουν" κοσμο. Ναι με το ευρω εχω φθηνη τηλεοραση (τρομαρα μου) αλλα με 200€ πως θα την παρω? Απεναντιας το γαλα παραμενει στο 1.5€, το κρεας παραμενει ακριβο, τα καυσιμα παραμενουν στα υψη και συνεχιζουν να ακριβαινουν... Ειδη πρωτης αναγκης δηλαδη που μπορει να παραγει η χωρα παραγκονιζονται για χαρη των φθηνων εισαγομενων που θα δωσουν περισσοτερο κερδος στις επιχειρησης. Επεκταση της υφεσης δηλαδη...

Συνεπως αμα παραμεινουμε στο ευρω, με 240€ μισθο πως γινεται να παει μπροστα η οικονομια της χωρας τη δεδομενη στιγμη? Ουτε μηχανη μπορω να παρω, ουτε αυτοκινητο, ουτε νεο υπολογιστη και ας ειναι φθηνα λογο του ευρω. Φυσικα υπαρχουν και αλλα που δεν μπορω να κανω με την χαμηλη αγοραστικη μου δυναμη οπως να νοικιασω σπιτι, να παω στα νησια για διακοπες το καλοκαιρι κτλ κτλ (δεν μιλαω για μενα, στη θεση αυτη βρισκονται χιλιαδες νεοι).

Και οσο για το οτι δεν εχει υποδομες η χωρα αμα φυγει απο το ευρω, θα ελεγα οτι δεν ισχυει.... Μια χαρα υποδομες εχουμε, το μονο που λειπει ειναι ενα εξυπνο και ελκυστικο νομικο πλαισιο που θα χειριστει την κατασταση, θα δωσει απλα για νεες επενδυσεις αλλα θα φροντισει να μην πανε χαμενα τα λεφτα που θα επενδυθουν. Φυσικα χρειαζεται και τους κρατικους μηχανισμους σε εκγρηγορση...

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Cbf (250cc) Yamaha TDM (900cc)

Δημοσιεύτηκε

Παίδες οι κυβερνήσεις είναι πανφάγα ζώα...ειτε ευρώ λέγεται είτε δραχμή θα μας τα φάει στο τέλος...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μου αρέσει η άποψη σου και σε γενικές γραμμές συμφωνώ.

Όσον αφορά το παράδειγμα θέλω να προσθέσω πως είναι σαν να έχουν δώσει την μηχανή στον πιτσιρικά, να του έχουν πληρώσει τις βενζίνες και να του λένε όλη μέρα "είσαι ο ρόσι, είσαι ο ρόσι, βγες και τρέχα δεν παθαίνεις τπτ"...

ίσως λίγο απλοικό αλλά δεν δέχομαι πως θυμήθηκαν ξαφνικά να μας "σώσουν" όταν οι πολιτικές τους μας έφεραν εδώ. Οι πολιτικές των επιδοτήσεων (πάρε αγρότη να αράζεις και οι ντομάτες θα γίνουν μόνες τους), της διαφθοράς (γνώμη μου είναι ότι όσο φταίει αυτός που τα παίρνει, τόσο φταίει κι αυτός που τα δίνει βλέπε Siemens, εξοπλιστικά) και του άκρατου υπερκαταναλωτισμού (πάρε κόσμε κάρτες και καταναλωτικά, διακοποδάνεια, λεφτά να φαν και οι κότες!!) δεν ήταν τυχαίες και τα αποτελέσματα τους στους "γνώστες" του συστήματος και της οικονομίας ήταν γνωστά πριν ακόμα δημιουργηθεί το Ευρώ...

Καταρχάς δεν μας είπε ποτέ κανείς ότι είμαστε γαμάτοι... άσχετα αν το νομίζουμε ακόμα και τώρα...

Οι επιδοτήσεις θα έπρεπε να χρησιμοποιούνται για νέες καλλιέργειες και όχι να κάθονται στα καφενεία. Τους έδιναν λεφτά για να μη παράγουν ένα συγκεκριμένο προϊόν όχι για να μη παράγουν τίποτα.

Η Siemens είναι εταιρία δεν είναι θεσμικό όργανο της ευρωπαϊκής ένωσης. Φυσικά και φταίει που τα έδωσε όσο και αυτοί που τα πήραν, αλλά δεν μπορούμε να κατηγορούμε το ευρώ και την ευρωπαϊκη ένωση για τις μίζες της siemens, και όταν είμασταν στη δραχμή η siemens έδινε κανονικά μίζες... όπως και θα δίνει και αν βγούμε απο το ευρώ αρκεί να υπάρχει κάποιος να απλώσει το χέρι.

Οι τράπεζες δεν υποχρεώσαν κανέναν να πάρει καταναλωτικό δάνειο και κάρτες και να δανείζεται για να καταναλώνει. Ο κάθε ένας απο εμάς έχει τις ευθύνες του τόσο για τι του συμβαίνει σε προσωπικό επίπεδο όσο και σε συλλογικό.

Υπάρχουν και περιπτώσεις ανθρώπων που χρεώθηκαν εξαιτίας μια ασθένειας ή μιας επαγγελματικής κίνησης αλλά δεν νομίζω να εννοείς αυτούς...

Το ότι η κατάσταση ήταν πάνω κάτω γνωστή σε κάποιους συμφωνώ, βέβαια το μέγεθος και η ένταση του ελληνικού προβλήματος επηρεάστηκε και απο την παγκόσμια κρίση του 2008, δεν υπάρχουν κανόνες στην οικονομία και κανείς δεν ξέρει ακριβώς τι θα συμβεί αύριο καθώς οι παράγοντες που επηράζουν τις καταστάσεις είναι πολλοί και αστάθμητοι.

Επίσης μη θεωρούμε δεδομένο ότι αυτοί που κυβερνούσαν είχαν τις απαιτούμενες ικανότητες για να κάνουν τη δουλειά τους...

Σε μια παγκόσμια οικονομία που οι αποφάσεις λαμβάνονται απο πολλά και διάφορα κέντρα με αντικρουόμενα συμφέροντα δεν υπάρχουν χρυσές λύσεις ευημερίας.

Η παίρνεις τα βουνά και ζείς μόνος σου ή προσαρμόζεσαι κάνεις τις συμμαχίες σου, αναπτύσεις τα πλεονεκτήματα σου και το παλεύεις.

Η δική μου άποψη είναι ότι η Ευρώπη δεν θα δεί προκοπή εάν δεν ενωθεί πολιτικά.

Το ίδιο ισχύει και για τον πλανήτη αλλά έχουμε μέλλον ακόμη...

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Για ποια 600€ μισθο λετε μερικοι εδω μεσα (που πριν την κριση ηταν στα 720€)???? Εχετε βγει εξω ποτε σας να δουλεψετε? Αυτα ηταν Last year. Στα 240€ ειναι πλεον ο μισθος για νεους μεχρι 25 ετων για part time εργασια (που οι περισσοτεροι εξω για ΑΝ σε θελουν για part time εργασια σε θελουν). Δειτε λιγο εδω τα τρεχοντα νουμερα. Στα 586€ για κανονικη εργασια ΑΛΛΑ πλεον δεν υπαρχουν επιχειρησεις που να προσλαμβανουν νεους υπαλληλους, απεναντιας διωχνουν αυτους που εχουν. Μεχρι και στο δημοσιο "απολυουν" κοσμο. Ναι με το ευρω εχω φθηνη τηλεοραση (τρομαρα μου) αλλα με 200€ πως θα την παρω? Απεναντιας το γαλα παραμενει στο 1.5€, το κρεας παραμενει ακριβο, τα καυσιμα παραμενουν στα υψη και συνεχιζουν να ακριβαινουν... Ειδη πρωτης αναγκης δηλαδη που μπορει να παραγει η χωρα παραγκονιζονται για χαρη των φθηνων εισαγομενων που θα δωσουν περισσοτερο κερδος στις επιχειρησης. Επεκταση της υφεσης δηλαδη...

Συνεπως αμα παραμεινουμε στο ευρω, με 240€ μισθο πως γινεται να παει μπροστα η οικονομια της χωρας τη δεδομενη στιγμη? Ουτε μηχανη μπορω να παρω, ουτε αυτοκινητο, ουτε νεο υπολογιστη και ας ειναι φθηνα λογο του ευρω. Φυσικα υπαρχουν και αλλα που δεν μπορω να κανω με την χαμηλη αγοραστικη μου δυναμη οπως να νοικιασω σπιτι, να παω στα νησια για διακοπες το καλοκαιρι κτλ κτλ (δεν μιλαω για μενα, στη θεση αυτη βρισκονται χιλιαδες νεοι).

Και οσο για το οτι δεν εχει υποδομες η χωρα αμα φυγει απο το ευρω, θα ελεγα οτι δεν ισχυει.... Μια χαρα υποδομες εχουμε, το μονο που λειπει ειναι ενα εξυπνο και ελκυστικο νομικο πλαισιο που θα χειριστει την κατασταση, θα δωσει απλα για νεες επενδυσεις αλλα θα φροντισει να μην πανε χαμενα τα λεφτα που θα επενδυθουν. Φυσικα χρειαζεται και τους κρατικους μηχανισμους σε εκγρηγορση...

Στην πρώτη μου δουλειά το 1997 έπαιρνα 50.000δρχ και ήταν καλές εποχές για τη δραχμή τότε...Με αυτά τα λεφτά μπορούσα να πιω μόνο τους καφέδες του μήνα και να βάλω βενζίνη στο σκουτεράκι μου για να πάω στη δουλειά. Αν ήθελα να πάρω Pc έπρεπε να δουλεύω μήνες, το ίδιο και για το scooter το οποίο το είχα πάρει 250.000δρχ μεταχειρισμένο και ήταν ένα suzuki address 50cc απο ιαπωνία.

Με λίγα λόγια ποτέ δεν έφτανε ο μισθός για να αγοράσουμε και τηλεόραση και να πληρώσουμε το νοίκι και να πάμε διακοπές. Τα δανεικά είχαν δημιουργήσει αυτή την εσφαλμένη εντύπωση.

Επίσης διαφωνώ στο κατα πόσο έχουμε μια χαρά υποδομές...γιατί αν τις είχαμε δεν θα είμασταν εδώ τώρα.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cbf (250cc) HJC HQ-1 Carbon Bimota Delirio

Δημοσιεύτηκε

Η δικιά μου πρόταση είναι να πάμε κατευθείαν σε ινδική ρουπία, γιατί άμα πάμε από ευρώ σε δραχμή και από δραχμή σε ρουπία, θα χάσουμε πολλά με τις συναλλαγματικές διαφορές.

Αφού έτσι κιαλλιώς ιδνία θα γίνουμε, τουλάχιστον να μας φαίνονται πολλά τα λεφτά...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Hornet ABS / f8 Shoei Raid II Yamaha V-max 2008 (1700cccc)

Δημοσιεύτηκε

What happened to output growth in Argentina when the country went down the route of a comprehensive and messy default alongside abandonment of its currency board at the end of 2001? Judging from the country's seasonally adjusted monthly real GDP proxy , real GDP had fallen by about 17% during the course of the preceding year (Dec 2000 to Dec 2001). Once the default had happened at the end of 2001, real GDP fell by another 2% during the subsequent three months. After that real GDP stagnated for another 7 months. But that was the end of the growth-pain. Real GDP then began a protracted climb. That climb was sustained essentially without interruption, at a largely stable rate of about 9% (per annum) between October 2002 and July 2008. Not bad. It is worth noting that Argentina was no more export-orientated in 2001 than Greece is today. In 2000, Argentina's ratio of exports (of goods and services) to GDP was of the order of only 10-11%. That ratio shot up in 2002 as an accounting-result of the devaluation, as indeed it would in any country after devaluation, including in Greece.

πηγή: άγνωστος

Οι επιλογές είναι 2 : χρεωκοπία εντός ευρωζώνης ή εκτός. Αυτή η άποψη που παρέθεσα παραπάνω αφορά την 2η περίπτωση. Εγώ παρόλα αυτά είμαι υπέρ της 1ης επιλογής, εντός ευρωζώνης δηλαδή, γιατί : αργεντινή δεν είμαστε όσο αφορά την παραγωγικής μας ικανότητας (την οποία εκμεταλλεύτηκε με το που αποδέσμευσε το νόμισμα της από το δολλάριο ώστε να αυξήσουμε τις εξαγωγές μας και επίσης δεν μπορώ να διανοηθώ ότι θα δημιουργήσουμε νέο νόμισμα (γιατί για νέο νόμισμα πρόκειται, δεν υφίσταται επιστροφή στην δραχμή) με μηδενικές υποδομές σαν χώρα. Άλλωστε η Αργεντινή ποτέ δεν είχε καταργήσει το νόμισμα της, απλά ήταν συνεδεμένο με το δολλάριο.

Η δικιά μου πρόταση είναι να πάμε κατευθείαν σε ινδική ρουπία, γιατί άμα πάμε από ευρώ σε δραχμή και από δραχμή σε ρουπία, θα χάσουμε πολλά με τις συναλλαγματικές διαφορές.

Αφού έτσι κιαλλιώς ιδνία θα γίνουμε, τουλάχιστον να μας φαίνονται πολλά τα λεφτά...

ε τότε θα καταργήσουμε και τα κράνη!!! :crazy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Πια κράνη, αυτά που δεν φοράει κανένας πια...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Στην πρώτη μου δουλειά το 1997 έπαιρνα 50.000δρχ και ήταν καλές εποχές για τη δραχμή τότε...Με αυτά τα λεφτά μπορούσα να πιω μόνο τους καφέδες του μήνα και να βάλω βενζίνη στο σκουτεράκι μου για να πάω στη δουλειά. Αν ήθελα να πάρω Pc έπρεπε να δουλεύω μήνες, το ίδιο και για το scooter το οποίο το είχα πάρει 250.000δρχ μεταχειρισμένο και ήταν ένα suzuki address 50cc απο ιαπωνία.

Με λίγα λόγια ποτέ δεν έφτανε ο μισθός για να αγοράσουμε και τηλεόραση και να πληρώσουμε το νοίκι και να πάμε διακοπές. Τα δανεικά είχαν δημιουργήσει αυτή την εσφαλμένη εντύπωση.

Επίσης διαφωνώ στο κατα πόσο έχουμε μια χαρά υποδομές...γιατί αν τις είχαμε δεν θα είμασταν εδώ τώρα.

To ιδιο θα συμβει στο προσεχες μελλον κι'εδω περα, με τη διαφορα οτι θα κρατας ευρω αντι για δραχμες ΑΛΛΑ εκτος απο μηχανακια, PC κτλ θα εχεις ακριβα ακομα και τους καφεδες, βενζινες κτλ που τοτε τα 50.000 σου εφθαναν για να αγορασεις. ;)

Σχετικα με τα δανεια δεν διαφωνω, ο κοσμος επεσε σε υπερκαταναλωση και μονος του εβγαλε τα ματακια του, τη διετια ομως 2006-2008 μπορουσες να βρεις μια δουλιτσα με 720€ το μηνα και με ενα μηνιατικο επαιρνες υπολογιστη, με 2 μηνιατικα εβγαζες ομορφες καλοκαιρινες διακοπες στη Παρο και με 6 μηνιατικα επαιρνες ενα 250αρι μηχανακι κουτα (YBR 250, Ninja 250 κτλ) Εγω με 8 μηνιατικα part time εργασια πηρα ER-6n μεταχειρισμενο. Τα λεφτα δεν ηταν πολλα, γι'αυτο και μας ονομασαν γενια των εφτακοσίων, αλλα με ενα ψιλοκουμαντο εβγαζες ακρη (αν δεν ησουν στα ενοικια), ασχετα που ο Ελληναρας ειναι της νοοτροπιας "δεν βαριεσαι, μ'ενα δανειακι το παιρνω τωρα".

Τωρα που θα χρεωκοπησουμε εντος ευρωζωνης ομως τι θα μπορεσει να αγορασει ο καθενας απο εμας με μισθους 240 και 500 ευρω?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha mt-03

Δημοσιεύτηκε

Εγώ φίλε μου στην πρώτη μου δουλειά έπαιρνα 8000 δρχ τη μέρα και ένσημα(1998). Ο πατέρας μου οικοδόμος έπαιρνε 14000 δρχ την ίδια εποχή. Εσύ έπαιρνες 2500 δρχ την ημέρα; Τι δουλειά έκανες αν επιτρέπεται;

Γιατί κι εγώ scooteraki 50cc αγόρασα με τρεις μήνες οικονομία. Και πίστεψε με δεν ήμουν υψηλόμισθος εκείνη την εποχή...

Δεν σου την λέω, απλά από περιέργια ρωτάω γιατί θυμάμαι πολύ καλά τα οικονομικά δεδομένα εκείνης της περιόδου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Εγώ ξεκίνησα να δουλεύω το 1992, με πρώτο μισθό 75.000δρχ καθαρά + ένσυμα.

Ανειδίκευτος εργάτης ήμουν σε μια εταιρεία που έφτιαχνε πλαστικά είδη αρδεύσεως και φόρτονα ξεφόρτονα φορτηγά με τα προιόντα της εταιρείας...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Οποιος εχει ορεξη ας διαβασει και αυτο το αρθρο που βλεπει και τις 2 οψεις του νομισματος (στη περιπτωση μας 2 νομισματων).

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki VSTROM+TRACER! (650850cc)

Δημοσιεύτηκε

Γιατι αμα παμε στο γιεν θα γινουμε Ιαπωνες;

Αμα δε γινουμε ανθρωποι και δεν αποτιναξουμε τη σαπιλα, μια ζωη θα μας πηδ@νε, ασχετως νομισματος...

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Οποιος εχει ορεξη ας διαβασει και αυτο το αρθρο που βλεπει και τις 2 οψεις του νομισματος (στη περιπτωση μας 2 νομισματων).

εδιαφερον και κατατοπιστικο :afro:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda innova 125i (125cc) Caberg Breeze Honda

Δημοσιεύτηκε

Φίλε πυξίδας990 ούτως η άλλως έχουμε και τα δυο νομίσματα.

Πληρωνόμαστε σε δραχμές και ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ σε ΕΥΡΩ.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Εγώ φίλε μου στην πρώτη μου δουλειά έπαιρνα 8000 δρχ τη μέρα και ένσημα(1998). Ο πατέρας μου οικοδόμος έπαιρνε 14000 δρχ την ίδια εποχή. Εσύ έπαιρνες 2500 δρχ την ημέρα; Τι δουλειά έκανες αν επιτρέπεται;

Γιατί κι εγώ scooteraki 50cc αγόρασα με τρεις μήνες οικονομία. Και πίστεψε με δεν ήμουν υψηλόμισθος εκείνη την εποχή...

Δεν σου την λέω, απλά από περιέργια ρωτάω γιατί θυμάμαι πολύ καλά τα οικονομικά δεδομένα εκείνης της περιόδου.

Μόλις είχα τελειώσει το λύκειο και έκανα συντήρηση υπολογιστών σε ένα φροντιστήριο. Θυμάμαι πολύ καλά πόσα έπαιρνα και ότι ήταν πολύ λίγα. Φυσικά είμουν ανειδίκευτος τότε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ευρω: Συνεχίζουμε αυτή την ύφεση χωρίς προοπτική ανάπτυξης αλλά μπορούμε να κάνουνε εισαγωγές φάρμακα ,καύσιμα ρούχα και τα πάντα βασικά εκτός από σουβλάκια και φέτα που τα παράγουμε εδώ .Μαζική φυγή των Ελλήνων στο εξωτερικό (είδη έχει αρχίσει) και θα μηνούν εδώ μόνο οι αλλοδαποί.

Δραχμή:Υποτιμάμε το νόμισμα μας (ξεκινάει με 20% την πρώτη μέρα και κάθε μέρα θα αλλάζει ,θα στηθούν τεραστία παιχνίδια από κερδοσκόπους γιατί θα είναι σαν ελεύθερο πόκερ καλά όχι ότι αυτό μας πολύ νοιάζει απλά το αναφέρω),έχουμε ελπίδα για ανάπτυξη (μόνο αν αυτό το κράτος αλλάξει πολιτική και γίνει πιο φίλο επιχειρηματικό και φέρει καμία Mercendes εδώ να κάνει εργοστάσιο αντί για την Τουρκία).Τα πρώτα χρόνια θα είναι άσχημα ίσως και χειρότερα από ότι τώρα γιατί ξεχνάμε όλοι τα δίπλα αυτοκίνητα και μοτοσικλέτες γιατί πολύ απλά η βενζίνη θα είναι στο ταβάνι (εκτός και αν κάνουνε δικιά μας εξόρυξη ,hello americans pls dont bring your F16 here we just want some oil),ξεχνάμε τα Lacoste,DG κτλ σε ρούχα γιατί και αυτά θα γίνουν απλησίαστα όπως ακριβώς ήταν και πριν το ευρω (βέβαια έτσι θα αναπτυχθούν οι τοπικές βιοτεχνίες και πλέον θα αγοράζουμε Ελληνικά προϊόντα).Επίσης θα ξανά μπούνε στο παιχνίδι τα Ελληνικά αγροτικά προϊόντα γιατί και θα ανέβουν οι τιμές (τα πρώτα χρόνια οι τιμές θα είναι πολύ ψηλά μέχρι να σταθεροποιηθεί το νόμισμα) όποτε θα ανέβουν και τα μεροκάματα και έτσι οι χωριάτες θα μένουν στα χωριά τους και δεν θα αναζητούν δουλεία στην Αθηνά .Βασικό γιατί πρέπει να μειωθεί ο πληθυσμός της πόλης για να ανοίξουν θέσεις εργασίας. Το θέμα είναι τι θα γίνει με το δημόσιο ,αν θα αποφασίσουν να μειώσουν τους αργόσχολους ,να σημειωθεί ότι το 50% τουλάχιστον πρέπει να μειωθεί αν η χώρα θέλει να δει ανάπτυξη γιατί όταν φέρνουν έσοδα και έξοδα ίσα βάρκα ίσα νερά δεν περισσεύουν χρήματα για επένδυσης και ανάπτυξη .Γενικά πάντως για το μέλλον η δραχμή είναι καλύτερη επιλογή όπως και να το κάνουμε .Το θέμα είναι τι θα γίνει και με τις άλλες χώρες γιατί αν γυρίσουν και αυτές στο νόμισμα τους τότε τα δεδομένα πάλι αλλάζουν .ΑΑΑ και κάτι τελευταίο ,θα κοπούν πολλά φάρμακα από τα ασφαλιστικά ταμεία λόγο του ότι δεν θα έχουν λεφτά τα καλύψουν ,όποτε σε αυτή την περίπτωση ο φτωχός πεθαίνει και ο πλούσιος ζει αλλά δεν γίνετε και αλλιώς εκτός και αν ανοίξουμε εμείς εργοστάσια φάρμακων .Αν αφήσουν οι συνδικαλιστές δηλαδή..

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ευρω: Συνεχίζουμε αυτή την ύφεση χωρίς προοπτική ανάπτυξης αλλά μπορούμε να κάνουνε εισαγωγές φάρμακα ,καύσιμα ρούχα και τα πάντα βασικά εκτός από σουβλάκια και φέτα που τα παράγουμε εδώ .Μαζική φυγή των Ελλήνων στο εξωτερικό (είδη έχει αρχίσει) και θα μηνούν εδώ μόνο οι αλλοδαποί.

Δραχμή:Υποτιμάμε το νόμισμα μας (ξεκινάει με 20% την πρώτη μέρα και κάθε μέρα θα αλλάζει ,θα στηθούν τεραστία παιχνίδια από κερδοσκόπους γιατί θα είναι σαν ελεύθερο πόκερ καλά όχι ότι αυτό μας πολύ νοιάζει απλά το αναφέρω),έχουμε ελπίδα για ανάπτυξη (μόνο αν αυτό το κράτος αλλάξει πολιτική και γίνει πιο φίλο επιχειρηματικό και φέρει καμία Mercendes εδώ να κάνει εργοστάσιο αντί για την Τουρκία).Τα πρώτα χρόνια θα είναι άσχημα ίσως και χειρότερα από ότι τώρα γιατί ξεχνάμε όλοι τα δίπλα αυτοκίνητα και μοτοσικλέτες γιατί πολύ απλά η βενζίνη θα είναι στο ταβάνι (εκτός και αν κάνουνε δικιά μας εξόρυξη ,hello americans pls dont bring your F16 here we just want some oil),ξεχνάμε τα Lacoste,DG κτλ σε ρούχα γιατί και αυτά θα γίνουν απλησίαστα όπως ακριβώς ήταν και πριν το ευρω (βέβαια έτσι θα αναπτυχθούν οι τοπικές βιοτεχνίες και πλέον θα αγοράζουμε Ελληνικά προϊόντα).Επίσης θα ξανά μπούνε στο παιχνίδι τα Ελληνικά αγροτικά προϊόντα γιατί και θα ανέβουν οι τιμές (τα πρώτα χρόνια οι τιμές θα είναι πολύ ψηλά μέχρι να σταθεροποιηθεί το νόμισμα) όποτε θα ανέβουν και τα μεροκάματα και έτσι οι χωριάτες θα μένουν στα χωριά τους και δεν θα αναζητούν δουλεία στην Αθηνά .Βασικό γιατί πρέπει να μειωθεί ο πληθυσμός της πόλης για να ανοίξουν θέσεις εργασίας. Το θέμα είναι τι θα γίνει με το δημόσιο ,αν θα αποφασίσουν να μειώσουν τους αργόσχολους ,να σημειωθεί ότι το 50% τουλάχιστον πρέπει να μειωθεί αν η χώρα θέλει να δει ανάπτυξη γιατί όταν φέρνουν έσοδα και έξοδα ίσα βάρκα ίσα νερά δεν περισσεύουν χρήματα για επένδυσης και ανάπτυξη .Γενικά πάντως για το μέλλον η δραχμή είναι καλύτερη επιλογή όπως και να το κάνουμε .Το θέμα είναι τι θα γίνει και με τις άλλες χώρες γιατί αν γυρίσουν και αυτές στο νόμισμα τους τότε τα δεδομένα πάλι αλλάζουν .ΑΑΑ και κάτι τελευταίο ,θα κοπούν πολλά φάρμακα από τα ασφαλιστικά ταμεία λόγο του ότι δεν θα έχουν λεφτά τα καλύψουν ,όποτε σε αυτή την περίπτωση ο φτωχός πεθαίνει και ο πλούσιος ζει αλλά δεν γίνετε και αλλιώς εκτός και αν ανοίξουμε εμείς εργοστάσια φάρμακων .Αν αφήσουν οι συνδικαλιστές δηλαδή..

Για να φέρει εργοστάσιο η mercedes εδω θα πρέπει να σε πληρώνει λιγότερα απο τον Τούρκο. Ξέρεις πόσα παίρνει ο Τούρκος;

Χρειαζόμαστε διαθρωτικές αλλαγές και ανάπτυξη σε τομείς που βασίζονται στην εξειδίκευση και στο συγκριτικό πλεονέκτημα (π.χ. Τουρισμός, Τεχνολογία), η Ελλάδα λόγο του μεγέθους της δεν μπορεί να στηριχθεί ούτε στη γεωργία ούτε στη βιομηχανία για να πετύχει ανάπτυξη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μα φυσικά και θα πέσουν τα μεροκάματα και πρέπει να πέσουν και θα πέσουν ,απλά εμάς δεν θα μας φαίνεται γιατί θα έχουμε φτηνά προϊόντα (αυτά που παράγουμε δηλαδή)Ενα ευρωπαϊκό αυτοκίνητο δεν μπορεί να παράγεται στην ευρωπαϊκοί ένωση γιατί τότε θα γίνει πανάκριβο. Χρειάζονται φτηνά εργατικά χέρια. Αλλά αν γυρίσουμε στην δραχμή και εμάς τα χρήματα που θα περνούμε θα μας φαίνονται πολύ περισσότερα από ότι τώρα και ο ξένος που θα κάνει επένδυση θα μας βρίσκει φτηνούς .Με τον τουρισμό που λες μακάρι να πετύχει αν και αμφιβάλω γιατί έχουμε βγάλει κακό όνομα (βλέπε κάτι ταξί που χρεώνουν 50αρικα,ταβερνες που δίνουν το νερό 1 ευρω ,Ακρόπολη που πρέπει να πάρεις τηλέφωνο να μάθεις αν είναι ανοιχτή).Και αν πετύχει πάλι μια μικρή μερίδα θα φάει ψωμί , τα ξενοδοχεία ,τα τουριστικά γραφεία και τα νησιά .Όλοι οι εργάτες και εργατοϋπάλληλοι τι θα κάνουν?? Όσο για την αγροτική παραγωγή μπορούμε να κάνουμε θαύματα διότι θα φύγουμε από τους περιορισμούς της ΕΕ που μας υποχρεώνουν πχ να πουλάμε το λαδί ακριβά και συνεπώς το αγοράζουν μόνο οι σκανδιναβικές χώρες που έχουν τα χρήματα να το πληρώσουν .Πλέον θα μπορούμε να χαμηλώσουμε την τιμή και να πουλήσουμε σε όλων τον κόσμο .Παρεμπίπτοντος μιλώντας για λάδι μας έχουν αναγκάσει να πουλάμε σε αυτούς που δεν τρώνε λάδι συνεπώς η κατανάλωση είναι μικρή κα έτσι το λαδί στο εσωτερικό της χώρας μας στοκάρετε και πέφτει η τιμή ενώ με το που θα βγει έξω επειδή οι ξένοι δεν ξέρουν να το κρίνουν και δεν τους απασχολεί όσο εμάς δεν κοιτάνε ποιότητα και αγοράζουν όλα αυτά που έχουμε εμείς για λάδι μηχανής για ελαιόλαδο σε απίστευτες τιμές και το κέρδος το καρπώνεται η ΕΕ.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα