dim_gal

Τζάκι ενεργειακο τζακι...

60 μηνύματα σε αυτό το θέμα

BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

πριν 4 λεπτά, το μέλος enterprise-psi έγραψε:

πραγματικά γίνεται όλο το σπίτι φούρνος, με παλιοξυλα από μπαλέτα.  

Πού να δεις το νοβοπάν τι δουλειά κάνει... :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Tweety Yamaha XT 550 rebuilt

Δημοσιεύτηκε

πριν 9 λεπτά, το μέλος enterprise-psi έγραψε:

Έχω βάλει ενεργειακό , αλλά πίσω στο 2002, και κόστισε κανα 700 ευρώ, αλλά πήγα το πήρα και το έφτιαξα μόνος , όταν λέω μόνος εννοώ βοηθούσα τον πάτερα μου :laugh:

Γενικά είναι ακριβώς όπως τα είπε ο @Kostas-MotoLover  απλά να προσθέσω ότι κάνει δουλειά και χωρίς ανεμιστήρα, με φυσική ροή, απλά αργεί να ζεσταθεί όλο το σπίτι,  εκεί μπροστά θα καίνε όλα σε 2-3 ώρες. 

Όταν φτάνω απόγευμα βράδυ εξοχικό, και θέλω γρήγορα απόδοση, βάζω στις γρίλιες ανεμιστήρες απο κουτί υπολογιστή με μπαταρία 12V , και γίνεται δουλειά :winking:

Δυστυχώς δεν το ήξερα όταν φτιαχνόταν το σπίτι, γιατί στου αδερφού μου έγινε πρόβλεψη από την αρχή , μπήκαν μονωμένοι σωλήνες, και πάνε σε όλα τα δωμάτια , και πραγματικά γίνεται όλο το σπίτι φούρνος, με παλιοξυλα από μπαλέτα.  

- Στο θέμα με τον ανεμιστήρα (ενσωματωμένο βεντιλατέρ και με ανεξάρτητο χειρισμό με διακόπτη), επειδή δεν μπορούσα εκείνη την ώρα να το εξηγήσω λίγο καλύτερα. Επειδή το έχω δει πλέον και χωρίς τη χρήση βεντιλατέρ και με, το θεωρώ ιδιαιτέρως χρήσιμο, διότι από μόνο του ξεκινάει να "φυσάει" με extra δύναμη (βεντιλατέρ σε λειτουργία) όταν κάψει το μαντέμι σε συγκεκριμένο επίπεδο θερμοκρασίας. Μέχρι εκείνη την ώρα ζεσταίνει μεν ο χώρος, αλλά κυρίως απ' όσο εκπέμπει από τζάμι και τοιχώματα. Με το βεντιλατέρ όμως, σπρώχνει ζεστό αέρα από όποτε θες και κρίνεις ότι βοηθάει.

Επίσης, αν χαμηλώσεις την ένταση με λιγότερα ξύλα (όπως κάνω εγώ), μπορεί κάποια στιγμή να πέσει η θερμοκρασία στο μηχάνημα τόσο ώστε το βεντιλατέρ να σταματάει και να ξεκινάει κατά διαστήματα. Με το διακόπτη όμως μπορείς να το έχεις σε λειτουργία συνέχεια (είναι μοτεράκι / ανεμιστηράκι περίπου όπως στα pc).

Στη φωτογραφία του δικού μου, ο διακόπτης βρίσκεται όπως το βλέπεις, δεξιά κάτω, εκεί στο άνοιγμα. Έχει δύο σκάλες και 0. Στο μηδέν λειτουργεί αυτόματα όποτε "κρίνει" ανάλογα με τη θερμοκρασία που έχει ανεβάσει. Με το διακόπτη στο Ι ή στο ΙΙ σπρώχνει τον ζεστό αέρα προς τα έξω για όσο θες, αν θες και μέχρι να το σβήσεις. βοηθάει στο να έρθει η ζέστη πιο γρήγορα στο χώρο.

- Αυτό με τους σωλήνες σε όλα τα δωμάτια είναι για μένα δεύτερη λύση σε σχέση με το τζάκι-καλοριφέρ, το οποίο έχει ενσωματωμένο boiler με νερό, το ζεσταίνει, και με υδραυλική σύνδεση στο διακλαδωτή στην αρχή πορείας των σωμάτων καλοριφέρ (στην είσοδο του σπιτιού), κυκλοφοράει ζεστό νερό σε όλα τα σώματα. Έτσι γλιτώνεις τρύπες που πρέπει να κάνεις ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΔΩΜΑΤΙΑ για να περάσεις τα μπουριά. Αν βέβαια δεν έχεις προμηθευτεί τζάκι-καλοριφέρ αλλά τζάκι-αερόθερμο, τότε τα μπουριά είναι μια λύση αν θες να καλύψεις όλους τους χώρους.

Tip: Όταν τοποθετούμε πράγματα που είναι ακριβά και γίνονται μία φορά, καλό είναι να μη λυπόμαστε μικροποσά, που δε θα μας σώσουν οικονομικά, αλλά ίσως κάνουν σημαντική διαφορά και αναβαθμίζουν εμφανώς το επιθυμητό αποτέλεσμα, ακόμα και έστω μόνο λειτουργικά. Προσωπικά, αν ήξερα για το τζάκι-καλοριφέρ, θα είχα φροντίσει να βρω τα παραπάνω 2,5 χιλ. και θα το έβαζα. Αλλά οι μλκες δε μου το είπαν, "για να μην τρομάξω" (όπως μου είπαν κατόπιν εορτής όταν τους ρώτησα γιατί δε με ενημέρωσαν για να επιλέξω).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος Αλλος Μέχρι ποσες? (....cc)

Δημοσιεύτηκε

Είχα απλό τζάκι στο σπίτι και πριν τρία χρόνια το μετέτρεψα σε ενεργειακό. Μετά από αρκετή έρευνα κατέληξα στην εταιρεία KRATKI (https://www.kratki.net.gr/index.php/). Οι λόγοι ήταν πως είναι Πολωνέζικα (μάλλον ξέρουν από κρύο εκεί πάνω), πως τα είδα σε σπίτια φίλων που τα είχαν χρόνια και ήταν ευχαριστημένοι από απόδοση και ποιότητα και φυσικά η τιμή που ήταν αρκετά κάτω από αντίστοιχης ενεργειακής απόδοσης (κορυφαία κατά πολλούς) Σκανδιναβικά.

Το μοντέλλο που επέλεξα ήταν το μεγαλύτερο που χωρούσε "κασσετίνα" στο υπάρχον τζάκι χωρίς γκρεμίσματα, αυτό: https://www.kratki.net.gr/index.php/xalivas/kratki-arke/kratki-caseta-arke-95-14kw.html και είναι με διπλή ταχύτητα βεντιλατέρ και έναν αεραγωγό εξόδου θερμού αέρα στα 3/5 της απόστασης από το ταβάνι.

Να σημειώσω πως  ο χώρος που καλείται να ζεστάνει είναι δύο όροφοι από 120 τ.μ. ο καθένας, σαλόνι, τραπεζαρία, χωλ, κουζίνα και WC στον πρώτο, τρία υπνοδωμάτια, βιβλιοθήκη, χωλ και μπάνιο στον επάνω. Δεν τραβήχτηκαν αεραγωγοί μιας και θα ήταν μεγάλη (και βρώμικη) δουλειά, απλά από το κλιμακοστάσιο ανεβαίνει ο ζεστός αέρας και θερμαίνει τον επάνω όροφο. Επίσης να σημειώσω πως το σπίτι είναι μονοκατοικία, έξω από την Καβάλα, στους πρόποδες βουνού και δίπλα στην θάλασσα, ό,τι πρέπει δηλαδή για δροσερά καλοκαίρια αλλά κρύους χειμώνες. Πρόπερσι ας πούμε είχαμε ολικό παγετό (θερμοκρασίες υπό το μηδέν ολόκληρο το 24ωρο) επί οκτώ συνεχόμενες μέρες.

Τρίτος χρόνος φέτος που το καίω και έχω να πω τα παρακάτω: Είδαμε πραγματική ζέστη με πολλή μεγάλη οικονομία. Το καλοριφέρ το καίω πλέον επικουρικά, ίσως δυο μισάωρα την μέρα στα πολλά κρύα. Ο πρώτος όροφος είναι στους 21,5 με 22,5 βαθμούς ενώ στα υπνοδωμάτια είναι στους 19,5 με 20. Πρίν το βάλω έκαιγα περίπου 3.000 λίτρα πετρέλαιο τον χρόνο, τώρα θέλω περίπου 5 τόνους ξύλα και 500 λίτρα πετρέλαιο. Στην εξίσωση να βάλουμε πως πριν, η μέγιστη θερμοκρασία που έβαζα στον θερμοστάτη ήταν 21 βαθμοί στον κάτω όροφο και 19 στον επάνω, αν δηλαδή επεδίωκα τις ίδιες θερμοκρασίες με πριν θα είχα ακόμη μικρότερες καταναλώσεις καυσίμων. Do the maths.......

Κάποια πράγματα που πρέπει να ξέρει κάποιος πριν το αποφασίσει:

• Το τζάκι θέλει δουλειά: Κουβάλημα τα ξύλα, αποθήκευση, στοίβαγμα, ξανά κουβάλημα, συνεχή τροφοδοσία της εστίας, καθάρισμα και πέταμα της στάχτης. Όλα αυτά έχουν και κόπο και αφήνουν βρωμιά στο σπίτι.
  • Το "μυστικό" για σωστή απόδοση είναι το ξύλο. Ξύλο από ξύλο διαφέρει ως προς το κάψιμο, άλλα βγάζουν φλόγα (Οξιά), άλλα κρατάνε κάρβουνο (Μεσές) Εγώ κατέληξα να καίω οξιά όταν είμαι στο σπίτι αλλά πριν φύγω ή το βράδυ, βάζω μεσέ, ώστε όταν επιστρέφω ή το πρωί, βρίσκω κάρβουνο που κάνει το άναμμα παιχνίδι. 
  • Το μυστικό του ξύλου είναι η υγρασία (ή μάλλον η απουσία της). Το ενεργειακό τζάκι θέλει ΠΟΛΥ στεγνό ξύλο. Αν τα ξύλα έχουν υγρασία όχι μόνον δεν καίγονται σωστά, αλλά η εξάτμιση της υγρασίας τους χαμηλώνει την θερμοκρασία στην εστία και άρα την θερμική απόδοση. Προσωπικά αγοράζω τα ξύλα της χρονιάς τον Ιούνιο, φροντίζω να είναι όσο πιο ξερά γίνεται όταν τα παίρνω, αλλά και λίγη υγρασία να έχουν, μέχρι τον Σεπτέμβριο - Οκτώβριο, γίνονται "παξιμάδια".
  • Επίσης, η καύση περίεργων παραγώγων ξύλου που περιέχουν χημικά (κόλλες, βερνίκια κλπ) πέρα ανθυγιεινή και ρυπογόνα για το περιβάλλον, δημιουργεί κάπνα που βουλώνει την καμινάδα.

Εν κατακλείδι, όμορφο, ζεστό, οικονομικό αλλά με τα πλην που ανέφερα παραπάνω.

Ελπίζω να βοήθησα

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati multistrada (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Παιδια απο κουβαλημα μη μου λετε. 

Πριν λιγα χρονια αποξηλωθηκε 30 στρεμματα πορτοκαλεωνας ( αλλαγη ποικιλιας) και το ξυλο που κουβαλησα δε περιγραφεται. 

Εχω αλυσοπριονα , σφηνες , βαριες απο ολα τα καλα. 

Ειχαμε φυτεψει πριν πολλα χρονια λευκες και τωρα μια μια τις ριχνουμε επι τουτου. Φετος θα φυτεψω αλλες 5.

Οποτε τα πλην δεν μου λενε κατι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 18 ώρες, το μέλος Παναγιώτης Κ. έγραψε:

........................

Κάποια πράγματα που πρέπει να ξέρει κάποιος πριν το αποφασίσει:

• Το τζάκι θέλει δουλειά: Κουβάλημα τα ξύλα, αποθήκευση, στοίβαγμα, ξανά κουβάλημα, συνεχή τροφοδοσία της εστίας, καθάρισμα και πέταμα της στάχτης. Όλα αυτά έχουν και κόπο και αφήνουν βρωμιά στο σπίτι.
  • Το "μυστικό" για σωστή απόδοση είναι το ξύλο. Ξύλο από ξύλο διαφέρει ως προς το κάψιμο, άλλα βγάζουν φλόγα (Οξιά), άλλα κρατάνε κάρβουνο (Μεσές) Εγώ κατέληξα να καίω οξιά όταν είμαι στο σπίτι αλλά πριν φύγω ή το βράδυ, βάζω μεσέ, ώστε όταν επιστρέφω ή το πρωί, βρίσκω κάρβουνο που κάνει το άναμμα παιχνίδι. 
  • Το μυστικό του ξύλου είναι η υγρασία (ή μάλλον η απουσία της). Το ενεργειακό τζάκι θέλει ΠΟΛΥ στεγνό ξύλο. Αν τα ξύλα έχουν υγρασία όχι μόνον δεν καίγονται σωστά, αλλά η εξάτμιση της υγρασίας τους χαμηλώνει την θερμοκρασία στην εστία και άρα την θερμική απόδοση. Προσωπικά αγοράζω τα ξύλα της χρονιάς τον Ιούνιο, φροντίζω να είναι όσο πιο ξερά γίνεται όταν τα παίρνω, αλλά και λίγη υγρασία να έχουν, μέχρι τον Σεπτέμβριο - Οκτώβριο, γίνονται "παξιμάδια".
  • Επίσης, η καύση περίεργων παραγώγων ξύλου που περιέχουν χημικά (κόλλες, βερνίκια κλπ) πέρα ανθυγιεινή και ρυπογόνα για το περιβάλλον, δημιουργεί κάπνα που βουλώνει την καμινάδα.

Εν κατακλείδι, όμορφο, ζεστό, οικονομικό αλλά με τα πλην που ανέφερα παραπάνω.

Ελπίζω να βοήθησα

Παναγιώτη, εσύ κανονικά θα έπρεπε να έχεις βάλει τζάκι-καλοριφέρ αντί αερόθερμο. Θα το είχες συνδέσει με τα σώματα των καλοριφέρ και θα είχες ΖΕΣΤΗ σε όλους τους χώρους σαν να έκαιγες καυστήρα. Ναι μεν κοστίζει τα διπλάσια, αλλά η απόσβεση έρχεται γρήγορα και η διαφορά στη ζέστη και στην ομοιομορφία στο χώρο ασύγκριστη. Anyway.

- Κι εγώ οξιά χρησιμοποιώ, γιατί κάνει καλύτερη φλόγα και ζεσταίνει το μαντέμι όπως πρέπει. Επιπροσθέτως, και επειδή οι εδώ ξυλάδες είναι μεγάλα λαμόγια και βγάζουν κι απ' τη μύγα ξύγκι, :angry: με την οξιά δε χρειάζεται ν' αγοράζω και μικρά ξυλαράκια για προσανάμματα. Η φλούδα της οξιάς σπάει και φεύγει σε κομμάτια και είναι ό,τι πρέπει για προσάναμμα! Είναι και κυρτή και από κάτω βάζω το γνωστό άσπρο καρβουνάκι, και αρπάζει μια χαρά.

- Όντως, το ενεργειακό θέλει πολύ στεγνό ξύλο, αν και αυτό ισχύει και για το ανοιχτό. Άμα έχει υγρασία το ξύλο την έκατσες, ό,τι τζάκι κι αν έχεις. Εγώ τα παίρνω Αύγουστο που τα έχει κάψει όλο το καλοκαίρι εκεί που τά 'χουν, και στο γκαράζ παραμένουν ως έχουν.

- Αυτό το "Μεσές", τί διάολο είναι? :unsure: Μήπως είναι διπλή ονομασία για γνωστό ξύλο, ή καμμιά τοπική διάλεκτος? :laugh::tongue:

- Όσο για το κουβάλημα, απαραιτήτως πρέπει να μη χρειάζεται ν' ανέβεις σκάλες με τα ξύλα. Ή ίσιωμα (ισόγειο), ή ασανσέρ μέχρι το χώρο αποθήκευσης. Και απαραιτήτως αυτό: 

ÎÏοÏέλεÏμα εικÏÎ½Î±Ï Î³Î¹Î± καÏοÏÏάκι για ξÏλα

γιατί είμαστε και μεγάλοι άνθρωποι και το λουμπάγκο παραμονεύει........:tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος Kostas-MotoLover έγραψε:

..................

Επιπροσθέτως, και επειδή οι εδώ ξυλάδες είναι μεγάλα λαμόγια και βγάζουν κι απ' τη μύγα ξύγκι, :angry: με την οξιά δε χρειάζεται ν' αγοράζω και μικρά ξυλαράκια για προσανάμματα.  

.................

Έχω πάει πριν χρόνια σ' έναν για ξύλα, κι εκεί που περιμένω να μου στοιβάξουν μισό κυβικό, έχω σκύψει με σακουλίτσα ναϋλον και μαζεύω μικρά κομμένα ξυλαράκια, απομεινάρια από αυτά που κόβονταν / μεταφέρονταν και βρίσκονταν στο πάτωμα. Μιλάμε για μικρά και χωρίς εμφανή και άξια λόγου εμπορευσιμότητα.

Με ρωτάει τ' αφεντικό "γιατί τα μαζεύω" και του λέω "για προσάναμμα". Τί τό ΄θελα? Ιδέα τού 'δωσα του άσχετου. Την επόμενη φορά που πήγα, δεν υπήρχαν ξυλαράκια πουθενά. Τα είχαν μαζέψει οι πακιστανοί που είχε μέσα, τα είχε βάλει σε τσουβάλια και τα πούλαγε 10 ευρώ το ένα!!! Δε φτάνει που σε κατακλέβουν από παντού οι ξυλέμποροι. Δεν πας στο διάολο ρε φίλε.... δεν ξαναπάτησα. Leroy και ξερό ψωμί..... εεεε ξύλο ήθελα να πω. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Εχω τζακι καλοριφερ σε 2οροφη μονοκατοικια(μετριας προς κακης μονωσης) εδω και 3 χειμωνες. Όποιος εχει δικα του ξυλα να βαλει ΧΤΕΣ!!!

Εχω ηδη αποσβέσει και το χαιρομαι οσο δεν παει. μονο μειονεκτημα η μανουριτσα του ξυλου οπως γραφει και ο Παναγιωτης πιο πανω.

Σιγουρα δεν εχει την ευκολια του ''παταω ενα κουμπι και ειναι ολα ετοιμα'' αλλα στις εποχες που ζουμε με τα λεφτα που θα γλιτωσω σε βαθος χρονου και η ζεστη που εχω πλεον, δεν το σκεφτομαι καν.

Σχεδον με τα ιδια ξυλα που εκαιγα για να ζεστανω μισο οροφο (με συμβατικο τζακι), τωρα ζεσταινω και τους 2 !!! Δεν το περιμενα ποτε αυτο. Πιστευα οτι θα καιω τα διπλασια οταν το βαλα..

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος Αλλος Μέχρι ποσες? (....cc)

Δημοσιεύτηκε

Την 21/11/2018 at 10:49 ΠΜ, το μέλος Kostas-MotoLover έγραψε:

Παναγιώτη, εσύ κανονικά θα έπρεπε να έχεις βάλει τζάκι-καλοριφέρ αντί αερόθερμο. Θα το είχες συνδέσει με τα σώματα των καλοριφέρ και θα είχες ΖΕΣΤΗ σε όλους τους χώρους σαν να έκαιγες καυστήρα. Ναι μεν κοστίζει τα διπλάσια, αλλά η απόσβεση έρχεται γρήγορα και η διαφορά στη ζέστη και στην ομοιομορφία στο χώρο ασύγκριστη. Anyway.

............

Κώστα το θέμα είναι πως το σπίτι το έχτισα το 2000. Το ενεργειακό που έβαλα πριν από τρία χρόνια μπήκε "κασετίνα" στον χώρο του υπάρχοντος τζακιού, χωρίς γκρεμίσματα, τρυπήματα σε τοίχους, ταβάνια, πατώματα κλπ. Αν ξανασχεδίαζα το σπίτι τώρα, σίγουρα θα πήγαινα σε αυτήν την λύση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

παιδιά εμείς έχουμε 3 σομπες με 4 αντιστάσεις η κάθε μία στα 2800watt και άν ανάψουν και οι τρείς  το σπίτι μας που είναι 100τμ περίπου το κάνει φούρνο, αρκεί να 1. παραθυρα και μπαλκονόπορτες να μήν μπάζουν 2 . να μπούνε σε στρατιγικά στο σπίτ 3. το διαμέρισμα να μήν είναι παρα πολύ παλιο χωρίς θερμομονώσεις.... απο κατανάλωση δέν βλέπεις περισσότερα στον λογαριασμό της δεή.... αποτέλεσμα? δέν ανάβουμε ποτέ χειμώνα ερκοντίσιον και έχουμε απαλαγέι απο τα έξοδα του πετρελαίου στην πολυκατοικία μιας και τα απομονώσαμε..... το πρωτήνω.... και οι συσκευές σαν συσκευές δέν είναι ακριβές....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Την 6/12/2018 at 7:17 ΜΜ, το μέλος hraklis έγραψε:

παιδιά εμείς έχουμε 3 σομπες με 4 αντιστάσεις η κάθε μία στα 2800watt και άν ανάψουν και οι τρείς  το σπίτι μας που είναι 100τμ περίπου το κάνει φούρνο, αρκεί να 1. παραθυρα και μπαλκονόπορτες να μήν μπάζουν 2 . να μπούνε σε στρατιγικά στο σπίτ 3. το διαμέρισμα να μήν είναι παρα πολύ παλιο χωρίς θερμομονώσεις.... απο κατανάλωση δέν βλέπεις περισσότερα στον λογαριασμό της δεή.... αποτέλεσμα? δέν ανάβουμε ποτέ χειμώνα ερκοντίσιον και έχουμε απαλαγέι απο τα έξοδα του πετρελαίου στην πολυκατοικία μιας και τα απομονώσαμε..... το πρωτήνω.... και οι συσκευές σαν συσκευές δέν είναι ακριβές....

Ηρακλή.

Μας αρέσει δε μας αρέσει, η θέρμανση από ηλεκτρικές σόμπες και air condition είναι πάντα ημίμετρα. Η αποτελεσματικότερη για το σπίτι και υγειινότερη για μας θέρμανση, είναι αυτή των εγκατεστημένων καλοριφέρ με νερό, ασχέτως του πώς ζεσταίνεται αυτό (πετρέλαιο, αέριο, ξύλα, πέλλετ). Όποτε ανάψω έστω και λίγο τα καλοριφέρ, η διαφορά σε ποιότητα / ομοιομορφία ζέστης είναι τεράστια σε σχέση με τις εναλλακτικές μου (ενεργειακό τζάκι, air condition, convector). Απλά - όπως άλλωστε σε όλα σ' αυτή τη ζωή - κάνουμε τις εναλλακτικές επιλογές μας για λόγους κυρίως κόστους και μαζί και τους αντίστοιχους συμβιβασμούς..........:smile:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα