Φρανκι

Διπλωμα Οδηγησης σε Ηλικιωμενους

27 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Yamaha XSR

Δημοσιεύτηκε

Φιλοι συμφορουμιτες μηχανοβιοι,

Το ερεθισμα για αυτον τον προβληματισμο τον πηρα απο το παρακατω γεγονος:

Το επαγγελμα μου ειναι βιβλιοπωλης και στο βιβλιοπωλειο που εχουμε υπαρχει και φωτοτυπικο μηχανημα.

Καθε μερα εξυπηρετω κοσμο με φωτοτυπιες ταυτοτητας, εκκαθαριστικο, εργασιες, πρακτικες για πανεπιστημιο κτλ.

Εκει ομως που τρελαινομαι, ειναι οταν βγαζω φωτοτυπιες σε ΓΕΡΟΥΣ, και τονιζω το γερους διοτι δεν ειναι συμπαθητικοι παππουληδες που πανε για να γλιτωσουν ενα φραγκο απο την εφορια. Ειναι παππουδες που φωτοτυπουν δικαιολογητικα για να βγαλουν διπλωμα η να το ανανεωσουν.

Αυτοι οι ανθρωποι δεν ειναι 65αρηδες κοτσωνατοι που τους βλεπεις οτι ειναι δυνατοι και υγιεις, αλλα ειναι αυτο που περιγραφει κανεις ως χουφταλο,κουτσουρο και αλλα τετοια παλια σαπια αντικειμενα. Ολο αυτο το θαψιμο σε αυτη την ηλικια το εριξα για να περιγραψω ακριβως την σωματικη και πνευματικη κατασταση τους ετσι οπως την αντιλαμβανομαι προσωπικα. Οταν ο ανθρωπος δυσκολευεται να ακουσει οτι η φωτοτυπια κανει 10 λεπτα και οταν ψαχνει 2 λεπτα να βρει το 10λεπτο που εγω το βλεπω απο πισω απο τον παγκο, τοτε ναι ειναι επικινδυνος για χρηση οποιουδηποτε οχηματος η εργαλειου.Γι'αυτο και του δινουν συνταξη για να μην δουλευει.

Ας φυγουμε απο τον εγωισμο των παππουδων που θελουν να οδηγανε και ας παμε στην "κλικα" των εξεταστων.

ΡΕ ΣΕΙΣ, ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΕΞΩ? ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΦΙΛΟΥΣ, ΑΝΗΨΙΑ, ΦΙΛΟΥΣ ΜΕ ΜΗΧΑΝΗ, ΜΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ Η ΠΕΖΟΥΣ? Ε τοτε αν εχετε ειστε πολυ αναισθητοι και το μονο που σας νοιαζει ειναι τα 20-30 € λαδωμα του παππου που θα σας δωσει. ΕΙΣΤΕ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ ΑΠΟ ΠΡΟΘΕΣΗ ΚΥΡΙΟΙ.

Αν καμια φορα μου τυχει κατι με οδηγο πανω απο 65(οπως προβλεπει ο νομος), τοτε θα κανω μηνυση σε αυτον που υπογραψε την επικυρωση.

Υ.Σ.:Συγγνωμη για το μακροσκελες κειμενο αλλα πριν απο 1 χρονο συνεβη ενα τετοιο περιστατικο στον αδερφο μου και θα κανω τα παντα για να μην ξανασυμβει σε κανεναν αλλο "αδερφο" μου.

Αυτα...

Αρέσει σε 10 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Arai RX-7 GP

Δημοσιεύτηκε

+598!!!

και εγώ είμαι θύμα από 70+ θύτη.

απλά εύχομαι στα 65+ μου, να έχω την δύναμη και την έλλειψη εγωισμού ώστε να παραιτηθώ της οδήγησης ως πλέον επικίνδυνος οδηγός.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Χτες ένας τέτοιος πέρασε το κόκκινο στο φανάρι σαν να μην συνέβαινε τίποτα, ευτυχώς ήμουν ψιλιασμένος και είχα κόψει. Ούτε καν κοίταξε το φανάρι. Μπορεί να μην το είδε καν...

Την προηγούμενη βδομάδα, πηγαίνοντας στο νοσοκομείο έπρεπε να στρίψω αριστερά σε μια διασταύρωση τύπου Τ. Εγώ ήμουν στην τελείως δεξιά πλευρά ο άλλος απο αριστερά είχε ΣΤΟΠ και έτσι έπρεπε να περιμένω τον απέναντυ για να περάσω. Ξαφνικά εκεί που 2-3 Ι.Χ. περίμεναν στην έξοδο τους απο τα αριστερά πριν το ΣΤΟΠ, ένας μπάρμπας με ένα φορτηγό βγαίνει απο την δική μου είσοδο ανάποδα, εκεί δλδ που ήθελα να στρίψω και να μπω. Του κάνω σινιάλο ότι πάει ανάποδα και ότι έχει και ΣΤΟΠ, και το μόνο που έκανε όση ώρα και αν του εξηγούσα ήταν να μου κάνει με το δάχτυλο του σινιάλο πως "όχι, κάνεις λάθος". Είχαμε μείνει όλοι και εμείς μέσα στο αμάξι και οι άλλοι που περίμεναν και έβλεπαν τον γέρο να είναι κινητή βόμβα...

Πέραν τούτου εμείς έχουμε και το κορυφαίο(νομίζω πως έχει παίξει το θέμα). Είναι ένας παππούς που δεν καταλαβαίνει ούτε μονόδρομους ούτε εθνικές. Ξέρει μόνο το που πρέπει να πάει και αυτό κάνει. Τον βλέπεις και βγαίνει ανάποδα απο λωρίδα εξόδου στην εθνική, και συνεχίζει να πηγαίνει ανάποδα στην εθνική μέχρι να βρεί την "έξοδο" του δλδ την είσοδο των οχημάτων στην εθνική...

WTF? Δεν έχουν παιδιά να τους μαζέψουν? Εγώ όταν είδα ότι ο παππούς μου δεν ήταν ικανός να οδηγήσει, του πήρα τα κλειδιά και το αμάξι. Μόνο να σκεφτεί κανείς ότι μπορεί να τον πιάσει κανένα εγκεφαλικό, κανένα καρδιακό, καμμία υπογλυκαιμία την ώρα που οδηγάει, σκέψου πόσους μπορεί να πάρει μαζί του... Ήμαρτων δεν ήμαστε στόχοι για σκοποβολή, ήμαστε ανθρώποι που χρησιμοποιούμε τους δρόμους για να πάμε στην δουλειά μας...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος Αλλος Μέχρι ποσες? (....cc)

Δημοσιεύτηκε

Δεν είμαι υπέρ των γενικεύσεων αλλά είναι γεγονός πως πολλοί λίγοι έχουν την ικανότητα να συμπεριφέρονται "σωστά" στους δρόμους. Αλλά δεν είναι μόνον αυτό που ενοχλεί, είναι όλο το σύστημα που νοσεί.

Παράδειγμα: Πήρε ένας δίπλωμα στα 18 του και μέχρι τα 65 κανείς δεν εξετάζει αν:

• Έχει ακόμα δύο μάτια, δύο χέρια, δύο πόδια, δύο αυτιά.
  • Είναι διανοητικά και ψυχικά ικανός να κυκλοφορεί (και οπλοφορεί) στους δρόμους.

Στο θέμα μας, έχω γνωρίσει ανθρώπους που στα 76 τους είναι πολύ πιο ικανοί να οδηγήσουν από νεαρούς και νεαρές που οδηγούν με κινητό και τσιγάρο στο χέρι, με διπλωμένους καθρέφτες και τέρμα τα ηχεία............

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XSR

Δημοσιεύτηκε

Δεν είμαι υπέρ των γενικεύσεων αλλά είναι γεγονός πως πολλοί λίγοι έχουν την ικανότητα να συμπεριφέρονται "σωστά" στους δρόμους. Αλλά δεν είναι μόνον αυτό που ενοχλεί, είναι όλο το σύστημα που νοσεί.

Παράδειγμα: Πήρε ένας δίπλωμα στα 18 του και μέχρι τα 65 κανείς δεν εξετάζει αν:

• Έχει ακόμα δύο μάτια, δύο χέρια, δύο πόδια, δύο αυτιά.
  • Είναι διανοητικά και ψυχικά ικανός να κυκλοφορεί (και οπλοφορεί) στους δρόμους.

Στο θέμα μας, έχω γνωρίσει ανθρώπους που στα 76 τους είναι πολύ πιο ικανοί να οδηγήσουν από νεαρούς και νεαρές που οδηγούν με κινητό και τσιγάρο στο χέρι, με διπλωμένους καθρέφτες και τέρμα τα ηχεία............

Πολυ σωστο αυτο Παναγιωτη. Σιγουρα ηθελα να το συμπληρωσω απλα μου συνεβη περιστατικο με ηλικιωμενο σημερα (φωτοτυπια ευτυχως!!) και εθιξα μονο αυτο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Παναγιώτη έχεις δίκιο σε αυτό αλλά μπερδεύεις 2 πράγματα. Ναι η ωριμότητα δεν πηγαίνει με την ηλικία πάντα. Κάποιος μπορεί να κάνει μλκίες στα 18 του μπορεί να τις κάνει και στα 30-40 του. Άλλωστε κάποιοι άνθρωποι δεν ωριμάζουν ποτέ. Αυτοί που λες με τα κιν και τους καφέδες δεν είναι ότι δεν έχουν αντανακλαστικά, είναι ότι δεν τα χρησιμοποιούν, σε αντίθεση με τον μπάρμπα που τις περισσότερες φορές δεν έχει αντανακλαστικά. Και οι 2 είναι κατακριτέοι.

Και όσο αυτό με το ότι δεν τους ελένχει κανείς έχεις 100% δίκιο, αλλά αν τους έλενχε θα ήθελε πάλι λεφτά για να το κάνει, μην τυχών και χάσει την ευκαιρία το κράτος να εισπράξει. Πράγμα που πάλι δεν μου φαίνετε σωστό.

Είχα έναν μπάρμπα γείτονα 91 χρονού και λάδωνε αβέρτα για να βγάλει το δίπλωμα. Έπεφταν τα 1000αρικα βροχή. Και μιλάμε δεν έβλεπε στο μισό μέτρο. Κυκλοφορούσε και με μια κάντιλακ και έμπαινε στο στενό της γειτονιάς και ξήλωνε καθρέφτες και απο δεξιά και απο αριστερά. Ευτυχώς δλδ που ξήλωνε μόνο καθρέφτες και δεν έβαλε κανένα παιδάκι απο κάτω. Ήταν και κουφός, και με μια συσκευή βαρυκοήας παλαιολιθικί, οπότε δεν θα το άκουγε κιόλας. Και τα παιδιά του άφαντοι... Αυτό εγώ το λέω ανευθυνότητα...

Υ.Γ. Δεν ξέρω για σας αλλά 2 φορές που έχω πάει στον ψυχολόγο, 1 για το δίπλωμα, και 1 για την άδεια επαγγέλματος, και τις 2 οι ερωτήσεις ήταν οι εξής "Πάσχεις απο τίποτα?" "έχεις τίποτα που να θες να μοιραστείς μαζί μου?" "έχετε ιστορικό στην οικογένεια απο κάποια ψυχολογική ασθένεια?" Και ύστερα ήμασταν ελεύθεροι. Ήμαρτον δηλαδή.

Τροποποιήθηκε από τον Gelinos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Shoei GT-AIR

Δημοσιεύτηκε

+απειρο για το θεμα.

Οι ανθρωποι δυστυχως ειναι δημοσιοι κινδυνοι.Δεν καταλαβαινουν τι κανουν,πως το κανουν.Το μονο που καταλαβαινουν ειναι να καβαλανε το αυτοκινητο και "ο χαρος βγηκε παγανια".

Και το θεμα ειναι οτι και να τους κορναρεις και να τους την πεις στην κοσμαρα τους.Που πας ρε παππου με το ενα ποδι στον ταφο και το αλλο στο αυτοκινητο;Που πας να σκοτωσεις αθωους ανθρωπους μονο και μονο απο εγωισμο που δεν θελεις να συνηδητοποιεισεις οτι η μπογια σου και η ικανοτητα σου ΠΕΡΑΣΕ οπως περναει σε ολους τους ανθρωπους καποια στιγμη στην ηλικια αυτη.

Προσωπικα εφ οσον προκειτε για την σωματικη μου ακεραιοτητα δεν προκειτε να σεβαστω ουτε ηλικια ουτε τιποατ απο την στιγμη που ο ΓΕΡΟΣ δεν με σεβεται και απειλει την ζωη μου πιανοντας ενα τιμονι και εχδοντας και τσαμπουκα ορισμενες φορες.Ημουν μαρτυρας περιστατικου στην Γλυφαδα πισω ακριβως απο το CITY PLAZA για οποιον ξερει το εμπορικο κεντρο!

Αλλα δεν φταινε οι ΓΕΡΟΙ.Φταινε αυτοι που δεν αλλαζουν τον νομο να απαγορευουν την αποκτηση αδειας οδηγου ακομα πιο νωρις.

ΝΤΡΟΠΗ!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Yamaha Αλλος Ευρωπέ(αί)ος

Δημοσιεύτηκε

Νάτανε μόνο οι γέροι φίλοι μου είναι και αυτοί αλλά αντίστοιχοι φονιάδες είναι και άπειροι νεαροί - νεαρές, οπότε όπως έχουμε ξαναπεί είναι θέμα παιδείας και μόνο.

Και οδηγούς - αναβάτες υπερήλικες γνωρίζω που κεντάνε στην οδήγηση και γνωρίζουν άριστα τα όριά τους αλλά και το αντίθετο.

Για παράδειγμα αναβάτη δε δείτε να οδηγεί την φάλλαγγα ο κ. Θανάσης που στα 73 του είναι οδηγάρα τύφλα νάχουν πολλοί εξ ημών :

Απολαύστε τον :

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Shoei GT-AIR

Δημοσιεύτηκε

Σαββα αναμφιβολα ειναι θεμα παιδειας αλλα εδω προκειτε και για σωματικες ικανοτητες (αντανακλαστικα,οραση,ακοη).Αν ο παππους δεν μπορει να δει το ΣΤΟΠ η δεν ακουει τον αλλον που κορναρει δεν ειναι δυσκολο να φανταστεις τι συνταρακτικα γεγονοτα και δυστυχηματα μπορουν να γινουν!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Συμπληρώνω σε αυτά που είπε ο Κώστας. Πέρα του ότι κάποιοι δεν βλέπουν και δεν ακούν μην ξεχνάμε ότι είναι σε κρίσιμη ηλικία και ότι όπως είπα και παραπάνω, ανά πάσα ώρα κ στιγμή μπορεί να πάθουν εγκεφαλικό, καρδιακή προσβολή, υπογλυκαιμία την ώρα που οδηγάνε. Φαντάζεσαι πόσους θα πάρουν παραμάσχαλα?

Συμφωνώ ότι είναι κάποιοι που ξέρουν τα όρια τους. Αλλά αυτοί είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Άν τηρηθεί ο νόμος τότε προβλέπονται και αυτά στα πλαίσια της αναθεώρησης του διπλώματος ( http://www.yme.gr/?getwhat=1&oid=371&id=&tid=371 ).

Άν δεν υπάρχει παιδεία ή αν υπάρχει σαπίλα και δωροδοκία και οι γιατροί που χορηγούν τα πιστοποιητικά δώσουν ψευδή τότε μιλάμε για άλλα πράγματα.

Γιαυτό ξαναλέω ότι είναι θέμα παιδείας των πάντων και τήρησης του Νόμου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Συμπληρώνω σε αυτά που είπε ο Κώστας. Πέρα του ότι κάποιοι δεν βλέπουν και δεν ακούν μην ξεχνάμε ότι είναι σε κρίσιμη ηλικία και ότι όπως είπα και παραπάνω, ανά πάσα ώρα κ στιγμή μπορεί να πάθουν εγκεφαλικό, καρδιακή προσβολή, υπογλυκαιμία την ώρα που οδηγάνε. Φαντάζεσαι πόσους θα πάρουν παραμάσχαλα?

Συμφωνώ ότι είναι κάποιοι που ξέρουν τα όρια τους. Αλλά αυτοί είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας.

Και ποιός αγαπητέ μου σου εγγυάται ότι νέος δεν παθαίνει εγκεφαλικό - καρδιά - υπογλυκαιμία και το παθαίνουν μόνο οι ηλικιωμένοι?

Ξαναλέω : τήρηση των Νόμων και τίποτα άλλο .Για τα υπόλοιπα θα πώ ότι είναι για όλους μας απλά θέμα πιθανοτήτων.

Προσωπικά πάντως και συμφωνώ με τον φίλο που ποσταρε το θέμα αλλά και με όλους τους άλλους όπως θα δείτε, θεωρώ και τους υπερήλικες ως τους πλέον επικινδύνους αλλά δεν είναι όλοι και αυτό συμβαίνει για τους λόγους που σας ανέφερα παραπάνω όπως και για τα περισσότερα κακά που συμβαίνουν σε αυτήν την χώρα.

Άς τηρηθούν οι Νόμοι, άς εξετάσουν οι γιατροί όπως πρέπει και θα σας πώ μετά αν θα ξαναπάρουν επέκταση ισχύος του διπλώματός τους.

Αλήθεια πόσοι οδηγούν και νέοι σε ηλικία με δίπλωμα που πήραν με λάδωμα έχετε αναρωτηθεί?

Πόσοι χωρίς καν νάχουν δίπλωμα?

Οι εξετάσεις δε.........

Μεγάλη πλάκα έχουν και σου μαθαίνουν πάρα μα πάρα πολλά.

Δεν αναφέρω άλλα για να μην ξεφύγουμε από το θέμα και θα πώ κλείνοντας μόνο το εξής : είτε γέρος είτε νέος είτε οτιδήποτε δυστυχώς μόνο η υποχωρητική οδήγηση θα μας σώσει και η πρόβλεψη όσο είναι δυνατόν του ανθρώπου που θα κάνει την κουταμάρα. Τον βλέπουμε από τα τσαλίμια που θα κάνει, από την λάθος θέση του στον δρόμο κ.λ.π. Ε τον αποφεύγουμε όπως μπορούμε και τέλος.

Μακάρι νάταν διαφορετικά τα πράγματα.

Μην τους τσουβαλιάζετε όμως όλους και πάνω από όλα μην ξεχνάτε την ρήση <<εκεί που είσαι ήμουνα και εδώ που είμαι θάρθεις>>. Δεν θάστε για πάντα νέοι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μα δεν τσουβαλιάζω τίποτα. Σε μια έρευνα που είχα διαβάσει τα περισσότερα θανατηφόρα τροχαία ατυχήματα γίνονται απο άτομα ηλικίας 18-25. Τα περισσότερα ελαφριά ατυχήματα γίνονται απο υπερήλικες.

Είπα και παραπάνω ότι υπάρχουν οι "κανόνες" και οι "εξαιρέσεις". Δεν κρίνω αν ο νεαρός ή ο παππούς είναι ποιο επικύνδινος. Κρίνω όμως ότι στον νεαρό με διάφορους τρόπους μπορείς να του βάλεις μυαλό, εν ανάγκη και με προστίματα. Του παππού όμως δεν μπορείς να του βάλεις αντανακλαστικά.

είτε γέρος είτε νέος είτε οτιδήποτε δυστυχώς μόνο η υποχωρητική οδήγηση θα μας σώσει και η πρόβλεψη όσο είναι δυνατόν του ανθρώπου που θα κάνει την κουταμάρα. Τον βλέπουμε από τα τσαλίμια που θα κάνει, από την λάθος θέση του στον δρόμο κ.λ.π. Ε τον αποφεύγουμε όπως μπορούμε και τέλος.

Μακάρι νάταν διαφορετικά τα πράγματα.

Αυτό ακριβώς. Προσωπικά αν δεν οδηγούσα(και οδηγάω) αμυντικά θα την είχα πατήσει πολλές φορές που μέχρι στιγμής την γλίτωσα στην τρίχα. Είτε με το αμάξι είτε με την μηχανή.

Σε ένα άρθρο που διάβαζα σήμερα διάβασα το εξής "Είμαι ένας απλός οδηγός που παλεύω να επιβιώσω στους δρόμους που κληρονόμησα." και πιστεύω ότι αυτό μας καλύπτει πλήρως.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XSR

Δημοσιεύτηκε

Παιδες επρεπε απο την αρχη να συμπληρωσω οτι φυσικα κατα τη γνωμη πολλων, ανθρωποι ανω των 65 το πολυ 70 δεν πρεπει να οδηγανε αλλα και ανθρωποι απο τα 18 εως 65 πρεπει καθε 2-3 χρονια να δινουν εξετασεις οδηγησης,υγειας κτλ. Ειδικα οι ηλικιες απο 18-25 που ειναι νεοι ακομα οπως ειπε ο Γιωργος απο πανω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR XX (1100cc) HJC Kawasaki GTR (1400cc)

Δημοσιεύτηκε

Σαββα αναμφιβολα ειναι θεμα παιδειας αλλα εδω προκειτε και για σωματικες ικανοτητες (αντανακλαστικα,οραση,ακοη).Αν ο παππους δεν μπορει να δει το ΣΤΟΠ η δεν ακουει τον αλλον που κορναρει δεν ειναι δυσκολο να φανταστεις τι συνταρακτικα γεγονοτα και δυστυχηματα μπορουν να γινουν!

Γι' αυτο λεμε ειναι θεμα παιδειας. Αν εισαι ανθρωπος με αισθηση υπευθυνοτητας και νιωθεις τον εαυτο σου καταπονημενο δεν πιανεις τιμονι !

Τωρα βεβαια εγκληματιες και συνυπευθυνοι ειναι και αυτοι που τους ανανεωνουν τα διπλωματα, χωρις να πληρουν τις ικανοτητες. Αν δεν εχεις προβληματα υγειας γιατι να μην οδηγεις;

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ολα αρχιζουν απο το κακιστο εως απλως ακαταλληλο Συστημα Αξιολογησης Υποψηφιων Οδηγων.Εαν μιλουσαμε για ιδανικες συνθηκες,καταληλους εξεταστες και εν τελει για αξιολογηση μονο οσων αξιζουν και αποδεικνυουν οτι μπορουν να οδηγησουν σωστα τοτε ναι να οδηγουν...

Ομως ειμαστε στην Ελλαδα....οπου ολοι ξερουμε ποσο επιρρεπεις σε πουστι@ και λαδωμα ειναι το "Συστημα"...ανικανοι οδηγοι εως φονικοι οδηγοι απλα εχουν ενα χαρτι γιατι ειχαν "τον τροπο"...Και μιλαω για νεους οδηγους...φαντασου λοιπον πόσο επιδεινωνεται οταν μιλαμε για ηλικιωμενο οδηγο,ανω των 65 που βιολογικα στην συντριπτικη πλειοψηφια αρχιζει να παιρνει την κατηφορα η ικανοτητα και τα αντανακλαστικα οδηγησης..........

Για μενα,μεχρι να δω ενα ικανο και αδιαφθορο συστημα αξιολογησης(φοβαμαι οτι θα αργησει παρα πολυ στην Ελλαδα)αν ηταν στο χερι μου θα προτεινα:Ανω των 65 τελος η οδηγηση και δωρεαν χορηγηση καρτας ελευθερας μετακινησης με ΜΜΜ σε ολους και ολες τις ηλικιωμενες.

Εστω κι αν 5-10-50-100 θα αδικηθουν απο αυτες τις ηλικιες ως ικανοι να οδηγουν,ομως δεν παευι η συντριπτικη πλειοψηφια που οδηγει σε αυτες τις ηλικιες να αποτελει υψιστο κινδυνο για ολους τους οδηγους-πεζους.Εαν λοιπον εστω και ενα ατυχημα ή ακομα χειροτερα δυστυχημα αποφευχθει γιατι οι ηλικιωμενοι δεν οδηγουν,για μενα αρκει!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSR

Δημοσιεύτηκε

Κατα τη δική μου ταπεινή άποψη υπερβάλλετε με το νούμερο 65.... Τα πράγματα έχουν αλλάξει από την εποχή που ένας άνθρωπος από τις ταλαιπωρίες και τις χειρονακτικές δουλειές στην ηλικία των 60 δε μπορούσε να συρθεί... Τώρα που ζούμε πιο άνετα, πάμε σε γιατρούς- δλδ ρυθμίζουμε ότι δεν πάει καλά- και εργαζόμαστε σε δουλειές που έχουν περισσότερες νοητικές παρά σωματικές απαιτήσεις στην ίδια ηλικία είσαι σε πολύ καλύτερη κατάσταση... και ικανός να συνεχίσεις να οδηγείς! Εκτός βέβαια εξαιρέσεων...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT1200Z (1199cc)

Δημοσιεύτηκε

Οι οδηγοί 74 ετών και άνω πρέπει να ανανεώσουν το δίπλωμά τους, σύμφωνα με τον νέο ΚΟΚ, αποδεικνύοντας ότι εξακολουθούν να έχουν την ικανότητα οδήγησης, σωστά αντανακλαστικά κ.λπ. Το υπουργείο Μεταφορών με εγκύκλιό του προς τις αρμόδιες διευθύνσεις και υπηρεσίες βάζει «φρένο» στους οδηγούς ηλικιωμένους που κυκλοφορούν στους δρόμους αυξάνοντας τις πιθανότητες πρόκλησης ατυχήματος.

Ειδικότερα, σύμφωνα με απόφαση του υπουργού Μεταφορών Χρήστου Σπίρτζη, οι ηλικιωμένοι οδηγοί θα πρέπει να δώσουν ξανά εξετάσεις για δίπλωμα οδήγησης μόλις συμπληρώσουν το 74ο έτος της ηλικίας τους και μάλιστα να επαναλαμβάνουν την διαδικασία κάθε τρία χρόνια, εκτός από τις ιατρικές βεβαιώσεις που θα προσκομίζουν. Όσοι είναι πάνω από 80 ετών θα πρέπει να δίνουν εξετάσεις για δίπλωμα κάθε δύο χρόνια.

Σύμφωνα με το υπουργείο Μεταφορών οι ηλικιωμένοι θα κάνουν έναν κύκλο βασικής οδήγησης και δεν θα δίνουν όλο το πρόγραμμα των εξετάσεων (σήματα οδήγησης). Ανανέωση διπλώματος υποχρεούνται και οι οδηγοί άλλων χωρών που ζουν και κυκλοφορούν στους ελληνικούς δρόμους.

«Είμαστε υπέρ της επιμόρφωσης των ηλικιωμένων οδηγών, είναι αναγκαία η κατάρτιση και γι' αυτή την ηλικία αλλά πιστεύουμε ότι ο τρόπος αυτός δεν βοηθάει» σχολίασε ο αντιπρόεδρος της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Εκπαιδευτών Οδηγών Θανάσης Καλύβας σημειώνοντας πως θα έπρεπε να υπάρξει και κάποιου είδους εκπαίδευση, σεμινάρια σε βασικά θέματα οδήγησης (π.χ βασικά σήματα που έχουν ξεχάσει ή δεν τα γνωρίζουν).

Επίσης, ο κ. Καλύβας εξέφρασε επιφυλάξεις για τον τρόπο εξέτασης θέτοντας θέμα ασφάλειας αφού οι εξετάσεις θα γίνονται χωρίς την παρουσία εκπαιδευτή και με όχημα του ηλικιωμένου ή κάποιου άλλου ιδιοκτήτη.

Πηγή

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Αρμεγμα ηλικιωμενων μεσα απο παραβολα και συνεχες πριξιμο/αγχος για να δινουν ανουσιες τυποποιημενες εξετασεις που ουδεμια σχεση εχουν με πραγματικη ικανοτητα οδηγησης.

Βλεπω να βγαινουν ολοι εξω χυμα χωρις διπλωμα.

Τροποποιήθηκε από τον CptAngel
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT1200Z (1199cc)

Δημοσιεύτηκε

Άγγελε, η άποψή μου είναι ότι το μέτρο ως μέτρο δεν είναι λανθασμένο...καλό είναι να εξετάζει τακτικά ένας γιατρός(οφθαλμίατρος, νευρολόγος κτλ) έναν ηλικιωμένο οδηγό και ένας εξεταστής ως προς την ικανότητά του να οδηγεί σε πραγματικές συνθήκες, στο δρόμο.

Στην εφαρμογή πάσχουμε(ως συνήθως στη χώρα μας!) με τους εξεταστές ή/και τους γιατρούς που τα παίρνουν.

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε

Ε ναι η εφαρμογη ειναι το θεμα. Για 'μενα ειναι αλλο ενα απο τα πραγματα που αφου ΔΕΝ προκειται να γινουν σωστα, ειναι καλυτερο να μη γινουν καθολου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Για εμένα έπρεπε από τα 70, οι οδηγοί να περνάνε κάθε χρονιά εξετάσεις δωρεάν , στις οποίες θα εξετάζονται για τις ικανότητές τους στην οδήγηση. Εξετάσεις επίσης σε ιδιωτικό ιατρείο για μάτια και γενικά , σαφώς δωρεάν με έξοδα του κράτους . Και όλα αυτά με μία ταλαιπωρία σύνολο άντε 2.5 ώρες και εννοείτε ΑΥΘΗΜΕΡΌΝ! θα παίρνουν μία σφραγίδα γιατρού και μία από τον εξεταστή ότι είναι ικανοί για ασφαλή οδήγηση. Αυτό.    

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha ΜΤ09 SR (847cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 3 λεπτά, το μέλος hraklis έγραψε:

Για εμένα έπρεπε από τα 70, οι οδηγοί να περνάνε κάθε χρονιά εξετάσεις δωρεάν , στις οποίες θα εξετάζονται για τις ικανότητές τους στην οδήγηση. Εξετάσεις επίσης σε ιδιωτικό ιατρείο για μάτια και γενικά , σαφώς δωρεάν με έξοδα του κράτους . Και όλα αυτά με μία ταλαιπωρία σύνολο άντε 2.5 ώρες και εννοείτε ΑΥΘΗΜΕΡΌΝ! θα παίρνουν μία σφραγίδα γιατρού και μία από τον εξεταστή ότι είναι ικανοί για ασφαλή οδήγηση. Αυτό.    

Δωρεαν δεν υπαρχει. Απλα ή πληρωνει ο υποψηφιος τις εξετασεις ή του τις πληρωνει το κρατος, δηλαδη ολοι οι φορολογουμενοι. Γιατι πρεπει ντε και καλα να μην πληρωσει για τις εξετασεις του καποιος; Ειχε ενα διπλωμα το οποιο εληξε. Οπως πληρωσε στα 18 του για να το βγαλει θα ξαναπληρωσει για να το ξαναβγαλει. 

Η προταση του υπουργου ειναι σαφεστατα στη σωστη κατευθυνση, δε βλεπω το λογο να γκρινιαζουμε για ολα. 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 11 λεπτά, το μέλος hraklis έγραψε:

@pitapola

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha ΜΤ09 SR (847cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 10 λεπτά, το μέλος hraklis έγραψε:

Ευχαριστω για την επαναληψη, αλλα ξερω να διαβαζω ελληνκα. Το σχολιο μου πηγαινε στο οτι το δωρεαν που εχεις γραψει ειναι ακυρο. Δεν υπαρχει δωρεαν. Ή πληρωνεις εσυ ή πληρωνουμε ολοι μαζι για σενα. 

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα