Sign in to follow this  
Παρακολουθητές 0
xaros

Honda FMX 650 VS Yamaha XT660X

102 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda innova BMW hp2 (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

ΘΑ ΕΧΕΙς ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕς

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda CBF (998cc) Arai ViperGT Lefas 900

Δημοσιεύτηκε

FMX anytime και με κλειστα τα ματια, οι λογοι ειναι παραπανω, τι να το κανεις το παραπανω γκαζι -και σιγα την διαφορα- αν δεν μπορεις να το εχεις ανοιχτο για πολλη ωρα, δηλαδη αναρτησεις και στησιμο μακραν υπερ του FMX.

Απλα στο Ελλαντα ακομα νομιζουν πιο παιχνιδιαρικο και κ@υλογκαζο το ΧΤΧ, κανα δυο φορες που το εχω οδηγησει γιατι το χει ενας φιλος, βαρυ και πλαδαρο να πλεει στις αναρτησεις του μου φανηκε.

Να μην πουμε για το αναποδο μπροστινο του FMX ή για ολες τις χαζομαρες που εχουν βγαλει τα ΧΤΧ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki sixteen

Δημοσιεύτηκε

Πάρε XR 650 να τα χεις ολα

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Πάρε XR 650 να τα χεις ολα

Ειναι πολλα τα λεφτα Τασο , ασε που εκει σοβαρευει πολυ το πραμα , ας μην συγκρινουμε σουπερμοτοκομιουτερακια, με τρομογκαζα....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Transalp

Δημοσιεύτηκε

και γω fmx θα προτεινα εχει καλυτερη ποιοτητα κατασκευης, το xt με τη μονη εξατμιση ειναι πολυ καλον επισης, τα καινουρια xt με τις 2 εξατμισεις ειναι χειροτερα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xtx

Δημοσιεύτηκε

γιατι δεν το πηρατε βρε παιδια τοτε το fmx, αφου σας αρεσει τοσο πολυ; :P

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μας το πηρε ο Νικολας

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xtx

Δημοσιεύτηκε

δηλ ο νικολας ειναι ο μοναδικος που το αγορασε;

κι αυτος το αλλαξε με τρανσαλπ :mB_kalo_e:

επειδη παντως το fmx πουλιεται κανα χιλιαρικο πιο κατω απο το xtx , ειναι καλή αγορά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda DOMINATOR KBC Super-X HONDA C50

Δημοσιεύτηκε

Εγω εβαλα Wiseco γιατι το ηθελα για προσωρινα μεχρι να το κανω υπερκυβισμο και τοτε θα βαλω JE, ηταν πιο φθηνο το Wiseco με 92 ευρω απο αμερικα!

92 ευρω ακουγεται(και ειναι) τσαμπα.ποσο καιρο και ποσα χιλιομετρα εχεις κανει με αυτο το πιστονι?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda innova BMW hp2 (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

εσυ γιατι πουλας το χτχ?αφου εμεις πηραμε το φμξ...

το χοντα ειναι μια χαρα μηχανακι

αν ειχε το μοτερ του xr 650 θελω να βεβαιωσω οτι αν δεν ειχε αρκετες μετατροπες στο σασμαν τοτε ειναι σιγουρο οτι θα εμενε συνεχεια στην εθνικη .

επισης το χρ εχει υπερβολικη καταναλωση

το νεο fmx θα χρειαζοταν ενα νεο κινητηρα ψεκασμου και με την φιλοσοφια του crf +τρανσαλπ

νομιζω οτι ο νεος δουκας δειχνει το δρομο...πολυ πιο πολιτικο μοντελο...πιο ευκολο...χαμηλο...ελαφρυ...χαμηλη καταναλωση κλπ

ας δουμε λοιπον την εξελιξη στον χωρο του μοταρντ...τα μονοκυλινδρα εχουν φανατικους φιλους και αυτα επιστερφουν πισω την αγαπη των ελληνων με χιλιαδες χιλιομετρα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος Shark RSI BMW R75/5 (745cc)

Δημοσιεύτηκε

Το δικό μου έχει 52.000χλμ και δεν μου έχει κάνει κιχ. Πέρα από την τάπα του ψυγείου που έχανε και ένα καμμένο ανεμιστηράκι (πιθανότατα από διάβρωση).

Αρνητικό του το βάρος του. Μέσα στην πόλη σε δυσκολεύει σε πολύ χαμηλές ταχύτητες και στο ξεπαρκάρισμα (άμα το έχεις χώσει σε κανά δύσκολο σημείο), αλλά σε πορεία σε μεγάλη ευθεία το βάρος γίνεται ατού, αφού το μηχανάκι είναι πολύ σταθερό. Η σέλα του, αν και αρκετά μεγάλη για την κατηγορία του είναι σκληρή και μετά από ώρα την νιώθεις πέτρα. Ο φωτισμός του δεν είναι καλός. Τώρα για τις αναρτήσεις τις μπροστινές....όταν θα έρθει η ώρα για το σέρβις τους βάλε τους αν θες 15άρι λάδι αντί για 10άρι (+ aftermarket ελατήρια) , αλλιώς και μόνο το σέρβις να κάνεις πιστεύω θα μείνεις ικανοποιημένος. Φορτώνεται αν θες, ταξιδεύει, ο κινητήρας άσπαστος, χαμηλή συντήρηση που την κάνεις κι εσύ άμα θες. 'Αμα σου αρέσει και οπτικά τσίμπα το!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

Έχω οδηγήσει 660 και μου φάνηκε άψογο σε όλα. Τόσο σε θέμα γκαζιού, όσο σε θέμα αναρτήσεων και γενικότερα οδηγικής συμπεριφοράς.

Το fmx δεν το έχω οδηγήσει αλλά η αλήθεια είναι ότι δείχνει πολύ κατώτερο από το xt.

Αν μου το έδινε κάποιος για ΣΚ θα του έλεγα "άσε φίλε μου, έχω το ΤΑ....". Εάν μου έδινε το ΧΤ θα το έπαιρνα ευχαρίστως....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Z 750s Honda FMX (650cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Το fmx δεν το έχω οδηγήσει αλλά η αλήθεια είναι ότι δείχνει πολύ κατώτερο από το xt.

Αν μου το έδινε κάποιος για ΣΚ θα του έλεγα "άσε φίλε μου, έχω το ΤΑ....".

Εμενα παντως μεσα στην πολη μου λειπει πολυ το FMX.

Του ειχα βγαλει και τους καθρεφτες και περναγε απο εκει που δεν χωρουσαν ουτε τα παπακια.

Πολυ πιο νευρικο απο το ΤΑ, πολυ πιο ελαφρυ, τα πεζοδρομια τα ειχε ολα για πλακα, στα κλειστα στροφιλικα βεντουζα.

Μπορει να φανει απιστευτο, αλλα και στο χωμα ηταν ανωτερο του ΤΑ.(με λιγο πιο μαλακες αναρτησεις)

Μονο στην Εθνικη υστερει το FMX(κατα πολυ) σε συγκριση με το ΤΑ.

Τροποποιήθηκε από τον nikolas fmx
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

Μα δεν κάνω την σύγκριση μεταξύ του FMX και του ΤΑ. Σαφώς και υπερέχει έναντι του ΤΑ στην πόλη μέσα, αλλά και στο χώμα, ίσως, ως πιο ελαφρύ και νευρικό.

Η σύγκριση γίνεται όμως με το 660 όπου και στην πόλη είναι σχετικά μανιτζέβελο αλλά και στην εθνική είναι άνετο. Γενικώς είναι πιο ολοκληρωμένο από το fmx.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Transalp 700ABS αργεί ακόμα ...

Δημοσιεύτηκε

Και τα δυο μηχανάκια έχουν τις αρετές τους και τα μελανά σημεία τους.

Το Yamaha XT 660 X έχει (συγκρινόμενο με το FMX): δυνατότερο κινητήρα, λίγο πιο άνετη σέλα, αλουμινένιο ψαλίδι (για τα μοντέλα από το 2007 και μετά) και οικονομικότερο κινητήρα (λόγω ψεκασμού, ο οποίος όμως ευθύνεται και για την κάπως απότομη τροφοδοσία και τα ενοχλητικά σκορτσαρίσματα στις χαμηλές ταχύτητες). Επίσης, είναι πιο εύκολο στη μεταπώληση και έχει και πίσω του την καλύτερη αντιπροσωπεία στην Ελλάδα σε εξυπηρέτηση ενώ και η εμφάνισή του είναι πιο σύγχρονη. Τέλος, έχει αραιότερα διαστήματα ρύθμισης βαλβίδων.

Το Honda FMX 650 έχει (συγκρινόμενο με το ΧΤ): καλύτερο πιρούνι, μικρότερο βάρος, ελαφρύτερη αίσθηση και καλύτερη (γλυκύτερη) τροφοδοσία (ελέω καρμπυρατέρ, που όμως ανεβάζει την κατανάλωση).

Αυτά αποκόμισα εγώ έχοντας οδηγήσει και τα δύο.

Διαλέγεις και παίρνεις.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xtx

Δημοσιεύτηκε

εσυ γιατι πουλας το χτχ?αφου εμεις πηραμε το φμξ...

εγω το πηρα το xtx, αλλοι που λενε οτι θελαν το fmx ,δεν το πηραν ομως. :P

πρεπει οτι παρω ,να το παντρευτω δηλ;

απο τη στιγμη που το fmx πουλιεται περιπου ενα χιλιαρικο λιγοτερο, το θεωρω καλυτερη αγορα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 SM 2006 KTM SXF (350cc)

Δημοσιεύτηκε

Τώρα, αν μιλήσω εγώ, θα είμαι γραφικός?

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τώρα, αν μιλήσω εγώ, θα είμαι γραφικός?

Πες τους να πάρουνε κανα κατεμι οι άμπαλοι! :tooth: :tooth: :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
mg

Δημοσιεύτηκε

Ο κινητήρας του fmx είναι πολύ φιμωμένος αλλά και να τον ανοίξεις (με εξατμίσεις,φίλτρα, καρμπ) άντε τα 35 άλογα τροχό να τα κάνεις κοντά 40 ενώ το xtx έχει κοντά 45 με αντίστοιχη διαφορά στην ροπή. Γενικά είναι πολύ αδύναμο το fmx καθώς το βλέπω να πηγαίνει παρέα με το Klr μου ενώ το xtx εξαφανίζεται. Δεν βλέπω κανένα λόγο να πάρει κανείς fmx πλέον της καλύτερης τιμής του και ότι τα κλέβουνε λιγότερο(οι βασικοί λόγοι που πήρα εγώ το κλρ).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 SM 2006 KTM SXF (350cc)

47 βγάζει στο στρόφαλο και όλοι ξέρουμε πόση απώλεια έχει μέχρι τον τροχό. Ένα μαμά ΧΤΧ βγάζει με το ζόρι 42 στον τροχό.

Τροποποιήθηκε από τον zb00p
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ο κινητήρας του fmx είναι πολύ φιμωμένος αλλά και να τον ανοίξεις (με εξατμίσεις,φίλτρα, καρμπ) άντε τα 35 άλογα τροχό να τα κάνεις κοντά 40 ενώ το xtx έχει κοντά 45 με αντίστοιχη διαφορά στην ροπή. Γενικά είναι πολύ αδύναμο το fmx καθώς το βλέπω να πηγαίνει παρέα με το Klr μου ενώ το xtx εξαφανίζεται. Δεν βλέπω κανένα λόγο να πάρει κανείς fmx πλέον της καλύτερης τιμής του και ότι τα κλέβουνε λιγότερο(οι βασικοί λόγοι που πήρα εγώ το κλρ).

Θα διαφωνησω φιλε.

Το FMX μου χωρις fcr βαραγε 160 σε κατι δευτερολεπτα και ηταν σταθερο λογω σφιχτων αναρτησεων.

Δεν παιζουν ρολο οι ιπποι στη ροπη, αλλα που τους δινει.

Το FMX λογω κοντου γραναζωματος τους εδινε χαμηλα και γρηγορα.

Σε κατι στριφτερες βολτες με το myBike δεν μου ξεφευγε κανεις. (Κατι κατεμια μονο και κατι κωλοφτιαγμενα DRZ...... :whistling: )

Οταν ηρθε η ωρα να αποφασισω να βαλω fcr ή να το πουλησω για να ζησω λιγο παραπανω, προτιμησα το δευτερο..... :P

Ασε που μου το ειχαν κλεψει κι ολας για μια περιοδο......

Τροποποιήθηκε από τον nikolas fmx

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μάλλον θα κοιτάξω για ΧΤΧ όταν θα χτίσω το budget...

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

Αφου το παιδι αποφασισε, γιατι τσακωνομαστε ?

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ! ! ! :lol:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xtx660 Aprilia sxv (550cc)

Δημοσιεύτηκε

το μοτερ του χτχ αμα ανοιχτει και κλειστει ξανα με τις ροπες που οριζει η yamaha τοτε ελατε να μου πειτε ποσα βγαζει τροχο...

γιατι υπαρχει χτχ απο το χτχ cup που ειχε γινει παλια το οποιο ειχε δεθει με αυτο τον τροπο και εβγαλε 52,9 με εξατμισεις και φιλτρο

ηταν το γκρι μαυρο που ειχε κερδισει τοτε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
mg

Δημοσιεύτηκε

47 βγάζει στο στρόφαλο και όλοι ξέρουμε πόση απώλεια έχει μέχρι τον τροχό. Ένα μαμά ΧΤΧ βγάζει με το ζόρι 42 στον τροχό.

Έτσι για να στην σπάσω

Μετρήσεις περιοδικού μοτο

3000rpm: XT660R 22Hp - KTM 640 LC4 19Hp

4000rpm: XT660R 30Hp - KTM 640 LC4 28Hp

5000rpm: XT660R 41Hp - KTM 640 LC4 35Hp

6000rpm: XT660R 45Hp - KTM 640 LC4 42Hp

7000rpm: XT660R 43Hp - KTM 640 LC4 47Hp

8000rpm: XT660R - - KTM 640 LC4 42Hp

50 άλογα στρόφαλο και δυναμομέτρηση στα 45 άλογα έχω δει άπειρες φορές στα περιοδικά. Τα ίδια ισχύουν και για το bmw f650gs το μονοκύλινδρο που έχουν παραπλήσιες αποδόσεις.

Απλά το 640 είναι πιο εύστροφο, εδώ ούτε αντικραδασμικό δεν είχανε βάλει γι αυτό το λόγο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα
Sign in to follow this