slaine

Αθόρυβο κράνος!

77 μηνύματα σε αυτό το θέμα

SPRINT ST

Δημοσιεύτηκε

ψάχνω κράνος για ταξίδι που να είναι όσο το δυνατόν πιο αθόρυβο!!!!

στην παρούσα φάση δε με ενδιαφέρουν οι αεραγωγοί, η εμφάνιση, το βάρος, αντιχαρακτική/αντιθαμβωτική ζελατίνα, αν αφαιρείται ή όχι η εσωτερική επένδυση κλπ κλπ κλπ αλλά το να είναι αθόρυβο.

λεφτά δε μας ενδιαφέρουν είμαι διατεθειμένος να δώσω πολλά (στην αρχή έλεγα μέχρι 250 περίπου αλλά τελικά αυτό άλλαξε)

θα αλλάξω μηχανή σχετικά άμεσα και θα πάω σε κάτι πιο σκυφτό από το gs.

ταχύτητα ταξιδιού>160χλμ/ω

ρίξ'τε προτάσεις

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Kawasaki ZX10R Nolan X802

Δημοσιεύτηκε

το μοναδικο αθορυβο κρανος αν εχεις να διαθεσεις τοσα >>> http://www.motopissaris.gr/full_product.php?cat_id=325&page=1&prod_id=VS.S1%20PRO%20FURIOUS&reqManuf=all&group=Full_Face&fsize=all

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda TRANSALP (650cc) Arai Quantum Honda VFR 750R RC30 (750cc)

Δημοσιεύτηκε

καλυτερα να παρεις πρωτα την νεα μοτο.να την οδηγησεις με το υπαρχον κρανος κ να δεις καλυτερα τι ζητας,ισως υπαρχουν κ νεα σημεια που θα πρεπει να προσεξεις...αποψη μου...

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW f 650 twin Caberg Justissimo GT BMW

Δημοσιεύτηκε

καλυτερα να παρεις πρωτα την νεα μοτο.να την οδηγησεις με το υπαρχον κρανος κ να δεις καλυτερα τι ζητας,ισως υπαρχουν κ νεα σημεια που θα πρεπει να προσεξεις...αποψη μου...

Σωστος :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda TRANSALP (650cc) Arai Quantum Honda VFR 750R RC30 (750cc)

Δημοσιεύτηκε

επισης με ταχυτητα ταξιδιου (σερι δλδ) μεγαλυτερη των 160χ/ω -οπως λες πιο πανω- δυσκολα θα βρεις κρανος που να παραμενει αθορυβο εκει ψηλα...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBF1000-2009 (998cccc) SHOEI XR1100

Δημοσιεύτηκε

Και φυσικα κοιτα και το shoei Qwest...

Αφου περασε το τεστ της γυναικας μου , πρεπει να κανει πολυ καλη δουλεια!!!!!

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati D16RR

Δημοσιεύτηκε

Αν δεν τις εχεις δοκιμασει,μπορει να εκπλαγεις με το ποσο θαυματουργο μπορει να ειναι ενα ζευγαρι απλες ωτοασπιδες... :punk:

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
SPRINT ST

Δημοσιεύτηκε

το μοναδικο αθορυβο κρανος αν εχεις να διαθεσεις τοσα >>> http://www.motopissa..._Face&fsize=all

ευχαριστώ, το έχεις δοκιμάσει ο ίδιος;

σωστή παρατήρηση! έχω οδηγήσει αρκετές μηχανές με το υπάρχον κράνος και είναι μεν καλύτερο στις πιο σκυφτές αλλά όχι ικανοποιητικό δε για μένα.

σίγουρα δεν ψάχνω ένα εντελώς αθόρυβο κράνος. κάτι τέτοιο δε γίνεται και δεν πρέπει να γίνεται αλλά όχι να έχω και πονοκέφαλο μετά από ένα ταξίδι ή/και να πονάνε τα αυτιά μου.

χεχε θενξ αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν έχω ακούσει καλά λόγια για το συγκεκριμένο κράνος σ'αυτό τον τομέα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha FJR (1300cc) Shoei GT-Air Wanderer

Δημοσιεύτηκε

Αυτο ειναι οτι καλυτερο απο κρανη στο θεμα αθορυβο που μπορεις να βρεις!Το φοραω τρια χρονια και το επιβεβαιωνω!

Μην εχεις την εντυπωση ομως οτι θα πηγαινεις με 160 και θα νομιζεις οτι εισαι σπιτι σου!!Ουτως η αλλως ολες οι μετρησεις που γινονται ειναι με ταχυτητες της ταξεως των 100 χιλιομετρων!Απλα θα κανει λιγοτερο θορυβο απο οτι καποιο αλλο...Κατα τα αλλα στο συνιστω ανεπιφυλακτα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Africa Twin Arai Tour X-3 KTM SMT (990cc)

Δημοσιεύτηκε

Schuberth και απο μενα.

Δεν το αγορασα γιατι ηταν τοσο ησυχο που με φοβισε.

Το φορεσα...μιλουσα..και δεν ακουγα τι ελεγα..!! :shock:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Για το Schuberth ομως θα λαμβανα υπ'οψιν και αυτο :

http://sharp.direct.gov.uk/testsratings/schuberth-s1-pro

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha fjr 1300 Shark RSX

Δημοσιεύτηκε

Το αθορυβο κρανος ειναι μυθος.Ολα τα τεστ γινονται με 90 χιλιομετρα Εκει πραγματι το Σουμπερθ εχει πλεονεκτημα .Στα χιλιομετρα που λες (160+) δεν κανει τιποτα Στο δικο μας κλαμπ εχουν πολλα παιδια Σουμπερθ και το εχω δοκιμασει Καμια διαφορα με το Σαρκ ή με το ΑGV που εχω. Θα ελεγα οτι το AGV (gp tech) ειναι πιο αθορυβο. Ασε που το Σουμπερθ ειναι τεραστιο και βαρυ.

Δυο λυσεις υπαρχουν

Η πρωτη Ωτοασπιδες. Θελει ομως να τις συνηθίσεις Εγω δεν μπορω να τις αντεξω πανω απο μια ωρα. Κανουν ομως φοβερη δουλεια.

Η δευτερη ειναι ενα πανινο καλυμα (δεν ξερω πως το λενε) που μπαινει απο κατω απο το κρανος στην θεση του λαιμου και μπλοκαρει τον αερα που μπαινει απο κατω. Ειναι φαντασου ενα υποσαγωνιο που καλυπτει γυρω-γυρω ολο το κρανος.Το εχει φερει απο Αγγλια ενα παιδι και, απ' οτι μου λεει, κανει πολυ καλη δουλεια.Θα βρω το site και θα το ποσταρω.

Ελπιζω να βοήθησα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM Adventure 990 Yamaha Super Tenere (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

αν δεν πέρναγε το test της γυναίκα σου,θα είχε μετά test παντόφλας?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

αν δεν πέρναγε το test της γυναίκα σου,θα είχε μετά test παντόφλας?

χαχαχα, μεχρι τωρα ειχα περιοριστη ταχυτητας στα 110χλμ και παραπονα για οτι ειχε πολυ αερα κ.λ.π

Σημερα εφτασα 160χλμ και συνεχη πορεια στα 140 και δεν μου παραπονεθηκε καθολου!!!.

Συναδελφοι παντρεμενοι καταλαβαινουν τι εννοω και ειδικα οσοι ειναι γυρω στα 40 , οπως εμεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Versys (650cc) HJC Rpha 10+ MV Agusta Veloce (800cc)

Δημοσιεύτηκε

ωτοασπίδες.....ότι και να βάλεις στα 100+ θόρυβο θα έχεις κάργα.

Απλά αναλογίσουν ότι με το αμάξι που είναι μονωμένο κάργα και δεν έχεις επαφή με τον αέρα στα 150 έχεις φασαρία....στη μηχανή που σε μαστιγώνει από παντου ο αέρας είναι λογικό να έχεις τόσο θόρυβο.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Fazer Shoei X-Eleven Yamaha R1 (2008) (1000cccc)

Δημοσιεύτηκε

Έχω δοκιμάσει πολλά κράνη και πάνω από τα 150km/h τίποτα δεν με ικανοποίησε. Η μόνη λύση που βλέπω είναι οι ωτοασπίδες. Έχω κάνει 4 διαδρομές Αθήνα-Θεσσαλονίκη και πραγματικά είναι άλλη εμπειρία τελείως. Τις συνηστώ με τα 1000. 1 ευρώ κάνουν και καθαρίζεις. Για μένα είναι το most undervalued αξεσουάρ για μηχανές, χαλαρά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM Adventure 990 Yamaha Super Tenere (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

χαχαχα, μεχρι τωρα ειχα περιοριστη ταχυτητας στα 110χλμ και παραπονα για οτι ειχε πολυ αερα κ.λ.π

Σημερα εφτασα 160χλμ και συνεχη πορεια στα 140 και δεν μου παραπονεθηκε καθολου!!!.

Συναδελφοι παντρεμενοι καταλαβαινουν τι εννοω και ειδικα οσοι ειναι γυρω στα 40 , οπως εμεις.

σούπερρρρρρρρρ,θα πάρω το ίδιο στη γυναίκα μου!!!! :mB_kalo_e:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αμηχανία πλήρης KTM 990 SMT (999cc)

Δημοσιεύτηκε

ωτοασπίδες.....ότι και να βάλεις στα 100+ θόρυβο θα έχεις κάργα.

Απλά αναλογίσουν ότι με το αμάξι που είναι μονωμένο κάργα και δεν έχεις επαφή με τον αέρα στα 150 έχεις φασαρία....στη μηχανή που σε μαστιγώνει από παντου ο αέρας είναι λογικό να έχεις τόσο θόρυβο.

+1000, απλα και ομορφα.και χωρις αγχος. Τωρα βεβαια αν παρεις κανενα racing με 45 αεραγωγους..... -_-

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
SPRINT ST

Δημοσιεύτηκε

αυτό τι λέει από θόρυβο; (και ασφάλεια)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda VARADERO (1000cc) Shoei hornet adv Honda crosstourer (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Κράνη που δεν κάνουν καθόλου θόρυβο απλά δεν υπάρχουν. Μην το ψάχνεις πολύ πάρε ένα shoei να βρεις την υγειά σου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
SPRINT ST

Δημοσιεύτηκε

Κράνη που δεν κάνουν καθόλου θόρυβο απλά δεν υπάρχουν. Μην το ψάχνεις πολύ πάρε ένα shoei να βρεις την υγειά σου.

ρε παιδιά που είπα ότι υπάρχει κράνος τελείως αθόρυβο;;;;

τεσπα θενξ, έχεις να προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο από πρώτο χέρι;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XSR

Δημοσιεύτηκε

Slaine εγω παντως με το shoei ειμαι πολυ ευχαριστημενος και ακομα περισσοτερο με το whisper strip που προσθεσα. Ταξιδευω ακουραστα με 160 αλλα φυσικα υπαρχουν στοιχειωδεις θορυβοι απο τον αερα. Τη μεγαλυτερη διαφορα παντως την ειδα με αλλαγη ζελατινας οποτε Προτεινω να δοκιμασεις πρωτα οπως ειπε ο Γιωργος (ΤΡΑΝΤΕΝ) και να δεις τι ακριβως χρειαζεσαι. Οι ωτοασπιδες ειναι καταπληκτικη λυση αλλα μπορει να σε κανουν να νιωσεις αβολα. Καλο ειναι να δοκιμασεις παντως.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Tweety Yamaha XT 550 rebuilt

Δημοσιεύτηκε

επισης με ταχυτητα ταξιδιου (σερι δλδ) μεγαλυτερη των 160χ/ω -οπως λες πιο πανω- δυσκολα θα βρεις κρανος που να παραμενει αθορυβο εκει ψηλα...

Αυτό ακριβώς. Όπως βλέπεις όλες οι μετρήσεις θορύβου γίνονται μέσα στην "ασφάλεια" των 100 χαω.

Αν ήθελαν να είναι τίμιοι, θα έπρεπε να τα μετράνε και σε μεγαλύτερες, πχ σε τρεις τιμές, 100 χαω, 140 χαω, 180 χαω. Εκτός κι αν μας απαγορεύουν να πάμε με τόσα την ίδια στιγμή που ισχυρίζονται ότι τα κράνη τους είναι για ss μηχανές υψηλών επιδόσεων, άρα και ταχυτήτων. :winking:

Schuberth και απο μενα.

Δεν το αγορασα γιατι ηταν τοσο ησυχο που με φοβισε.

Το φορεσα...μιλουσα..και δεν ακουγα τι ελεγα..!! :shock:

Το βάρος τους όμως στα 1500+gr γιατί δεν το συγκεταλέγει κανείς στα αρνητικά? :_unsure:

Όχι τίποτ' άλλο, αλλά όταν πρόκειται για λιγότερο επώνυμα κράνη, τα χαρακτηρίζουμε βαριά στα 1500-1600 gr, όταν πρόκειται για Μερκελοκράνη, την πάπια τη μουγκή. :lipssealed:

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Shoei GT-AIR

Δημοσιεύτηκε

Το βάρος τους όμως στα 1500+gr γιατί δεν το συγκεταλέγει κανείς στα αρνητικά? :_unsure:

Όχι τίποτ' άλλο, αλλά όταν πρόκειται για λιγότερο επώνυμα κράνη, τα χαρακτηρίζουμε βαριά στα 1500-1600 gr, όταν πρόκειται για Μερκελοκράνη, την πάπια τη μουγκή. :lipssealed:

Να μην πω δηλαδη το βαρος του Ν103 θα πεσει φαπα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Tweety Yamaha XT 550 rebuilt

Δημοσιεύτηκε

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί χαρακτηρίζουμε ένα κράνος "θεόβαρο" στα 1600 gr και "πανάλαφρο" στα 1350 gr.

Τόση διαφορά κάνουν τα 250 gr ? :_unsure:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.