hideto

Ενασχόληση με Πολεμικές Τέχνες

171 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Suzuki GSR ABS BMW F800GS (800cc)

Δημοσιεύτηκε

Απιστευτα γρηγορα χτυπηματα ο τυπας.. δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται να βγαζει δυναμη ενα τετοιο χτυπημα στα χερια, χωρις να χρησιμοποιεις πιο εντονα το βαρος σου και τα ποδια σου..

Για πειτε οι μαστερ νιντζα..

Το μυστικό αυτών των χτυπημάτων δεν είναι η μεγάλη δύναμη. Είναι ο τεράστιος αριθμός σε πολύ λίγο χρόνο! Σκέψου να φας μία δυνατή μπουνιά. Θα πονέσεις και θα πέσεις ίσως. Σκέψου αντί για μία να φας 10 με το εν τρίτο μόνο της δύναμης... Πίστεψέ με η ζημιά στην δεύτερη περίπτωση θα είναι μεγαλύτερη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
KTM 690

Δημοσιεύτηκε

Το μυστικό αυτών των χτυπημάτων δεν είναι η μεγάλη δύναμη. Είναι ο τεράστιος αριθμός σε πολύ λίγο χρόνο! Σκέψου να φας μία δυνατή μπουνιά. Θα πονέσεις και θα πέσεις ίσως. Σκέψου αντί για μία να φας 10 με το εν τρίτο μόνο της δύναμης... Πίστεψέ με η ζημιά στην δεύτερη περίπτωση θα είναι μεγαλύτερη.

I take your word for it δεν θελω να το δοκιμασω :tooth:

συνεχιζει να μου φαινεται καπως περιεργο, ελεγε και αυτος εκει στο video το παραδειγμα με τον πολιορκιτικο κρυο και την πυλη, αλλα καπως καλυτερα μου καθεται το ενα χτυπημα με τα οσα..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB Super Four (400cc) Honda Goldwing (1800cc)

Δημοσιεύτηκε

Κικ μπουτς και κουραφέξαλα.

Δεν μου το έλεγες το απόγευμα να σου χώσω μία να δεις πως γίνεται το παστίτσιο ;

Στην ανάγκη παίρνω τηλέφωνο τον Μπάμπη τον σουγιά και μετά θα πηδάς μάντρες να γλυτώσεις :tooth: :tooth: :tooth:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 690

Δημοσιεύτηκε

Κικ μπουτς και κουραφέξαλα.

Δεν μου το έλεγες το απόγευμα να σου χώσω μία να δεις πως γίνεται το παστίτσιο ;

Στην ανάγκη παίρνω τηλέφωνο τον Μπάμπη τον σουγιά και μετά θα πηδάς μάντρες να γλυτώσεις :tooth: :tooth: :tooth:

ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΚΛΕΙΣΤΗΚΕ ΣΕ ΚΑΦΕ ΤΗΣ ΠΑΤΡΑΣ :tooth:

Αμα παρεις το μπαμπη το σουγια, θα παρω το μητσο τον περιστροφο κανονισε!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSR ABS BMW F800GS (800cc)

Δημοσιεύτηκε

ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΚΛΕΙΣΤΗΚΕ ΣΕ ΚΑΦΕ ΤΗΣ ΠΑΤΡΑΣ :tooth:

Αμα παρεις το μπαμπη το σουγια, θα παρω το μητσο τον περιστροφο κανονισε!

Θα ερχόμουν και εγώ αλλά μόλις με πήρε τηλέφωνο ο Τσακ Νόρρις και με θέλει για backup...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
SPRINT ST

Δημοσιεύτηκε

Πίσω ρε γατάκια!!!! :mB_kalo_e::katana:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB Super Four (400cc) Honda Goldwing (1800cc)

Δημοσιεύτηκε

Ωωωω Κ.Ο. by slaine !

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πολλά σχαροτήγανο Kawasaki H2 MACH IV (750cc)

Δημοσιεύτηκε

βαραω και ΄γω καμια μυγα που και που αμα ειναι ενοχλητικη περνω και ενα βρεμενο πανι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Sym Symphony sr Yamaha XT 600 (600cc)

Δημοσιεύτηκε

Kung fu και παπαριες!! :mB_kalo_e: :mB_kalo_e:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πολλά σχαροτήγανο Kawasaki H2 MACH IV (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

xaxaxaxaxaxax

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Diversion Yamaha TDM (900cc)

Δημοσιεύτηκε

Εχεις δικιο και αδικο.

Ο τροπος που περιγραφεις ειναι η παγιδα ολων οσων νομιζουν πως αυτο ειναι το κολπο.

Το κολπο ομως ειναι τοσο απλο!

Η μπουνια του καρατε πχ χρησιμοποιει μονο τον δικεφαλο-τρικεφαλο ενω του κουνγκ φου και το στηθος.

Εκει ειναι ολη η "τεχνη".

Χρησιμοποιεης μια μυικη μαζα πιο μεγαλη σε συναρτηση με οτι χρησιμοποιουν οι αλλοι.

Αυτο που πρεπει να κανεις σε καθε μπουνια ειναι να περνας τα κιλα σου μεσα απο αυτην (ενεργεια το λενε καποιοι) αλλα και να εχει εκρηξη να σκαει δηλαδη η μπουνια οχι απλα να σπρωχνει ωστε να εισπραττει ο αλλος μικρα σοκ.

Υπαρχει η μπουνια μισης ιντσας την οποιαν και σε παιδι 1χρονων να την δειξω θα την κανει επιτυχως διοτι το κολπο δεν ειναι τιποτα αλλο παρα σωστη ανατομια και εκρηξη.

Δεν υπαρχει τελεια τεχνη διαλεγεις τι θελεις.

Αν θες ηρεμια και αυτοσυγκεντρωση και κατι που θα σε σωσει εξω κανε κουνγκ φου.

Αν θες καλο σωμα δυναμη εκρηξη και ετοιμοτητα αλλα απο τεχνικη οχι πολλα πραγματα κανε μαχητικα αθληματα (kick box karate κλπ)

Αλλωστε το 90% των αθλουμενων στο Wing Chun που εχω δει σε μια κατασταση αληθινου πανικου δεν κανει πανω απο 2 κινησεις αντε 3...

Για εμενα το ιδανικο ειναι να ξερεις και τα 3 στοιχεια μιας μαχης! Αποσταση -κοντινη-εδαφος.

Οποια απορια εδω ειμαστε.

Ξαναλεω ομως οτι οποιος ασχοληθει με Wing Chun να ειναι προσεκτικος γιατι ιδιως στην Θεσσαλονικη παιζει παρα μα παρα παρα πολυ μουφα και αφαιμαξη οικονομικη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Εχεις δικιο και αδικο.

Ο τροπος που περιγραφεις ειναι η παγιδα ολων οσων νομιζουν πως αυτο ειναι το κολπο.

Το κολπο ομως ειναι τοσο απλο!

Η μπουνια του καρατε πχ χρησιμοποιει μονο τον δικεφαλο-τρικεφαλο ενω του κουνγκ φου και το στηθος.

Χρησιμοποιεης μια μυικη μαζα πιο μεγαλη σε συναρτηση με οτι χρησιμοποιουν οι αλλοι.

Αυτο που πρεπει να κανεις σε καθε μπουνια ειναι να περνας τα κιλα σου μεσα απο αυτην (ενεργεια το λενε καποιοι) αλλα και να εχει εκρηξη να σκαει δηλαδη η μπουνια οχι απλα να σπρωχνει ωστε να εισπραττει ο αλλος μικρα σοκ.

Υπαρχει η μπουνια μισης ιντσας την οποιαν και σε παιδι 1χρονων να την δειξω θα την κανει επιτυχως διοτι το κολπο δεν ειναι τιποτα αλλο παρα σωστη ανατομια και εκρηξη.

Δεν υπαρχει τελεια τεχνη διαλεγεις τι θελεις.

Αν θες ηρεμια και αυτοσυγκεντρωση και κατι που θα σε σωσει εξω κανε κουνγκ φου.

Αν θες καλο σωμα δυναμη εκρηξη και ετοιμοτητα αλλα απο τεχνικη οχι πολλα πραγματα κανε μαχητικα αθληματα (kick box karate κλπ)

Αλλωστε το 90% των αθλουμενων στο Wing Chun που εχω δει σε μια κατασταση αληθινου πανικου δεν κανει πανω απο 2 κινησεις αντε 3...

Για εμενα το ιδανικο ειναι να ξερεις και τα 3 στοιχεια μιας μαχης! Αποσταση -κοντινη-εδαφος.

Οποια απορια εδω ειμαστε.

Ξαναλεω ομως οτι οποιος ασχοληθει με Wing Chun να ειναι προσεκτικος γιατι ιδιως στην Θεσσαλονικη παιζει παρα μα παρα παρα πολυ μουφα και αφαιμαξη οικονομικη.

ολες οι μπουνιες γινονται με τη χρηση του σωματος...καμια μονο με δικεφαλο/ τρικεφαλο γτ δεν ειναι απο τελεσματικες!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki DL650A Shoei XR 1000 Αλλος Lambretta TV3 (175cc)

Δημοσιεύτηκε

Φίλε KirosYMH, με όλο το σεβασμό, αυτό που λες δεν είναι σωστό. Η κίνηση και το χτύπημα έρχεται απο τους γοφους και χρησιμοποιείς όλο το σώμα.

Τουλάχιστον για Karate και Aikido που τα γνωρίζω, μπορώ να το πω με βεβαιότητα. Χρησιμποιείς όλο το σώμα για να εκμεταλλευτεις στο έπακρο τις δυνάμεις σου.

Υ.Γ. Για το Aikido αναφέρομαι στις κινήσεις άμυνας μιας και δεν έχει ουσιαστικά χτυπήματα (εκτός αν πάμε σε Aiki-jutsu :) ).

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
SPRINT ST

Δημοσιεύτηκε

δυστυχώς έχουν γραφεί αρκετές ανακρίβειες αλλά είναι τεράστια κουβέντα για να το αναλύσουμε. χώρια του ότι οι πολ τέχνες δεν εξηγούνται γιατί πολύ απλά είναι βιωματικές τέχνες. τεσπα όσον αφορά το τελευταίο για τις μπουνιές όλες οι πολ τέχνες χρησιμοποιούν και το σώμα μέσα στο χτύπημα. επίσης ακούγεται αυτή η καραμέλα που λέει από τοςυ γοφούς/μέση κλπ αλλά δεν είναι σωστό. η κίνηση/χτύπημα ξεκινάει από τις πατούσες. το έδαφος σε σπρώχνει προς τα πάνω ουσιαστικά κι εσύ μεταφέρεις αλλά και προσθέτεις δύναμη μέσω της κινητικής αλυσίδας που αποτελείται από όλο το σώμα έτσι ώστε να δώσεις ένα (πιό) δυνατό χτύπημα. όσο προχωράει ο μαθητής τόσο λιγότερη σωματική δύναμη χρησιμοποιεί και τόσο περισσότερο εκμεταλλεύεται άλλα πράγματα, όπως πχ τη βαρύτητα...

φιλικά,

slaine :)

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki DL650A Shoei XR 1000 Αλλος Lambretta TV3 (175cc)

Δημοσιεύτηκε

Σωστός! Παράλειψη απο πλευράς μου. Αν τα πόδια δεν υποστηρίζουν καλά τους γοφούς, σίγουρα κάπου θα χάνεται η αποτελεσματικότητα της τεχνικής

Όπως έχει τεθεί και σε αλλα θέματα, η ουσία ειναι να τα συζητάμε για να διευκρινίζουμε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

βασικα η κινηση που βλεπουμε στο καρατε με τις γροθιες σε στασιμοτητα με ανοιχτα ποδια....εινα για λογους εκγυμνασης...μιας και με την κινηση αυτη γυμναζετε ο τρικεφαλος....και αυχανετε και η ταχυτητα

οπως και με τις μεγαλες κινησεις σε block και λοιπα.... κανενας δε θα του ερθει ενα ξυλο στο κεφαλι και θα το απεκρουσει με ake uke οπως στην προπονηση....αντιθετα με το οτι αυτο πιστευουν ορισμενοι...!

Τροποποιήθηκε από τον Danielos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

ολες οι μπουνιες γινονται με τη χρηση του σωματος...καμια μονο με δικεφαλο/ τρικεφαλο γτ δεν ειναι απο τελεσματικες!

Εξηγω την βασικη αλλαγη με τις μπουνιες του kick πχ ή του καρατε!

Η μπουνια του Wing chun ειναι 90 μοιρων και οχι 45 για αυτο χρησιμοποιει το στηθος.

Πιο κατω εγραψα οτι πρεπει να περνας τα κιλα σου μεσα απτην γροθια σου και εννοω ακριβως αυτο την ενεργεια ( το ειχα βαλει σε παρενθεση) η οποια ξεκιναει απτο ποδι σου και καταληγει στην γροθια σου.

Απλα εκανα μια πολυ σημαντικη επισημανση για την ανωτεροτητα και καλα της μπουνιας wing chun δεν θα κατσω να εξηγησω σε καποιον αρχαριο για την ενεργεια οταν δεν ξερει να ριχνει μια direct.

Γνωριζω πολυ καλα τις αλλαγες αναμεσα σε συστημα απλα τονισα την βασικη διαφορα :)

Τροποποιήθηκε από τον KirosYMH

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Sym Citycom (300cc) Triumph street triple (675cc)

Δημοσιεύτηκε

Παιδιά wing chun και kick boxing ή krav maga και kick boxing ? Εντατική ανάγκη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
SPRINT ST

Δημοσιεύτηκε

Παιδιά wing chun και kick boxing ή krav maga και kick boxing ? Εντατική ανάγκη

όλα εξαρτώνται από 2 πράγματα:

1)ποιός είναι ο στόχος σου

2)να βρει ςκαλό δάσκαλο, ό,τι κι αν κάνεις. να ξέρει, να έχει όρεξη, να έχει μεταδοτικότητα κλπ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Βασικά στόχο έχω να ενισχύσω λίγο την αυτοπεποίθηση μου γιατί γενικά εμένα άμα δεν με κανεις νε φτύσω αίμα δεν πρόκειται να σε βαρεσω ενώ ειμαι σωματωδης . Και επειδή ξέρω ότι η κοινωνία σήμερα δεν είναι κατάλληλη για τέτοια ατομα θέλω να μάθω κάποιου είδους πολεμικών τεχνών έτσι ώστε να μην μου τύχει τπτ και γυρίσω <<κλαίγοντας>>

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda innova 125i (125cc) Caberg Breeze Honda

Δημοσιεύτηκε

δυστυχώς έχουν γραφεί αρκετές ανακρίβειες αλλά είναι τεράστια κουβέντα για να το αναλύσουμε. χώρια του ότι οι πολ τέχνες δεν εξηγούνται γιατί πολύ απλά είναι βιωματικές τέχνες. τεσπα όσον αφορά το τελευταίο για τις μπουνιές όλες οι πολ τέχνες χρησιμοποιούν και το σώμα μέσα στο χτύπημα. επίσης ακούγεται αυτή η καραμέλα που λέει από τοςυ γοφούς/μέση κλπ αλλά δεν είναι σωστό. η κίνηση/χτύπημα ξεκινάει από τις πατούσες. το έδαφος σε σπρώχνει προς τα πάνω ουσιαστικά κι εσύ μεταφέρεις αλλά και προσθέτεις δύναμη μέσω της κινητικής αλυσίδας που αποτελείται από όλο το σώμα έτσι ώστε να δώσεις ένα (πιό) δυνατό χτύπημα. όσο προχωράει ο μαθητής τόσο λιγότερη σωματική δύναμη χρησιμοποιεί και τόσο περισσότερο εκμεταλλεύεται άλλα πράγματα, όπως πχ τη βαρύτητα...

φιλικά,

slaine :)

+ Οτι πολλές φορές η δύναμη και η ορμή του αντιπάλου λειτουργεί υπέρ σου.

Όλες οι πολεμικές τεχνικές και οι τεχνικές αυτοάμυνας(που είναι κομμάτι τους) είναι εγκεφαλικές πρέπει το μυαλό σου να είναι σε θέση ανα πάσα στιγμή να ελέγχει όλο το σώμα σου, την αναπνοή σου, την ταχύτητα, την στάση τα αντανακλαστικά σου όλο το σώμα σου είναι προέκταση του εγκεφάλου, όπως και το σπαθί είναι προέκταση του χεριού και κατεπέκταση του εγκεφάλου.

Η σωματική λοιπόν άσκηση(προπόνηση) + την καλή λειτουργία του νου μας δίνουν το επιθυμιτό αποτέλεσμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Βασικά στόχο έχω να ενισχύσω λίγο την αυτοπεποίθηση μου γιατί γενικά εμένα άμα δεν με κανεις νε φτύσω αίμα δεν πρόκειται να σε βαρεσω ενώ ειμαι σωματωδης . Και επειδή ξέρω ότι η κοινωνία σήμερα δεν είναι κατάλληλη για τέτοια ατομα θέλω να μάθω κάποιου είδους πολεμικών τεχνών έτσι ώστε να μην μου τύχει τπτ και γυρίσω <<κλαίγοντας>>

Τι περιοχη εισαι αδερφε μου να σε βοηθησω με σωστη καθοδηγηση διοτι οι δασκαλοι στο Ελλαντα ειναι σαν ολες τις αλλες μας ιδιοτητες!

Τα ξερουν ολα και πρεπει να πληρωσεις αδρα για δηθεν μυστικα....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αθήνα , άγιος Δημήτριος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT660R Schuberth R1 Αυτό που έχω

Δημοσιεύτηκε

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις