Viper4

Ρύθμιση tps και πεταλούδων

25 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Suzuki GSR ABS BMW F800GS (800cc)

Δημοσιεύτηκε

Άκουσα ότι έτερο gsr με το ίδιο πρόβλημα κατανάλωσης με το δικό μου αφού έκανε ρύθμιση tps και πεταλούδων έλυσε το πρόβλημα του και έπεσε στα φυσιολογικά επίπεδα για το μοντέλο η κατανάλωση.

Οι γνώστες μπορείτε να μου πείτε τι ακριβώς είναι αυτές οι ρυθμίσεις; είναι σχετικά απλό να γίνουν; κόστος γνωρίζουμε;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
BMW boGSer 1150

Δημοσιεύτηκε

H ρύθμιση των πεταλούδων γίνεται με υποπιεσόμετρο. Ρυθμίζεις δηλαδή το ρούφηγμα κάθε κυλίνδρου να είναι ίδιο με τον αρχικό σου κύλινδρο.

Με αυτό τον τρόπο, έχεις ένα καλορυθμισμένο μοτέρ ως προς τον συγχρονισμό των κυλίνδρων που όλοι δουλεύουν για όλους και κανένας δεν γίνεται βάρος στον άλλον.

Αυτή είναι σχετικά μια εύκολη διαδικασία αν έχεις υποπιεσόμετρα.

Ένα τέτοιο οργανάκι έχω πάρει εγώ για το BMW

ssl11411lc.jpg

Tώρα.... για το ΤPS θα χρειαστείς το διαγνωστικό της Suzuki. Άρα πας σε αντιπρόσωπο για να στο ρυθμίσει και μια και θα πας εκεί, θα σου κάνει αυτός και τον συγχρονισμό των κυλίνδρων.

Η γνώμη μου πάντως είναι πως άπαξ κι έκανες μια φορά σωστή ρύθμιση TPS/πεταλουδών, μετά δεν χρειάζεται να πηγαίνεις συνέχεια για ρύθμιση TPS. Αρκεί ο συγχρονισμός των πεταλουδών με το υποπιεσόμετρο και θα είσαι ΟΚ.

Εγώ αυτό κάνω πάντως και το μηχανάκι μου κεντάει (για τις δυνατότητές του) και δεν καταναλώνει κιόλας.

Σε κάθε μεγάλο σέρβις, τσεκάρω με το υποπιεσόμετρο την αναρρόφηση των κυλίνδρων κι αν χρειάζεται ρύθμιση του την κάνω.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSX Suzuki GSX (650Fcc)

Δημοσιεύτηκε

Ποσο πρεπει να να δειχνει το οργανο? και οι τεσερεις ραβδοι στο ιδιο σημειο περιπου αλλα που? 20? 24? 30?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZZR1400 (1352cc) Arai RX7 Corsair Kawasaki ZZR1400 (1352cc)

Δημοσιεύτηκε

Όσο ανοίγει το γκάζι, τόσο ανεβαίνουν οι ενδείξεις.

Ουσιαστικά παρατηρείς σε ποιο ύψος βρίσκεται ο 1ος κύλινδρος και καλιμπράρεις όλους τους άλλους ώστε να βρίσκονται στο ίδιο ύψος.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
SPRINT ST

Δημοσιεύτηκε

Ουσιαστικά παρατηρείς σε ποιο ύψος βρίσκεται ο 1ος κύλινδρος και καλιμπράρεις όλους τους άλλους ώστε να βρίσκονται στο ίδιο ύψος.

και πως ξες ότι ο πρώτος είναι οκ;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Έχετε δίκιο, δεν ήμουν σαφής πριν!!

Με την μέθοδο αυτή θέλουμε απλά να συγχρονίσουμε και τις τέσσερις εισαγωγές.

Πχ σε ένα μονοκύλινδρο μηχανάκι, δε θα είχε σημασία να κάνουμε συγχρονισμό.

Πατάμε στον ένα κύλινδρο, αυτόν που είναι πιο κοντά στην τιμή του κατασκευαστή, και φέρνουμε και τους υπόλοιπους σε εκείνον.

Συνδέουμε το μηχάνημα στην υποπίεση εισαγωγής.

Ουσιαστικά συνδέουμε κάθε σωλήνα του μηχανήματος στις υποδοχές που υπάρχουν στα σώματα του ψεκασμού και είναι καλυμμένα με μαύρα λαστιχάκια και σφιγκτήρες.

Φροντίζουμε να είναι ζεστό το μοτέρ και τσεκάρουμε το βιβλίο του κατασκευαστή (workshop manual) την τιμή της υποπίεσης στο ρελαντί.

Άρα πρώτα βάζουμε το ρελαντί στην σωστή τιμή και μετά ξεκινάμε.

Ας δώσω παράδειγμα ενός 4κύλινδρου που θεωρητικά είναι πιο πολύπλοκο.

Και υποθέτω πως έχω ένδειξη υποπίεσης 260, 240, 275, 280mmHg (με την σειρά 1ος-2ος-3ος-4ος) και ο κατασκευαστής δίνει 300mmHg±10 στο ρελαντί των 1150±50rpm

Για ευκολία, «χωρίζουμε» το μοτέρ σε δύο περιοχές.

Τους κυλίνδρους 1-2 και τους 3-4.

Ξεκινάμε ανά ζεύγη, προσπαθώντας να «φέρουμε» την υψηλότερη ένδειξη των 1-2 όσο πιο κοντά γίνεται με την μεγαλύτερη ένδειξη των 3-4.

Με άλλα λόγια, να κάνουμε το 260 του 1ου να γίνει όσο πιο κοντά γίνεται με το 280 του 4ου.

Αυτό στα 4κύλινδρα γίνεται από την βίδα (με ελατήριο) που βρίσκεται στη μέση της εισαγωγής, ανάμεσα στα σώματα του 2ου και 3ου κυλίνδρου.

Αφού τα «φέρουμε», ρίχνουμε 2-3 γκαζιές για να δουλέψουν τα μείγματα και μετά «φέρνουμε» σιγά σιγά, βιδώνοντας τη βίδα (μικρή) κάτω από τα σώματα ώστε το 240 να ανέβει στο 280 (ο 2ος) και το 275 στο 280 (3ος)

Τέλος καλιμπράρουμε με ελάχιστη προσπάθεια ώστε να φθάσουμε τα 300mmHg και στις 4 εισαγωγές.

Λεπτομέρεια: όταν το όργανο (η στήλη) δείχνει 20, σημαίνει 200mmHg κοκ

Όταν καταφέρουμε και συγχρονίσουμε και τις τέσσερις πεταλούδες, το μοτέρ μας θα έχει σωστό χρονισμό στην εισαγωγή του και συνεπώς ομαλότερο δούλεμα, χωρίς ρεταρίσματα και μπερδέματα.

Τροποποιήθηκε από τον ksino1100
Αρέσει σε 8 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Και για να μην τρελαθούμε εντελώς, συνήθως μια εκ των εισαγωγών θα έχει υποπίεση πάρα πολύ κοντά στην σωστή.

Σχεδόν πάντα.

Οπότε, ο συνήθης στόχος μας είναι να καταφέρουμε να φέρουμε όλες τις στάθμες στην ψηλότερη των ενδείξεων.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Street Triple

Έχετε δίκιο, δεν ήμουν σαφής πριν!!

Με την μέθοδο αυτή θέλουμε απλά να συγχρονίσουμε και τις τέσσερις εισαγωγές.

Πχ σε ένα μονοκύλινδρο μηχανάκι, δε θα είχε σημασία να κάνουμε συγχρονισμό.

Πατάμε στον ένα κύλινδρο, αυτόν που είναι πιο κοντά στην τιμή του κατασκευαστή, και φέρνουμε και τους υπόλοιπους σε εκείνον.

Συνδέουμε το μηχάνημα στην υποπίεση εισαγωγής.

Ουσιαστικά συνδέουμε κάθε σωλήνα του μηχανήματος στις υποδοχές που υπάρχουν στα σώματα του ψεκασμού και είναι καλυμμένα με μαύρα λαστιχάκια και σφιγκτήρες.

Φροντίζουμε να είναι ζεστό το μοτέρ και τσεκάρουμε το βιβλίο του κατασκευαστή (workshop manual) την τιμή της υποπίεσης στο ρελαντί.

Άρα πρώτα βάζουμε το ρελαντί στην σωστή τιμή και μετά ξεκινάμε.

Ας δώσω παράδειγμα ενός 4κύλινδρου που θεωρητικά είναι πιο πολύπλοκο.

Και υποθέτω πως έχω ένδειξη υποπίεσης 260, 240, 275, 280mmHg (με την σειρά 1ος-2ος-3ος-4ος) και ο κατασκευαστής δίνει 300mmHg±10 στο ρελαντί των 1150±50rpm

Για ευκολία, «χωρίζουμε» το μοτέρ σε δύο περιοχές.

Τους κυλίνδρους 1-2 και τους 3-4.

Ξεκινάμε ανά ζεύγη, προσπαθώντας να «φέρουμε» την υψηλότερη ένδειξη των 1-2 όσο πιο κοντά γίνεται με την μεγαλύτερη ένδειξη των 3-4.

Με άλλα λόγια, να κάνουμε το 260 του 1ου να γίνει όσο πιο κοντά γίνεται με το 280 του 4ου.

Αυτό στα 4κύλινδρα γίνεται από την βίδα (με ελατήριο) που βρίσκεται στη μέση της εισαγωγής, ανάμεσα στα σώματα του 2ου και 3ου κυλίνδρου.

Αφού τα «φέρουμε», ρίχνουμε 2-3 γκαζιές για να δουλέψουν τα μείγματα και μετά «φέρνουμε» σιγά σιγά, βιδώνοντας τη βίδα (μικρή) κάτω από τα σώματα ώστε το 240 να ανέβει στο 280 (ο 2ος) και το 275 στο 280 (3ος)

Τέλος καλιμπράρουμε με ελάχιστη προσπάθεια ώστε να φθάσουμε τα 300mmHg και στις 4 εισαγωγές.

Λεπτομέρεια: όταν το όργανο (η στήλη) δείχνει 20, σημαίνει 200mmHg κοκ

Όταν καταφέρουμε και συγχρονίσουμε και τις τέσσερις πεταλούδες, το μοτέρ μας θα έχει σωστό χρονισμό στην εισαγωγή του και συνεπώς ομαλότερο δούλεμα, χωρίς ρεταρίσματα και μπερδέματα.

ζωγράφισες πάλι!

να ανοιξεις συνεργειο ερωτησεων στα μηχαναλογικα! θα πηγενει εκει ο ιδιοκτητης με το προβλημα και εσυ θα του λες την λυση τοσο απλα χαχα

Τροποποιήθηκε από τον A7XBilly

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Africa Twin Arai Tour X-3 KTM SMT (990cc)

Επειδη δεν ειμαι καλος στο να γραφω τεχνικα (προτιμω κοινωνικοπολιτικα, ρατσιστικα, χρυσες αυγες και τοιαυτα) θα τα γραψω με δικα μου λογια και αν δεν γινομαι αντιληπτος σε καποια σημεια ευχαριστως να εξηγησω..

Χονδρικως...

Για την μετρηση της ροης του αερα μεσα απο τα σωματα ψεκασμου ολες οι συγχρονες μοτοσυκλετες εχουν ενα αισθητηρα που ονομαζεται Manifold absolute presure sensor ή αλλιως MAP sensor. Γνωριζωντας ο εγκεφαλος (ECU) την ροη του αερα μεσα απο καθε σωμα ψεκασμου μπορει να καθοριζει την αναλογια αερα/καυσιμου και να δουλευει "σωστα" (το σωστα ειναι σχετικο) ή συμφωνα με τις προδιαγραφες του καθε κατασκευαστη. Δυστυχως ομως ο MAP ειναι ενας για ολους τους κυλινδρους και οι ενδειξεις που λαμβανει ειναι ενας μεσος ορος υποπιεσης απο ολους τους κυλινδρους. Δηλαδη αν η σωστη υποπιεση ειναι πρεπει να ειναι 20cmHg και εχουμε σαν ενδειξεις 25 - 30 - 20 - 35 αντιστοιχα σε 1-2-3-4 με τον τριτο κυλινδρο σαν βαση ρυθμισης εχουμε ενα μεσο ορο υποπιεσης στα 27,5 cmHg που συνεπαγεται οτι η ECU διαβαζοντας τον ΜΑP βλεπει μεγαλη ροη αερα και δινει παραπανω καυσιμο και αυτο γινεται σε ολο το φασμα των στροφων...κοινως πουτανα ολα.

Τι κανουμε στην πραξη οταν ρυθμιζουμε υποπιεση?

Εχωντας 4 πεταλουδες κατα το ιδιο ανοιχτες και μη ρυθμιζομενες, ο μονος τροπος για να φερεις στα ιδια επιπεδα την ροη του αερα κατω απο τις πεταλουδες ειναι να εχεις μια συμπληρωματικη "οπη" για καθε πεταλουδα στην οποια μπορεις να ρυθμισεις κατα καποιο τροπο την ροη του αερα. Οπερ και εγγενετο...

(Τις οπες αυτες τις βλεπουμε με κοκκινο κυκλο στην φωτο)

Ωραια, και ποια ειναι η σωστη υποπιεση που πρεπει να εχω?

Εδω εχουμε 2 περιπτωσεις. Η' την βρισκεις απο το SERVICE & REPAIR manual του κατασκευαστη, ή συγχρονιζεις με βαση το σωμα ψεκασμου ενος κυλινδρου το οποιος ειναι "κλειδωμενο" (δεν παιρνει ρυθμιση δηλαδη) και το οποιο τον βρισκεις A) απο το service manual Β) φαινεται οπτικως οτι δεν θελει να σου δωσει ρυθμιση (π.χ. βιδα ρυθμισης χωρις εγκοπη, κολλημενη με χρωμα βιδα ρυθμισης). Δεν γνωριζω τι παζει με καθε μοτοσυκλετα για αυτο αναφερω ολες τις περιπτωσεις που ισως υπαρχουν!! Στην δικια μου περιπτωση και "κλειδωμενο" ηταν, και εμφανης η διαφορα οπτικως και ειχε την υποπιεση που επρεπε να εχει (20cmHg)

(Με μπλε χρωμα οι βιδες που ρυθμιζεις την ροη του αερα...)

throtlebodies.jpg

ΟΚ, καταλαβα...θα το κανω μονος μου. Υποπιεσομετρο που βρισκω?

Εδω εχουμε 2 λυσεις.

Α) Ετοιμα Εμποριου. Αν εχεις χρηματα ή αν δεν εμπιστευεσαι τα χερια σου ή αν τελος παντων βαριεσαι μπορεις να παρεις κατι σαν του ALX που ειναι παρα πολυ καλο και εγκεκριμενο.

Β) Φτιαχνεις μονος σου ενα. Αυτο εκανα και εγω. 4 υποπιεσομετρα γλυκερινης (ειδικα για υποπιεσεις αεριων) απο το εμποριο, 4 λαστιχα ενος μετρου, 4 συνδεσμοι μια πλακα αλουμινιου-ξυλου-πλαστικου και ετοιμα. Γυρω στα 55 ευρω συνολο για ολα.

Σημειωση: Επειδη το σεταρισμα της υποπιεσης γινεται μια φορα το χρονο ή στα 2 χρονια τα εργαλεια μετρησης δεν ειναι τοσο απαραιτητα στο γκαραζ καποιου. Προτεινω και στις 2 περιπτωσεις (εμποριου ή φτιαχτο μονος σου) εαν ειναι δυνατον να αγορασθει απο 2-3-4 γειτονικα ατομα που θελουν να κανουν το ιδιο ωστε να ριξουν σημαντικα το κοστος.

Ρυθμιση του χρεπιου...

snc00496h.jpg

Σημα καμπανα λεμε...

snc00497k.jpg

Αν και τα λεει καλα και ο ksino1100, ας ελπισουμε και οι 2, μην μπει κανας Μιχαλης και μας ξεφτιλισει ομαδικως... :tooth: :tooth: :tooth:

P.S. Ξεχασα...ειπες κατι και για TPS.

Το TPS αν δεν κανω λαθος δεν ρυθμιζει αλλα μπορεις να το μετρησεις ηλεκτρολογικα στο τι voltage σου δινει και συμφωνα με αυτο να δεις αν δουλευει σωστα. Επισης μπορεις να μετρησεις την ECU αν δεχεται σωστα το σημα του TPS για τυχον βλαβη της ECU.

Τροποποιήθηκε από τον Verbal Kint
Αρέσει σε 8 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia RSV4R HJC RPHA-10 Kawasaki Versys (650cc)

Δημοσιεύτηκε

Εδώ http://gixxer.forumh.net/t6780-topic μπορείτε να δείτε τι έφτιαξε ένα φιλαράκι μου :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Οχι οτι εχει καμια σημασια, αλλα οσο ανοιγεις γκαζι οι ενδειξεις πεφτουν φιλε Γιαννη. :)

Edit: ta suzuki, μεχρι καποιας χρονιας, για να ρυθμισεις tps δε χρειαζοταν εγκεφαλος κλπ αηδιες. Κατω απο τη σελα εχουν το self diagnostic φις (ή καπως ετσι) που μολις το βραχυκυκλωνες εκανες calibration sto tps μονος σου! Αχ βρε σουζουκα, ποσο μπροστα εισαι.... :)

Τροποποιήθηκε από τον hayabusas
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Bandit

Δημοσιεύτηκε

Τελευταια εκανα συνχρονισμο με δικη μου κατασκευης οργανο,αλλα με αυτα που διαβαζω παραπανω με βαλατε σε σκεψεις.

Καταρχας στο bandit δεν αναφερετε να ρυθμιζεις πεταλουδες,μαλλον οπως αναφερει ο Verbant kid ειναι μη ρυθμιζομενες,αλλα απο τις 4 μικρες βιδες του αερα πανω σττην εισαγωγη.

Οσο το εψαξα στο νετ,κανεις δεν αναφερει οτι πρεπει να εχει συγκεκριμενη τιμη υποπιεσης αλλα μονο οτι πρεπει να ειναι ιδιες μεταξυ τους.Ακομη στο σερβις μανουαλ δεν γραφει συγκεκριμενη τιμη.

Τελικα, μηπως στην περιπτωση μη ρυθμιζομενων πεταλουδων δεν χρειαζετε να γνωριζεις την τιμη υποπιεσης;

Και μια ακομη απορια, Οταν αποσυνδεεις τον map sensor ειναι απαραιτητο να θεσεις σε mode switch την ecu;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSX Suzuki GSX (650Fcc)

Δημοσιεύτηκε

συμφωνω με τον Βandakia ..πουθενα σε manual δεν γραφει την τιμη της υποπιεσης

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Οχι οτι εχει καμια σημασια, αλλα οσο ανοιγεις γκαζι οι ενδειξεις πεφτουν φιλε Γιαννη. :)

Στο συγκεκριμένο post άλλα σκεφτόμουν άλλα έγραφα..... :lol:

Μη μου το κοπανάς!! :tooth:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Street Triple

Δημοσιεύτηκε

Στο συγκεκριμένο post άλλα σκεφτόμουν άλλα έγραφα..... :lol:

Μη μου το κοπανάς!! :tooth:

ειχε το extra 3 ο ανθρωπος...αμεσως ολοι...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB Super Four (400cc) Honda Goldwing (1800cc)

Δημοσιεύτηκε

Σκεφτόταν ο Γιάννης ότι όσο τον γκαζώνει η κυρά του, τόσο του ανεβαίνει η πίεση.

Α ρε ρουφιάνα παντόφλα......ΑΠΕΤΑΞΑΜΗΝ !!!

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Είσαι καθίκι ρεεεεεε :lol: :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Tuono 1000R Arai RX-7 Corsair Στο Μυαλό μου

Δημοσιεύτηκε

στην δικιά μου περίπτωση που το μηχανάκι εχει Map2 - ΚΝ-και ελεύθερες akrapes ισχύει το ίδιο?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

στην δικιά μου περίπτωση που το μηχανάκι εχει Map2 - ΚΝ-και ελεύθερες akrapes ισχύει το ίδιο?

Ναι, ισχύουν ακριβώς τα ίδια!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Cagiva SuperCity (125cc) Shark S500 Air Suzuki GSX-R (600 K5cc)

Δημοσιεύτηκε

Edit: ta suzuki, μεχρι καποιας χρονιας, για να ρυθμισεις tps δε χρειαζοταν εγκεφαλος κλπ αηδιες. Κατω απο τη σελα εχουν το self diagnostic φις (ή καπως ετσι) που μολις το βραχυκυκλωνες εκανες calibration sto tps μονος σου! Αχ βρε σουζουκα, ποσο μπροστα εισαι.... :)

Ναι το dealer mode. Δε ξερω για τα αλλα μοντελα αλλα στο δικο μου η βιδα ρυθμισης ειναι αστεροβιδα με εξογκωμα στη μεση. Special tool το χαρακτηριζει η σουτζουκι. Και η ρυθμιση ειναι πολυ ευαισθητη σχεδον μικρομετρικη.παρολα αυτα με λιγη καλη θεληση και λιγα εουρος για το κατσαβιδι μια χαρα γινεται

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSX 1250 FA Ducati Diavel

Δημοσιεύτηκε

Παιδες αν ξερει καποιος ας μου απαντησει :

εγω εχω το suzuki gsx 1250 fa μοντελο του 2011,θελω να μαθω αν αυτη η διαδικασια ισχυει και για την δικια μου μηχανη γιατι μου φαινεται οτι καει παραπανω βενζινη απο οτι υποστηριζει ο κατασκευαστης,και αν γινεται και στο δικο μου μοντελο ποσο στοιχιζει η ολη διαδικασια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Africa Twin Arai Tour X-3 KTM SMT (990cc)

Δημοσιεύτηκε

Ειχαμε καποιον να σου πει ΣΙΓΟΥΡΑ αλλα μαλλον παρεδωσε τη θεση του σε καποιους αλλους που "ηξεραν" περισσοτερα.

Υποθετω οτι αυτοι θα μπορεσουν να σου απαντησουν τωρα... -_-

Οσο για το θεμα...τυχερος εισαι...κατι υπαρχει...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSX 1250 FA Ducati Diavel

Δημοσιεύτηκε

Ειχαμε καποιον να σου πει ΣΙΓΟΥΡΑ αλλα μαλλον παρεδωσε τη θεση του σε καποιους αλλους που "ηξεραν" περισσοτερα.

Υποθετω οτι αυτοι θα μπορεσουν να σου απαντησουν τωρα... -_-

Οσο για το θεμα...τυχερος εισαι...κατι υπαρχει...

Καλημερα φιλε μου αν εννοεις τον hayabusa του εστειλα πμ,τωρα δεν ξερω αν θα μου απαντησει.

Αν εννοεις καποιον αλλον ο.κ απλως θελω να μαθω για την μηχανη μου συγκεκριμενα να δω τι παιζει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki gsr (600cc)

Δημοσιεύτηκε

παιδια χρειαζομαι βοηθεια μηπως ξερει κανεις πως να ρυθμησω τις πεταλουδες στο gsr 600 εχω αγορασει ενα οργανο με τεσσερα ρολογια. το προβλημα ειναι πως ολα τα καρμπιρατερ εχουν βιδα για ρυθμιση και ξερω ποσο να το παω. δεν μπορω να βρω και ποσο το δινει ο κατασκευαστης.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα