Redeemer

California Superbike School 2012

388 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Yamaha FZS 600 Fazer Triumph Street Triple R (675cc)

Δημοσιεύτηκε

Το σκέφτομαι κι εγώ για Μέγαρα 28/4, αρκεί να βρω φόρμα (απ' οτι λένε στο site τους, διαθέτουν έναν αριθμό για επινοικίαση). Κανένας άλλος;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Αλλος Shark RSI BMW R75/5 (745cc)

Δημοσιεύτηκε

Υπάρχει περιορισμός στις συμμετοχές γιατί σκέφτομαι κι εγώ για τις Σέρρες τον Μάιο, απλά θα ήθελα να έχω τον χρόνο μέχρι τις 20 περίπου Μαρτίου για να δω αν θα έχω τα χρήματα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πολλά σχαροτήγανο Kawasaki H2 MACH IV (750cc)

Δημοσιεύτηκε

ποιος θα με παρει δικαβαλο :cry2:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati Multisrada S Shoei XR 1000 Honda GLX 54mm

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Για Σέρρες, αλλά ας να ρωτήσει ο Redeemer αν μπορείς να έχεις την έκπτωση και για Μέγαρα αν μαζευτούμε αρκετοί.

Θα ηταν μια καλη περιπτωση. Ετσι θα μπορεσουμε στα σιγουρα πιστευω να παρουσιασουμε ενα σεβαστο αριθμο ενδιαφερομενων. Δεν νομιζω να χουν προβλημα αυτοι εφωσον ειναι η ιδια διοργανωση και τα εσοδα τους πανε σε ενα ταμειο...

Τροποποιήθηκε από τον Rgiris7

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZZR1400 (1352cc) Arai RX7 Corsair Kawasaki ZZR1400 (1352cc)

Δημοσιεύτηκε

Το CSS (ακόμα και από το Level 1) ήταν αποκάλυψη τόσο για μένα όσο και για το μηχανάκι μου!

Παρ' όλο που και διαβασμένος ήμουν (θεωρητική κατάρτιση, παρακολούθηση video πχ Keith Code) αλλά και «τρελός» γενικά (δοκιμές πραγμάτων live), έφυγα το απόγευμα άλλος άνθρωπος, άλλος οδηγός.

Το δε μηχανάκι ανέβηκε σε άλλο επίπεδο.

Τόσο στα μάτια μου, όσο και στο τι έκανε στα χέρια μου!!

Υπό την καθοδήγηση του Mike (θεωρητική εκπαίδευση) και του Θανάση (Χούντρα, ήμουν πολύ τυχερός), σταδιακά, γύρο τον γύρο, session με session, ένιωθα μια βελτίωση με ρυθμό που δεν υπήρχε περίπτωση να τον φανταστώ, πόσο μάλλον να τον περιμένω, λίγες ώρες/λεπτά πριν ξεκινήσει το CSS.

Από την ελάχιστη εμπιστοσύνη στο μηχανάκι στα πρώτα session (γιατί είχαμε βροχή και πολύ χαμηλές θερμοκρασίες και αναγκαζόμουν να παίρνω ανοιχτές γραμμές), έφθασα στα τελευταία 2 εικοσάλεπτα να πηγαίνω πάρα πολύ γρήγορα, με σταθερό ρυθμό και το κυριότερο μεγάλες ταχύτητες μέσα στις στροφές.

Κλειστές ή ανοικτές στροφές, με ελάχιστη μυική προσπάθεια, με εστίαση των 2 σημείων (σταυρός και apex), με σαφέστατη και ξεκάθαρη χρήση του γυροσκοπικού και γύρο με τον γύρο όλα να βελτιώνονται......

Ο δε Θανάσης, έφθασε στο σημείο να με βγάλει έξω στο τελευταίο 20λεπτο, λέγοντάς μου: «πας σχεδόν άριστα σε πατήματα, σωστός στους σταυρούς και σχεδόν σε όλα τα apex, ομοίως και στον έλεγχο των 2 σημείων.....Αλλά.....Πας πολύ γρήγορα, σε σημείο υπερβολής και μπορεί να δυσκολεύεις τους υπόλοιπους αλλά το κυριότερο, αν συνεχίσεις έτσι για 2-3 γύρους ακόμα, παίζει να μείνεις χωρίς λάστιχα για να επιστρέψεις Πάτρα»

Και αν είχα Θεστεί ήδη μερικές φορές από την χαρά μου για τα όσα ζούσα εντός πίστας (με την απίστευτα σοβαρή και τέλεια καθοδήγηση από τους καθηγητές), φανταστείτε τι....κόψιμο με έπιασε όταν άκουσα αυτά τα λόγια από τον Θανάση (Θανάση σου βγάζω το καπέλο για την υπομονή σου και τις ικανότητές σου ως ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ). Που μου επιβεβαίωναν πως δεν χαιρόμουν φανταζόμενος καταστάσεις, αλλά γιατί έπρεπε πραγματικά να χαίρομαι!!!

Ό,τι και να πως είναι λίγο.....

Αν υπήρχε την επόμενη Κυριακή Level 2 θα πήγαινα ΔΑΓΚΩΤΟΣ!!!

Μόνο χιόνι θα με εμπόδιζε.....

Το extra που ήθελα να αναφέρω είναι πως η ομάδα των καθηγητών με βράβευσε ως τον STAR-BEST STUDENT του CSS (παρόλο που υπήρχαν ταυτόχρονα όλα τα level 1-2-3) και η ικανοποίησή/ χαρά μου ήταν πολύ μεγάλη!!

Δεν φαντάζεστε πόσο όμορφα αισθάνθηκα την στιγμή που ο Θανάσης (Χούντρας) έλεγε αυτά τα λόγια:

«Έπρεπε να τον δείτε στην αρχή. Έβγαινε από τα χωράφια όσο πιο ανοιχτά γινόταν. Εντελώς άκαμπτος σε σημείο ρόμποκοπ. Στο τελευταίο 20λεπτο το μηχανάκι είχε χάσει 100 κιλά και 800 κυβικά. Εκεί που πήγαινε ντουπ και πάρ' το κάτω. Πρώτη φορά είδα μηχανάκι να στρίβει και να αφήνει κάτω μαύρη γραμμή από την είσοδο μέχρι την έξοδο. Αυτή είναι πρόοδος»

Και ακόμα μεγαλύτερη έκπληξη για μένα ήταν η κουβέντα του Θανάση όταν πήγα στο 2ο CSS: «σε βραβεύσαμε ως Best student συνολικά, όχι μόνο εκείνης της μέρας».

[λεπτομέρεια: ο Θανάσης δεν είναι πλέον καθηγητής στο CSS]

Τελεία και παύλα......

Μόνο καλύτερος γίνεσαι, ασφαλέστερος και έτοιμος να αντιμετωπίσεις ευκολότερα περίεργες καταστάσεις.

Αν υπάρχει λίγη ωριμότητα στο μυαλό, μόνο θετικό μπορεί να είναι ένα τέτοιο μάθημα....

Και επιπλέον βλέπεις πως τελικά χωρίς καθόλου προσπάθεια μπορείς είτε να πας γρηγορότερα με αυξημένη ασφάλεια είτε με τον ίδιο ρυθμό αλλά 100% ασφαλέστερα.

Και αυτό είναι ακόμα εντονότερο στις μοτοσικλέτες που έχεις πολλούς περισσότερους παράγοντες να ελέγξεις

ΑΝ υπάρχει ωριμότητα (όχι απαραίτητα πολύ), γίνεσαι καλύτερος.

Αν είσαι 22χρονος και βγεις με πίεση σπέρματος στο κεφάλι, θα σκοτωθείς, ανεξάρτητα αν έχεις παρακολουθήσει σχολές ή όχι......

Αυτό που μπορώ επίσης να αναφέρω είναι πως στο 2ο CSS, υπό την καθοδήγηση του Mike σε θεωρεία αλλά και πράξη, έπαιξα με καλύτερο ρυθμό και μικρότερες κλίσεις (θα σας δείξω και φωτογραφίες που το κάνουν σαφές).

Εδώ απλώνει περισσότερο το βλέμμα, παίζεις περισσότερο με το σώμα (όχι όμως πχ να βγάλεις γόνατο) και βλέπεις συνολικά περισσότερα km/h παντού με λιγότερη προσπάθεια και το μηχανάκι πιο ασφαλές (γέρνει λιγότερο).

Στο δικό μου μηχανάκι είχα συμπαθητική φθορά ελαστικών, μικρή σε τακάκια, νορμάλ κατανάλωση βενζίνης. Αν δε, εμπιστευτείς τους καθηγητές και «ανοίξεις» αυτιά και μυαλό, το μάθημα αποδίδει πολύ και φαίνεται άμεσα. Τόσο στην πίστα που δεν πιστεύεις πόσα πράγματα κάνει, όσο και έξω στους δρόμους που η αυξημένη εμπιστοσύνη στα χέρια σου και το μηχανάκι σου, σε κάνουν και ασφαλέστερο αλλά και ικανό να διορθώσεις κακές στιγμές. Το έχω δει πολλές φορές.

Και κάτι τελευταίο, που αναφέρω σε κάθε αντίστοιχη συζήτηση.

Τα 3 level CSS κοστίζουν χοντρικά 900€ + βενζίνη.

Όσο στοιχίζει ένα σετ εξάτμισης στη μοτοσυκλέτα.

Ή ένα πακέτο πίσω αμορτισέρ και εμπρός ελατήρια. κοκ.

Όμως, αν «φτιάξεις» την μοτοσυκλέτα κάνεις μια βελτίωση που αφενός μένει στη μοτοσυκλέτα (αν πχ την πουλήσεις), αφετέρου δεν σημαίνει πως θα εκμεταλλευτείς αυτή την βελτίωση.

Αν όμως «φτιάξεις» τα χέρια σου, το μυαλό σου και τις ικανότητές σου στην οδήγηση, όχι μόνο θα είναι μια βελτίωση που θα σε ακολουθεί πάντα, αλλά είναι και δεδομένο πως θα κάνεις την απόσβεση πολύ γρήγορα μόνο και μόνο επειδή γλύτωσες μια πτώση ή μια σύγκρουση που δεν απέφυγες λόγω μειωμένων ικανοτήτων ή έλλειψης εμπιστοσύνης στο σύνολο μοτοσυκλέτα-αναβάτης.

Κλείνω, γιατί σας ζάλισα.....

1ο level, μεγαλύτερες κλίσεις, λιγότερη φθορά. (παρόλο που υπήρχαν πολύ χαμηλές θερμοκρασίες, κάπου στους 7°C)

Προσέξτε τα λάστιχα που έχουν τελειώσει

P1080231.jpg

P1080219.jpg

CSSM1009SU_1682.jpg

CSSM1009SU_1865.jpg

2ο level, μικρότερες κλίσεις, περισσότερη φθορά. (αλλά με πολύ μεγαλύτερη ακρίβεια χειρισμών, μεγαλύτερη ταχύτητα παντού)

Εμπρός λάστιχο

P1100618.jpg

P1100616.jpg

Πίσω λάστιχο

P1100603.jpg

P1100623.jpg

P1100626.jpg

0846_CSS120910.jpg

0847_CSS120910.jpg

1819_CSS120910.jpg

2187_CSS120910.jpg

Αρέσει σε 6 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Οφείλω να αναφέρω & μια λεπτομέρεια εδώ.

Που για μένα δείχνει πολλά για την αξία των μαθημάτων.

Στο level2 είχα πάει με κολλητό (με GSXR1000) που δυστυχώς, στο 2 μόλις session, είχε low side στην Κ1 με αποτέλεσμα σπασμένη αριστερή κλείδα & αρκετές ζημιές στο μηχανάκι.

Αυτό θεωρητικά θα έπρεπε να με επηρεάσει πολύ οδηγικά όλη τη μέρα.

Όμως "με έκοψε" στο 3ο session αλλά μετά, η εμπιστοσύνη στον εαυτό μου & τους καθηγητές, ως δια μαγείας όλα δούλεψαν ρολόι.

Και άλλο ένα σημαντικό: η ύπαρξη οργάνωσης & ασθενοφόρου stand by.

Το 2ο level το έκανα 10 μήνες (χοντρικά) μετά το 1ο level, πάντα στα Μέγαρα.

Πιστεύω πως είναι σημαντικό να υπάρχει κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα ανάμεσα στα μαθήματα.

Από τη μία για να εμπεδώσεις όσα άκουσες & έκανες, να τα δοκιμάσεις & στο δρόμο για να τα ραφινάρεις και από την άλλη να μπορέσεις να κάνεις και κάποιο track day μόνος σου (εννοώ χωρίς παρέα που θα σου πάρει τα μυαλά).

Θέλω να κάνω & το 3o level, πάλι στα Μέγαρα, & θα το κάνω καλώς εχόντων των πραγμάτων.

Απλά στην παρούσα φάση έχουμε φάει ένα βαρύ ζόρισμα & η επιθυμία μου έχει παγώσει.

Αν αλλάξει κάτι, σύντομα, θα χαρώ πολύ να σας κάνω παρέα!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 690

Δημοσιεύτηκε

Μια απορια που εχω.. γιατι πολλες φορες εχω διαβασει για μεγαρα vs σερρες κτλπ..

για καποιον που ειναι κουλος (για μενα λεω), τι CSS στα μεγαρα τι στις σερρες, διαφορα ουσιαστικη δεν θα δω ετσι?

δηλαδη για καποιον που παει να μαθει πολυ βασικα πραγματα και δεν κυνηγαει ουτε να ξυσει, ουτε να τελειωσει λαστιχα, ουτε τιποτα, δεν αξιζει το επιπλεον κοστος για να πας ως τις σερρες σωστα?

που θα παει θα το παρω αποφαση..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

θα σου πω τι πιστεύω εγώ & το συζητάμε!

Ξεκινάω με τα βασικά.

Ναι, η πίστα στις Σέρρες είναι πολύ καλύτερη. Σχεδιαστικά, ποιοτικά & με μεγαλύτερη ποικιλία στροφών.

Όμως, για μένα που μένω Πάτρα, προϋποθέτει πολύ περισσότερα έξοδα (διαμονής & μετακίνησης) αλλά & χρόνο. Πρακτικά χρειάζονται δυο διανυκτερεύσεις & συνεπώς ένα γεμάτο 3ήμερο.

Από την άλλη, όταν ξεκινάς το 1ο level στα Μέγαρα, για μένα, είναι καλύτερο να συνεχίσεις εκεί τα υπόλοιπα levels. Γιατί?

Γιατί κάθε level που ανεβαίνουμε χρειάζεται το μυαλό να είναι εκεί & να εστιάζει στα νέα δεδομένα περί οδήγησης. Αν μέσα στην πληθώρα νέων πραγμάτων προσθέσω & την extra πληροφορία & δεδομένα μιας άγνωστης πίστας, τότε κάτι θα χαθεί και μάλλον σίγουρα. Χώρια που αυξάνεται & το ρίσκο πτώσης.

Εγώ ειλικρινά θα έκανα το εξής.

3 levels στα Μέγαρα, εκμάθηση στους δρόμους & μετά από 1 χρόνο, αν το επιτρέπουν τα οικονομικά, θα ξαναεκανα το lvl3 στις Σέρρες (ή θα ζητούσα από τους εκπαιδευτές μια μίξη 3ου & 4ου).

Πάντως, όσο άπειρος ή έμπειρος & να είσαι, θεωρώ πως τα Μέγαρα είναι καλά.

Τουλάχιστον για τους Έλληνες κάτω από την Θεσσαλία.

Χώρια που ένα μικρό μηχανάκι (<600cc) θα ήταν μάλλον βασανιστικό στις Σέρρες.

Ή αντίστροφα, εμένα θα με βόλευε να πάω Σέρρες με την δικιά μου, αλλά είναι μεγάλη απόσταση & εκτοξεύει το κόστος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda VFR A8 ABS

Δημοσιεύτηκε

1.Redeemer

2.Fournaris

3.xourafis (εξαρταται από το ύψος της έκπτωσης, που αντιστοιχεί στον αριθμό συμμετοχόντων, που προκύπτει από την αντίστοιχη, επισυναπτόμενη λίστα συμμετεχόντων)

4.Παναγιώτης Κ.

5.Rgiris7 εδιτ: (ακυρο μαλλον για Σερρες)

6.Semiaz :swear:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati Multistrada (1200cc) SHARK RACE R PRO Ducati Desmosedici RR

Δημοσιεύτηκε

1.Redeemer

2.Fournaris

3.xourafis (εξαρταται από το ύψος της έκπτωσης, που αντιστοιχεί στον αριθμό συμμετοχόντων, που προκύπτει από την αντίστοιχη, επισυναπτόμενη λίστα συμμετεχόντων)

4.Παναγιώτης Κ.

7.Τoni Shark.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
DT125X

Δημοσιεύτηκε

1.Redeemer

2.Fournaris

4.Παναγιώτης Κ.

7.Τoni Shark.

8.doctoras9 τα ίδια ακριβώς με τον xourafis

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda SH (150cc) HJC RPHA 70 KTM SUPER ADVENTURE (1290cc)

αντε καλα, ας το κανουμε κ αυτο μπας κ γινουμε παγκοσμιοι κ βλεπουμε....με πεισατε κ εμενα :baby: λεω να στερηθω την akrapovic που ελεγα να βαλω :crazy:

1.Redeemer

2.Fournaris

4.Παναγιώτης Κ.

7.Τoni Shark.

9.xampos

Τροποποιήθηκε από τον xampos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Sh300i abs Gilera Runner 50 DD

Δημοσιεύτηκε

Το σκέφτομαι κι εγώ για Μέγαρα 28/4, αρκεί να βρω φόρμα (απ' οτι λένε στο site τους, διαθέτουν έναν αριθμό για επινοικίαση). Κανένας άλλος;

μαζι θα παμε αλεχαντρο

level1?

εγω γραφτηκα :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha FZS 600 Fazer Triumph Street Triple R (675cc)

Δημοσιεύτηκε

μαζι θα παμε αλεχαντρο

level1?

εγω γραφτηκα :)

Μπράβο ρε φίλε. Εγώ περιμένω να ανακοινώσει η κομαντάτ πότε θα γίνουν οι εκλογές. Αν γίνουν εκείνο το ΣΚ, θα είμαι Καβάλα και θα το ξανακοιτάξω για Ιούνιο, αλλιώς βουρ!

Level 1 και πρώτη φορά πίστα. Ανατριχίλα! :punk:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
mg

Άντε adel, γιατί βαριέμαι να σε περιμένω...

28/4 ε? Για ρωτήσετε για φόρμες θέλω και εγώ μια large. Μέχρι πότε οι εγγραφές?

Τροποποιήθηκε από τον makisp

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 1290 SD GT (1301cc) Shoei NXR Flagger KTM 1290 SD GT (1301cc)

Δημοσιεύτηκε

πόσο πάει το μαλλί στα μέγαρα;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Sh300i abs Gilera Runner 50 DD

Δημοσιεύτηκε

πόσο πάει το μαλλί στα μέγαρα;

Τελική Τιμή ανά Level: 295 ευρώ (περιλαμβάνει ΦΠΑ 23%)

αν το προπληρωσεις αλλιως 330 αν καταλαβα καλα

ακριβο αλλα μου το χρωσταω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia tuono (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

γι'αυτο γουσταρω τα μοτο φορουμ..εκει που ο καθενας ξεχωριστα ουτε καν το σκεφτοταν για τον ενα ή τον αλλο λογο,εγινε μια συλλογικη κινηση και θα επωφεληθουν ολοι!μπραβο ρε μαγκες!και θα γνωριστουμε και απο κοντα με οσους θα ειναι σερρες παρασκευη και σαββατο το μαιο :thumbsup1:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Κατόπιν επιθυμίας του Πέτρου (Fournaris) κάνω copy paste μερικές οδηγίες που ίσως φανούν χρήσιμες σε όσους συμμετέχουν σε κάποιο level CSS. :D

Εγώ θα πήγαινα με το Capo.

Θα πάθεις πλάκα με το πως στρίβει και σίγουρα θα σε βοηθήσει να μάθεις και να καταλάβεις ό,τι σου πουν, καλύτερα.

Ίσως με το DRZ να αρχίσεις τις μ@λ@κιούλες και να χάσεις την ουσία.

Αλλά βασικά, ένα βαρύτερο μηχανάκι που φαίνεται πιο δύσκολο, θα σε βοηθήσει να μάθεις καλύτερα (και βεβαίως θα τα εφαρμόσεις ευκολότερα και στο ελαφρύ μετά)

Το βασικότερο πάντως, δεν είναι αυτό που σε απασχολεί.

Για μένα, το βασικότερο όλων, είναι να πας με «ανοιχτό» μυαλό.

Να πας εκεί με διάθεση να ακούσεις και κατ' επέκταση να μάθεις.

Να ξεπεράσεις τον εγωισμό (του στιλ «έλα μωρέ, τι θα με μάθουν? Τα ξέρω τα περισσότερα»), να ανοίξεις μάτια, αυτιά και μυαλό.

Όλα τα άλλα θα έρθουν μόνα τους.

Αααα....

Να φροντίσεις την προηγούμενη να ξεκουραστείς και να πέσεις νωρίς για ύπνο (γιατί η αγωνία θα σε κρατήσει ξάγρυπνο αρκετή ώρα)

Και κάτι ακόμα....

Για το οποίο σε βολεύει η Capo.

Βάλε βαλίτσα πίσω (μεγάλη). Όταν φθάσεις εκεί, την βγάζεις για να ασφαλίσεις τα ρούχα σου, κινητό, πορτοφόλι.

Μέσα στη βαλίτσα βάλε 2-3 άνετα T-shirts γιατί θα ιδρώσεις και καλό είναι να είσαι στεγνός (και 2-3 σακούλες νάυλον του supermarket για να αποθηκεύσεις τις βρεγμένες)

Επίσης πάρε έναν φάκελο «με αυτιά» (μέγεθος λίγο μεγαλύτερο από Α4) για να μπορέσεις να φέρεις σπίτι σου το «πτυχίο» σου, σε άριστη κατάσταση.

Πάρε και μια ψηφιακή να βγάλεις μερικές φωτογραφίες και έχε μαζί σου και καμιά 30αριά € για να πληρώσεις τον φωτογράφο της εκδήλωσης για να σου στείλει φωτογραφίες δικές σου και γενικές.

Πάρε και 1 ρολό χαρτί υγείας. Όχι, δε θα θεστείς πάνω σου. Αλλά πέρα από χρήσιμο γενικώς, θα βοηθήσει για να καθαρίσεις το κράνος σου κοκ

Είναι προφανές πως ελέγχεις γενικά τη μοτοσυκλέτα (πιέσεις στα λάστιχα, αλυσίδα τέντωμα-γρασάρισμα, τακάκια, λάστιχα, λάδια).

Επίσης κάνε έναν περιφερειακό έλεγχο σε βίδες (ιδιαίτερα σε πλαστικά)

Πάρε καμιά 15zipάκια μαζί σου (μεσαίο μέγεθος)

Όταν τελειώσει το μάθημα, βγάλε άμεσα τα αυτοκόλλητα που θα σου δώσουν να κολλήσεις στη μοτοσυκλέτα: Αριθμό εμπρός, ένα στρογγυλό μικρό στο φτερό, ταινία από τους καθρέπτες.

Θα τα αντιγράψω και στο άλλο thread. Είναι χρήσιμα.

Και βέβαια θα απαντήσω στις ερωτήσεις σου Πέτρο!! Σιγά τη δουλειά.

Χαρά μου να μοιράζομαι τις εμπειρίες μου! :D

Λοιπόν. Εγώ είμαι 1.90m και βάρος 115kg. Σου κάνω ή θες περισσότερα?

Εγώ φοράω στολή μέγεθος 58 (κατά 99%, δυστυχώς δε θυμάμαι αλλά κατά 99% ήταν όντως 58άρα).

Αν θέλεις να είσαι 100% σίγουρος, η ασφαλέστερη μέθοδος είναι η εξής:

πας σε κατάστημα με είδη μοτοσυκλετιστών και προβάρεις μπουφάν ή φόρμα (αν έχει) για να βρεις 100% το νούμερό σου.

Μετά ρωτάς τηλεφωνικά τους υπεύθυνους του CSS αν έχουν το νούμερό σου και τους ζητάς να σου κάνουν κράτηση.

Αν όντως έχουν, είναι καλό να πας αρκετά νωρίς ώστε να προλάβεις να πάρεις τη στολή στα χέρια για να μην κάτσει καμιά στραβή.

Το πιθανότερο πάντως είναι να μην προβληματιστείς.

Εκτός κι αν είσαι 2.10 και 140kg οπότε δεν μπορώ να σου πω τι παίζει!

Γιατί αν ξεχαστείς και τα βγάλεις στο σπίτι, θα ξεκολλούν δυσκολότερα.

Καλό είναι, όταν τα κολλάς, να μη ξυπνήσει μέσα σου ο ψυχαναγκασμός σου.

Όχι, μη τα κολλήσεις τέλεια.

Άσε κενά και ζάρες για να ξεκολλούν ευκολότερα στο τέλος.

Πάτησε τις δύο αριστερές γωνίες του παραλληλόγραμμου αυτοκόλλητου στο φέρινγκ ώστε να μην είναι τεντωμένο και μετά επίσης χαλαρά θα πας να κολλήσεις και τις δεξιές γωνίες. Οπότε θα έχεις νερά οριζόντια και κάθετα και με λίγη προσοχή θα ξεκολλήσει εύκολα.

Ναι, καλύπτονται και οι καθρέπτες. Στο varadero που είναι εύκολο, μπορείς να τους αφαιρέσεις εντελώς.

Αλλιώς θα μπει αυτοκόλλητο το οποίο επίσης ξεκολλάς στο τέλος.

Ομοίως και στο κοντέρ.

Σε καθρέπτες/κοντέρ μπαίνει αυτοκόλλητο για να μην απασχολείς το μυαλό σου με το πόσο πας ή αν έρχεται κάποιος από πίσω σου.

Όχι, δε χρειάζεται να αφαιρεθούν τα κάγκελα Πέτρο!!

Καλό είναι την προηγούμενη να τα ελέγξεις ώστε να είναι σωστά σφιγμένα πάνω στη μοτοσυκλέτα!

Τα γνωστά tie wraps ή δέστρες.

Δηλαδή αυτά:

TieWrap4100mm.jpg

Είναι χρήσιμα γιατί ακόμα και σε μια στραβή (πχ ακόμα και πτώση από σταντ) θα σε βοηθήσουν να στερεώσεις κάτι και να το σταθεροποιήσεις. Πχ τα κλειδιά της βαλίτσας σου ή το πλιπ του συναγερμού, αν δε τα έχεις μαζί με το κλειδί της μοτοσυκλέτας (εγώ πχ στον κεντρικό διακόπτη έχω μόνο το κλειδί, ούτε καν το πλιπ του συναγερμού), μπορείς με ένα tie wrap να τα δέσεις κάπου στο τιμόνι/φέρινγκ ή άλλο κρυφό σημείο γιατί.......η στολή δεν έχει τσέπες (και ακόμα και να είχε ΔΕΝ βάζουμε αιχμηρά αντικείμενα γιατί σε περίπτωση πτώσης μπορεί να μας σφάξουν!!!)

Ή πολύ απλά να αντικαταστήσουν μια βίδα στα πλαστικά που έφυγε από τους κραδασμούς.

(γιαυτό ανέφερα πως είναι καλό να έχουμε κάνει ένα περιφερειακό check σε όλη τη μοτοσυκλέτα την προηγούμενη)

Όχι....Δε θέλεις να σου πω τι ήμουν!! :lol:

Θα το δεις και από μόνος σου!!

Υπάρχει κούραση Πέτρο, αλλά έχεις γεμίσει το μυαλό σου με τόσα όμορφα πράγματα που θα την ξεχνάς την όποια κούραση υπάρχει.

Πρακτικά, στις 5 το απόγευμα που τελειώνει το νταβαντούρι, αν μου έλεγαν «έχεις τσάμπα την πίστα για άλλες 2 ώρες» θα έμπαινα και πάλι!! Και ας γύριζα με τις ζάντες στην Πάτρα.

Φαντάσου πως τις μέρες του CSS ξυπνούσα κατά τις 5 τα ξημερώματα (και συνήθως από μ@λ@κία μου κοιμόμουν μετά τις 12) και κούραση δεν ένιωθα ουσιαστικά. Και φαντάσου πως όταν έφευγα (κατά τις 6) από τα Μέγαρα είχα άλλη μια ώρα σχεδόν για επιστροφή πίσω.

Ίσως την επόμενη να έχεις λίγο πιάσιμο, αλλά χαλαρά.

Άλλωστε, ο καθένας μας αντιλαμβάνεται αλλιώς την κούραση.

Ναι παίρνεις πτυχίο. :D

Θέλεις να σηκώσω φωτογραφία?

Οπότε μην ξεχάσεις τον φάκελο με αυτιά που ανέφερα. Είναι απαραίτητος ακόμα κι αν έχεις βαλίτσα!!

Αυτά τα λίγα!!

Και κάτι ακόμα!!!

Φροντίστε λίγο πριν βγείτε από την εθνική για τα Μέγαρα να σταματήσετε στο βενζινάδικο για να γεμίσετε το ρεζερβουάρ σας!!!!

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Crossrunner

Δημοσιεύτηκε

Πολύ καλές οδηγίες!!!!Με έσωσες από αρκετά λάθη που δεν τα είχα σκεφτεί :blush2: :blush2:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Πολύ καλές οδηγίες!!!!Με έσωσες από αρκετά λάθη που δεν τα είχα σκεφτεί :blush2: :blush2:

+1000 μία από τα ίδια :idea:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Arai Viper Ducati 1198

Δημοσιεύτηκε

1.Redeemer

2.Fournaris

4.Παναγιώτης Κ.

7.Τoni Shark.

9.xampos

10. fw_siak79 (αν και θα προτιμούσα Μέγαρα λόγω κόστους)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μηχανή νοικιάζουν; Γιατί το δικό μου και μικρό είναι :scooter: (θα βγάλω σπυριά) και καινούργιο :cake_emoticon: .Μην έχουμε καμιά πτώση :sweatdrop: ( τον Σεπτέμβριο πωλείται) :bye:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τελικα δεν ειπατε(ή δεν ειδα καπου...). :online2long: Οι συμμετοχες myBikers ΚΑΙ Σερρες ΚΑΙ Μεγαρα θα ληφθουν ΟΛΕΣ μαζι υποψη σε περιπτωση καλυτερης τιμης ως "πακετο" για ολους;Ή δεν παιζει τετοιο καλο;...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW F 650 FUNDURO

Δημοσιεύτηκε

1.Redeemer

2.Fournaris

4.Παναγιώτης Κ.

7.Τoni Shark.

9.xampos

10. fw_siak79 (αν και θα προτιμούσα Μέγαρα λόγω κόστους)

11. TsiouRider (Σέρρες)

μέσα και εγώ, ψήθηκα ...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.