Maggellanos

Τεχνικος χειμερινος ρουχισμος

95 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

Απίστευτο άρθρο. Μπράβο φίλε μου. Δεν ήξερα αυτό για τα βαμβακερά φανελάκια (αν και το βιώνω επανειλημμένως....)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Yamaha XT660R Schuberth R1 Αυτό που έχω

Δημοσιεύτηκε

Πολύ καλό, μπράβο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha FJR (1300cc) Shoei GT-Air Wanderer

Δημοσιεύτηκε

Μονο μια ενσταση: δεν υπαρχει φραγκο!

Ενταξει,ολο αυτο γραφτηκε για να καταλαβεις εσυ και ολοι μας πανω κατω τι μας γινεται...

Απο εκει και υστερα σιγα-σιγα καποια στιγμη θα μπορεσεις να συγκεντρωσεις τα χρηματα που χρειαζονται και τοτε θα ξερεις τι να ψωνισεις...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW F800 GT Schuberth C3 BMW R1200 RS

Δημοσιεύτηκε

Πολύ ωραίο το άρθρο!

Αυτό με τα βαμβακερά το ήξερα απο την ιστιοπλοία.

Εγώ φοράω μεμβράνες c-change.

Απίστευτη δουλειά κάνουν....

http://www.schoeller-textiles.com/en/technologies.html

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δεν ήξερα αυτό για τα βαμβακερά φανελάκια (αν και το βιώνω επανειλημμένως....)

Ειδικα αυτο για τα βαμβακερα t-shirt νομιζω το κανουμε σχεδον ολοι το λαθος.

Τουλαχιστον δυο στους πεντε... :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

όσοι ανεβοκατεβαίνουμε βουνά ποδαράτοι, είμαστε εξοικιωμένοι με αυτες τις τεχνολογίες.

Πολλές φορές μάλιστα, ενώνονται βουνό + μοτό.

τα windstopper είναι εκπληκτικά ρούχα, πανάλαφρα και...........πανάκριβα.

Απέκτησα το 1ο μου μεσω ι-μπέι.

North Face, summit series με...............................72 ε! καινούργιο με μεταφορικά απο αμέρικα.

εδω ζητάνε τριψήφια ποσά με αρχικό ψηφίο το 2. :shock:

Το άρθρο είναι πολυ κατατοπιστικό ! :afro:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

αυτο με τα τα βαμβακερα t-shirt ευτυχως το ηξερα. εχω βρει κατι ωραια ισοθερμικα απο την tucano urbano και φοραω πανω κατω και κανουν καλη δουλεια.βεβαια την περισσοτερη την κανει η cordura...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

North Face, summit series με...............................72 ε! καινούργιο με μεταφορικά απο αμέρικα.

εδω ζητάνε τριψήφια ποσά με αρχικό ψηφίο το 2. :shock:

με τελωνεια και τα σχετικα δεν παιζει τιποτα??

παλια θυμαμαι κατι λεγαμε οτι επρεπε ο πωλητης να γραψει πανω gift και κατι τετοια...τωρα??

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

με τελωνεια και τα σχετικα δεν παιζει τιποτα??

παλια θυμαμαι κατι λεγαμε οτι επρεπε ο πωλητης να γραψει πανω gift και κατι τετοια...τωρα??

2009. Τότε το πηρα και εδωσα μαχη στην δημοπρασία.

3ε τελωνείο με σφραγιδούλα μονο. :afro:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW R850R Shoei XR 1100 ??

Δημοσιεύτηκε

Απλά ποστάρω για να το διαβάσω μετά...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW boGSer 1150

Δημοσιεύτηκε

με τελωνεια και τα σχετικα δεν παιζει τιποτα?? παλια θυμαμαι κατι λεγαμε οτι επρεπε ο πωλητης να γραψει πανω gift και κατι τετοια...τωρα??

Αν είναι κάτω από 100€, δεν έχεις πρόβλημα. 3€ δίνεις στο ταχυδρομείο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος για Χίο.. Triumph Speed Triple.. (1050cc)

Δημοσιεύτηκε

Μπράβο Μαγγελάνος!!! Ευχαριστούμε!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSR ABS BMW F800GS (800cc)

Δημοσιεύτηκε

Πολύ καλό άρθρο φίλε μου! Μπράβο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Εγώ σκέφτομαι να πάρω αυτά... Τι σας λένε; http://www.3sixty.gr...roducts_id=4331

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Εγώ σκέφτομαι να πάρω αυτά... Τι σας λένε; http://www.3sixty.gr...roducts_id=4331

Μια χαρα.ειδικα αν κανουν ολα αυτα σε αυτην την τιμη!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Pegaso Trail Pegasos ADV

Δημοσιεύτηκε

επιτέλους! πέστα άνθρωπε! όλα μαζεμένα σε ένα τόπικ και έχει μαλλίασει η γλώσσα μου!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 1190 Aventura Honda Το τελω Αννιτα

Δημοσιεύτηκε

Κατι παραπανω μαθαμε . Μπραβο! :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δυστυχώς δεν μπορώ να βρώ το διάγραμμα της north face βάζω ένα της Odlo όμως που δείχνει πως διαλέγουμε ισοθερμικό με βάση την θερμοκρασία που θα το χρησιμοποιήσουμε σε συνάρτηση με την σωματική δραστηριότητα!

με λίγα λόγια όσο πιο πολύ κρύο έχει και όσο πιο λίγο κινούμαστε θέλουμε κάτι πιο έντονο! όσο ανεβαίνει η σωματική δραστηριότητα ακόμα και σε πολύ κρύο παίρνουμε κάτι πιο ελαφρύ!

72938-tableau-odlo-evolution.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Boulevard Ural SAHARA (500cc)

Δημοσιεύτηκε

Διαμαντι το αρθρο.

:offtopic:

Μονο μια ενσταση: δεν υπαρχει φραγκο!

Περα απ τα απολυτως θεμελιωδη (κρανος, γαντια, μπουφαν) που κι αυτα αγοραστηκαν ως budget λυσεις, ο σωστος και δαπανηρος εξοπλισμος αναβατη ειναι ονειρο θερινης νυκτος. Και δυστυχως προβελεπεται χειμωνας για πολυυυυυ ακομα If you know what i mean.

Φανταζομαι δεν ειμαι ο μονος...

Απο το να ψαχνει καποιος σε : LIDL, Intersport, ADMIRAL , κυνηγετικα ειδη και να δωσει 25 ευρω αντι για 35 π.χ. για να γλυτωσει 10 ευρω καλυτερα να μη παρει τιποτα... συμφωνω μαζι σου

ο μοτοσυκλετιστης ειναι καλυτερο να απευθυνθει σε εταιρεια που εχει μελετησει τα προ'ι'οντα της για της ειδικες συνθηκες που την "ακουμε" εμεις οι μοτοσυκλετιστες....

ενα "τσοχινο" παντελονι - σκελεα μπορει να ειναι οτι πρεπει για σκοπετο γερμανικο νουμερο στην Ορεστιαδα... αλλα ο μοτοσυκλετισμος εχει αλλα χαρακτηριστικα....

τα τυπου Lycra ισοθερμικα πχ ειναι SUper για ποδηλατες που ειναι συνεχως σε κινηση αλλα παλι οχι για μηχανοβιους ....

τα εχουμε πει αρκετες φορες......... μπορεις να πιεις μπυρα σε ποτηρι κρασιου ειναι εφικτο...αλλα ξερεις οτι δεν ειναι ιδανικο ρε παιδι μου...

:shades:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Απο το να ψαχνει καποιος σε : LIDL, Intersport, ADMIRAL , κυνηγετικα ειδη και να δωσει 25 ευρω αντι για 35 π.χ. για να γλυτωσει 10 ευρω καλυτερα να μη παρει τιποτα... συμφωνω μαζι σου

ο μοτοσυκλετιστης ειναι καλυτερο να απευθυνθει σε εταιρεια που εχει μελετησει τα προ'ι'οντα της για της ειδικες συνθηκες που την "ακουμε" εμεις οι μοτοσυκλετιστες....

ενα "τσοχινο" παντελονι - σκελεα μπορει να ειναι οτι πρεπει για σκοπετο γερμανικο νουμερο στην Ορεστιαδα... αλλα ο μοτοσυκλετισμος εχει αλλα χαρακτηριστικα....

τα τυπου Lycra ισοθερμικα πχ ειναι SUper για ποδηλατες που ειναι συνεχως σε κινηση αλλα παλι οχι για μηχανοβιους ....

τα εχουμε πει αρκετες φορες......... μπορεις να πιεις μπυρα σε ποτηρι κρασιου ειναι εφικτο...αλλα ξερεις οτι δεν ειναι ιδανικο ρε παιδι μου...

:shades:

Κατά την άποψή σου ποια πρέπει να είναι η σύνθεση των ισοθερμικών για μηχανές;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 1190 Aventura Honda Το τελω Αννιτα

Δημοσιεύτηκε

Απο mid-layer μπλουζες τι αλλες επιλογες υπαρχουν ?

Σκεφτομουν καποτε για την Οxford chill out.

medscaleOxford-ChillOut-Thermal-Waterproof-Windproof-Jacket-1.jpg

Εχω την μπαλακλαβα απο το ιδιο ακριβως υλικο και φαινεται να κανει κανει δουλεια γυρο απο τον λαιμο. Για το συγκεκριμενο φανελακι, τα σχολια που βρησκω ειναι λιγο αναμικτα (θετικα/αρνητικα).

Φυσικα προιοντα Ρεβιτ ξεχναμε αφου ξεπερνανε για πλακα τα 100+ ευρω το πανω μερος μονο. Για αυτο η ερωτηση τι αλλες επιλογες υπαρχουν.

Οσο αναφορα τον εξοπλισμο για σκι/ορηβασια, υπαρχει κατι που με κανει να σκεφτομαι αν κανει το ιδιο καλη δουλεια ο εξοπλισμος. Αλλο αερα δεχεται (ακομα και μεσα απο το μπουφαν) ενας ορηβατης και αλλο καποιος που οδηγαει με 100+ χιλιομετρα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Boulevard Ural SAHARA (500cc)

Δημοσιεύτηκε

Κατά την άποψή σου ποια πρέπει να είναι η σύνθεση των ισοθερμικών για μηχανές;

antifreeze (windstopper) εμπρος ... και διαπνεουσα υφανση στο πισω μερος...

ο μοτοσυκλετιστης εχει να πολεμησει το μετωπο του αερα κατακυριο λογο στην εμπρος επιφανεια ...αυτο που λεμε οτι αν εχει 10 βαθμους , πανω στη μηχανη ειναι σαν 0 , το καταλαβαινεις στο μπροστινο τμημα του σωματος....

απο την αλλη χρειαζεται η καλη αναπνοη , γιατι δεν ειναι ολες οι Cordureς αναπνεουσες και 2ον γιατι οι αναβατες εχουν αλλαγη κινητικων καταστασεων συνεχεια.... αλλιως καβαλαμε σε μια ευθεια 10 χιλιομετρων και αλλιως σε ενα συνεχομενο στροφιλικι 5χλμ , για παραδειγμα (προσωπικη μου αποψη παντα , ετσι?_)

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

antifreeze (windstopper) εμπρος ... και διαπνεουσα υφανση στο πισω μερος...

ο μοτοσυκλετιστης εχει να πολεμησει το μετωπο του αερα κατακυριο λογο στην εμπρος επιφανεια ...αυτο που λεμε οτι αν εχει 10 βαθμους , πανω στη μηχανη ειναι σαν 0 , το καταλαβαινεις στο μπροστινο τμημα του σωματος....

απο την αλλη χρειαζεται η καλη αναπνοη , γιατι δεν ειναι ολες οι Cordureς αναπνεουσες και 2ον γιατι οι αναβατες εχουν αλλαγη κινητικων καταστασεων συνεχεια.... αλλιως καβαλαμε σε μια ευθεια 10 χιλιομετρων και αλλιως σε ενα συνεχομενο στροφιλικι 5χλμ , για παραδειγμα (προσωπικη μου αποψη παντα , ετσι?_)

Αν φοράς σωστό μπουφάν με αδιάβροχη επένδυση συν θερμική επένδυση δεν μπαίνει καθόλου αέρας μέσα άρα το windstopper είναι ψιλοάχρηστο. Το λέω γιατί είναι και ακριβό. Και επειδή ψάχνω αυτήν την στιγμή για αγορά ισοθερμικού θέλω γνώμες από άτομα που γνωρίζουν και έχουν αγοράσει διάφορα όσων αφορά τι είδους υλικό να προτιμήσω;

μαλλί Merivo; πολυαμίδιο 100%, πολυαμίδιο 20% και κάποια άλλα; τι;

έχω μπερδευτεί!

Όλα διαβάζοντας τις περιγραφές τους παρουσιάζονται να κάνουν την δουλειά... αλλά δεν ξέρεις ποια την κάνουν όντως!

Τα θέλω και για όταν πάω το καλοκαίρι στην εκδρομή στις Άλπεις. Θα ξεκινήσω από εδώ με μια θερμοκρασία 30-35 βαθμούς και θα φτάσω εκεί σε μια θερμοκρασία 7 περίπου βαθμών.

Υπάρχει κάποιο υλικό που να είναι σωστό σε όλες αυτές τις διακυμάνσεις και να με κρατάει στεγνό στην ζέστη και κρύο το χειμώνα; και αν όχι κάποιο μεμονωμένο υλικό, τότε ποια είναι η ιδανική σύνθεση;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

το windstoper είναι ένα καλό υλικό όντως! το φοράνε απο ράλυ ντακάρ μέχρι σκιέρ! αλλά κάτω απο αυτό θές κάτι για να σε ζεστάνει και πάνω απο αυτό κάτι για να σε κρατάει στεγνό γιατί απο μόνο του δεν είναι αδιάβροχο!

υλικά που να σε καλύπτουν σε όλες τις συνθήκες είναι αυτά που έχουν πολύ καλή διαπνοή! για το μερίνο γούλ έχω δεί το μπαφ της μπαφ το αυθεντικό που έχει θέρμο κοντρόλ και φοριέται χειμώνα καλοκαίρι χάρι στην φυσική διαπνοή του.

νομίζω ότι με καλές γκορντούρες με γκορτεξ αν φύγεις απο δώ με 30 βαθμούς θα είσαι οκ και εκεί πάνω απλά θα βάλεις τις επενδύσεις.

εδώ θα είσαι οκ λόγω διαπνοής εκεί θα είσαι οκ λόγω επενδύσεων.

Τροποποιήθηκε από τον pit_hal

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα