lavazutra

Aγορά Laptop τουμπανιζέ version

89 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Kawasaki Versys (650cc) HJC Rpha 10+ MV Agusta Veloce (800cc)

Δημοσιεύτηκε

Εν ολίγης από την χαζοτούμπα που είχα, εγώ και το μοτοσακο την βγάλαμε καθαρή...το laptop στην μπαγκαζιέρα όμως όχι.

Εχουν σπάσει οι βάσεις του σασί που κρατάνε την οθόνη και μερικά άλλα κοματάκια που δεν συμφέρει να τα φτιάξω σε καμία περίπτωση. Είναι και 6χρονών....να ήταν κανά καινούργιο θα έκανα την πάπια.

Το πλάνο ήταν να το κρατούσα καθαρά για την δουλειά και τα τσίμπαγα ένα σταθερό τούμπανο....αλλα έτσι όπως έγινε το πράμα δεν με παίρνει να πάρω καλό σταθερό και καλό laptop μαζί...και δεν είμαι τις μετριότητας και να τρέχω σε 1,5-2 χρόνια να τα φορτώνω καλούδια για να τσουλήσουν.

Οπότε θα πάρω ένα τουμπανιζέ laptop και θα το έχω για τα πάντα όλα και όταν αξιωθώ στο μέλλον βλέπω και για σταθερό.

Τα specs είναι τα εξής:

15,6 οθόνη. Intel i5 ή ι7 (κατα προτίμηση ι7, κρίμα είναι τόσα λεφτά για ι5), minimum 4GB ram στα 1333,vga Nvidia GeForce GT από 520Μ και άνω ή Radeon 6490Μ( κατα προτίμηση την nvidia), δίσκο 500άρι και ότι άλλο καλό έχει καλοδεχούμενο είναι με ταβάνι τα 700-750 ευρώ.

Έχω καταλήξει σε 3-4 μοντελα αλλα με βάζει σε σκέψεις η μάρκα.

Σε διάφορα forums τα Acer τα θάβουν, και ειδικότερα θάβουν το service τους. (βέβαια το δικό μου 6χρόνια δεν έκανε κιχ)

Τα ΗP από προσωπική εμπειρία δεν τα έχω και πολύ σόι (εκτός και αν μιλάμε για probook ή elite book), έχουν σχετικά καλό service

Τα 2 παραπάνω είναι με1 χρόνο εγγύηση...(να μου κάψει κάνα mobo στο 1,5 και να τραβάω τα μαλλιά μου)

Μετά παίζουν τα Toshiba με την καλύτερη εγγύηση 2 χρόνων που καλύπτει και φθορές από μαλακία του χρήστη αλλά τσιμπάνε σε τιμή.

Lenovo νταξ...IBM κορυφαία μηχανήματα άκρως επαγγελματικά, αλλά ακριβά τα γαμήδια, δεν βρήκα κάτι καλό σε αυτά τα χρήματα.

Τέλος τα Dell...μακράν η καλύτερη υποστήριξη και 2 χρόνια εγγύηση με πακέτο που την πας εως 5 χρόνια.

...κάτι turbo X και κάτι Innovator & madafakarator ούτε να τα ακούω δεν θέλω.....μούφες μέχρι αηδίας (ενώ ρε πούστη η clevo φτιάχνει κάτι υπερτούμπανα, φέρνουν τα τζαμπατζίδικα...)

Τι εμπειρίες έχετε από τις εν λόγο εταιρίες και ποιοτικά αλλά και στο τομέα υποστήριξη/σερβις? Τι λέει ο λαός?

Υ.Γ για προτίνεται κανά μοντελάκι, μπορεί να μου ξέφυγε κανένα.....προς το παρόν 1ο στην προτίμηση είναι το dell inspiron Q15r i7/8GB-1333/HD640-5400/GT520M με 740 ευρά.

Μετά παίζει τπ HP Pavilion DV6-6B20sv με i7/4GB-1333/HD640-5400/Radeon HD6490M στα 690.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Δηλώνω άσχετος, σε μεγαλο βαθμό.

Το 2008 τα'χωσα για Χμας πρεζεντ στην κυρία και πήρα το http://www.amazon.co...1/dp/B001ISKBSE

sony-vaio-cs11.jpg

''επρηξα'' 2-3 φίλους, προτου χρεωσω με 1082 ε την καρτα μου (ι-σοπ = καινουργιο) , και τελικά έχει βγεί.....σκύλος. Ταχυτατο, με Βιστα μεσα μαμισια.

Τούμπανο απο την μάνα του... Τα σπεκς μην με ρωτατε, υπάρχουν σε σαιτ.

Δεν τα ηξερα οταν το αγοραζα. Σωστα μαντευετε, το κριτηριο αγοράς ήταν το.......................χρωμα !

Εγγυηση 2 χρονια κλπ.

Η οθόνη αν και μικρη, είναι εξαιρετική.

Υποψην, απαιτειται και βαση με ανεμιστηρα απο κατω. Ζεσταίνεται παραπανω απο τα άλλα.....

Τα Τουρμπο Χ, τα δουλεύει κουμπαρος μ σαν ηχολήπτης, και εχουν βγεί πολυ καλά σε καθε ειδους κακουχία.

Τροποποιήθηκε από τον innova 04

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος Αλλος Μέχρι ποσες? (....cc)

Δημοσιεύτηκε

Έχοντας πλήρη μεσάνυχτα από αυτά τα πράγματα, στην αρχή του καλοκαιριού εμπιστεύθηκα πολύ καλό φίλο που έχει μαγαζί με υπολογιστές: Μου πρότεινε και πήρα με 650€ αυτό:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Pegaso BMW F800GS

Δημοσιεύτηκε

Φιλε μου σου καταθέτω απλά την προσωπική μου εμπειρία και 3-4 γνωστών μου με μπόλικες αλλαγές pc/laptop/netbook:

HP: έχω HP netbook 4 χρόνια κοντά και δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό πρόβλημα. Με σκληρή χρήση, με πτώση από τα 2μιση μέτρα στο τσιμέντο και ακόμα δουλεύει σαν σκυλί. Φίλος είχε HP λάπτοπ και του έκαψε μια κάρτα γραφικών στον 1,5 χρόνο -εντός εγγύησης όλα κομπλέ δεν πλήρωσε δραχμή. Η εμπειρία μου και από το desktop pc μου που είναι HP πολύ καλή.

Toshiba: Παρόμοια με ΗΡ κανένα πρόβλημα στο λάπτοπ του πατέρα μου για 4-5 χρόνια. Πολύ θετική εντύπωση στο service τους: είχε καεί η οθόνη στο laptop φίλου μου στα 2 χρόνια και 2 μήνες, ενώ η εγγύηση έληγε στα 2 χρόνια. Το πήγαμε στα κεντρικά της Τοσίμπα (κάπου στο Περιστέρι, δεν θυμάμαι) και του την αλλάξαν τζάμπα χωρις μα και μου... Δεν το πιστεύαμε!

Acer: Έχει η κοπέλα μου, καλό για τα λεφτά του. Ακριβό και αργό service. Της το είχαν κρατήσει για αλλαγή keyboard 15 μέρες και έδωσε και €60.

Aυτά..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki A 50 II Suzuki GW250 Inazuma (250cc)

Δημοσιεύτηκε

Προτεινω και εγω HP (εχω ενα δεω και 1 χρονο και ενα μηνα και εχει φαει 2 πτωσεις και δεν εχει παθει Τ-Ι-Π-Ο-Τ-Α) :afro:

Η μια εξ' αυτων ηταν γερη αλλα δεν επαθε τιποτα επειδη ηταν σε τσαντα ε προστατευτικα μαξιλαρακια :mB_kalo_e:

Γι' αυτο αγοραστε και μια τετοια ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ !!!! :rtfm:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
mg

Δημοσιεύτηκε

Μάλλον το βασικό στην περίπτωση σου είναι το laptop που θα επιλέξεις να είναι rugged

πχ

cf-31ataax2m.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cb 600 f hornet HJC HQ-1 Carbon Aprilia RS 125

Eγω ειμαι στην κατηγορια που εχεις αποκλεισει ( εχω innovator), στα 4 χρονια που το εχω μου εχει καταστραφει το πληκτρολογιο απο ενα γατι και μαλιστα εκτος εγγυησης και τα παιδια απο το e-shop μου το αλλαξαν δωρεαν. Μου εχει χαλασει και η καρτα γραφικων και μου την εχουν αλλαξει και αυτη αλλα δε θυμαμαι ποσο ειχα πληρωσει. Αυτο που θυμαμαι ειναι οτι το αντιστοιχο sony vaio σε τεχνικα χαρακτηριστικα οταν αγορασα το δικο μου ειχε 1500 ευρω ενω το innovator το πηρα στα 1000 ευρω. Καθολου ασχημα για την χρυση εποχη προ κρισης. Γενικα ειμαι ευχαριστημενος αν και η ποιοτητα κατασκευης του κουτιου σαφεστατα υπολοιπεται απο τις φιρμες.Ακομα ενα μειονεκτημα ειναι οτι τα ηχεια του ειναι απο κατω και ο ηχος βγαινει πιο χαμηλος σε σχεση με τα laptop που τα εχουν κατω απο την οθονη. Toshiba ή acer θα προτεινα να παρεις.

Αν και απο acer εχω μια τραυματικη εμπειρια καθως καινουριο laptop φιλου το οποιο μου το ειχε δωσει να του το σεταρω περνωντας του windows και προγραμματα ειχε προβληματικο σκληρο δισκο και ειχα χλωμιασει εκεινες τις μερες καθως νομιζα οτι ειχα κανει εγω καμια μαλακια. Απο τοτε δε ξαναπιασα ξενο υπολογιστη ή laptop στα χερια μου. Φυσικα και στην αντιπροσωπεια της acer διεγνωσαν αμεσως το προβλημα και του αντικατεστησαν το σκληρο δισκο χωρις καμια επιβαρυνση.

Τροποποιήθηκε από τον streetwise

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda xr (250cc)

Δημοσιεύτηκε

Εγω πηρα Turbo-x πριν 4 χρονια που ειχα επιδοτηση απο τη σχολη, γιατι με τα ιδια λεφτα εβαζα πολυ καλα πραγματα, με λιγο ψαξιμο...

Μεχρι στιγμης δεν εχω κανενα προβλημα. Το λαπτοπ χρησιμοποιηται καθε μερα για πολλες ωρες (μερικες μερες δεν κλεινει καθολου).

Πολλες μετακινησεις και εγω και η αδερφη μου που ειναι αρχιτεκτονικη (σκουπιδακια, χαρτακια απο μακετες και σχεδια πανω στο πληκτρολογιο μεχρι στιγμης δεν εχουν εμφανισει κανενα προβλημα)

0 προβληματα στην οθονη, 0 καμμενα πιξελ, πολυ καλη ποιοτητα. Δαχτυλιες γινονται πανευκολα και σε κοντρα φως, βλεπεις τη φατσα σου συνηθως

η μπαταρια ακομα καλα κρατει, κραταει κανα 15λεπτο λιγοτερο απο οτι κρατουσε στην αρχη.

προβληματα θερμοκρασιας δεν εχω για οσο ωρα και να μενει ανοιχτος, να παιζω παιχνιδια ή να δουλευει η αδερφη μου archicad, autocad, photoshop... με την προυποθεση να ειναι σε τραπεζι και οχι σε κουβερτα!! :shoot:

Βλαβες ειχα μεχρι στιγμης μονο το σκληρο δισκο, οποιος μας αφησε χρονους και αντικατασταθηκε απο εναν υβριδικο (SSD&HDD).

Εγγυηση για λαπτοπ:

Ο,τι χαλασει στις πρωτες 30 μερες - αντικατασταση (μετα τον πουλο;)

5 κουκιδες με αποσταση μεταξυ τους 15 χιλιοστων θεωρουνται ως καμμενη οθονη (αλλιως τον πουλο παλι)

24 μηνες εγγυηση ειχε και μπορουσες να πληρωσεις για να γινει μεχρι 4 χρονια αν θυμαμαι καλα. (ευτυχως που δε μου χρειαστικε...)

Αυτα για τον Turbo-X...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda C50 European

Δημοσιεύτηκε

Και πάνω που μπαίνω στο φορουμ να ανοίξω ένα σχεδόν ίδιο θέμα, βλέπω το συγκεκριμένο και παρκάρω.

Μάγκες θέλω και εγώ μια βοήθεια , όντας βέβαια λίγο ψιλοάσχετος.

Θέλω laptop με τα εξής χαρακτηριστικά τουλάχιστον : Επεξεργαστή i5 (i7 ακόμη καλύτερα αλλά εντάξει), RAM 4GB+ και από εκεί και πέρα βλέπουμε.

Τώρα, για ιντσες δεν ξέρω. Δεν ξέρω αν αξίζουν τα επιπλέον χρήματα τα 17άρια για τη δουλειά που τα θέλω. Θα δουλεύω AutoCAD (για όσους γνωρίζουν) και θέλω να παίζω κανένα παιχνιδάκι π.χ. Linage, κανένα Manager άντε κανένα Call of Duty. Σαφώς και δε θα απαιτήσω γραφικά top-notch. Για τις κάρτες γραφικών έχω την εξής απορία. Συγκρίνοντας 2 κάρτες γραφικών, έχουμε να κοιτάξουμε πρώτα απ'όλα την μνήμη της ή το μοντέλο; Σκληρός δίσκος δεν με πολυνοιάζει γιατί τα περισσότερα αρχεία τα φορτώνω σε εξωτερικούς.

Τα χρήματα που θέλω να δώσω είναι μέχρι 800 αλλά αν τώρα κάτι αξίζει ντε και καλά την υπέρβαση φτάνω και στα 1000.

Για τις εταιρίες που έχουν αναφέρει και πιο πάνω οι φίλοι έχω να πω τα εξής. Για τα Acer έχω ακούσει άσχημα λόγια για την εγγύηση, την εξυπηρέτηση και το service, για τα HP ο 1 χρόνος μου φαίνεται κάπως λίγος...

Turbo-x, Nitro-s κλπ ούτε εμένα με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα

Για τα Sony τι λέτε; Τσιμπάνε λίγο αλλά μήπως αξίζει να κάνω την υπέρβαση που λέω πιο πάνω;

Αυτά από μένα, ελπίζω να βοηθηθούμε και εμείς οι 2 και όσοι είναι ίσως σε παρόμοια θέση

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Crypton 110 Yamaha dt200wr (199cc)

Δημοσιεύτηκε

καλησπερα

μακρυα απο acer δεν υπαρχει κανονικη αντιπροσωπεια και ολα τα ανταλακτικα ερχονται απο ιταλια

επισης μακρυα απο fujitsu-siemens η αντιπροσωπεια ειναι για τον που#@$@#

και για τις δυο μαρκες ειμαι 100% σιγουρος για τα μικρα μοντελα με 1-2 χρονο εγυησης τα εχω δουλεψει και με βγαλαν την ψυχη

για τα μεγαλα μοντελα δεν ειμε και πολυ σιγουρος γιατι μερικες φορες εχουν μεγαλητερη διαρκεια εγυησης αλλα το service ειναι παλι για τον που#@#

και μετα εχουμε

ibm-lenovo - εχουν ριξει πολυ την ποιοτητα κατασκευης απο τοτε που εγιναν lenovo αλλα εαν παρεις μοντελο μεγαλης κατηγοριας ειναι λιγο καλυτερα και μπορει να εχουν και μεγαλυτερη εγυηση

hp-compaq - εχουν καλη αντιπροσωπεια και καλο service

toshiba μαλλον εχουν καλη αντιπροσωπεια και service - οσες φορες χρειαστικα κατι τους βρηκα και με εξυπηρετησαν καλα - δεν ετυχε να τους παω ομως κατι χαλασμενο

dell βγαζουν γενικα καλα μηχανηματα αλλα δεν τα εχω δουλεψει για να εχω πληρη γνωμη

παντως να ξερεις πως εαν κανεις ερευνα αγορας θα βρεις καποια μοντελα ιδιως σε hp-compaq toshiba lenovo-ibm που εαν δωσεις μερικα χρηματα ακομα περιπου απο 70-90 ευρω θα παρεις επεκταση εγγυησης παγκοσμια κατευθειαν απο τον κατασκευαστη μεχρι και 3 χρονια

α και κατι αλλο

ελληνηκης κατασκευης laptop δεν υπαρχουν

απλως τα προμηθευονται απο κατασκευαστες και βαζουν επανω ενα αυτοκολητο με την φιρμα τους

Και πάνω που μπαίνω στο φορουμ να ανοίξω ένα σχεδόν ίδιο θέμα, βλέπω το συγκεκριμένο και παρκάρω.

Μάγκες θέλω και εγώ μια βοήθεια , όντας βέβαια λίγο ψιλοάσχετος.

Θέλω laptop με τα εξής χαρακτηριστικά τουλάχιστον : Επεξεργαστή i5 (i7 ακόμη καλύτερα αλλά εντάξει), RAM 4GB+ και από εκεί και πέρα βλέπουμε.

Τώρα, για ιντσες δεν ξέρω. Δεν ξέρω αν αξίζουν τα επιπλέον χρήματα τα 17άρια για τη δουλειά που τα θέλω. Θα δουλεύω AutoCAD (για όσους γνωρίζουν) και θέλω να παίζω κανένα παιχνιδάκι π.χ. Linage, κανένα Manager άντε κανένα Call of Duty. Σαφώς και δε θα απαιτήσω γραφικά top-notch. Για τις κάρτες γραφικών έχω την εξής απορία. Συγκρίνοντας 2 κάρτες γραφικών, έχουμε να κοιτάξουμε πρώτα απ'όλα την μνήμη της ή το μοντέλο; Σκληρός δίσκος δεν με πολυνοιάζει γιατί τα περισσότερα αρχεία τα φορτώνω σε εξωτερικούς.

Τα χρήματα που θέλω να δώσω είναι μέχρι 800 αλλά αν τώρα κάτι αξίζει ντε και καλά την υπέρβαση φτάνω και στα 1000.

Για τις εταιρίες που έχουν αναφέρει και πιο πάνω οι φίλοι έχω να πω τα εξής. Για τα Acer έχω ακούσει άσχημα λόγια για την εγγύηση, την εξυπηρέτηση και το service, για τα HP ο 1 χρόνος μου φαίνεται κάπως λίγος...

Turbo-x, Nitro-s κλπ ούτε εμένα με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα

Για τα Sony τι λέτε; Τσιμπάνε λίγο αλλά μήπως αξίζει να κάνω την υπέρβαση που λέω πιο πάνω;

Αυτά από μένα, ελπίζω να βοηθηθούμε και εμείς οι 2 και όσοι είναι ίσως σε παρόμοια θέση

αλλη καρτα γραφικων χρειαζεσε για να δουλευεις autocad και αλλη για να παιζεις παιχνιδια

τα sony αμα χαλασουν τα στελνουνε στο εξωτερικο , μαλλον ολλανδια

εαν θελει καπιος περισοτερες πληροφοριες ας μου στιλει pm γιατι νομιζω δεν ειναι και πολυ σωστο να αρχιζω να θαβω μαρκες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Cagiva SuperCity (125cc) Shark S500 Air Suzuki GSX-R (600 K5cc)

Δημοσιεύτηκε

Δε θα πω πολλα... Dell

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Yamaha Αλλος Ευρωπέ(αί)ος

Δημοσιεύτηκε

Και εγώ ένα από τα αποκλεισμένα έχω ήτοι TURBO X από το πλαίσιο αλλά LENOVO στην πράξη με αυτοκόλλητο του Πλαισίου.

Για 4 ετών και για δούλεμα νύχτα μέρα είναι καλό και γρήγορο.

Στα 4 χρόνια χτύπησε μια φορά τον μαμά σκληρό που ήταν TOSHIBA και μετά την δωρεάν αλλαγή του στα πλαίσια της εγγύησης μιας και τάφτυσε στους 18 μήνες, μπήκε κατόπιν απαιτήσεώς μου WESTERN DIGITALL. Και αυτός στους 14 μήνες άντε γειά αλλά είχε και αυτός εγγύηση οπότε SEAGATE και μέχρι σήμερα τίποτα απολύτως.

Μεγάλο πλεονέκτημα το σέρβις του. Σε 4 ώρες ότι και νάχει είναι έτοιμο ! Αρκεί νάναι TURBO X.

Δεν μπορώ να πώ λοιπόν ότι έχω παράπονο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μετά από μια ερευνα αγοράς σε 5-6 μαγαζιά σήμερα....και λαμβάνοντας υπόψη τις ευκολίες πληρωμής που παρέχει το καθένα, γιατί μετρητό δεν παίζει έριξα ελάχιστα τα standards και 99% θα πάω για το Dell Inspiron N5110 http://www.multirama.gr/products/product?pid=0649318&catid=010200 με ι5/6gb ram/ Geforce gt520M με τελική τιμή στα 680 με 24 δόσεις, περίπου ένα 25αρικο το μήνα. Αν βέβαια δώσω προκαταβολή θα πέσει αρκετά κάτω. Η αρχική του ήταν 729 και το δίνουν 629 κασέρι. Βασικά είναι το ίδιο πράμα με το πρώτο που ήθελα αλλά έχει ι5 αντί ι7.

Το ι7 μου φτάνει 900παρα με 2χρόνια δόσεις +120 ευρά για την επέκταση της εγγύηση....1000+....ε δεν παίζει.

Παίζει και ένα hp probook που με ψήνει καθώς είναι πιο σοβαρό και επαγγελματικό laptop, αλλά έχει ένα 100άρικο πάνω. Στα συν είναι ότι έχει 2 χρόνια εγγυηση για αντικατάσταση με καινούργιο και αν δεν υπάρχει με νεότερο μοντέλο παρόμοιων χαρακτηριστικών τα οποία τα κάνεις 4 με εξτρά εγγύηση.

4 χρόνια ξεγνοιασια.......ούτε πας να το φτιάξεις ούτε τίποτα...καπάκια καινουργιο. +ότι έχει win 7 pro 64bit και όχι home premium.

Αναμένω απάντηση από ένα φιλαράκι με μαγαζί γιατί μπορεί να μου το δώσει σε τιμή χοντρικής απο τον βασικό προμηθευτή της dell στην Ελλάδα.

Αλλά αυτά είναι παλιά μοντέλα, θα μου πει τιμή για το επόμενο.

Όσο κουλο και αναπάντεχο και αν ακούγεται...όταν έρχονται οι δόσεις το Multirama είναι το φτηνότερο. Το μόνο με 12 άτοκες δόσεις και ετήσιο επιτόκιο 9%. Όλα τα άλλα ξεκινάνε με 9,5 από την πρώτη δόση κιόλας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

1000αρα μνήμη και μέχρι 4gb....τερμάτισε ήδη αυτό δεν επιδέχεται καμία αναβάθμιση.

Παρεπιπτώντος...τα turbo x είναι της εταιρίας clevo στην Ταιβάν. νομίζω η νούμερο 2 στο κόσμο κατασκευάστρια OEM laptop. Απλά κοτσάρει πάνω ότι στάμπα θες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

1000αρα μνήμη και μέχρι 4gb....τερμάτισε ήδη αυτό δεν επιδέχεται καμία αναβάθμιση.

Παρεπιπτώντος...τα turbo x είναι της εταιρίας clevo στην Ταιβάν. νομίζω η νούμερο 2 στο κόσμο κατασκευάστρια OEM laptop. Απλά κοτσάρει πάνω ότι στάμπα θες.

Δίκιο έχεις και στα δύο, απλά το πρώτο τόβαλα σαν καλύτερη τιμή.

Προσωπικά πιστεύω ότι αυτά τα μπλιμπλιμπλίκια τα παίρνουμε σήμερα και ήδη είναι παρελθόν.

Πόσο μάλλον μετά από 5-6 χρόνια που θα τα φτύσουν πιθανώς.

Αξίζει τον κόπο λοιπόν να μιλάμε ακόμα για αναβάθμιση?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
MV Agusta Brutale 675 (675cc)

Δημοσιεύτηκε

Χωρίς να είμαι κανένας πτυχιούχος ή τεχνικός Η/Υ, αλλά επειδή ασχολούμαι πολύ με αυτά τα μηχανήματα, θα πρότεινα και εγώ dell, όπως και άλλοι πιο πάνω.. Ωστόσο, επειδή αναφέρεις τη λέξη τουμπανιζέ, θα σου πρότεινα να προσανατολιστείς σε ένα alienware laptop. Ανήκουν στην dell, και κατά συνέπεια, ακόμα και αν το φέρεις από εξωτερικό για πιο οικονομικά, δεν θα έχεις πρόβλημα με την εγγύηση, αφού η dell έχει εγχώρια αντιπροσωπεία..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ωραία καλά και γαμάτα τα alienware....αλλά τι να το κάνω ? Παιχνιδι δεν πρόκειται ποτέ να μπει πάνω του. Tην καλη κάρτα την θέλω περισσότερο για επεξεργασία γραφικών και όχι αναπαρωγή 3d. Πιστεύω τα 6gb ram και 1gb ddr5 κάρτα γραφικών είναι υπέραρκετα για την χρήση που θέλω να κάνω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Βασικά, δεν είναι μόνο για παιχνίδια τα alienware, παρ' όλο που λόγω marketing τα κάνουν πιο ελκυστικά σε gamers. Είναι πανίσχυρα μηχανήματα, που βολεύουν για οποιαδήποτε χρήση. :_rock-on: Μιλώντας στο 1ο ποστ για core i7, 4+ GB Ram, GF GT 520+, 500άρη δίσκο κτλ, μου έδωσες την εντύπωση του gamer για να είμαι ειλικρινής.. :winking: Τονίζοντας και πάλι ότι δεν είμαι πλασιέ της dell και δεν παίρνω ποσοστά (δυστυχώς), δε θα ήθελες να κάνεις τις δουλειές σου στον υπολογιστή σου άνετα και χωρίς κολλήματα (για laptop πάντα)?

Εννοείται πως η επιλογή είναι ολόδική σου, αλλά σκέψου απλά τις προοπτικές του.. :_hi:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW R850R Shoei XR 1100 ??

Δημοσιεύτηκε

Για την ώρα έχω δοκιμάσει δύο μεγάλες εταιρείες hp και toshiba.

Τα hp είναι καλά για να κάνεις δουλείες,δεν θα σε αφήσουν ποτέ..και γενικά είναι σκυλιά.Άλλαξα το hp μόνο για να πάρω κάτι καλύτερο,να παίζω και κανένα παιχνιδάκι...έτσι πήρα τον toshiba.

Εδώ να πω,πως με τον hp..έκανα μόνο τα απολύτως απαραίτητα,παιχνίδια γιοκ...τέσσερα απροβλημάτιστα χρόνια,αλλά δεν τον πίεσα καθόλου.

Πάμε στον toshiba.Στον τρίτο μήνα μου έκαψε ανεμιστηράκι και πλακέτα,αλλαχτήκε μέσα στην εγγύηση και μάλιστα αυθημερόν..τυχερός? μπορεί...

Βέβαια του δίνω ένα ελαφρυντικό,καθώς κατάφερα μέσα σε τρείς μήνες να παίξω ότι παιχνίδι δεν είχα παίξει τα προηγούμενα χρόνια με τον hp.Ο τεχνικός ήταν ξεκάθαρος,έκανα τόσο απαιτητική χρήση που στο τέλος το έκαψα...μαγκιά μου!

Μέχρι και σήμερα δεν μου παρουσίασε κάποιο άλλο πρόβλημα.

Δεν μπορώ να κάνω σύγκριση ανάμεσα στα δύο,καθώς τους έκανα άλλη χρίση.

Κοίτα γενικά τα λάπτοπ δεν κάνει να τα αφήνεις όλη την ημέρα ανοικτά,καθώς έχουν πρόβλημα στα ανεμιστηράκια.Αντίθετα τα επιτραπέζια pc,δεν κάνει να τα κλείνεις συχνά..καθώς φτιάχνονται για να λειτουργούν πολλές ώρες.

Πιστεύω ότι είναι κατί παραπάνω από επιτακτική μια βάση με ανεμιστήρες..δεν είναι και ακριβή.

Μακριά από sony - apple,είναι πολύ ακριβά για τα πράγματα που σου προσφέρουν.

Πάντως με ένα 700αρι σήμερα,κάνεις σούπερ πύργο!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μακριά από sony - apple,είναι πολύ ακριβά για τα πράγματα που σου προσφέρουν.

:offtopic:

Ειδικά την apple.. Διότι μόνο το λειτουργικό αξίζει, και αυτό στην τελική το περνάς σε σχεδόν οποιοδήποτε pc/laptop..!!

Είχα macbook air (13", late 2010) με σκοπό να το χρησιμοποιώ για το σχολείο (βασικά για την 3η Λυκείου μόνο :P ), και το αντάλλαξα με ipad 2, δε λεω, καλό, χρυσό το mac, αλλά για 1,8 GHz διπύρηνο και 2 GB ram, είναι πολλά τα €.. Το μεγαλύτερο πέταμα χρημάτων της ζωής μου, μπορώ να πω, με σιγουριά..

Τροποποιήθηκε από τον kostmeister

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ασε γιατί είχα στήσει υπολογιστάρα με 790 ευρά μαζί με την οθόνη....αλλά πρέπει να πάρω laptop.

Όσο το σκέφτομαι είμαι μεταξή 2 Dell (τα άλλα έφαγαν άκυρο (hp) περισσότερο λόγο φόβου αξιοπιστίας και service και εγγύησης μόνο ενός έτους)

Το ένα είναι στα 630ευρα με i5/ 6gb ram/ geforce GT 525m/640gb hd πολύ καλή τιμή/απόδοσης σε σχέση με τον ανταγωνισμό και το άλλο είναι πανομοιότυπο με ι7και 4gb ram αλλά κάνει και 169 ευρά παραπάω....799.

Αν βάλεις τις δόσεις το πρώτο βγαίνει 680 το 2ο 900παρά...αξίζει τον κόπο να σκάσω 170+ ευρά για τον ι7? Laptop είναι και πέραν κάτι photoshop & corel δύσκολα να φάει άλλη κόμπλα σε ζόρισμα και νομίζω ότι δεν θα τον εκμεταλευτώ. Για παιχνίδια έχω το Χβοχ και του μαμώ τα μάτια.

Ζητάω καλά εντόσθια τώρα γιατί θα τα δώσω που θα τα δώσω τα λεφτά μην πάρω κάτι που σε 1,5 χρόνο θα είναι δεινόσαυρος για να γλιτώσω 100 ευρά.

Y.Γ..........τα Toshiba & Vaio πονάνε στους σκληρούς δίσκους....και τα 2 της toshiba φοράνε οι οποίοι είναι ολίγον τι γτπ. Τα καλύτερα δισκάκια για μένα είναι τα Hitachi. Tους πούλησε την πατέντα η ΙΒΜ πριν μετανομαστεί σε lenovo

Y.Γ2......με 640 σκληρό δισκό βλέπω να πέφτει 2boot με OpenSuse ή Ubuntu

Τροποποιήθηκε από τον lavazutra

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSR ABS BMW F800GS (800cc)

Δημοσιεύτηκε

DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL DELL

Λες ε? χαχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχαχα

Σχετικό άσχετο.....αξιώθηκαν να στησουν ένα γαμω recovery στα pc τους ή ακόμα cdια μοιράζουν? θες να κάνεις ένα rtfd και μαμιέσαι 3 ώρες μέχρι να το ξαναστήσεις από την αρχή. Και πέρνα windows...και κατέβασε drivers και δώστου....

Ελπίζω στα laptops να παίζει recovery

Τροποποιήθηκε από τον lavazutra

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSR ABS BMW F800GS (800cc)

Δημοσιεύτηκε

Λες ε? χαχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχαχα

Φίλε είτε αυτό είτε DELL

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα