lampisd

Wave 110 i Honda Wave 110 i

573 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda wave (110 cccc) NOLAN

Δημοσιεύτηκε

Αν καις πάνω από 2 και δεν έχεις παρμπρίζ ή δεν είσαι υπέρβαρος τότε κάτι δεν πάει καλά!

εχω βαλει μια ζελατινα της puig ,αλλα με την ζελατινα παει καλυτερα γιατι εχει καλυτερη αεροδυναμικη

οσο για το βαρος μου ειμαι 100 κιλα αλλα δεν νομιζω να φταιει αυτο,

πιστευω οτι φταιει το δεξι μου χερι,  στην εθνικη με 80-90 ειχα 1,8 λιτρα καταναλωση

στην τελευταια αλλαγη εβαλα 10-30 bel-ray και παει καλυτερα ειδικα οι αλλαγες οταν ειναι κρυο βελτιωθηκαν  αρκετα 

αυτα απο εμενα 

θα συμφωνησω με τα λεγομενα σου

αλλα θα ηθελα να προσθεσω

εγραψες

4)Η κατανάλωση του δικού μου είναι μόνιμα κάτω από 2 λίτρα.

η μονη περιπτωση που εχω κατω απο 2λιτρα καταναλωση ειναι οταν πηγαινω εθνικη,τελος παντων

εγραψες

8) Το σασμάν όντως είναι λίγο ιδιόρρυθμο αλλά με τον καιρό και με σωστή ρύθμιση στρώνει. Όταν είναι κρύο είναι λογικό, γιατί δουλεύει με ανεβασμένες στροφές ο κινητήρας οπότε στην ουσία την καρφώνει την ταχύτητα

δεν ξερω τι εννοεις με τον καιρο και με σωστη ρυθμιση στρωνει

εγω παντως περα απο το χτυπημα απο 1 σε 2 ταχυτητα καποιες φορες οταν ειναι κρυο δεν εχω κανενα αλλο θεμα

ισως μονο οταν γινονται οι αλλαγες σε υψηλες στροφες κινητηρα.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Kawasaki KLX 250s (250cc) Honda wave (110cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Το ό,τι είσαι 100 κιλά σε συνδυασμό με το puig, φυσικά οφείλονται για τα νούμερα που βλέπεις.(Ποιο από τα δύο έχεις; Αν έχεις το μεγάλο όχι απλά κόβει, σαν πανί ιστιοφόρου είναι! Το ίδιο έχω και εγώ.) Το μικρό επίσης δεν την βελτιώνει, μην τρως τους παπάδες που λένε στην εταιρία. Για να βελτιώσουν την αεροδυναμική πρέπει να έχουν και την σωστή κλίση, τα συγκεκριμένα(και τα περισσότερα που βγαίνουν για πάπιες) είναι τελείως κάθετα! Το ότι πάει καλύτερα με τα bel ray πιθανότατα να οφείλεται στο ότι απλά είναι καινούρια τα λάδια σου και όχι στο ότι είναι bel ray!

Τροποποιήθηκε από τον Cycloholic

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Wave 110i (109cccc) LIDL Harley Davidson Sportster (993cc)

Δημοσιεύτηκε

Για ποστάρετε και καμια φωτό με τα puig γιατί ενδιαφέρομαι. Ειδικά το πρωί με την ψύχρα ακόμη κ θερινούς μήνες βολεύουν. Πίνεις και πιο άνετα φραπέ μέχρι να πας στη δουλειά xD

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ έχω αυτήν, αλλά έχει ένα σκασμό λεφτά και δεν ειμαι ευχαριστημένος, έχουν "κλωτσίσει" τα πάσα από τα πλαστικά που πιάνουν τις βάσεις στο τζάμι(σιδερένια βίδα σφίγγει σε ...πλαστικό πάσο) και σε κάθε λακκούβα βαράει και μου έχει σπάσει τα νεύρα. http://files.bs-motoparts.eu/images/puig/rollerscheiben/6784w-1.jpg Τώρα θα την βγάλω και ξανά τον επόμενο χειμώνα, μήπως την φτιάξω κιόλας. Πάντως από ποιότητα πλαστικού στο παρμπρίζ δεν υπάρχει!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τροποποιήθηκε από τον GKLTDKV

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται με αυτα που γραφω αλλες φορες μου τα εμφανιζει διπλα και αλλες οπως τωρα απλα μου τα εξαφανισε 

τελος παντων ας τα ξαναγραψω

εγω εχω την μικροτερη ζελατινα και περα απο τον αερα που μου κοβει λογω καλυτερης αεροδυναμικης εγω το αποδιδω

πηγαινει καλυτερα πανω απο τα 80 χιλ,το εχω τσεκαρειβγαζοντας βαζοντας την ζελατινα

αν δεν φταιει η καλυτερη αεροδυναμικη τοτε δεν ξερω τι μπορει να ειναι

οσο για το 10-30 λαδι οντως δουλευει πολυ καλυτερα το πρωι οταν ειναι κρυος ο κινητηρας ασχετα αν 

ειναι προσφατα αλλαγμενο η οχι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Στείλε καμία καλή φωτό να δούμε πώς κάθεται το μικρό της πουίγκ γιατί με ψήνει να βάλω ένα συμμαζεμένο για το καλοκαίρι!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

https://s10.postimg.org/nctml50hl/wave_110.jpgwave_110.jpg
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda wave (110ίcc) zen Honda CB 500x (471cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλημέρα. Για ποσό καιρό ακόμα θα βαράει η δευτέρα όταν είναι κρύος ο κινητήρας? Έχω 5000χιλ και οι σκουριές στον σκελετό τυχαίο? Αγορασμένο 12/01/16.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda wave Honda africa twin (750cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 46 λεπτά, το μέλος apellis έγραψε:

Καλημέρα. Για ποσό καιρό ακόμα θα βαράει η δευτέρα όταν είναι κρύος ο κινητήρας? Έχω 5000χιλ και οι σκουριές στον σκελετό τυχαίο? Αγορασμένο 12/01/16.

Το      Τι λασο       

Τι λαδι βαζεις,?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

10w40 castrol power1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φαγωθήκατε ρε παιδιά με το λάδι. Πάτε και δίνετε τζάμπα λεφτά, εγώ πάντα έβαζα το πιο φτηνό 10-40 από όπου να ναι και δεν είχα ποτέ θέμα και τα κρατάω και 4.000 όπως λέει το μάνιουαλ.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 20 λεπτά, το μέλος Cycloholic έγραψε:

Φαγωθήκατε ρε παιδιά με το λάδι. Πάτε και δίνετε τζάμπα λεφτά, εγώ πάντα έβαζα το πιο φτηνό 10-40 από όπου να ναι και δεν είχα ποτέ θέμα και τα κρατάω και 4.000 όπως λέει το μάνιουαλ.

θες να πεις οτι ποτε δεν σου σου χτυπησε η δευτερα το πρωι οταν βαζεις πρωτη φορα το παπακι μπροστα και ειναι κρυο?

αν ειναι ετσι τοτε μαλλον εχουμε καποιο θεμα εμεις, τι να πω.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

σε μενα παντως το κανει μονο αν ξεκινησω χωρις ζεσταμα και φυγω κατευθειαν
αν το ζεστανω ή αν βαλω 1η-νεκρα( για να κλεισω γκαραζοπορτα)-και μετα ξανα 1η-2α κλπ δεν το κανει

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Την 6/23/2017 at 9:19 ΠΜ, το μέλος GKLTDKV έγραψε:

θες να πεις οτι ποτε δεν σου σου χτυπησε η δευτερα το πρωι οταν βαζεις πρωτη φορα το παπακι μπροστα και ειναι κρυο?

αν ειναι ετσι τοτε μαλλον εχουμε καποιο θεμα εμεις, τι να πω.

Δεν ξέρω αν εννοούμε το ίδιο πράγμα. Το μόνο που κάνει το δικό μου, είναι να μπαίνει λίγο πιο δύσκολα η δευτέρα μία φορά την ημέρα όταν είναι κρύο! Αν αυτό εννοείς σου εξήγησα πως έτσι είναι ο τρόπος που δουλεύει το σασμάν του με το ιντζέξιον του. Μήπως έχεις αρρύθμιστο σασμάν(είναι κάπως δύσκολο να βρεις την ιδανική ρύθμιση) και εσένα βαράει περισσότερο; Γιατί εσύ το αναφέρεις ως πρόβλημα ενώ εμένα απλά έχει μια ανεπαίσθητη διαφορά από όταν είναι ζεστό!

Τώρα για το σασμάν, εμένα στην αρχή "έχανε" ταχύτητες, πατούσα δηλαδή το μοχλό και πολλές φορές δεν άλλαζε ή έβαζε "νεκρά". Το πήγα μία δύο στην αντιπροσωπία και δεν ήμουν και τρελά ικανοποιημένος. Την μία μου το έκαναν σκληρό και έμπαιναν σχετικά καρφωτές, την άλλη μαλακό και δεν έμπαιναν καν. Προφανώς αυτό ήθελε μια ενδιάμεση ρύθμιση. Έτσι του έβαλα εγώ χέρι και βρήκα την σωστή του ρύθμιση. Από τότε δεν είχα θέματα με το σασμάν ξανά.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Wave 110i (109cccc) LIDL Harley Davidson Sportster (993cc)

Δημοσιεύτηκε

Την 7/6/2017 at 8:46 ΠΜ, το μέλος Cycloholic έγραψε:

Δεν ξέρω αν εννοούμε το ίδιο πράγμα. Το μόνο που κάνει το δικό μου, είναι να μπαίνει λίγο πιο δύσκολα η δευτέρα μία φορά την ημέρα όταν είναι κρύο! Αν αυτό εννοείς σου εξήγησα πως έτσι είναι ο τρόπος που δουλεύει το σασμάν του με το ιντζέξιον του. Μήπως έχεις αρρύθμιστο σασμάν(είναι κάπως δύσκολο να βρεις την ιδανική ρύθμιση) και εσένα βαράει περισσότερο; Γιατί εσύ το αναφέρεις ως πρόβλημα ενώ εμένα απλά έχει μια ανεπαίσθητη διαφορά από όταν είναι ζεστό!

Τώρα για το σασμάν, εμένα στην αρχή "έχανε" ταχύτητες, πατούσα δηλαδή το μοχλό και πολλές φορές δεν άλλαζε ή έβαζε "νεκρά". Το πήγα μία δύο στην αντιπροσωπία και δεν ήμουν και τρελά ικανοποιημένος. Την μία μου το έκαναν σκληρό και έμπαιναν σχετικά καρφωτές, την άλλη μαλακό και δεν έμπαιναν καν. Προφανώς αυτό ήθελε μια ενδιάμεση ρύθμιση. Έτσι του έβαλα εγώ χέρι και βρήκα την σωστή του ρύθμιση. Από τότε δεν είχα θέματα με το σασμάν ξανά.

Πες και σε μας πως το ρύθμισες μπας και βρούμε ησυχία. Γιατί αυτό το κοπάνημα στην δευτέρα όταν είναι κρύο σπάει ΝΕΥΡΑ. Δε γίνεται κάθε φορά να αφήνω το μηχανάκι να δουλεύει 5 λεπτά να ξυπνάω όλη τη γειτονιά το καλοκαίρι.  Επίσης βρήκε κάποιος καμια πιο μαλακή ανάρτηση πίσω ή δε γίνεται τίποτα για το χάλι αυτό;

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τελικά μετά από 2 χρόνια δοκίμασα το 10w30 ,  μαλάκωσε το σασμάν και έπαψε ο θόρυβος όταν έβαζα την 2ερη ταχύτητα.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Την 8/10/2017 at 3:25 ΜΜ, το μέλος Stavros80 έγραψε:

Πες και σε μας πως το ρύθμισες μπας και βρούμε ησυχία. Γιατί αυτό το κοπάνημα στην δευτέρα όταν είναι κρύο σπάει ΝΕΥΡΑ. Δε γίνεται κάθε φορά να αφήνω το μηχανάκι να δουλεύει 5 λεπτά να ξυπνάω όλη τη γειτονιά το καλοκαίρι.  Επίσης βρήκε κάποιος καμια πιο μαλακή ανάρτηση πίσω ή δε γίνεται τίποτα για το χάλι αυτό;

Σόρρυ τώρα το είδα το μήνυμα! Νωρίς νωρίς!! Δεν θυμάμαι από έξω το πόσες στροφές θέλει και από πια πλευρά θέλει, αλλά η βασή αρχή είναι πως ξεβιδώνεις το παξιμάδι από το σασμάν και στρίβεις την βίδα. Προς την μία κατεύθυνση μαλακώνει και σαν να πατινάρει και προς την άλλη κατεύθυνση σκληραίνει και αν το παρακάνεις μπαίνουν "καρφωτές". Ε εκεί πρέπει να παίξεις και να το βρεις με πειραματισμούς. 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki gsxr k7 (599cc) agv k5 Arctic Cat xionanthropos (25cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 29 λεπτά, το μέλος apellis έγραψε:

Τελικά μετά από 2 χρόνια δοκίμασα το 10w30 ,  μαλάκωσε το σασμάν και έπαψε ο θόρυβος όταν έβαζα την 2ερη ταχύτητα.

Ελα ρε Χανια δυναμη.Να το κοιτας το 30αρι οντας λεπτυτερο να μην στερεψεις αν το σπας το μηχανακι.Εγω με 10-40 βρεθηκα προεκπληξεως στο συνεργειο γιατι

αισθανομουν οτι κατι δεν παει καλα σαν να μην τραβαει το παπι.Και μαντεψε ποσο λαδι ειχα μεσα.Απο τοτες ομως δεν μου κανε κιχ.Τυχερος που δεν εφαγα κανα ελατηριο/κυλινδρο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 30 λεπτά, το μέλος LovemygiXXer έγραψε:

Ελα ρε Χανια δυναμη.Να το κοιτας το 30αρι οντας λεπτυτερο να μην στερεψεις αν το σπας το μηχανακι.Εγω με 10-40 βρεθηκα προεκπληξεως στο συνεργειο γιατι

αισθανομουν οτι κατι δεν παει καλα σαν να μην τραβαει το παπι.Και μαντεψε ποσο λαδι ειχα μεσα.Απο τοτες ομως δεν μου κανε κιχ.Τυχερος που δεν εφαγα κανα ελατηριο/κυλινδρο.

Και με το 10w40 που έβαζα τα έβλεπα σε κάθε γέμισμα καύσιμου δεν είχα κάποιο θέμα , πιστεύω και με τα 10w30 να με οκ. Γενικά το προσέχω

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα