barmanx

Θεματάκι με κράνος

23 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Yamaha mt-03

Δημοσιεύτηκε

Γεια χαρά και χρόνια πολλά σε όλους... ;Ήρθε η κρανούμπα μου (hjc fg-15) http://www.coloriposto.gr/posto/gr/details.asp?ProductID=1100 αλλά έχω ένα θεματάκι...Έχω διαβάσει τους οδηγούς αγοράς, όρους και προυποθέσεις και νομίζω ότι κινούμε πολύ οριακά...Καταρχήν το νούμερο μου είναι x-large και σε όσους το λέω δεν με πιστεύουν γιατί δεν τους φαίνεται πως έχω μεγάλο κεφάλι. Δυστυχώς στην πόλη μου υπάρχει πολύ μικρό στοκ από κράνη οπότε δοκίμασα 4-5 που μπόρεσα να βρώ και σιγουρεύτηκα για το μέγεθος, αν και ένα από αυτά που δοκίμασα με ενοχλούσε αλλά ήταν noname...

To hjc εφαρμόζει καλά αλλά έχω μια ψιλοπίεση στο μέτωπο...Το φοράω και αφήνει μια μικρή κοκκινίλα και φοβάμαι μήπως η συγκεκριμένη μάρκα δεν ταιριάζει στο κεφάλι μου. Τι κάνω; Το κρατάω ή αυτή η ψιλοπίεση που νοιώθω σημαίνει ότι το κράνος δεν μου κάνει;Σε όλα τα άλλα σημεία είναι όπως πρέπει να είναι, μόνο εκεί έχω θεματάκι...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda CB Super Four Honda Goldwing (1800cc)

Δημοσιεύτηκε

Η κοκκινίλα είναι κακό σημάδι.

Απ' ότι λες δεν κάνει για το κεφάλι σου, δυστυχώς μόνο το μέτρημα δεν αρκεί αλλά και το σχήμα του κεφαλιού και αντίστοιχα του κράνους.

Έχω το ίδιο πρόβλημα λόγω σχήματος κεφάλας, πχ σε Scorpion XXL ίσα που χωράω και σε Shoei L μπήκα αμέσως και αν και μικρότερο από το κανονικό μου ένοιωθα υπέροχα.

Καλά κάτι Bell-Shark-Marushin ούτε για πλάκα δεν μπαίνω μέσα.

Δώσε το-πούλα το κλπ και φόρεσε διάφορα κράνη μέχρι να βρεις ποιο σου ταιριάζει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Tiger (1050cc) Shoei XSpirit + AGV Blade MV Agusta F4 RepartoCorse (998cc)

Δημοσιεύτηκε

Το κράνος δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να σε πιέζει στο μέτωπο. Πούλα το και πάρε άλλο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Street Triple

Δημοσιεύτηκε

η γυρισε το πισω αν γινεται!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha mt-03

Δημοσιεύτηκε

Απ' ότι λες δεν κάνει για το κεφάλι σου, δυστυχώς μόνο το μέτρημα δεν αρκεί αλλά και το σχήμα του κεφαλιού και αντίστοιχα του κράνους.

Έχω το ίδιο πρόβλημα λόγω σχήματος κεφάλας, πχ σε Scorpion XXL ίσα που χωράω και σε Shoei L μπήκα αμέσως και αν και μικρότερο από το κανονικό μου ένοιωθα υπέροχα.

Δώσε το-πούλα το κλπ και φόρεσε διάφορα κράνη μέχρι να βρεις ποιο σου ταιριάζει.

Φίλε μου μόνο ένα της shoei μου έκατσε τέλεια σαν να σχεδιάστηκε για το κεφάλι μου αλλά εκεί μετά μεσολαβεί το οικονομικό κομάτι...Θα μου πεις για κράνος πρέπει να τα ακουμπήσω αλλά αν δεν περισσεύουν...Αυτό που πήρα πιστεύω πως έιναι super σε σχέση τιμής-"απόδοσης".Το έβαλα κι έκανα μια μικρή βόλτα και δεν μπορώ να πω ότι με ενόχλησε.Επειδή το πρόβλημα ίσως να μην είνα τόσο σόβαρό όσο νόμιζα την πρώτη φορά που το φόρεσα μπορεί και να το κρατήσω. Η κοκκινίλα έγινε ανεπαίσθητη, απλά όπως είπα κινούμε πολύ οριακά.Μακάρι να υπήρχε ένα κατάστημα να πάω να δοκιμάσω 10 δiαφορετικες μάρκες της επιλογής μου x-large αλλά δυστυχώς...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR 600F4i Shoei XR 1000 Honda CBR f4i (600cc)

Δημοσιεύτηκε

Κατέβηκα αθήνα - σπάρτη με κράνος που ξέρω οτι μετά από λίγο μου ζουπάει το κούτελο, και λίγο μετά την κόρινθο είχα αρχίσει να βλαστημάω.

Πούλα το - επέστρεψέ το, γιατί θα σε ζορίσει με τον καιρό.

Δυστυχώς το ποια μάρκα δε σου κάνει μετά από ώρα το μαθαίνεισ με trial&error. Εμένα π.χ, τα IXS ενώ είναι μια χαρά για τα λεφτά τους, δεν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSR ABS BMW F800GS (800cc)

Δημοσιεύτηκε

Είναι βασικό να δοκιμάζουμε ένα κράνος ίδιο πριν το αγοράσουμε από το νετ, ή αν όχι ίδιο τουλάχιστον ίδιας μάρκας...

Αν σε πιέζει τόσο πολύ στο μέτωπο δες για να το στείλεις πίσω και να πάρεις ένα άλλο που θα το έχεις δοκιμάσει πρώτα και θα δεις ότι σου ταιριάζει.

Όσο για το XL που λες μην σε ανησυχεί. Και εγώ XL φοράω και σε μένα οι φίλοι μου νομίζουν ότι είμαι μικρότερο μέγεθος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Tiger (1050cc) Shoei XSpirit + AGV Blade MV Agusta F4 RepartoCorse (998cc)

Δημοσιεύτηκε

Φίλε μου μόνο ένα της shoei μου έκατσε τέλεια σαν να σχεδιάστηκε για το κεφάλι μου αλλά εκεί μετά μεσολαβεί το οικονομικό κομάτι...Θα μου πεις για κράνος πρέπει να τα ακουμπήσω αλλά αν δεν περισσεύουν...Αυτό που πήρα πιστεύω πως έιναι super σε σχέση τιμής-"απόδοσης".Το έβαλα κι έκανα μια μικρή βόλτα και δεν μπορώ να πω ότι με ενόχλησε.Επειδή το πρόβλημα ίσως να μην είνα τόσο σόβαρό όσο νόμιζα την πρώτη φορά που το φόρεσα μπορεί και να το κρατήσω. Η κοκκινίλα έγινε ανεπαίσθητη, απλά όπως είπα κινούμε πολύ οριακά.Μακάρι να υπήρχε ένα κατάστημα να πάω να δοκιμάσω 10 δiαφορετικες μάρκες της επιλογής μου x-large αλλά δυστυχώς...

Το πρόβλημα είναι σοβαρό... Όπως προείπα, το κράνος δεν πρέπει να πιέζει το κράνος. Όταν πας κάπου να αγοράσεις κράνος, και ο έμπορος είναι σωστός και όχι στα @@ του για να σε πάρει τα φράγκα μόνο, το πρώτο πράγμα που κάνει είναι να μετρήσει το κεφάλι σου, να σου δώσει κράνος και να σε ρωτήσει αν σε πιέζει στο μέτωπο... Αν σε πιέζει έστω και λίγο δεν στο δίνει. Μετά σε λέει να κουνήσεις το κεφάλι σου μέσα στο κράνος πέρα δώθε, ενώ αυτός το κρατάει. Τουλάχιστον έτσι έκαναν σε εμένα όταν αγόρασα εγώ το κράνος μου.

Αυτό που με είπε όμως είναι ότι δεν πρέπει να σε πιέζει στο μέτωπο... Οπότε μη λες ότι δεν είναι και τίποτα το σημαντικό.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSR ABS BMW F800GS (800cc)

Δημοσιεύτηκε

Βασικά όλα ανοίγουν λίγο μετά από κάποιες φορές που θα το φορέσεις. Αλλά κυρίως στα μάγουλα. Δεν ξέρω στο μέτωπο τι περιθώριο θα έχει να ανοίξει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Αναπηρικο (155cc) AGV, Nolan, Helmo, CMS Yamaha XSR 700 (689cc)

Δημοσιεύτηκε

Παντου ανοιγουν. Μια μικρη κοκκινιλα στο μετωπο κατα μηκος της "γραμμης" του εσωτερικου του κρανους ειναι λογικη ιδιως οταν ειναι καινουριο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

Η κοκκινίλα στο μέτωπο δεν διορθώνεται με τον καιρό. Πάρε άλλο διότι με αυτό δεν θα κάνεις την δουλειά σου, και είναι και επικίνδυνο...!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Παντου ανοιγουν. Μια μικρη κοκκινιλα στο μετωπο κατα μηκος της "γραμμης" του εσωτερικου του κρανους ειναι λογικη ιδιως οταν ειναι καινουριο.

Η κοκκινίλα στο μέτωπο είναι λογική; Εγώ ξέρω το ακριβώς αντίθετο... Το πρώτο πράγμα που ελέγχεις σε ένα κράνος όταν πας για την αγορά του, είναι να σε "κάθεται" καλά στο κεφάλι. Και να μην σε πιέζει στο μέτωπο σε καμία περίπτωση.

Η κοκκινίλα στο μέτωπο δεν διορθώνεται με τον καιρό. Πάρε άλλο διότι με αυτό δεν θα κάνεις την δουλειά σου, και είναι και επικίνδυνο...!

Συμφωνώ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha mt-03

Δημοσιεύτηκε

Το πρόβλημα είναι σοβαρό... Όπως προείπα, το κράνος δεν πρέπει να πιέζει το κράνος. Όταν πας κάπου να αγοράσεις κράνος, και ο έμπορος είναι σωστός και όχι στα @@ του για να σε πάρει τα φράγκα μόνο, το πρώτο πράγμα που κάνει είναι να μετρήσει το κεφάλι σου, να σου δώσει κράνος και να σε ρωτήσει αν σε πιέζει στο μέτωπο... Αν σε πιέζει έστω και λίγο δεν στο δίνει. Μετά σε λέει να κουνήσεις το κεφάλι σου μέσα στο κράνος πέρα δώθε, ενώ αυτός το κρατάει. Τουλάχιστον έτσι έκαναν σε εμένα όταν αγόρασα εγώ το κράνος μου.

Αυτό που με είπε όμως είναι ότι δεν πρέπει να σε πιέζει στο μέτωπο... Οπότε μη λες ότι δεν είναι και τίποτα το σημαντικό.

Φίλε μου έχεις δίκιο σε όσα λες άλλα ξεχνάς μια πολύ σημαντική λεπτομέρεια...

Πως δεν είχα την δυνατότητα να αγοράσω από έμπορο λόγω έλειψης stock...Ειδικά σε x-large...Άρα δεν είχα και την δυνατότητα να δοκιμάσω. Άσε που hjc πωλείτε ένα κράνος σε όλη την Λάρισα κι αυτό large και διαφορετικό μοντέλο...Λέτε να μην το έψαξα;Το κεφάλι μου το έχω μετρήσει και είναι 61cm. Όλες οι εταιρίες σε 61-62 δίνουν x-large.Ότι έχω δοκιμάσει σε xl μου καθόταν καλά. Άλλα ιδανικά και άλλα απλά καλά. Δεν μπορώ όμως να δώσω 500 και 600 ευρώ επειδή μόνο αυτό υπάρχει σε stock...Αν αποφασίσω να το δώσω μάλον θα ανηφορίσω στα λημέρια σου για να αγοράσω άλλο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Boulevard Ural SAHARA (500cc)

Δημοσιεύτηκε

Λάθος.... δεν ανοιγουν παντου γιατι πολυ απλα αλλο υλικο εχεις στα μαγουλα (τυπου αφρολεξ-μαξιλαρακια) και αλλο υλικο στο μετωπο (τυπου φελιζολ)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda innova i 125 KTM ADV950

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Δεν ειναι απαραιτητο.. Ενα παλιο κρανος της μανας μου, μου αφηνε κοκκινηλα στο μετωπο και σε κανα μηνα ειχε ερθει στα μετρα μου...

Τροποποιήθηκε από τον anotherface

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW boGSer 1150

Δημοσιεύτηκε

Ο βασικός κανόνας για το σωστό μέγεθος ενός κράνους, είναι να μην σε πιέζει στην περίμετρο του κεφαλιού. Δηλαδή στα σημεία του μετώπου στα πλαϊνά πάνω από τα αυτιά και στο πίσω μέρος πάνω από το σημείο που ενώνεται ο αυχένας με το κρανίο.

Αυτό που θες εκεί είναι η απόλυτη εφαρμογή. Δηλαδή, ούτε να σε πιέζει, ούτε να αφήνει κενό και να κολυμπάει. Και στις δύο αυτές περιπτώσεις είναι κακό. Η πίεση θα σου αποφέρει δυσφορία και ίσως πονοκέφαλο μετά από πολύωρη οδήγηση, το δε "κολύμπημα" είναι κακό σε περίπτωση ατυχήματος (δεν θα σε προστατέψει σωστά)

Οπουδήποτε αλλού σε πιέζει το κράνος (και πρέπει να σε πιέζει όταν είναι καινούριο), απλά το γράφεις στα π@π@ρια σου αφού εκεί θα ανοίξει και θα πάρει το σχήμα του προσώπου σου.

Καταλαβαίνω το πρόβλημα του να μην υπάρχουν διαθέσιμα νούμερα πολλώ εταιριών στην πόλη σου, αλλά εδώ μιλάμε για την επιλογή ενός σωστού κράνους που είναι ζωτικής σημασίας κι όχι ενός αξεσουάρ.

Η γνώμη είναι πως σε τέτοιες περιπτώσεις, καλό είναι να πεταχτούμε σε μια μεγαλύτερη πόλη, που να έχει μαγαζιά με διάφορες μάρκες κρανών και διαφόρων μεγεθών για να δοκιμάσεις, παρά να πάρεις ό,τι να 'ναι από την πόλη σου επειδή σου ψιλοταίριαξε.

Από μάρκα σε μάρκα και από μοντέλο σε μοντέλο, παίζουν πολλά καλούπια και θα βρεις αυτό που πραγματικά σου ταιριάζει. Δυστυχώς δεν κάνουν όλα τα κράνη για το κάθε κεφάλι. Δεν πάει να πει επειδή φοράς Large θα σου ταιριάξουν όλα τα large της αγοράς. Kάθε εταιρία και κάθε μοντέλο έχει το καλούπι του.

Επίσης, δεν χρειάζεται να πάρεις ένα πανάκριβο κράνος. Το σίγουρο είναι πως αν έρθεις Αθήνα ας πούμε, θα βρεις κράνος για σένα σε νορμάλ τιμές. Τόσες μάρκες υπάρχουν που είναι οικονομικές και καλές!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ακριβώς. Whatever he said ^^ .

Και φίλε μου, το καταλαβαίνω ότι δεν είχες τη δυνατότητα να δοκιμάσεις πολλά κράνη, λόγω έλλειψης stock στην πόλη σου, ή για τον οποιονδήποτε λόγο.

Τώρα έτσι κι αλλιώς το κράνος το αγόρασες. Ότι έγινε, έγινε. Το θέμα είναι τι κάνεις από εδώ και πέρα. Και απλά σου επισήμανα ότι δεν είναι κάτι το αμελητέο, όπως είπες... Είναι κάτι το σοβαρό, αν σε πιέζει στο μέτωπο.

Τώρα που το αγόρασες όμως και έγινε, προτείνω να πουλήσεις αυτό που έχεις και να βρεις κάτι άλλο στα μέτρα σου τώρα.

Το έχουν κάνει πάρα πολλοί. Ειδικά αυτοί που αγοράζουν από το ίντερνετ.

Δεν τους έκατσε καλά το κράνος, το πουλάνε και παίρνουν άλλο. Easy.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Freewind HJC FG-15 Kawasaki versys (650cc)

Δημοσιεύτηκε

νομίζω πως αν σου αφηνει ενα ελαφρυ κοκκινισμα που φευγει σε λιγο αφότου εχεις βγαλει το κρανος, δεν ειναι κακο. Το θεμα ειναι να μη το αισθανεσαι να σε σφιγγει ή να σε ποναει.

μπορει να κανω και λαθος βεβαια αλλά ετσι εχω ακουσει :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Sym Symphony sr Yamaha XT 600 (600cc)

Δημοσιεύτηκε

πωωωω κ εγω εχω τετοιο θεμα αλλα νομιζα οτι με τον καιρο θα στρωσει...μαλιστα με πιανει κ το κεφαλι μου μετα απο κανα 40 λεπτο!!! Οταν το δοκιμασα καθοταν τελειω ομως ρε φουστη.............................................

πωλειταιιιιιιι κρανοοοοοοςςςςς!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Την 1/2/2012 at 2:46 ΜΜ, το μέλος klab έγραψε:

Και εγω εχω παρει ενα κρανος και οταν το φοράω για κάνα 45 λεπτό μετα εχω μια κοκκινηλα αλλα δεν με ποναει

Πρεπει να το αλλαξω

Τροποποιήθηκε από τον Στρατος πριντζιος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cb1 + cbr600f (399cc) Shark vision r BMW R51 (500cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος Στρατος πριντζιος έγραψε:

Και εγω εχω παρει ενα κρανος και οταν το φοράω για κάνα 45 λεπτό μετα εχω μια κοκκινηλα αλλα δεν με ποναει

Πρεπει να το αλλαξω

αν ειναι καινουργιο το κρανος με το που ανοιξει λιγο η κοκκινιλα θα εξαφανιστει , αρκει οταν το φορας ωρες συνεχομενα να μην σε ενοχλει καθολου παντα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

πριν 4 ώρες, το μέλος Στρατος πριντζιος έγραψε:

Πρεπει να το αλλαξω

το κρανος που πηρες σου καθεται καλα στο κεφαλι, δοκιμασες και αλλα η οχι?

απο τη στιγμη που σου αφηνει σημαδι σημαινει πως σου ειναι λιγο στενο. πηγαινε στο μαγαζι που το πηρες και μιλα με τον υπευθυνο. 

αν γινεται, δοκιμασε διαφορα και παρε αυτο που σου καθεται καλυτερα δινοντας πισω αυτο που πηρες...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Daytona

Δημοσιεύτηκε

πριν 28 λεπτά, το μέλος noodles έγραψε:

αν γινεται, δοκιμασε διαφορα και παρε αυτο που σου καθεται καλυτερα δινοντας πισω αυτο που πηρες...

Ξέρεις μαγαζί που δέχεται πίσω κράνος φορεμένο; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα