Παναγιώτης Κ.

Κίνδυνοι Αναβάτη - Εκπαιδευτική σειρά (The Rider Risk Series)

48 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda NT 700 VA MV Agusta Turismo Veloce (798cc)

Δημοσιεύτηκε

Πολυ καλη δουλεια στα παιδια λενε πολλα χρησιμα πραγματα ! Ειδικα για τις πρωτες βοηθειες πρεπει να ειμαστε προετιμασμενοι. Αμα υπηρχαν και μαθηματα που γινονταν απο κοντα θα ηταν τελεια !

Ο Ερυθρός Σταυρός (στο λιμάνι) κάνει δωρεάν μαθήματα Α' βοηθειών και είναι πολύ χρήσιμα!!

Δεν είναι εξειδικευμένα σε ατυχήματα με μοτοσικλέτες αλλά καλύπτει με το παραπάνω ότι μας αφορά. :winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda

Δημοσιεύτηκε

ωραία θέματα ...............!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Pegaso Trail Pegasos ADV

Δημοσιεύτηκε

Απο χτές που είδα το βίντεο με τις πρώτες βοήθειες σκέφτομαι να πάρω και ένα μικρό κιτ φαρμακείο να υπάρχει στις εξορμήσεις!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLE

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Ωραίο ποστ, μόλις πήρα το δίπλωμα και πιστεύω θα με βοηθήσουν τα βίντεο να ξεψαρώσω λίγο (και να μάθω βέβαια).

Τροποποιήθηκε από τον Adnoctum

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
GeoRS/D Tracker (600cc) Arnette Πορτοκαλί KTM

Δημοσιεύτηκε

Από τα πιο χρήσιμα βιντεάκια...μπράβο ρε συ.Ειδικά αυτό με τις πρώτες βοήθειες.Δεν είχα σκεφτεί πολλά από αυτά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda FMX 650

Δημοσιεύτηκε

Απαντάω και γω για να το έχω στα "σημειωμένα" μου θέματα και να τα δω σιγά σιγα, φαίνονται χρήσιμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Earplugs???Γιατι???

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NC700XD '12

Δημοσιεύτηκε

Earplugs???Γιατι???

Με τον θόρυβο του αέρα αρχίζεις και νιώθεις ενόχληση μετά από κάποιο σημείο και μετά, χάνοντας σημαντικά την συγκέντρωση σου στην οδήγηση. Εκτός αυτού αρχίζουν και εμφανίζονται προβλήματα ακοής σταδιακά. Είναι αρκετά dΒ για το αυτί.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Με τον θόρυβο του αέρα αρχίζεις και νιώθεις ενόχληση μετά από κάποιο σημείο και μετά, χάνοντας σημαντικά την συγκέντρωση σου στην οδήγηση. Εκτός αυτού αρχίζουν και εμφανίζονται προβλήματα ακοής σταδιακά. Είναι αρκετά dΒ για το αυτί.

Ναι αλλά δεν πρέπει να ακους τι γίνεται γύρω σου??

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda FMX 650

Δημοσιεύτηκε

Ο θόρυβος που πειράζει περισσότερο είναι από τον αέρα και όχι από τον κινητήρα. Τις προάλλες πήγα πρώτη φορά μια σεβαστή απόσταση εκτός πόλης στο 2ο πόδι Χαλκιδικής, επειδή δεν έχω και ανεμοκάλυψη από τα 100-110 και πάνω άκουγα περισσότερο τον αέρα παρά τη μηχανή.Πριν μερικά χρόνια είχα δει ότι υπάρχουν ειδικές ωτοασπίδες που κόβουν περισσότερο αυτές τις συχνότητες και αφήνουν να περνάνε, όσο είναι δυνατόν, οι υπόλοιποι ήχοι (κινητήρες, κόρνες, κλπ).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Z750 06 Ducati multi 1200s (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

..ενω το σωστο στριψιμο ειναι οταν σπρωχνεις τα γκριπ αριστερα η δεξια ...μου ειναι πιο ευκολο απλα να στριβω με το βαρος, ειδικα μεσα στην κινηση.

παναγιωτη μπραβο για τα βιντεο.

Το countersteering γίνεται έτσι κι'αλλιώς ασυναίσθητα.Έχω ακούσει από φίλο που του είχα δώσει τη μοτό για βόλτα (ενώ οδηγούσε μέχρι τότε μόνο παπιά), μόλις κατέβηκε, να λέει ότι "ρε συ σ'αυτό πρέπει να στρίβεις ανάποδα"..Χωρίς να ξέρει τίποτα από γυροσκοπικά κτλ,ούτε εγώ βέβαια τότε.Του βγήκε ενστικτωδώς.Το λέει κ ο Keith Code :winking:.

Πολύ καλά τα βίντεο.Χρειάζονται σε όλους.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki V-Strom K9 Ducati MultiStrada (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Με ωτοασπίδες υπάρχει τεράστια διαφορά.

Για τα πρώτα 5' λες έκανα μ@λακία που τις έβαλα.

Στη συνέχεια ακούς τα πάντα, εκτός από τον αέρα.

Εγώ χρησιμοποιώ της Alpinestars.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NC700XD '12

Δημοσιεύτηκε

Ναι αλλά δεν πρέπει να ακους τι γίνεται γύρω σου??

Όπως είπαν οι προλαλήσαντες το βασικό είναι ο αέρας που σε κάνει κουδούνι. Επίσης το μυαλό μας δεν μπορεί να κάνει πολλά ταυτόχρονα. Ένας ξαφνικός ήχος μπορεί να σε οδηγήσει στη λάθος κίνηση, απόφαση... Όταν τρέχεις εννοείται.

Όταν κυκλοφορούμε σε αστικό περιβάλλον πρέπει να έχουμε πλήρη επίγνωση του περιβάλλοντος μας και να έχουμε τον έλεγχο. Που σημαίνει ότι και η ακοή πρέπει να λειτουργεί στο φουλ αλλά και μικρές ταχύτητες για να προλάβουμε να ελέγχουμε. Σπαστικό αλλά αναγκαίο αν θέλουμε άλλη μια μέρα με το διτροχάκι μας...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

μόλις τέλειωσα να βλέπω τα βίντεο για 3η φορά. Αν και είχα ήδη γεύση σε αρκετά λόγω ενασχόλησης με τη ποδηλασία εντούτοις τα βίντεο είχαν πολλά πράγματα που δε γνώριζα. Θενκς Παναγιώτη :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Versys (650cc) HJC RPHA 10+ Kawasaki Versys (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Θα τα δω αύριο πρώτα ο Θεός, ωραίο ξέθαμα θέματος!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha FJR1300 Honda VFR 1200 (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Το ξαναξεθαβω και εγω γιατι τετοια θεματα πρεπει να τα βλεπουμε και να τα ξαναβλεπουμε, ολο και κατι καινουργιο μαθαινουμε, ολο και κατι ξεχασμενο θυμομαστε.

Ποσο πισω ομως ειμαστε σαν χωρα, να παρει η ευχη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW GS 1100 R (1100cc)

Δημοσιεύτηκε

Πραγματικα πολυ χρησιμο και ουσιαστικο ! τα ειδα ολα και μαλλον θα τα ξαναδω !

Παντα μαθαινεις κατι καινουργιο ... :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NT 700 VA MV Agusta Turismo Veloce (798cc)

Δημοσιεύτηκε

Το είπα και το ξαναλέω...

Κάντε όλοι μαθήματα παροχής Α' βοηθειών!

Πάρτε σωστά, πιστοποιημένα (π.χ. κατά DIN 13164), κιτ Α' βοηθειών για όλα τα οχήματά σας! (κι ανοίξτε τα να δείτε και να μελετήσετε τι έχουν μέσα, μην ψάχνεστε όταν έρθει η κακιά η ώρα...)

Οι πρώτες βοήθειες είναι απίστευτα απλά πράγματα που είναι εξαιρετικά κρίμα να μην τα ξέρει κανείς και να μην σώσει μια ζωή ενώ μπορεί να το κάνει με τόση ευκολία! Άσχετα από τις μοτοσικλέτες, είναι γενικώς κρίμα να μην ξέρετε να παρέχετε πρώτες βοήθειες!

Εμένα μου χρειάστηκαν αυτές οι γνώσεις μία φορά μέχρι τώρα... στον γιο μου! Η αξία τους ανεκτίμητη!!!

Και για να μην ξεχνιόμαστε, περάστε μια βόλτα κι από εδώ: SMIDSY - Sorry Mate I Didn't See You

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Gilera 125 vx (200cc) KTM Adventure (990cc)

Δημοσιεύτηκε

πολυ καλη πρωτοβουλια πηραν οι τυποι...μακαρι να μπορουσα να το δω τωρα..

Ειχα δει ενα βιντεο με ολους τους κινδυνους που διατρεχει ενας αναβατης μεσα στην πολη και σε επαρχιακο δρομο...τον ειχαν κανει 3d και πραγματικα εκεινο το βιντεο σε προετοιμαζε για τα καλα...το ψαχνω 1,5 χρονο αλλα τιποτα..μακαρι να το βρω...ειναι απιστευτο βιντεο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB600F(Hornet) Honda Vfr (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Πολύ χρήσιμο post, εάν έχει κάποιος άλλος κάτι παρόμοιο ας το ανεβάσει...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος Αλλος Μέχρι ποσες? (....cc)

Δημοσιεύτηκε

Το είπα και το ξαναλέω...

Κάντε όλοι μαθήματα παροχής Α' βοηθειών!

Πάρτε σωστά, πιστοποιημένα (π.χ. κατά DIN 13164), κιτ Α' βοηθειών για όλα τα οχήματά σας! (κι ανοίξτε τα να δείτε και να μελετήσετε τι έχουν μέσα, μην ψάχνεστε όταν έρθει η κακιά η ώρα...)

Οι πρώτες βοήθειες είναι απίστευτα απλά πράγματα που είναι εξαιρετικά κρίμα να μην τα ξέρει κανείς και να μην σώσει μια ζωή ενώ μπορεί να το κάνει με τόση ευκολία! Άσχετα από τις μοτοσικλέτες, είναι γενικώς κρίμα να μην ξέρετε να παρέχετε πρώτες βοήθειες!

Τί μας λες τώρα ρε φίλε, πες μου κάναν τρόπο να βγάλω δυό άλογα παραπάνω που τα χρειάζομαι να μη μου την βγαίνει ο Λάκης στα φανάρια ναουμ'.....

Αλέξανδρε, σε λάθος χώρα ζεις, παρ' το χαμπάρι φίλε. Εδώ σχεδόν κανείς δεν έχει φαρμακείο, εσύ θές και DIN 13164, τρομάρα σου.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Κάπου πρέπει να έχει ξαναπαίξει παλιότερα αλλά ας μπει και εδώ, να γίνει και UP το θεματάκι τώρα που πολλοί ξυπνάνε από την χειμερία νάρκη.........

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα