ALX™

Φώτα Η τοποθετηση προβολεων κ' γενικως ο εξτρα φωτισμος

17 μηνύματα σε αυτό το θέμα

BMW boGSer 1150

Δημοσιεύτηκε

Επειδη πρωτη φορα στην ζωη μου βαζω προβολακια σε οχημα μου (ειτε μοτοσυκλετα λεγεται αυτο,ειτε αυτοκινητο) μου ηρθε κατι που ειχα ακουσει πολυ παλια,οτι τα προβολια λεει ειναι παρανομα και μπορουν να σε γραψουν αν τα εχεις εκτος κι αν δεν τ αναβεις wacko.gif (αν τα εχεις και δεν τα αναβεις τι τα βαλες? :think: )

Καπου ψαχνοντας για τους προβολεις,(σε ξενα σαιτ που πιθανοτατα σε εκεινες τις χωρες να παιζει αλλη νομοθεσια) ειδα πως υπαρχουν approuved και only off road use.

Tωρα...τι διαφορα εχουν αυτα τα ειδη και ποια ειναι ποια,...ποιος θα μας το πει?Και αντε εμεις το μαθαμε και το ξερουμε...ο μπουρτζοβλαχος Τροχαιος που θα μας σταματησει και θα θελει να μας γραψει πως θα το ξερει? :think:

Οι προβολεις ομιχλης που εχουν ως εξτρα οι διαφορες εταιριες αυτοκινητων στην "πλουσια" εκδοση του ταδε μοντελου,ειναι νομιμοι?

Κι αυτοι που βαζουμε μονοι μας (που ειναι fog lights) ειναι παρανομοι?

Τι γνωριζετε για το θεμα ρε παιδια?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
BMW gs Shoei Hornet-DS

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

..Δεν ειναι παρανομοι..Παρανομη μπορει να ειναι η ΧΡΗΣΗ! τους, οταν δλδ χρησιμοποιουνται σε συνθηκες που δεν συντρεχει λογος χρησης τους!

..Δλδ,αν ΔΕΝ! βρεχει, εχει ομιχλη,καταχνια κλπ,και τους εχεις αναμενους,τοτε,και μονον! εισαι παρανομος!

..Τωρα βεβαια,σε μοτοσυκλετα,δεν νομιζω οτι θα πει κανενας τιποτα,για οποιαδηποτε στιγμη..

..Εδω εγω, και στο αυτοκινητο τους εχω μονιμα αναμμενους(για να βλεπω καλυτερα λακουβες, πεζοδρομια και αλλα "ομορφα " που ειναι "στολισμενοι" οι δρομοι μας)και ποτε κανεις δεν μου ειπε τιποτα..

Τροποποιήθηκε από τον black_hawk

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW boGSer 1150

Δημοσιεύτηκε

Τι ισχυει ρωτησα,οχι αν σου ειπε κανεις τιποτα! :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW gs Shoei Hornet-DS

Δημοσιεύτηκε

..Απαντησα στην πρωτη παραγραφο!! :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
YZF R1 2004 KAWASAKI KH 500

Δημοσιεύτηκε

Τι μας κάνεις να ψάχνουμε ......

(Γιατί πολλοί θα τα δουν και κανένας δεν θα το ψάξει - Ελλάδα είμαστε)

Δεν υπάρχει πρόβλημα - ΚΟΚ Ν. 2696/1999 σελ. 93 - 94, φωτισμός δικύκλων/τρικύκλων κλπ

http://www.ydt.gr/main/Section.jsp?SectionID=10167

Φωτογραφίες περιμένουμε ..........

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW gs Shoei Hornet-DS

Δημοσιεύτηκε

...Aντιγραφω..(Για οσους βαριουνται να ψαξουν! :grin: )

"..Αν υπαρχουν φωτα ομιχλης,συμφωνα με αυτα που οριζονται στο αρθρο 69 του παροντος Κωδικα,πρεπει να χρησιμοποιουνται μονο σε περιπτωση ομιχλης,χιονοπτωσης 'η καταρρακτωδους βροχης,μονα τους 'η μαζι με τα φωτα διασταυρωσης.Τα φωτα αυτα επιτρεπεται να χρησιμοποιουνται σε στενους ελικοειδεις οδους και αν δεν συντρεχουν οι πιο πανω προυποθεσεις"

..Αρα,μια χαρα ειμαστε!! :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha FZ1 FAZER 06 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Πολύ γέλιο λέμε....

Εδώ οι περισσότεροι έχουν ξεσκιστεί να φορέσουν ξετάπωτες Ακράπες και μας έπιασε ο πόνος αν είναι νόμιμα τα εξτρά σποτάκια..... :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW gs Shoei Hornet-DS

Δημοσιεύτηκε

..Γελιο,γελιο...συμφωνοι!Αλλα,οταν ερχεται ο "λογαριασμος", αρχιζουν οι "κλαψες"!!.. :lipssealed:

.. Και "η φαση" ειναι,οτι οι...."ξεταπωτες ακραπες"ειν'αυτοι που "τσιριζουν" πιο πολυ!! :grin:

:what:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Gilera DNA Gilera Ferro (850cc)

Δημοσιεύτηκε

Παράνομο δε νομίζω ειδικά στη μοτοσικλέτα να είναι οι προβολείς και ο φωτισμός.... :/ .... Έχω 13 λάμπες νέον, 2 νέον καλώδια, 130 Led και 4 στρόμπο... Περνάω μπροστά από το πεδίο του Άρεως με 3 κλούβες και 2 περιπολικά και το αποτέλεσμα είναι να κοιτάνε με ανοιχτό το στόμα... Σπάνια να σε γράψουν πιστεύω για φωτισμό... Πρέπει το smurf να είναι πολύ στραβόξυλο και μιλάμε για μικρές πιθανότητες.... :bye:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki

Δημοσιεύτηκε

"..Αν υπαρχουν φωτα ομιχλης,συμφωνα με αυτα που οριζονται στο αρθρο 69 του παροντος Κωδικα,πρεπει να χρησιμοποιουνται μονο σε περιπτωση ομιχλης,χιονοπτωσης 'η καταρρακτωδους βροχης,μονα τους 'η μαζι με τα φωτα διασταυρωσης.Τα φωτα αυτα επιτρεπεται να χρησιμοποιουνται σε στενους ελικοειδεις οδους και αν δεν συντρεχουν οι πιο πανω προυποθεσεις"

<{POST_SNAPBACK}>

:_thumbsup:

Αυτό σημαινει αυτόματα ότι εσυ ΔΕΝ εισαι νομιμος αναβοντας οποτεδηποτε ότι λαμπα εχεις και δεν εχεις για να βλέπεις τις κακοτοπιες :P

Αυτό ισχυει κυριως για όσους τη νυχτα αναβουν μόνο τους ομίχλης , ετσι για ''μαγκια'' . Και φυσικα εξαρτωνται από τα φωτα των άλλων για να δουν και φυσικα δε γινονται ορατοι από τους άλλους . :kaaaala:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Shoei GT-AIR

Δημοσιεύτηκε

Παράνομο δε νομίζω ειδικά στη μοτοσικλέτα να είναι οι προβολείς και ο φωτισμός.... :/ .... Έχω 13 λάμπες νέον, 2 νέον καλώδια, 130 Led και 4 στρόμπο...

Τωρα μολις ειδα το θεμα

Οταν λες 4 στρομπα τι εννοεις.Ειναι σαν κι αυτα που εχουν τα ποδηλατα;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

Περιμενε να σου απαντησει! :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia pegaso ie Aprilia caponord (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Προβολάκια υπάρχουν δυο ειδών .

Ομίχλης , με δέσμη 60ο

Off road με δέσμη 12ο

και ναι απαγορεύεται η χρήση τους εάν δεν υπάρχει ομίχλη .

αλλά δεν νομίζω να σε γράψουν , εγώ στον Pegaso τα έχω για φώτα ημέρας . :whistling: :whistling:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW boGSer 1150

Δημοσιεύτηκε

Ρε τυμβωρύχοι! Που ξεθάψατε 5 ετών τόπικ? :2funny:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

Όλα αυτά τα προβολάκια, δεν ξεσκίζουν την μπαταρία και τον ανορθωτή?? Αν έχεις αναμμένα φώτα, προβολάκια, φλας να δουλεύει, φρένο να είναι πατημένο και βεντιλατέρ σε λειτουργία, νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα. Είναι έτσι?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 690 smc Honda turbo nikel (3,14cc)

Δημοσιεύτηκε

εγώ πάντως θέλω φώτο από τον άλλο με τα φωτάκια

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW boGSer 1150

Δημοσιεύτηκε

Όλα αυτά τα προβολάκια, δεν ξεσκίζουν την μπαταρία και τον ανορθωτή?? Αν έχεις αναμμένα φώτα, προβολάκια, φλας να δουλεύει, φρένο να είναι πατημένο και βεντιλατέρ σε λειτουργία, νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα. Είναι έτσι?

Τα BMW ειδικά, δεν έχουν πρόβλημα. Με 600W γεννήτρια και 19Amh μπαταρία (στο 1150 τουλάχιστον) δεν νιώθει λέμε! :_rock-on:

Άλλα μηχανάκια με μικρότερες γεννήτριες, λογικά θα έχουν πρόβλημα αν τα πλακώσεις στα προβόλια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα