City 12

Να παρω HORNET πρωτη μεγαλη μηχανη.

40 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσιεύτηκε

Καλησπερα σε ολους, Θα ηθελα μια γνωμη πανω στον προβληματισμο μου. Οδηγω περιπου 12 χρονια παπια τα τελευταια 67 χρονια το innova, με ενα δειαλειμμα 2 χρονων που ειχα ενα sherrow 225. Αποφασισα λοιπον να παρω κατι μεγαλο. Θα κινουμαι 80% πολη 20% κοντινες εξορμησεις. Ξεκινησα να παρω ΜΤ 03 το εχει ενας φιλος το πηγα 2-3 βολτες μου εκατσε καλα και μου αρεσε αλλα αυτο που σκεφτηκα μετα ειναι μην παθω αυτο που επαθε ο φιλος να το βαρεθω και να μη μου φτανει. το εψαξα λιγο και με το Εrn 650 αλλα με abs , δε βρηκα κατι που με ενθουσιαζει σχεση τιμη-κατασταση-extras.Ετσι ενα πρωι αρχισα να ψαχνω για hornet μετα του 07 με abs και βρηκα καποιες καλες περιπτωσεις. Προβληματιζομαι ομως ως προς τα εξης:

1. Θα το μαθω γρηγορα ή θα φαω τα μουτρα μου(πολλα τα αλογα Αρη)

2. θα με βολεψει μεσα στην πολη που θα κανω καθε μερα 20-30 km ή θα βλαστημαω την ωρα και τη στιγμη

3.Το συστηνεται σαν πρωτη μηχανη

4. Κοστος συντηρησης βενζινης εχει μεγαλη διαφορα απο mt03 και ern.

Παντως μου αρεσει πολυ εξωτερικα το hornet.

Οποιος μπορει να βοηθησει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Ducati 800ss Shoei XR 1000 Ducati 1098r (1098cc)

Δημοσιεύτηκε

αλλα 20 και 100αρισες...ζωη να εχεις...τι να πω...αν ισχιουν αυτα και δεν εισαι 16 και θελεις r1 καλοριζικο τοτε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Σκυλι το innova... 67 χρονια φιλε, πρεπει να του εχεις πιει το αιμα !!! :thumbsup:

Για τα υπολοιπα, ειμαι της αποψης πως παρ'ολο που εχεις εμπειρια αλλα οχι σε μεγαλες μηχανες, να περιοριστεις σε καποιο μεσαιας ιπποδυναμης, με ελαστικο ροπατο κινητηρα.... θα σου μαθει αρκετα και θα κινεισαι αξιοπρεπεστατα, χωρις να ξεσκιζεις παππουτσια σε αλλαγες ταχυτητων.

Μεταξυ ολων οσων ανεφερες, τεινω προς το ER6n/f.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cbf (250cc) HJC HQ-1 Carbon Bimota Delirio

Δημοσιεύτηκε

Να το πάρεις... :surrender:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Ειναι το Innova τοσο παλιο μηχανακι? :_unsure:

67 χρονων? :_zeppelin:

Τροποποιήθηκε από τον manosamos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha ΧΤ Honda NSR (500cc)

Δημοσιεύτηκε

ΠΑρτο φιλε..!! αλλα παρε εκεινο με το ΑΒS ... εγω ανεβει απανω 69 κιλα ειμαι και μπορουσα ν τη κουμανταρω .. δεν οδηγησα φυσικα αλλα ανεβηκα και στη εθνικη χαλαρα 140.... Πολυ καλα κρατιματα ,ασφαλεια και το πιο δυνατο Street Naked... 100 αλογα κανενα αλλο δεν εχει ιδιας κατηγοριας...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha fazer s2 Suzuki /GSX-S/BusaGen2

Δημοσιεύτηκε

Nα το παρεις και ξερεις ενα πραγμα! ΑΥΤΗ η εκδοση ειναι η καλυτερη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati Multistrada (1200cc) SHARK RACE R PRO Ducati Desmosedici RR

Δημοσιεύτηκε

Να το πάρεις,πολύ καλό_thumbsup.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cb hornet 2006 Nolan X-Lite X-801r

Δημοσιεύτηκε

Nα το παρεις και ξερεις ενα πραγμα! ΑΥΤΗ η εκδοση ειναι η καλυτερη.

πες μου καλορίζικο φίλε μου.

σήμερα το αγόρασα το συγκεκριμένο :whistling:

και όχι απλα το ίδιο αλλά αυτό ακριβώς :cheers:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha fazer s2 Suzuki /GSX-S/BusaGen2

Δημοσιεύτηκε

KΑΛΟΡΙΖΙΚΟ!! :serenade: Παω να παιξω τζοκερ!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cb hornet 2006 Nolan X-Lite X-801r

Δημοσιεύτηκε

πάρε το er/6 για αρχή.

είναι γαμώ τις μοτό για τα λεφτά της.

με τρια χιλιάρικα πήρες ένα τζάμι er

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1758469/

λοιπόν αυτό το παιδί που το πουλάει είναι αθηναίος απλά δουλεύει σε νησί και απο μέρα σε μέρα έρχεται(έχουν απεργία τα καράβια και έχει κολήσει),ήτανε να το πάρω αλλά προτίμησα το χορνετάκι.

γιά χτύπα του κανένα τηλ. καλό φαίνεται το συγκεκριμένο.

να ξεκαθαρίσω ότι μόνο στο τηλ του έχω μιλήσει δεν τον ξέρω προσωπικά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki max 100 (125cc) Shoei XR 1000 Yamaha R1 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

επειδη ο πατερας μου εχει το hornet του 07 σε χρυσο θα σου πω λιγα πραγματα.

1. δεν θα φας τα μουτρα σου ο πατερας μου απο παπια και μια xt125 πηγε απευθειας στο hornet και το οδηγαει μια χαρα και δεν εχει ουτε γρατζουνια.

2. ενφανισιακα ειναι τελειο και πολυ καλο για εξωρμησεις.

3.εχει μονο ενα κατα μεσα στην πολη και επειδη λες οτι το θες περισσοτερο για μετακινησεις μεσα στην πολη δεν ειναι καθολου οικονομικο. με 19λιτρα 150χλμ περιπου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

επειδη ο πατερας μου εχει το hornet του 07 σε χρυσο θα σου πω λιγα πραγματα.

1. δεν θα φας τα μουτρα σου ο πατερας μου απο παπια και μια xt125 πηγε απευθειας στο hornet και το οδηγαει μια χαρα και δεν εχει ουτε γρατζουνια.

2. ενφανισιακα ειναι τελειο και πολυ καλο για εξωρμησεις.

3.εχει μονο ενα κατα μεσα στην πολη και επειδη λες οτι το θες περισσοτερο για μετακινησεις μεσα στην πολη δεν ειναι καθολου οικονομικο. με 19λιτρα 150χλμ περιπου.

13lt στα 100km,αυτο με βγαζει εκτος απο τη σκεψη να το παρω. τρελλα λεφτα σε βενζινες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia pegaso trail (660cc) Hjc is-17 KTM adventure (1190cc)

Δημοσιεύτηκε

67 χρονια το innova; :rolleyes:

23tjm9k.jpg

θα με βολεψει μεσα στην πολη που θα κανω καθε μερα 20-30 km ή θα βλαστημαω την ωρα και τη στιγμη

για ευνοητους λογους το hornet μεσα στην πολη δεν ειναι οτι καλυτερο ..αν κινησε στην πολη εννοω, οχι πηγαινε ελα στην δουλεια.

Παντως σκεψου και το θεμα συντηρηση. Ειδικα το χορνετ καιει πολυ ..μετα απο το παπι θα σου φανει πολυ.

Γνωμη μου να το παρεις ..αλλα μην δωσεις το παπι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

13lt στα 100km,αυτο με βγαζει εκτος απο τη σκεψη να το παρω. τρελλα λεφτα σε βενζινες

Τι λετε ρε παιδια? :scared:

Κοντα στα 10l/100km ειμαι εγω με το FZ1S , το πιο λογικο για το μοτορι που λετε ειναι γυρω στα 7-8l/100km στην πολη.Εκτος και αν μιλατε για την εκδοση με καρμπυρατερ που και παλι ειναι υπερβολικο νουμερο τα 13l/100km.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τελικά δεν μας είπε ο "φ'ιλος μας", ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙ;;; :uglystupid2:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
EXC-Address Beta Enduro RR (350cc)

Δημοσιεύτηκε

Μαλλον θελει να πει 6-7 χρονια οτι το εχει το ιννοβαtooth.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Crypton X KTM

Δημοσιεύτηκε

Μαλλον θελει να πει 6-7 χρονια οτι το εχει το ιννοβαtooth.gif

Με προλαβες Ηλια...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μάλλον θέλει να πει...

TROLL TROLL TROLL TROLLεϊ...:D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αντι να γίνει θέμα η μηχανή έγινε θέμα το 67 χρονια αντι για 6 7 χρόνια που ήθελα να γραψω.ΗΜΑΡΤΟΝ. Καμμιά βοήθεια κανένας για την κατανάλωση του Hornet μέσα στην πόλη μπορεί να δώσει?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR F4 ( 1999 ) Honda CBR F4 (600cc)

Δημοσιεύτηκε

Πάρτο αλλά με προσωχή...

Είνε πανεύκολο μηχανάκι στην οδίγηση όσες φωρές έχω πάρει βόλτα μιας φίλης σκεύτομε πως "πρέπει" να πάρω κι εγώ ένα για μέσα στην πόλη και οχι μόνο...

Έχει αρκετά ελαστικό μοτέρ "τραβάει" απο χαμιλά ΌΛΕΣ τις ταχύτητες και το ξέσπασμά του το έχει,αν θυμάμε καλα, στις 6500 η στις 7000 στροφές εκεί γήνετε άλλη μηχανη... :whistling:

Κάπου είχα διαβάσει ότι βγάζει 18-19 χλμ ανα λίτρο αλλά δέν ξέρω σήγουρα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB600F4 HORNET Laverda 1000 JOTA (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Τι λετε ρε παιδια? :scared:

Κοντα στα 10l/100km ειμαι εγω με το FZ1S , το πιο λογικο για το μοτορι που λετε ειναι γυρω στα 7-8l/100km στην πολη.Εκτος και αν μιλατε για την εκδοση με καρμπυρατερ που και παλι ειναι υπερβολικο νουμερο τα 13l/100km.

Δεν ξέρω πως οδηγάει ο άνθρωπος που κάνει 150 χλμ με 19λίτρα και πού, αλλά εγώ κάνω 200 - 220 χλμ μέχρι την ρεζέρβα (13.5 λίτρα), μέσα στην πόλη, ανάλογα με το πόσο χώρο έχω να ανοίξω το γκάζι. Έξω από αυτήν, γράφει και 250 χλμ μέχρι την ρεζέρβα (π.χ. 36ωρο του 2010). Χειρότερη κατανάλωση, Βόλος - Αθήνα, σε 2 ώρες, όπου βάρεσε ρεζέρβα στα 160 χλμ.

Μήπως αυτό που κάνει 150 χλμ με 19 λίτρα έχει τίποτε "προβληματάκια" σε τροφοδσία; Μπουζί και φίλτρο αέρα έχει αλλάξει ποτέ;

Κατά τα υπόλοιπα, κυκλοφορώ κάθε μέρα με ένα του 2004 (65000 χλμ μέχρι τώρα). Πανεύκολο μέσα στην πόλη, καλό ακόμη και στο ταξίδι δικάβαλλο. Το μοντέλο που κοιτάς (2007) είναι πολύ καλύτερο λόγω μικρότερου βάρους και νεώτερου κινητήρα.

Να το πάρεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δεν ξέρω πως οδηγάει ο άνθρωπος που κάνει 150 χλμ με 19λίτρα και πού, αλλά εγώ κάνω 200 - 220 χλμ μέχρι την ρεζέρβα (13.5 λίτρα), μέσα στην πόλη, ανάλογα με το πόσο χώρο έχω να ανοίξω το γκάζι. Έξω από αυτήν, γράφει και 250 χλμ μέχρι την ρεζέρβα (π.χ. 36ωρο του 2010). Χειρότερη κατανάλωση, Βόλος - Αθήνα, σε 2 ώρες, όπου βάρεσε ρεζέρβα στα 160 χλμ.

Μήπως αυτό που κάνει 150 χλμ με 19 λίτρα έχει τίποτε "προβληματάκια" σε τροφοδσία; Μπουζί και φίλτρο αέρα έχει αλλάξει ποτέ;

Κατά τα υπόλοιπα, κυκλοφορώ κάθε μέρα με ένα του 2004 (65000 χλμ μέχρι τώρα). Πανεύκολο μέσα στην πόλη, καλό ακόμη και στο ταξίδι δικάβαλλο. Το μοντέλο που κοιτάς (2007) είναι πολύ καλύτερο λόγω μικρότερου βάρους και νεώτερου κινητήρα.

Να το πάρεις.

παιδια οτι μου ειπε ο πατερας μου θα ξαναρωτησω σε λιγο.

χαλαει τοσα περιπου γιατι παει στην δουλεια του καθε μερα που ειναι κοντα στο κεντρο κι ετσι δεν εχει πολυ δρομο για να ανοιξει και ειναι συναιχεια πρωτη δευτερα και λιγο και τριτη.

δεν εχει το παλιο ειναι του 2007 το χρυσαφι οριστε ενα δειγμα ειναι ολα μια χαρα και με προσφατο σερβις εχουν αλλαχτει και μπουζει και φοραει αν θυμαμαι καλα φιλτρο pipercross

ισως δεν ακουσα καλα αλλα ισχυει οτι δεν ειναι καθολου οικονομικο μεσα στην πολη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

γραψε λαθος ενα ντεποζιτο χωρις την ρεζερβα κανει 160χλμ περιπου μεσα στην πολη με πρωτη και δευτερα (χωρις την ρεζερβα ειναι 16λιτρα)

το εψαξα λιγο κι αλλοι τα ιδια λενε με ενα ντεποζιτο χωρις την ρεζερβα κανει 160χλμ μεσα στη πολη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati monster 696 MV Agusta brutal

Δημοσιεύτηκε

ΠΑρτο φιλε..!! αλλα παρε εκεινο με το ΑΒS ... εγω ανεβει απανω 69 κιλα ειμαι και μπορουσα ν τη κουμανταρω .. δεν οδηγησα φυσικα αλλα ανεβηκα και στη εθνικη χαλαρα 140.... Πολυ καλα κρατιματα ,ασφαλεια και το πιο δυνατο Street Naked... 100 αλογα κανενα αλλο δεν εχει ιδιας κατηγοριας...

street triple που είναι και καλύτερο και πιο όμορφο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα