themata

TDM 900 Yamaha TDM 900 > Απενεργοποίηση πτερυγίου φίλτρου αέρα <

40 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Αλλος

Δημοσιεύτηκε

Ειχε και το hayabusa τετοια ιστορια αλλα, εχω την αισθηση, οτι αυτο υποτιθεται πως βελτιωνε τη ροπη στις χαμηλες στροφες. Πώς λογου χαρη το R1 εχει μεταβαλλομενου μηκους αυλους εισαγωγης, κατι αντιστοιχο.

Εν πασηνπεριπτωσει, περιμενουμε νεοτερα απο το τεστ. :_thumbsup:

Για εξηγησε το Γιωργη.

Πως δουλευει αυτο?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
EXC-Address Beta Enduro RR (350cc)

Δημοσιεύτηκε

Αν στο TDM (στο VFR ειναι κλειστη)η θυριδα/κλαπετο ειναι ανοιχτη και το καλωδιο που αφαιρεις ειναι οντως για την οδηγια ανοιξε/κλεισε,τοτε δεν χρειαζετε να αφαιρεσεις το καλωδιο απο την ηλεκτρονικη παρα μονο να βγαλεις το λαστιχενιο σωλινακι και τελιωσες...:meeting:

Αρα εξακολουθω να πιστευω οτι η αφαιρεση του καλωδιου εχει αλο σκοπο....:winking:

think.gifthink.gif μμμ ναι, αρα και εγω εξακολουθω να λεω πως εχει βαση αυτο που λες..... και μαλιστα αρχιζω να το πιστευω και εγω....

Μου βαζεις μικροβιο τωρα μεγαλε...... ranting.gif

θα με βαλεις αυριο να κατεβω στην μηχανη και να λυσω πλαστικα και ντεποζιτα για να κανω και τους δυο συνδιασμους για να δουμε τι ισχυει τελικα....

Πω ρε φιλε τι θες ποσταρεις;tooth.gif

Εντιτ: Μισο να ανοιξω τα manual μπας και αναφερει κατι_thumbsup.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Λοιπον δεν μπορω να δωσω κατι παραπανω παρα μονο αυτο...

Αν και δεν λεει τελικα και πολλα αυτο..

airintake.png

Βαση και των υπολοιπων σχεδιων ( δεν τα ποσταρω γιατι θα χασουμε την μπαλα κυριολεκτικα) Το air intake solenoid ενωνεται με το fuel cut solenoid..... τι καταλαβατε; μαλλον τιποτα ε; και εγω τα εχω χασει παντως...

Το κακο ειναι οτι μεταξυ ηλεκτρολογικου σχεδιου και εικονων ( πως ειναι το καθενα και πως ενωνεται) δεν βγαινει ακρη/δεν μπορει να γινει παραλληλισμος

Ηλεκτολογικα το air intake solenoid ενωνεται με το all system solenoid και πηγαινουν προς τον γενικο διακοπτη και απο εκει στην τρομπα βενζινης, συστημα ψεκασμου, αισθητηρα Ο2

Αν αφαιρεσουμε λοιπον αυτο το καλωδιο (καφε/μαυρο) κοβουμε την τροφοδοσια ρευματος στο air intake solenoid, αρα λογικα δεν δινει εντολη να ανοιξει/κλεισει το κλαπετο.....

Βασικα εγω αυτο καταλαβα... αν και ακομα εχω την εντυπωση πως το ολο συστημα του κλαπετου ειναι ολο μηχανικο και οχι ηλεκτρομηχανικο....

μετα απο 1ωρα + με αυτο το διαγραμμα

fueldiagram.png

ta ματια μου εχουν γινει τετραγωνα..surrender.gif

αν εχω χρονο αυριο θα λυσω τα πλαστικα να το επιβεβαιωσουμε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM (900cc) HJC FG-ST CRUCIAL MC1 Yamaha ??? (<1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Ηλία προφανώς είναι ηλεκτρομηχανικη η λειτουργια του πτερυγίου. Εγω σημερα διέκρινα διαφορα σε σχεση με πριν, αρά "κάτι" έγινε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT 600 2KF Suzuki GS (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Ηλια το συστημα που ανοιγο-κλεινει το κλαπετο ειναι 100% μηχανικο και δουλευει με υποπιεση.

Το οτι συνεργαζεται με το συστημα τροφοδοσιας ειναι λογικο.

Αμα δεις το ολο συστημα ψεκασμου με τα δεκαδες σωληνακια τις διακλαδωσεις τις βαλβιδες ,αισθτηρες κτλ. θα παθεις συγκοπη.:_zeppelin:

Τα ελυσα προσφατα για μια αλλαγη αισθητηρα και αμα δεν καθομουνα υπομονετικα να βαζω παντου σημαδακια για το πιο σωληνακι παει που ακομα εκει θα ημουν να αναρωτιεμαι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ηλία προφανώς είναι ηλεκτρομηχανικη η λειτουργια του πτερυγίου. Εγω σημερα διέκρινα διαφορα σε σχεση με πριν, αρά "κάτι" έγινε

Σιγουρα κατι εγινε, δεν χωραει αμφιβολια πανω σε αυτο... και σιγουρα, για να το λεει ο jbx ισχυει. Απλα οπως λεει ο Κωστας και βλεποντας και το ηλεκτρολογικο σχεδιο αυτα τα δυο δειχνουν να μην εχουν τοση σχεση... μεταξυ τους. Για αυτο λεω οτι θα λυσω αυριο ολα τα πλαστικα και θα κανω και τις δυο ''μοντες'' ξεχωριστα να δω τι γινεται τελικα..._thumbsup.gif

Ηλια το συστημα που ανοιγο-κλεινει το κλαπετο ειναι 100% μηχανικο και δουλευει με υποπιεση.

Το οτι συνεργαζεται με το συστημα τροφοδοσιας ειναι λογικο.

Αμα δεις το ολο συστημα ψεκασμου με τα δεκαδες σωληνακια τις διακλαδωσεις τις βαλβιδες ,αισθτηρες κτλ. θα παθεις συγκοπη.:_zeppelin:

Τα ελυσα προσφατα για μια αλλαγη αισθητηρα και αμα δεν καθομουνα υπομονετικα να βαζω παντου σημαδακια για το πιο σωληνακι παει που ακομα εκει θα ημουν να αναρωτιεμαι.

To εχω δει, εστω το μεγαλυτερο κομματι... εχω λυσει την μπεκιερα για να την καθαρισω και ξερω...οντως πακετακι καλοtooth.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πραγματικά είμαι περίεργος τί θα φανεί

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Το λοιπον..... απο οτι εδειξε η αυτοψια, η αφαιρεση του καλωδίου Νο8 (καφε/μαυρο) κανει την ιδια ακριβως δουλεια, με το να ταπωσεις το σωληνακι της υποπιεσης..(παλιος τροπος)

Εκανα μια πολυ μικρη βολτα και καποια διαφορα παραπανω δεν ειδα ( σε σχεση με το σωληνακι που ειχα αφαιρεσει εγω παλια). Βεβαια πιο μετα θα κανω μια διαδρομη μεγαλυτερη οποτε αν υπαρχει διαφορα θα την δω εκει.

Λοιπον σαν διαδικασια τωρα....

Ειχα πει στον Παναγιωτη οτι αυτη ειναι πιο ευκολη (φαινομενικα) διαδικασια σε σχεση με τον παλιο τροπο ( βγαλε 2 πλαστικα +2 μικρα καλυματα+ ντεποζιτο), αλλα το ειπα γιατι ετσι νομιζα.

Τωρα λοιπον εχω να πω πως σαν διαδικασια θα το κανεις πιο γρηγορα με τον παλιο τροπο, παρα με τον καινουριο, μιας και τωρα μπλεκεις με καλωδια της ecu και οπως και να εχει ειναι πιο ''λεπτοδουλεια'' . Και το λεω με σιγουρια, μιας και δεν ανοιξα πρωτη φορα το μηχανακι... το εχω κανει απειρες φορες ( για δικα μου θεματα,μελετης πιο πολυ) οποτε ξερω καλα την διαδικασια και την σειρα του βαλε βγαλε/κουμπωσε._thumbsup.gif

Τωρα βεβαια εγω δεν ειμαι συνηθισμενος στο να ξεφυσωνω πλεξουδες και Pins οποτε περι ορεξεως....

mission accomplished που λενε και στο χωριο μου_zeppelin.gif. Ιδιο αποτελεσμα λοιπον με δυο διαφορετικους τροπους.

Και απο οτι δειχνει το αποτελεσμα ( θα ξαναποσταρω αγοτερα) μαλλον δεν εχουν σχεση τα μιγματα....(δυστυχωςtooth.gif)

Για την επιστημη ρε γαμωτοdrunk.gif

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος για Χίο.. Triumph Speed Triple.. (1050cc)

Δημοσιεύτηκε

Πως όμως πιστοποιούμε και εξασφαλίζουμε οτι ή πεταλούδα στο φίλτρο αέρα θα παραμένει ανοικτή? Όταν είναι σβηστό το μηχανάκι, είναι σίγουρα ανοικτή?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha WR-250R Marushin

Δημοσιεύτηκε

Εγω σημερα διέκρινα διαφορα σε σχεση με πριν, αρά "κάτι" έγινε

Τι έγινε;

-Πήρε ροπούλα στα χαμηλά;

-βελτιώθηκε ο ήχος;

-βελτιώθηκε η απόκριση;

και μια θεωρητική: Αν «κάτι» έγινε στο TDM-900, τι πιστεύετε ότι θα γίνει στο δικό μου 250άρι; Η αίσθηση θα είναι περισσότερο «κάτι» ή λιγότερο «κάτι» ;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Πως όμως πιστοποιούμε και εξασφαλίζουμε οτι ή πεταλούδα στο φίλτρο αέρα θα παραμένει ανοικτή? Όταν είναι σβηστό το μηχανάκι, είναι σίγουρα ανοικτή?

Λοιπον αν δεν πειραξουμε τιποτα...(εργοστασιακες ρυθμισεις)...

Οταν ο κινητηρας ειναι σβηστος το κλαπετο ειναι ανοιχτο...Μολις πατησουμε μιζα και τεθει σε λειτουργια ο κινητηρας τοτε το κλαπετο κλεινει...

Μολις ανοιξουμε το γκαζι πανω απο τις 4000 στρ. τοτε ανοιγει ''αυτοματα'' και μολις οι στροφες ξαναπεσουν κατω απο 4000 τοτε ξανακλεινει την διοδο.

Καταργωντας το καλωδιο αυτο, ή το σωληνακι απο το φιλτροκουτι, το αποτελεσμα ειναι να παραμενει ΜΟΝΙΜΩΣ ανοιχτο ανεξαρτητου στροφων κινητηρα.:)

Τα εκανα και σημερα ολα σαν διαδιακασιες για να επιβεβαιωσω αυτα που γνωριζα/εγραφα...

Τα παραπανω ισχυουν επι λεξη :)_thumbsup.gif

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τι έγινε;

-Πήρε ροπούλα στα χαμηλά;

-βελτιώθηκε ο ήχος;

-βελτιώθηκε η απόκριση;

και μια θεωρητική: Αν «κάτι» έγινε στο TDM-900, τι πιστεύετε ότι θα γίνει στο δικό μου 250άρι; Η αίσθηση θα είναι περισσότερο «κάτι» ή λιγότερο «κάτι» ;

όπως εγραψα στο 1ο ποστ μου

"το δοκίμασα και η διαφορα στις χαμηλες 2-2500 σαλ είναι αισθητη αφου η λειτουργια του κινητηρα ειναι πιο "γλυκια" χωρις κομπιάσματα

πραγμα στο οποίο πασχουν τα TDM χωρις after market εξατμισεις."

δλδ υπάρχει στις λιγες σ.α.λ. εκει που πριν το TDM κόμπιαζε πλεον αναπνει καλύτερα, τιποτα περισσοτερο

μην φανταστεις αλλες διαφορες

@ΗΛΙΑΣ: Κατατοπιστικοτατος! :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

@ΗΛΙΑΣ: Κατατοπιστικοτατος! :_thumbsup:

Ευχαριστω συναδελφεbiggrin.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος για Χίο.. Triumph Speed Triple.. (1050cc)

Δημοσιεύτηκε

Ευχαριστω συναδελφεbiggrin.gif

Τα θέλει ο κ@λ@ς σας, παλιο κάγκουρες....

gaytdmpost.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

τόσο κόπο έκανε, μόνο το λύσε-δέσε να σκεφτείς...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα