Maggellanos

Ταξίδια-Εξωτερικό Οι Δρομοι της Μοτοσυκλετας - Κεντρικη Ευρωπη 2011

116 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Suzuki DL650A Shoei XR 1000 Αλλος Lambretta TV3 (175cc)

Δημοσιεύτηκε

Μπράβο Δημήτρη και μπράβο σε όλη την παρέα! Εξαιρετικό ταξιδιωτικό με πολλές όμορφες φωτογραφίες. :_thumbsup:

Είναι ωραιο συναίσθημα να βλέπει κανείς διαδρομές και φωτογραφίες ίδιες με εκείνες που βιώσε πρόσφατα ("πέρασα κι εγώ απο'κει", "είδα κι εγώ το ίδιο σκηνικό" κλπ :) )

Κρατάω μερικά tips για το μέλλον (ελπίζω να καταφέρω να ξαναβγώ σύντομα).

Υ.Γ. Τελικα πότε πήγατε? Είχα την εντύπωση οτι θα κάνατε το ταξίδι νωρίτερα (μέσα Αυγούστου). θυμάμαι πριν φύγω, να γραφω οτι θα έχω το νου μου για δυο FJR με ελλνικές πινακίδες. :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Yamaha Fazer Shoei X-Eleven Yamaha R1 (2008) (1000cccc)

Δημοσιεύτηκε

:_thumbsup: :_thumbsup: :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati Monster + sh shoei nxr Ducati monster (1100cc)

Δημοσιεύτηκε

Πολύ ωραία περιγραφή και ωραίες φωτογραφίες... :_thumbsup::worshippy::thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 1190 Aventura Honda Το τελω Αννιτα

Δημοσιεύτηκε

Απο που να ξεκινησω ?

Περιμενα εδω και μερικες ημερες να τελειωσεις το ταξιδιοτικο σου για να γραψω και εγω μερικα δικα μου λογια.

Πρωτα απο ολα μου χρωστας μια γερη μεριδα φαγητο, αφου εκαψα τις πατατες που θα ετρωγα αυριο διαβαζοντας αυτο το θεμα :2funny:

Ομολογω πως ειναι απο τα πιο ωραια ταξιδιοτικα που εχω διαβασει, και σε ελληνικα αλλα και σε σχεση με αυτα απο φορουμ στο εξωτερικο :respekt:

Δεν ειχα δει ποτε την Γαλλικη πλευρα τον Αλπεων, τελικα την ειχα αδικησει :rolleyes:

Οι φωτογραφιες σου ? Πραγματικα εντυπωσιακες. Δεν χριαζεται να απολογισε για το Photoshop :sopase: Το αποτελεσμα ειναι απλα μαγευτικο ! Ζηλευω τα τοπια που κατεγραψε ο φακος σου μεσα απο την δικη σου ματια.

Απιστευτα χρωματα, απιστευτες τοποθεσιες. Μεχρι και μυρωδιες απο την χωρα μου εφερες στο μυαλο. Στιχ οχθες του Neckar γεννηθηκα και εγω, και το κομματι αυτο της Γερμανιας το εχω ζησει :cheers:

Σε ευχαριστω για αυτο το βραδυνο ταξιδι που μου χαρισες. Ακομα σε ευχαριστω που μου υπενθυμισες ποσο μαλακας ειμαι που δεν περνω την μια βαλιτσα που εχω δω και να παω πισω στην Γερμανια. :kaaaala:

Ας ελπισουμε οι επομενες φωτογραφιες απο δρομους των Αλπεων να ειναι οι δικες μου. Δυο χρονια το ετοιμαζω το ριμαδι.

ΜΠΡΑΒΟ !!! :respekt::victory:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia pegaso-caponord Aprilia caponord (1000cccc)

Δημοσιεύτηκε

ΑΧ!!!!! Ωραία περάσαμε και φέτος ωραίο ταξίδι κάναμε, τέλεια ήταν τέλεια.

Άντε και του χρόνου, καλά να είσαστε να μας ξαναπάτε βόλτα

:clapping2::clapping2::clapping2::clapping2:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
sprinter-c50 (125cc) CB1000R

Δημοσιεύτηκε

Καλα που ειστε και εσεις παιδια και ξεφευγουμε λιγο.. Μακαρι να αξιωθώ να παω και εγω στα μερη που πηγατε εσεις.. Υγεια να υπαρχει και θεληση. ΜΠΡΑΒΟ παιδια και ευχομαι να συνεχισετε να ταξιδευτε οσο γουσταρετε αυτο που κανετε.. Μαζι σας ταξιδεψαμε και εμεις με την φαντασια μας :_rock-on::worthy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha FJR (1300cc) Shoei GT-Air Wanderer

Δημοσιεύτηκε

Υ.Γ. Τελικα πότε πήγατε? Είχα την εντύπωση οτι θα κάνατε το ταξίδι νωρίτερα (μέσα Αυγούστου). θυμάμαι πριν φύγω, να γραφω οτι θα έχω το νου μου για δυο FJR με ελλνικές πινακίδες. :D

θενκς... :_thumbsup:

7 Αυγουστου φυγαμε απο Πατρα...Απλα αργησα να το γραψω...

...........

....................

Πρωτα απο ολα μου χρωστας μια γερη μεριδα φαγητο, αφου εκαψα τις πατατες που θα ετρωγα αυριο διαβαζοντας αυτο το θεμα :2funny:

Οτι γουσταρεις.... :_thumbsup:

υγ1:καλα μονο πατατες θα ετρωγες ολη μερα??

υγ2:ηταν τουλαχιστον φουρνου?? :tooth:

Για ολα τα υπολοιπα σε ευχαριστω πολυ....Χαιρομαι που σου αρεσε τοσο...Ευχομαι να καταφερεις να βγεις συντομα εξω.... :cheers: :cheers: :cheers:

......................

...................

Παιδια σας ευχαριστω ολους πολυ....και μην ξεχνατε....

''Οι δρομοι εκει είναι,και

περιμενουν να μπουν κατω από τις ροδες μας.Και αυτό αρκει!''

:cheers: :cheers:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda TRANSALP (650cc) Arai Quantum Honda VFR 750R RC30 (750cc)

Δημοσιεύτηκε

στην αρχαιοτητα με την λεξη πλουσιος εννοουσαν αυτον που ειχε κανει πολλους πλοες,δλδ ταξιδια.

εσεις λοιπον Δημητρη ειστε αρκετα κονομημενοι μετα απο αυτο το ταξιδι κ ξερεις κατι?δεν μπορει κανεις να σας φορολογησει.χα,χα,χα

ευγε στην παρεα κ στα επομενα ευχομαι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Shoei XR 1100 Yamaha FJR

Δημοσιεύτηκε

Δημήτρη συγχαρητήρια για το υπέροχο ταξιδιωτικό.

Πανέμορφες φωτογραφίες απο πανέμορφα μέρη με καταπληκτική παρέα και με δυο καταπληκτικές μοτοσυκλέτες:wub: .

Εύχομαι να μπορείτε να κάνετε πάντα τέτοια ταξίδια.:cheers:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki gsxr1340- busa Shoei XR 1000

Δημοσιεύτηκε

ωραία... πολύ ωραία....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha FZS 600 Fazer Triumph Street Triple R (675cc)

Δημοσιεύτηκε

Φίλε ευχαριστούμε εσένα και όλους αυτούς που κρατάνε το όνειρο ζωντανό και για μας που, προς το παρόν, ονειρευόμαστε να αξιωθούμε κάποτε να κάνουμε κάτι τέτοιο. Να είσαι πάντα καλά και να προσέχεις. Σε χρειαζόμαστε!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Αναπηρικο (155cc) AGV, Nolan, Helmo, CMS Yamaha XSR 700 (689cc)

Δημοσιεύτηκε

στην αρχαιοτητα με την λεξη πλουσιος εννοουσαν αυτον που ειχε κανει πολλους πλοες,δλδ ταξιδια.ι

:worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NT 700 VA MV Agusta Turismo Veloce (798cc)

Δημοσιεύτηκε

Μας ταξιδέψατε σε απίστευτα όμορφα μέρη με πολύ όμορφο τρόπο!!! :thumbsup:

Άψογοι!!! :respekt:

Και εις άλλα με υγεία! ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

9999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999

:respekt:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

..................

...................

..........................

......................

.........................

........................

.......................

Παιδες να ειστε ολοι καλα.Σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια....

:cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki dl 650 κ5

Δημοσιεύτηκε

Φοβερο υλικο για αναγνωση..

Με την πρωτη ευκαιρια θα το ξεζουμισω..

Μπραβο μαγκες..

Καλους δρομους..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Tweety Yamaha XT 550 rebuilt

Δημοσιεύτηκε

Μ' αρέσει βρε Δημήτρη που το σκεφτόσουνα κιόλας τί να γράψεις, πώς να φτιάξεις το οδοιπορικό, τί φωτογραφίες να βάλεις.....

Ευτυχώς που δεν έκανες πίσω και τελικά μας χάρισες ένα απ' τα ωραιότερα - αν όχι το ωραιότερο - οδοιπορικό που έχω διαβάσει. :worthy:

Πραγματικά κόλλησα διαβάζοντάς το..... πρέπει νά 'κανα και 3 ώρες να το διαβάσω..... Πώς να περάσεις γρήγορα απ' αυτές τις φωτογραφίες που η μία ήταν καλύτερη απ' την άλλη!!!

Ως λάτρης των φωτογραφιών, χαίρομαι απίστευτα όταν βλέπω ανθρώπους να ξέρουν τί να τραβήξουν και πώς. Κι εσείς δείξατε ότι "τό 'χετε το άθλημα". :respekt:

Όσο για το αποτέλεσμα απ' το διάβασμα?

Σου χρεώνω φίλε από τώρα τις 10 συνεδρίες που πρέπει να κάνω στον ψυχολόγο μου, για να ξεπεράσω το σοκ. :lol:

Αν και έχω πάει και Ιταλία, και Αυστρία, και Ελβετία, και Γαλλία, και Γερμανία, μ' έκανες να νομίζω ότι δεν έχω πάει. Φταίει σ' αυτό ότι οι οδικές διαδρομές των ταξιδιωτικών γραφείων με γκρουπ, δεν περιλαμβάνουν επαρχιακά κομμάτια που έχουν τέτοιες ομορφιές, αλλά γρήγορες διαδρομές σε autostrada....

Τελικά αυτό το Passo Stelvio το βλέπω να με στοιχειώνει και να το βλέπω εφιάλτη. Αααααααχχχχ πότε θ' αξιωθώ να κάνω τέτοιες διαδρομές με μηχανή........ :cry2:

4η ημερα

Φωτογραφιες απο το εσωτερικο απαγορευοταν να παρεις,αλλα αυτο ηταν ενα εμποδιο απο αυτα που ενας Ελληνας οφειλει να ξεπερναει…

Πόσο σε νοιώθω..... Το τί φωτογραφίες έχω τραβήξει από "απαγορευμένα" μέρη όπως εσωτερικό πυραμίδων, αμύθητους θησαυρούς παλατιών κλπ. δε λέγεται. :lipssealed: Μέχρι και δόλωμα την παρέα μου έβαζα για τους φρουρούς, ώστε να τους απασχολούν και να μη βλέπουν ότι εγώ τραβάω πόζες. :angel_not:

6η Ημερα

dscn1847gw.jpg

:stunned: μλκ μου, τί ανάβαση είναι αυτή? :surrender::pray: Πάω ν' αλλάξω βρακί τώρα. :lol:

Αρκετη ωρα αργοτερα ειμασταν ξανα στα σοκακια του ιστορικου κεντρου.

Οσο περναγε η ωρα,παρατηρουσα ολο και περισσοτερο πως αυτή η πολη ζει και κινειται πολλα χρονια μετα,από αυτό το τεκνο της,τον Μοτσαρτ.Ασχετα εαν ο ιδιος καποτε την αναφερε ως «την πιο μισητη πολη».Τρομερη αντιφαση ετσι?Εβλεπες παντου την μορφη του,η οποια δεν ηταν μονο σε καποια σοκολατακια όπως καποιοι μπορει να περιμεναμε πως θα υπηρχε εκει,αλλα μπορουσες να τον δεις σχηματισμενο σχεδον στα παντα:

Μπλουζακια,διακοσμητικα,κουκλακια,κρασια,παιδικα παιχνιδια,και τοσα αλλα.

Μπορουσε να διαλεξει κανεις τον συνθετη,σε οποια εκδοχη τον ηθελε.Λιγο ακομα και θα γινοτανε αστειο.

- Φίλε Δημήτρη, που να δεις το Salzburg πρωτοχρονιά!!!

Είχα πάει πριν μερικά χρόνια και σε όλους τους δρόμους γύρω απ' το κέντρο, παντού μα παντού, έπαιζαν μεγάφωνα (ποιότητος, όχι αυτά τα πανηγυρίστικα τα δικά μας) κλασικά κομμάτια του Μότσαρτ.

Πραγματικά έδιναν μια μαγική νότα στην περιπλάνηση των επισκεπτών και ήταν κάτι πρωτόγνωρο κι ας μην ακούω γενικά κλασική μουσική.

Αν βρεθείς ποτέ τέτοιες μέρες εκεί, θα με θυμηθείς.

- Είχα σκοπό να στο γράψω πιο πάνω, εκεί που περάσατε από Χαϊδεμβέργη, αλλά τώρα που είδα ότι περάσατε και από Salzburg, θα στο ρωτήσω εδώ αυτό που ίσως δεν έχεις σκεφτεί: Δε μοιάζουν καταπληκτικά αυτές οι δύο πόλεις? Το φιδίσιο ποτάμι, το κάστρο και η θέα της πόλης κάτω, ακόμα και ο λόφος απέναντι λοξά δεξιά είναι ίδιος. Ε, τί λες κι εσύ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τελικα οι φοβοι μου επαληθευτηκαν...Απο την αρχη φοβομουν πως καποια στιγμη θα εγραφες ενα απο τα ατελειωτα ποστ/σεντονια σου,και θα επρεπε να σου απαντησω... :lol: :lol:

Για παμε λοιπον...

Ευτυχώς που δεν έκανες πίσω και τελικά μας χάρισες ένα απ' τα ωραιότερα - αν όχι το ωραιότερο - οδοιπορικό που έχω διαβάσει. :worthy:Πραγματικά κόλλησα διαβάζοντάς το..... πρέπει νά 'κανα και 3 ώρες να το διαβάσω..... Πώς να περάσεις γρήγορα απ' αυτές τις φωτογραφίες που η μία ήταν καλύτερη απ' την άλλη!!!

Καταρχην σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια...Πραγματικα τιμη μου...

Αν και έχω πάει και Ιταλία, και Αυστρία, και Ελβετία, και Γαλλία, και Γερμανία, μ' έκανες να νομίζω ότι δεν έχω πάει. Φταίει σ' αυτό ότι οι οδικές διαδρομές των ταξιδιωτικών γραφείων με γκρουπ, δεν περιλαμβάνουν επαρχιακά κομμάτια που έχουν τέτοιες ομορφιές, αλλά γρήγορες διαδρομές σε autostrada....

Σε αυτο εχεις δικιο.Ξερεις αυτο ειναι και το κομματι στην οργανωση του καθε ταξιδιου που μου τρωει τον περισσοτερο χρονο και διαβασμα.Δεν θελεις να μαθεις ποσο εχω διαβασει και τι χαρτης εχει ανοιξει,για να καταφερω να μαθω απο που αξιζει να περασουμε για να παμε καπου....Απο την αλλη ομως ειναι και το πιο σημαντικο ισως,απο ολα τα συστατικα που ομορφαινουν το ταξιδι μας...Φαντασου πως εαν ταξιδευαμε ολη την ωρα Autostrada ανετα θα μπορουσαμε να φτασουμε πολυ μακρυτερα σε 18 ημερες,και να γραφαμε και τα διπλασια ακομα χιλιομετρα...Το νταλικιερικο ταξιδι ομως,δεν ειναι του γουστου μου... :winking:

- Είχα σκοπό να στο γράψω πιο πάνω, εκεί που περάσατε από Χαϊδεμβέργη, αλλά τώρα που είδα ότι περάσατε και από Salzburg, θα στο ρωτήσω εδώ αυτό που ίσως δεν έχεις σκεφτεί: Δε μοιάζουν καταπληκτικά αυτές οι δύο πόλεις? Το φιδίσιο ποτάμι, το κάστρο και η θέα της πόλης κάτω, ακόμα και ο λόφος απέναντι λοξά δεξιά είναι ίδιος. Ε, τί λες κι εσύ?

Δικιο εχεις,αλλα ειναι κατι το οποιο τοτε δεν το ειχα σκεφτει...Οντως μοιαζουν αρκετα.Απο την αλλη το τριπτυχο ποταμι/καστρο/θεα ειναι κατι το οποιο αντιπροσωπευει τις περισσοτερες πολεις της κεντρικης Ευρωπης...Προσωπικα παντως την Χαιδελβεργη την ερωτευτηκα... :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki DL650-LO Zundapp KS 750

Δημοσιεύτηκε

<< Maggellanos >> τυχαίο το nick...δεν νομίζω...0081.gif

Δημήτρη,για πολλοστή φορά, μας ταξίδεψες..0040.gif

Πάντα γερός και καλές συνέχειες στα οδοιπορικά σου, εσύ και οι φίλοι σου..0260.gif0260.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Tweety Yamaha XT 550 rebuilt

Δημοσιεύτηκε

Τελικα οι φοβοι μου επαληθευτηκαν...Απο την αρχη φοβομουν πως καποια στιγμη θα εγραφες ενα απο τα ατελειωτα ποστ/σεντονια σου,και θα επρεπε να σου απαντησω... :lol: :lol:

Για παμε λοιπον...

Συνεχίζω να σπέρνω τον τρόμο γύρω μου λοιπόν........ :scared::tooth:

:P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

<< Maggellanos >> τυχαίο το nick...δεν νομίζω...0081.gif

Δημήτρη,για πολλοστή φορά, μας ταξίδεψες..0040.gif

Πάντα γερός και καλές συνέχειες στα οδοιπορικά σου, εσύ και οι φίλοι σου..0260.gif0260.gif

Σε ευχαριστω πολυ!

Να εισαι καλα... :gd_cheers:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha R6 2009 (599cc) Arai RX-7 GP

Δημοσιεύτηκε

Απίστευτες φωτογραφίες, φοβερά μέροι, μέσα από τις φωτογραφίες σου έκανα και εγώ ένα μικρό ταξίδι, πραγματικά εύχομαι να αξιοθώ και εγώ να κάνω πραγματικότητα ένα τέτοιο ταξίδι! Εύχομαι πολλά πολλά ακόμα τέτοια όμορφα ταξίδια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Απίστευτες φωτογραφίες, φοβερά μέροι, μέσα από τις φωτογραφίες σου έκανα και εγώ ένα μικρό ταξίδι, πραγματικά εύχομαι να αξιοθώ και εγώ να κάνω πραγματικότητα ένα τέτοιο ταξίδι! Εύχομαι πολλά πολλά ακόμα τέτοια όμορφα ταξίδια.

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha R6 2009 (599cc) Arai RX-7 GP

Δημοσιεύτηκε

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου!

Εμείς σ' ευχαριστούμε φίλε μου για το ταξίδι μέσα από τις φωτογραφίες σου, είναι εξίσου σημαντίκο για εμάς που ακόμα δε μπορούμε να κάνουμε κάτι τέτοιο να φανταζόμαστε μέσα από τις φωτογραφίες αυτές το πως θα είναι. Την καλημέρα μου φίλε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda VARADERO (1000cc) Shoei hornet adv Honda crosstourer (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Μπράβο φίλε. Σου εύχομαι πολλά και καλά ταξίδια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα