gregomaga

Μπαταρία Φορτιστής μπαταρίας απο τα LIDL

244 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Ducati 800ss Shoei XR 1000 Ducati 1098r (1098cc)

Δημοσιεύτηκε

- Έγκριση από την συντονιστική ομάδα του mybike.gr για την αγορά: - Αγαπητό μέλος, η επιτροπή προμηθειών μελών θα συνεδριάσει μέσα στο Σαββατοκύριακο, και αν εγκριθεί η αίτησή σου, θα παραπεμφθεί στην ολομέλεια του forum με ανοιχτή δημοσκόπηση διάρκειας επτά ημερών.

δεν παιρνετε εναν και για εμενα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Tweety Yamaha XT 550 rebuilt

Δημοσιεύτηκε

Θες όντως να σου πάρω?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αμηχανία πλήρης KTM 990 SMT (999cc)

Δημοσιεύτηκε

ε,ναι μωρε,συγκριτικά με τη lidl ενοουσα! :pinch:

Αμφοτερα........κατασκευης China και λοιπες Ασιατικες χωρες.Οποτε η bd βαζει το αυτοκολλητο της,και η lidl το δικο της.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Yamaha Όλες ! (Όλα !cc)

Δημοσιεύτηκε

Μακάρι να σας δουλέψει καλά γιατί σε εμένα δεν δούλεψε καθόλου καλά.

Συγκεκριμένα με την μπαταρία να βρίσκεται κάτω από το 20% περίπου δεν την φορτίζει.

Συμφωνώ ότι όλα είναι φτιαγμένα στην Κίνα αλλά ο Black 'n Decker που πήρα για να αντικαταστήσω τον μάπα του Lidl και εννοείται ότι τάσκασα γερά, φορτίζει τα πάντα και πάντα.

Τα ξανάγραψα αλλά καλό είναι να τα υπενθυμίζουμε γιατί χάνονται σε τόσες σελίδες.

Άν θέλετε να δείτε και τα προηγούμενα δείτε πιό πίσω έχω και φωτό του νέου κ.λ.π.

Για μένα πάντως είναι μάπα και πετάμένο το 20άρικο.

Τον έχω τώρα πάει στο εξοχικό πούχω μεγάλη αποθήκη μην τυχόν και .........αλλά πολύ αμφιβάλλω, ευτυχώς έχει και ο αδερφός μου της προκοπής και βολεύομαι εκεί.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Τip

Αν έχετε πρίζα 12V στο μηχανάκι σας (η οποία παραμένει στο κύκλωμα ακόμα και με κλειστό τον κεντρικό διακόπτη της μοτοσυκλέτας) μπορείτε:

α) είτε να κόψετε εντελώς τα κροκοδειλάκια που έχει ο φορτιστής και να αγοράσετε ένα αρσενικό φις για αναπτήρα αυτοκινήτου και να κολλήσετε τα καλώδια σε αυτό

β) είτε να πάρετε παράλληλα ρεύμα από τα καλώδια που καταλήγουν στα κροκοδειλάκια (χωρίς να τα κόψετε αυτά ώστε να έχετε την δυνατότητα να φορτίζετε και με αυτά) και να τα συνδέσετε στο αρσενικό βίσμα  τύπου πρίζα; αυτοκινήτου.

Με αυτό τον τρόπο, μπορείτε να βάζετε το φις στην πρίζα της μοτοσυκλέτας και να φορτίζετε την μπαταρία σας από κει, χωρίς να χρειάζεται να φτάσετε στους πόλους της μπαταρίας βγάζοντας πλαστικά κτλ.

Επίσης, αν δεν έχετε πρίζα, μπορείτε να αγοράσετε μία (για σκάφη που είναι αδιάβροχη) και να την βάλετε σε κάποιο σημείο στη μοτοσυκλέτα σας, τραβώντας απευθείας ρεύμα από την μπαταρία σας, ασφαλίζοντας όμως το θετικό καλώδιο με την ανάλογη ασφάλεια και την μονωμένη ασφαλειοθήκη της. Έτσι θα μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και τον τρόπο φόρτισης που περιέγραψα πιο πάνω.

Έχω ακούσει ότι πρέπει να αποσυνδέουμε την μπαταρία από το κύκλωμα πριν την φορτισουμε γιατί υπάρχει περίπτωση να πάθουν ζημιά τα ηλεκτρονικά της μηχανής/αυτοκινήτου. Ποιο είναι το σωστό  τελικά;

Τροποποιήθηκε από τον telixristos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW boGSer 1150

Δημοσιεύτηκε

Από την στιγμή που είναι κλειστός ο γενικός διακόπτης της μοτοσυκλέτας, δεν μπορεί να περάσει ρεύμα προς τα ηλεκτρικά/ηλεκτρονικά της μοτοσυκλέτας. (Ένα αυτό)

Το άλλο είναι πως ο φορτιστής δεν δίνει περισσότερο ρεύμα απ' όσο σου δίνει η γεννήτρια της μοτοσυκλέτας όταν η μοτό λειτουργεί, οπότε, δεν έχεις θέμα.

Για το μόνο που μπορείς να αγχώνεσαι είναι να φορτίζεις την μπαταρία με ανοιχτό τον γενικό διακόπτη και να πάθει βλάβη ο φορτιστής και να δώσει περισσότερα αμπέρ απ όσο πρέπει. Αλλά πόσο πιθανό είναι να συμβεί αυτό? Υπάρχει περίπτωση να φορτίζεις την μπαταρία με ανοιγμένο τον γενικό διακόπτη? (και να τύχει να πάθει και ζημιά ο φορτιστής? Πας για το όσκαρ γκαντεμιάς μετά :tooth: )

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Πατίνι Suzuki GSXr (750cc)

Δημοσιεύτηκε

εγω τον εχω 2 χρονια και λειτουργει μια χαρα μου τα φορτιζει και στο αμαξι και στην μηχανη...

αν ειναι τελειως νεκρη η μπαταρια θελει κανα μισαωρο γιατι της δινει παλμους μπας και παρει σημα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati 800ss Shoei XR 1000 Ducati 1098r (1098cc)

Δημοσιεύτηκε

αν δεν κανει κοπο θα σου ειμαι υποχρεος γιατι δουλευω 7 στις 7 τις τελευταιες 2 εβδομαδες...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Tweety Yamaha XT 550 rebuilt

Δημοσιεύτηκε

αν δεν κανει κοπο θα σου ειμαι υποχρεος γιατι δουλευω 7 στις 7 τις τελευταιες 2 εβδομαδες...

Δε μου κάνιει κόπο εννοείται, απλά με απασχολούν αυτά που γράφει εδώ ο Σάββας......

Προβληματίζομαι να σου πω την αλήθεια

Μακάρι να σας δουλέψει καλά γιατί σε εμένα δεν δούλεψε καθόλου καλά.

Συγκεκριμένα με την μπαταρία να βρίσκεται κάτω από το 20% περίπου δεν την φορτίζει.

Συμφωνώ ότι όλα είναι φτιαγμένα στην Κίνα αλλά ο Black 'n Decker που πήρα για να αντικαταστήσω τον μάπα του Lidl και εννοείται ότι τάσκασα γερά, φορτίζει τα πάντα και πάντα.

Τα ξανάγραψα αλλά καλό είναι να τα υπενθυμίζουμε γιατί χάνονται σε τόσες σελίδες.

Άν θέλετε να δείτε και τα προηγούμενα δείτε πιό πίσω έχω και φωτό του νέου κ.λ.π.

Για μένα πάντως είναι μάπα και πετάμένο το 20άρικο.

Τον έχω τώρα πάει στο εξοχικό πούχω μεγάλη αποθήκη μην τυχόν και .........αλλά πολύ αμφιβάλλω, ευτυχώς έχει και ο αδερφός μου της προκοπής και βολεύομαι εκεί.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δε μου κάνιει κόπο εννοείται, απλά με απασχολούν αυτά που γράφει εδώ ο Σάββας......

Προβληματίζομαι να σου πω την αλήθεια

Και να πώ επιπλέον για τις άδειες μπαταρίες ότι τον άφησα επί ώρες όχι κανά μισάωρο που λέει ο φίλος παραπάνω και δεν έγινε τιποτα απολύτως.

Έχω την εντύπωση ότι το αναφέρει και στις οδηγίες του ότι δεν μπορεί να φορτίσει πλήρως εκφορτισμένες.

Προβληματικός δεν ήταν γιατί σε μπαταρίες μισογεμάτες δουλεύει.

Αντιθέτως όταν πήγα την μπαταρία στον αδερφό μου πούχει έναν φορτιστή αρχαίο την έκανε τούμπανο και μιλάμε για πανάκριβη BOSCH μπαταρία αυτοκινήτου που άδειασε μια φορά τελείως λόγο παντελούς ακινησίας του κουτιού. Ηλικία μπαταρίας 11 μήνες.

Την έχω τώρα και ζεί και βασιλεύει και φορτίζεται μια χαρά με τον άλλο που πήρα κάθε τρίμηνο (την έχω εφεδρική στην αποθήκη μην ξαναμείνω).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Fazer S2 600 Πολλές!!!

Δημοσιεύτηκε

Και εγώ τον έχω πάρει αλλά δεν αξίζει κατ εμέ. Καλύτερα να δώσει κάτι παραπάνω κάποιος και να πάρει κάτι καλύτερο αν μπορεί, εγώ αυτό έκανα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB Super Four Honda Goldwing (1800cc)

Δημοσιεύτηκε

Τον έχω πάρει πριν ένα χρόνο, ο Σάββας έχει δίκιο αν πέσει το Voltage της μπαταρίας κάτω από 8-7,5volts δεν μπορεί να την φορτίσει με τίποτα.

Μπαίνει αυτόματε σε standby mode μετά από 5 λεπτά max.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τον έχω πάρει πριν ένα χρόνο, ο Σάββας έχει δίκιο αν πέσει το Voltage της μπαταρίας κάτω από 8-7,5volts δεν μπορεί να την φορτίσει με τίποτα.

Μπαίνει αυτόματε σε standby mode μετά από 5 λεπτά max.

Ακριβώς αυτό συμβαίνει.

Ευχαριστώ Γιώργο τόχα ξεχάσει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Από την στιγμή που είναι κλειστός ο γενικός διακόπτης της μοτοσυκλέτας, δεν μπορεί να περάσει ρεύμα προς τα ηλεκτρικά/ηλεκτρονικά της μοτοσυκλέτας. (Ένα αυτό)

Το άλλο είναι πως ο φορτιστής δεν δίνει περισσότερο ρεύμα απ' όσο σου δίνει η γεννήτρια της μοτοσυκλέτας όταν η μοτό λειτουργεί, οπότε, δεν έχεις θέμα.

Για το μόνο που μπορείς να αγχώνεσαι είναι να φορτίζεις την μπαταρία με ανοιχτό τον γενικό διακόπτη και να πάθει βλάβη ο φορτιστής και να δώσει περισσότερα αμπέρ απ όσο πρέπει. Αλλά πόσο πιθανό είναι να συμβεί αυτό? Υπάρχει περίπτωση να φορτίζεις την μπαταρία με ανοιγμένο τον γενικό διακόπτη? (και να τύχει να πάθει και ζημιά ο φορτιστής? Πας για το όσκαρ γκαντεμιάς μετά :tooth: )

ΟΚ στην μηχανή, αλλά σε αμάξι που και χωρίς το κλειδί μπορεί να γίνει κατανάλωση ρεύματος; (πχ. φώτα καμπίνας, καντράν κλπ)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT-01 Yamaha MT-0S

Δημοσιεύτηκε

Και να πώ επιπλέον για τις άδειες μπαταρίες ότι τον άφησα επί ώρες όχι κανά μισάωρο που λέει ο φίλος παραπάνω και δεν έγινε τιποτα απολύτως.

Έχω την εντύπωση ότι το αναφέρει και στις οδηγίες του ότι δεν μπορεί να φορτίσει πλήρως εκφορτισμένες.

Προβληματικός δεν ήταν γιατί σε μπαταρίες μισογεμάτες δουλεύει.

Αντιθέτως όταν πήγα την μπαταρία στον αδερφό μου πούχει έναν φορτιστή αρχαίο την έκανε τούμπανο και μιλάμε για πανάκριβη BOSCH μπαταρία αυτοκινήτου που άδειασε μια φορά τελείως λόγο παντελούς ακινησίας του κουτιού. Ηλικία μπαταρίας 11 μήνες.

Την έχω τώρα και ζεί και βασιλεύει και φορτίζεται μια χαρά με τον άλλο που πήρα κάθε τρίμηνο (την έχω εφεδρική στην αποθήκη μην ξαναμείνω).

όπως έχει αναφερθεί και παραπάνω, δεν είναι εκκινητης μπαταρίας, αλλα φορτιστής συντηρησης :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW boGSer 1150

Δημοσιεύτηκε

ΟΚ στην μηχανή, αλλά σε αμάξι που και χωρίς το κλειδί μπορεί να γίνει κατανάλωση ρεύματος; (πχ. φώτα καμπίνας, καντράν κλπ)

Ε αν φοβάσαι τόσο, πας και αγοράζεις ένα επώνυμο καλό φορτιστή και ξεμπερδεύεις. Εγώ έχω τον Οxford 360Τ maximizer ο οποίος είναι φουλ ηλεκτρονικός με προστασίες υπέρτασης κτλ και δεν φοβάμαι χάρο. Τον πλήρωσα όμως και 50€ με ομαδική αγορά από Αγγλία, δεν τον πλήρωσα 20€ και να περιμένω να κάνει παππάδες! (κανονική τιμή γύρω στα 70€ έκανε πέρσι)

Στο ebay http://www.ebay.co.u...M-/260328013437

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki DL650 V-Strom

Δημοσιεύτηκε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Σημερα που πηγα παντως..αφου ειδα την δημοσιευση σου δεν το ειχε.

Ρωτησα κιολας και μου ειπανε για σαββατο οτι θα το βγαλουν κανονικα..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Crypton Yamaha xj6 diversion

Δημοσιεύτηκε

τι κανει τελικα αυτο?

δεν καταλαβα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSR ABS BMW F800GS (800cc)

Δημοσιεύτηκε

τι κανει τελικα αυτο?

δεν καταλαβα

Τι δεν κατάλαβες ακριβώς; το προϊόν λέγεται φορτιστής μπαταρίας...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xtx

Δημοσιεύτηκε

και στο συνεργείο σας να πάτε θα σας την φορτίσουν δωρεάν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki DL650 V-Strom

Δημοσιεύτηκε

Ο τιτλος λεει φορτιστής μπαταριάς, αρα θα παω το Σαββατο στα Lidl και θα παρω εναν μπαταριά με 20€ :crazy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati Multistrada (1200cc) SHARK RACE R PRO Ducati Desmosedici RR

Δημοσιεύτηκε

Μόλις των αγόρασα.Μπορώ να φρεσκάρω την μπαταρία του κουτιού μου,χωρίς να βγάλω τους πόλους;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Crypton Χ

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Μόλις των αγόρασα.Μπορώ να φρεσκάρω την μπαταρία του κουτιού μου,χωρίς να βγάλω τους πόλους;

Καλό θα είναι να τους βγάλεις τους πόλους .

Πήρα και εγώ έναν σήμερα και παραλίγο να γίνει μάχη με έναν άλλον ....... :aggressive:

Τροποποιήθηκε από τον Jimijo

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati D16RR

Δημοσιεύτηκε

Στην Αθηνα τσεκαρε κανεις lidl που να εχουν μεινει κομματια?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα