gregomaga

Μπαταρία Φορτιστής μπαταρίας απο τα LIDL

244 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Suzuki DL650-LO Zundapp KS 750

Δημοσιεύτηκε

Οι παλιοί χωρίς πολλά κόλπα και με εμφάνιση τενεκέ είναι άριστοι και κυκλοφορούν τέτοιοι επίσης με ένα 20άρικο. Βέβαια δεν φορτίζουν μπαταρίες τζέλ που έχουν πολλά τώρα όπως το νύν κατεχόμενο από μένα.

Μια διόρθωση:

Eχω απλό φορτιστή,ο οποίος αποτελείται από ένα μετασχηματιστή και μια γέφυρα ανόρθωσης ,με αμπερόμετρο και θερμική ασφάλεια (Bosch) και μου φορτίζει άνετα και χωρίς πρόβλημα την τζέλ του αυτικινήτου μου..

Ως πρός τα ισοθερμικά τα έχω αγοράσει απο πέρυσι. Για την τιμή τους άξια και οχι για μεγάλα και κρύα ταξίδια..

Με κάτι τις παραπάνω,σίγουρα παίρνετε πολύ καλύτερα..Ψάξτε το.:_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
KTM 1190 RC8 Αλλος

Δημοσιεύτηκε

Εγώ πάντως τυχαίο φορτιστή/συντηρητή δεν βάζω πάνω στην καλή μου. Πήρα με 42 ευρώ ένα μαραφέτι της Oxford με της παναγιάς τα τσιπάκια και συστήματα ασφαλείας+διάγνωσης και είμαι ήσυχος. Νομίζω πως για έναν καλό τα 42 ευρώ είναι πολύ λίγα για να πάω σε κάτι αμφίβολο και φθηνότερο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Yamaha Όλες ! (Όλα !cc)

Δημοσιεύτηκε

Μια διόρθωση:

Eχω απλό φορτιστή,ο οποίος αποτελείται από ένα μετασχηματιστή και μια γέφυρα ανόρθωσης ,με αμπερόμετρο και θερμική ασφάλεια (Bosch) και μου φορτίζει άνετα και χωρίς πρόβλημα την τζέλ του αυτικινήτου μου..

Ως πρός τα ισοθερμικά τα έχω αγοράσει απο πέρυσι. Για την τιμή τους άξια και οχι για μεγάλα και κρύα ταξίδια..

Με κάτι τις παραπάνω,σίγουρα παίρνετε πολύ καλύτερα..Ψάξτε το.:_thumbsup:

Δεκτή φυσικά η διόρθωση και ευχαριστώ αναφέρομαι στον κατεχόμενο από τον αδελφό μου που είναι αμνημονεύτων ετών,δεν ήξερα καν αν υπάρχουν τέτοιου είδους απλοί, προσωπικά όπως έγραψα παραπάνω, καμένος από τον αντίστοιχο του Λίντλ πήγα και έσκασα 92 ευρώ για αυτόν συγκεκριμένα που κάνει τα πάντα :

TLS.020150.jpg

Και τώρα κάνει 80 :ranting3: .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 1190 RC8 Αλλος

Δημοσιεύτηκε

TLS.020150.jpg

Και τώρα κάνει 80 :ranting3: .

Γαμάτο μαραφέτι για φόρτιση/συντήρηση, έχω το μεγαλύτερο αδερφάκι του στα 30amp για αυτοκίνητα στο μαγαζί. Το μόνο του μειονέκτημα είναι το αδύναμο booster στις δύσκολες περιπτώσεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 1190 RC8 Αλλος

Δημοσιεύτηκε

Και άμα λάχει ζεσταίνουμε και τον καφέ :P

38471211.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αχ, χα,χα,χα,χα! Φοβερός ! :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Fournarelli Ευρωπαϊκό (900+cc)

Δημοσιεύτηκε

Προχτες εγραψα οτι εχω και εγω φορτιστη απο λιντλ που αγορασα πριν απο ενα ή δυο χρονια (δεν θυμαμαι και καλα)

Τον χρησιμοποιησα πρωτη φορα προχτες το απογευμα αφου η μπαταρια στο φουρναντερο μαλλον ειναι στα τελευταια της. Παρ'οτι εκκινει κανονικα τον κινητηρα χωρις να κομπιαζει μηδενιζει τους μερικους χιλιομετρητες και το ρολοϊ σε καθε γυρισμα του κλειδιου στο διακοπτη.

Το λοιπον εβγαλα τη μπαταρια απο πανω και την εβαλα στο δαπεδο να φορτισει με αυτον τον φτηνιαρικο λιντλοφορτιστη.

Το ξεχασα ομως και σημερα που κατεβηκα για αλλη δουλεια στη μηχανη ειδα το λαμπακι αναμενο πρασινο στην ενδειξη "πληρης φορτιση"

Εβγαλα τη μπαταρια και την εβαλα στη μηχανη και δεν εχει αλλαξει απολυτως τιποτα. Η μπαταρια εξακολουθει να ειναι αφορτιστη.

Οποτε μαλλον επειβεβαιωνω και εγω τα γραφομενα των απο πανω.

Περαστικα μου. Δευτερα παω για 78€ καινουρια μπαταρια!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Άσχετο αλλά το ίδιο συνέβει και με έναν ανιχνευτή καλωδίων - μετάλλων κ.λ.π. μέσα στον τοίχο πριν τρυπήσεις με τρυπάνι.

Τάσκασα πήρα τον Λιντλίσιο και μετά αφού δεν εύρισκε τίποτα το στραβάδι ( :mB_faskelo: στα μούτρα μου) διαπιστωμένα, τάσκασα για έναν BOSCH που μαμάει.

Άλλα πεταμένα λεφτά εκεί . :thumbsdown: :thumbsdown: :thumbsdown:

Πλέον δεν υπάρχουν για πέταμα οπότε ισχύει το <<είμαι φτωχός ψωνίζω ακριβά>>. :winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Cagiva SuperCity (125cc) Shark S500 Air Suzuki GSX-R (600 K5cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Προχτες εγραψα οτι εχω και εγω φορτιστη απο λιντλ που αγορασα πριν απο ενα ή δυο χρονια (δεν θυμαμαι και καλα)

Τον χρησιμοποιησα πρωτη φορα προχτες το απογευμα αφου η μπαταρια στο φουρναντερο μαλλον ειναι στα τελευταια της. Παρ'οτι εκκινει κανονικα τον κινητηρα χωρις να κομπιαζει μηδενιζει τους μερικους χιλιομετρητες και το ρολοϊ σε καθε γυρισμα του κλειδιου στο διακοπτη.

Το λοιπον εβγαλα τη μπαταρια απο πανω και την εβαλα στο δαπεδο να φορτισει με αυτον τον φτηνιαρικο λιντλοφορτιστη.

Το ξεχασα ομως και σημερα που κατεβηκα για αλλη δουλεια στη μηχανη ειδα το λαμπακι αναμενο πρασινο στην ενδειξη "πληρης φορτιση"

Εβγαλα τη μπαταρια και την εβαλα στη μηχανη και δεν εχει αλλαξει απολυτως τιποτα. Η μπαταρια εξακολουθει να ειναι αφορτιστη.

Οποτε μαλλον επειβεβαιωνω και εγω τα γραφομενα των απο πανω.

Περαστικα μου. Δευτερα παω για 78€ καινουρια μπαταρια!!!

Τι ακριβως επιβεβαιωνεις? Το μονο που ειναι βεβαιο, ειναι οτι η μπαταρια σου (οπως και η δικια μου), μπορει να δινει σωστο βολταζ, αλλα απο δυναμη και χωρητικοτητα τραγουδαει το ¨τελευταιο αντιο¨. Οι μπαταριες μας για πολλους λογους εχουν οξειδωθει και ειναι για ανακυκλωση, δε φταιει ο φορτιστης που δε τις φορτιζει

Οποτε συναδελφε θα παμε απο Δευτερα να σκασουμε αμφοτεροι τα 78 ευρα και δε τα γλιτωναμε ουτε με φορτιστη των 1000 ευρω :cheers:

Τροποποιήθηκε από τον Messer

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Street Triple

Δημοσιεύτηκε

μωρέ καταλάβαμε άλλα πολύ επικίνδυνο μου ακούγετε , από θέμα σταθερότητας την ώρα που θα προσπαθείς να την ανεβάσεις .......

καλα με 10 ευρω παω και εχθες να τα παρω!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

Τι ακριβως επιβεβαιωνεις? Το μονο που ειναι βεβαιο, ειναι οτι η μπαταρια σου (οπως και η δικια μου), μπορει να δινει σωστο βολταζ, αλλα απο δυναμη και χωρητικοτητα τραγουδαει το ¨τελευταιο αντιο¨. Οι μπαταριες μας για πολλους λογους εχουν οξειδωθει και ειναι για ανακυκλωση, δε φταιει ο φορτιστης που δε τις φορτιζει

Οποτε συναδελφε θα παμε απο Δευτερα να σκασουμε αμφοτεροι τα 78 ευρα και δε τα γλιτωναμε ουτε με φορτιστη των 1000 ευρω :cheers:

ΑΚριβως αυτο. Κι εναν φορτιστη 1000€ να εχεις, μια πεθαμενη μπαταρια ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να στην επαναφερει. Εγω εχω εναν (τον ειχα ακριβοπληρωσει κιολας) ο οποιος δεν ειναι συμβατος με μπαταριες τζελ, δυστυχως. Αν και ακομα, με την οδυσσεομπαταρια που εβαλα προσφατα, δεν εχει χρειαστει τιποτα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 1190 RC8 Αλλος

Δημοσιεύτηκε

Όλο το νόημα ενός καλού φορτιστή-συντηρητή είναι να τον χρησιμοποιείς σε τακτά χρονικά διαστήματα ΠΡΙΝ καθαρίσει η μπαταρία.

Για αυτό χρειαζόμαστε ένα καλό αξιόπιστο μηχάνημα να το κουμπώνουμε πάνω στην μηχανή με τις ώρες, άφοβα, και να κάνει την δουλειά του.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati

ρε παιδες εγω με το κρυπτονακι που εχω τρελαθει στη μανιβελια καθε χειμωνα να παρω τον φορτιστη μου κανει δουλεια΄???

εξαλου και μακροπροθεσμα που λεω να παρω το μοτορι παλι θα μ χρειαστει!ειμαι λαθος?

Τροποποιήθηκε από τον alexwho

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

ρε παιδες εγω με το κρυπτονακι που εχω τρελαθει στη μανιβελια καθε χειμωνα να παρω τον φορτιστη μου κανει δουλεια΄???

Μαλλον μπαταρια θες!

εξαλου και μακροπροθεσμα που λεω να παρω το μοτορι παλι θα μ χρειαστει!ειμαι λαθος?

Αυτο είναι σωστο. :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati

Δημοσιεύτηκε

ξερεις τι γινετσι ομως η πρωτη ειναι που θελει μανιβελια-ες...

μετα που ειναι ζεστο και το ξαναβαλω μπροστα μετα απο καμια ωρα ξερω γω παιρνει με μιζα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δεν ειναι οτι ειναι ζεστο αλλα επειδη λειτουργει ο κινητηρας, καμποση ωρα πριν, η μπαταρια φορτιζει και εχει δυναμη να γυρισει τη μιζα.

Μετραει βεβαια ΚΑΙ το οτι ειναι ζεστο (χαλαρωνουν τα μεταλλα, ζεσταινονται τα λαδια κλπ) αλλα αν μετραγε μονο αυτο θα επρεπε σε συνθηκες ψοφοκρυου κανενας κινητηρας να μη μπορει να εκινησει.

Ποσα χρονια την εχεις τη μπαταρια?

Τροποποιήθηκε από τον hayabusas

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati

απο το καλοκαιρι του 08...

δλδ την εχω αλλαξει ηδη μια φορα!

Τροποποιήθηκε από τον alexwho

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dax Aprilia Dorsoduro (750cc)

Δημοσιεύτηκε

...και την Πέμπτη έχει ένα ψηφιακό ψιψιψίνι για να μετράς την πίεση στα λάστιχα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Όλο το νόημα ενός καλού φορτιστή-συντηρητή είναι να τον χρησιμοποιείς σε τακτά χρονικά διαστήματα ΠΡΙΝ καθαρίσει η μπαταρία.

Για αυτό χρειαζόμαστε ένα καλό αξιόπιστο μηχάνημα να το κουμπώνουμε πάνω στην μηχανή με τις ώρες, άφοβα, και να κάνει την δουλειά του.

+ άπειρο, μετά δεν έχει νόημα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW boGSer 1150

Δημοσιεύτηκε

Σκέψου τώρα να έχεις μια μοτοσυκλέτα σχετικά καινούρια και ακριβή (βασικά όσο κι αν κάνει σε κόφτει!) να την μπριζώσεις να φορτίσει με κάνα φτηνιάρη φορτιστή και να λαμπαδιάσει η μοτοσυκλέτα!!! :pray: Μπρρρ, ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αμηχανία πλήρης KTM 990 SMT (999cc)

Δημοσιεύτηκε

Eγω μετα απο αυτη τη συζητηση τοτε...Ο σύνδεσμός μου

.....τον πηρα,και μεχρι τωρα δεν το μετανιωσα ποτε για το κοστος.

Αρκει βεβαια να ακολουθουμε αυτο που εγραψε πανω ο Τζαναμπετης. :_thumbsup:

Νεκραναστασεις κανει μονο ο Χριστος... :lipssealed:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati Monster 900

Δημοσιεύτηκε

Εγώ έχω αυτόν http://www.ctek.nu/gb/en/chargers/XS%200.8 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Η τελευταία μπαταρία μου κράτησε 5 χρόνια. Και το χειμώνα πλέον, δεν πολυκυκλοφορώ με τη μηχανή, λόγω υποχρεώσεων. :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW F650 twin Shoei XR 1000 ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ :)

Δημοσιεύτηκε

Για εκίνηση σε μία πεσμένη μπαταρία πρέπει να τους βάλεις στην μπρίζα ή έχουν οι ίδιοι μπαταρία που την φορτίζεις? Εννοώ ότι άμα δεν είσαι κοντα σε μπρίζα δεν γίνεται δουλειά?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki DL650 V-Strom

Δημοσιεύτηκε

Δεν κανουν για εκκινηση οι φορτιστες, ειναι αλλες συσκευες οι εκκινητες πολυ μεγαλυτεροι σε μεγεθος

http://www.skroutz.gr/c/316/aksesouar-autokinhtou.html?keyphrase=%CE%B5%CE%BA%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%B7%CF%82

Οι φορτιστες ειναι για να φορτιζεις τακτικα ειδικα οταν δεν πολυκινεις τη μηχανη π.χ. χειμωνας ή κανεις μονο πολλες μικρες διαδρομες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW F650 twin Shoei XR 1000 ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ :)

Δημοσιεύτηκε

Μάλιστα, ευχαριστώ πολύ. :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.