gregomaga

Μπαταρία Φορτιστής μπαταρίας απο τα LIDL

275 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Kawasaki KLR (650cc)

Δημοσιεύτηκε

Όχι δεν κάνει το λέει στο manual.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda XR400R (426cc) Honda CRF1000L

Δημοσιεύτηκε

πριν 3 ώρες, το μέλος Χ έγραψε:

Γενικά στις πόσες μέρες ακινησίας είναι καλό να μπαίνει φορτιστής; Υπάρχει κάποιος γενικός κανόνας;

Ο γενικός κανόνας λέει ότι η απλή μπαταρία μολύβδου που έχουμε στα μηχανάκια μας δεν πρέπει να πέσει κάτω από τα 10,5 volt.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
EXC-Address Beta Enduro RR (350cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 ώρες, το μέλος giorgos.boun έγραψε:

Ξερει κανεις αν κάνει και για μπαταρίες λιθίου; Λέει για 4 προγράμματα αλλά δεν διευκρινίζει για λιθίου... ευχαριστώ.

Οχι.  Δεν..... 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha ΜΤ09 SR (847cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

πριν 2 ώρες, το μέλος giorgos.boun έγραψε:

Ξερει κανεις αν κάνει και για μπαταρίες λιθίου; Λέει για 4 προγράμματα αλλά δεν διευκρινίζει για λιθίου... ευχαριστώ.

https://www.lidl-hellas.gr/el/prosfores.htm?articleId=16795

Εδω παντως λεει:

• Για όλες τις μπαταρίες αυτοκινήτου και μοτοσικλέτας με 6 V ή 12 V και 1,2 - 120 Ah χωρητικότητα.

Αρα αρχιδια ολες... :baby:

Τροποποιήθηκε από τον pitapola

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος pitapola έγραψε:

https://www.lidl-hellas.gr/el/prosfores.htm?articleId=16795

Εδω παντως λεει:

• Για όλες τις μπαταρίες αυτοκινήτου και μοτοσικλέτας με 6 V ή 12 V και 1,2 - 120 Ah χωρητικότητα.

Αρα αρχιδια ολες... :baby:

Εισαι κακεντρεχης ψευτης εκπροσωπος και αντιπροσωπος

Αφου λεει ολες...  

Πες οτι εχεις 50 μπαταριες 70 Ah, μπορεις να τις φορτισεις ολες.. 

Και τις 50

:tooth:

Παντως περα απο την πλακα...  Αξιζει σαν φορτιστης.  

Επιπλεον δεν νομιζω να υπαρχει μπαταρια αυτοκινητου πανω απο 120Ah. Υπαρχει;  δεν εχω ακουσει ποτε

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR400R (426cc) Honda CRF1000L

Δημοσιεύτηκε

Η λιθιου θελει αν δεν κανω λαθος πιο εξειδικευμενο φορτιστη γιατι αλλιως υπαρχει το ενδεχομενο να την φας στα μουτρα, εξαρταται βεβαια και απο τα υπολοιπα στοιχεια που εχει εκτος του λιθιου, τουλαχιστον αυτο ισχυει για τις μπαταριες στα ηλεκτρονικα τσιγαρα.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dominator (650cc) Shoei Raid 2-Momo Fighter

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Η λιθιου θελει αν δεν κανω λαθος πιο εξειδικευμενο φορτιστη γιατι αλλιως υπαρχει το ενδεχομενο να την φας στα μουτρα, εξαρταται βεβαια και απο τα υπολοιπα στοιχεια που εχει εκτος του λιθιου, τουλαχιστον αυτο ισχυει για τις μπαταριες στα ηλεκτρονικα τσιγαρα.

Η λιθίου πολύ σωστά το λες οτι απαιτεί άλλου είδους φορτιστή, αλλά στις μπαταριες για οχήματα ο φορτιστής αυτός είναι ενσωματωμένος στο κουτί της μπαταρίας , για να μπορεί να συνεργαστεί με το σύστημα φόρτισης της μοτο π.χ.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha ΜΤ09 SR (847cc)

Δημοσιεύτηκε

Περασα σημερα απο το Lidl και τον χτυπησα κι εγω μιας και με την αγορα της δευτερης μηχανης η χρηση της μεγαλης θα πεσει κατακορυφα, οποτε σκεφτηκα πως ισως φανει χρησιμος. Επειδη δεν ξαναειχα τετοιο εργαλειο (ουτε και δυο μηχανες ωστε να υπαρχει περιπτωση η μια να καθεται για πανω απο λιγες μερες), για πειτε μου λιγο τι χρηση κανουμε σε αυτο το πιτσιφλικι; Εχει νοημα να το βαζω συνεχεια; Το βαζουμε αν προκειται η μηχανη να κατσει πανω απο καμια βδομαδα; Αν δουμε οτι η μηχανη εχει καθησει ηδη καμια δεκαρια μερες; 

Η μηχανη για την οποια το πηρα προβλεπεται να κινειται μια φορα τη βδομαδα - τις δεκα μερες. Φοραει ολοκαινουρια μπαταρια και βρισκεται σε κλειστο παρκινγκ οπου υπαρχει παροχη ρευματος. Ευχαριστω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB Super Four (400cc) Honda Goldwing (1800cc)

Δημοσιεύτηκε

Ταμάμ το σκηνικό σου για συντήρηση.

Το ματζαφλάρι αυτό μπαίνει αυτόματα σε πρόγραμμα συντήρησης μόλις δει ότι είναι φορτισμένη η μπαταρία.

Οπότε τον έχεις κουμπωμένο στην μηχανή όσο κάθεται στο πάρκινγκ και στην κρατάει φρέσκια, δεν χρειάζεται ούτε είναι καλό να περιμένεις να πέσει μπαταρία για να την φορτίσεις.

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha ΜΤ09 SR (847cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 λεπτά, το μέλος klab έγραψε:

Ταμάμ το σκηνικό σου για συντήρηση.

Το ματζαφλάρι αυτό μπαίνει αυτόματα σε πρόγραμμα συντήρησης μόλις δει ότι είναι φορτισμένη η μπαταρία.

Οπότε τον έχεις κουμπωμένο στην μηχανή όσο κάθεται στο πάρκινγκ και στην κρατάει φρέσκια, δεν χρειάζεται ούτε είναι καλό να περιμένεις να πέσει μπαταρία για να την φορτίσεις.

Καταλαβαινω πως ακομα και καθε φορα που την παρκαρω να το βαζω πανω καλο θα κανω στην μπαταρια. Αλλα επειδη οσο να πεις ειναι μια διαδικασια σηκωνε καθισμα, βαζε καλωδια, κτλ θα ηθελα να ξερω ρεαλιστικα και πρακτικα ποτε ειναι καλο να το χρησιμοποιω. 

Για να δωσω ενα παραδειγμα, και καθε βδομαδα να βαζεις λιπαντικο στην αλυσιδα καλο θα κανεις, κακο δε θα κανεις. Αλλα γενικα λεμε πως λιπαινουμε την αλυσιδα καθε 500χλμ. 

Πρακτικα εχει νοημα πχ να το βαλω οταν ξερω πως θα ξανακουνησω τη μηχανη ας πουμε σε μια βδομαδα; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αν έχεις μια εμπειρία από το δικό σου μοτό, μετά από πόσο καιρό αφημένο, πας να το βάλεις μπροστά και η μίζα δεν γυρνάει και πολύ πρόθυμα, τότε αυτό το διάστημα στο μισό, είναι μια καλή χρονική τιμή.

Παράδειγμα: Εγώ στο αμάξι, ξέρω ότι πάνω από 40 μέρες, θα βρω την μπαταρία πεσμένη στο όριο να πάρει μπρος. Ε στις 20 μέρες, μπαίνει φορτιστής.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha ΜΤ09 SR (847cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 6 λεπτά, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Αν έχεις μια εμπειρία από το δικό σου μοτό, μετά από πόσο καιρό αφημένο, πας να το βάλεις μπροστά και η μίζα δεν γυρνάει και πολύ πρόθυμα, τότε αυτό το διάστημα στο μισό, είναι μια καλή χρονική τιμή.

Παράδειγμα: Εγώ στο αμάξι, ξέρω ότι πάνω από 40 μέρες, θα βρω την μπαταρία πεσμένη στο όριο να πάρει μπρος. Ε στις 20 μέρες, μπαίνει φορτιστής.

Λογικο μου ακουγεται αυτο που λες. Το πιο πολυ που εκατσε ηταν δεκα μερες (το διαστημα απο οταν πηρα το μικρο δηλαδη) και πηρε με τη μια (ειναι και ολοκαινουρια η μπαταρια). Οπως το βλεπω αυτο που θα κανω ειναι αν περναει καμια βδομαδα ακινησιας και δε φαινεται στον οριζοντα να πλησιαζει καμια βολτα τοτε να το μπριζωνω. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda astrea HJC RPHA-10 PLUS Εξ Αρ Χιλιαρ

Το ιδιο κανω κι εγω,μια φορα την εβδομαδα το φυσωνω....λογικα σε 2 λεπτα εχει αναψει πρασινη ενδειξη (πληρως φορτισμενο) και τον αποσυνδεω ξανα.

Που σαι μωρη triumphαρα με τα πηνια σου τα ζορικα....που αφηνα το φορτιστη μερονυχτα πανω :laugh:

Τροποποιήθηκε από τον GeorStrat
Αρέσει σε 5 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

@pitapola

Μπορεις να τραβηξεις 2 αναμονες σε ενα ευκολα προσβασιμο σημειο στην μηχανη και να το συνδεεις απο εκει. 

Και κανειςναυτο που λεει ο klab. 

Το φισωνεις και το αφηνεις.... 

Αν χρειαστει,  θα μπει σε διαδικασία  συντηρισης απο μονος του ο φορτιστης

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μία αναμονή για την ακρίβεια, για το +. Καλό είναι να υπάρχει και μια ασφάλεια, αν τυχόν κάτι ακουμπήσει λάθος, να καίγεται αυτή.

Για το -, απλά βάζεις τον κροκόδειλο του φορτιστή, στο μαρσπιέ, στο πλαίσιο, ή σε όποιο άλλο μεταλικό σημείο έχει επαφή με το -.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Σωστος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Varadero (125cc) X-Lite 603 Red Effect Honda Africa (1000cc)

Εγω παντως δεν θα αφηνα αυτον τον κινεζοφορτιστη κουμπωμενο στο μοτο για μερες! Για μια απλη φορτιση μπαταριας οκ, αλλα μεχρι εκει! Ποιος μου λεει οτι καποια φαση δεν θα τρελαθει κ θα ξεχασει να μπει σε αναμονη κ θα φορτιζει συνεχως την μπαταρια μου με οτι αυτο συνεπαγεται!

Νομιζω οτι καπου στο φορουμ ειχε αναφερθει εκρηξη μπαταριας απο τετοιο φορτιστη! Η σε αυτο το φορουμ ή στο γειτονικο το ειχα διαβασει σιγουρα!

Τροποποιήθηκε από τον venzinas

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δεν παιζει ρολο αν ειναι φορτιστης απο τα lidl. 

Αυτο μπορει να συμβει με οποιονδήποτε  φορτιστη του εμποριου.  Ακομα και καποιον που κανει 230ευρω.

Ειναι πραγματικα πολυ σπανιες οι περιπτώσεις  που εχει γινει αυτο. 

Πιο πολλες πιθανοτητες εχεις να μη  ξεκινησει καν ο φορτιστης (ηλεκτρονικος γαρ)  παρα να σου προκαλεσει εκρηξη. 

Και για την ιστορία, για αυτο μπορει να ευθύνεται  και η ιδια η μπαταρια καινοχι ο φορτιστης. 

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ηλια δεν ειπα ακριβως αυτο! Ειπα στην περιπτωση που εχει φορτισει ο φορτιστης την μπαταρια κ ''πρεπει'' μα μπει σε αναμονη κ δεν μπει! Δεν υπαρχει περιπτωση να βρασει η μπαταρια αν φορτιζεται συνεχως για μια βδομαδα ας πουμε?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Την 6/10/2018 at 9:27 ΠΜ, το μέλος venzinas έγραψε:

Εγω παντως δεν θα αφηνα αυτον τον κινεζοφορτιστη κουμπωμενο στο μοτο για μερες! Για μια απλη φορτιση μπαταριας οκ, αλλα μεχρι εκει! Ποιος μου λεει οτι καποια φαση δεν θα τρελαθει κ θα ξεχασει να μπει σε αναμονη κ θα φορτιζει συνεχως την μπαταρια μου με οτι αυτο συνεπαγεται!

Πήγαινε πάρε τους άλλους που είναι ευρωπαϊκοί...... :tooth:  :tooth:  :tooth: 

Ότι πιθανότητες έχει να συμβεί αυτό που περιγράφεις με φορτιστή από τα lidl, άλλες τόσες έχεις να συμβεί και με οποιοδήποτε άλλο. Δικαίωμα σου να θεωρείς επισφαλή εξοπλισμό το φορτιστή του lidl, μην κάνεις όμως το λάθος να θεωρείς ασφαλέστερους τους υπόλοιπους.

Νομιζω οτι καπου στο φορουμ ειχε αναφερθει εκρηξη μπαταριας απο τετοιο φορτιστη! Η σε αυτο το φορουμ ή στο γειτονικο το ειχα διαβασει σιγουρα!

Εδώ σκάγανε τα note, εκεί θα κολλήσουμε???? :tooth: 

Τροποποιήθηκε από τον hayabusas
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Haya κ εγω αυτον εχω για να φορτιζω την μπαταρια! Απλα ειπα μια εκδοχη που μπορει να υπαρξει!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

πριν 5 λεπτά, το μέλος venzinas έγραψε:

Haya κ εγω αυτον εχω για να φορτιζω την μπαταρια! Απλα ειπα μια εκδοχη που μπορει να υπαρξει!

Ναι συμφωνούμε ότι υπάρχει πάντα σαν πιθανότητα.

Να εκραγεί βέβαια μπαταρία τέτοια (με υγρά) νομίζω ότι είναι αδύνατον. Η υπερφόρτιση θα έχει "απλά" ως αποτέλεσμα να ξεράσει τα υγρά της. 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 12 ώρες, το μέλος venzinas έγραψε:

Ηλια δεν ειπα ακριβως αυτο! Ειπα στην περιπτωση που εχει φορτισει ο φορτιστης την μπαταρια κ ''πρεπει'' μα μπει σε αναμονη κ δεν μπει! Δεν υπαρχει περιπτωση να βρασει η μπαταρια αν φορτιζεται συνεχως για μια βδομαδα ας πουμε?

Ναι...  Αλλα οπως ειπε ο hayabusas θα βγαλει τα υγρα και μετα θα βραχυκυκλωσουν τα στοιχεια.  

Εκρηξη-φωτια ομως δυσκολα,  πολυ δυσκολα.. 

Επειδη ασχολουμαι σε αλλον κλαδο με φορτιστες,  θα πω την λογική του προγραμματισμου του φορτιστη του lidl,  που πιστευω οτι εχει και  δεν νομιζω οτι απεχει πολυ απο τους αλλους ηλεκτρονικους φορτιστες, απλους και high frequency. 

Φορτιζει κανει εξισορωπιση, κοβει και περιμενει να μπει στην  συντηριση. 

Αν δεν κοψει την φορτιση,  θα πρεπει να πεταξει σφαλμα οτι ο χρονος φορτισης ξεπερασε το αναμενόμενο. Ή σφαλμα υπερθερμανσης (είναι διαφορετικά  σφαλματα) 

Αν δεν βγαλει και αυτό  το σφαλμα θα πρεπει να πεταξει οτι δεν καταφερε να μπει στην διαδικασια συντηρισης παρολο που ειναι στον προβλεπομενο χρονο φορτισης-αναμονης. 

Ε αν δεν βγαλει και αυτο προφανως και εχει κλαταρει τελειως η πλακετα. 

Αλλα και παλι συνηθως αμα κλαταρει η πλακετα στην καλυτερη αναβει αλλα δεν κανει κάτι παραπάνω  περα απο τις ενδειξεις, (ledakia) 

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τριβείο χειρός στο Lidl σήμερα , με 22 ευρώ.

286851_03.jpg

Κουτάκι με το εργαλείο, εύκαμπτο άξονα επέκτασης, στήριγμα τραπεζιού, εξάρτημα φωτισμού, και διάφορες μύτες. Το τσοκ παίρνει αξονάκι για τις μύτες διαμέτρου 3.11mm αλλά δίνει και δεύτερο για λεπτότερη. (δεν ξέρω πόσο είναι το στάνταρ αξονάκι που έχουν π.χ. τα dremmel)

Για ερασιτεχνική χρήση, το βλέπω καλή ευκαιρία. Εγώ το πήρα, για να ξύνω τις μπογιές στα σπασίματα των φέριγνκ, ώστε να κολλάω σε καθαρό πλαστικό.

Περισσότερα εδώ >>> https://www.lidl-hellas.gr/el/prosfores.htm?articleId=17127

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Απο οσο εχω δει στο εμποριο τα ανταλλακτικά  αυτου του τύπου  ειναι στανταρ. 

Γνωστος με αλλης μαρκας σβουρακι πηρε ανταλλακτικα dremmel και ηταν μια χαρά. 

Λογικα θα ταιριαζουν και σε αυτο. 

Εγω εχω το παλιο,  που έβγαινε  σε κασετινα με το τροφοδοτικό  μαζι. 

Αθανατο.  Εχει γραψει αρκετες στροφες με κοψιματα τρυπηματα κλπ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα