libra26

Πρωτη Μηχανη - Νεος Αναβατης

29 μηνύματα σε αυτό το θέμα

KTM Duke II (600cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Ποιο ειναι λοιπον το καταλληλοτερο εργαλειο;

Νομιζω πρεπει να διαλεξουμε με καποια κριτηρια...

1. ηλικια του αναβατη

2. υψος του αναβατη

3. Φυλο (χμμμ παιζει ρολο; )

4. προτιμησεις

5. "συμπεριφορα"

6. Προυπολογισμος

Ας αρχισουμε με εμενα σαν παραδειγμα. 1. ειμαι 26, 2. δεν ειμαι ψηλος, 3. αρρεν, 4. δε μου αρεσουν οι στριτ πολυ (πχ cbr), δε μου αρεσει να σκυβω ετσι..βεβαια δεν εχω οδηγησει ποτε τετοια αλλα..ειναι το αρχικο feeling.., 5. γενικοτερα δεν τρεχω αλλα λιγο καιρο μετα μπορει να το ανοιγω λιγο το γκαζακι..6. Μηχανη-κρανος-μπουφαν θα εινια ολα με δοσεις και δε θελω να ξεπερασουν τα 5000 ευρωπουλα.

Ακουω προτασεις σας λοιπον. Εγω παντως σκεφτομαι την yamaha xt125x κι απ'οτι ειδα, δεν αρεσε και σε πολλους σαν ιδεα..οποτε..τα φωτα σας please

Και φυσικα το post μπορει να διαμορφωθει καταλληλα και γι'αλλους.

Τροποποιήθηκε από τον libra26

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda CB400SF

Δημοσιεύτηκε

Honda AX-1

Μετά από 1-2 χρόνια, όταν γνωρίζεις πλέον τι θέλεις, παίρνεις την απόφαση για μεγαλύτερο μοντέλο, είτε προς ΧΤ660, είτε πως Transalp, είτε προς ΚΤΜ, είτε προς ο,τιδήποτε άλλο

Προϋπολογισμός πολύ κάτω από 5000

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW boGSer 1150

Δημοσιεύτηκε

Ποιο ειναι λοιπον το καταλληλοτερο εργαλειο;

Νομιζω πρεπει να διαλεξουμε με καποια κριτηρια...

1. ηλικια του αναβατη

2. υψος του αναβατη

3. Φυλο (χμμμ παιζει ρολο; )

4. προτιμησεις

5. "συμπεριφορα"

6. Προυπολογισμος

Ας αρχισουμε με εμενα σαν παραδειγμα. 1. ειμαι 26, 2. δεν ειμαι ψηλος, 3. αρρεν, 4. δε μου αρεσουν οι στριτ πολυ (πχ cbr), δε μου αρεσει να σκυβω ετσι..βεβαια δεν εχω οδηγησει ποτε τετοια αλλα..ειναι το αρχικο feeling.., 5. γενικοτερα δεν τρεχω αλλα λιγο καιρο μετα μπορει να το ανοιγω λιγο το γκαζακι..6. Μηχανη-κρανος-μπουφαν θα εινια ολα με δοσεις και δε θελω να ξεπερασουν τα 5000 ευρωπουλα.

Ακουω προτασεις σας λοιπον. Εγω παντως σκεφτομαι την yamaha xt125x κι απ'οτι ειδα, δεν αρεσε και σε πολλους σαν ιδεα..οποτε..τα φωτα σας please

Και φυσικα το post μπορει να διαμορφωθει καταλληλα και γι'αλλους.

<{POST_SNAPBACK}>

Ναι αλλα δεν μας ειπες ποσο υψος εχεις.

Αν το φτανεις και δεν σου αρεσουν τα στρητ θα σου προτεινα ενα μεταχειρο KLE 500.

Δεν θα σε τρομαξει το γκαζι του (ειναι και υψηλοροπο οποτε ακομα και λαθος στο ανοιγμα του γκαζιου να κανεις δεν θα εχεις παρατραγουδα) ειναι σχετικα αξιοπιστο και θα σε βοηησει να μαθεις.

Παραλληλα ειναι ικανο να σε παει κι οτι ταξιδακι σκεφτεις το οποιο κι αυτο ειναι σχολειο.Με το 125 που θα πας?

Αν δεν το φτανεις θα σου ελεγα να παρεις κατι σαν το ER500 της καβασακι ή το CB500 της Χοντα που δεν ειναι σκυφτα ( all rounder γαρ) κι ουτε εχουν ρομερα γκαζια.

Σου προτεινω οπως βλεπεις μεσαιους κυβισμους γιατι δεν εισαι κανα παιδακι και παιρνοντας ενα 125 θα το μετανειωσεις αμεσως μολις το συνηθισεις λιγακι και θα εισαι και παλι στο ψαξιμο για αλλο.

Λιγο συγκρατηση θελει στο μυαλο και στο δεξι γκριπ μεχρι να συνηθισεις και να μαθεις την συμπεριφορα τους σε ολους τις συνθηκες...φρεναρισμα επιταχυνση,στροφες κι εισαι ετοιμος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CC50 Yamaha R1 SP (998cc)

Δημοσιεύτηκε

Egw pali 8a agoraza mhxanh symfwna me afto pou mou aresei kai ta lefta pou kanei!!!

Enoeite oti tha epsaxna prin thn agorasw gia na mathw tyxon provlhmata pou vgazei

kai pws antimetopizontai

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM Duke II (600cc)

Δημοσιεύτηκε

Ειμαι στο 1.70 . Μαθημα εχω κανει με τη cb 400, μια χαρα ειναι παταω κανονικα, αν και δε νοιαζει αυτο γενικοτερα, περισσοτερο σκεφτομαι το κοντρολαρισμα των κιλων της μηχανης οταν δεν πατας σταθερα κατω.

Δε θα με χαλαγε μια του στυλ cb 400, er-5.

Μια ducati monster 620 ας πουμε. Αλλα δεν ειναι για τον προυπολογισμο μου ακομα..

την ΑΧ-1 την ειχα παντα υποψιον μου αλλα παντα εψαχνα κατι καινουριο.

Η cbr 125 αξιζει το κοπο; τι λετε;

Παντως μια μεταχειρισμενη σε καλη κατασταση ΑΧ-1 στο εναμιση χιλιαρικο δε με χαλαει για πρωτη...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CC50 Yamaha R1 SP (998cc)

Δημοσιεύτηκε

poly kalh h cbr libra vevaia oso pio vatheia 8a bei to xeri sou sthn tseph toso kalyterh cbr tha apoktyseis!!!

Rwtas an h cbr einai kalh...

H cbr san montelo einai to eborikotero pou exei vgalei i honda kai fantasou oti exei antexei tosa xronia

san onoma kai akoma poulaei para poly!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM Duke II (600cc)

Δημοσιεύτηκε

Ξερω οτι ειναι αψογη. Αλλα αναφερομουν στο 125ρι που εχει βγαλει τωρα. Καπου πηρε το ματι μου στο φορουμ οτι δεν αξιζει τα λεφτα της... (2900)

πληροφοριακα, θα εινια το κυριοτερο μεσον μετακινησων μου. Ειδικα προς και απο τη δουλεια (Ηλιουπολη-Πειραιας)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR Movistar MV Agusta F4 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

To CBR 125 που το έχω δεί σε αρκετούς αλλά το έχει ένας γνωστός μου και το έχω πάρει και μια βολτίτσα για πολύ λίγο δεν μου άρεσε καθόλου. Είναι ακριβώς σαν ένα παπί. Θα σου πρότεινα να πάρεις κάτι λίγο ποιό γρήγορο γιατί στην ηλικία σου θα ξενερώσεις πολύ γρήγορα.

Κάτι σε δύχρονο θα σε ενδιέφερε;

πχ ένα KTM ή μια Husqvarna

Ξαναλέω δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρουν τα δίχρονα πάντως αυτά είναι μια καλή επιλογή (προσωπική μου άποψη)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM Duke II (600cc)

Δημοσιεύτηκε

θα δω παιδια..γνωριζει κανεις την αντιπροσωπεια μιχαηλιδης; ενα καταστημα τουλαχιστον ειναι στην αμφιθεας. Ο μιστερ ειναι κουμπαρος του πατερα μου, εκει θα παω να κοιταξω. Για αρχη τουλαχιστον..

Υ.Γ. κοιταξτε ειρωνεια..να μου κανει ψυχ πολεμο κι ο πατερας μου(εκτος των αλλων :D ) (με βεσπα 40 χρονια κιολας) να μη παρω μηχανη για να μην ανησυχουν και πετα λεπτα μετα να βλεπει φωτο της v-strom και να λεει σε ποιο χρωμα να τη παρω; για εκεινον. (στη πλακα βεβαια. Δεν εχει τα λεφτα, οχι τιποτ'αλλο...) Ρε δε γ.... ολοι μαζι;...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM Prestige LC4 Αλλος

Δημοσιεύτηκε

Αχχ αυτα τα ερωτηματα..Εχει και την φαση του να ψαχνεις και να μην βρισκεις κατι.Πιστευω ολοι εχουμε περασει απο αυτο.

Καλη συνχεια στο ψαξιμο σου :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Tuono (1000cc) Uvex Helix RS 750 Carbon

Δημοσιεύτηκε

pisteyw oti ena rd500 h estw 350 einai to katalilo mixanaki gia sena (plaka kanw)

an thes kenourio des to gsf 500 (suzuki) kai to cbf 500 (honda)

to gs to eixa kai einai tragika eykolo mixanaki (pio eykolo kai apo papi) kai den xalaei me tipota (akoma kai an thes)

to diko mou htan tou 90' to poulisa se enan filo apo th doulia kai pige kalamata stoupa kardamilh ktl xoris kanena pbm kai malista epiase kai 205 sto konter :)

pantos kata th gnomh mou pare megalh mixanh anw twn 250cc to AX kalo gia na matheis alla tha kseneroseis

amesos molis sou poune pame mia volta loutraki ktl

Vasilis

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aeon Daelim Cordi (49cc)

Δημοσιεύτηκε

δεν ήθελα να πάρω μέρος στη συζήτηση (σόρρυ απλά είναι ΠΟΛΥ μεγάλο θέμα με πολλές παραμέτρους και βαριέμαι) απλά γράφω για δυο σχολιάκια στο τελευταίο post

1) αποκλείεται να είχες GS του 90... δεν υπήρχε... μάλλον είχες F650 (χωρίς το "GS" δηλ. funduro)

2) οι προτάσεις σου για καινούριο είναι σωστές αλλά διαφωνώ με το καινούριο

3) για το ΑΧ κάνεις μέγα λάθος... δεν ξέρω αν το έχεις καβαλήσει αλλά 29 άλογα από 250 υγρόψυκτα τετράχρονα κυβικά και σε 113 κιλά σε πάνε ΑΝΕΤΑ στο Λουτράκι - αν μάλιστα έχει οκ ηλεκτρικά (μαλακία #1 του ΑΧ) και αλαγμένα αμορτισέρ ειδικά με κάνα WP (μαλακία #2 του ΑΧ), τότε έχει ένα ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΟ μηχανάκι για μέχρι το Λουτράκι και 130+ στο κοντέρ ακόμα και φορτωμένο κάργα και με συνεπιβάτη - κρίμα που δεν το συνέχισαν το μασίνι αυτό (ίσως παραήταν καλό για την εποχή του)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM Duke II (600cc)

Δημοσιεύτηκε

Ρε παιδια...μια bmw, μοιαζει πολυ με την οικογενεια των GS, ειναι σχετικα μικρημ εχει λιγο διαφορετικη-ποιο περιεργη μουρη και πλαινα απο τα αλλα και δεν αναφερει σε κανενα σημειο, το GS ή αλλο διακριτικο. Μαλλον 650αρα ειναι..αλλα ποια ειναι;

Παιδια τη βλεπω τη δουλεια, επειδη η αγορα αυτοκινητου ειναι πολυ σημαντικη και τη προοριζω για τελος του χρονου, η μηχανουλα θα ειναι ενα μεταχειρισμενο του στυλ ΑΧ-1. μια χαρα μου φαινεται. Προς το παρον αυτη ειναι η σκεψη μου. Τωρα..βλεπουμε..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aeon Daelim Cordi (49cc)

Δημοσιεύτηκε

μάλλον η CS

δες αν έχει ιμάντα αντί αλυσίδα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Tuono (1000cc) Uvex Helix RS 750 Carbon

Δημοσιεύτηκε

NLS suzuki gs500 tou 90 :-P

AX eixe enas filos prin parei V-strom oreo mixanaki de lew ontos thelei tis veltioseis pou les alla

gia to taksidi tha diafonisw pigame mexri epidayro kai to paidi mono den eklege sth

diadromh pou den eixe gazi ... tora 130 fortomeno pote de ta ide mia fora pige 140 attikh odo me

ourio anemo kai kataxarike to AX exei akriva antalaktika kai ta perisotera metaxirismena einai arketa taleporimena

kai einai kirios mixanaki gia na pigeneis omorfa sth doulia sou

Vasilis

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aeon Daelim Cordi (49cc)

Δημοσιεύτηκε

αααα χεχεχε

ναι οκ δεν είπα ότι θα κάνεις ταξίδια μεγάλα... αλλά ε οκ Επίδαυρος δεν είναι και μακριά, μήπως ο φίλος σου παραέχει μεταξωτό πωπό;

εγώ την πρώτη φορά που το είχα πάρει εκτός Αθήνας, ήταν να πάω Αγ. Κων/νο και από εκεί σε νησί... όντας και ψιλοασχετίδης, πήρα φόρα και ξεκίνησα (φορτωμένος και δικάβαλος)... όταν άρχισα να κουράζομαι, σταματάω για να καταλάβω αν είμαι έστω στη μέση και να χαρώ (ήμουν και άσχετος από περιοχές αν και έχω πατήσει όλους μα όλους τους νομούς της Ελλάδας πλην Χαλκηδικής, το μυαλό μου δεν συγκρατεί πινακίδες και τέτοιες "λεπτομέρειες" τρομάρα μου)... οπότε τι ανακάλυψα; ότι ήμουν... 2 χλμ. από τον Αγ. Κων/νο (άρα μαλακία και που σταμάτησα)

οπότε οκ δεν είναι και τρομερό

βέβαια μια και το θυμήθηκα (για να λέμε και το θέμα της ενεργητικής ασφάλειας), στην επιστροφή με είχε πάρει στο κατόπι μια ΤΡΙΑΞΟΝΙΚΗ νταλίκα η οποία όταν έπεφτα κάτω από 110 (και ήμουν μεσαία ή δεξιά λωρίδα πάντα, αναγκαστικά) ΜΕ ΠΛΗΣΙΑΖΕ!!! μιλάμε για τρόμο (ο τύπος με πόσα πήγαινε; πόσα διπλώματα πρέπει να του πάρουν; για τρεις ζωές φτάνει;...)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM Duke II (600cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Τελικα ναι ειναι η CS, κοιταξα φωτο της στo google. Παντως κι αυτη κι η GS πολυ μ'αρεσουν για...το μελλον. Οπως κι η ducatti monster 620 dark. Γενικοτερα με βαση αυτα που θελω/χρειαζομαι τωρα μαλλο στην ΑΧ-1 καταληγω..

Τροποποιήθηκε από τον libra26

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aeon Daelim Cordi (49cc)

Δημοσιεύτηκε

σύμφωνοι

για το μετά πάντως, δεν θα πρότεινα καμιά από τις δυο (καλά τότε το συζητάμε)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM Duke II (600cc)

Δημοσιεύτηκε

Κι ενα χρησιμο site εστω και για..οφθαλμολουτρο

www.onyerbike.net

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSX-R1000 K8 (1000cc) Arai

Δημοσιεύτηκε

Αχ-1 rules.Αλλά φύγανε αρκετά φράγκα γιατί όσο να'ναι ένα παλιό μετα'χειρισμένο είναι.Από κινητήρα δεν θα έχεις πρόβλημα αλλά ενδέχεται να σκάσεις λεφτά σε ηλεκτρικά και αναρτήσεις.

Το cbf250 το κοίταξες;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aeon Daelim Cordi (49cc)

Δημοσιεύτηκε

το δικό μου πάντως το χρυσοπλήρωσε ο επόμενος... ΣΤΟ ΜΟΤΕΡ (800 ευρά πως σας φαίνονται;... honda λέει... τέσπα)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Εμάς μετά από ένα χρόνο πίνοντάς του το αίμα(Επίδαυρο,Β.Εύβοια,Αγρίνιο ΤΕΡΜΑ γκάζι δικάβαλο...Ν.Πελοπόννησο πιο χαλαρά) μόνο για τα λάδια διαμαρτηρήθηκε.Ειδικά στο Αθήνα-Αγρίνιο-Αθήνα έκαψε κανα λίτρο και το κυκλοφορούσαμε κανονικά!Μετά απο μια βδομάδα το πήγαμε στο μάστορα γιατί είχε πέσει απότομα η απόδοσή του και μας το είπε!Tο γυρίσαμε σε ορυκτέλαια και θα τα ξανάκαψε απο τότε.Σόρυ αλλά έχω την εντύπωση ότι αν ήταν κανα KLE στην θέση του θα το KLEγαμε τώρα. :wacko:

post-157-1123628350_thumb.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

''...θα τα ξανάκαψε..''

δεν τα ξανάκαψε ήθελα να πω. :grin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aeon Daelim Cordi (49cc)

Δημοσιεύτηκε

υπάρχει κουμπάκι edit

ναι και μένα έκαιγε λίγο (και τα έκανε και ΚΩΛΟΣ μέχρι να αλλαχτούν)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM Duke II (600cc)

Δημοσιεύτηκε

το ειδα το cbf 250, ωραιο ειναι αλλα οχι για αρχικο μεταχειρισμενο, οταν 4 μηνες μετα θες να παρεις αυτοκινητο...τη στιγμη που κανει 3200 ευρω και βαλε, σαν μεταχειρισμενο-περσινο (απο χρυση ευκαιρια και μοτοτριτη)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα