Sign in to follow this  
Παρακολουθητές 0
JimKarvo

Έσπασε η βίδα της εξάτμισης!!!

13 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda XLV (650cc) MT Blade 360

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Αυτός ο μήνας είναι ο... μήνας μου!

Μετά από την ένοπλη ληστεία στο mini μάρκετ των γονιών μου (ευτυχώς την γλύτωσαν με μπόλικα ράμματα), εχθές μου έκλεψαν το 4ων ημερών μου κινητό, σήμερα ήρθε και η σειρά για το μηχανάκι! Άρχισε η εξάτμιση να κάνει σκασίματα, και λέω "τι στο καλό;". Κοιτάω να δω από που παίρνει αέρα, και τσουπ, η μισή βίδα στο χέρι μου, και η άλλη μισή μέσα στον κινητήρα!

Το θέμα είναι τώρα τι μπορώ να κάνω για να βγάλω αυτή που είναι μέσα; κάτι που σκέφτηκα είναι να προσπαθήσω (πως όμως;), να κάνω μια σχισμή σε ευθεία, και να την ξεβιδώσω με το ίσιο το κατσαβίδι. Έχουμε κάποια άλλη ιδέα;

[Εκτός Θέματος]

Ο Σιγαστήρας, σε εξάτμιση ελευθέρας, έχει κάποιο αρνητικό; Ρωτάω διότι νομίζω ότι τα καυσαέρια θα συμπιέζονται κάπως εκεί μέσα, αλλά η αλήθεια είναι ότι πρέπει να μειωθεί ο θόρυβος!

[/Εκτός Θέματος]

Τροποποιήθηκε από τον JimKarvo

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Αλλος Sprinter (125cc)

Δημοσιεύτηκε

Αυτο που μπορείς να κανείς ειναι με ένα πριονακι να κανείς αυτή τη σχισμη ώστε να πιάσει το κατσαβιδι κ να ξεβιδωσει.Αν υπάρχει κάποιος με κάτι άλλο κατα νου ας το πει.Εύχομαι να ειναι κ το τελευταίο που παθαινεις ρε φίλε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XLV (650cc) MT Blade 360

Δημοσιεύτηκε

Ευχαριστώ για την ευχή.. Μακάρι, διότι τώρα μόνο το μηχανάκι έχει μείνει, αν είναι να φύγει και αυτό, τότε, άστα!

Για την ιδέα, καλή είναι είναι, αλλά είναι εσωτερικό το σπάσιμο, και όχι εξωτερικό :(

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLE (250cc)

Αναγκαστικα πας σε λυσιμο κεφαλης και θα τρυπησεις την βιδα με ενα πολυ ψιλο τρυπανι και με πολυ μεγαλη προσοχη τοσο να μην φας τα τοιχωματα, οσο και να μην τρυπησεις οσο πηγαινει το τρυπανι σου. Βγαλε την αλλη βιδα που δεν εχει σπασει, κοιταξε ποσο μεσα πηγαινει και σε αυτο το βαθος στο τρυπανι βαλε μια ταινια μονωτικη σαν ενδειξη για το ποσο μεσα πρεπει να τρυπησεις. ΜΗΝ κανεις το λαθος να ξαπλωσεις και να κανεις αυτη την δουλεια οσο η κεφαλη ειναι πανω στο παπι. Θα την καταστρεψεις και μετα πηγαινεις για κεφαλη.

Αν δεν εισαι σιγουρος η δεν εχεις την δυνατοτητα να το κανεις, καλυτερα απευθυνσου σε κανενα τοπικο συνεργειο προκειμενου να αποφυγεις ζημια. Δεν ειναι σοβαρο προβλημα αλλα θελει ελαφρυ χερι.

Τροποποιήθηκε από τον xrysanthos85

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CR (125cc)

Δημοσιεύτηκε

υπαρχουν ειδικα εργαλεια για αυτες τις δουλιες .. καλυτερα πιγενε το σε εναν μαστορα να στο φτιαξει για την ιστορια παντος αν εχεις ελαυρι χερι πας με ενα τρυπανακι και κανεις μια τριπα στην ιδι σπασμενη βιδα σου.... υπαρχουν ειδικα εργαλιακια με ΑΝΑΠΟΔΟ σπιρομα δλδ βιδωνει αναποδα .... και ειναι ειδικα για αυτες τις δουλιες.... τετοια σπασιματα σε βιδες ειναι συχνο φενομενο διοτι καταρχας ειναι κακιστης ποιοτητας οι βιδες αυτες για τις θερμοκρασιες της εξατμισης και επιδη υπαρχουν μεγαλες θερμοκρασιες οι βιδες αυτες οδιδονονται ευκολα με αποτελεσμα πολες φορες να γυνουν ενα με το μεταλλο.... οποτε 8ελει καταρχας ΠΡΟΣΟΧΗ μην κανεις παραπανω ζημια ..... εγω προσωπικα αν και εχω δει να το κανουν δεν θα το επιχειρουσα θα το πιγενα σ εναν μαστορα να το φτιαξει να εχω και το κεφαλι μου ησιχο γιατι αν σε κηνιγαει κιολας η γκαντεμια τι να πω... ελπιζω να τριτοσε και να τελειωσει εκει.....

:_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Gilera Runner (50cc)

Δημοσιεύτηκε

Παιδιά είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα στο runner 50 dd/sp του 2002 που έχω. Δοκίμασα να τη βγάλω με τρυπάνι - εξολκέα και τελικά αυτό που κατάφερα είναι να τρυπήσω τον κύλινδρο και να γεμίσω paraflou!!!! Τώρα ξέρετε αν υπάρχει τρόπος να τον κολλήσω-μονώσω κάπως ή πάω για κίνητρο!

Μην αρχίσετε παρακαλώ τα πως τα κατάφερες κτλ είμαι να σκάσω!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cb (1300cc) schuberth c3 MV Agusta

Δημοσιεύτηκε

θα βγαλεις τον κυλινδρο ,θα τον πας μηχανουργειο που θα εχουν και κοληση αλουμινιου,θα σου βγαλουν την σπασμενη βιδα,θα κολησουν το ανοιγμα που εκανες,θα σου κανουν καινουργιο σπειρωμα και θα εισαι οκ.μην τρελενεσαι,στον καθενα μπορει να γινη,γκαντεμια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda innova injecion (125cc) mt limited evo Honda CB1000RRR KTM (3000cc)

Δημοσιεύτηκε

Τι τρυπάνια και ιστορίες βρε παιδιά? Μπουζόνια δεν είναι???

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

πριν 4 ώρες, το μέλος giorgis1987 έγραψε:

Παιδιά είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα στο runner 50 dd/sp του 2002 που έχω. Δοκίμασα να τη βγάλω με τρυπάνι - εξολκέα και τελικά αυτό που κατάφερα είναι να τρυπήσω τον κύλινδρο και να γεμίσω paraflou!!!! Τώρα ξέρετε αν υπάρχει τρόπος να τον κολλήσω-μονώσω κάπως ή πάω για κίνητρο!

Νομιζω οτι πας φυλακη, αν αποδειχτει οτι ειχες κινητρο!

πριν 4 ώρες, το μέλος giorgis1987 έγραψε:

Μην αρχίσετε παρακαλώ τα πως τα κατάφερες κτλ είμαι να σκάσω!!!

Πώς τα καταφερες????

σε καθε περιπτωση θελει λυσιμο ο κυλινδρος και επισκευη, αν παιρνει. Θεωρωοτι ειναι απιθανο να μην παιρνει, αλλα ποτε δεν ξερεις. Σε μηχανικο ασαπ, οπως καταλαβες.

υγ: δεν το γραφω για να στην πω, προς γνωση των υπολοιπων επιδοξων diy-ers οτι: οταν δεν ξερουμε ακριβως τι κανουμε και πώς το κανουμε, ή δεν εχουμε τα καταλληλα εργαλεια, η ζημια που προακλουμε στην προσπαθεια να φτιαξουμε κατι εχει πολλαπλασιο κοστος σε σχεση με την αρχικη.

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Tracer 09/DR-Z (1250cc) Arai Viper-GT Flag Italy Ducati MTS (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Τρύπημα με ψιλό τρυπανάκι στο κέντρο της βίδας με προσοχή & ευλάβεια και ανάποδο κολαούζο (εξολκέα). Αν νομίζεις ότι δεν το έχεις, πήγαινε σε μηχανικό για να αποφύγεις τα χειρότερα!!!! :mB_kalo_e:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda innova injecion (125cc) mt limited evo Honda CB1000RRR KTM (3000cc)

Δημοσιεύτηκε

Με έναν κάβουρα κάνει τη δουλειά του άνετα αλλά αν δεν το έχει όντως καλύτερα σε μάστορα..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Gilera Runner (50cc)

πριν 18 ώρες, το μέλος getsim andreas έγραψε:

θα βγαλεις τον κυλινδρο ,θα τον πας μηχανουργειο που θα εχουν και κοληση αλουμινιου,θα σου βγαλουν την σπασμενη βιδα,θα κολησουν το ανοιγμα που εκανες,θα σου κανουν καινουργιο σπειρωμα και θα εισαι οκ.μην τρελενεσαι,στον καθενα μπορει να γινη,γκαντεμια.

Δεν ήταν απλή γκαντεμιά, ήταν ηλιθιότητα φίλε μου, γιατί πρώτον αντί να αντικαταστήσω εξαρχής τη βίδα θεώρησα σκόπιμο να τη σφίξω και δεύτερον δεν σκέφτηκα τι ήταν αυτό που τρυπάω..... αφηρημάδα.... οπότε τρυπήσα ωραιότατα τη βίδα, έφτασα στο τέλος της και συνέχισα με αποτέλεσμα να τρυπήσω τον κύλινδρο που είναι από κάτω της.... δοξάστε με!

πριν 14 ώρες, το μέλος hayabusas έγραψε:

Νομιζω οτι πας φυλακη, αν αποδειχτει οτι ειχες κινητρο!

Πώς τα καταφερες????

σε καθε περιπτωση θελει λυσιμο ο κυλινδρος και επισκευη, αν παιρνει. Θεωρωοτι ειναι απιθανο να μην παιρνει, αλλα ποτε δεν ξερεις. Σε μηχανικο ασαπ, οπως καταλαβες.

υγ: δεν το γραφω για να στην πω, προς γνωση των υπολοιπων επιδοξων diy-ers οτι: οταν δεν ξερουμε ακριβως τι κανουμε και πώς το κανουμε, ή δεν εχουμε τα καταλληλα εργαλεια, η ζημια που προακλουμε στην προσπαθεια να φτιαξουμε κατι εχει πολλαπλασιο κοστος σε σχεση με την αρχικη.

χαχααχαχαχχα δίκιο έχεις.... Στη συγκεκριμένη περίπτωση βέβαια ήξερα τι κάνω και πως.... οπότε το ηθικό δίδαγμα είναι: "μη βαριέσαι γιατί το γρήγορο είναι που αργεί και έχε το μυαλό σου σε ό,τι κάνεις και μη χαζεύεις"...

πριν 11 ώρες, το μέλος achilleasv έγραψε:

Με έναν κάβουρα κάνει τη δουλειά του άνετα αλλά αν δεν το έχει όντως καλύτερα σε μάστορα..

Τώρα που θα λύσω τον κύλινδρο αυτό σκέφτομαι να κάνω, αλλά πάνω στο μηχανάκι δε χωρούσε, το δοκίμασα...

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια παιδιά, πάω να το λύσω σε λίγο να δω και με τα μάτια μου τη ζημιά και αύριο πρωί ξεκινάω tour στα μηχανουργεία! Αλήθεια έχετε να μου προτείνεται κάποιο καλό στα νότια προάστια, κοντά στη γλυφάδα;

Τροποποιήθηκε από τον giorgis1987

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Gilera Runner (50cc)

Δημοσιεύτηκε

Τον έβγαλα και τον είδα παιδιά είναι ευτυχώς πολύ μικρή η τρύπα και θα ψάξω να βρώ αύριο μηχανουργείο να το φτιάξει. Περιμένω προτάσεις αν κάποιος ξέρει....

Επίσης, πως τον καθαρίζω τον κύλινδρο και το πιστόνι, μια που άνοιξα το μοτέρ ευκαιρία είναι....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα
Sign in to follow this