23 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Αλλος Αλλος Μέχρι ποσες? (....cc)

Δημοσιεύτηκε

Ο κύβος ερρίφθη..................

Είχα ακούσει από αρκετούς (όχι πολλούς) πως το καλύτερο οδηγικά κομμάτι των Άλπεων είναι οι Γαλλικές Άλπεις. Σε μια κουβέντα που είχα τον Ιούλιο στο Maranello με δύο Ιταλούς μοτοσυκλετιστές, όταν τους μίλησα για Δολομίτες, Bolzano κλπ, μου είπαν:

-Γαλλικές Άλπεις φίλε, και ειδικά Col de Verdone, στον δρόμο απο Gap προς Orange, εκεί να δεις ΑΣΦΑΛΤΟ.

Αυτό ήταν, η απόφαση πάρθηκε και, αν όλα πάνε στοιχειωδώς καλά, του χρόνου λέω να πάω να αφήσω και εκεί λίγο λάστιχο.

Το γενικό πλάνο είναι: τέσσερις - πέντε μέρες στις Γαλλικές Άλπεις (στο τρίγωνο που ορίζεται από Briancon - Orange - Grenoble) και μετά, απο val d' Isere, St. Bernar, Mont Blanc και Grand St. Bernard, ξανά προς Δολομίτες.

Αναζητώ λοιπόν πληροφορίες για την περιοχή των Γαλλικών Άλπεων, και συγκεκριμένα:

• Τί παίζει από καταλύματα; Υπάρχει το ίδιο σύστημα με Β. Ιταλία και Αυστρία που πας στο τοπικό γραφείο τουρισμού και σου βρίσκουν εκείνοι καλά, καθαρά και φτηνά δωμάτια σε πανσιόν;
  • Έχει κάποιος κάποιες συγκεκριμένες ωραίες διαδρομές για να προτείνει;
  • Ποιά είναι τα must see της ευρύτερης περιοχής;
  • Ποιά είναι η καλύτερη (οδηγικά πάντα) εποχή για αυτή την εκδρομή (από θέμα καιρού και κίνησης στους δρόμους);
  • Πού στο καλό είναι το Col de Verdone ή κάπως έτσι που το ψάχνω και δεν το βρίσκω;

Ευχαριστώ όλους σας προκαταβολικά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
BMW R 1200 GS BMW S1000 XR

Δημοσιεύτηκε

... Παναγιωτη του χρονου τετοια εποχη , πρωτα ο θεος , σιγουρα θα ειχα πολλες απαντήσεις να βοηθησω ...αλλα μεχρι τοτε οτι θα μαθαινεις εσυ και μεσα απ αυτο το ποστ σου ... θα ανοιγω και γω τα στραβά μου!... :_thumbsup: :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBF (1000cc) Shoei XR 1000 Yamaha FJR (1300cc)

Δημοσιεύτηκε

Παναγιωτη ειμαι εν μεσω διακοπων αλλα πηρα ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙ ΚΟΥΜΠΑΡΑ που μου ειπες και κατι εχω ριξει για αυτο τον σκοπο !!!! ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM

Δημοσιεύτηκε

Παναγιώτη,

πρίν από δυο εβδομάδες έκανα ένα ταξίδι και πήρα μια μικρή γεύση από Γαλλικές άλπεις.

Συγκεκριμένα, μια μέρα το πρόγραμμα περιελάμβανε εκκίνηση από Νίκαια με κατεύθυνση προς Grenoble (μέσω του φημισμένου Ν85 ή αλλιώς δρόμου του Ναπολέωντα) και μετά συνεχίσαμε προς Γενέβη.

Δεν γνωρίζω κάτι για τα καταλύμματα και το σύστημα κλεισίματος (γιατί δεν μείναμε στην περιοχή) αλλά είδα αρκετά σε κάτι ξεχασμένα και όμορφα χωριουδάκια.

Όσον αφορά τις διαδρομές, ο Ν85 θεωρείται από τις must διαδρομές και όντως ήταν κατά διαστήματα πολύ ωραίος (και από φυσική ομορφιά και από ποιότητα ασφάλτου).

Επίσης, ξεχώρισα από φυσική ομορφιά το πέρασμα από την λίμνη Lac de Castillon με το εντυπωσιακά γαλάζιο χρώμα και το όμορφο χωριουδάκι Saint Andre des Alpes. Η φύση εκεί οργίαζε και υπήρχε αρκετός κόσμος που έκανε camping προς εκείνα τα μέρη.

Κατά διαστήματα πετυχαίναμε αρκετή κίνηση και ο δρόμος δεν μας βοηθούσε να προσπεράσουμε εύκολα.

Τα όσα γράφω παραπάνω είναι οι εμπειρίες από ένα απλό και γρήγορο πέρασμα από μια συγκεκριμένη διαδρομή (χωρίς να το ψάξουμε πάρα πολύ). Είμαι σίγουρος ότι αν ψαχτείς λίγο παραπάνω, θα βρείς πολύ όμορφες διαδρομές! :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

-Πού στο καλό είναι το Col de Verdone ή κάπως έτσι που το ψάχνω και δεν το βρίσκω;

φιλε αυτο το φαραγγι το αναφερε και ο δικος μας οδηγος ...ψαξτο σαν grand canyon du verdon .... :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

φιλε αυτο το φαραγγι το αναφερε και ο δικος μας οδηγος ...ψαξτο σαν grand canyon du verdon .... :_thumbsup:

Ναι το βρήκα και εγώ. Είναι το φαράγγι του ποταμού Verdon, προφανώς τα παιδιά δεν το θυμόταν καλά.

Φαίνεται και μαμώ τις διαδρομές.................shock.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM (900cc) HJC FG-ST CRUCIAL MC1 Yamaha ??? (<1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Πάνο ότι βρίσκεις πέτα και καναν google.map να βλέπουμε το πού... είναι νωρίς αλλά ποτέ δεν ξέρεις! :winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR Shoei XR 1000 Αλλος

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Πολύ καλό το θεματάκι! :ok: Επίσης κάντε κάποια στιγμή ένα γενικό πλάνο διαδρομής,χλμ και κόστος βενζίνης-εισητηρίων γιατί το σκέφτομαι εδώ και μέρες κι εγώ γι'Άλπεις του χρόνου.Και αν ξέρει κάποιος κάποιες παρατηρήσεις σχετικά με την οδήγηση,τα όρια και την αστυνόμευση γενικά,μην πάμε σαν πρόβατα(και μάλιστα μαύρα :D)

Τροποποιήθηκε από τον mavro provato

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ακόμα είμαι στην έρευνα και στην σταχυολόγηση σκέψεων, πληροφοριών, διαδρομών κλπ.

Όταν κατασταλάξω σε ένα σκελετό προγράμματος, τότε θα το σηκώσω για περαιτέρω πληροφορίες.

Δεν αποκλείεται και εκδρομή στο στύλ του φετινού Μουτζέλλο, με κοινά κλεισίματα εισιτηρίων κλπ για να πάρουμε μεγάλες εκπτώσεις στο καράβι, και απο ΄κει και πέρα ο καθένας ή ή κάθε παρέα ακολουθεί το κέφι και τον ρυθμό της.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda TRANSALP (650cc) Arai Quantum Honda VFR 750R RC30 (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Ακόμα είμαι στην έρευνα και στην σταχυολόγηση σκέψεων, πληροφοριών, διαδρομών κλπ.

Όταν κατασταλάξω σε ένα σκελετό προγράμματος, τότε θα το σηκώσω για περαιτέρω πληροφορίες.

Δεν αποκλείεται και εκδρομή στο στύλ του φετινού Μουτζέλλο, με κοινά κλεισίματα εισιτηρίων κλπ για να πάρουμε μεγάλες εκπτώσεις στο καράβι, και απο ΄κει και πέρα ο καθένας ή ή κάθε παρέα ακολουθεί το κέφι και τον ρυθμό της.

Παναγιωτη ειχα παει περυσι εκει γυρω,στην περιοχη των λεγομενων Rhone Alps-Haute Savoie (οι Αλπεις του Ροδανου Ποταμου κ Ανω Σαβό'ι'α).

Στα αληθεια πανεμορφη περιοχη,μοιαζει με τα γνωστα αλλα εχει το δικο της χαρακτηρα.Μπορεις να το συνδιασεις με Ελβετια μερια προς την λιμνη της Γενευης καθως συνορεουν.

Αγρια περασματα,αγνη φυσικη ομορφια,αλλη συμπεριφορα -εξισου καλη-απο τους Γαλλους.

εχω υλικο κ πληροφοριες αλλα στον υπολογιστη της δουλειας,απο σημερα ομως ειμαι σε αδεια για 15 ημερες.

εχεις τον λογο ομως οτι μολις γυρισω θα σε ενοχλησω ωστε να σου πω οτι γνωριζω.

προς το παρον παρε μια φωτο-γευση

εδωκ εδω

θα μιλησουμε κ τηλεφωνικα εαν θες...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR Baja (250cc)

Δημοσιεύτηκε

...

yeahright.gif

γμτ μου...aggressive.gif ΘΕΛΩ ΚΙ ΕΓΩ ΜΗΧΑΝΗ ranting.gifranting.gifranting.gif

sweatdrop.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
LX-RS-R6-'fant Shark RSR2 Ducati

Δημοσιεύτηκε

Παναγιώτη για πότε λες να πας? Καλοκαιράκι ή Άνοιξη?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda xl1000v (1000cc) HJC HQ-1 Carbon MV Agusta f4750 (749cc)

Δημοσιεύτηκε

Τέεεεεεεεεεεεεεζα!

Δυο πράματα. Alp d'Huez και Galibier. Να αφησεις ταυτια σου. Κάνε βάση τη Grenoble και όρμα παντού.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Παναγιώτη για πότε λες να πας? Καλοκαιράκι ή Άνοιξη?

Μέσα στο διάστημα 20/7 με 20/8 αλλά περιμένω πληροφορίες για τον καιρό εκεί πέρα.

Τέεεεεεεεεεεεεεζα!

Δυο πράματα. Alp d'Huez και Galibier. Να αφησεις ταυτια σου. Κάνε βάση τη Grenoble και όρμα παντού.

Τα είδα....................... _w00t.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW r1200gs Arai Astro-Light HOREX REGINA (350cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Παναγιωτη αυτες τις περιοχες τις γυρισα αρκετα καλα.Θα προσπαθησω να βρω τον χαρτη με τις διαδρομες (γμτ ειναι ο μονος που ψαχνω) για να στον δωσω.Αλλα και παλι δε μου ειναι δυσκολο να τα ξανασχεδιασω οποτε θες.

Orange ειναι δυτικα και δε θα σε βολεψει.Συν του αν πας εκει εχεις διπλα σου δυο τρεις καταπληκτικες πολεις (Αβινιον,Arles. l'isle-sur-la-sorgue(εκει εκανα και διαμονη) να επισκευθεις και 5 μερες συνολο δε σου φτανουν.Grenoble ειναι πολυ ψηλα.Καλυτερη λυση και προτεινομενη (οπως εκανα εγω) αν θες να επισκευθεις την δυτικη μερια ειναι να εχεις βαση το Castellane.5 μερες για δυτικα ειναι καλα.Οχι και για τα δυο.Αλωστε αν θες να πας grenoble καλυτερα απο Castellane για να δεις και verdon που ειναι διπλα καθως και Col d΄Allos, Sisteron ,Annot, Grasse,Ubaye Valley-Barcelοnete και ποσα ακομα.

Και για τις δυο περιοχες θες Δεκα μερες ,οι οποιες αξιζουν οσο δε φανταζεσε.

Οταν θα εχω χρονο θα γραψω καποια πραγματακια.

Υγ το ταξιδιωτικο μου το θυμασαι? Εδω

θελω πολυ να ξαναπαω.

Τροποποιήθηκε από τον salcon

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Varadero (1000cc) Moto Guzzi V7 (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Eίχαμε κάνει παλιότερα την παρακάτω διαδρομή

http://www.motorsite.gr/article_det.php?racename=TAXIDIOTIKOCENEURO07

Περάσαμε από Col de Calibier, ενώ εξαιρετικό ήταν και το "La Grave" που μείναμε.

Δες το και αν μπορώ να βοηθήσω παραπάνω...

Αρης

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NT 700 VA MV Agusta Turismo Veloce (798cc)

Δημοσιεύτηκε

Ανάβεις φωτιές Παναγιώτη... :_scare::think:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Αναπηρικο (155cc) AGV, Nolan, Helmo, CMS Yamaha XSR 700 (689cc)

Δημοσιεύτηκε

Τι τ ανοιγω το ρημαδι το Πισι, καλα εβλεπα ΣΚΑΙ.... :ranting: :ranting: :ranting: :ranting:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda SH (150cc) HJC RPHA 70 KTM SUPER ADVENTURE (1290cc)

Δημοσιεύτηκε

Ανάβεις φωτιές Παναγιώτη... :_scare::think:

και το θεμα ειναι πως καπως πρεπει να ΤΙς ΣΒΗΣΟΥΜΕ !! :sweatdrop::plaf::grin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μετά από συμβουλές δύο μελών που έχουν μείνει στην περιοχή (vaelsod & snpl και πάλι ευχαριστώ για τα πμ), και με μελέτη και των διαφόρων παραπομπών, φαίνεται πως η καλύτερη εποχή είναι το διάστημα 15/7 - 15/8, έχοντας πάντα την "σιγουριά" πως πιθανότατα το μουσκιό να μην το γλυτώσουμε κάποιες μέρες.

Γιαννίκα, τί λες, θα το συμπέσουμε αυτή τη φορά; Ο κουμπάρος και ο κάγκουρας είναι ψημένοι............

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Tuono 1000R Arai RX-7 Corsair Στο Μυαλό μου

Δημοσιεύτηκε

εχω μπει στον "θερμοθάλαμο" και εγω..... :whistling: :whistling:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Γιαννίκα, τί λες, θα το συμπέσουμε αυτή τη φορά; ............

...φιλε ... θα το θεσω και στο τραπεζι στο εδω παρεακι...μπας και καταλήξουμε τουλαχιστον στο περιπου για τις ημερομηνιες!...αν και ειναι πολυ νωρις ακομα!

...

...

.... Ο κουμπάρος και ο κάγκουρας είναι ψημένοι............

... κατι αλλο τωρα να ρωτησω ... αρχης γενόμενης οτι μεσα σε μια προταση αναφερεσε στο κουμπάρο μου ... πως γινεται να αναφερεσε σε 2τερο ατομο και να τον ονομαζεις καγκουρα! :tooth: ...υπαρχει καποιος στη παρεα που του πηρε το στεμα???.... :lol:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Όχι ρε, μην ανησυχείς, απλά ο κουμπάρος πήρε προαγωγή σε Αρχι-κάκγουρας, οπότε και οι υπόλοιποι αναβαθμίστηκαν στη επετηρίδα. angel_not.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα