Attreidis

Αθήνα- Θεσσαλονίκη

36 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Yamaha Fazer S2 ABS HJC RPHA 10+ Oria Yamaha MT-09 Tracer

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Επιτέλους γράφω και εγώ σε αυτή την ενότητα...

Από το πουθενά μου έκατσε μεγάλη άδεια :thumbsup: και επειδή δυστυχώς τώρα όλοι διαβάζουν ή έχουν πάει ήδη διακοπές αποφάσισα να πάω σε έναν φίλο μου στην θεσσαλονίκη επισκεπτόμενος πρώτα αρκετούς άλλους σε μερικές πόλεις της ελλάδας.

Φεύγω σε 5 ώρες περίπου και για την πρώτη μέρα η διαδρομή περιλαμβάνει Ναύπλιο (φυσικά μέσω Αρχαίας Επιδαύρου), και διανυκτέρευση στο μαγικό VLA (κοινώς Βλαχοκερασιά :_innocent: ).

Το Σάββατο θα πάω Πάτρα περνώντας από Τρίπολη, Λεβίδι και Καλάβρυτα ελπίζοντας πως η διαδρομή θα με μαγέψει.

Μέχρι τώρα η διαδρομή είναι αυτή

Διανυκτέρευση Πάτρα και κυριακή πουρνό πουρνό ξεκινάω για Καρπενήσι περνώντας από Θέρμο (έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για αυτή την ανάβαση), μετά περνώντας από Ρεντίνα συνεχίζω για Καρδίτσα με προορισμό το χωριό Γοργογύρι (λίγο έξω από τρίκαλα).Ανάλογα με τον χρόνο που έχω ίσως διανυκτερέυσω και εκεί.

Μετά συνεχίζω για Καλαμπάκα και ανηφορίζω προς τα Σέρβια, περνάω από την (τεχνητή αν θυμάμαι καλά) λίμνη και φτάνω Κοζάνη. Από εκεί συνεχίζω παράλληλα με την εγνατία και συνεχίζω προς Βέροια.

Μετά την Βέροια ίσως συνεχίσω προς Σκύδρα,Έδεσσα, Γιαννιτσά και μετά Θεσσαλονίκη αλλιώς μπορεί να κόψω δρόμο και να πάω από Χαλκηδόνα.

Η διαδρομή μου--->Πάτρα- Θεσσαλονίκη

Τα υπόλοιπα (μαζί με τις απαραίτητες φώτο) όταν επιστρέψω :_thumbsup: :_thumbsup:

Υ.Γ. Όποιος έχει κάτι να προτείνει για το κομμάτι Πάτρα-Θεσσαλονίκη ας μου στείλει πμ. Θα έχω ίντερνετ στην Πάτρα :_thumbsup: :_thumbsup: :_thumbsup:

Τροποποιήθηκε από τον Attreidis

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Suzuki GSX x-lite 702gt Suzuki GSX 650F (650cc)

δεν εχω να σου προτεινω κατι για την διαδρομη που χαραξες ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΕΥΧΙΘΩ ΝΑ ΑΠΟΛΑΥΣΕΙΣ ΚΑΘΕ ΧΛΜ

απο εκει και μετα αν γυρισεις απο Ε75 υποχρεωτικα μπενεις λιτοχωρο και μετα την αστυνομια θα δεις μια ταμπελα ΟΛΥΜΠΟΣ. ακολουθησε την μετα απο 700 μετρα θα δεις μια ταμπελα πριονια ε ακολουθησε την..................(αρχιζεις την αναβαση σου στον ολυμπο) μετα απο 13 χλμ θα δεις μια ταμπελα που λεει προς μοναστηρι Αγιου διονησιου........μην μασας και εγω δεν τους χωνευω πολυ τους παπαδες ........αλλα ρε φιλε στα ισα γυρισα 500χρονια πισω....στο βυζαντιο εξαιρετικη ομορφια και ταπεινοτητα μαζι συνεχιζεις για τα υπολοιπα 4 χλμ.......και φτανεις στο κατω καταφυγιο πριονια χμμμμμμμμμ ζητα τους μια φασολαδα με λουκανικα η γυδα βραστη.........ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ και τα δυο απο εκει και μετα αν εχεις κουραγιο ανεβενεις στο πανω καταφυγιο

ενα απο τα ομορφοτερα πες το passo πες το περασμα της ελλαδος........

ps στην διαδρομη στα 3 χλμ αναβασhς περιπου υπαρχει το καινουριο μοναστηρη του santa dionisioy μην σταματισεις απλος αδιαφορο

ps2 στα 8 χλμ θα συναντησεις το wanna bee καταφυφιο σταυρος(αν θυμαμε καλα οτι λεγετε ετσι) επισεις μην σταματισεις

δες εδω!!!!!!

http://www.mybike.gr...__1#entry936899

και εδω

http://www.google.gr/search?q=%CF%80%CF%81%CE%B9%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%B1&hl=el&prmd=ivns&source=lnms&tbm=isch&ei=ft9NTv_TIYX04QT95LTkBw&sa=X&oi=mode_link&ct=mode&cd=2&ved=0CBwQ_AUoAQ&biw=1280&bih=709#hl=el&tbm=isch&sa=1&q=%CF%80%CF%81%CE%B9%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%B1+%CE%BF%CE%BB%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%82&oq=%CF%80%CF%81%CE%B9%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%B1+%CE%BF%CE%BB%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%82&aq=f&aqi=&aql=&gs_sm=e&gs_upl=726l2091l0l2570l8l7l0l0l0l0l0l0ll0l0&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.&fp=6f0afd1337400221&biw=1280&bih=709

Τροποποιήθηκε από τον lost_angel

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Cagiva SuperCity (125cc) Shark S500 Air Suzuki GSX-R (600 K5cc)

Πρωτον πολυ καλη επιλογη της καστανιας, παροτι το οδοστρωμα ειναι μετριο, ειναι μακραν πιο ενδιαφερουσα και ομορφη διαδρομη, εκτος αν σου αρεσει να βλεπεις τουνελ.

Δευτερον βλεπω εχεις χαραξει ροτα απο την καλαμπακα προς κοζανη, ακριβως ιδια με αυτη που εκανα εγω πριν 2 βδομαδες. Το μονο ενδιαφερον σημειο της διαδρομης ειναι το κατωθεν για καποια χιλιομετρα, η υπολοιπη διαδρομη ειναι μαλλον αδιαφορη

Τροποποιήθηκε από τον Messer

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB Super Four Honda Goldwing (1800cc)

Δημοσιεύτηκε

Πάλι τάπα στην ομίχλη το 125άρι Cagiva ;)χα,χα,χα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

προσοχή τις κάμερες. :mB_kalo_e:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
SPRINT ST

Δημοσιεύτηκε

έλα ρε συ, τώρα το είδα, θα μπορούσαμε να τα λέγαμε για έναν ακφέ στο Ναύπλιο :)

όπως και να'χει να περάσεις σούπερ και πάνε όλα άψογα!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha YBR250 (250cc) Shark RSI Αλλος MTT Y2K (JETcc)

Δημοσιεύτηκε

Υ.Γ. Όποιος έχει κάτι να προτείνει για το κομμάτι Πάτρα-Θεσσαλονίκη

Στην Χαλκηδόνα σουβλάκια οπωσδήποτε...και όπως θα έρχεσαι φερε μας και μερικά :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Africa Twin Arai Tour X-3 KTM SMT (990cc)

Δημοσιεύτηκε

Μιχαλη, απο Βεροια και μετα μπες Εθνικη για Θεσσαλονικη.

Το κοματι Βεροια-Σκυδρα-Γιαννιτσα-Χαλκηδονα εκτος απο κινδυνους και χιλιομετρα δεν εχει τιποτα να προσφερει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις:)

ερώτηση: αν αλλάξω την διαδρομή μετά το σημείο Β στον χάρτη και συνεχίσω μέσα από το σαραντάπορο προς κατερίνη θα είναι καλή διαδρομή?

κάπως έτσι...

ευχαριστώ και πάλι

χαιρετισμούς από την μαγευτική Βλαχοκερασιά :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Africa Twin Arai Tour X-3 KTM SMT (990cc)

Δημοσιεύτηκε

ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις:)ερώτηση: αν αλλάξω την διαδρομή μετά το σημείο Β στον χάρτη και συνεχίσω μέσα από το σαραντάπορο προς κατερίνη θα είναι καλή διαδρομή?κάπως έτσι...ευχαριστώ και πάλιχαιρετισμούς από την μαγευτική Βλαχοκερασιά :_thumbsup:

Χειροτερη απο Θεμα ασφαλτοταπητα απο Αγ.Δημητριο και μετα...

Πολυ καλυτερη απο φυσικη ομορφια που κραταει απο εκει που ειπες μεχρι Κατερινη...

Απο Κατερινη παιρνεις τον παλιο και...(PM)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Έφτασα Πάτρα αισίως μετά από ένα μικρο ατυχηματάκι στην Τρίπολη..

Σταματάω σε βενζινάδικο και επειδή αργούσε ο τύπος κατεβαίνω και βάζω την μηχανή στο διπλό σταντ (πρώτη φορά που έχω κατέβει από την μηχανή σε βενζινάδικο)...πάει ξεκινάει να βάζει βενζίνη και εγώ παρακολουθώ τα λίτρα.Κάποια στιγμή και ενώ περίμενα να βάλει γύρω στα 12 έχει πάει στα 13.5 και λέω τι σκατά, γυρνάω και βλέπω όλο το ντεπόζιτο από πάνω με βενζίνη και κάτω να στάζει...

τρελαίνομαι του βάζω τις φωνές και προσπαθεί να μαζέψει τα ασυμάζευτα...ρίχνει νερό, σαπουνάδα από αυτό που έκανε τα τζάμια αλλά φαινόταν περίεργα ακόμα, έκανε περίεργους ιριδισμούς το χρώμα στο ντεπόζιτο, οπότε πήρα λάστιχο, έβρεξα καλά όλο το μπροστά μέρος της μηχανής και το σκούπισα καλά...παίζει να δημιουργηθεί πρόβλημα από αυτό?

στην υπόλοιπη διαδρομή δεν έγινε τίποτα περίεργο πάντως...

Αναρωτιέμαι τι θα γινόταν αν ήμουν επάνω... :surrender::sweatdrop:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
EXC-Address Beta Enduro RR (350cc)

Δημοσιεύτηκε

της μηχανής και το σκούπισα καλά...παίζει να δημιουργηθεί πρόβλημα από αυτό?

στην υπόλοιπη διαδρομή δεν έγινε τίποτα περίεργο πάντως...

Αναρωτιέμαι τι θα γινόταν αν ήμουν επάνω... :surrender::sweatdrop:

Μιχαλη, λογικα δεν θα εχεις καποιο παραπανω θεμα με το χρωμα σου κλπ... το πολυ πολυ αν παρατηρησεις τιποτα περιεργους λεκεδες πλυνε την μηχανη με σαπουνι και αν παλι δεν πιασει αυτος ο τροπος τοτε αγορασε μια αλοιφη γυαλισματος και περνα το ενα χερακι... κατα 99.999995% ( ετσι για να κραταω και μια πισινη_innocent.gif) θα στρωσει... αν θες περνα και απο το σπιτι μου που εχω αλοιφες κλπ να το κανουμε σε 5 λεπτακιαwinking.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda VFR 800 Vtec (782cc) Nolan N87 Honda VFR 800F 2014 (782cc)

Δημοσιεύτηκε

Μιαχαλάρα τώρα που γράφεται αυτό το μήνυμα λογικά θα έχεις φτάσει Θεσ/νίκη και θα κοιμάσαι ξερός από την κούραση!

Θέλει @@ να πας μόνος σου τόσο μακριά από τέτοια διαδρομή! Πάντα τέτοια!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μιχάλη, που είσαι ρε φίλε ;

3 ημέρες σιγή, ανησυχώ ρε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 690

Δημοσιεύτηκε

Μιχάλη, που είσαι ρε φίλε ;

3 ημέρες σιγή, ανησυχώ ρε.

δεν ανταλλαξαμε και τηλεφωνα οι μλκς..

δωσε κανα σημαδι ζωης αμα μπεις ιντερνετ :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

ε ναι.... δωσε λαμα σημειο ζωης τι γινετε ολα οκ??????????

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

παιδες ολα οκ!!!ειμαι θεσσαλονικη και δεν εχω ιντερνετ!

η διαδρομη τελικα αλλαξε τελειως και πηγα σε μερη που εμεινα χαζος...

θα γραψω αναλυτικα οταν γυρισω αθηνα να δειτε και φωτογραφιες :_thumbsup: :_thumbsup: :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

fwtoooooooooooooooooooo

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ωραία νέα, μια απορία έχω, πατητήρι έμεινε καθόλου ;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBF (998cc) Arai ViperGT Lefas 900

τρελος αθλος η διαδρομη που χαραξες ,πολλα :respekt:

Τροποποιήθηκε από τον pantheman

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μία γρήγορη επισκόπηση της διαδρομής χωρίς φώτο γιατί είμαι ακόμα θεσσαλονίκη :bruce_h4h: :bruce_h4h:

1ο σκέλος:Πελλοπόνησος

αθήνα-πάτρα

2ο σκέλος:Στερεά Ελλάδα

πάτρα-τρίκαλα

3ο σκέλος:Ηπειρος- Μακεδονία

τρίκαλα-θεσσαλονίκη

σύνολο 1268 χιλιόμετρα (εκ των οποίων τα 4-5 χωματόδρομος :sweatdrop: )

Υ.Γ. φωτογραφίες οσονούπω! :_thumbsup:

Ωραία νέα, μια απορία έχω, πατητήρι έμεινε καθόλου ;

χαχα ναι έχει μείνει αρκετό για μελλοντικές εξορμήσεις :whistling: :whistling:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μέχρι να βάλει φώτο ας δούμε τον ταξιδιώτη να φωτογραφίζει το φράγμα του Μόρνου.

mihmih.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Λοιπόν μετά από αρκετές μέρες βρήκα τον χρόνο να ανεβάσω μερικές φωτογραφίες από την βόλτα μου...

Εδώ είμαι στην πρώτη στάση μου στον Αχλαδόκαμπο πηγαίνοντας προς Τρίπολη...Ωραίες στροφές αλλά με ψιλο χάλια οδόστρωμα...

img0860kq.jpg

Περνώντας τον Αχλαδόκαμπο για κάμποσα χιλιόμετρα έχει ένα φρεσκοστρωμένο κομμάτι με πολύ ωραίες στροφές μέσα στα βουνά..

img0862gs.jpg

Το περίφημο χωριό Βλαχοκερασιά γνωστό και ως Β.Λ.Α.

img0864qd.jpg

3 χιλιόμετρα που ενώνουν το χωριό με τον κεντρικό όπου πραγματικά αυτός που τον χάραξε πρέπει να ήταν μεθυσμένος...

img0866ex.jpg

Την επόμενη μέρα πηγαίνοντας προς πάτρα και πριν φτάσω στα καλάβρυτα, στάση στην Αγία Λάβρα..

img0869yc.jpg

img0870e.jpg

img0872m.jpg

Από πάτρα ανεβαίνοντας προς πάνω έτυχε να βολέψει βόλτα με τους πατρινούς mybikers οπότε δεν έχασα ευκαιρία για μία παρακαμψούλα στο φράγμα του μόρνου..

img0873zn.jpg

img0878o.jpg

img0874m.jpg

img0880pe.jpg

Συνεχίζοντας τον δρόμο μου χάθηκα λίγο πάνω στα βουνά της ορείνης Ναυπακτίας,Αποδοτίας ούτε κι εγώ ξέρω...αλλά άξιζε και με το παραπάνω...καινούργια κομμάτια

img0894ba.jpg

img0900gm.jpg

img0911fk.jpg

img0901er.jpg

...και στα καπάκια χωματόδρομος........

img0903j.jpg

img0904lx.jpg

και έφτασα στο φράγμα του Εύηνου!

img0909r.jpg

και μετά τρεχάλα να μην με πιάσει το βράδυ γιατί ως γνωστόν με φιμέ ζελατίνα δεν βλέπουμε τίποτα το βράδυ και εγώ ο έξυπνος δεν είχα πάρει μαζί μου την διαφανή... :bruce_h4h: :bruce_h4h:

img0916mg.jpg

img0921sn.jpg

Τρίκαλα έφτασα μετά από 7 ώρες οδήγηση για 400 χιλιόμετρα διαδρομή....

Την επόμενη μέρα συνεχισα κάνοντας το γύρο του Κόζιακα και ανεβαίνοντας μέχρι τα 1400κάτι μέτρα...

img0956b.jpg

img0961yo.jpg

img0962cv.jpg

img0966yd.jpg

img0908j.jpg

μετά έφτασα καλαμπάκα, συνέχισα για γρεβενά, μπήκα εγνατία, βγήκα στην κοζάνη, ανηφόρισα από τον παλιό προς βέροια σταμάτησα και για μία φώτο στην Παναγία την Σουμελά

img0979ri.jpg

έφτασα Βέροια, ανέβηκα σούμπιτος για Έδεσσα, ήπια ένα καφέ και τελικά κλασσικά έφτασα βράδυ στην θεσσαλονίκη...

Το μεγαλύτερο σφάλμα μου στην διαδρομή ήταν ότι δεν υπολόγιζα σωστά τον χρόνο με αποτέλεσμα να τρέχω να προλάβω μην βραδιάσει και να μην προλαβαίνω να βλέπω τόσο πολύ τα μέρη και να βγάζω φωτογραφίες όσο ήθελα...

Next time i will be better :_thumbsup: :_thumbsup:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πολυ ωραια διαδρομη :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Fazer S2 600 Πολλές!!!

Δημοσιεύτηκε

μπράβο σου πολύ ώραία διαδρομή και συγχαρητήρια που είχες το κουράγιο να την κάνεις κιόαλς.:_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα