HLIAS

Belray vs Castrol vs Torco chain lubes

92 ψήφοι

1. 1. Ποιο spray για γρασαρισμα αλυσιδας χρησιμοποιεις

• Belray
    • Castrol
    • Torco
    • Αλλο ( πες ποιο να μαθουμε και εμεις)

Please sign in or register to vote in this poll.

101 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Suzuki DL650A K7

Δημοσιεύτηκε

τη μοτό την πήρα μτχ. εντάξει η αλυσίδα δεν ήταν και σε τέλεια κατάσταση αλλά βαστιότανε με castrol.

μετά απο 2 μπουκαλάκια είπα να αλλάξω και πήρα της Valvoline :mB_faskelo:

της τίναξε τα πέταλα. καλύτερα με άμμο και ρινισματα.

ξαναγύρισα σε Castrol αλλά την είχε ακούσει κανονικά η αλυσίδα και πήγα σε αλλαγή της, ενώ ταυτόχρονα έβαλα scottoiler.

απο τότε τέλος το λάδωμα. θα κάνει σύντομα και πλήρη οικονομική απόσβεση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda NT 700 VA MV Agusta Turismo Veloce (798cc)

Δημοσιεύτηκε

Πιστεψε με οταν εκανα το θεμα ειχα στο μυαλο μου εσενα και τον Αλεξ... λεω δεν μπορει καποιος απο αυτους θα πεταχτει να μας κοροιδεψει εμας τους αλυσιδατους2funny.gif

Τελικα εμφανηστικατε και οι δυοtooth.gif

Μάλλον το έχει το όνομα... δεν κρατιόμαστε!... :blush2:

Για να μην σπαμάρω όμως μόνο, τελικά πολλοί αλυσιδάτοι βλέπω ότι βάζετε κι εσείς βαλβολίνη!

Κάθε 30 ή 40 χιλιάδες χλμ;... :whistling:

:tease:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW F 800 GS BMW Enduro Αλλος

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Τί ακριβώς δεν σου στοιχειοθέτησα καλά για να προάγω την συζήτηση?

Ήμουν απόλυτα σαφής. Αυτά τα σπρέυ τα κολώδη που δεν λερώνουν την ζάντα δεν λιπαίνουν σωστά. Κανουν ένα φιλμ πάνω στα O-Ring και δεν επιτρέπουν την σωστή λίπανση τους.

Εσύ έχεις 12.οοοkm, δεν μου λέει κάτι αυτό. Πριν μια βδομάδα ήμουν σε φίλο εξουσιοδοτημένο μεγάλης μάρκας και μου αριθμούσε σε πόσους είχε αλλάξει αχρηστες αλυσίδες απο κάτι τέτοια σπρέυ.

Αν θες λοιπόν να κάνουμε μια εποικοδομιτική συζήτηση,

να αναλύσουμε τα δεδομένα,

να αποσαφηνίσουμε τις παραμέτρους,

να αντιπαραβάλουμε τα στοιχεία,

να εξατομικεύσουμε τα γεγονότα,

να διυλίσουμε τον κώνωπα,

να ξεψειρίσουμε το μουλάρι,

να κάνουμε μπρέιν-στόρμινγκ βρε αδερφέ,

ξεκίνα να μας πεις τί λάδι βάζεις μπας και βοηθήσεις κι εσύ λίγο την συζήτηση.. :winking:

Τώρα καλύτερα.

Το λάδι που βάζω το έχω αναφέρει παραπάνω και είναι το wurth hhs. Μπορείς να μας αναφέρεις και σε ποιο εξουσιοδοτημένο συνεργείο εργάζεται ο φίλος σου? Δεν θεωρώ πως κατηγορούμε κάποιο προϊόν για να μην αναφέρουμε ονόματα.

Τροποποιήθηκε από τον wihfue

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR Baja (250cc)

Δημοσιεύτηκε

καλύτερα να μας πει πως λαδώνει ο ίδιος την αλυσίδα, τι σκριβώς χρησιμοποιεί και τι κάνει μετά από κάθε φορά που πάει χώμα και έχει κολλήσει λάσπη και χώμα στην αλυσίδα...

θα μας είναι πιο χρήσιμες αυτές οι πληροφορίεςwinking.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha tdm900 Shoei XR 1100 Ducati ttF1

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Τροποποιήθηκε από τον aris xj

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
EXC-Address Beta Enduro RR (350cc)

Δημοσιεύτηκε

πιο πολυ χαλαω την αλυσιδα απο τις αποτυχιμενες προσπαθειες σουζας παρα απο την λαθος επιλογη λιπαντικου....

Ελα ρε απλο ειναι :_innocent:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cbr AGV K-4 Honda nsr (500cc)

Δημοσιεύτηκε

επι του θέματος πάντα,μπορεί να μου πει κάποιος γτ τα manual τον μοτο και οι συσκευασίες των after market αλυσίδων προτείνουν 80-90 και όχι σπρευ??? :peep:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Scorpion EXO-400 Husqvarna WRE 125 (125cc)

Δημοσιεύτηκε

τη μοτό την πήρα μτχ. εντάξει η αλυσίδα δεν ήταν και σε τέλεια κατάσταση αλλά βαστιότανε με castrol.

μετά απο 2 μπουκαλάκια είπα να αλλάξω και πήρα της Valvoline :mB_faskelo:

της τίναξε τα πέταλα. καλύτερα με άμμο και ρινισματα.

ξαναγύρισα σε Castrol αλλά την είχε ακούσει κανονικά η αλυσίδα και πήγα σε αλλαγή της, ενώ ταυτόχρονα έβαλα scottoiler.

απο τότε τέλος το λάδωμα. θα κάνει σύντομα και πλήρη οικονομική απόσβεση.

Μη μου λες τετοια γαμω..

Μολις πηρα ενα της Valvoline.Σχηματιζε film πανω στην αλυσιδα και δεν πηγαινε το γρασσο στα rings? τι σου εκανε ακριβως?

Η Βαλβολινη που λετε καθε ποτε πρεπει να τη βαζουμε?λιγοτερο απο 500χλμ συχνοτητα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Street Triple

Δημοσιεύτηκε

Παιδια εγω προσωπικα εχω καταμπερδευτει με την δημοσκοπηση και τα σχολια (οντας και ανιδεος)... Υπαρχει καποιος που μπορει να προτηνει ΕΝΑ ΛΑΔΙ το οποιο (ας μην ειναι το καλυτερο... ) δεν υπαρχει περιπτωση να βλαψει το μηχανακι και ανα ποσα χλμ πρεπει να το βαζουμε?

Ευχαριστω...

ΥΓ. Παρακαλειται η ΒΜWακιδες με τα περιεργα συστηματα τους να μην ειρωνευονται lol ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cbr AGV K-4 Honda nsr (500cc)

Δημοσιεύτηκε

Μη μου λες τετοια γαμω..

Μολις πηρα ενα της Valvoline.Σχηματιζε film πανω στην αλυσιδα και δεν πηγαινε το γρασσο στα rings? τι σου εκανε ακριβως?

Η Βαλβολινη που λετε καθε ποτε πρεπει να τη βαζουμε?λιγοτερο απο 500χλμ συχνοτητα?

Έχω x-ring και αν δε λαδωθεί κάθε 200χλμ(με βαλβολίνη μιλάω)ακούγεται μη πω σαν τι...... :wallbash::ranting3:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
GSF650-XR250 990R

Δημοσιεύτηκε

Τώρα καλύτερα.

Το λάδι που βάζω το έχω αναφέρει παραπάνω και είναι το wurth hhs. Μπορείς να μας αναφέρεις και σε ποιο εξουσιοδοτημένο συνεργείο εργάζεται ο φίλος σου? Δεν θεωρώ πως κατηγορούμε κάποιο προϊόν για να μην αναφέρουμε ονόματα.

Δεν καταλαβαίνω σε τί βοηθάει αυτό την συζήτηση.

Δεν είναι υπάλληλος κάπου, ο ίδιος ο εξουσιοδοτημένος μηχανικός της Aprilia είναι και έχει απο τα γνωστά συνεργεία των Αθηνών. Μου είπε και αυτός την γνώμη του και μαζί και με άλλες γνώμες και την δική μου εμπειρία που έχω πληρώσει πάνω απο 10 διαφορετικές μάρκες σπρέυ είπα τί πιστεύω.

Αν ξέρεις κάτι διαφορετικό για αυτά τα κολλώδη σπρέυ που δεν λερώνουν μπορείς να πεις κι εσύ την εμπειρία σου.

Σε γενικές γραμμές δεν είναι και επιστήμη. Πιάσε με τα δάχτυλα σου ένα τέτοιο σπρέυ που δεν λερώνει και σε ένα λεπτό θα έχει γίνει σαν κόλλα στα χέρια σου. Σου εμπνέει αυτό εμπιστοσύνη οτι ΄΄γρασσάρει΄΄ σωστά την αλυσίδα??

Και ας υποθέσουμε οτι την πρώτη φορά σε καλοκαθαρισμένη αλυσίδα γρασσάρει σωστά. Όλο αυτό το κολλώδες πράγμα που κάθεται επάνω στα O-Ring και γίνεται σαν στόκος, επιτρέπει στον δεύτερο ψεκασμό που θα κάνεις να εισχωρήσει στα O-Ring σωστά το σπρέυ ή κάνει ένα τείχος?

Το ότι έχει βγάλει η αλυσίδα σου 12000km δεν λέει κάτι. Μια αλυσίδα καλοσυντηρημένη μπορεί να φτάσει και 40.000km. Εσένα μπορεί στα 20.000km να κλατάρει. Μπορεί να είναι όμως και τόσο ποιοτική η αλυσίδα σου και εσύ ήρεμος πολύ οδηγός να μην την ταλαιπωρείς και να βγάλεις πολλά χιλιόμετρα.

Οι παράγοντες είναι πολλοί.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki DL650A K7

Δημοσιεύτηκε

Μη μου λες τετοια γαμω..

δεν ξέρω ποιος ήταν ο λόγος αλλά δουλειά δεν φαίνεται να έκανε καθόλου. άλλαξε και ο ήχος της αλυσίδας άμεσα, αλλά τότε είπα οτι δεν σημαίνει απαραίτητα κάτι κακό (στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα)

δεν ξέω πόσα valvoline υπάρχουν αλλά αυτό που είχα έκανε χαρακτηριστικό ασπρο αφρό που έμενε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati multi 1200 s

Δημοσιεύτηκε

πολλα χρονια ,διαφορετικα μηχανακια,ιδιος τυπος ξηρου κερολαδιου.Αξιζει τα λεφτα του.

http://www.wurth.gr/uploads/infos/P%2009%206045.pdf

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Schuberth

Δημοσιεύτηκε

Καλημέρα σας !!! Τι λιπαντικό χρησιμοποιείτε για την λίπανση της αλυσίδας ? Πρόσφατα άκουσα καλά λόγια για bel ray

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT-07 (689cc) Shoei NXR Husqvarna 701 Rally (690cc)

Δημοσιεύτηκε

Το BelRay είναι χειρότερο που έχω δοκιμάσει προσωπικά. Μετά είναι το Castrol, αυτό κι αν λέρωνε την ζάντα. Ουσιαστικά την ζάντα λίπαινε, όχι την αλυσίδα..

Το καλύτερα που έχω δοκμάσει έως τώρα είναι το IPONE (http://ipone.fr/en/product/white-chain/) και το Motorex (http://www.motorex.com/index.cfm?oid=1147&lang=en&webtoolDbTemp=eintragDetail&kategorieId=16&eintragId=107)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR400R (426cc) Honda CRF1000L

Δημοσιεύτηκε

Ο πεθερος μου πηρε λιπαντικο αλυσιδας για καρτ, δεν πεταει σχεδον καθολου, εγω εχω ενα μοτορεξ και ειναι χαλια, οτι υπαρχει γυρω απο την αλυσιδα ειναι λερωμενο, θα τσιμπισω και γω ενα καρτοσπρεϋ για να σωθω...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB1000R (1000cc) SHOEI NXR

Δημοσιεύτηκε

Το BelRay είναι χειρότερο που έχω δοκιμάσει προσωπικά. Μετά είναι το Castrol, αυτό κι αν λέρωνε την ζάντα. Ουσιαστικά την ζάντα λίπαινε, όχι την αλυσίδα..

Το καλύτερα που έχω δοκμάσει έως τώρα είναι το IPONE (http://ipone.fr/en/product/white-chain/) και το Motorex (http://www.motorex.com/index.cfm?oid=1147&lang=en&webtoolDbTemp=eintragDetail&kategorieId=16&eintragId=107)

καλημερα φιλε εχεις δοκιμασει το χρωματιστο της ipone?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dax (72cc) Aprilia Dorsoduro (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Και το Motul είναι πολύ καλό και 'καθαρό'

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Schuberth

Δημοσιεύτηκε

Για το Bel Ray μου είπε ένας γνωστός ότι κάθετε καλά πάνω στην αλυσίδα και δεν το πετάει όσο μερικά άλλα σπρέι. Εκτός αυτού μου είπε πως είναι πολύ παχύρρευστο . Καλό αυτό ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος ΗΟNDA NC 750X (750cc) SHOEI NXR Αλλος (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

δοκιμ'αστε και της honda παίδες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT-07 (689cc) Shoei NXR Husqvarna 701 Rally (690cc)

Δημοσιεύτηκε

καλημερα φιλε εχεις δοκιμασει το χρωματιστο της ipone?

Όχι, το λευκό έχω πάρει μόνο φίλε μου, το ίδιο είναι βέβαια σε σύνθεση.

Για το Bel Ray μου είπε ένας γνωστός ότι κάθετε καλά πάνω στην αλυσίδα και δεν το πετάει όσο μερικά άλλα σπρέι. Εκτός αυτού μου είπε πως είναι πολύ παχύρρευστο . Καλό αυτό ?

Τι να πω, ίσως δεν ταιριάξαμε με το Bel Ray..! :P Εμένα προσωπικά δεν μου άρεσε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Innova (125cc) Ducati streetfighter (1098cc)

Δημοσιεύτηκε

Το bel ray δεν είναι παχύρρευστο, αυτό έχω. Καλό είναι για λίπανση αλλά για καθαριότητα δεν ξέρω εγώ έχω κάλημα. Αλλά θα πρέπει και να προσέχεις πόσο θα βάλεις, αν βάλεις μισό μπουκάλι λογικό είναι να το πετάξει παντού. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Versys (650cc) HJC RPHA 10+ Kawasaki Versys (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Το belray είναι αρκετά κολλώδες, σε μένα όμως δεν άρεσε αυτό. Φαντάσου ότι όλη η μπίχλα κολλούσε πάνω στην αλυσίδα.

Πλέον χρησιμοποιώ βαλβολίνη. Έχει το κακό ότι βρωμίζει αρκετά ζάντες κτλ και θέλει συχνη λίπανση, αλλά η αλυσίδα μου είναι αισθητά πιο καθαρή.

Το κόστος της δε είναι αστείο σε σχέση με τα μοτολιπαντικα προιόντα.

Υ.Γ. Bonus άνοιξε το καπάκι που κρύβει το μπροστά γρανάζι μετά από 10000χλμ με λίπανση belray και άλλα 10000 με βαλβολίνη και δες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

λαδακι αλυσιδας ipone 650μλ. οτι καλητερο εχω δοκημασει.... και εχω δοκημασει πολλα..... αν το κανεις σωστα, δηλαδη με ζεστη αλυσηδα και απο την μεσα μερια της αλυσηδας ενα καλο περασμα και το αφησεις 2 ωρες τουλαχιστον να τραβιξουν τα ορινγκ τοτε θα εχεις τελεια λυπανση και ουτε σταγονα στην μοτο πανω απο την φυγοκεντρο και κραταει πολλα χλμ ακομα και σε μηχανες επιδοσεων....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Cagiva Raptor (645cc) HJC FG-15 Aprilia Tuono Factory (997cc)

Δημοσιεύτηκε

Μη κρινετε εαν ειναι ενα σπρευ αλυσιδας καλο με βαση εαν λερωνει ζαντα.

Λερωνουν γιατι βαζετε παρα πολυ.

Μια γυρα της αλυσιδας θελουν.

Αυτα που κολλανε δε λερωνουν,αλλα μαζευουν και ολη τη βρωμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα