HLIAS

Belray vs Castrol vs Torco chain lubes

92 ψήφοι

1. 1. Ποιο spray για γρασαρισμα αλυσιδας χρησιμοποιεις

• Belray
    • Castrol
    • Torco
    • Αλλο ( πες ποιο να μαθουμε και εμεις)

Please sign in or register to vote in this poll.

101 μηνύματα σε αυτό το θέμα

KTM (1290cc)

Δημοσιεύτηκε

Εγω χρησιμοποιω αυτο : Ο σύνδεσμός μου

μεχρι τωρα δεν εχω καποιο προβλημα φενεται να κανει δουλεια και δε μου τιναξε στη ζαντα. το ειχα αφησει ολο το βραδυ ομως...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Suzuki drz sm Shoei XR 1000

Δημοσιεύτηκε

παλιοτερα ειχα βαλει της motul,

αλλα τωρα βαζω belray, ειναι πιο κολλοδες οπως το βλεπω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki DR (250cc)

Δημοσιεύτηκε

Φαρμακευτικο παραθυνελαιο !!!!!!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia TUONO V4R ABS (999cc) καποτε...

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

εγω Ηλια οπως ξερεις με αυτον τον τομεα δεν τα παω κ πολυ καλα

γενικα παντως χρησιμοποιω αυτο

LOCTITE-Gear-Chain-And-LSS-_i_LBM42598_01.jpg

βεβαια βαζω οποτε το θυμαμαι (σπανια) ,δεν καθαριζω αλυσιδα ποτε κτλ κτλ

εχω χρησιμοποιησει και το bel-ray αλλα δεν μπορω να κανω συγκριση καθοτι δεν εχω δοσει και σημασια στα αποτελεσματα

γι'αυτο μετα απο 4000χλμ θελω παλι αλυσιδα :tooth:

παντως οσοι χρησιμοποιειτε γρασσο απλο η βαλβολινη δοκιμαστε σε ενα βαζακι να κανετε μιξη γρασσου-βαλβολινης :winking:

Τροποποιήθηκε από τον gee

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSF BANDIT SA AGV Stealth Yamaha YBR RR! (hehe) (400cccc)

Δημοσιεύτηκε

Έχω χρησιμοποιήσει κατά σειρά..εμφανίσεως: Rock Oil, Shell (ένα λευκό) , Motul και αισίως επέστρεψα στο Rock Oil. Μπορείς να πείς οτι είναι λίγο πιο ακριβό αλλά..απλά ΔΕΝ φεύγει με τίποτα! Το οποίο απαραιτήτως δεν είναι πάντα καλό, αν π.χ. οδηγείς σε πολύ σκονισμένο μέρος κτλ. αλλά σε αποζημιώνει με το παραπάνω η ποιότητά του. Δυστυχώς όμως "βγάζει" στη ζάντα, αν δεν το βάλεις βράδυ ώστε να οδηγήσεις πρωί.

Τα υπόλοιπα, απλά δεν μπορώ να πώ πως μου φάνηκαν ιδιαίτερα ικανοποιητικά, με κατώτερο αυτό της Shell.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
GSF650-XR250 990R

Θα κάνετε ένα κόλπο..

Ψεκάστε με το σπρέι που χρησιμοποιείτε πάνω σε ένα πάγκο ή σταθερό σημείο.

Αφήστε 1 λεπτό και μετά με το δάχτυλο σας κινηθείτε στην περιοχή που ψεκάσατε. Αν κολλάει μέσα εκεί το δάχτυλο ΠΕΤΑΞΤΕ το σπρέι αμέσως.

Όλα αυτά τα πολυδιαφημισμένα σπρέυ που υποτίθεται δεν λερώνουν (πράγματι δεν λερώνουν) ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ κιόλας πως λιπαίνουν. Αυτά πάνε και στεγνώνουν και δημιουργούν ένα φίλμ που δεν επιτρέπει στα O-Rings να λιπαίνονται σωστά.

Προτίμήστε λοιπόν ένα γράσσο σπρέι, εναλλακτικά γρασσάρετε με βαλβολίνη.

Θα έχετε μια πιο λερωμένη ζάντα αλλά μια καλοδιατηρημένη αλυσίδα με μεγάλη διάρκεια ζωής!!

Διαλέγετε και παίρνετε..

Εγώ πήρα πρόσφατα το castrol που έχει φώτο στην πρώτη σελίδα του post.

Το πέρασα σε ζεστή αλυσίδα αλλά μου φάνηκε ότι ξεράθηκε αμέσως και είναι σαν να μην έχει λιπάνει καθόλου την αλυσίδα. :think:

Βέβαια δεν ξέρω αν έκανα εγώ κάτι λάθος, αφού είναι και η πρώτη φορά που ασχολήθηκα με το άθλημα. :baby::blush2:

Επίσης μου την δίνει αυτό το άσπρο χρώμα που αφήνει στην αλυσίδα και φαίνεται αηδία. :ranting3:

Εγω χρησιμοποιω το motul chain lube road.Δεν πιτσιλαει,οταν το ψεκαζεις ειναι υγρο αλα μετα γινεται σαν κολλα και δεν βγαινει με τιποτα,ειναι αδιαβροχο και για να καθαρισω την αλυσιδα βαζω κηροζινη με πινελο.Κραταει τουλαχιστων 500 χιλιομετρα.Παλια εβαζα βαλβολινη αλα στεγνωνε γρηγορα και πιτσιλουσε,ασε που δεν ειναι αδιαβροχη.Τον χειμωνα που εβρεχε εφυγε η βαλβολινη με αποτελεσμα να δω την αλυσιδα μου καφε,απο τοτε πηρα το motul.

παλιοτερα ειχα βαλει της motul,

αλλα τωρα βαζω belray, ειναι πιο κολλοδες οπως το βλεπω.

ΚΛΑΣΣΙΚΕΣ περιπτώσεις άχρηστου και ακριβόύ σπρέυ..

Τροποποιήθηκε από τον TC-drift

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 1290 SD GT (1301cc) Shoei NXR Flagger KTM 1290 SD GT (1301cc)

Δημοσιεύτηκε

εγω Ηλια οπως ξερεις με αυτον τον τομεα δεν τα παω κ πολυ καλα

γενικα παντως χρησιμοποιω αυτο

LOCTITE-Gear-Chain-And-LSS-_i_LBM42598_01.jpg

βεβαια βαζω οποτε το θυμαμαι (σπανια) ,δεν καθαριζω αλυσιδα ποτε κτλ κτλ

εχω χρησιμοποιησει και το bel-ray αλλα δεν μπορω να κανω συγκριση καθοτι δεν εχω δοσει και σημασια στα αποτελεσματα

γι'αυτο μετα απο 4000χλμ θελω παλι αλυσιδα :tooth:

παντως οσοι χρησιμοποιειτε γρασσο απλο η βαλβολινη δοκιμαστε σε ενα βαζακι να κανετε μιξη γρασσου-βαλβολινης :winking:

Ρε συ γιώργο αυτό είναι αντισκωριακό (penetrating oil)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Fz1-S (1000cc) Shark RSI

Δημοσιεύτηκε

οχι απλα penetrating αλλα triple penetrated....gear,chain&cable :tooth: :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia TUONO V4R ABS (999cc) καποτε...

Δημοσιεύτηκε

οχι Γιωργη ,ειναι για λιπανση αλυσιδων - γραναζιων ,δοκιμασμενο απο πααααρα πολυ κοσμο απο τον οποιο εχω ακουσει γνωμες ,σε μηχανακια ,εργοστασια και καρτ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

οχι Γιωργη ,ειναι για λιπανση αλυσιδων - γραναζιων ,δοκιμασμενο απο πααααρα πολυ κοσμο απο τον οποιο εχω ακουσει γνωμες ,σε μηχανακια ,εργοστασια και καρτ

http://www.kraftindustrialsupply.com/My%20Scans/GCCLUB-EN.pdf

:_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR Baja (250cc)

Δημοσιεύτηκε

Εγώ έως τώρα δεν πολυασχολιόμουν η αλήθεια είναι...lipssealed.gif

Αλλά από το Μάρτη που αρχισα να παταω χώμα και μετά από μια κουβέντα αγόρασα παραφινέλαιο από φαρμακείο για να την καθαρίζω και το 1ο μου γράσσο σε σπρευ από τα καρεφούρ το : Guard grease spray & lubricant with teflon.

Εκανε γύρω στα 5 ευρώ, είναι 300 ml και made in germany.

Tην προηγούμενη εβδομάδα επειδή μου τελειώνει πήγα σε ένα μαγαζί γνωστό στο κέντρο της Αθήνας που πουλάει ανταλλακτικά και είδη εξοπλισμού για χώμα και ζήτησα ενα γράσσο και μου δώσανε αυτό:

5w75omcma17r.jpg

Golden Spectro total tac synthetic chain lube O-ring safe.

Εκανε 14,5 ευρώ (πολλά δεν είναι????), είναι 445 ml, αμερικάνικο και δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα!!!

Αν το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος ευχαρίστως να μάθω την εντύπωσή του.

Απλά να προσθέσω ότι επειδή έως τώρα πατούσα αρκετά συχνά χώμα χωρίς να κάνω και τρελλά χλμ στην άσφαλτο η αλυσίδα γέμιζε από χώματα και σκόνες, στέγνωνε και αναγκαστικά μετά από κάθε χωματάδα ήθελε καλό καθάρισμα και γρασσάρισμα που ενδεχομένως αν πατούσα μόνο άσφαλτο να μην ήθελε τόσο συχνά και να μου κρατούσε πιο πολύ λαδωμένη.

Οσοι ασχολείστε και με χώμα τι κάνετε? αναγκαστικά μετά από κάθε φορά καθαρίζετε και ξαναγρασσάρετε την αλυσίδα ή υπάρχει κι άλλο κόλπο που δεν γνωρίζω??

ΥΓ. ΕΠίσης θα ήταν πολύ χρήσιμο αν γράφατε και τιμές δίπλα στα προιόντα που χρησιμοποιείτε για να έχουμε μια ιδέα! Ωραίο τοπικ Ηλία _thumbsup.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW F 800 GS BMW Enduro Αλλος

Δημοσιεύτηκε

Το αυτό. Δεν πετάει τίποτα, και η αλυσίδα λιπαίνεται άψογα. Ως αρνητικό θα έλεγα πως είναι το ακριβότερο της αγοράς. Επίσης επειδή είναι σχεδόν αόρατο πρέπει να σημαδεύεις από που ξεκινάς τη λίπανση γιατί δεν φαίνεται που έχεις ψεκάσει και που όχι. Για σπατάλες δεν είμαστε, είναι και πανάκριβο πανάθεμά το.

DSC03192.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αμηχανία πλήρης KTM 990 SMT (999cc)

Δημοσιεύτηκε

Castrol στο ΧΧ, και .....lidl στο παπι. Ειχα δουλεψει και της Procycle απο louis de,με τεφλον,αλλα δεν μου αρεσε γιατι στεγνωνε ευκολα και εδινε εικονα ''ξερου'' φιλμ στην αλυσιδα.

Κατα τα αλλα,χωρις αγχος, γιατι ετσι και αλλιως καθε 400-500 πλενω-καθαριζω-γρασσαρω.Οποτε και μαρμελαδα να βαλω πανω...... :2funny:

Μολις τελειωσει το στοκ μου,το γυριζω στη βαλβολινη και στο πινελακι,οπως λεει το ευαγγελιο της Χοντα. :rtfm:

Ξεπαραδιαστηκαμε με τις μαλακιες τα σπρευ καθε τρεις και λιγο...... :lac:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSX x-lite 702gt Suzuki GSX 650F (650cc)

Δημοσιεύτηκε

MOTOREXXXX

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
GSF650-XR250 990R

Δημοσιεύτηκε

Πω ρε φίλε, φαντάσου τώρα..

Δίνει 13-14€ για να πάρεις μια επώνυμη πατάτα σπρέυ που σου υπόσχεται καθαρή ζάντα κλπ

Αυτά τα ξηρά σπρέυ είναι παντελώς άχρηστα και επιβλαβή για την αλυσίδα αλλά οι εταιρείες δεν νοιάζονται για την πολυζωία της αλυσίδας αλλά νοιάζονται να είσαι εσύ ευχαριστημένος με καθαρή ζάντα!!!

Ένα μπουκαλάκι των 13-14€ σε βγάζει το πολύ για 5000km. Η αλυσίδα σου με αυτά τα προιόντα αντί να βγάλει 30000-35000km θα βγάλει 20000-25000km καθώς δεν λιπαίνεται σωστά

Οπότε έχεις δώσει ένα σκασμό λεφτά για σπρέυ και αλλάζεις και πιο νωρίς την αλυσίδα..

:uglystupid2:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW F 800 GS BMW Enduro Αλλος

Πω ρε φίλε, φαντάσου τώρα..

Δίνει 13-14€ για να πάρεις μια επώνυμη πατάτα σπρέυ που σου υπόσχεται καθαρή ζάντα κλπ

Αυτά τα ξηρά σπρέυ είναι παντελώς άχρηστα και επιβλαβή για την αλυσίδα αλλά οι εταιρείες δεν νοιάζονται για την πολυζωία της αλυσίδας αλλά νοιάζονται να είσαι εσύ ευχαριστημένος με καθαρή ζάντα!!!

Ένα μπουκαλάκι των 13-14€ σε βγάζει το πολύ για 5000km. Η αλυσίδα σου με αυτά τα προιόντα αντί να βγάλει 30000-35000km θα βγάλει 20000-25000km καθώς δεν λιπαίνεται σωστά

Οπότε έχεις δώσει ένα σκασμό λεφτά για σπρέυ και αλλάζεις και πιο νωρίς την αλυσίδα..

:uglystupid2:

Καθένας έχει τη γνώμη του, καλό είναι βέβαια αυτή να στοιχειοθετείται ανάλογα ώστε να προάγεται κάτι από τη συζήτηση.

Έχω 12.900 χλμ λιπαίνω ανά 300 χλμ και καθαρίζω κάθε 600-700. Η αλυσίδα μου όπως και τα γρανάζια είναι σε άψογη κατάσταση και ακόμα δεν χρειάστηκε να τεντώσω αλυσίδα ποτέ.

P.S. Μπαίνω χώμα - λάσπες συχνά πυκνά...

Τροποποιήθηκε από τον wihfue

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZZR 11 NC29 C50 Bieffe RT Kawasaki H2 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Εγω χρησιμοποιω Castrol.

Ειμαι ευχαριστημενος.Γιατι να ψαχνομαι? :baby:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cbr AGV K-4 Honda nsr (500cc)

Δημοσιεύτηκε

Εγώ παλικάρια μέσα στην πόλη και για αποστάσεις έως 200χλμ βάζω βαλβολίνη 80-90(όπως λέει και η DID)για παραπάνω,castrol!!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Fazer S2 ABS HJC RPHA 10+ Oria Yamaha MT-09 Tracer

Δημοσιεύτηκε

Εγώ έως τώρα δεν πολυασχολιόμουν η αλήθεια είναι...lipssealed.gif

Αλλά από το Μάρτη που αρχισα να παταω χώμα και μετά από μια κουβέντα αγόρασα παραφινέλαιο από φαρμακείο για να την καθαρίζω και το 1ο μου γράσσο σε σπρευ από τα καρεφούρ το : Guard grease spray & lubricant with teflon.

Εκανε γύρω στα 5 ευρώ, είναι 300 ml και made in germany.

Tην προηγούμενη εβδομάδα επειδή μου τελειώνει πήγα σε ένα μαγαζί γνωστό στο κέντρο της Αθήνας που πουλάει ανταλλακτικά και είδη εξοπλισμού για χώμα και ζήτησα ενα γράσσο και μου δώσανε αυτό:

5w75omcma17r.jpg

Golden Spectro total tac synthetic chain lube O-ring safe.

Εκανε 14,5 ευρώ (πολλά δεν είναι????), είναι 445 ml, αμερικάνικο και δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα!!!

Αν το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος ευχαρίστως να μάθω την εντύπωσή του.

Απλά να προσθέσω ότι επειδή έως τώρα πατούσα αρκετά συχνά χώμα χωρίς να κάνω και τρελλά χλμ στην άσφαλτο η αλυσίδα γέμιζε από χώματα και σκόνες, στέγνωνε και αναγκαστικά μετά από κάθε χωματάδα ήθελε καλό καθάρισμα και γρασσάρισμα που ενδεχομένως αν πατούσα μόνο άσφαλτο να μην ήθελε τόσο συχνά και να μου κρατούσε πιο πολύ λαδωμένη.

Οσοι ασχολείστε και με χώμα τι κάνετε? αναγκαστικά μετά από κάθε φορά καθαρίζετε και ξαναγρασσάρετε την αλυσίδα ή υπάρχει κι άλλο κόλπο που δεν γνωρίζω??

ΥΓ. ΕΠίσης θα ήταν πολύ χρήσιμο αν γράφατε και τιμές δίπλα στα προιόντα που χρησιμοποιείτε για να έχουμε μια ιδέα! Ωραίο τοπικ Ηλία _thumbsup.gif

το ίδιο έχω και εγώ και αν θυμάμαι καλά το είχα αγοράσει 10 ευρώ από κατάστημα επισκευής ποδηλάτων και μηχανακίων (καλό ε? :_zeppelin: )...

τώρα εντυπώσεις δεν μπορώ να σου πω γιατί δεν ξέρω...το έχω χρησιμοποιήσει 4 φορές και μου φαίνεται οκ...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος

Δημοσιεύτηκε

Βαλβολινη.

Τελος :smoke:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM (1290cc)

Δημοσιεύτηκε

Βαλβολινη.

Τελος :smoke:

οντας ασχετος. τη βαλβολίνη απο που την παίρνεις?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος

Δημοσιεύτηκε

οντας ασχετος. τη βαλβολίνη απο που την παίρνεις?

Βαλβολινη αυτοκινητων(για σαζμαν) 90αρα.

Πουλανε παντου. :winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
GSF650-XR250 990R

Καθένας έχει τη γνώμη του, καλό είναι βέβαια αυτή να στοιχειοθετείται ανάλογα ώστε να προάγεται κάτι από τη συζήτηση.

Έχω 12.900 χλμ λιπαίνω ανά 300 χλμ και καθαρίζω κάθε 600-700. Η αλυσίδα μου όπως και τα γρανάζια είναι σε άψογη κατάσταση και ακόμα δεν χρειάστηκε να τεντώσω αλυσίδα ποτέ.

P.S. Μπαίνω χώμα - λάσπες συχνά πυκνά...

Τί ακριβώς δεν σου στοιχειοθέτησα καλά για να προάγω την συζήτηση?

Ήμουν απόλυτα σαφής. Αυτά τα σπρέυ τα κολώδη που δεν λερώνουν την ζάντα δεν λιπαίνουν σωστά. Κανουν ένα φιλμ πάνω στα O-Ring και δεν επιτρέπουν την σωστή λίπανση τους.

Εσύ έχεις 12.οοοkm, δεν μου λέει κάτι αυτό. Πριν μια βδομάδα ήμουν σε φίλο εξουσιοδοτημένο μεγάλης μάρκας και μου αριθμούσε σε πόσους είχε αλλάξει αχρηστες αλυσίδες απο κάτι τέτοια σπρέυ.

Αν θες λοιπόν να κάνουμε μια εποικοδομιτική συζήτηση,

να αναλύσουμε τα δεδομένα,

να αποσαφηνίσουμε τις παραμέτρους,

να αντιπαραβάλουμε τα στοιχεία,

να εξατομικεύσουμε τα γεγονότα,

να διυλίσουμε τον κώνωπα,

να ξεψειρίσουμε το μουλάρι,

να κάνουμε μπρέιν-στόρμινγκ βρε αδερφέ,

ξεκίνα να μας πεις τί λάδι βάζεις μπας και βοηθήσεις κι εσύ λίγο την συζήτηση.. :winking:

Τροποποιήθηκε από τον TC-drift

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda VFR 800 Vtec (782cc) Nolan N87 Honda VFR 800F 2014 (782cc)

Δημοσιεύτηκε

Εγώ βάζω ΤΟ ΦΤΗΝΟ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
EXC-Address Beta Enduro RR (350cc)

Δημοσιεύτηκε

Έλα πες την αλήθεια... από μαύρο το πήρες...

2funny.gif

Αλυσίδα;..

Αυτή για τους κλέφτες εννοείτε;...

Θέλει και γράσο;...

:tease:

Πιστεψε με οταν εκανα το θεμα ειχα στο μυαλο μου εσενα και τον Αλεξ... λεω δεν μπορει καποιος απο αυτους θα πεταχτει να μας κοροιδεψει εμας τους αλυσιδατους2funny.gif

Τελικα εμφανηστικατε και οι δυοtooth.gif

+μφωνω.....κ συνεχιζω....επισης καπου ειχα διαβασει σε καποιο αρθρο που ανεβασε ο hlias?

Ναι εγω το ειχα κανει αυτο το ποστ... και μπορω να πω πως και εγω το τηρω ειδικα απο τοτε που ασχοληθικα παρα πολυ για να ψαξω και να μαθω πληροφοριες:).. απλα στο παπι που φοραω απλη αλυσιδα και αυτη πραγματι θελει αρκετα συχνα λαδωμα γιατι πολυ απλα στεγνωνει και γινεται ενα ξερο και σκληρο πραγμα..

Στην μηχανη για παραδειγμα την περναω ενα γρηγορο ( 1 στροφη max) απο μεσα ισα ισα να ''βραχουν'' τα γραναζια :)

με κατώτερο αυτό της Shell.

Α καλα αστο αυτο.. αυτο απορω πως το αφηνουν να κυκλοφορει στο εμποριο... το εχω δοκιμασει και υπαρχει ακομα στην αποθηκη μου σχεδον καινουριο...

Δεν αξιζει μια το συγκεκριμενο ουτε καν για παπι....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα