μάθο...

Κακη ποιοτητα βενζινης.Ποια η σωστη αντιδραση μας;

45 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσιεύτηκε

fuel-crisis.jpg

Το οτι υπαρχει κακη ποιοτητα βενζινης,γνωστο.Το οτι δεν μπορουμε παντα να αποφευγουμε ομως την βενζινη αυτη επισης γνωστο.Τι γινεται ομως οταν γινει "το κακο";...Ποιες οι ενδειξεις οτι η βενζινη που μολις βαλαμε ειναι χάλια και ενδεχομενως εχει και ασχημα αποτελεσματα στον κινητηρα αλλά και ΚΥΡΙΩΣ ποιες πρεπει να ειναι οι αντιδρασεις μας;Τι θα πρεπει να κανουμε γρηγορα οταν αντιληφθουμε οτι μας βαλανε βενζινη που κανει "Ουγκα Ουγκα';....:_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Yamaha XT660R Schuberth R1 Αυτό που έχω

Δημοσιεύτηκε

Που να βγάλεις άκρη και να καταλάβεις τι γίνεται, τη στιγμή που το 99% των πρατηρίων νοθεύουν....σου φαίνεται παντού η ίδια, μπορείς να κάνεις σύγκριση μόνο όταν φουλάρεις στο εξωτερικό....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha fazer s2 Suzuki /GSX-S/BusaGen2

Δημοσιεύτηκε

Το παρακατω το ειχα διαβασει σε αλλο φορουμ.

Αυτό το άρθρο αποτελεί αφορμή ενός περιστατικού που έτυχε σε φίλο με μηχανή.

Ας υποθέσουμε ότι μπαίνουμε σε ένα βενζινάδικο και ζητάμε να βάλουμε βενζίνη. Σας συμβουλεύω πάντα να πηγαίνετε με άδειο ντεπόζιτο, όποτε αυτό είναι δυνατόν και να ζητάτε να σας το φουλάρουν. Με αυτό τον τρόπο αυξάνουμε τις πιθανότητες να μας πιστέψουν, όταν ισχυριστούμε ότι το καύσιμο που βάλαμε ήταν νοθευμένο και ο βενζινάς να ισχυριστεί ότι υπήρχε π.χ. ένα σκουπιδάκι ή ότι μπορεί να έφταιγε το καύσιμο που ήδη είχαμε στο ρεζερβουάρ πριν γεμίσουμε.

Πριν βάλουμε μπρος να φύγουμε ΖΗΤΑΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΗ. Το ξέρω ότι οι πιο πολλοί υπάλληλοι θα σας πουν: «πήγαινε μέσα να την πάρεις..» και εμείς θα βαριόμαστε, αλλά εκτός κι αν είναι παιδικός σας φίλος ή αδελφός ο βενζινάς, άμα είναι να γίνει η στραβή, μετά είναι που σε είδα, που σε ξέρω…

Και τη χειρότερη βενζίνη του κόσμου να βάλουμε μερικές δεκάδες μέτρα θα μπορέσουμε να τα κάνουμε, αφού στο σωληνάκι έχει μείνει λίγο από την παλιά βενζίνη. Είναι απίθανο να πάρεις χαμπάρι τι είδους βενζίνη έβαλες στα πρώτα 10 μέτρα. Λογικά θα κάνεις μια μικρή απόσταση και μετά θα έχεις τις πρώτες ενδείξεις (θα σβήσει, θα κλοτσάει, δεν θα ανεβάζει στροφές κλπ). Όταν γίνει αυτό ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ δε γυρνάμε πίσω στο βενζινάδικο να ρωτήσουμε πως και τι και να ζητήσουμε τα ρέστα!!

Γιατί ο βενζινάς δεν είναι χαζός και με το που θα δει ότι κάτι παίχτηκε μπορεί να κάνει διάφορα «του επαγγέλματος» για να μην κινδυνέψει. Μερικά πρατήρια π.χ. διαθέτουν δεξαμενές καυσίμων που επικοινωνούν μεταξύ τους σαν συγκοινωνούντα δοχεία και χωρίζονται με πόρτες που ανοιγοκλείνουν με τηλεχειριστήριο παρακαλώ… Επίσης μπορεί όση ώρα είμαστε εκεί και φωνάζουμε, επειδή για λόγους ασφάλειας οι δεξαμενές απέχουν από τις αντλίες. αυτός να έχει βάλει ένα φορτηγάκι από δίπλα και να τραβάει το νοθευμένο καύσιμο και εσύ να μην πάρεις πρέφα τίποτα. Εδώ να πω ότι υπάρχει και ένα ενδεχόμενο ο βενζινάς να μην φταίει καθώς μπορεί να έχει νοθεύσει το καύσιμο ο μεταφορέας, δηλαδή το βυτίο. Αυτό όμως είναι δικό τους πρόβλημα και όχι δικό μας.

Συνεπώς την κάνουμε με ελαφρά πηδηματάκια και πάμε κατευθείαν στη Νομαρχία της περιοχής (Διεύθυνση Εμπορίου-Τμήμα Προστασίας Καταναλωτή & Τεχνικού Ελέγχου) και κάνουμε καταγγελία, δίνοντας παράλληλα δείγμα από το νοθευμένο καύσιμο για να το στείλει για εξέταση στη Χημική Υπηρεσία. Η Νομαρχία όταν γίνει τέτοια καταγγελία στέλνει ένα δικό συνεργείο της να πάρει και εκείνη δείγμα από το πρατήριο που καταγγείλαμε. Επειδή όμως χρειάζεται χρόνος (π.χ. 1-2 ώρες) για να πάει το συνεργείο στο βενζινάδικο, εμείς με τη συμπεριφορά μας φροντίζουμε να μην μυριστεί κάτι ο βενζινάς και προσπαθήσει να εξαφανίσει το νοθευμένο.

Δεν πάμε στην Αστυνομία και δεν κάνουμε μήνυση, γιατί μπορεί να μας γυρίσει μπούμερανγκ αν κάτι δεν πάει καλά. Πάμε στη Νομαρχία και αυτή κάνει τη δουλειά της για εμάς. Μετά από λίγο καιρό θα μας έρθει ένα χαρτί στο σπίτι.

Εννοείται ότι μπορείς, δικαστικά, να ζητήσεις αποζημίωση από οποιαδήποτε βλάβη που προκλήθηκε στη μηχανή σου, καθώς και αν έμεινε στο συνεργείο, ο,τι ξόδεψες κλπ. Παράλληλα αυτός θα φάει ένα ωραίο πρόστιμο κάποιων χιλιάδων ευρώ και εσύ θα έχεις την ηθική ικανοποίηση, ότι δεν σε έπιασαν κορόιδο..

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda AFRICA TWIN Shoei XR 1100 Honda AFRICA TWIN (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Ναι ρε γμτ...

εγώ έχω αλλη ερώτηση...

χθες έκανα βολτίτσα με την καλή μου Αφρικανούλα και κοιτούσα τις τιμές στα βενζινάδικα (μου έχει γίνει χόμπυ πλέον ακόμα και αν δεν χρειάζομαι γέμισμα)

και είδα διαφορές μεγάλες...

π.χ ο ένας 1.599 ο άλλος 1.648 και ο άλλος 1.547

και αναρωτιέμαι λοιπόν: αφού ολοι λένε οτι όλες οι βενζίνες είναι ίδιες και είναι από το ίδιο "καζάνι" τότε να βάλουμε από την 1.547 ή εν γνώση μας βάζουμε νοθευμένη -μάπα βενζίνη προσπαθώντας να εξοικονομίσουμε μερικά σεντς;

και η τιμή είναι τόσο φθηνότερη γιατί η βενζίνη είναι μάπα; τι διάλο οι υπεύθυνοι δεν πάνε σούμπιτοι να ελέγξουν αυτό το φτηνό πρατήριο?

τι να πω ...να βάλω την φτηνή ή όχι?

εσεις πώς σκε΄φτεστε? τι βάζετε?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki v-strom abs AGV K-4

Δημοσιεύτηκε

Εγω παντως με το φιλτρακι της Marinall που αγορασα τουλαχιστον ψυχολογικα εχω ηρεμησει...... Βεβαια το εκανα γιατι τα vstrom εχουν ενα θεμα με την αντλια βενζινης..... Τωρα βλεποντας και κανοντας......

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha fazer s2 Suzuki /GSX-S/BusaGen2

Δημοσιεύτηκε

Το κουβαλάς παντα μαζι σου?

GlsxX.png

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Παω απλα στο βενζιναδικο γεμιζω το μπιτονακι που εχω αγορασει γυριζω στο γκαραζ σχεδον το γεμιζω και φευγω..... Βεβαια μπορει να μην κραταει και τιποτα..... Αλλα δεν μπορω να κανω τιποτα αλλο....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki gsf 1250 sa Honda cl scrambler (350cc)

Δημοσιεύτηκε

Επίσης να μην ξεχνάμε τη συμπεριφορά αυτού του ΤΟΤΕΜ της κουλτούρας, των γραμμάτων, των τεχνών και της προόδου.....

,,,,του νομάρχη ντε, του κου Ψωμιάδη που έσβησε ουσιαστικά τα πρόστημα κολλητών του που νόθευαν τη βενζίνη με τολουόλη.

.....

...

.

.

...

.....

Και είναι πολλοί αυτοί που τον υποστηρίζουν για την πράξη του. Εεεε τότε όλοι θα συνεχίζουν να νοθεύουν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Virago XV400 Harley Davidson Night Train

Δημοσιεύτηκε

Είχε ποτε κανείς κανα τέτοιο περιστατικό απο κανενα βενζινάδικο γυρω στην περιοχή Ζωγράφου..? Just askin'...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha WR (200cc) Fox V3 Suzuki GSXR (600cc)

Δημοσιεύτηκε

Εγω παντως με το φιλτρακι της Marinall που αγορασα τουλαχιστον ψυχολογικα εχω ηρεμησει...... Βεβαια το εκανα γιατι τα vstrom εχουν ενα θεμα με την αντλια βενζινης..... Τωρα βλεποντας και κανοντας......

Σου κράτησε ποτέ νερό ή κάτι άλλο το συγκεκριμένο φίλτρο? Γιατί τοχω και γω στο μυαλό μου..

Δεν θα ξεχάσω πέρσυ ήμουνα φαντάρος και φουλάρω το αμάξι από ένα βενζινάδικο στη λαγκαδά, πηγαίνοντας καβάλα ανάβει ένα λαμπάκι σχετικά με τα καυσιμα νομίζω, δεν θυμάμαι κιόλας, πάω στην αντιπροσωπεία το συνδέει στο pc και μου λέει πολύ μάπα βενζίνη έχω μέσα..

Τέσπα, πρώτη μέρα που πήρα το wr βρέθηκε πάλι στο δρόμο μου εκείνο το βενζινάδικο, το φουλάρω (μου κανε κάτι κενά αλλά δεν ήξερα αν φταίει η βενζίνη ή η μηχανή γιατί μόλις τη πήρα) και μετά από 2 μέρες πάω στη γειτονιά μου σε ένα shell ακριβούτσικο να βάλω, με το που ανοίγω το ντεπόζιτο μου λέει ο ιδιοκτήτης του βενζινάδικου "πω ρε φίλε τι βρώμα είναι αυτή? πρέπει να βαλε πολύ μάπα βενζίνη, να προσέχεις άλλη φορά γιατί καραβρωμάει"

Συνδυάζοντας αυτά τα 3 είμαι σίγουρος οτί αυτός έχει τη πιο μάπα βενζίνη που συνάντησα ποτέ μου, το μόνο που έκανα ήταν δυσφήμηση και όσοι γνωστοί μου μένουν εκει γύρω ή έβαζαν ποτέ από κει δεν πρόκειται να ξαναβάλουν..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
SPRINT ST

Δημοσιεύτηκε

Ναι ρε γμτ...

εγώ έχω αλλη ερώτηση...

χθες έκανα βολτίτσα με την καλή μου Αφρικανούλα και κοιτούσα τις τιμές στα βενζινάδικα (μου έχει γίνει χόμπυ πλέον ακόμα και αν δεν χρειάζομαι γέμισμα)

και είδα διαφορές μεγάλες...

π.χ ο ένας 1.599 ο άλλος 1.648 και ο άλλος 1.547

και αναρωτιέμαι λοιπόν: αφού ολοι λένε οτι όλες οι βενζίνες είναι ίδιες και είναι από το ίδιο "καζάνι" τότε να βάλουμε από την 1.547 ή εν γνώση μας βάζουμε νοθευμένη -μάπα βενζίνη προσπαθώντας να εξοικονομίσουμε μερικά σεντς;

και η τιμή είναι τόσο φθηνότερη γιατί η βενζίνη είναι μάπα; τι διάλο οι υπεύθυνοι δεν πάνε σούμπιτοι να ελέγξουν αυτό το φτηνό πρατήριο?

τι να πω ...να βάλω την φτηνή ή όχι?

εσεις πώς σκε΄φτεστε? τι βάζετε?

η απάντηση που έχω πάρει (στο γιατί τόση διαφορά στην τιμή της βενζίνης από πρατήριο σε πρατήριο και μάλιστα όταν είναι δίπλα-δίπλα και έχουν και την ίδια εταιρεία) από φίλο πρώην βενζινά ήταν ότι η κάθε εταιρεία για δικούς της λόγους πουλάει σε διαφορετική τιμή σε κάθε βενζινάδικο. φαντάζομαι ανάλογα με το αν είναι πέρασμα ή όχι κλπ κλπ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda AFRICA TWIN Shoei XR 1100 Honda AFRICA TWIN (750cc)

Δημοσιεύτηκε

η απάντηση που έχω πάρει (στο γιατί τόση διαφορά στην τιμή της βενζίνης από πρατήριο σε πρατήριο και μάλιστα όταν είναι δίπλα-δίπλα και έχουν και την ίδια εταιρεία) από φίλο πρώην βενζινά ήταν ότι η κάθε εταιρεία για δικούς της λόγους πουλάει σε διαφορετική τιμή σε κάθε βενζινάδικο. φαντάζομαι ανάλογα με το αν είναι πέρασμα ή όχι κλπ κλπ

Εσύ δηλαδή που θα βαζες? στην φτηνή φοβούμενος την ζημια λόγω μαπα βενζίνης ή στην ακριβή στηρίζοντας τους ακριβούς και διαιωνίζοντας την αισχροκέρδεια?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος

Δημοσιεύτηκε

Που να βγάλεις άκρη και να καταλάβεις τι γίνεται, τη στιγμή που το 99% των πρατηρίων νοθεύουν....σου φαίνεται παντού η ίδια, μπορείς να κάνεις σύγκριση μόνο όταν φουλάρεις στο εξωτερικό....

αυτό "σηκώνει"μεγάλη κουβέντα το 99% που αναφέρεις απλά είναι 110% στην Ελλάδα ΔΕΝ υπάρχει καθαρή βενζίνη και το λέω αυτό στηριζόμενος στο ότι ο καθένας μας που έβαλε έβαλε τουλάχιστον 1 φορά βενζίνη στο εξωτερικό είδε τεράστια διαφορά και στο δούλεμα της μηχανής αλλά και στη χιλιομετρική απόδοση ανα λίτρο . Αντίθετα ποτέ στη Ελλάδα δεν είδε κανένας αυτή τη διαφορά ανάμεσα σε χιλιάδες πρατήρια και με χιλιάδες οδηγούς , και βέβαια ούτε ακόμη και σ' αυτή την 100αρα της bp που όπως έλεγαν -στην αρχή τουλάχιστον- ερχόταν συσκευασμένη απο έξω

άρα έχουμε να κάνουμε ανάμεσα σε κακή και πολύ κακή βενζίνη

τώρα όσον αφορά το θέμα το ποιό σωστό είναι αυτό που αναφέρει ο πειραιώτης

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αν ριξεις νερο απο το πανω μερος του φιλτρου απο κατω δεν βγαινει τιποτα..... Τωρα για τα υπολοιπα χημικος δεν ειμαι αλλα οπως ειπα πιο πανω <<κοροιδευω>> τον εαυτο μου οτι και την <<χειροτερη>> βενζινη να βαλω με το φιλτρακι δεν θα εχω προβλημα.... Το site και το φιλτρο επανω του λεει οτι αν ανακατεψεις την βενζινη με διαφορα αλλα υλικα (οτι θες μπορει να ειναι αυτα) θα τα φιλτραρει και θα βγαλει μονο την καθαρη βενζινη.... Εγω προς το παρων το εχω κανει μονο με νερο και αυτο που λεει οντως το κανει.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha YBR250 (250cc) Shark RSI Αλλος MTT Y2K (JETcc)

Δημοσιεύτηκε

Ας υποθέσουμε ότι μπαίνουμε σε ένα βενζινάδικο και ζητάμε να βάλουμε βενζίνη. Σας συμβουλεύω πάντα να πηγαίνετε με άδειο ντεπόζιτο, όποτε αυτό είναι δυνατόν και να ζητάτε να σας το φουλάρουν. Με αυτό τον τρόπο αυξάνουμε τις πιθανότητες να μας πιστέψουν, όταν ισχυριστούμε ότι το καύσιμο που βάλαμε ήταν νοθευμένο και ο βενζινάς να ισχυριστεί ότι υπήρχε π.χ. ένα σκουπιδάκι ή ότι μπορεί να έφταιγε το καύσιμο που ήδη είχαμε στο ρεζερβουάρ πριν γεμίσουμε.

Δεν αφήνουμε ποτε αν είναι στο χέρι μας το δοχείο καυσιμου άδειο :banned:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δεν αφήνουμε ποτε αν είναι στο χέρι μας το δοχείο καυσιμου άδειο :banned:

:_thumbsup: :_thumbsup: :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW F650GS ('01)

Δημοσιεύτηκε

Είχα και εγώ με το παπί ένα περιστατικό με κακής ποιότητας βενζίνη. Μου έσβηνε την μηχανή κάνοντας ένα πολύ χαρακτηριστικό "πουφ"... Τι έκανα; Ενημέρωσα φίλους, συγγενείς και γνωστούς για το εν λόγο πρατήριο και τους επέτρεψα να εφοδιάζονται από εκεί. Για να μην είμαι άδικος δοκίμασα και ανεφοδίασα το παπί άλλες δυο φορές μετά από 5 μήνες. Αποτέλεσμα; Ξανά τα ίδια... Ενημέρωσα και εγώ ξανά τα ίδια άτομα ότι κάτι πάει στραβά με την βενζίνη στο πρατήριο αυτό! Τελικό αποτέλεσμα: Το πρατήριο έκλεισε μετά από αρκετούς μήνες αναδουλειάς...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Versys (650cc) HJC Rpha 10+ MV Agusta Veloce (800cc)

Δημοσιεύτηκε

Bάλτε FCR ρε.............τι βενζίνες και λαμακίες λέμε τώρα.....το μηχανάκι θα δουλεύει όπως θέλει αυτό.....κάθε μέρα και κάτι το διαφορετικό _zeppelin.gif σε κρατάει σε αγωνία, έχει σασπένς το θέμα λέμε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αμηχανία πλήρης KTM 990 SMT (999cc)

Δημοσιεύτηκε

Επειδη εμεις εχουμε την τυχη να φουλαρουμε στο εξωτερικο(FYROM),εδω και 10 μηνες,η συγκριση εγινε,και η διαφορα στην ποιοτητα εκτος απο την διαφορα στην τιμη,ειναι τραγικη..... :whistling:

Ξαφνικα τα αυτοκινητα μας ειτε ντιζελ,ειτε βενζινοκινητα,βρηκανε τα χαμενα χιλιογραμμομετρα ροπης,και η αυτονομια πηγε στα +60-70 χιλιομετρα..... :lipssealed:

Δεν σου κανει η καρδια να ξαναγεμισεις απο το τοπικο καρτελ,διυλιστηρια-χονδρεμποροι-πρατηριουχοι...... :yes:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cAfrica Twin Honda shaDow/ ΧΧ (1100cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Επειδη εμεις εχουμε την τυχη να φουλαρουμε στο εξωτερικο(FYROM),εδω και 10 μηνες,η συγκριση εγινε,και η διαφορα στην ποιοτητα εκτος απο την διαφορα στην τιμη,ειναι τραγικη..... :whistling:

Ξαφνικα τα αυτοκινητα μας ειτε ντιζελ,ειτε βενζινοκινητα,βρηκανε τα χαμενα χιλιογραμμομετρα ροπης,και η αυτονομια πηγε στα +60-70 χιλιομετρα..... :lipssealed:

Δεν σου κανει η καρδια να ξαναγεμισεις απο το τοπικο καρτελ,διυλιστηρια-χονδρεμποροι-πρατηριουχοι...... :yes:

Για πες για πες!Διαφορες φυρομ με εδω..!

Και σε ποια περιοχη μενεις και μπορεις να πηγαινεις τοσο συχνα για βενζινη εκτος ελλαδας? :P

Τροποποιήθηκε από τον spericD

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Bros Yamaha R1 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Ψήνεσαι να φέρνεις μπιτόνια να πουλάς; XD

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

GkS : εσύ βρε φίλε που ότι ΟΛΑ τα βενζινάδικα νοθευουν την βενζίνη ????

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ρε Κωστα...ντελιβερυ κανεις;να σου στειλω ΠΜ μια Διευθυνση Παρακατιανου Ελληνα μπας και;...:drunk: (Πολυ πινω τελευταια γμτ...μια το ενα μια το αλλο πολυ εμοτικον "χικ χικ":drunk: )

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XSR

Δημοσιεύτηκε

Ξεθαβω το θεμα αυτο για να μη δημιουργησω αλλο.

Λοιπον το προβλημα με την κακης ποιοτητας βενζινη εχει παραγινει. Προσωπικα βαζω απο 2 διαφορετικα βενζιναδικα καθε φορα τα οποια ειναι στη γειτονια μου. Μεχρι στιγμης κανενα προβλημα. Τωρα καλοκαιρακι, ετυχε στο δρομο για τον παραδεισο (σαν τη Χαλκιδικη πουθενα), να αναψει λαμπακι.... Δεν ξεκινησα απο Σαλονικη ωστε να φουλαρω αλλα ημουν μερες Χαλκιδικη και τελειωσε εκει.

Εν πασει περιπτωσει, εβαλα βενζινη απο πολυ δημοφιλες πρατηριο που ειχα βαλει και πιο παλια και παρατηρησα οτι και παλι η μοτοσυκλετα μου εκανε τα ιδια κολπα. Δεν παιρνει μπρος με την πρωτη και εχει καποια ψιλοκενα στα αποτομα ανοιγματα.

Η μηχανη ειναι απο σερβις λαδια-φιλτρα και δεν υπαρχει περιπτωση λαθους του μηχανικου γιατι προχθες την πηγα εκει και δεν βρηκε προβλημα. Καταληξαμε στην βενζινη κακης ποιοτητας.

Δεν θα κανω καμια κινηση για ελεγχους κτλ. Απλα δεν θα ξαναβαλω βενζινη απο εκει.

Απλα ηθελα να ρωτησω τους κ.κ. συντονιστες αν μπορουμε στο φορουμ να δημοσιευουμε τα βενζιναδικα αυτα ωστε να προστατευουμε τους εαυτους μας.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki VERsatileSYStem Ducati Multistrada (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Απλα ηθελα να ρωτησω τους κ.κ. συντονιστες αν μπορουμε στο φορουμ να δημοσιευουμε τα βενζιναδικα αυτα ωστε να προστατευουμε τους εαυτους μας.

Συμφωνώ! Να το κάνουμε αν γίνεται!

Προσωπικά βάζω από 2 βενζινάδικα κοντά στη δουλειά μου, τα οποία είναι και περάσματα και φθηνά. Δεν έχω παρατηρήσει διαφορές μεταξύ τους...

Γενικά να προτιμάτε φθηνά σε πέρασμα γιατί λογικά θα γίνεται έλεγχος επειδή ακριβώς κάνει μπαμ...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα