tasos

HONDA XR 650 VS YAMAHA XTX 660

HONDA XR 650 VS YAMAHA XTX 660   86 ψήφοι

1. 1. Tι θα διαλέγατε ?

Please sign in or register to vote in this poll.

51 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Yamaha xt660z Tenere (660cc) Hebo Transam

Δημοσιεύτηκε

Γυρω στα 60 το εδινε στροφαλο , τροχο φταναν κατι σαν 46 αλογα .

Την 50άρα++++ τροχο την χτυπαει με φουλ εξατμιση , ανοιγμα στο φιλτροκουτι και φυσικα ενα Fcr-FcrMX41 !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Scorpion EXO-400 Husqvarna WRE 125 (125cc)

Δημοσιεύτηκε

Νταξ δεν το λες και πολεμικο το XR αλλα σε συγκριση με τη μαουνα το XTX καμια σχεση..

Το XTX μου φαινεται λες και εφαγε τον κωλο του και εχει κρεμασει τα λιπη του.. φωναζει οτι ειναι βαρυ απο μακρια

Γνωμη μου, εαν θες καφριλες και να καταλαβαινεις οτι καβαλας SM κοιτας σε SM 610 και KTM SMC 625,660,690

Εαν παλι θες κατι ενδιαμεσο πας προς XR μερια

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Scorpion EXO-400 Husqvarna WRE 125 (125cc)

Δημοσιεύτηκε

45,2 στις 6600 σαλ εαν δεν κανω λαθος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki gsxr k4 (1000cc) Husaberg fs 570 (570cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

xt μοτερ minarelli,ηλεκτρικα ducati,ψυγειο ktm,και προβλημα με tps,σβηνει στα φαναρια...

ειναι ενα μονοκυλινδρο on off που μοιαζει με motard.

xr πολυ γκαζι αξιοπιστο με πολλους συμβιβασμους σε ανεση

μην το παρεις με μιζα γιατι χαλαει συνεχεια,ιταλικη ειναι τι περιμενες!

για το μοτερ του χτ κοιτα εδω http://www.minarelli.com/prodottieng.html

Τροποποιήθηκε από τον panosohli
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR400R (426cc) HJC IS17 Yamaha Ténéré 700

Δημοσιεύτηκε

Αν δεν σου περισευουν τα χρηματα παρε το ΧΤΧ και θα εισαι κυριος, θα κανεις τις βολτουλες σου οικονομικα και πανω απ' ολα μούρικα γιατι το ΧΤΧ ειναι και μπανικο μοτορι, Τα XR 650 χωριζονται στα μοντελα "R" και "L". Το XR650R ειναι το χωματερο που ηταν στην παραγωγη μεχρι το 2005 (2002-05 τα κοκκινα υδροψυκτα), με 61,2 αλογα στροφαλο 138 κιλα στεγνο και μανιβελιτσα, εχει μονο φαναρι και οχι φλας μπαταριες και τα σχετικα, κυκλοφορισε και σε Motard η εκδοση Dall'ara οπως ανεφεραν πιο πανω, περναμε στην εκδωση "L", το XR650L μεχρι το 2000 ειχε το ιδιο μοτερ με το "R" με την διαφορα οτι ειχε μιζα και οχι μανιβελα, τα μοντελα που ακολουθησαν εως και τωρα που βγαινει ακομα εχουν αλλο μοτερ και αποδιδει 41,2 αλογα και εχει ολο τον εξοπλισμο για κινηση στο δρομο.

Αν θελεις να παρεις XR καλο θα ηταν να προτημησεις την εκδωση R που ειναι και αρκουδογκαζο αλλα θα απαιτει λιγο περισσοτερα χρηματα στη συντηρηση. Απο την αλλη το ΧR ειναι και σχετικα παλιο και να ξερεις οτι δεν θα βρεις καλο μοτερ με λιγα χρηματα, ειναι μηχανει που την στιβεις και της πινεις το αιμα αρα οι πιθανοτητες να την παρεις "παρθενα" ειναι μηδαμηνες, παντως αν τεσταρεις το XR και μετα ανεβεις σε ΧΤΧ θα απογοητευτεις.

Εγω πηρα ΧR γιατι ειναι ελαυρυ ευκολοδηγητο αξιοπιστο και πανω απ ολα παω το χρησημοποιο και στα χωματα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Σε πιανω αδιαβαστο...!

Το υγροψυκτο βγηκε απο τα μεσα του '99 μεχρι και το '08 :

2006-Honda-XR650R-small.jpg

To '07 βγηκε και εκδοση με μιζα απο τα χερακια της Dallara .

Το αεροψυκτο xr650L - το "Αμερικανικο" που το λεγαν βγηκε καποτε(αρχες 90's) και εχει ιδιο μοτερ με το Dominator + Fmx650 , καμια σχεση με το υγροψυκτο .

2008-Honda-XR650La-small.jpg

Ακομα , νομιζω , πουλιετε στην Αμερικη ως καινουριο .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Versys (650cc) HJC Rpha 10+ MV Agusta Veloce (800cc)

Δημοσιεύτηκε

Ο γείτονας μου έχει ένα XR650! Το πήρα βόλτα και μετά δεν ήθελα να του το δώσω.....1η όρθιο...2α όρθιο....3η όρθιο....4η όρθιο....5η όρθιο.........μετά έμαθα ότι είναι 720cc πειραγμένο μέχρι αηδιας....ωραίο πράμα λέμε!

Το xt το μόνο που με χάλασε περίπου ένα μήνα που το είχα δανεικό ήταν το στήσιμό του στις στροφές.....μαούνα το ριμάδι δεν στρίβει ούτε με κανόνια. Γκάζια κτλ έχει ικανοποιητικά για τα κυβικά του και την φιλοσοφία του. Για allround είναι μανούλα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος saxo VTS Suzuki RG500-Γ (500cc)

Δημοσιεύτηκε

αν το θες για βολτουλες,ταξιδακια και καθημερινη-ανετη χρηση και δεν ζητας το κατι παραπανω παρε το xtx.

Αν παλι εισαι ανησυχο πνευμα και θες οταν βγενεις βολτα να κλειδωνουνε τις πορτες οι γειτονες τοτε το XR.το μηχανακι απο οτι ξερω γαζωνει...ασε που δεν κυκλοφορουν και πολλα και θα ξεχωριζεις!ενω απο xt βρομαει ο τοπος..

XR και απο μενα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki drz sm Shoei XR 1000

Δημοσιεύτηκε

xr650, με κλειστα ματια, ακομα θυμαμαι τηυν διαφημιση που εδειχνε ενα κοκκινο σε χωματοδρομο και εγραφε απο κατω, xr650... ηρθε... οργωσε.

με δυο λογια

το xtx ειναι μηχανη γενικης χρησης το xr οπλο δε κανει ταξιδακι αλλα εχει γκαζι και κρατημα που καμια σχεση με το xtx...

Το XR650 Έκδοση Dall'ara, το έχει ένας φίλος, σε ιπποδύναμη βγάζει γύρω στους 52hp, σε αντίθεση με το XT 48hp. Πιο ελαφρύ, πιο νευρικό, μεγαλύτερη ελαφρώς κατανάλωση, αδυναμία ταξιδίου, λόγο άβολης σέλας σε σχέση με το XT (το σκέφτεται για μακρινές βόλτες), πιο καλό στήσιμο (όχι ότι το XT δεν στήνεται, τρως αέρα (και στο XT εκτός αν μιλάμε για την σειρά που μπορείς να βάλεις ανεμοθώρακα). To XR είναι πιο καγκουράδικο σε εμφάνιση, το XT ίσως λίγο πιο σοβαρό. Ένα θέμα είχε με την μίζα, όπου το έκανα και θέμα εδώ. Είχε σπάσει το καπάκι της μίζας, και έπρεπε να αγοράσει ολόκληρη μίζα, αν δεν βοηθούσαν οι συμφορουμίτες από εδώ μέσα για την εξεύρεση λύσεως. Βάλε σε μια σειρά για ποιους λόγους το θες, Επίδειξη, οικονομία, άνεση, ταξιδάκια, πόλης, κ.α. και μετά αποφασίζεις...

οσο για το ταξιδιαρικο, φιλος εχει γυρισει την μιση ευρωπh με xr650.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW gs Shoei Hornet-DS

Δημοσιεύτηκε

ΧR ΣΑΦΩΣ! :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Σε πιανω αδιαβαστο...!

Το υγροψυκτο βγηκε απο τα μεσα του '99 μεχρι και το '08 :

2006-Honda-XR650R-small.jpg

To '07 βγηκε και εκδοση με μιζα απο τα χερακια της Dallara .

Το αεροψυκτο xr650L - το "Αμερικανικο" που το λεγαν βγηκε καποτε(αρχες 90's) και εχει ιδιο μοτερ με το Dominator + Fmx650 , καμια σχεση με το υγροψυκτο .

2008-Honda-XR650La-small.jpg

Ακομα , νομιζω , πουλιετε στην Αμερικη ως καινουριο .

Οντως μερικα site ειναι σκετη παραπληροφορηση, ζητω συγνωμη απο το κοινο! Η πηγη μου ειναι το MCS αλλα μαλλον δεν ειναι και τοσο ενημερομενο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Versys (650cc) HJC Rpha 10+ MV Agusta Veloce (800cc)

Δημοσιεύτηκε

Smiaspedia.......τα πάντα για την μονοκύλινδρη ενημέρωση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia TUONO V4R ABS (999cc) καποτε...

Δημοσιεύτηκε

:whistling:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki sixteen

Οδήγησα σήμερα ένα xtx και ξενέρωσα :/ είχα οδήγηση και ένα φτιαγμένο ΧR 600 του 93 πριν κάνα μηνα καμια σχέση οποτε με βλέπω προς ΧR μεριά και αν δε βρω κανένα καλο και σε λογική τιμή 650 θα πάρο το 600 δε λέει να πάρο μηχανάκι και να μη με ευχαριστεί στην οδήγηση, περίεργο πάντως γιατί στα χαρτιά δεν έχουν μεγάλη διαφορα στην ιπποδύναμη στη πράξη όμως

Τροποποιήθηκε από τον tasos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

περίεργο πάντως γιατί στα χαρτιά δεν έχουν μεγάλη διαφορα στην ιπποδύναμη στη πράξη όμως

Αν λες για XT660x σε σχεση με Xr650R τοτε σκεψου οτι το Xr ειναι κατι σαν 50 κιλα κατω..!

Και το δικο μου (drz440sm) στα χαρτια ιδια δυναμη μ'ενα crf450X θα εχει αλλα το δικο μου 141 κιλα γεματο και το crfX στα 120κατι..!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki DR-Z sm Shoei X-Eleven

Δημοσιεύτηκε

Ρε παιδιά πως πάει αυτό που λένε...

ΧR - εξάτμιση - "και..."

Μου το είχε πεί ένας γνωστός. :_zeppelin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τα 650 ειναι ακριβουτσικα, και το 600 ομως παει πολυ δυνατα με τα 46 αλογατα που εχει (αν το λεω σωστα) σε σχεση με το βαρος του, αν καταληξεις στο 600 να ξερεις οτι θα ειναι λιωμενο, εγω το 400 το πηρα 1400 ευρω σε οχι και τοσο καλη κατασταση αλλα δεν ειναι και ριμαδι, ο τυπος το ειχε μονο για το βουνο τα σ/κ, δεν το κυκλοφορησε πολυ σε χιλιομετρα αλλα του ηπιε το λαδι, θελει βαψιμο και καιει λιγο λαδι, αν πανε ολα καλα απο σεμπτεμρβιο το βαζω μεσα και παω για ρεκτιφιε η χιτωνιο (420 ή 440), καδενα χρονισμου, εκκεντροφορο, ροικη και αν περισεψει τιποτα κανενα καρμπ. Αν εχεις μερακι και ατσαλινη υπομονη λεει να παρεις ενα ρημαδι και να το επεναφερεις στη ζωη, θα ξερεις οτι η μηχανη σου θα ειναι καινουρια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Supra HRC KTM Adventure 990 R (999cc)

Το ενα ειναι για να πηγαινεις με την γυναικα στη λαική...

Και το αλλο ειναι να πηγαινεις για πολεμο!

:whistling:

Στο τελος του βιντεο φαινεται το ηληθιο χαμογελο του τυπου μεσα απο το κρανος που τα λεει ολα...

Υ.Γ. Αυτο το βιντεακι και το αλλο με το Baja 1000 μπορω να τα βλεπω ολη μερα! Ερωτας το μαμημενο!

Τροποποιήθηκε από τον BlackmanGR

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

και πηγα να σε ρωτησω "να βαλω και το αλλο η θα εχεις αυπνιες?"

:2funny:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Supra HRC KTM Adventure 990 R (999cc)

Δημοσιεύτηκε

Θα το βαλω εγω δεν αντεξα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki sixteen

Δημοσιεύτηκε

φοβερό video ούτε προμόσιον να ήταν :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki DRZ400E Gas Gas TX Randonee (125cc)

Δημοσιεύτηκε

Θα το βαλω εγω δεν αντεξα!

:tooth:

Το XR650R φτιάχτηκε για το Baja 1000 και την τεράστια αγορά της Αμερικής οπού αυτό το τερέν είναι πολύ συνηθισμένο και αγαπητό.

Φαντάζεστε πόσες φορές θα έκοβε πλαίσιο ένα 660 [ακόμα και το Tenere με το χωματερό πλάισιο] άμα πήγαινε έτσι στην έρημο; :vava:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ευγενιε +1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 530 exc (510cc)

Δημοσιεύτηκε

χαιρετιζω παντες παιδες παροντες!!!ειμαι στην ευχαριστη θεση του κατεχοντος ενα αγριο κοριτσακι ονοματι xr650 μοντελο 2005 μοταρντ με φουλ akrapovic slip on και μαμα μοτερακι.το χω μια εβδομαδα. :_rock-on: εχω διαβασει οσα προηγουνται και βλεπω οτι αρκετοι συνφορουμιτες το χετε σε υποληψη.μπερδευτηκα λιγο με τα μοντελα που λεγατε και εχω και μια μοναδικη απορια προς το παρον μιας και το μηχανακι μολις ηρθε στα χερια μου!

για τα μοντελα:εγω ξερω πως εβγαινε το 600 αεροψυκτο 1985-1999.υστερα, 2000-2006 βγηκε το 650R εντουρακι με 649cc αλουμινιο υδροψυκτο εντελως καινουρια νοοτροπια,το λεγομενο Dall'ara,το οποιο συνεχιστηκε με μιζα απο το 2007 και μετα.το 2000 βγηκε και το 650L το οποιο ηταν αεροψυκτο 644cc πιο πολιτικο για δρομο και οχι αλουμινιο,δε ξερω ποτε και αν σταματησε η παραγωγη του νομιζω υπαρχει ακομα στην αμερικα.το 650R Dall'ara, καποια στιγμη βγηκε σε motard περι το 2003-2004 αν δε κανω λαθος,ισως και νωριτερα.υδροψυκτο, 649cc, 47.2 ιππους τροχο, σε δοκιμες και δυναμομετρο ελληνικων περιοδικων, 5ταχυτο, αλουμινιο. αυτο ειναι το πολυποθητο απο καποιους xr650 και οχι το αεροψυκτο.αυτα απο μενα απο οσα γνωριζω αν καποιος διαφωνει με διορθωνει.. :surrender: Τωρα αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι για το σασμαν του xr...ακουσα για πρωτη φορα πριν 2 μερες πως λογω δυναμης σε χρηση εκτος χωματος πολλα δινουν το σασμαν στο χερι.κλασικη βλαβη αλλα δε το χα ακουσει για το xr..!Ισχυει κατι τετοιο???αν καποιος γνωριζει θα εκτιμουσα πολυ να μου δωσει τα φωτα του!!!επισης αν γνωριζετε καποιο συγκεκριμενο ''κουσουρι'' του xr θα ηθελα να το ακουσω!!με ενδιαφερει γιατι ο προηγουμενος που το ειχε μου ειπε πως του εσπασε καρτερ στα 35.000 km και εκανε γενικη μοτερ (μπιελα,πιστονι,ρουλεμαν στροφαλου,καρτερ,βαλβιδες,ελατηρια) οποτε καταλαβαινετε πως δε ξερω τι να περιμενω η τι μπορει να προκαλεσω ο ιδιος απο λαθος μου....παντως εως τωρα το μοτερακι σκιζει και δεν ακουγεται τιποτα!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ εκ των προτερων και συγνωμη για τη φλυαρια..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Το μεγαλυτερο προβλημα ολων των XR ειναι οτι καινε πολυ βενζινη :mB_kalo_e:

Να το κανεις τη σωστη συντηρηση και μη φοβασαι τιποτα, το τι εχει συμβει στο "Χ" και στον "Ψ" μη σε προβλημαιζει γιατι δεν ξερουμε πως το δουλευει ο καθενας το μηχανακι του, να το χαρεις οσο πιο πολυ μπορεις μα παντα να το σεβεσαι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα