IoSpy

Εγκατάσταση συναγερμού

21 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Kawasaki ER-6n

Δημοσιεύτηκε

Σήμερα παρέλαβα έναν συναγερμό με τηλεειδοποίηση από USA μέσω ebay. Η τιμή του ήταν πολύ καλή και καμία σχέση με τις ελληνικές τιμές άλλων συναγερμών φυσικά. Με 85 ευρώ μαζί με τα έξοδα αποστολής νομίζω αξίζει σίγουρα τον κόπο η αγορά του.

Anyway το θέμα μας δεν είναι εκεί αλλά η εγκατάστασή του. Μέσα στη συσκευασία έχει το εξής σχεδιάγραμμα.

0001qj.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Τι θα προτείνατε; Να πάω σε κάποιον εξειδικευμένο (δεν γνωρίζω κάποιον, από εκεί που πήρα την μηχανή πριν 10 μέρες μου είπαν 20 ευρώ αλλά θα ρωτήσει αυτόν που τα τοποθετεί αν θέλει να το αναλάβει), ή να τον εγκαταστήσω μόνος μου; Γενικότερα πιάνουν τα χέρια μου αλλά δεν θα ήθελα να κάνω και καμιά πατάτα. Από την άλλη το να το πάω έξω δεν μου λέει κανείς ότι δεν θα μου κάνουν και εκείνοι πατάτα μιας και μέχρι σήμερα έχουν δει πολλά τα μάτια μου και μάλιστα από εξουσιοδοτημένο service παλιότερα.

Ακούω προτάσεις με το τι να κάνω. Αν δοκίμαζα να τον τοποθετήσω εγώ θα ήταν κάποια σημεία που θα ήθελαν ιδιαίτερη προσοχή ή που θα με δυσκόλευαν; Η μηχανή είναι η κawasaki ER-6N οπότε έχουμε ένα θεματάκι με το να κρύψω τα καλώδια μιας και είναι γυμνή.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δημοσιεύτηκε

Εγω θα σε συμβουλευα να ρωτησεις τον τυπο απο το ιμπει.

Σιγουρα θα κσερει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ER-6n

Δημοσιεύτηκε

Εγω θα σε συμβουλευα να ρωτησεις τον τυπο απο το ιμπει.

Σιγουρα θα κσερει.

Σαν σχέδιο καταλαβαίνω τι λέει. Απλά δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να ενώσω τα φισάκια ή αν πρέπει να κόψω κανένα μαμά καλώδιο. Επίσης δεν βρίσκω χώρο να βάλω και την σειρήνα μια και είναι γυμνή η μηχανή και φαίνονται σχεδόν όλα.

Αν ήξερα και κάποιον ότι θα μου έκανε σίγουρα καλή δουλειά θα πήγαινα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha YBR250 (250cc) Shark RSI Αλλος MTT Y2K (JETcc)

Δημοσιεύτηκε

Μία συμβουλή που θα σου έδινα εγώ είναι να μην συνδέσεις το συναγερμό με την ανάφλεξη... αν σβήσει ο κινητήρας από λάθος του συναγερμού λάθος στιγμή :pray:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ER-6n

Δημοσιεύτηκε

Μία συμβουλή που θα σου έδινα εγώ είναι να μην συνδέσεις το συναγερμό με την ανάφλεξη... αν σβήσει ο κινητήρας από λάθος του συναγερμού λάθος στιγμή :pray:

Αυτό με προβλημάτισε λίγο. Απλά θεώρησα ότι είναι ένας καλός τρόπος προστασίας της μηχανής σε περίπτωση που πάνε να την κλέψουν. Γενικά υπάρχουν άτομα που τον συνδέουν με την ανάφλεξη ή θεωρείται ένας άτυπος κανόνας για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο ότι δεν θα γίνει η στραβή σε καμιά στροφή απάνω;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Επωλήθη :( Kawasaki ER-6F (650cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Πρακτικά γίνεται αυτο????? :pray: :pray: :pray:

Σε μάστορα αδερφέ να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο....!

Τροποποιήθηκε από τον FullUp

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ER-6n

Δημοσιεύτηκε

Πρακτικά γίνεται αυτο????? :pray: :pray: :pray:

Σε μάστορα αδερφέ να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο....!

Ποιο αν γίνεται; Τελικά προς το παρόν δεν τον συνέδεσα με την ανάφλεξη αλλά απευθείας στην μπαταρία για να μην κάνω τροποποιήσεις. Θα βάλω μόνος μου και τα αλαρμ στο συναγερμό και το λεντάκι... οπότε θα είμαι οκ. Και η σειρήνα κάτω από τη σέλα τελικά καλά ακούγεται.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBF 600S Πολλές

Δημοσιεύτηκε

Φίλε μου λογικά θα έπρεπε η κεντρική μονάδα του συναγερμού να έχει μια πλεξούδα με μια φίσα-διακλαδωτή στην άκρη της ώστε να κουμπώσει αμέσως με τον εγκέφαλο της μοτοσυκλέτας σου και τέλος. Αν όχι το νου σου στο κόψε ράψε....η σειρήνα δεν είναι ενσωματωμένη με την κεντρική μονάδα???

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αυτό με προβλημάτισε λίγο. Απλά θεώρησα ότι είναι ένας καλός τρόπος προστασίας της μηχανής σε περίπτωση που πάνε να την κλέψουν. Γενικά υπάρχουν άτομα που τον συνδέουν με την ανάφλεξη ή θεωρείται ένας άτυπος κανόνας για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο ότι δεν θα γίνει η στραβή σε καμιά στροφή απάνω;

Αυτοί που ασχολούνται με αυτά δεν εμπιστεύονται την ζωή τους στα χερια του συναγερμού

Μια καλή προσθήκη στο σύστημα ασφαλειας είναι ο ρουφιάνος...λέγεται gsm tracker

gpt001.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ER-6n

Δημοσιεύτηκε

Φίλε μου λογικά θα έπρεπε η κεντρική μονάδα του συναγερμού να έχει μια πλεξούδα με μια φίσα-διακλαδωτή στην άκρη της ώστε να κουμπώσει αμέσως με τον εγκέφαλο της μοτοσυκλέτας σου και τέλος. Αν όχι το νου σου στο κόψε ράψε....η σειρήνα δεν είναι ενσωματωμένη με την κεντρική μονάδα???

Έχει. Ο εγκέφαλος της μηχανής έχει αντίστοιχη υποδοχή για συναγερμό; Η σειρήνα είναι ξεχωριστή από τον εγκέφαλο του συναγερμού όπως ξεχωριστή είναι και η μονάδα των μικροκυμάτων που ελέγχει αν πλησιάζει κάποιος τη μηχανή.

Αυτοί που ασχολούνται με αυτά δεν εμπιστεύονται την ζωή τους στα χερια του συναγερμού

Μια καλή προσθήκη στο σύστημα ασφαλειας είναι ο ρουφιάνος...λέγεται gsm tracker

gpt001.jpg

Μπαίνει σαν ξεχωριστό σύστημα ασφαλείας ή κουμπώνει πάνω σε ήδη υπάρχον συναγερμό;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

αν δεν ξερεις απο τον συναγερμο μην πειραζεις καλυτερα.μπορεις να δημιουργεις προβλημα απλο μεχρι και μεγαλυτερο απο οτι νομιζες.η μηχανη σου εχει immobilizer;

το κουτακι που ρωτας μπαινει ξεχωριστα.δεν κουμπωνει και δεν εχει σχεση με συναγερμο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπαίνει σαν ξεχωριστό σύστημα ασφαλείας ή κουμπώνει πάνω σε ήδη υπάρχον συναγερμό;

Είναι μια ανεξάρτητη μονάδα που όταν την καλείς σου στέλνει τις συντεταγμένες της μοτοσικλέτας σου...σου λέει δηληδή που βρίσκεται

@Anubis:Έχω την εντύπωση ότι δεν έχει immobilizer

ps:Υπάρχουν και κάποια μοντέλα που σχετίζονται με τον συναγερμό και σε καλούν στο τηλέφωνο που έχεις προγαμματίσει μόλις αυτός χτυπήσει...

Τροποποιήθηκε από τον GR_tts

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αν δεν εχει immobilizer τοτε ενταξει μπορει να χρησιμοποιησει το συναγερμο με ολες τις δυνατοτητες αλλα θα πρεπει να ειναι γνωστης.αν πειραξεις την αναφλεξη και δεν ξερεις τοτε οπως ειπε και το παιδι απο πανω κλαυτα.ποτε δεν πειραζουμε το immobilizer αν εχει ηδη η μηχανη με συναγερμο να κανουμε πατεντες.

ps:Υπάρχουν και κάποια μοντέλα που σχετίζονται με τον συναγερμό και σε καλούν στο τηλέφωνο που έχεις προγαμματίσει μόλις αυτός χτυπήσει...

αυτα ειναι τα καλυτερα της αγορας.πιανουνε σχεδον παντου κατα 99%.καλυτερα απο αυτα της τηλειδοποιησης.

Τροποποιήθηκε από τον Anubis

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ER-6n

Δημοσιεύτηκε

Η μηχανή δεν έχει Imobilizer. Μίλησα με ηλεκτρολόγο που βάζει συναγερμούς σε μηχανές στο μαγαζί που αγόρασα τη μηχανή και θα μου κάνει την πλήρη τοποθέτηση εκείνος αύριο ώστε να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Καλό αυτό με τις συντεταγμένες αλλά πόσο πρακτικό είναι να αντιστοιχίζεις τις συντεταγμένες να δεις που είναι η μηχανή;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος Αλλος Μέχρι ποσες? (....cc)

Δημοσιεύτηκε

Φίλε, θα σου πρότεινα να μην βγάζεις έτσι, φόρα παρτίδα σε ανοιχτά φόρουμ, την συνδεσμολογία και άλλες λεπτομέρειες που άπτονται της ασφάλειας της μηχανής σου. Ο οποιοσδήποτε μπορεί να το διαβάσει, όχι μόνο τα μέλη. Ποτέ δεν ξέρεις............

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ER-6n

Δημοσιεύτηκε

Φίλε, θα σου πρότεινα να μην βγάζεις έτσι, φόρα παρτίδα σε ανοιχτά φόρουμ, την συνδεσμολογία και άλλες λεπτομέρειες που άπτονται της ασφάλειας της μηχανής σου. Ο οποιοσδήποτε μπορεί να το διαβάσει, όχι μόνο τα μέλη. Ποτέ δεν ξέρεις............

Η συνδεσμολογία είναι του συναγερμού και υπάρχει παντού στο internet και μάλιστα και σε βίντεο στο youtube πως να τον εγκαθιστάς. Υποθέτω κάποιος που θα θελήσει να κλέψει μια μηχανή θα έχει πολύ περισσότερες γνώσεις από την συνδεσμολογία αυτή.

Thnx πάντως για την παρατήρηση για να αποφύγω να ανεβάσω κάτι ίσως και σημαντικότερο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος Αλλος Μέχρι ποσες? (....cc)

Δημοσιεύτηκε

Οι συνδεσμολογίες όλων των συναγερμών είναι γνωστές στους "ειδικούς". Όταν όμως ξέρουν πως το τάδε μηχανάκι έχει τον δείνα συναγερμό, τότε η "δουλειά" τους γίνεται πολύ πιο εύκολη (και η ζωή της καλής μας πιο ανασφαλής). winking.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki TL1000R BMW HP2 Sport (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Εγώ θα σου πρότεινα να το κάνεις μόνος σου.Αφού πιάνουν τα χέρια σου.Προσωπικά δεν θέλω άλλος να μου σκαλίζει το μηχανάκι.Το συναγερμό τον πέρασα μόνος μου.Δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο.Απλά λίγη προσοχή θέλει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ER-6n

Δημοσιεύτηκε

Μου τον τοποθέτησε τελικά ένας ηλεκτρολόγος που συνεργάζεται με το μαγαζί απ' όπου αγόρασα τη μηχανή σήμερα. Ήμουν εκεί όταν τον έβαζε και είδα ότι έκανε καλή δουλειά. Γενικά είμαι ψήρας οπότε έβλεπα μην γρατσουνιστεί και τίποτα. :P Όλα καλά όμως. Συνέδεσα και την μίζα απάνω οπότε δεν παίρνει και μπροστά η μηχανή όταν είναι ενεργός ο συναγερμός. Απλά δεν συνδέσαμε τη διακοπή λειτουργίας του κινητήρα ή να παίρνει μπροστά από το χειριστήριο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Derbi drd extreme sm Honda cr (500cccc)

Δημοσιεύτηκε

Μου τον τοποθέτησε τελικά ένας ηλεκτρολόγος που συνεργάζεται με το μαγαζί απ' όπου αγόρασα τη μηχανή σήμερα. Ήμουν εκεί όταν τον έβαζε και είδα ότι έκανε καλή δουλειά. Γενικά είμαι ψήρας οπότε έβλεπα μην γρατσουνιστεί και τίποτα. :P Όλα καλά όμως. Συνέδεσα και την μίζα απάνω οπότε δεν παίρνει και μπροστά η μηχανή όταν είναι ενεργός ο συναγερμός. Απλά δεν συνδέσαμε τη διακοπή λειτουργίας του κινητήρα ή να παίρνει μπροστά από το χειριστήριο.

ginete na mou stilis to link apo ton sinagermo pou pires gt endiasferome na balo k ego.euxaristo ek ton proteron!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha WR (200cc) Fox V3 Suzuki GSXR (600cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα παιδιά, ξέρω οτί το θέμα είναι 5ετίας αλλά έχω έναν παρόμοιο συναγερμό  με τηλεειδοποίηση, αλλά έχω ένα θέμα ανοίγοντας το μηχανάκι μου ένα speedfight 2 100άρι η κλειδαριά μου είναι τελείως διαφορετική απτο σχέδιο, είναι immobilizer οπότε βγάζει ένα μαύρο - κόκκινο και άλλα 2 μάυρα του immobilizer που πάνε κατευθείαν στην ηλεκτρονική. Υπάρχει κάποιος τρόπος για να πέρνει μπρος από το τηλεχειριστήριο? ή επειδή είναι immobilizer δεν γίνεται? 

Το σχεδιάκι είναι αυτό:

http://www.xenonshop.ro/images/D/diagrama alarma moto pagere.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.