ALX™

Dunlop Trailmax TR91 VS Metzeler Tourance EXP

73 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

Για metzeler θα πήγαινα αν είχε πιο βαριά μηχανή και έκανα πιο πολλά ταξίδια.

Χώμα δεν πατάω συχνά, αλλά δεν θέλω να αλλάξω τον χαρακτήρα της ΤΑ. Γιαυτό αμφιταλαντεύομαι ανάμεσα σε τακούνι και χωρίς.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Αλλος Αλλος Μέχρι ποσες? (....cc)

Δημοσιεύτηκε

Συνήθως οι λαστιχάδες "σπρώχνουν" αυτό που έχουν στοκαρισμένο ή από το οποίο έχουν περισσότερο κέρδος και θάβουν αυτό που δεν τους "αφήνει" ή που δεν μπορούν να προμηθευτούν. Και ελάχιστοι ξέρουν και πέντε πράγματα πέρα από το να περνάνε λάστιχα.............

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

Αυτό που λες Παναγιώτη είναι απόλυτα σωστό και ισχύει σε κάθε είδους εμπόριο και ένα παραπάνω στα ελαστικά και στα ηλεκτρονικά είδη.

Ο συγκεκριμένος απολαμβάνει της εμπιστοσύνης μου, και μέχρι τώρα σε ο,τι μου έχει πουλήσει και σε μένα, αλλά και σε φίλους είναι ο,τι πρέπει. Περιττό να πω ότι είναι και μονοπώλιο στο Ηράκλειο. Μόνο ένα λαστιχάδικο έχει για μοτοσυκλέτες!

Απλά ταλαντεύομαι σε λάστιχο με τακούνι και μη. Δεν θέλω να αλλάξω τον χαρακτήρα της μοτοσυκλέτας και δεν μου αρέσουν οι περιορισμοί για το αν θέλω κάποια φορά να πατήσω χώμα.

Βέβαια τα κέρδη με τα ανακεε είναι πολλά στην άσφαλτο. Είδωμεν το μεσημέρι εάν δεν βρέχει...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
mg

Δημοσιεύτηκε

Καταρχάς χωματόδρομο πάνε όλα. Οπότε αν δεν κάνεις enduro που τι enduro να κάνεις με το transalp μια χαρά είσαι.Επίσης από πότε το transalp θεωρείται ελαφρύ? Το κλρ είναι 160 κιλά(αυτό σημαίνει ελαφρύ). To dominator ήταν 153κιλά. Το δικό σου γεμάτο(215κιλά) ζυγίζει σχεδόν όσο ένα TDM. Άσε που όπως έχεις πει, τα έχεις τα πιασίματα σου. Βάλε ANAKEE.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia pegaso-caponord Aprilia caponord (1000cccc)

Δημοσιεύτηκε

Επισκέφθηκα σήμερα τον κύριο Περιστεροπουλο να ρίξει μια ματιά στο λαστιχάκι μου.

Αποφάνθηκε ότι το λάστιχο πρέπει να επιστραφεί στην εταιρία και να αντικατασταθεί με καινούριο. Πλην όμως δεν συντρέχει λόγος ασφαλείας μέχρι τις 20/21 του μηνός που θα έρθει καινούριο λάστιχο για τα επόμενα πολλά χιλιόμετρα που θα κάνω εκ των οποίων τα 450 θα είναι σε σβέλτη βόλτα την Κυριακή.

Οπότε μπήκαμε σε λίστα αναμονής για 10 μέρες ακόμα.

Σημειωτέο αν εξαιρέσουμε την αστοχία του υλικού της γόμας και το τρέμουλο στις ψηλές ταχύτητες το λάστιχο εκτός από τα στροφιλικια και στην βροχή είναι μ@μω και δέρνω για τα δικά μου δεδομένα. Με τα EXP παίζει να είχα ξαπλώσει Κανά δυο φορές μέχρι να φτάσω από Παλλήνη μηχαλάκοπουλου αν αποφάσιζα να κατεβώ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Έβαλα sirac τελικά, 20 εβδομάδα του 2011! 85-15, καλύτερα για μικρή πόλη, πάνε λίγο παραπάνω χώμα χωρίς να μπουκώνουν, αθόρυβα σχετικά και τιμή 180 με καινούργιες σαμπρέλες.

Δεν μου πήγαινε η καρδιά να πάω στα 90-10 anakee.

Τροποποιήθηκε από τον gkourmoul1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW boGSer 1150

Δημοσιεύτηκε

Λοιπόν... επειδή τα σύκα σύκα και η σκάφη σκάφη... σήμερα ήταν η πρώτη φορά που περπάτησα τα TR91 σε βροχή (και καλή μάλιστα)

Λοιπόν... τέτοια σιγουριά και τέτοια απίστευτη αίσθηση, δεν μου έχει δώσει άλλο λάστιχο ως τώρα. Ούτε τα Tourance EXP που τα θεωρούσα καλά στη βροχή. Μιλάμε για απίστευτη αίσθηση ασφάλειας! Ένιωθα τη μοτοσυκλέτα λες και πατάει σε στεγνή άσφαλτο!

Τώρα... μπερδεύτηκα ακόμα πιο πολύ. Τέτοιο λάστιχο στη βροχή και μάλιστα στη πόλη... θα έπρεπε να του ανάβεις λαμπάδες!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

Λοιπόν... επειδή τα σύκα σύκα και η σκάφη σκάφη... σήμερα ήταν η πρώτη φορά που περπάτησα τα TR91 σε βροχή (και καλή μάλιστα)

Λοιπόν... τέτοια σιγουριά και τέτοια απίστευτη αίσθηση, δεν μου έχει δώσει άλλο λάστιχο ως τώρα. Ούτε τα Tourance EXP που τα θεωρούσα καλά στη βροχή. Μιλάμε για απίστευτη αίσθηση ασφάλειας! Ένιωθα τη μοτοσυκλέτα λες και πατάει σε στεγνή άσφαλτο!

Τώρα... μπερδεύτηκα ακόμα πιο πολύ. Τέτοιο λάστιχο στη βροχή και μάλιστα στη πόλη... θα έπρεπε να του ανάβεις λαμπάδες!

Μένει να έχει διάρκεια βέβαια...

Και το δικό μου που έβαλα πριν 1 ώρα, το οδήγησα 2 χιλιόμετρα βροχή και μου φάνηκε πολύ καλό. Θα δείξει στο μέλλον...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Θα συμφωνήσω και θα προσυπογράψω :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Αναπηρικο (155cc) AGV, Nolan, Helmo, CMS Yamaha XSR 700 (689cc)

Δημοσιεύτηκε

:closed-topic: :closed-topic: :closed-topic: :closed-topic: :closed-topic: :closed-topic: :closed-topic:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda africa HJC FS-10

Δημοσιεύτηκε

Θα συμφωνήσω και θα προσυπογράψω :_thumbsup:

χτες με πολυ βροχη και εφαγα κατι πλευρικους αερηδες στον πηγαιμο μου για το σπιτι. υπερευχαριστημενος δηλωνω:ok:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Αναπηρικο (155cc) AGV, Nolan, Helmo, CMS Yamaha XSR 700 (689cc)

Δημοσιεύτηκε

Εγω με αυτα και με αυτα φοβηθηκα να τα βαλω τα Trailmax ενω ημουν αποφασισμενος. Δεν ειναι καιροι οικονομικα να ρισκαρω, αν μου βγαινω μαπα θα πρεπε να το φαω στη μαπα. Οποτε εβαλα τη δοκιμασμενη λυση μετα και απο συζητηση με τον φιλτατο Παναγιωτη Κ. Michelin Anakee 2. Οι πρωτες εντυπωσεις υπεραριστες.

img000412011101711481.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

Από το γειτονικό transalpforum πέτυχα κάποια προβλήματα αρκετών χρηστών με τα tourance. Είναι κάτι ανάλογο με αυτό που είχε συναντήσεις ο Παναγιώτης και άλλοι με τα Scorpion Trail. Είναι από εκείνες τις περιπτώσεις που δεν πετυχαίνει η συνταγή της γόμας...

PA060022.jpg

PA060021.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Pegaso Trail Pegasos ADV

Δημοσιεύτηκε

σόρυ αλλά τα συγκεκριμένα στην φώτο πόσο καιρό ειναι φορεμένα? γιατί εκεί που ενώνει κάθε κομμάτι του μπακλαβά με το λάστιχο γύρω γύρω δηλαδή απο κάθε μπακλαβά εχει κάνει ρωγμές εμένα ήταν έτσι τα απλά Turance που ήταν παραγωγής του '08 και αλλάχτηκαν πρίν κάνα μήνα. δεν τα κόβω και για πολύ φρέσκα τα λάστιχα στις φώτο αυτές!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

6 μηνων ελαστικα λεει ο τυπος και με 6000χμ...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Χωρίς βδομάδα παράγωγης και διάρκεια-μέρος αποθήκευσης δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι μπορεί το παιδί να τα έβαλε πρίν 6 μήνες αλλά αυτά να είχαν κάτσει σε καμιά βιτρίνα άλλους 3-6 μήνες και να ήταν κόκαλο. μιλάει για τα απλά τουράνς ή τα ΕΧΡ?

Ας δει τις φώτο και κάποιος πιο έμπειρος να μας πεί, προσωπικά μου φαίνονται πολύ ξεραμένα μου θυμίζουν τα δικά μου εμφανισιακά που ήταν 3 χρονών!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

"Αύγουστο του 2010 γράφει το λάστιχο, και ξεχασα να πώ, ότι το σκίσιμο το έχει απο τα πρώτα χμ αλλα όταν το έδειξα μ είπαν ότι είναι επιφανειακο και δε θα προχωρησει. προφανως για να με ξεφορτωθουν..!!!"

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Έτσι και λίγο χειροτέρα σαν τη φωτο πιο πάνω (χωρίς το κόψιμο τις γόμας, μονό με τα σκασίματα) ήταν τα δικά μου EXP όταν τα πέταξα γιατί αρνιοντουσαν πεισματικά να λειώσουν τα είχα φορέσει Μάρτιο του 10 και τα άλλαξα τώρα το Σεπτέμβριο του 11 μετά από 28000 χιλιόμετρα κα έχοντας πέλμα για αλλά 8000 τουλάχιστον και αν δεν με απατά η μνήμη μου ήταν παραγωγής η 32ης η 42ης του 09

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

Έτσι και λίγο χειροτέρα σαν τη φωτο πιο πάνω (χωρίς το κόψιμο τις γόμας, μονό με τα σκασίματα) ήταν τα δικά μου EXP όταν τα πέταξα γιατί αρνιοντουσαν πεισματικά να λειώσουν τα είχα φορέσει Μάρτιο του 10 και τα άλλαξα τώρα το Σεπτέμβριο του 11 μετά από 28000 χιλιόμετρα κα έχοντας πέλμα για αλλά 8000 τουλάχιστον και αν δεν με απατά η μνήμη μου ήταν παραγωγής η 32ης η 42ης του 09

Αυτό έγινε προφανώς διότι το ελαστικό είναι σχετικά σκληρό για το βάρος της μηχανής σου, και σε συνδυασμό με κακό οδόστρωμα δεν φαγώνεται ποτέ. Με το να μην φαγώνεται ποτέ, δεν λειτουργεί βέβαια. Θα μπορούσες να κάνεις 40000 χιλιόμετρα άνετα. Απλά δεν θα ήταν ποιοτικά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος Αλλος Μέχρι ποσες? (....cc)

Δημοσιεύτηκε

Το αυλάκι πάνω στον μπακλαβά δεν έχει καμία απολύτως σχέση με την ηλικία του ελαστικού. Αν είχε θα έπρεπε να είχε παντού τέτοια ανοίγματα, όπως ας πούμε έχει παντού ραγάδες στις άκρες των αυλακιών. το ότι άνοιξε σε εκείνο μόνο το σημείο δείχνει και πού ακριβώς έγινε η αστοχία του δεσίματος της γόμας του πέλματος................. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.

Αυτό που σου είπαν ήταν απάντηση του κwλου, από άσχετους ή αδιάφορους, για να μην το πάω και παραπέρα και το χαρακτηρίσω εγκληματικό. Το να σε στείλουν στους δρόμους με τέτοιο λάστιχο επειδή απλά βαριούνται να ασχοληθούν (γιατί αν το στέλνανε πίσω, σίγουρα θα τους το αντικαθιστούσαν) δείχνει για μένα το "ποιόν" των εν Ελλάδι συνεργατών της συγκεκριμένης εταιρείας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Για την ηλικία πάντως του ελαστικού δεν εννοούσα για το σκίσιμο πάνω στον μπακλαβά αλλά για τις ρωγμές γύρω γύρω απο κάθε μπακλαβά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda VFR Vtec Honda VFR Vtec (800cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Τα Dunlop TR91 εχουν γράψει πάνω απο 60000 χλμ σε DL 650 !

Λόγο κάποιον συγκυριών δεν έγινε η αντικατάσταση τους σε πιο ορθόδοξα χιλιόμετρα όμως το σίγουρο είναι οτι ακόμα και σε αυτα τα χιλιόμετρα η συμπεριφορά τους είναι πολύ καλύτερη απο άλλα ελαστικά που εχω κάνει ουτε στα μισά χιλιόμετρα.

Εχω αλλάξει κάμποσες μηχανές και εχω βγάλει το συμπέρασμα οτι στο κάθε μοντελο μηχανής ταιριάζουν διαφορετικά ελαστικά σε συνδιασμό πάντα με τον τρόπο και το σύνηθες τερέν που οδηγάμε.

Εν κατακλείδι δεν σημαίνει οτι με τα Metzeler που ημουν υπερ-ευχαριστημένος σε ενα transalp 650 θα είμαι και σε ενα DL650 ή Pegaso ή Versys !

Το σίγουρο είναι οτι στο DL650 με χρήση κυρίως μέσα στην πόλη τα Dunlop TR91 είναι το καλύτερο ελαστικό μέσα απο την δική μου εμπειρία. Και απ οτι φαίνεται αποδεικνύεται και σκυλί στο πέρασμα του χρόνου.

Διάβασα για περίεργες συμπεριφορές στα 4000 χλμ ! Ουτε σε κινέζικο ελαστικό δεν μπορω να διανοηθώ σε τόσα λίγα χιλιόμετρα τόση αλλαγή συμπεριφοράς ! Εκτος και αν μιλάμε για κανένα supersport που αφήνει γόμα σε πίστα !

Είναι πολύ σημαντικό ο τρόπος που οδηγούμε και πολύ σημαντικά τα πρώτα χιλιόμετρα που θα κάνουμε στο ξεκίνημα της διαδρομής μας.Αν με το που ξεκινάμε πλακωνόμαστε στα κόκκινα και μετά απο 4000χλμ το ελαστικό θα είναι απλά ενας τροχός σαν της άμαξας !

* Το συγκεκριμένο θέμα βρίσκεται σε λάθος ενότητα απ οτι βλέπω (μπήκα απο google) ας μεταφερθεί στα "Ελαστικα"

Τροποποιήθηκε από τον venumis

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Tiger 800 XC (800cc) Shark Speed R Triumph Tiger Explorer (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Μετά από τοσο καιρο που τα έχετε φορεμένα τι άποψη έχετε για τα TR91? Σκέφτομαι να αντικαταστήσω τα anakee 3 με αυτά, έχω κάνει θέμα για αυτό αλλά μια ερώτηση παραπάνω δεν βλάπτει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα