nestro

Όλα όσα θα πρέπει να γνωρίζετε για τα διπλώματα

138 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

Ρε σεις φανταστείτε και να μην έκανα το τόπικ...μιλάμε χαμός γίνεται :tooth:

:cheers::smoke: ....και εκτιμάμε την βοήθεια !

:punk:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
BMW R850R Shoei XR 1100 ??

Δημοσιεύτηκε

@Dark_kronos,εντάξει αναμενόμεο ήταν..σίγουρα χρειάζεται και τον αριθμό του βιβλιαρίου..αλλά στην Ελλάδα ζούμε.Ερώτηση,αν -χτύπα ξύλο- γίνει η στραβή..θα σε καλύψει η ασφάλεια? :greece:

Να ρωτήσω και εγώ κάτι μιας και μιλάμε για διπλώματα,μια μικρή παρένθεση off topic.

Έχω τα διπλώματα Α,Β,Γ,Δ ελπίζω του χρόνου να έχω βγάλει και την Ε..η ερώτησή μου είναι απλή.Αν πάω και δώσω εξετάσεις για δάσκαλος οδήγησης..θα τα ξαναδώσω όλα από την αρχή? μου αναγνωρίζει τίποτα το υπουργείο? εντάξει τα χρήματα σε πρώτη φάση δεν με απασχολούν..το θέμα είναι αν θα πρέπει να διαβάσω όλες αυτές τις ερωτήσεις..το έκανα μια φορά,δεν λέει και δεύτερη...

Ξέρει κανείς?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Κανείς? :sp_ike:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Λοιπόν επανέρχομαι στο θέμα.

Μερικά πράγμα που έμαθα,για το μπορεί κάποιος να γίνει εκπαιδευτής οδηγών.

Προϋποθέσεις:

-Να είναι κάτοχος ισχύουσας άδειας οδήγησης όλων των κατηγοριών αυτοκινήτων και μοτοσικλετών.

-Να είναι κάτοχος Διπλώματος Επαγγελματικής Κατάρτισης Εκπαιδευτή Υποψηφίων Οδηγών επιπέδου μεταδευτεροβάθμιας επαγγελματικής κατάρτισης.

-Να μην έχει καταδικαστεί τελεσίδικα σε οποιαδήποτε ποινή για κλοπή, υπεξαίρεση, απάτη, εκβίαση, πλαστογραφία, λαθρεμπορία, παράβαση της νομοθεσίας για ναρκωτικά, απιστία, παράβαση καθήκοντος, έγκλημα κατά των ηθών, λιποταξία ή ανυποταξία σε περίοδο πολέμου, παθητική ή ενεργητική δωροδοκία, μέσα δε στην τελευταία, πριν την υποβολή των δικαιολογητικών, πενταετία για οποιοδήποτε άλλο αδίκημα σε ποινές πάνω από δέκα (10) μήνες φυλάκισης αθροιστικά ή σε ποινές πάνω από ενενήντα (90) ημέρες φυλάκισης ή κράτησης αθροιστικά για παράβαση του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας ή της νομοθεσίας για τα αυτοκίνητα γενικά.

-Να μην έχει καταδικαστεί τελεσίδικα για παράνομη άσκηση του επαγγέλματος εκπαιδευτή υποψηφίων οδηγών.

-Να μην είναι υπάλληλος με οποιαδήποτε σχέση εργασίας και να μην ανήκει στο προσωπικό του Δημοσίου, των Ν.Π.Δ.Δ. και του ευρύτερου δημόσιου τομέα, όπως αυτός καθορίζεται με τις διατάξεις της παρ. 6 του άρθρου 1 του ν. 1256/1982 (Α' 65), όπως εκάστοτε ισχύει, καθώς και συνταξιούχος αυτών.

Απαιτούμενα δικαιολογητικά:

-Αίτηση - υπεύθυνη δήλωση (το παρόν έντυπο)

-Επικυρωμένο φωτοαντίγραφο ισχύουσας άδειας οδήγησης, από την οποία να προκύπτει ότι ο ενδιαφερόμενος είναι κάτοχος άδειας οδήγησης όλων των κατηγοριών αυτοκινήτων και μοτοσικλετών (Το φωτοαντίγραφο της άδειας οδήγησης επικυρώνεται από την Υπηρεσία Μεταφορών και Επικοινωνιών.)

-Αντίγραφο ποινικού μητρώου τύπου Α', έκδοσης του τελευταίου τριμήνου, από το οποίο να προκύπτει ότι ο ενδιαφερόμενος δεν έχει καταδικαστεί για τα αδικήματα που αναφέρονται στις προϋποθέσεις 3 και 4 ή βεβαίωση της αρμόδιας αρχής για την κατάθεση αίτησης χορήγησης αντιγράφου ποινικού μητρώου τύπου Α' μαζί με δήλωση του ν. 1599/86 ότι δεν έχει καταδικαστεί για τα αδικήματα των προϋποθέσεων 3 και 4 (Στην δεύτερη περίπτωση, ο ενδιαφερόμενος θα πρέπει να προσκομίσει το αντίγραφο ποινικού μητρώου πριν από τη χορήγηση της άδειας.).

-Δίπλωμα Επαγγελματικής Κατάρτισης Εκπαιδευτή Υποψηφίων Οδηγών επιπέδου μεταδευτεροβάθμιας επαγγελματικής κατάρτισης

-Αποδεικτικό καταβολής ποσού υπέρ του Δημοσίου, των 30 ευρώ

Διαδικασία

-Η αίτηση υποβάλλεται στην Υπηρεσία Μεταφορών και Επικοινωνιών του τόπου κατοικίας του ενδιαφερόμενου.

-Η άδεια άσκησης επαγγέλματος εκπαιδευτή υποψηφίων οδηγών ισχύει σε όλη τη χώρα, για όλες τις κατηγορίες οχημάτων.

Οπότε τον ήπια :lipssealed:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

καλησπερα!!ειμαι 21 χρονων και ενδιαφερομαι για μηχανη στα 250 κυβικα...ομως στο μελλον θα ηθελα και μια μεγαλυτερη μηχανη...

μπορω να βγαλω το Α1? και μετα απο 2 χρονια να γινει απεριοριστο??

θα εχει χρηματικη διαφορα εαν βγαλω κατευθειαν διπλωμα για απεριοριστα κυβικα?

ευχαριστω εκ των προτερων!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

καλησπερα!!ειμαι 21 χρονων και ενδιαφερομαι για μηχανη στα 250 κυβικα...ομως στο μελλον θα ηθελα και μια μεγαλυτερη μηχανη...

μπορω να βγαλω το Α1? και μετα απο 2 χρονια να γινει απεριοριστο??

θα εχει χρηματικη διαφορα εαν βγαλω κατευθειαν διπλωμα για απεριοριστα κυβικα?

ευχαριστω εκ των προτερων!!

Γιατί να βγάλεις 2 διπλώματα,όταν μπορείς να πας κατευθείαν στο μεγάλο?

Χρηματική διαφορά υπάρχει..αλλά αν υπολογίσεις και τα παράβολα της αναβάθμισης + ότι θα περιμένεις 2 χρόνια,μάλλον δεν συμφέρει.

Τσέκαρε καμμιά 10αρια σχολές,ρώτα τις τιμές..και ότι σου κάτσει φθηνότερο :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Address (125cc)

Δημοσιεύτηκε

Γεια σας εγώ έκανα προχθές γύρα στις σχολές οδηγών για να βγάλω δίπλωμα για παπί (Α1) έχοντας την εντύπωση ότι

μετά από 2 χρόνια θα γίνει (Α) κανονικό χωρίς περιορισμούς σε αυτόματα και με συμπλέκτη.

Διαβάζοντας ώμος το παρών θέμα πήγα και ζήτησα από την σχολή οδηγών να με δηλώσει για (Α).

(τα έχω τα χρονάκια μου 44) είχα παλιά ένα πενηντάρι παπί , μεγάλη μηχανή δεν έχω οδηγήσει ποτέ.

Είναι πολύ πιο δύσκολη η οδήγηση της μηχανής ??? θα καταφέρω να πάρω το δίπλωμα ???

αύριο μου είπε θα κάνουμε το πρώτο μάθημα αν δεν βρέχει και με έχει πιάσει άγχος .

η τιμή που βρήκα είναι (240 ε) έχω βέβαια δίπλωμα αυτοκίνητου (Γ)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Κάθε αρχή και δύσκολη..αλλά μην πτοείσαι και προπαντός μην αγχώνεσαι.Δεν είναι και πυρηνική φυσική.Εύκολα είναι τα πράγματα,ειδικά αφού είσαι και επαγγελματίας οδηγός.

Καλή αρχή και καλή επιτυχία,λοιπόν :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
daytona dy (125cc) KTM smc (640cc)

Δημοσιεύτηκε

παιδιά θέλω βοήθεια επειγόντως...

ποιοι συμβεβλημένοι γιατροί είναι κοντά στο μοσχάτο... Γιατί θέλω να δώσω τα χαρτιά μέχρι τρίτη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Piaggio Zip Yamaha XT (660cc)

Δημοσιεύτηκε

Μου εχει προκειψει ενα θεμα με το διπλωμα και θελω τις συμβουλες σας. Μιλαμε για το Α1 παντα (βγαζω και αυτοκινιτου αλλα δεν νομιζω να εχει την οπιαδηποτε σχεση), και καπια στιγμη ρωτησα τον δασκαλο μου με τι μηχανακι θα δωσω. Μου δειχνει λοιπον ενα παπι και μου λεει με αυτο. Ρωταω αν θα εχω προβλημα οταν θα αναβαθμιστει σε ελευθερου με τον συμπλεκτη και μου ειπε οτι αυτο δεν ισχυει πια και οτι θα πρεπει να ξαναδωσω εξετασεις σε 2 χρονια για να παρω το ελευθερου. Αρχικα τον πιστεψα, αλλα μετα αναρωτηθικα, ολοι οι αλλοι δασκαλοι που βλεπω οτι εχουν ακομα κατι cbf γιατι δεν τα εχουν πουλισει αν ειναι ετσι; Μπηκα λοιπον στην σελιδα του υπουργειου και εκει λεει οτι μετα απο 2 χρονια αναβαθμιζετε σε ελευθερου, ρωτησα και σε αλλονξ δασκαλο και μου ειπε οτι μετα απο 2 χρονια αναβαθμιζετε. Οποτε τωρα τι;... Καταρχην θα υπαρξει θεμα με τον συμπλεκτη αν δωσω με παπια; Υπαρχει καπια διαφορα στην καρτελα μου; Μπορω να κανω κατι τωρα; Και γενικοτερα πως να το χειριστω; Απο την στιγμη που τα θεωριτικα τα εχω κανει σε εναν, και η καρτελα μου εχει και την σφραγιδα του μπορω να κανω τα πρακτικα με αλλων και να δωσω τελικα με συμπλεκτη;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha YZF-R1 2008 (1000cc) AGV GP Tech

Δημοσιεύτηκε

Ύπάρχει παλιό δίπλωμα με ένδειξη:

Α με εικόνα παπάκι και σήμανση 25Kw

διαγώνια διαχωριστική γραμμή

Α με εικόνα μηχανής.

Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Λοιπόν στο ερώτημα/πρόβλημα του fanis_xr..σε αυτό το τόπικ..η λύση είναι απλή.

Θα γράψω ότι ακριβώς έγραψα και σε αυτόν..

"Κοίτα αυτό είναι μέχρι τις 31/05/09..εσύ το έβγαλες 8/4/2009..οπότε δεν έχεις πρόβλημα.Δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί δεν σου κάνουν την αναβάθμιση.

Τώρα να κοιτάξεις αν έχει το δίπλωμά σου τον κωδικό 78...έχεις αυτό τον κωδικό στο δίπλωμα? αν όχι τότε ΟΦΕΙΛΟΥΝ να στο αναβαθμίσουν..αν και πάλι δεν στο κάνουν,κάνε φασαρία..ζήτα προϊστάμενο κτλπ.

Λοιπόν έψαξα λίγο το θέμα σου..από ΦΕΚ B 1541/4.8.2008..λέει κάπου....

78. Ισχύει μόνο για οχήματα χωρίς ποδωστήριο συμπλέκτη (ή μοχλό για τις κατηγορίες Α ή Α1)

Δεν χρειάζεται να ψάξεις ούτε ημερομηνίες,ούτε τίποτα!!!..πας με το παραπάνω κομμάτι και είσαι ωραίος :_thumbsup:"

Υ.Γ. Έγραψα εδώ την απάντηση,για να είναι όλα μαζεμένα :_thumbsup:

Τροποποιήθηκε από τον nestro

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia sx 80&tdr 125 (125cc) Aprilia NSR-250 (250cc)

Δημοσιεύτηκε

παντος σημερα ρωτισα για διπλωμα(εχω μονο για 50αρι)και μου ειπαν 500ε και σε μερικα μερη παει και 600ε..ελεος για αυτοκινητο εχει πανω απο 1000..μας κλεβουν. εγω το σκεφτομαι σοβαρα να μην βγαλω διπλωμα και να την κανω αποτε βλεπω μπατσους..7 φορες με εχουν σταματισει με το tdr σε 5 μηνες..αλλα δεν με εγραψαν καμια για διπλωμα που δεν εχω,μονο ελενχο για ναρκοτικα μου κανουν..βαρεθικα να με ψαχνουν

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Piaggio Zip Yamaha XT (660cc)

Δημοσιεύτηκε

Παιδια ξερετε αν γινετε αφοτου εχεις βγαλει την καρτελα και εχεις περασει σηματα και της ερωτησης του μηχανακιου να αλλαξεις σχολη οδηγησεις; Δλδ τα πρακτικα μαθηματα να τα κανεις αλλου. Επισης, πρεπει να δωσεις με μηχανη η οπια ανηκει στην σχολη οδηγων η οπια σου εχει κανει τα μαθηματα;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

εκανα επεκταση διπλωματος απο Α1 σε Α χωρις εξετασεις.μου πηρανε το παλιο και μου δωσανε ενα χαρτι και μου ειπανε σε ενα μηνα και θα βγει.εγω τωρα επιτρεπετε να οδηγαω σαν να εχω διπλωμα απεριοριστω κυβικων;εκει που ρωτησανε δεν ξερουνε τιποτα. :_zeppelin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Για 50cc γράφει στο 1ο μηνυμα 4 φωτογραφίες μικρές έγχρωμες. Δεν χρειάζονται τύπου διαβατηρίου ;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Ερώτηση προς όποιον έχει πάρει δίπλωμα με 2η, 3η κλπ φορά:

Στην καρτέλα πάνω υπάρχει σφραγίδα που αναφέρει ότι ο εξεταζόμενος δεν πληρώνει επιπλέον παράβολα-παράσταση για τις εξετάσεις.

Αντίθετα, σε όλες τις σχολές που ρώτησα τις τελευταίες μέρες που ψάχνω για να δώσω για μοτοσυκλέτα 2η φορά μου μίλησαν για κόστος παράστασης που παίζει γύρω στα 100 Ευρώ. (με αρκετά μεγάλες αποκλίσεις ανά σχολή)

Πήγα και ρώτησα στο υπουργείο κ μου είπαν ότι αυτό κανονίζεται σε συνεννόηση με τις σχολές οδήγησης !!!

Προσοχή! Διευκρίνισα ότι δεν εννοώ τα μαθήματα αλλά μόνο τη συμμετοχή στις εξετάσεις.

Κάποιος δάσκαλος σχολής , μου είπε ότι το ποσό αυτό είναι επειδή κάθε εξεταζόμενος δεν κατεβαίνει μόνος του να δώσει, αλλά μη μηχανή της σχολής!

Αν γνωρίζει κάποιος τι ακριβώς παίζει και ειδικά αν έχει δώσει δεύτερη φορά πληρώνοντας ΜΟΝΟ τα μαθήματα που έκανε, ας κάνει τον κόπο να γράψει 2 λόγια γιατί μου φαίνεται μας δουλεύουν ψιλό γαζί...

Τροποποιήθηκε από τον nik21

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR125 (125cc) Yamaha R1 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Ρωτησα στο μηχανολογικο για την αλλαγη του διπλωματος απο Α1 σε ανεξαρτητου αυτοματα μετα την παροδο 2 χρονων και μου ειπανε οτι πρεπει να εισαι πανω απο 21 για να ισχυει.Ειμαι 20 εβγαλα το Α1 στα 18 και δεν μπορω να το γυρισω σε ανεξαρτητου αλλαξε ο νομος μου ειπανε..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSX x-lite 702gt Suzuki GSX 650F (650cc)

Δημοσιεύτηκε

+1 για τον κοπο σου

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ρωτησα στο μηχανολογικο για την αλλαγη του διπλωματος απο Α1 σε ανεξαρτητου αυτοματα μετα την παροδο 2 χρονων και μου ειπανε οτι πρεπει να εισαι πανω απο 21 για να ισχυει.Ειμαι 20 εβγαλα το Α1 στα 18 και δεν μπορω να το γυρισω σε ανεξαρτητου αλλαξε ο νομος μου ειπανε..

Δες πόστ 64..αν έχεις βγάλει το δίπλωμα πριν την ημερομηνία που έγραψα,υποχρεούνται να στο αναβαθμίσουν(Αναδρομικός νόμος είναι)...αν το έβγαλες αργότερα los p@ulos paramasxalos :whistling:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πολλά σχαροτήγανο Kawasaki H2 MACH IV (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Δηλαδη τωρα που ειμαι 15+ χρονων και τον Μαρτιο του 2012 δηλαδη σε 3 μηνες τα κλεινω και γινομαι 16 μπορω να βγαλω μεχρι 50cc η μολις κλεισω τα 16 δηλαδη τον Μαρτιο του 2013.ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΠΕΙΔΗ ΜΕ ΚΑΙΕΙ ΠΟΛΥ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πολλά σχαροτήγανο Kawasaki H2 MACH IV (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Δηλαδη τωρα που ειμαι 15+ χρονων και τον Μαρτιο του 2012 δηλαδη σε 3 μηνες τα κλεινω και γινομαι 16 μπορω να βγαλω μεχρι 50cc η μολις κλεισω τα 16 δηλαδη τον Μαρτιο του 2013.ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΠΕΙΔΗ ΜΕ ΚΑΙΕΙ ΠΟΛΥ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ!!!!

μαγκες περιμενω απαντηση χωρις να γινομαι σπαστικος :crazy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 690 smc Honda turbo nikel (3,14cc)

Δημοσιεύτηκε

μόλις γίνεις 16 βγάζεις για 50cc

τι κλείσω και γίνομαι

μόλις συμπληρώσεις 16 χρόνια ζωής

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda

Δημοσιεύτηκε

To Drivetest.gr δημιουργήθηκε για όσους θέλουν να αποκτήσουν οποιαδήποτε άδεια οδήγησης, εύκολα και αποτελεσματικά. Εντελώς Δωρεάν!

Το drivetest διαθέσιμο και για κινητά Android

https://play.google....ZHJpdmV0ZXN0Il0.

Διαθέσιμο στο App Store

http://itunes.apple....d508938870?mt=8

Το Drivetest.gr είναι δημιουργία μιας ομάδας εκπαιδευτών οδήγησης και έχει ως αποστολή να διευκολύνει τον τρόπο εκμάθησης των μαθητών, εύκολα και με αξιοπιστία. Ποτέ μην ξεχνάτε ότι τα test είναι μια μορφή αξιολόγησης και ΟΧΙ εκπαίδευσης. Για να είστε σίγουροι πρέπει να απαντήσετε στις ερωτήσεις όλων των κεφαλαίων. Η ομάδα του drivetest.gr σας εύχεται Καλή Επιτυχία.

Το Drivetest.gr σας προσφέρει:

Τεστ Εξετάσεων πολλαπλής επιλογής

Τεστ για μηχανές 50cc στην τροχαία

Πλοήγηση σε όλα τα κεφάλαια

Δημιουργία ερωτήσεων sos

Δύσκολη κατηγορία τεστ που δημιουργούνται στατιστικά από τα λάθη των χρηστών.

Μεταφρασμένο σε 4 γλώσσες(Ελληνικά, Αγγλικά, Ρώσικα & Αλβανικά)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Modenas Kriss (125cccc)

Δημοσιεύτηκε

Πολλυ ενδιαφερον!

Ευχαριστω που εχασες τον χρονο σου για να κανεις καλο σε ολους εμας!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα