mixos_1919

airbag jackets

6 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Yamaha TDM (900cc) KTM 990 adventure R (999cc)

Δημοσιεύτηκε

Παιδια καλησπερα.Μεσα στο μηνα και λογω εκπτωσεων θα αγορασω το 1ο μου μπουφαν.Εχω καταληξει σε καποια και το φορουμ με εχει βοηθησει ΠΑΡΑ πολυ στην επιλογη μου (και φυσικα οχι μονο για το μπουφαν) και γι'αυτο σας ευχαριστω ολους.

Πριν λοιπον ,μερικους μηνες ειχα αποφασισει οτι θα παρω αυτο με τον αεροσακο (συγκεκριμενα ενα της colori που ενας συμφορουμητης ειχε γραψει σε παρομοιο ποστ οτι εχει κ ειναι ευχαριστημενος).Στα ματια μου πραγματικα αποτελει ενα απιστευτα ασφαλες + για τους αναβατες μηχανης.Καλα τα προστατευτικα,οι ζωνες αλλα το παρον συστημα δειχνει να απορροφα παρα πολυ "ομαλα" (με πολυ επιφυλακη για την χρησιμοποιηση της λεξης) τους κραδασμους στον αυχενα και επισης συντελει στην παρεμποδιση του να παρεκτραπει κ να σπασει με θανασιμα αποτελεσματα,οπως επισης προφυλασει τον κοχυγγα (ιερον οστον) που ειναι υπερευαισθητο κ τυχον χτυπημα του μπορει να εχει τραγικες συνεπειες.Και το συστημα του δεν βασιζεται σε ηλεκτρονικους αισθητηρες.ενεργοποιηται με αποσυνδεση του μπουφαν (επομενως και του αναβατη) απ'την μηχανη σε μια πτωση εφοσον ασκηθει δυναμη ανω των 10κιλων.Και εχει και σπιραλ καλωδιο για τους ξεχασιαρηδες ωστε να μην φουσκωσεις καθως κατεβαινεις απτην μηχανη σου και γινεις η μασκοτ της μισελεν.Επομενως το περιθωρειο λαθους ενεργοποιησης μειωνεται σημαντικα πιστευω.

Παρ'ολα αυτα εμπειροι μοτοσυκλετιστες και σοβαροι ανθρωποι που εχουν ως νουμερο ενα την προστασια πανω στην μηχανη λενε "μην το παρεις". Ακομα δεν εχω παρει μια σαφη εξηγηση γιατι να ΜΗΝ το παρει καποιος. ειναι θεμα αισθητικο μηπως? μηπως ισχυει το ιδιο με το να φορας κρανος κ μπουφαν το καλοκαιρι οτι δηλαδη θα σε λενε φλωρο και μακακιες?μηπως καποιοι θεωρουν οτι "η οδηγας μηχανη η δεν οδηγας" που μεταφραζεται "η ρισκαρεις την ζωη σου η οχι" μπρος γκρεμος κ πισω ρεμα δλδ ?η μηπως πρεπει να γινουν οι σουπερ διαφημισεις απτα αναλογα σουπερ περιοδικα και να αρχισουν να τα φορανε ολοι στις καφετεριες για να ταιριαζουν στις κρεμαστρες και να γινεται ευκαιρια για κουβεντουλα?

Με συγχωρειτε,παρεκτραπηκα απλα σαν αμεσα νεος οδηγος ,εκει που αντιμετωπιζω πληθωρα εκφοβισμων για την επιλογη μου να οδηγω δικυκλο,βρηκα αυτο το μπουφαν και ειχα να τους πω "να ρε μακακες ,δεν χρειαζεται να ζεις συνεχως σε ενα κλουβι(αμαξι π.χ).γιατι τοτε δεν ζεις,επιβιωνεις." στα ματια μου ηταν οτι βρηκα την τελεια λυση για να ξεγελασω τον "κακο" σε μια ατυχη στιγμη. τωρα βεβαια υπαρχει κ ο ακρωτηριασμος θα μου πεις αλλα τι να λεμε ειναι.... και αργα .τυχερα ειναι αυτα.

Απευθυνομαι εδω καθοτι διαβαζοντας καθημερινα εδω και 4-5 μηνες το φορουμ εχω βοηθηθει απειρα σε ο,τι θεμα αφορα την μηχανη στην ζωη μας.Ευχαριστω και παλι εκ των προτερων και ζητω συγγνωμη για την μακριγορια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Yamaha FZ1 (125cc) Shoei XR 1100 KTM SuperDuke (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Το να ζητήσεις μια γνώμη απο μερικές εκατοντάδες ανθρώπους άγνωστους εμπεριέχει εξ ορισμου το ρίσκο να ακούσεις και πολλές μπουρδολογίες.

Είναι χρέος σου να είσαι σε θέση να ξεχωρίζεις την βλακεία απο την ουσία. Αλλωστε ο καθένας μπορεί να έχει την ευθύνη των γραφομένων του, αλλά την ευθύνη της προσωπικής σου ασφάλειας την έχεις ο ίδιος.

Τόσα και τόσα έχουν γραφτεί για τα κράνη, παρόλα αυτά συνεχίζουν ορισμένοι και δεν το φορούν, συνεχίζουν ορισμένοι και ψωνίζουν απο το πράκτικερ,συνεχίζουν ορισμένοι και το βάζουν σα καπελάκι χωρίς να το δέσουν κλπ.

Όλοι αυτοί σε μια συζήτηση σίγουρα θα έχουν κάποια γελοία "επιχειρήματα" να στηρίξουν τις απόψεις τους. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να τους αφήσεις στο κόσμο τους. Είναι σχεδόν απίθανο οι απόψεις τους να σε επηρρεάσουν εφόσον φυσικά είσαι σκεπτόμενος άνθρωπος και έχεις κάποια στοιχειώδη λογική.

Έτσι και στη περίπτωση του τζακετ σου, ανεξάρτητα απο τις απειρες γνώμες που θα διαβάσεις (μ΄αλλες θα συμφωνείς μ΄άλλες όχι) η τελική απόφαση είναι δική σου, τα χρήματα είναι δικά σου και η ζωή είναι η δική σου, οπότε ποσώς σε νοιάζει εαν ο τάδε το θεωρεί πεταμένα λεφτά ή ο δείνα λέει απλώς "μην το πάρεις" έτσι χωρίς αιτιολογία χωρίς τίποτα.

Απο τη στιγμη που ο ιδιος αισθάνεσαι ενα κλικ περισσότερο ασφαλής μ αυτή την τεχνολογία του μπουφαν, τέλος, το αγοράζεις!

Είναι σίγουρο οτι η οδήγηση μοτοσυκλέτας είναι πάρα πολύ επικίνδυνη και πολλές φορές ο παράγοντας τύχη παίζει καθοριστικό ρόλο.

Ο αερόσακος σαφώς κάνει όσα λες παραπάνω , είναι σίγουρο όμως ότι δε σε γλυτώνει απο το στύλο της μπαρίερας, ούτε απο τις ρόδες του φορτηγού, ούτε απο την μετωπική με 150.

Παρόμοιες συζητήσεις γινόντουσαν πριν λίγα χρόνια για τα ΑBS των μοτοσυκλετών. Το τι είχε ακουστεί και γραφτεί σίγουρα θα έχεις μια ιδέα.Το σίγουρο είναι οτι πλέον θεωρείται στάνταρ εξοπλισμός ασφαλείας(και πολύ καλά κάνει). Τότε ρώταγε κάποιος, ρε παιδιά λεώ να πάρω το fazer600 λέτε να δώσω τα 800€ παραπάνω για το abs?

Και του απαντούσανε, τρελός είσαι?είναι ήδη υπερεκτιμημένο το μηχανάκι, το abs αφαιρεί αίσθηση απο τα φρένα και προσθέτει μέτρα, κράτα τα 800€ και βάλε τα εξατμίσεις.

Μην εξάπτεσαι λοιπόν φίλε μου, όλα στη ζωή είναι υποκειμενικά.Νομίζω ότι το σωστό είναι να ζητάς κ μια συμβουλή παραπάνω απο κάποιους ανθρώπους(σίγουρα όλο και κάποιος θα ξέρει κάτι παραπάνω λόγω πείρας) αλλά να έχεις και κριτική σκέψη απέναντι σ΄ολα αυτα που θα σου πουν.

Φιλικά

Typhoon

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Super Sherpa (250cc)

Δημοσιεύτηκε

Εγώ το είχα δει, αφού το είχα σκεφτεί σοβαρά, αλλά είχα ήδη τρια μπουφαν και να σου πω τη μαύρη μου αλήθεια, δε μου άρεσε!

Ούτε σαν μπουφαν (εμφάνιση), ούτε σαν εφαρμογή, ούτε σαν πρακτικότητα (προστατευτικά)/ευκολία!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Fournarelli Ευρωπαϊκό (900+cc)

Δημοσιεύτηκε

Θεμιτες οι αποριες και πολυ σωστη η απαντηση του απο κατω.

Σε ενα φορουμ θα ακουσεις 30 διαφορετικες γνωμεις.

Ακου λοιπον και τη δικη μου:

Θα το παρω οπωσδηποτε. Η επομενη αγορα μου θα ειναι.

Απο τα πλεον απαραιτητα στον τομεα της ασφαλειας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Fazer Shoei X-Eleven Yamaha R1 (2008) (1000cccc)

Δημοσιεύτηκε

Δεν ξέρω κατά πόσο σε προστατεύει ένας αερόσακος στη μοτό. Αλλά κακό σίγουρα δεν κάνει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Versys (650cc) HJC Rpha 10+ MV Agusta Veloce (800cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Δεν ξέρω κατά πόσο σε προστατεύει ένας αερόσακος στη μοτό. Αλλά κακό σίγουρα δεν κάνει.

Αν το πάρεις με την λογική και μόνο θα δεις ότι θα κάνει κάποια δουλειά ο αερόσακος. Ας πάρουμε ένα παράδειγμα:

Πας με μια 50άρα και για τον Α Β λόγο πέφτεις.....

1. Δεν φοράς τίποτα...εκδορές, εγκαύματα, μελανιές, θλάσεις, κατάγματα, σπασίματα αναλόγα την φύση του πεσίματος.

2. Φοράς απλά ρουχαλάκια...εκδορές, εγκαύματα, μελανιές, θλάσεις, κατάγματα σπασίματα

3. Φορας εξοπλισμό μηχανής...εκδορές στο ελάχιστο, μελανιές στο ελάχιστο, θλάσεις, κατάγματα, σπασίματα αναλόγα την φύση του πεσίματος.

4. Φοράς εξοπλισμό μηχανής + αερόσακο...εκδορές στο ελάχιστό, μελανιές και θλάσεις καθόλου στα σημεία που καλύπτει ο αερόσακος και καταγματα/σπασίματα αναλόγος την φύση του πεσίματος.

Βέβαια μιλάμε σε περίπτωση που πέσεις ομαλά και τριφτείς στο έδαφος και δεν λέμε να σκάσεις με 50 χλμ σε σταθερό σημείο γιατί δεν θα μείνει κολυμπιθρόξυλο και ας φοράς και πανοπλία.

Η δουλεία του θα είναι να γλυκάνει την πρόσκρουση στο κράσπεδο που αυτομάτως ελαχιστοποιεί την περίπτωση θλάσης και κατάγματος. Τώρα αν σου μπουρδουκλωθεί κανά χέρι και το σπάσεις έιναι άλλο θέμα. Αλλά την ώρα που είναι να πάθεις την χοντρή ζημιά σου δίνει ένα πολύ μεγάλο αβαντάζ ο αερόσακος να γλιτώσεις τα πολύ επώδυνα....

Αν είχα τέτοιο σωβρακάκι και θώρακα θα είχα γλιτώσει 3 θλάσεις , 2 ραγίσματα και ένα μικροσπάσιμο όταν είχα φάει την καλή. Και έπεσα με 45χλμ και απλά σύρθηκα σε ένα κατήφορο....

Δες το και αλλιώς.....σκάσε με γυμνό χέρι μια μπουνιά σε μια πόρτα....μετά βάλε ένα γάντι μηχανής και κάνε το ίδιο...και μετά με ένα γάντι μηχανής και ένα πάμλωμα τυλιγμένο στην γροθιά σου....το πάπλωμα θα κάνει θαύματα!

Τροποποιήθηκε από τον lavazutra

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα