DukeM

Scooter 250-300cc

56 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Sym Combiz (125cc) Hjc r-pha 11

Δημοσιεύτηκε

Μη όντας γκομενίτσα ή 16χρονο και έχοντας αφ' ενός 33 συναπτά έτη στην πλάτη αναβάτη αφ' ετέρου το HONDA SH 300 ABS R SPORT στην κατοχή μου για ένα χρόνο ακριβώς και 10.600 χλμ γραμμένα τόσο στην πόλη όσο και σε ταξιδάκια (αρκετοί φίλοι το ξέρουν) το συστήνω ανεπιφύλακτα.

Πλεονεκτήματα :

-Πολύ καλή έως άριστη οδηγική συμπεριφορά (για σκούτερ πάντα τηρουμένων των αναλογιών δεν μιλάμε για SS)

-Κινητήρας διαμάντι φουσκωμένος συνέχεια, ροπή εκει που την θέλεις όποτε την θέλεις (καταγωγή από το CRF με ξηρό κάρτερ, ψεκάζει το λαδι στον στρόφαλο αντί να κολυμπά ο δεύτερος σε αυτό με αποτέλεσμα μειωμένες τριβές και σχεδόν γραμμική απόδοση)

-Μετάδοση βελούδινη

-Φρένα από άλλον πλανήτη. Το ABS δεν χαζομπαίνει παρά μόνο όταν χρειάζεται. Μούχει βγάλει τα λεφτά του 3 φορές μέχρι τώρα.

Τριπίστονη θηριώδης δαγκάνα εμπρός, μονοπίστονη πίσω. Το συνδυασμένο δουλεύει πιάνοντας το μεσαίο πιστόνι της τριπίστονης εμπρός και το πίσω. Πρώτα πιάνει το πίσω και με βαλβίδα καθυστερήσεως εμπλέκει και το μπροστινό.

-Άριστα φώτα

-Ποιοτικό παντού, όπου και να κυτάξεις.

-Πανεύκολο στην συντήρησή του (αν θες να την κάνεις μόνος σου) με τα παντα εύκολα προσβάσιμα.

-Φθηνά αναλώσιμα (σε μαμά αν και βρίσκονται και φθηνότερα άφτερμάρκετ εξαιρουμένων των πλαστικών πούναι πανάκριβα)

-Υψηλή μακροβιότητα (υπάρχουν μοντέλα 2007 πούχουν ξεπεράσει χωρίς καμμία επισκευή - βλάβη τα 140.000 χλμ)

-Ελλίσεται ανάμεσα στα αυτοκίνητα σαν παπί λόγω στενής σιλουέτας αλλά ταξιδεύει άνετο και με 130 χλμ συνεχώς χωρίς νάχει θέμα πλήν αέρα που προσωπικά το αντιμετώπισα με τοποθέτηση aftermarket ζελατίνας της KAPPA.

-16άρηδες τροχοί με ότι αυτό συνεπάγεται.

-Μακρυά διαστήματα σέρβις, ήτοι κάθε 6.000 χλμ

-Βαλβίδες με καπελώταπου χρειάζονται ρύθμιση σε καμμιά 40-50αριά χιλιάδες χλμ ( αυτός με τις 140.000 δεν τις έχει ρυθμίσει ποτέ).

-Πλαστικά δοκιμασμένα σε στενές επαφές που είναι εύκαμπτα και δεν σπάνε ούτε ξεθωριάζουν.

-Επίπεδοπάτωμα που βοηθά σε μεταφορές διαφόρων πραγμάτων.

-Κατανάλωση από 2,85 λίτρα στα 100 μέχρι 4,6 λιωμένο δικάβαλο. Ποτέ παραπάνω.

Μειονεκτήματα :

-Εμφανίζει σποραδικά σβησίματα όταν απεμπλέκεται η μετάδοση κάτω από τα 20 χλμ, όταν πάς να σταματήσεις στο φανάρι π.χ. αλλά παίρνει ξανά με μισή μιζιά. Κακό γιατί πρέπει να σταματήσει τελείως και να πατηθεί γερά η αριστερή μανέτα.

-Ο χώρος κάτω από την σέλα είναι ανύπαρκτος, δεν χωρά κράνος ούτε τζέτ, απλά χωρά άπειρα μικροπράγματα

-Το πλαινό ντουλαπάκι του πούχει μέσα και μπρίζα δεν κλειδώνει

-Δεν έχει βομβητή στα φλάς

-Δεν έχει αλάρμ

-Δεν έχει πίσω φτεράκι στον τροχό σε αντίθεση με τον μικρό αδερφό του το 150άρι

-Δεν έχει ανεμοκάλυψη και μετά τα 100-110 χλμ ο αέρας χτυπά αλύπητα τον αναβάτη

-Η σέλα του είναι μάλλον σκληρή

-Οι πίσω αναρτήσεις επίσης είναι σκληρές. Φτιάχνουν με τον χρόνο αλλά εξακολουθούν νάναι σκληρούτσικες.

-Οι χρεώσεις εργατικών των συνεργείων κατά την άποψή μου είναι απαράδεκτες. Παράδειγμα : 43 ευρώ εργατικά για αλλαγή λαδιών (χωρίς φίλτρο) και αλλαγή φίλτρου αέρα στα 6.000 χλμ.

-Υψηλή αρχική τιμή αγοράς που σε προβληματίζει στο στύλ : μήπως να ξαναπάρω μοτοσυκλέτα?

Γενικά είναι ένα μηχανάκι fun to drive που προσωπικά με κάνει να χαμογελώ όποτε το οδηγώ.

Αυτά από μένα, ελπίζω να βοήθησα.

Θα σου πρότεινα δε να τα οδηγήσεις όλα όσα έχεις υποψήφια και μετά να βγάλεις συμπέρασμα.

αψογος ο μαστορης.

+1 απο εμενα για το τελειο ρεπορτο.αυτες οι αποψεις των κατοχων χωρις παρωπιδες μου αρεσουν παντα! :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δημοσιεύτηκε

Καλησπερα .Βρηκα ενα beverly tourer 300ie 05/2009 με 12750χιλ στα 2500 ευρω με βαλιτσακι piaggio και ψηλο ανεμοθωρακα.Θελω να ρωτησω γενικα την γνωμη σας σχετικα με καταναλωση(ποσα χιλ με ενα ρεζερβουαρ),μηχανικα,σερβις αν τα χρηματα ειναι οκ ,αν αντι μετωπιζει προβληματα αυτο το μοντελο κ.λ.π. γενικα τι να προσεξω οταν παω να το δω .Μαλλον το ειδα και το πηγα μια μικρη βολτα για αρχη.Οταν λεω να το δω εννοω λεω να το δω πιο προσεχτικα καταλαβαινετε.Το μονο που ειδα ειναι οτι του εχουν σπασει το πισω τζαμι απο το φαναρι και το τζαμι απο τα οργανα στο τιμονι τα οποια θα αντικαταστησει.Εχει καινουρια λαστιχα michelin city και ολα τα service στην αντιπροσωπεια και γενικα δεν αντιμετωπιζει κανενα προβλημα μου ειπε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR1000rr (1000cc) Kawasaki ER6-G (649cc)

Δημοσιεύτηκε

Εγω φιλε μου ειχα το 250αρι με injection. Πανω κατω ειναι τα ιδια οποτε:

-Ανετη σελα,με ψηλο ανεμοθωρακα πας μεχρι 120 ανετα,μετα σκυβεις λιγο..(ειμαι 1.78)

-Ροπη καλη γραμμικη,γενικα καλος κινητηρας.

-Καταναλωση 3,5 εως και 5 λιτρα δικαβαλος. Τοσο εχει και το 300αρι,σιγουρα αυτο ειναι ενα μειον.

-Μαλακες αναρτησεις,καλη συμπεριφορα λογω τροχων 16''.

-Βολικο για να μεταφερεις πραματακια ειδικα αν εχεις και μπαγκαζιερα.

-Κακη ποιοτητα κατασκευης στα πλαστικα. Κουνιοντουσαν ταλαντευονταν πιεζονταν στις ενωσεις,εκανε μπαμ οτι ειναι απο το ''κατω ραφι''.

-Ολο μικροπροβληματα με ασφαλειες διακοπτες στα ηλεκτρικα. Τιποτα το σοβαρο,τιποτε το ακριβο,αλλα μια φορα τις 15 μερες να πηγαινεις στην Πιατζιο ειναι σπαστικο.

-Ακριβα σερβις. Απο 120 ευρω για λαδια φιλτρα μαζι με εργασια,μεχρι 350 για φουλ σερβις+ιμαντα.

-Το ομορφοτερο απο ολα,αλλα......δικη σου επιλογη.

Εγω πηγα σε Ακασι μερια και ειμαι λιγο πιο ησυχος πλεον. :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Yamaha Αλλος Ευρωπέ(αί)ος

Δημοσιεύτηκε

Έχουν εμφανιστεί προβλήματα στην ηλεκτρική αντλία βενζίνης και την άλλαζε δωρεάν η PIAGGIO σε όλο το γκρούπ.

Έλεγξε αν αλλάχθηκε και αν αφορά αυτό το μοντέλλο από τα κεντρικά της PIAGGIO.

Άν όχι σκέψου το γιατί είναι ακριβό ανταλλακτικό και σε αφήνει στον δρόμο.

Επίσης κάτι συνδετήρες στα κολλάρα του συστήματος ψύξεως (οι μαμά) ξεσφίγκουν και χάνει τα νερά του κυκλώματος ψύξης.Άν το πάρεις άμεση αλλαγή με άλλα με βίδα.

Στα λοιπά νομίζω ότι ο φίλος παραπάνω ως κάτοχος τα είπε όλα, θα συμπληρώσω μόνο ότι όσα έχω δεί και τα βλέπει ο ήλιος, όχι μόνο BEVERLY αλλά γενικά όλα του ομίλου, τα πλαστικά τους ψωριάζουν - τρίβονται πώς να το πώ, αυτοκαταστρέφονται?

Πάρε και μια εικόνα να δείς τι εννοώ :

0428.jpg

Καλή επιλογή !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

Μακριά από ιταλικά!

Προτείνω SH300i ή εναλλακτικά X-CITY 250 και X-MAX της yamaha, ή sym citycom 300.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Tiger 1050

Δημοσιεύτηκε

Το καλύτερο είναι το SH. Το βασικότερο μειονέκτημα είναι η τιμή του και ότι δεν έχει καθόλου χώρους.

Piaggio μην πάρεις γιατί θα σου τον πιάσουν στα service και στα ανταλλακτικά.

Τα πλαστικά θα ξεθωριάσουν σε ό,τι και να πάρεις, αργά ή γρήγορα. Σε ιταλικό και ταϊβανέζικο πιο γρήγορα. Σε γιαπωνέζικο πολύ αργότερα.

Εγώ πήρα ένα kymco xciting πέρσι. Αυτό με την καμπάνα που είπε ο φίλος το έχουν όλα, αλλά διορθώνεται πολύ εύκολα και με ελάχιστο κόστος. Τα πλαστικά του είναι της πλάκας, αλλά ο κινητήρας είναι πολύ καλός και αξιόπιστος. Αν θες χώρους και δεν σε ενοχλεί η περιορισμένη ευελιξία πήγαινε σε kymco xciting ή downtown (πιο δυνατό, πιο πολυτελές, με μεγαλύτερους χώρους) ή σε sym gts 300. Αν το θες για ευελιξία και δεν σε πειράζουν οι περιορισμένοι χώροι αναγκαστικά πας σε sh.

Ίσως καλύτερος συνδυασμός των παραπάνω να είναι το x-max 250 που έχει και ABS.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Το HONDA/YAMAHA δεν πλησιαζονται βρε παιδια.Τωρα τα SYM/KYMCO εχω ακουσει καλα λογια

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Το HONDA/YAMAHA δεν πλησιαζονται βρε παιδια.Τωρα τα SYM/KYMCO εχω ακουσει καλα λογια

Κύταξε τιμές όχι από την επίσημη αντιπροσωπεία αλλά από εμπόρους.

Υπάρχουν μεγάλες διαφορές. Π.χ. το SH 300 έκανε με τιμή αντιπροσωπείας 5.050 (CBS/ABS R SPORT).Σε έμπορο έξω 4.800 η καλύτερη τιμή. Το ίδιο και η YAMAHA.

SYM- KYMCO πολύ καλά με κάποια θεματάκια ανάλογα με το μοντέλο αλλά η KYMCO κάπως ακριβή με τα αναλώσιμά της και ομοίως ακριβή στην αγορά συναγωνιζόμενη στα ίσα HONDA - YAMAHA. Η SYM τίμια με φθηνά αναλώσιμα και πάρα μα πάρα πολύ καλή κεντρική αντιπροσωπεία που αντιμετωπίζει τυχόν προβλήματα σοβαρά - άμεσα και με συνέπεια.

Προσωπικά αν και μόνο HONDA - YAMAHA παίζω, θάπαιρνα SYM σαν άλλη φθηνότερη επιλογή.

Να σημειώσω ότι ABS έχουν μόνο τα :

-HONDA SH 300 (με τριπίστονη δαγκάνα εμπρός ίδια με VARADERO και πίσω μονοπίστονη ίδια με CBF της NISSIN με ότι αυτό συνεπάγεται και φρένα από άλλον πλανήτη δοκιμασμένα στα δύσκολα και ABS που δεν χαζομπαίνει αλλά μόνο όταν χρειάζεται και μετά τα 20 χλμ με ότι επίσης αυτό συνεπάγεται, οι γνώστες ξέρουν)

-YAMAHA X MAX

-KYMCO DOWN TOWN

-KYMCO EXCITING 500.

Ελπίζω να βοήθησα, αν θέλεις κάτι άλλο και ξέρω,ευχαρίστως.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Τελικα τωρα που πλακωσαν τα χαρτακια του βενιζελου αναθεωρω καποια πραγματα σε οτι αφορα τα χρηματα που πρεπει να διαθεσω δηλ εως 3000 βαρια βαρια.Λοιπον εχουμε οπως σας ειπα πιο πανω το beverly 300ari tourer 05/2009 με 12.000χλμ και 2.500 ευρω,ενα SH 150i top box με 2990 και 578 χιλ ημ.αδειας 06/2011 .Ξερω θα πειτε βτι δουλεια εχει ενα 300αρι και ενα 150αρι αλλα το 300αρι υπεραρκετο για επαρχια/καρπενησι και δεν με χαλαει.Το αλλο 150αρι οτι πρεπει για εδω ,το τεσταρα με ενα παλιοτερο 150αρι honda για να δω τα κυβικα και ειναι οκ.Αυτο που με προβληματιζει ειναι τωρα το 500αρικο παραπανω για Honda και αυτα με τα πλαστικα που λετε που πιστευω χωρις να εχω πειρα πανω σε αυτα οτι αν μιλαμε για ενα πλαστικο που το βλεπει ο ηλιος στην αθηνα με τετοιους βαθμους εκει δικαιολογημενα θα ελεγα γιατι εδω δεν υπαρχει ο εντονος αυτος ηλιος ή θερμοκρασια + οτι βαρια βαρια θα κυκλοφορει εξω κανα 5μηνο μετα ο χειμωνας εδω δεν μας επιτρεπει.Τωρα αυτο με την αντλια την ελεγχω σε ενα συνεργειο και πιστευω οτι μετα εδωσαν μονιμη λυση τα συνεργεια ετσι?

Βρηκα καποιον που αγορασε ενα 300αρι του 2010ή 2011δεν ξερω σιγουρα SH Honda και λιγα χιλ μολις 3000 ευρω γιατι ειχε οικονομικες δυσκολιες αυτος που το ειχε .Τι ευκαιριες ειναι αυτες ,που ειναι δεν μπορει να πεσει μια πανω μου,και να φανταστεις οτι δεν ξερει που τα εχει αυτος

Τροποποιήθηκε από τον Ntzanis

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Με την αντλία έδωσαν λύση, με δωρεάν αντικατάσταση, ψηφίζω το 300άρι, με το 150 δεν θα μείνεις ευχαριστημένος είναι μικρό αλλά από την άλλη, δεν παθαίνει ποτέ τίποτα, θα σιχαθείς να τόχεις. Το Bev δεν ξέρω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ειχα και ενα τηλ απο φιλο και μου ειπε οτι ξερει ενα X7 300αρι Piaggio ακομα στην εγγυηση στα 3000 ευρω .Αυτο τι λεει?Ειδα μονο οτι εχει μικρους τροχους, μειονεκτημα αυτο?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Άς πεί κάποιος κάτοχος φίλε μου γιατί προσωπικά δεν θάπαιρνα Ιταλικό χωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν, θάπαιρνα μεταχειρισμένο SH 300.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Sh300i abs Gilera Runner 50 DD

Δημοσιεύτηκε

Ειχα και ενα τηλ απο φιλο και μου ειπε οτι ξερει ενα X7 300αρι Piaggio ακομα στην εγγυηση στα 3000 ευρω .Αυτο τι λεει?Ειδα μονο οτι εχει μικρους τροχους, μειονεκτημα αυτο?

ειχα ενα x8 400 για 4 μερες μεχρι να γινει μια μεταβιβαση σαν οχημα αντικαταστασης

για μενα ηταν φρικτο και κοπανουσε σα τρελο ασε που συντονιζε και η ζελατινα και κουναγε ολο αναμεσα στα 120 και 140

δεν ηταν βεβαια και σε καθολου καλη κατασταση αλλα νομιζω και σε καλη να ηταν παλι κακη εντυπωση θα ειχα.

το χαρακτηρησα ως μπανιερα με ροδες

οι μικρες ροδες στην ελλαδα με τους δρομους με τις λακουβες και τα μπαλωματα ειναι φρικη με τα δικα μου γουστα

καλες αγορες οτι και αν παρεις :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Yamaha x max '09 με 3780 χιλ το ενα που βρει και 10700 χιλ ενα αλλο και τα δυο στα 3500 ευρω.Τι λετε για αυτα?οι αναρτησει του x max τι λενε μιας και εχω προβλημα με μεση (δισκοκηλη).Τα λεφτα ειναι καλα ?λιγο ακριβα νομιζω ειναι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR1000rr (1000cc) Kawasaki ER6-G (649cc)

Δημοσιεύτηκε

δεν ξερω τι λενε αλλα με προβλημα στην μεση επελεξε μεγαλους τροχους αλλιως θα την ακουσεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Όλα χτυπάνε στα πίσω αμορτισέρ δυστυχώς, εμένα προσωπικά δεν με ενοχλούν αλλά άλλοι κάτοχοι παραπονιούνται.

Αναφέρομαι και στο Χ ΜΑΧ και στο SH.

Καλύτερα δοκιμή φίλε μου πριν δώσεις λεφτά για οτιδήποτε.

Για να βοηθήσω όσο μπορώ περισσότερο θα σου πώ μόνο ότι για το SH υπάρχουν aftermarket οι αναρτήσεις της BITUBO που θα σε κάνουν να ξεχάσεις ότι ήξερες περί αναρτήσεων, ισοπεδώνουν τα πάντα χωρίς να καταλαβαίνεις τίποτα απολύτως αλλά......έχουν κανά 300άρι οι πίσω.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Pegaso BMW F800GS

Δημοσιεύτηκε

Φιλε από πείρα ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΜΙΚΡΕΣ ΡΟΔΕΣ!! Έχω φτύσει το γάλα μου στους κωλόδρομους της Αθήνας!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Bandit S+zx130 Αλλος

Δημοσιεύτηκε

Μακράν sh 300 είτε καινούριο είτε μτχ.

Είναι μακράν το καλύτερο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda xr (250cc)

Δημοσιεύτηκε

Το Xmax παντως κοπαναει αρκετα.. Ισως καλοεμαθα απο το Xr βεβαια...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Φιλε από πείρα ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΜΙΚΡΕΣ ΡΟΔΕΣ!! Έχω φτύσει το γάλα μου στους κωλόδρομους της Αθήνας!

Φίλε μου θα μου επιτρέψεις μια εντελώς καλοπροαίρετη παρατήρηση χωρίς ίχνος διάθεσης αντιπαράθεσης.

Επειδή έχω στην κατοχή μου και ένα YAMAHA CYGNUS X 125cc έχω να πώ για αυτό ότι έχει καταπληκτικές αναρτήσεις που δεν περνάνε τίποτα στον-στους αναβάτες και είναι το ποιό ελίξιμο και μανιτζέβελο σκούτερ μέσα στο απόλυτο χάος της κίνησης.

Από την χρήση του οι αναρτήσεις του είναι καλύτερες και από του SH 300. Μπορεί να μην στρίβει όπως το SH ούτε να επιταχύνει αλλά στις αναρτήσεις και τηρουμένων των αναλογιών ακόμα και με 2 άτομα αυστηρά εντός πόλεως είναι μακράν το καλύτερο και αυτό χρησιμοποιώ όποτε είναι να πάω στο φούλ κέντρο. Περιφερειακά αρχίζει και χάνει λόγω κυβικών και μόνο αλλά και εκεί βγάζει 110 κοντερίσια χλμ. Είναι και αυτό πάρα πολύ καλό για κίνηση στο κέντρο και από ανάρτηση απλά απίστευτο. Μην πώ για οικονομία, εκεί ξεφεύγει εντελώς (είναι ψεκαστό).Ούτε για τα φρένα με θηριώδη δαγκάνα εμπρός που το σταματάει λές και ρίχνεις άγκυρα. Μόνο μειονέκτημα η τιμή του. Αυτό βέβαια τόχω για την κόρη μου, το υποκλέπτω όποτε λείπει στο Πανεπιστήμιο.

Οπότε μικρή από μικρή ρόδα έχει διαφορά και εκεί γιαυτό συμβουλεύω ξανά τον φίλο μας να τα οδηγήσει και να βγάλει συμπέρασμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα μονα που εχω οδηγησει εως τωρα ειναι ενα beverly tourer 300 και εμεινα ευχαριστημενος σε ολα και ενα SH 150 νομιζω πρεπει να ηταν 2008 μοντελο οπου απο το συγκεκριμμενο για το καρπενησι σαν κυβικα το θεωρω ικανοποιητικα ,το στησιμο του σωματος γιατι εχω ορθια θεση καλη σε συναρτηση βεβαια με το ισιο πατωμα που σε βολευει για μεταφορα μικροαντικειμενων και στον τομεα τωρα αναρτησεων ..χορευε.Τωρα λογω καιρου ενας γνωστος το μεζεψε μεσα ,πιστευω με τον πρωτο ηλιο θα το παρω να δω.

Η επαρχια ειναι δυσκολη παιδια ετσι ωστε να παμε σε μαγαζια να κανουμε test drive και να τα δουμε απο κοντα.Οι μονοι που βοηθατε ειστε εσεις

Τροποποιήθηκε από τον Ntzanis

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
NoBike Nolan X-Lite X-701 Triumph Tiger (800cc)

Υπαρχει μια γενικη παραδοχη σχετικα με την ανωτεροτητα του sh300 σε αυτη την κατηγορια. Προσωπικα εχω κανει πολλες προσπαθειες να πεισω τον εαυτο μου οτι δεν ειναι πολυ χαλια εμφανισιακα αλλα ακομα στην προσπαθεια ειμαι. :_zeppelin: Επειδη αυτο το θεμα ομως ειναι υποκειμενικο εγω θα ελεγα οτι οποιοσδηποτε δεν χαλιεται απο το αισθητικο κομματι και εχει και τα λεφτα που κοστιζει θα επρεπε να το εχει νο 1 στην λιστα του.

Εχω κανει αρκετες χιλιαδες χλμ πανω σε piaggio (nrg 50cc 1999-2004, x8 200cc 2004-σημερα) αλλα δεν εχω εμπειρια απο αλλες εταιριες σχετικα με scooter. Σχετικα με την piaggio λοιπον οτι εχει ειπωθει ποιο πανω ειναι αληθες. Εξαιρετικοι και αθανατοι κινητηρες, κακης ποιοτητας πλαστικα και συναρμογη, ακριβα σερβις, χαζοπροβληματα με διακοπτες και ηλεκτρικα. Οχι κοστοβορα προβληματα αλλα εκνευριστικά.

Παντως απο ολα τα piaggio που εχω οδηγησει το beverly μου αρεσε περισσοτερο απο ολα (το 250ι, το καινουργιο δεν το εχω οδηγησει). Μαλλον οι μεγαλοι τροχοι ευθυνονται για αυτην την αισθηση και η θεση οδηγησης.

Σε γενικες γραμμες η αγορα σκουτερ εμπεριεχει αρκετο συμβιβασμο αφου δεν το αγοραζεις για fun bike. Το αγοραζεις καθαρα σαν πρακτικο οχημα που θα σε εξυπηρετησει ανετα και οικονομικα μεσα στην πολη. Νομιζω οτι το καλυτερο παντρεμα με αυτα τα κριτηρια ειναι το xmax 250 ειδικα τωρα που εχει βγει και με abs. Η τιμη του ωστοσο δεν ποναει απλα....σε τσακιζει!

Τροποποιήθηκε από τον MotoGamoto

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τα μονα που εχω οδηγησει εως τωρα ειναι ενα beverly tourer 300 και εμεινα ευχαριστημενος σε ολα και ενα SH 150 νομιζω πρεπει να ηταν 2008 μοντελο οπου απο το συγκεκριμμενο για το καρπενησι σαν κυβικα το θεωρω ικανοποιητικα ,το στησιμο του σωματος γιατι εχω ορθια θεση καλη σε συναρτηση βεβαια με το ισιο πατωμα που σε βολευει για μεταφορα μικροαντικειμενων και στον τομεα τωρα αναρτησεων ..χορευε.Τωρα λογω καιρου ενας γνωστος το μεζεψε μεσα ,πιστευω με τον πρωτο ηλιο θα το παρω να δω.

Η επαρχια ειναι δυσκολη παιδια ετσι ωστε να παμε σε μαγαζια να κανουμε test drive και να τα δουμε απο κοντα.Οι μονοι που βοηθατε ειστε εσεις

Το 150άρι με το 300άρι SH απλά δεν έχουν καμμία μα καμμία σχέση.

Σαν οικονομικότερο θα σου πρότεινα να δείς και το KYMCO GTi 200 ή και το 300 ακόμα αν σε παίρνει αρκεί να συμβιβαστείς με την απουσία ABS και το μεγαλύτερο κόστος συντήρησης (π.χ. ιμάντας στο 300άρι κανά 180άρι αν θυμάμαι καλά Σέρβις - ανταλλακτικά PEOPLE GTi 300 PEOPLE GTi 200 ).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Παιδια τελικα αγορασα μεταχειρισμενο το sh 150 με ημ.αδειας 6/2011 με 3148 χιλ top box .Οι πρωτες μου εντυπωσεις στους δρομους της αθηνας (εκτος απο τον βοτανικο που το πηγα στην μεταφορικη )αλλα και στο καρπενησι που το εφερα σημερα ειναι αριστες ,πολυ καλο εργαλειο για την πολη μου ,ειναι οτι χρειαζομαι .Ενα παλιο μοντελο που εχει εδω καποιος και το πηγα μια βολτα στο θεμα αναρτηση δεν μου αρεσε καθολου αλλα αυτο δεν ξερω δεν χτυπαει τοσο,ειναι μια χαρα.Παραπανω κυβικα δεν με χαλαγαν αλλα το ΔΝΤ μας εχει μαμησει.Τωρα πρεπει οπωσδηποτε να προχωρησω σε ενα μονο stand.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Pegaso BMW F800GS

Καλορίζικο φίλε, τη καλύτερη κίνηση έκανες.

Είναι σκυλί, θα το έχεις ισόβια!

Τροποποιήθηκε από τον eftaxias

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.