DukeM

Scooter 250-300cc

56 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Yamaha FZ6 Fazer Shoei XR 1000 Yamaha FJR (1300cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλήσπερα σας! Είμαι μεταξύ των scarabeo300s,geopolis 250rs,beverly 300,sh 300i. Στην αρχή έλεγα για μεταχειρισμένο, αλλά μιας κ διαπίστωσα οτι οι τιμές για διετίας scooter κυμαίνονται 3000+, λέω δεν βάζω 1500 ακόμα να πάρω ενα καινούργιο. Έτσι λιοπόν απο μία βόλτα σε αντιπροσωπείες που έκανα οι τιμές παίζουν απο 4300-4600. Το θέμα είναι το scarabeo το βρήκα 3990 κ μου χει βάλει ιδεες η δελεαστική τιμή του. Είναι πολύ όμορφο αλλά όχι κ το καλυτερο οδηγικά απ τα 4. Αλλά πάλι είναι το πιο οικονομικό σε βάθος χρόνου 2 ετών σύμφωνα με έρευνα του mototriti. Ποιά είναι η άποψη σας?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
BMW R850GS Αλλος norton commando

Δημοσιεύτηκε

Η εμφανιση ειναι καθαρα θεμα υποκειμενικο,εξαρταται τι σου αρεσει εσενα(αν και το καινουργιο beverly ειναι μακραν το ομορφοτερο και πιο στυλατο σκουτερ).Σαν το πιο ασφαλες και γρηγορο(νομιζω) θα σου ελεγα το χοντα με ABS,αλλα εχοντας οδηγησει το καινουργιο beverly(ναι το ομορφοτερο και πιο στυλατο :mB_kalo_e: )μου δινει την αισθηση πως με τον καινουργιο 14αρη πισω τροχο ειναι πολυ πιο ευελικτο και ανετο,και με περισσοτερους χωρους φυσικα κατω απο τη σελα καθιστωντας τη χρηση μπακαζιερας εαν οχι αχρειαστη τουλαχιστον προαιρετικη(ειναι πολυ σημαντικο πιστεψε με).Απο αξιοπιστια νομιζω πως και τα δυο ειναι στα ιδια επιπεδα(ισως λιγο καλυτερο το χοντα).για πεζο και απριλια δεν εχω γνωμη ,αλλα μιλωντας παντα για μενα δεν θα τα προτιμουσα για 2 κυριους λογους(αγνωστες σχετικα ποσοτητες στην Ελλαδα και δυσκολη μεταπωληση).Αυτα απο εμενα ..οτι αλλο χρειαστεις ρωτας!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

αν στις επιλογες σου ειναι και τα 250κεκ πολυ καλη επιλογη, που δεν στερειται σε τιποτα των υπολοιπων, ειναι και το derbi gp1 250cc. ειναι σπορ σκουτερ καμια σχεση με αυτα που λες .εχει αγωνιστικη σχεδιαση ...αλλα και αγωνιστικη συμπεριφορα στο δρομο.φοραει τον κουασαρ μοτερ της μαμας εταιριας πιατζιο. η ντερμπι ειναι ισπανικη εταιρια θυγατρικη της πιατζιο και στην ελλαδα αντιπροσωπευεται απο την πιατζιο ελλας, με οτι θετικο συνεπαγεται αυτο...η επισημη τιμη της αντιπροσωπειας ειναι 4158 γιουρος αλλα σιγουρα θα το βρεις σε προσφορα γυρω στα 4.000.

ριξε μια ματια αν δεν σου κανει κοπο και δεν θα χασεις... :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW GS 1200 ADV Ducati MULTISTRADA (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλημερα,ειμαι κατοχος ενος beverly 300 μοντ 2009,μεχρι τωρα μου εχει βγαλει κ εχουν αλλαχθει μεσα στην εγγυηση φλοτερ βενζινης κ αντλια βενζινης το 2ο με ειχε αφησει αρκετες φορες κ ειναι ενα προβλημα σχεδον σε ολα τα piaggio,ποιοτητα πλαστικων κ βαψιματος αστα να πανε,τα φαναρια κ ο πινακας οργανων γεμιζει νερα,τα λαστιχα κατι maxis ειναι χαλια κατα τα αλλα ειναι ωραιο,ο κινητηρας δεν εχει βγαλει κατι αλλο,προστασια απο τον αερα καλη,χωρους το δικο μου δεν εχει βασικα το πηρα για τι το ηθελε-αρεσε στην γυναικα μου,στην ιταλια ολοι παντος κυκλοφορουν με ιαπονεζικα,αν αγοραζα κατι τωρα θα ηταν x-max 250 η sh 300,καλη επιλογη κ μην ακους τη γυναικα σου......ας ειναι καλα το gs

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha YAMAHA TDM Shoei XR 1000 KTM ΑDV (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

SH 300.Tα υπολοιπα στην κατηγορια ειναι απλα κουμπαράδες τρυπιοι κυριολεκτικα και μεταφορικά.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

SH 300.Tα υπολοιπα στην κατηγορια ειναι απλα κουμπαράδες τρυπιοι κυριολεκτικα και μεταφορικά.

Tα χεις οδηγησει ολα ρε θηριο?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Scarabeo 300s Yamaha MT-01 (1670cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Συγχωριανέ! Κάτοχος Scarabeo 300 εδώ. Το έχω 1μιση χρόνο τώρα. Απο θέμα κινητήρα έχει βγεί καλό, θεωρείται πολύ σταθερό (αν όχι το σταθερότερο) σε μεγάλες ταχύτητες.

Στα μείον μετά απο τον πρώτο χειμώνα πέρισυ και όντας σε σκεπαστό κατά 80% χώρο, έβγαλε πολλές σκουριές σε διάφορα σημεία αλλά και οξειδώσεις σε μέταλλα (αλλάχτηκαν όλα μέσω της εγγύησης) συν την ποιότητα συναρμολόγησης που δεν είναι ότι καλύτερο (πλαστικά χάσκουν, στραβοκουμπωμένα κλπ.). Η απάντηση του αντιπροσώπου? "Ιταλικά είναι τι περιμένεις? Γιατί νομίζεις οτι τα Ιαπωνικά είναι ενα χιλιάρικο πάνω?". :_unsure: Απο ότι έχω δει τα ίδια ισχύουν και για το beverly πάντως.

Τεσπά, ευχαριστημένος είμαι, στην ουσία ενα beverly tourer με άλλα πλαστικά είναι όπως και το Geopolis δηλαδή.

Στο προτείνω ανεπιφύλακτα σε σχέση με ένα beverly (το καινούριο) που έχει και ελαφρώς πιο "φιμωμένο" κινητήρα (ελέω νεότερων euro προδιαγραφών) αλλά γενικά αν διαθέτεις χρήμα κοίτα για SH300 ή Xmax. Τα λεφτά του πάντως τα αξίζει και με το παραπάνω ο σκαραβέος!

Έτυχε άτυπη κόντρα ανοίγματος σε μεγάλη ευθεία με SH και με πλήγωσε η διαφορά επιδόσεων... Πολυ... :yeahright:

ΥΓ. Πληροφοριακά επίσης με 12 ευρώ περίπου βγάζει 220-230km και να προσθέσω και την πολύ μικρή στροφή του τιμονιού, δυσκολεύει αρκετά σε επιτόπιες μέχρι να το συνηθίσεις.

Τροποποιήθηκε από τον bad_freddy

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha YAMAHA TDM Shoei XR 1000 KTM ΑDV (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Tα χεις οδηγησει ολα ρε θηριο?

Eιχα ενα SH καποτε για να μην κυκλοφορώ με τις μηχανες στην πολη.Νόμιζα οτι ημουν πλούσιος τρομάρα μου.Προτου το παρω πηγα και εκανα τεστ οτι σκουτερ κυκλοφορούσε.Ετσι εβγαλα τα συμπεράσματα μου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Παιδες για 300αρι μοντελο 2011 ποιο προτείνεται?

1)Scarabeo η Beverly?

2)To τελευταιο scarabeo 2010 κυκλοφόρησε?

3)Σε θεμα κατανάλωσης/επιδόσεων ποιο ειναι καλυτερο?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Super Sherpa (250cc)

Δημοσιεύτηκε

Αν όχι SH, τότε Kymco Agility.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Versys Kawasaki Ninja H2 (998cc)

Δημοσιεύτηκε

Στα κυμκο βαράνε οι καμπάνες, SYM GTS 300 χαλαρά. (Έχει και τις περισσότερες πωλήσεις στην κατηγορία).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki DRZ400E Gas Gas TX Randonee (125cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

....στην ιταλια ολοι παντος κυκλοφορουν με ιαπονεζικα....

:plaf:

Αν αυτό ισχύει λέει πολλά....

Μου θυμίζει μία επίσκεψη στα κεντρικά γραφεία της Sony στο Λονδίνο πριν από μία 10ετία οπού με μεγάλη έκπληξη διαπιστώθηκε οτί όλοι οι εργαζόμενοι αντί για Vaio είχαν IBM λαπτόπια... :tooth:

ΥΓ. Ως κρυφοχοντάκιας, προσωπικά θα ΄περνα το SH.

Τροποποιήθηκε από τον tzoutz

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Sh300i abs Gilera Runner 50 DD

Δημοσιεύτηκε

beverly 300 και scarabeo 300 ειναι το ιδιο μηχανακι με αλλα πλαστικα παρε οποιο σου αρεσει πιο πολυ εμφανισιακα

(και εγω το sh θα επερνα)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSR ABS BMW F800GS (800cc)

Δημοσιεύτηκε

Φίλε θα σου πρότεινα να μην πάρεις σκούτερ! Πάρε καλύτερα μια μηχανή να την χαίρεσαι και να είσαι και πιο ασφαλής! Άσε τα σκουτεράκια για τις γκομενίτσες και τα 16χρονα.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Pegaso Shoei RF-1000 Ducati

Δημοσιεύτηκε

Άσε τα σκουτεράκια για τις γκομενίτσες και τα 16χρονα.

flame started!! :2funny:

Και εγω σε SH300 προτεινω, περα απο το οτι ειναι αριστο σε ολα (οτι πληρωνεις παιρνεις), εχει ABS

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Sh300i abs Gilera Runner 50 DD

Δημοσιεύτηκε

Φίλε θα σου πρότεινα να μην πάρεις σκούτερ! Πάρε καλύτερα μια μηχανή να την χαίρεσαι και να είσαι και πιο ασφαλής! Άσε τα σκουτεράκια για τις γκομενίτσες και τα 16χρονα.

και τον al_bandy :mB_kalo_e:

:offtopic:

ρε μιχαλη 1000 φορες ακομα να καταλαβεις οτι δε σου αρεσοτυν τα σκουτερ, αλλα αυτο δε σημαινει οτι δεν κανουν για αλλους ανθρωπους

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSR ABS BMW F800GS (800cc)

Δημοσιεύτηκε

και τον al_bandy :mB_kalo_e:

:offtopic:

ρε μιχαλη 1000 φορες ακομα να καταλαβεις οτι δε σου αρεσοτυν τα σκουτερ, αλλα αυτο δε σημαινει οτι δεν κανουν για αλλους ανθρωπους

Έχεις δίκιο. Είμαι προκατειλημμένος. Τα αντιπαθώ τόσο πολύ που ξεχνάω ότι αρέσουν σε πολλούς! Αλλά ρε γμτ είναι σκούτερ!!! :angel_not:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Pegaso BMW F800GS

Δημοσιεύτηκε

SH 300 φιλε...

Επιπλεον σε ολα αυτα που ειπαν απο πανω, βαλε και τα φθηνα ανταλλακτικα και σερβις

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Sportcity (200cc) Shark S800 Ducati 1198 R Corse (1198cc)

Δημοσιεύτηκε

Εγώ πάλι πιστεύω ότι πρέπει να οδηγήσεις ό,τι και να διαλέξεις και να μην ακούς όλα αυτά τα "Πάρε αυτό, ή εκείνο ή το άλλο κλπ...." διότι δυστυχώς αυτά αποτελούν γνώμες υποκειμενικές και εμπεριέχουν όλα κάποια δόση... Ράδιο Αρβύλα, (μου πε ένας φίλος του γνωστού της γιαγιάς του κουμπάρου της ξαδέρφης μου κιέτς) ;)

Οπότε με μια βόλτα λύνεις τις όποιες απορίες σου σε θέματα οδήγησης, ποιότητας κλπ...

Όσο για αξιοπιστία... Και αυτό ακόμη είναι και λίγο τύχη ιδίως όσον αφορά το Piaggio Group. (επειδή μιλάμε για πολλά διαφορετικά μηχανάκια με τα ίδια μοτέρ κλπ)

Έχω ακούσει για τα ίδια μηχανάκια άλλους να κλαίγονται και άλλους να παινεύονται... οπότε....

Τώρα εαν θες τη δική μου υποκειμενική γνώμη, αξίζει να κοιτάξεις το Aprilia Sportcity 300.

Έχοντας οδηγήσει πολλές φορές το 200άρι του θείου μου, μπορώ πω ότι πρόκειται για σκουτεράκι διαμάντι!

Έχει πολύ ωραία εμφάνιση (πάντα κατα τη γνώμη μου) και καταπληκτική συμπεριφορά σε στροφές κλπ...

Αν ψαχτείς λίγο και ακόμη με συγκριτικά τεστ θα δεις ότι στο θέμα στρίψιμο το βάζουν πολύ ψηλά αφού στρίβει σαν μηχανή!

Ωστόσο έχει ένα φοβερό μειονέκτημα... Κάτω απο τη σέλα δεν χωράει ΟΥΤΕ jet κράνος... :/

Αν ωστόσο θες χώρο βάζεις βαλιτσάκι!

Αντίστοιχα καλό είναι και το Derbi Gp250 γι αυτό λοιπόν πριν βιαστείς να αποκλείσεις κάποια μοντέλα απο τις πιθανές επιλογές σου, οδήγησέ τα... ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Bandit S+zx130 Αλλος

Δημοσιεύτηκε

:victory::clapping2:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati monster 696 MV Agusta brutal

Δημοσιεύτηκε

όχι sport city 200 πάντως. τα μαύρα πλαστικά στο χρόνο πάνω γείνοντε γκρι σκατί και δεν αντέχει την κακομεταχείριση στα 2 χρόνια η κουνιάδα μου έχασε τον ανεμοθώρακα σε λακούβα (χωρις να φάει σαβούρα) κατα τ άλλα 4 χρόνια μετά ακόμα τρέχει αν και με αρκετά μειωμένη απόδοση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Bandit S+zx130 Αλλος

Δημοσιεύτηκε

Μακράν καλύτερο σε όλη την κατηγορία έως 300 κ.εκ είναι το honda sh 300.

Σε όλα πλήν της τιμής !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Jog R MV Agusta F4 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Επειδη ειμαι λατρης σε ο,τι ειναι Made In Japan σου προτεινω το SH, αν και κατασκευαζεται στην Ιταλια, αλλα με Ιαπωνεζικη συνταγη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBF 600s

Δημοσιεύτηκε

SH300! Ναι μεν υψηλή τιμή απόκτησης, αλλά μιλάμε για το top scooter συν οτι σε βάθος χρόνου θα γλυτώσεις αρκετά χρήματα. ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Yamaha Αλλος Ευρωπέ(αί)ος

Δημοσιεύτηκε

Μη όντας γκομενίτσα ή 16χρονο και έχοντας αφ' ενός 33 συναπτά έτη στην πλάτη αναβάτη αφ' ετέρου το HONDA SH 300 ABS R SPORT στην κατοχή μου για ένα χρόνο ακριβώς και 10.600 χλμ γραμμένα τόσο στην πόλη όσο και σε ταξιδάκια (αρκετοί φίλοι το ξέρουν) το συστήνω ανεπιφύλακτα.

Πλεονεκτήματα :

-Πολύ καλή έως άριστη οδηγική συμπεριφορά (για σκούτερ πάντα τηρουμένων των αναλογιών δεν μιλάμε για SS)

-Κινητήρας διαμάντι φουσκωμένος συνέχεια, ροπή εκει που την θέλεις όποτε την θέλεις (καταγωγή από το CRF με ξηρό κάρτερ, ψεκάζει το λαδι στον στρόφαλο αντί να κολυμπά ο δεύτερος σε αυτό με αποτέλεσμα μειωμένες τριβές και σχεδόν γραμμική απόδοση)

-Μετάδοση βελούδινη

-Φρένα από άλλον πλανήτη. Το ABS δεν χαζομπαίνει παρά μόνο όταν χρειάζεται. Μούχει βγάλει τα λεφτά του 3 φορές μέχρι τώρα.

Τριπίστονη θηριώδης δαγκάνα εμπρός, μονοπίστονη πίσω. Το συνδυασμένο δουλεύει πιάνοντας το μεσαίο πιστόνι της τριπίστονης εμπρός και το πίσω. Πρώτα πιάνει το πίσω και με βαλβίδα καθυστερήσεως εμπλέκει και το μπροστινό.

-Άριστα φώτα

-Ποιοτικό παντού, όπου και να κυτάξεις.

-Πανεύκολο στην συντήρησή του (αν θες να την κάνεις μόνος σου) με τα παντα εύκολα προσβάσιμα.

-Φθηνά αναλώσιμα (σε μαμά αν και βρίσκονται και φθηνότερα άφτερμάρκετ εξαιρουμένων των πλαστικών πούναι πανάκριβα)

-Υψηλή μακροβιότητα (υπάρχουν μοντέλα 2007 πούχουν ξεπεράσει χωρίς καμμία επισκευή - βλάβη τα 140.000 χλμ)

-Ελλίσεται ανάμεσα στα αυτοκίνητα σαν παπί λόγω στενής σιλουέτας αλλά ταξιδεύει άνετο και με 130 χλμ συνεχώς χωρίς νάχει θέμα πλήν αέρα που προσωπικά το αντιμετώπισα με τοποθέτηση aftermarket ζελατίνας της KAPPA.

-16άρηδες τροχοί με ότι αυτό συνεπάγεται.

-Μακρυά διαστήματα σέρβις, ήτοι κάθε 6.000 χλμ

-Βαλβίδες με καπελώταπου χρειάζονται ρύθμιση σε καμμιά 40-50αριά χιλιάδες χλμ ( αυτός με τις 140.000 δεν τις έχει ρυθμίσει ποτέ).

-Πλαστικά δοκιμασμένα σε στενές επαφές που είναι εύκαμπτα και δεν σπάνε ούτε ξεθωριάζουν.

-Επίπεδοπάτωμα που βοηθά σε μεταφορές διαφόρων πραγμάτων.

-Κατανάλωση από 2,85 λίτρα στα 100 μέχρι 4,6 λιωμένο δικάβαλο. Ποτέ παραπάνω.

Μειονεκτήματα :

-Εμφανίζει σποραδικά σβησίματα όταν απεμπλέκεται η μετάδοση κάτω από τα 20 χλμ, όταν πάς να σταματήσεις στο φανάρι π.χ. αλλά παίρνει ξανά με μισή μιζιά. Κακό γιατί πρέπει να σταματήσει τελείως και να πατηθεί γερά η αριστερή μανέτα.

-Ο χώρος κάτω από την σέλα είναι ανύπαρκτος, δεν χωρά κράνος ούτε τζέτ, απλά χωρά άπειρα μικροπράγματα

-Το πλαινό ντουλαπάκι του πούχει μέσα και μπρίζα δεν κλειδώνει

-Δεν έχει βομβητή στα φλάς

-Δεν έχει αλάρμ

-Δεν έχει πίσω φτεράκι στον τροχό σε αντίθεση με τον μικρό αδερφό του το 150άρι

-Δεν έχει ανεμοκάλυψη και μετά τα 100-110 χλμ ο αέρας χτυπά αλύπητα τον αναβάτη

-Η σέλα του είναι μάλλον σκληρή

-Οι πίσω αναρτήσεις επίσης είναι σκληρές. Φτιάχνουν με τον χρόνο αλλά εξακολουθούν νάναι σκληρούτσικες.

-Οι χρεώσεις εργατικών των συνεργείων κατά την άποψή μου είναι απαράδεκτες. Παράδειγμα : 43 ευρώ εργατικά για αλλαγή λαδιών (χωρίς φίλτρο) και αλλαγή φίλτρου αέρα στα 6.000 χλμ.

-Υψηλή αρχική τιμή αγοράς που σε προβληματίζει στο στύλ : μήπως να ξαναπάρω μοτοσυκλέτα?

Γενικά είναι ένα μηχανάκι fun to drive που προσωπικά με κάνει να χαμογελώ όποτε το οδηγώ.

Αυτά από μένα, ελπίζω να βοήθησα.

Θα σου πρότεινα δε να τα οδηγήσεις όλα όσα έχεις υποψήφια και μετά να βγάλεις συμπέρασμα.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα