javaneze

Μοτο - Συνεργεία, Μαντρες, Πλυντήρια κλπ

219 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Bombardier U-bahn X-lite x603 KTM Super duke

Δημοσιεύτηκε

Έχει κανείς άποψη για τον Πάρη Καλαμαρινό στην Γαμβέττα?

τι ψαχνεις;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
HJC R-Pha 10+ Ducati MTS Tricolore (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Μηχανικός είναι. Είχα σήμερα μια κουβέντα με έναν συνταξιούχο μηχανικό και μου είπε πολύ καλά λόγια για αυτόν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda TRANSALP Shoei XR 1100

Δημοσιεύτηκε

Να κάνω μια ερώτηση και εγώ?

αν και forum για μηχανές θα ρωτησω για KYM scooter. Ψάχνω καλό συνεργείο Καισαριανή μεριά.

Any ideas?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda GLX Honda NC (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Πολύ καλημέρα σας. Υπάρχει καμιά πρόταση για συνεργείο σε Πετρούπολη, Ίλιον; Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki V Strom '07 ABS AGV GT Veloce Αλλος Cafe Racer (?cc)

Δημοσιεύτηκε

Το επισκέφτηκα σήμερα, πρώτη φορά που πήγα την μηχανή σε πλυντήριο και δεν την έπλυνα μόνος μου. Ε, ήταν και η τελευταία. Κλαίω ακόμα το 10ρικο, θα είχα πάρει ένα καθαριστικό ακόμα.

Πρόπλυση? Μόνο με νερό στην φουλ πίεση, τόσο που με έπιασε άγχος..

Στέγνωμα με αέρα? Δεν. "Να το αφήσουμε 5' στον ήλιο να στραγγίξει κιόλας". Έφυγα κι ακόμα είχε σταγόνες νερού ακόμα και στο ντεπόζιτο. 

Τους είπα να μου αφαιρέσουν ένα αυτοκόλλητο από το ντεπόζιτο. Η απάντηση: "Πάρε ένα πιστολάκι με θερμό αέρα και ζέστανε το και μετά με βενζίνη θα βγάλεις τις κόλλες που έμειναν." Χαίρω πολύ ρε μάστορα, ξέρω πως να το κάνω, αλλά επειδή δεν έχω χρόνο το φέρνω σε σένα που είναι και το αντικείμενό σου θεωρητικά, να το κάνεις καλά και να πληρωθείς για την εργασία.

Δεν περίμενα να το πλύνουν όπως το περιποιύμαι εγώ που κάθομαι 2+ ώρες, αλλά όχι κι έτσι από "εξειδικεύμενο" πλυντήριο μοτοσικλετών. Ποτέ ξανά και για κανέναν λόγο, ούτε δωρεάν. Προτιμώ να μείνει βρώμικη μερικές μέρες ακόμα μέχρι να βρω χρόνο να την πλύνω.

Πραγματικά κακή εμπειρία.

Κρίμα που δεν το είχα διαβάσει πριν πάω.. Πήγα κυρίως για να μου ξεκολλήσει το tank pad αλλά και να την πλύνει επί τη ευκαιρία.. 15 ευρώ απλά για να της ρίξει νερό με πίεση και μετά να αφαιρέσει το αυτοκόλλητο (ναι, πρώτα την έπλυνε και μετά αφαίρεσε το αυτοκόλλητο wtf).. Μισοστεγνωμένη μου την έδωσε.. Ακόμα κλαίω τα λεφτά μου.. Highlight της μέρας: αφού βγάζει το tank pad μου δείχνει ένα σημαδάκι και μου λέει ότι "εδώ την έχει χτυπήσει ο προηγούμενος και το κάλυψε με το tank pad". 10 μέτρα αφού έφυγα κάνω λίγο με το νύχι και βγαίνει η "ζημιά".. Ήταν υπόλειμμα του tank pad... Άρα 15 ευρώ για να την βρέξει και να ξεκολλήσει στα βιαστικά ένα tank pad.. Μάλλον εγώ πρέπει να πάω σε clinic μετά από αυτό...

Γενικά αν μισώ κάτι είναι αυτούς που στο παίζουν μούρη για να σε ψαρώσουν ότι ξέρουν. Αυτός με την "ζημιά" και ένας άλλος θεός που ήταν 1000% σίγουρος ότι η μηχανή είναι του '05 λόγω του μεγέθους της πινακίδας. Του λέω "φίλε η άδεια είναι του '07" μου λέει "δεν έχει σημασία θα την είχαν σε καμία αντιπροσωπία αδήλωτη μέχρι να τη δώσουν".. Μέχρι που του είπα "φίλε πριν το '07 η vstrom δεν είχε abs" και το βούλωσε...Πως δεν μου είπε ότι το βάλανε extra το abs..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT-07 (689cc) Shoei NXR Husqvarna 701 Rally (690cc)

Δημοσιεύτηκε

Στον Πειραιά πάντως στο Moto Wash τα παιδιά το πλένουν αρκετά καλά και αν θυμάμαι καλά έριξαν και λίγο τις τιμές. Το επισκέφτηκα πριν 2 εβδομάδες γιατί δεν είχα καθόλου χρόνου και με εξέπληξαν ευχάριστα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αν και παλιό το θέμα, τώρα το είδα για 1η φορά!

Μετά από αρκετή αναζήτηση συνεργείων και πολύ ταλαιπωρία έχω καταλήξει σε ένα συνεργείο και το οποίο προτείνω!

Έχω modenas kriss 125 και τώρα πλέον λειτουργεί πολύ καλά!

Πηγαίνω στο συνεργείο του Παπακωνσταντίνου στην Μιχαλακοπούλου (κοντά στο "Παίδων") κι είμαι πολύ ευχαριστημένος, τόσο σε θέματα σέρβις και ρυθμίσεων, όσο και συμπεριφοράς. Οι τιμές θεωρώ ότι είναι καλές-κανονικές και οι τεχνικές εργασίες πολύ καλές, όπως κρίνω από το αποτέλεσμα.

Σε έκτακτα προβλήματα που μου έτυχαν (στον επιλογέα ταχυτήτων και στο να καίει λάδια στα ~38.000χλμ), οι επισκευές που πραγματοποιήθηκαν τα απεκατέστησαν πλήρως.

Επίσης, σε αλλαγές λαδιών, ελαστικών και τυπικά σέρβις όλα φαίνονται να λειτουργούν πολύ καλά.

Τέλος, είναι πολύ κοντά μου, σημαντική παράμετρο ειδικά για τα "μεγάλα" σέρβις!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
MV Agusta brutale (800cc)

Δημοσιεύτηκε

Κρίμα που δεν το είχα διαβάσει πριν πάω.. Πήγα κυρίως για να μου ξεκολλήσει το tank pad αλλά και να την πλύνει επί τη ευκαιρία.. 15 ευρώ απλά για να της ρίξει νερό με πίεση και μετά να αφαιρέσει το αυτοκόλλητο (ναι, πρώτα την έπλυνε και μετά αφαίρεσε το αυτοκόλλητο wtf).. Μισοστεγνωμένη μου την έδωσε.. Ακόμα κλαίω τα λεφτά μου.. Highlight της μέρας: αφού βγάζει το tank pad μου δείχνει ένα σημαδάκι και μου λέει ότι "εδώ την έχει χτυπήσει ο προηγούμενος και το κάλυψε με το tank pad". 10 μέτρα αφού έφυγα κάνω λίγο με το νύχι και βγαίνει η "ζημιά".. Ήταν υπόλειμμα του tank pad... Άρα 15 ευρώ για να την βρέξει και να ξεκολλήσει στα βιαστικά ένα tank pad.. Μάλλον εγώ πρέπει να πάω σε clinic μετά από αυτό...

Γενικά αν μισώ κάτι είναι αυτούς που στο παίζουν μούρη για να σε ψαρώσουν ότι ξέρουν. Αυτός με την "ζημιά" και ένας άλλος θεός που ήταν 1000% σίγουρος ότι η μηχανή είναι του '05 λόγω του μεγέθους της πινακίδας. Του λέω "φίλε η άδεια είναι του '07" μου λέει "δεν έχει σημασία θα την είχαν σε καμία αντιπροσωπία αδήλωτη μέχρι να τη δώσουν".. Μέχρι που του είπα "φίλε πριν το '07 η vstrom δεν είχε abs" και το βούλωσε...Πως δεν μου είπε ότι το βάλανε extra το abs..

Μια φορά μόνο είχα πάει σε αυτόν και 2η δεν έχει!    Υφάκι ξερολίστικο και παπάτζα στο full!   Του είπα να μου κάνει το πλύσιμο των 10ευρώ και άρχισε να μου λέει ότι η μηχανή μου θέλει δουλίτσα και ότι για να μην γίνει πλύσιμο βενζινάδικου θα πάει λίγο παραπάνω.   Επεμεινα για τα 10 ευρώ και συνέχισε να μου λέει πάλι τα ίδια!   Μόλις έκανα να την πάρω για να φύγω, μου λέει οκ  και ότι  μιας και είναι 1η φορά θα μου κάνει καλή τιμή!   

Εντέλει μου κοπάνησε ένα 15αρι "γνωριμίας" , γιατί λέει το παιδί χρησιμοποιήσε περισσότερα υλικά που κανονικά θα έπρεπε να μου τα χρεώσει 20 ευρώ! Τρίχες!  Ουτε καν κερί δεν έβαλε!     Εκανε ένα στέγνωμα της πλάκας  και στο τέλος με ρώτησε αν την πουλάω, γιατί λέει όσοι φέρνουν μηχανάκια σε αυτόν για πλύσιμο συνήθως τις πάνε για πούλημα.  Τι να πει κανείς... 

Για νότια προάστια έχει να προτείνει κανείς κάποιο πλυντήριο? Θέλω να την πλύνω αυτές τις μέρες αλλά δεν προλαβαίνω και σκέφτομαι πάλι τη λύση του πλυντηριου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT-07 (689cc) Shoei NXR Husqvarna 701 Rally (690cc)

Δημοσιεύτηκε

Το ΣΚ πήγα στο Smprinis Wash and Go: http://smprinis.gr/

Πήγα γιατί είπα να το δοκιμάσω, δεν είχα και χρόνο να κάτσω να πλύνω συν ότι επειδή έστρωσαν άσφαλτο δίπλα στην εταιρεία την Πέμπτη έγινε το μηχανάκι χάλια, είχε και κομματάκια πίσσα, σκόνη/χώματα που θα έκαναν Motocross μηχανάκι του Παγκοσμίου να ζηλέψει..!

Εντυπώσεις:

- Καταρχήν να πω ότι ο Κωνσταντίνος είναι πολύ ωραίος τύπος και φαίνεται ότι αυτό που κάνει το αγαπάει. Και το άλλο παιδί που δουλεύει εκεί ο Παναγιώτης. 

- Το μηχανάκι έγινε καλύτερο κι από καινούριο. Προσοχή στην λεπτομέρεια, πρόπλυση, πλύσιμο, στέγνωμα με αέρα, γυάλισμα, κέρωμα, τα πάντα όλα. Πολλή περιποίηση! Μόνο τους λαιμούς δεν γυάλισε, επειδή του είπα ότι δεν χρειάζεται. Ίσως την επόμενη φορά το κάνω κι αυτό.

- Τα υπολλείματα πίσσας που με άγχωναν έφυγαν (με πολλή προσοχή) χωρίς να επηρεαστεί το χρώμα καθόλου και κερώθηκε το μηχανάκι ξανά.

Πραγματικά στο τέλος ντρεπόμουν να ανέβω στο μηχανάκι μην το λερώσω! :laugh: Οι τιμές του είναι καλές για την περιποίηση που κάνει, το συνιστώ ανεπιφύλακτα, σίγουρα το καλύτερο πλυντήριο Moto που έχω πάει έως τώρα και κέρδισε πελάτη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xt660z Tenere (660cc) Hebo Transam

Δημοσιεύτηκε

Τις προάλλες είδα μια αγγελία για  xt660z Tenere σε μαγαζί στην Αθήνα, πηγα το είδα αλλά τα χλμ του δεν μου κάθονταν καλά για την κατάσταση του...

32.000χλμ έλεγε στην αγγελία, με φωτό.

Σήμερα πήρα τηλέφωνο έναν ιδιώτη με ίδιο μηχανάκι ίδιο χρώμα αλλα με 60.000χλμ που το πούλαγε 1300€ φθηνότερα, μου είπε ότι το πουλησε πριν εβδομάδες, οταν ρωτησα μηπως το εδωσε σε μαγαζι η απάντηση ηταν θετική, τον ρωτησα αν θυμόταν σε ποιό μαγαζι το έδωσε μπας και το έβλεπα, μαντέψτε τι άκουσα...

Ω ναι, το ίδιο μηχανάκι που ήταν στα 3.200€(συζητήσιμη) το πουλάει το μαγαζί στα 4.499€ με 32.000χλμ!

Δεν έχω απτές αποδείξεις, όποιος θέλει να μάθει το μαγαζί ας μου στείλει πμ.

Ντροπή...

Πάντως όποιος μπορεί να δει μερικά πράγματα την ψιλιάζεται γρήγορα ότι δεν κολλάνε με τι-πο-τα αυτά τα χλμ και αυτή την κατάσταση.

Στα 3200€ ήταν τίμιο, στα 4499€ με τίποτα..

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

ΚΤΜ  ταξιδιαρικο, απο 85.000(ας πουμε) κμ και 5.100 ευρω, 22.000κμ και 6500 ευρω!  :whistling:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
HJC R-Pha 10+ Ducati MTS Tricolore (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Μην ακούσω κανέναν να μου πει ότι δεν έχω βιβλίο service από αντιπροσωπεία όταν έρθει η ώρα να την πουλήσω...

Μαζεύω πληροφορίες αυτό τον καιρό για σωληνάκια υψηλής και ψάχνω να βρω έναν που να έχει βάλει σε Versys με ABS. Οπότε σκέφτομαι, ποιος άλλος πιο πιθανός από την μοναδική αντιπροσωπεία της πόλης? 

Πάω λοιπόν χθες το απόγευμα στην αντιπροσωπεία, βρίσκω έναν μηχανικό.

Εγώ: Έχεις βάλει ποτέ σωληνάκια υψηλής σε Versys με ABS?

Αυτός: Όχι, τι τα θες, μη νομίζεις, τα υψηλής απλά έχουν πιο μικρή διατομή. Δεν θα δεις καμία διαφορά. Τι μοντέλο είναι? Του '06? (Το Versys κυκλοφόρησε το '07) Γιατί θες να τα αλλάξεις?

Εγώ: Του '13. Γιατί ήθελα μια καλύτερη αίσθηση στο φρένο και επίσης συμπληρώνονται 4 χρόνια με τα εργοστασιακά.

Αυτός: 4 χρόνια μηχανάκι μόνο και θες να τα αλλάξεις? Έλα μωρέ, εδώ έρχονται μηχανάκια δεκαετίας και δεν τα αλλάζει κανείς.

Εγώ: Ο καθένας ας κάνει ότι θέλει, εγώ σου λέω τι προτείνει ο κατασκευαστής.

Αυτός: Άμα θες να τα αλλάξεις, και τα υψηλής δεν έχουν διαφορά στην τιμή, εγώ σου προτείνω να βάλεις τα γνήσια.

Εγώ: Ναι αλλά υποτίθεται ότι τα υψηλής τα βάζεις μια φορά και ξεμπερδεύεις, δεν χρειάζεται να τα αλλάζεις κάθε 4 χρόνια.

Αυτός: Σου είπα υπερβολές, δεν χρειάζεται, κανένας δεν το κάνει.

Εγώ: Άντε καλά, πες μου τουλάχιστον πόσο έχουν τα γνήσια.

(ψάχνει στο pc για κάνα 5λεπτο)

Αυτός: Φίλε μου δεν τα βρίσκω γιατί δεν τα έχω φέρει ποτέ και δεν έχω τιμή να σου πω.

Εγώ: Δηλαδή δεν έχεις αλλάξει ούτε σε έναν σωληνάκια?

Αυτός: Όχι.

Εγώ: Οκ ευχαριστώ, γεια χαρά.

Πείτε μου τώρα εσείς. Είμαι εγώ ο περίεργος? Μια αντιπροσωπεία δεν θα έπρεπε να προτείνει αυτά που λέει ο κατασκευαστής για να βγάζει και κέρδος στην τελική? 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τυχερός είσαι!

Εμενα η αντιπροσωπεία μου είπε πως σε ΑΒΣ σωληνάκια υψηλής ΔΕΝ μπαίνουν!!:what:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Bombardier U-bahn X-lite x603 KTM Super duke

Δημοσιεύτηκε

Οι Γερμανοί φταίνε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Κοπρόσκυλο ΒΤ (1100cc) 1 απ΄όλα

Δημοσιεύτηκε

Εχετε να προτεινετε κανενα καλο συνεργειο κοντα σε Νεο Ηρακλειο για σερβις?

Ξερω το ATS (στην αρχη ακουστηκαν πολυ καλα λογια και μετα θαφτηκε σε αυτο το ποστ) και το Moto Brothers (Αναγεννησεως 13, Νεα Φιλαδελφεια). 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
(125cc)

Δημοσιεύτηκε

Θα πω κι εγώ την εμπειρία μου για το Moto Βλαχόπουλος στον Πειραιά.

Εδώ και 3 χρόνια το CBR 125 που έχω εμφάνιζε σβησίματα στο κατέβασμα των στροφών και όταν οι θερμοκρασίες ήταν χαμηλές. Κάθε φορά έβρισκε και κάτι άλλο να αλλάξει όμως μετά από 2-3 μήνες το πρόβλημα ξαναεμφανιζόταν. Αυτή η δουλειά γινόταν 3 χρόνια μέχρι και τώρα, τη στιγμή που γράφω, με αποκορύφωμα τον τελευταίο μήνα να κρατήσει το μηχανάκι μου 35 ΗΜΕΡΕΣ στο συνεργείο του λέγοντάς μου ότι το φτιάχνει και το προσπαθεί !!! Πήγαινε ψάχνοντας. Τη μία μέρα ήταν σίγουρος ότι έφταιγε η μπαταρία, την άλλη μέρα ήταν σίγουρος ότι έφταιγε ο πολλαπλασιαστής, την επόμενη μέρα ήταν σίγουρος ότι έφταιγε κάτι άλλο. Μια φορά μου είχε πει πως έφταιγε το κρύο, γιατί "μας έκανε πολύ κακό χειμώνα φέτος".

Με πήγαινε από βδομάδα σε βδομάδα και όλο "περίμενε, λίγο ακόμα θέλω", "τώρα τον έφαγες το γάιδαρο, στην ουρά θα κολλήσεις;", "έχω κι άλλη δουλειά δεν είσαι μόνο εσύ" και άλλες τέτοιου είδους φράσεις. Όποτε περνούσα από το συνεργείο του το μηχανάκι μου ήταν έξω παρκαρισμένο. Στο τέλος μου δίνει το μηχανάκι και μου λέει είσαι έτοιμος, το μηχανάκι είναι τούμπανο. Μου είπε ότι τελικά τώρα ήταν σίγουρος ότι έφταιγε η πλεξούδα οπότε την άλλαξε. Μάλιστα μου είπε ότι θα μου πάρει 100 ευρώ σύνολο, παρόλο που η πλεξούδα κάνει 140 ευρώ, το πιστόνι που άλλαξε κάνει 65, η μπαταρία που άλλαξε κάνει 15 συν τα εργατικά (μου άνοιξε και το μοτέρ). Εκεί κατάλαβα πως μάλλον δεν έχει γίνει σωστή δουλειά. Μου είπε όμως : "Μη με πληρώσεις τώρα, πήγαινε αύριο στη δουλειά σου και αν είναι όλα καλά, έρχεσαι το απόγευμα και με πληρώνεις".

Την επόμενη μέρα το πρωί πάλι τα ίδια : δεν έπαιρνε μπρος και στην οδήγηση έσβηνε. Μόνο που πριν του το πάω έσβηνε όταν ήταν κρύο, τώρα έσβηνε όταν ζεσταινόταν !!! Τελικά του το πάω πάλι πίσω και μου λέει ο ίδιος "Λυπάμαι, δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο, δεν μπορώ να το φτιάξω, δεν μπορώ να βρω τι έχει". Ο ίδιος ο μάστορας μου παραδέχτηκε πως δεν μπορεί να φτιάξει το μηχανάκι μου. 

Το πιο περίεργο όμως είναι το ακόλουθο. Τώρα μου είπε : "Φυσικά και δε θα σου πάρω χρήματα, μόνο αν θέλεις, δώσε μου τα 15 ευρώ της μπαταρίας". Δηλαδή ότι τι; Τα άλλα που υποτίθεται τα έβαλε καινούρια θα μου τα κάνει δώρο; Τόσο γενναιόδωρος; Ή τελικά μόνο η μπαταρία μπήκε καινούρια και όλα τα υπόλοιπα δεν τον ένοιαζαν, επειδή δεν τα είχε αγοράσει; Εννοείται ότι δεν πλήρωσα τίποτα.

Έφυγα με σπασμένα νεύρα και εξοργισμένος που με εκμεταλλεύτηκε τόσο στεγνά, καταχράστηκε το χρόνο μου και δεν τον ένοιαζε καθόλου η καθημερινή ταλαιπωρία μου 3 ώρες με τα ΜΜΜ για να πάω στη δουλειά. Έπρεπε να το είχα καταλάβει πιο πριν όταν μετά από κάθε σέρβις ξέχναγε να συνδέσει το συναγερμό ή η μηχανή έπαιρνε μπρος μόνο από νεκρά και όχι από πρώτη κτλ. 

Παίρνω το μηχανάκι και το πάω στο Fanis Moto Service. Ταυτόχρονα περνάω από το Promoto Ginossatis στην Αμφιθέας και του περιγράφω το πρόβλημα.

Ο άνθρωπος στον Γκινοσάτη, χωρίς καν να έχει δει το μηχανάκι, μόνο από την περιγραφή μου (αρυθμίες στις στροφές, σβησίματα, δυσκολία να πάρει μπρος) και κάποιες ερωτήσεις που μου έκανε κατέληξε με σιγουριά ότι το μηχανάκι μου έχει καθαρά ηλεκτρολογικό πρόβλημα όχι μηχανικό, ενώ μου είπε ότι δε χρειαζόταν να κατέβει και να ανοίξει το μοτέρ, πράγμα το οποίο έκανε ο προηγούμενος. Ο μηχανικός του Γκινοσάτη μου είπε χαρακτηριστικά ότι αυτό το πρόβλημα είναι εύκολο να λυθεί και ότι μάλλον φταίει κάποιος αισθητήρας.

Μέσα σε μια μέρα ο Φάνης από το Fanis Moto Service κατέληξε στο ίδιο συμπέρασμα, ότι δηλαδή το πρόβλημα οφείλεται σε αισθητήρα.

Όταν είχα πάρει το μηχανάκι από τον προηγούμενο, μου είχε πει να του το ξαναπάω σε μία εβδομάδα, που θα έχει χρόνο, για να δει και κάτι τελευταίο στο μοτέρ μήπως εκεί ήταν το πρόβλημα. Έχοντας όμως νέα από τα άλλα δύο συνεργεία δε θα χρειαζόταν να το ξαναπάω (έτσι κι αλλιώς δε θα το έκανα).

Επομένως, τον παίρνω τηλέφωνο για να τον ενημερώσω ότι τελικά δε θα πάω, αλλά και να δω την αντίδραση και την απάντησή του σε όσα θα του πω. Ακολουθεί ο παρακάτω τηλεφωνικός διάλογος : (όπου Ε = εγώ, όπου Β = Μάστορας)

Ε : Καλημέρα "τάδε", το παιδί με το CBR είμαι
Β : Καλημέρα
Ε : Σε πήρα να σου πω ότι τελικά δε θα το φέρω τη Δευτέρα, διότι το πήγα σε άλλο συνεργείο και μέσα σε μια μέρα μου βρήκαν το πρόβλημα
Β : Α, εντάξει. Τώρα όλα καλά; Δουλεύει καλά;
Ε : Ναι, μια χαρά. Τώρα δουλεύει καλά.
Β : Να θυμάσαι ότι το στρώνεις ακόμα για περίπου 500 χλμ, επειδή κατεβάσαμε το μοτέρ
Ε : Ναι, ναι το θυμάμαι
Β : Τελικά, ποιο ήταν το πρόβλημα;
Ε : Αισθητήρας
Β : Α, ποιος αισθητήρας;
Ε : Δεν ξέρω, δε μου είπε
Β : Ε, μάθε ρε φίλε να μου πεις και μένα να ξέρω, να μάθω
Ε : Εντάξει θα μάθω
Β : Ναι, μάθε και πάρε με τηλέφωνο
Ε : Ναι, ναι εντάξει

Ούτε καν συγγνώμη. Τουλάχιστον αν μου τα έλεγε αυτά εξ' αρχής θα είχα γλιτώσει χρόνο και ταλαιπωρία.

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT 600E (600cc) AGV GT Veloce Husqvarna Vitpilen (701cc)

Δημοσιεύτηκε

Ακτινολογήσεις Τροχών Αυτοκινήτων και Μοτοσικλετών

Πολύ σωστός ο άνθρωπος, σωστή δουλειά, είπαμε και μια κουβέντα όσο έκανε την εργασία, μου έκανε και μια καλή τιμή θεωρώ (15 ευρώ για αλλαγή ακτίνας).

Γενικά πολύ θετική εμπειρία, θα ξαναπάω 100%. Το μόνο αρνητικό είναι ότι δουλεύει λίγες ώρες της ημέρας, οπότε όποιος ενδιαφέρεται να μιλήσει τηλεφωνικά πρώτα. 

(από τους ελάχιστους μάστορες που έχω πάει που δεν το παίζουν ιστορία, ξερόλες και μη μου απτου, εξου και το post) 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLR (650cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 36 λεπτά, το μέλος ΤάκηςΜπ έγραψε:

Ακτινολογήσεις Τροχών Αυτοκινήτων και Μοτοσικλετών

Πολύ σωστός ο άνθρωπος, σωστή δουλειά, είπαμε και μια κουβέντα όσο έκανε την εργασία, μου έκανε και μια καλή τιμή θεωρώ (15 ευρώ για αλλαγή ακτίνας).

Γενικά πολύ θετική εμπειρία, θα ξαναπάω 100%. Το μόνο αρνητικό είναι ότι δουλεύει λίγες ώρες της ημέρας, οπότε όποιος ενδιαφέρεται να μιλήσει τηλεφωνικά πρώτα. 

(από τους ελάχιστους μάστορες που έχω πάει που δεν το παίζουν ιστορία, ξερόλες και μη μου απτου, εξου και το post) 

Μήπως ξέρεις πόσο παίρνει για την ακτινολόγηση, να συγκρίνω λίγο γιατί εδώ σε μένα μου είπαν κάνα 40€/ζεύγος (νομίζω).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT 600E (600cc) AGV GT Veloce Husqvarna Vitpilen (701cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 24 λεπτά, το μέλος Canardo έγραψε:

Μήπως ξέρεις πόσο παίρνει για την ακτινολόγηση, να συγκρίνω λίγο γιατί εδώ σε μένα μου είπαν κάνα 40€/ζεύγος (νομίζω).

Όταν μου άλλαξε την ακτίνα μου έβαλε την ζάντα πάνω σε αυτό το μηχάνημα που έχει το πετάλι από την μία μεριά που αν δεν κάνω λάθος με αυτό γίνεται η ακτινολογηση. Δεν γνωρίζω αν μου έκανε ή αν απλά την έβαλε για να τσεκάρει, αν όντως μου έκανε, τότε η ακτινολογηση δεν θα κάνει ούτε 30 ευρώ. Πάρε ένα τηλέφωνο.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα