janabetis

Προδότη! Οδηγάς ΚΑΙ κουτί..

36 μηνύματα σε αυτό το θέμα

KTM 1190 RC8 Αλλος

Δημοσιεύτηκε

Είσαι ένας από αυτούς που οδηγούν και μοτοσυκλέτα και αυτοκίνητο; Αν ναι έμπα μέσα..

Η ερώτηση απλή, από τότε που οδηγάς και τα δυο (δεν μας απασχολεί η σειρά), είχες υπαιτιότητα σε ατύχημα ενώ οδηγούσες αυτοκίνητο;

Κάποιοι λένε ότι οι μοτοσυκλετιστές που οδηγούν αυτοκίνητο είναι ΠΟΛΥ πιο προσεχτικοί και έχουν λιγότερα ατυχήματα οδηγώντας αυτοκίνητα.

Άλλοι υποστηρίζουν ότι οδηγούμε και τα αυτοκίνητα τόσο επιθετικά όσο τις μηχανές μας. Κάνουμε πιο οριακά φρεναρίσματα, υπολογίζουμε διαφορετικά τις αποστάσεις και φλερτάρουμε με τις λαμαρίνες πιο συχνά.

Γνώμες;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda cbf (250cc) HJC HQ-1 Carbon Bimota Delirio

Δημοσιεύτηκε

Εγώ οδηγάω και τα 2 από τότε που έβγαλα δίπλωμα και πιστεύω ότι όποιος οδηγάει αυτοκίνητο θα έπρεπε πρώτα να κυκλοφορεί για κανα μήνα με μηχανή για να μάθει να προσέχει τις μοτο και να ξέρει πως κινούντε στο δρόμο...:)

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda astrea HJC RPHA-10 PLUS Εξ Αρ Χιλιαρ

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Έχω την εντύπωση ότι στο κέντρο και γενικά όπου υπάρχουν μοτοσυκλετιστές είμαστε πιο προσεκτικοί.....τώρα σε κανα επαρχιακό δρόμο με λίγη κίνηση κάνουμε κι εμείς τις καγκουριές μας.....

Τροποποιήθηκε από τον GeorStrat

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW boGSer 1150

Δημοσιεύτηκε

Oδηγώ τουτού από τα 15μου (παράνομα) Από τα 18μου νόμιμα. Από τα 22μου είχα πάντα δικό μου αυτοκίνητο. Έχω αλλάξει 4 αυτοκίνητα. Δεν έχω κάνει ούτε γρατσουνιά ποτέ μου και σε κανένα. Οδηγάω σχεδόν πάντα σβέλτα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Tweety Yamaha XT 550 rebuilt

Δημοσιεύτηκε

Είσαι ένας από αυτούς που οδηγούν και μοτοσυκλέτα και αυτοκίνητο; Αν ναι έμπα μέσα..

Η ερώτηση απλή, από τότε που οδηγάς και τα δυο (δεν μας απασχολεί η σειρά), είχες υπαιτιότητα σε ατύχημα ενώ οδηγούσες αυτοκίνητο;

Κάποιοι λένε ότι οι μοτοσυκλετιστές που οδηγούν αυτοκίνητο είναι ΠΟΛΥ πιο προσεχτικοί και έχουν λιγότερα ατυχήματα οδηγώντας αυτοκίνητα.

Άλλοι υποστηρίζουν ότι οδηγούμε και τα αυτοκίνητα τόσο επιθετικά όσο τις μηχανές μας. Κάνουμε πιο οριακά φρεναρίσματα, υπολογίζουμε διαφορετικά τις αποστάσεις και φλερτάρουμε με τις λαμαρίνες πιο συχνά.

Γνώμες;

Είμαι και στις δύο κατηγορίες. blush.gif

Είμαι πολύ προσεκτικός, δεν έχω ατυχήματα δικής μου υπαιτιότητας και σίγουρα η εμπειρία του 2τροχου βοηθάει σε πολλά σημεία, ιδίως στο να προσέχω τα 2κυκλα αλλά...............

δεν παύω να οδηγάω το τουτού με το στυλ μηχανόβιου ( η δύναμη της συνήθειας): συνεχείς αλλαγές λωρίδων σε αναζήτηση διεξόδου απ' το μποτιλιάρισμα, γρήγορη οδήγηση, και υψηλές καταναλώσεις βενζίνης. plaf.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 1190 RC8 Αλλος

Δημοσιεύτηκε

:think:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NT 700 VA MV Agusta Turismo Veloce (798cc)

Δημοσιεύτηκε

Μέχρι στιγμής όχι.

(και ελπίζω να μπορέσω να συνεχίσω έτσι).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Tweety Yamaha XT 550 rebuilt

Δημοσιεύτηκε

Είμαι και στις δύο κατηγορίες. blush.gif

Είμαι πολύ προσεκτικός, δεν έχω ατυχήματα δικής μου υπαιτιότητας και σίγουρα η εμπειρία του 2τροχου βοηθάει σε πολλά σημεία, ιδίως στο να προσέχω τα 2κυκλα αλλά...............

δεν παύω να οδηγάω το τουτού με το στυλ μηχανόβιου ( η δύναμη της συνήθειας): συνεχείς αλλαγές λωρίδων σε αναζήτηση διεξόδου απ' το μποτιλιάρισμα, γρήγορη οδήγηση, και υψηλές καταναλώσεις βενζίνης. plaf.gif

think.gif

Δεν έχω λέμε.... yeahright.gif Της Τροχαίας είσαι? tongue.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Cagiva SuperCity (125cc) Shark S500 Air Suzuki GSX-R (600 K5cc)

Δημοσιεύτηκε

Ειναι φυσικο να ειμαστε πιο προσεκτικοι αφου οτι και να γινει το bike-mode μενει και στο αυτοκινητο. Συνηθως βλεπουμε πραγματα που οι οδηγοι των αυτοκινητων δεν βλεπουν και τους κανει μεγαλη εντυπωση αυτο. Φυσικα ειναι γνωστο σε ολους οτι εκτος απο απλους Rossi και απλους Loeb υπαρχουν και οι Rossiloeb (Pr_: ΡοσιΛεεμπ) οποτε...

Προσωπικα, χτυπα ξυλο, απο ατυχηματα μονο ενα ελαφρυ 'φιλακι' απο πισω εδωσα σ ενα παιδι χωρις καμια ουσιαστικη ζημια

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki DL1000 (1000cc) Shoei XR 1000 MV Agusta F4 1000 (998cc)

Δημοσιεύτηκε

Δυστυχώς κατά την άποψή μου ξεχνάμε πολύ εύκολα... όταν είμαστε με τη μοτο συνηθίζουμε να βρίζουμε τα αυτοκίνητα που κάνουν βλακείες στο δρόμο και που μας κλείνουν κλπ. Όταν για τον οποιοδήποτε λόγο είμαστε με το αυτοκίνητο, μετά από λίγο καιρό συνεχούς χρήσης του αν παρατηρήσουμε τον εαυτό μας θα διαπιστώσουμε ότι τελικά αν δεν έχουμε γίνει όμοιοι των προηγουμένων, τείνουμε προς τα εκεί! Όπως και να 'χει, θέλει προσοχή με όλα τα οχήματα και σε όλα τα οχήματα. Ρε janabeti τόση είναι η παιδεία μας που 1,5 εκατομμύριο οχήματα είναι ανασφάλιστα και παρόλα αυτά κυκλοφορούν κανονικότατα :kaaaala: , εσύ τώρα αναρωτιέσαι πότε είμαστε καλοί οδηγοί και πότε όχι; Εύλογο το ερώτημά σου, δε λέω αλλά δυστυχώς πιστεύω ότι είναι θέμα νοοτροπίας και όχι οχήματος!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος Sprinter AGV Air Tech Harley Davidson street (500cc)

Δημοσιεύτηκε

Ποτέ δεν έχω κάνει δήλωση σε κανέναν με το αυτοκίνητο (εκτός από σε έναν συμφορουμίτη).

Βέβαια είναι γνωστή η περίπτωση όπου βγήκα από σε δρόμο με κίνηση κάθετα, μπροστά από ένα λεωφορείο που μου παραχώρησε προτεραιότητα και ένα παπί έκανε παράνομη προσπέραση στο λεωφορείο γκαζομένος φουλ. Ευτυχώς που είχα σταματήσει μπροστά από το λεωφορείο χωρίς να πετάξω μούρη για να τσεκάρω όσο μπορώ. Αυτός τρόμαξε και φρέναρε και άρχισε τα μπινελίκια και βέβαια είμαι και εγώ τέρας ψυχραιμία. (Μα το Θεό, ήθελα να περάσω από πάνω του).

Συγχύστηκα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Peugeot Jet Force (125cc) Nolan N-Com Peugeot Jet-force (125cc)

Δημοσιεύτηκε

Όχι, δεν έχω ατύχημα με υπαιτιότητά μου! :mB_kalo_e:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBF 600s

Δημοσιεύτηκε

Απο τα 16 μου οδηγούσα 50άρι. Απο τα 18 και μηχανή και αυτοκίνητο μέχρι σήμερα.

Ποτέ μου δεν είχα ατύχημα ή προκάλεσα κάποιο (χτύπα ξύλο).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος Αλλος Μέχρι ποσες? (....cc)

Δημοσιεύτηκε

Oδηγώ τουτού από τα 15μου (παράνομα) Από τα 18μου νόμιμα. Από τα 22μου είχα πάντα δικό μου αυτοκίνητο. Έχω αλλάξει 4 αυτοκίνητα. Δεν έχω κάνει ούτε γρατσουνιά ποτέ μου και σε κανένα. Οδηγάω σχεδόν πάντα σβέλτα.

Σε όλα (εκτός απο τον αριθμό αυτ/των) ακριβώς τα ίδια. Σβέλτα οδηγώ απο τότε που έγινα πατέρας (πρίν ήμουν αέρας-πατέρας).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 1290 SD GT (1301cc) Shoei NXR Flagger KTM 1290 SD GT (1301cc)

Δημοσιεύτηκε

Δεν μου έχει συμβεί ατύχημα ακόμα, οδηγάω 15 χρόνια αμάξι περίπου.

Και με το αμάξι όχι, δεν οδηγώ όπως οδηγώ τη μηχανή.

Είμαι πολύ τυπικός (με το αμάξι), δεν κάνω προσπεράσεις από δεξιά (σε εθνική), πάντα προσέχω τα μηχανάκια και όποτε μπορώ τους δίνω προτερεότητα ακόμα και αν την έχω εγώ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
EXC-Address Beta Enduro RR (350cc)

Δημοσιεύτηκε

Με το αυτοκινητο δεν εχω καποιο σοβαρο ατυχημα..( ενα μικρο ειχαμε και αυτο λογο βροχης και εξαιτιας των αντανακλαστικων του παππου που χτυπησα, αν ηταν νεωτερος θα ειχε προλαβει να το σωσει και αυτος).

Γενικα πολλες φορες εχω πιασει τον εαυτο μου να φρεναρω ΄΄οριακα΄΄ και αυτο οχι γιατι ειμαι τοσο γκαζιαρης (τα εχω κοψει αυτα) αλλα λογω της συνηθειας με την μηχανη_innocent.gif

Παντα προσεχα και προσεχω τους γυρω μου και δεν κανω ανουσια χωσιματα (κινηση κλπ) γενικα ομως οδηγαω σχετικα πιο αγωνιαρικα συνηθισμενος απο το πρα πραbiggrin.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW gs Shoei Hornet-DS

Δημοσιεύτηκε

Προφανως και ειναι ετσι! :_thumbsup:

(Στα 30+ χρονια που οδηγαω αυτοκινητο, μονο μια φορα χτυπησα καποιον λιγο απο πισω, λογω ολισθηροτητας του δρομου απο την πολυ βροχη που επεφτε..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kymco CK Suomy Vandal Ducati Hypermotard 796

Δημοσιεύτηκε

Περίπου έναν χρόνο οδηγούσα(νόμιμα) αυτοκίνητο πριν οδηγήσω μηχανάκι. Εκανα μαλακίες... Σιγά σιγά η κ@ύλα έφυγε και έμεινε η απόλαυση της βόλτας. Μουσικούλα ή παρέα, το αυτοκίνητο πια με ευχαριστεί οδηγώντας το "όμορφα". Τα υπόλοιπα στις δύο!

Και για να απαντήσω και στο ερώτημα, είναι σίγουρο πως μετά την μοτοσυκλεστική εμπειρία είμαι πολύ πιο προσεκτικός με το αυτοκίνητο απέναντι στις μοτοσυκλέτες και ακόμα και μαλακία να κάνουν προσπαθώ να τους καλύψω όσο μπορώ. Αυτό που δεν έχω μπορέσει να αποβάλω είναι η έκφραση του θυμού. Όταν οδιγάω το μηχανάκι ότι και να γίνει στον δρόμο το μυαλό μου ασχολείτε με την αποφυγή της δύσκολης κατάστασεις και όχι με το κατακεραύνωμα! Το αντίθετο συμβαίνει με το κουτί. Μάλλον φταίει η αίσθηση ασφάλειας που δίνει.

Και τέλος, όχι, τα 7 χρόνια που οδηγάω δεν έχω εμπλακεί σε ατύχημα στο οποίο να φταίω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XLV (650cc) MT Blade 360

Δημοσιεύτηκε

Είμαι νέος οδηγός, ακόμα δεν είχα ατύχημα..

Η αλήθεια είναι ότι από μικρός είμαι στους δρόμους (12 ετών) με ποδήλατο, και έκανα καμια 10αρια χλμτρα την ημέρα.. οπόταμ έχω κάποια πείρα..

Και στις 2 περιπτώσεις (και όταν οδηγάω αμάξι, και όταν οδηγάω μηχανάκι), προσέχω.. αλλά και στις 2 περιπτώσεις, φοβάμαι τα αμάξια.. το να μου πεταχτεί ένα μηχανάκι από στοπ, το θεωρώ τρελή μαλακία, καθώς όταν οδηγάς μηχανάκι, πρέπει να κόβεις αισθητά σε κάθε στενό.. για σιγουρια..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cAfrica Twin Honda shaDow/ ΧΧ (1100cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Βασικα οδηγω αυτοκινητο κανα 6μηνο πιο πολυ απο μηχανη...

Αλλα ειμαι τελειως κουλος στο αμαξι:P κ ευτυχως το παιρνω σπανια.

Σε ατυχημα δεν εχω μπλεχτει ποτε και μακρια απο μας...(α,σε ενα χωραφι ειχα φυγει αλλα απο μονος μ :P )

Τροποποιήθηκε από τον spericD

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TTR 600 Fox V2 Honda CB 1000 R

Δημοσιεύτηκε

Είδα το οτι εμείς βλέπουμε πράγματα που δεν μπορούν οι αμαξάκιδες και με έβαλε σε thinking mode.

Υπάρχουν αμαξάκιδες που μπορούν να δουν πράγματα που δεν μπορούν οι μηχανάκιδες (μόνο μηχανάκιδες όμως).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Cagiva SuperCity (125cc) Shark S500 Air Suzuki GSX-R (600 K5cc)

Δημοσιεύτηκε

Είδα το οτι εμείς βλέπουμε πράγματα που δεν μπορούν οι αμαξάκιδες και με έβαλε σε thinking mode.

Υπάρχουν αμαξάκιδες που μπορούν να δουν πράγματα που δεν μπορούν οι μηχανάκιδες (μόνο μηχανάκιδες όμως).

Ισως τα μπουτια της συνοδηγου ολοκληρα και κανα τεμαχιο στην πορτα καμιας καφετεριας. :rolleyes:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda VFR 800 Vtec (782cc) Nolan N87 Honda VFR 800F 2014 (782cc)

Δημοσιεύτηκε

Οδηγούσα μηχανάκι πολύ πριν από αμάξι (από τα 17 50αράκι) αλλά σοβαρά μηχανάκι (δικό μου,

για τις μετακινήσεις μου και όχι περιστασιακά φίλων μου) άρχισα να οδηγώ πριν από κανά χρόνο (στα 21).

Αμάξι ακόμα δεν έχω δικό μου αλλά όποτε παίρνω των γονιών μου μπορώ να πω ότι προσέχω πολύ περισσότερο

από άλλους που δεν έχουν εμπειρία από δίκυκλο. Τους βλέπεις στο δρόμο κάθε μέρα: δε σε σκέφτονται

καθόλου, σου κλείνουν το δρόμο, ίσως και να μη σε βλέπουν καν. Όταν οδηγώ κουτί πάντα όλη την ώρα

καθρέπτες για τυχόν μηχανάκια, και πάντα τους αφήνω ένα διάδρομο να περνάνε άμα έχει κίνηση.

Η αλήθεια είναι ότι είναι πιο δύσκολο να προσέξεις τις μηχανές όταν είσαι σε αμάξι ιδιαίτερα όταν

είναι πίσω και δίπλα σου, ίσως επειδή έχεις μεγάλη νεκρή γωνία.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

Γνώμες;

...ακόμη και τώρα που έρχομαι 2-3 φορές το χρόνο Αθήνα, στον πρωινό πηγμένο Κηφισό είμαι το μοναδικό τουτού τέρμα αριστερά*, γλύφω το μπετόν του στηθαίου...

Κουσούρι απο....παλιά, όπου όλοι οι κουτάκηδες μου αφήναν 1πόντο απο τους καθρέφτες να περνώ και μοιραία..κόρναρα.

Έτσι κι εγω πάντα αφήνω στα μοτό όσο γίνεται περισσότερο χώρο, το καλό είναι ότι οι απο πίσω...αυτομάτως κάνουν το ίδιο !

Γενικά η συμπεριφορά μου φροντίζω πάντα να είναι προβλέψιμη για τα μοτό και για όποιον ακολουθεί. shades.gif

Ατύχημα ούτε καν με τουτού, απο το....1987. sp_ike.gif

* ένας βασικός λόγος που προτιμώ την αριστερή μόνιμα και όχι την μεσαία !

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TTR 600 Fox V2 Honda CB 1000 R

Δημοσιεύτηκε

Ισως τα μπουτια της συνοδηγου ολοκληρα και κανα τεμαχιο στην πορτα καμιας καφετεριας. :rolleyes:

Λες να πουλήσω το TTR δηλαδή? Να πάρω crypton-x? εμ σοζ, αμάξι?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα