78 μηνύματα σε αυτό το θέμα

KTM 1190 RC8 Αλλος

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Όλοι ξέρουμε πως τα σκούτερ λόγω γεωμετρίας, φρένων και μικρότερων τροχών έχουν την τάση να φεύγουν φέτα με τα πρώτα νερά.

Όσοι το γνωρίζουν το άθλημα, ας προτείνουν το καλύτερο - κατά την γνώμη τους - ελαστικό για βρόχινες καταστάσεις.

Τροποποιήθηκε από τον innova 04
Προσθήκη ετικετών.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δημοσιεύτηκε

Για τι διασταση ενδιαφερεσαι φιλε?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha CBR 600 + NC700 (1270cccc) Arai Viper GT

Δημοσιεύτηκε

pirelli diablo scooter.Κορυφαιο για scooter.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki VN900 Classic

Δημοσιεύτηκε

...εγώ στο μικρούλι μου, που έχει 12ρες ζάντες, έβαλα αυτά: BR-ML50 είμαι ευχαριστημένος και στο στεγνό και στο βρεγμένο αλλά δεν κάνω και τίποτα ακροβατικά!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 950 adv Arai Tour X-3 KTM 1200 adv ΚΤΜ (1190cc)

Δημοσιεύτηκε

Michelin city grip

520x540_citygrip.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NT 700 VA MV Agusta Turismo Veloce (798cc)

Δημοσιεύτηκε

Εγώ έβαζα Pirelli Diablo Scooter.

Από όσα είχα δοκιμάσει κατά καιρούς ήταν (μακράν) τα πιο καλά σε κράτημα. Ακόμη και σε βρεγμένες διαγραμμίσεις ήταν αξιοπρεπέστατα. ;)

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Enfield Bullet 500 STD Αλλος Commando 961SE (961cc)

Δημοσιεύτηκε

Metzeler Feel Free, δοκιμασμένα!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος Sym HD2 200i

Δημοσιεύτηκε

Να ρωτήσω κάτι γιατί γράψατε πολλέσ μάρκες για βρεγμένο δρόμο και σκουτερ ποια είναι καλύτερα;

(γνωρίζω ότι το τοπικ ειναι παλιο)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBF 250 Triumph Bonneville T100 (865cc)

Δημοσιεύτηκε

Εχω τα Pirelli diablo scooter. Αρκετα καλα. Συντομα ομως παω για αλλαγη και ολοι μου λενε για τα michelin city grip. Καμια προταση ;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Piaggio Beverly (250cc) Nolan N30 Honda Vfr (800cc)

Δημοσιεύτηκε

Εγω εχω τα michelin city grip σε ενα nexus 300.

Σε στροφες πολυ καλα.

Σε κρατημα το πισω δεν εχει καθολου,μπορει να φταιει και η κακη πληροφωρηση απο την μανετα παντως αμα δεν το ξερεις θα παιζεις κολιες ολη μερα.

Το μπροστα ειναι απλα τελειο.!

Σε νερα ΜΑΥΡΑ ΧΑΛΙΑ!

Πατας σε νερα και νιωθεις να γλυστραει ολο το μηχανακι!

Νιωθεις λες και εβγαλες τα λαστιχα και εβαλες πεδιλα πατιναζ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR 1000rr (1000cc) RPHA 10+ γαιδουρι (1299cc)

Δημοσιεύτηκε

μισελεν πολυ καλα αλλα μεχρι περιπου στα 6000 χλμ μετα μαπα το καρπουζι,αν μιλαμε για 16αρηδες τροχους μεχρι στιγμης τα κορυφαια ειναι μπριτζεστον και ενα σκαλι κατω αλλα καλα και αυτα μετζελερ.ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΠΙΡΕΛΙ ΝΤΙΑΜΠΛΟ

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος Sym HD2 200i

Δημοσιεύτηκε

Παιδιά είναι κάπως αστείο, παράδοξο και τρελό αυτό που συμβαίνει

οι μισοί έχετε κράτημα με τα ελαστικά των γνωστών εταιρειών

και οι άλλοι μισοί λέτε ότι γλιστράτε. Ε, μα δε γίνεται να συμβαίνει αυτό

Γράφω σε ένα χαρτι κάθε μαρκα και τη γνώμη του κόσμου εδώ, από διάφορα τόπικ και όλα έχουν ένα + και όλα έχουν ένα - (μη ικανοποιημένος αγοραστής)

Το να πάω σε έναν πωλητή ούτε αυτό έχει νόημα. Το να μπω στα επίσημα sites δεν, γιατί θα σου δείξουν χίλιους λόγους

Εμπιστεύομαι εσάς, τις γνώσεις σας και την εμπειρία σας, γι αυτό με ενδιαφέρει πολύ η άποψή σας

(16αρηδες τροχούς βαζει το δικό μου)

((Μετζελερ feel free έχει τα περισσότερα +++ ))

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBF 250 Triumph Bonneville T100 (865cc)

Δημοσιεύτηκε

Οποτε οι περισσοτεροι προτεινεται τα metzeler feel free και τα bridgestone.

Υπαρχει κανεις που εχει δοκιμασει και τα δυο για να πει τα θετικα και τα αρνητικα του καθενος ;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Tiger (1050cc) Shoei XSpirit + AGV Blade MV Agusta F4 RepartoCorse (998cc)

Δημοσιεύτηκε

Τα Pirelli Diablo Scooter και τα Michelin City Grip είναι όντως πολύ καλά λαστιχάκια για βρεγμένο, Janabeti.

Δεν έχω κάποιο από τα δύο να σου προτείνω για ΣΙΓΟΥΡΑ αλλά έχω να μην σου προτείνω τα Dunlop Run Scoot. :P

Τα φοράω στο scooter και για βροχή είναι απλά ένα μηδενικό. Το ακριβώς αντίθετο βέβαια, γίνετε, όταν δεν βρέχει και είσαι σε καλό οδόστρωμα. Βεντούζα! :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Yamaha Αλλος Ευρωπέ(αί)ος

Δημοσιεύτηκε

BRIDGESTONE HOOP κορυφαία λάστιχα και τα φθηνότερα όλων.

22.000 χλμ και ακόμα τα σκυλιά κρατάνε.

Είμαι περίεργος να δώ για πόσο ακόμα.

Οι δοκιμές έγιναν στην πόλη συνεχώς με όλες τις καιρικές συνθήκες και επίσης με όλες τις καιρικές συνθήκες πλήν χιονιού σε ταξίδια σε συνθήκες αυτοκινητόδρομου αλλά και στροφών σε γυαλί ή σε καλή άσφαλτο σε στεγνό ή σε βροχή.

Προσωπικά όταν έρθει η ώρα τους αυτά θα ξαναβάλω, ήμουν τυχερός και τα φόραγε από τη μάννα του.

Επόμενη επιλογή μία και μόνο : METZELER FEEL FREE.

Η δοκιμή έγινε στο HONDA SH 300.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος Sym HD2 200i

Δημοσιεύτηκε

BRIDGESTONE HOOP > METZELER FEEL FREE για τον Σάββα, για κάποιον λόγο νιώθω μεγαλό ρισπεκτ για τα όσα με συμβουλεύει, μη με ρωτάτε, δεν τον γνωρίζω :scooter:

Schmui, δεν αγνόησα τις προτάσεις σου απλά, συγκρούονται με τις απόψεις των παραπάνω

(λες δηλαδή ότι είναι καλά στο βρεγμένο αλλά πιο πάνω λένε κάποια μέλη το αντίθετο σχετικά με το βρεγμένο και τα λάστιχα αυτά) :mellow:

Όταν λέμε αλλαγή λάστιχου εννοούμε το εξωτερικό το πλαστικό ή και το μέσα (σαμπρέλλα ? )

Κάπου έχω πετύχει ένα μαγαζι που έλεγε bridgestone, αυτά πουλάνε και για μηχανάκια και για αμάξια ή είναι διαφορετικά;

μη κάνω καμιά πατάτα και γελάνε. Παίρνει πολύ ώρα η αλλαγή, πρέπει να ξέρω κάτι να του πω;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Tiger (1050cc) Shoei XSpirit + AGV Blade MV Agusta F4 RepartoCorse (998cc)

Δημοσιεύτηκε

Από απόψεις φίλων το είπα εγώ.

Εγώ πάντα στα σκούτερ μου τα τελευταία χρόνια έβαζα τα Dunlop Run Scoot D207 RS τα οποία είναι χάλια για βρεγμένο. :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Pegaso BMW F800GS

Δημοσιεύτηκε

Eγώ έχω φορέσει Pirelli Diablo 12' και είναι φανταστικά. Στα νερά δε δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα! Τα προτίνω full

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Yamaha Αλλος Ευρωπέ(αί)ος

Δημοσιεύτηκε

BRIDGESTONE HOOP > METZELER FEEL FREE για τον Σάββα, για κάποιον λόγο νιώθω μεγαλό ρισπεκτ για τα όσα με συμβουλεύει, μη με ρωτάτε, δεν τον γνωρίζω :scooter:

Schmui, δεν αγνόησα τις προτάσεις σου απλά, συγκρούονται με τις απόψεις των παραπάνω

(λες δηλαδή ότι είναι καλά στο βρεγμένο αλλά πιο πάνω λένε κάποια μέλη το αντίθετο σχετικά με το βρεγμένο και τα λάστιχα αυτά) :mellow:

Όταν λέμε αλλαγή λάστιχου εννοούμε το εξωτερικό το πλαστικό ή και το μέσα (σαμπρέλλα ? )

Κάπου έχω πετύχει ένα μαγαζι που έλεγε bridgestone, αυτά πουλάνε και για μηχανάκια και για αμάξια ή είναι διαφορετικά;

μη κάνω καμιά πατάτα και γελάνε. Παίρνει πολύ ώρα η αλλαγή, πρέπει να ξέρω κάτι να του πω;

Ευχαριστώ φίλε μου κατ' αρχάς για τα καλά σου λόγια.

Προσωπικά προτιμώ να μιλώ γενικά για τα θεματα που έχω ιδία αντίληψη και το επισημαίνω πάντα αυτό όπως αντίστοιχα αν τα φοράνε άλλοι φίλοι και ποιές είναι οι απόψεις τους.

Για τα δύο που ανέφερα λοιπόν έχω ιδία αντίληψη για τα λοιπά οι φιλοι παραπονιούνται ότι τα MICHELIN CITY GRIP είναι άριστα παντού μέχρι τα 6.000 χλμ, μετά αρχίζουν τα παρεόρτια. Απαράδεκτο κατά την άποψή μου τη στιγμή που τα BRDGESTONE ακόμα κρατάνε σε μένα με τόση ταλαιπωρία που έχουν φάει και παρακάτω θα σας βάλω και ένα βίντεο πούχει ξαναπαίξει αλλά μπορεί να μην τόχετε δεί για να καταλάβετε τι ταλαιπωρία τρώνε σε στροφιλίκια και φρεναρίσματα.

Στο βίντεο τα λάστιχα είναι τα BRIDGESTONE HOOP και έχουν στην πλάτη τους 18.200 δύσκολα χλμ αλλά παρόλα αυτά δείτε και κρίνετε μόνοι σας.Το μόνο που οφείλω να επισημάνω είναι ότι τα λάστιχα τα συγκεκριμένα που φορούσε από τη μάνα του είναι φτιαγμένα στην Ιαπωνία και δεν ξέρω αν θα ξαναβρούμε τέτοια ή αν τα αντίστοιχα Ευρωπαικά είναι αντίστοιχα καλά αλλά από την άλλη γιατί όχι εφόσον πρόκειται για την ίδια εταιρεία.

Τώρα για την αλλαγή θα σου πρότεινα χωρίς να ξέρω από πού είσαι, αν είσαι Αθήνα να προτιμήσεις κάποιο μαγαζί βουλκανιζατέρ που ασχολείται μόνο με δίκυκλα. Προσωπικά αυτό κάνω γιατί ο καθένας είναι εμπειρότερος στον τομέα του.

Να και το βίντεο που λέγαμε, δείτε το όλο μέχρι τέλους και θα καταλάβετε τι στρίψιμο και τι φρενάρισμα - απότομες επιταχυνσεις τρώνε και παρόλα αυτά βράχοι :

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος Sym HD2 200i

Παιδιά ψάχτηκα στο νετ λιγάκι δυσκολεύομαι να βρω στα bridgestone :( 100/80-16 120/80-16

δε θέλω να το πω με σιγουριά θα στεναχωρεθώ που δεν βγαζουν στο νουμεράκι μου :blush2:

Γενικά από το όλο ψάξιμο βρήκα σε

Metzeler feel free, MC4, Mc5

Pirelli πολλα μοντέλα + diablo, ST,

Michelin City Group

απο σκρούτζ ασχετα με το αν υπάρχει μαγαζι στη περιοχή μου

http://www.skroutz.gr/c/1225/moto_tires.html?from=catspan&keyphrase=100%2F80

Μολις είδα το βίντεο, και πρόσεξα κάτι... παράνομες και επικύνδινες προσπεράσεις, δεν εχω το θάρρος να κάνω κάτι τέτοιο

(για κάτι άλλες βλακείες όμως έχω ^_^ ) , το κορμί το κατεβάζετε πολύ και τις παίρνετε ανετα τις στροφές και αυτό φοβάμαι λιγάκι

πιστεύω με το καιρό θα στρώσω

Τροποποιήθηκε από τον Fladramon

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Tweety Yamaha XT 550 rebuilt

Δημοσιεύτηκε

..................................

Μολις είδα το βίντεο, και πρόσεξα κάτι... παράνομες και επικύνδινες προσπεράσεις, δεν εχω το θάρρος να κάνω κάτι τέτοιο

(για κάτι άλλες βλακείες όμως έχω ^_^ ) , το κορμί το κατεβάζετε πολύ και τις παίρνετε ανετα τις στροφές και αυτό φοβάμαι λιγάκι

πιστεύω με το καιρό θα στρώσω

Μην ψαρώνεις, είναι η εικόνα απ' την κάμερα που ξεγελάει γιατί το οπτικό της πεδίο είναι περιορισμένο, ενώ εμείς όταν οδηγάμε βλέπουμε πολύ περισσότερα, ενώ και η ταχύτητα ξεγελάει, δεν είναι τόση όσο μοιάζει στο βίντεο.

Στο λέω γιατί όταν οδηγούσα ήμουνα κουλ, πουθενά δεν ένοιωσα ότι κάνω κάτι τραβηγμένο και επικίνδυνο. Όταν έβλεπα τον εαυτό μου στο βίντεο τρόμαζα, λέω πώς πάω έτσι ο αλήτης? :lol:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Shoei GT-AIR

Δημοσιεύτηκε

Metzeler Feel Free, δοκιμασμένα!

Συμφωνω Και απο εμενα δοκιμασμενα πολυ καλα λαστιχα!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT660X (660cc) HJC FG-ST

Δημοσιεύτηκε

Γεια σας παιδια, εγω δεν μπορω να εκφερω γνωμη για λαστιχα μιας και δεν εχω αλαξει, αυτος ειναι ο λογος που γραφω, για να μην ανοιγω καινουριο θεμα, θελω να μου πειτε ποια προτεινετε σε 120/70-13 140/60-13 , οσο πιο καλα γινονται και σε στεγνο δρομο και σε βροχη (μιας και θα χρησοιμοποιητε και τον χειμωνα). Συγγνωμη αν spamara το θεμα, αν υπαρχει καποιο προβλημα πειτε το μου να κανω καινουριο θεμα. Ευχαριστω πολυ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος Sym HD2 200i

Γεια σας παιδια, εγω δεν μπορω να εκφερω γνωμη για λαστιχα μιας και δεν εχω αλαξει, αυτος ειναι ο λογος που γραφω, για να μην ανοιγω καινουριο θεμα, θελω να μου πειτε ποια προτεινετε σε 120/70-13 140/60-13 , οσο πιο καλα γινονται και σε στεγνο δρομο και σε βροχη (μιας και θα χρησοιμοποιητε και τον χειμωνα). Συγγνωμη αν spamara το θεμα, αν υπαρχει καποιο προβλημα πειτε το μου να κανω καινουριο θεμα. Ευχαριστω πολυ

Πρέπει να καταλήξεις σε μάρκα, έχουν αναφέρει διάφορες μάρκες με αρνητικά και θετικά

Οι διαστάσεις (120-70κτλ κτλ) δεν έχουν πολύ σημασία απλα πας στο μαγαζί με τη μάρκα που διάλεξες και θα σου βρει το νούμερο του παπουτσιού ^_^

[εμένα δεν βγάζει στις διαστάσεις των ελαστικών μου η bridgestone, μάλλον, οπότε αναγκαστικά θα πάω στον επόμενο υποψήφιο Metzeller feel free

κάνουν πολλά χιλιόμετρα δίχως να χαλάνε και έχουν κράτημα στη βροχή]

Τροποποιήθηκε από τον Fladramon

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia pegaso-caponord Aprilia caponord (1000cccc)

Ευχαριστώ φίλε μου κατ' αρχάς για τα καλά σου λόγια.

Προσωπικά προτιμώ να μιλώ γενικά για τα θεματα που έχω ιδία αντίληψη και το επισημαίνω πάντα αυτό όπως αντίστοιχα αν τα φοράνε άλλοι φίλοι και ποιές είναι οι απόψεις τους.

Για τα δύο που ανέφερα λοιπόν έχω ιδία αντίληψη για τα λοιπά οι φιλοι παραπονιούνται ότι τα MICHELIN CITY GRIP είναι άριστα παντού μέχρι τα 6.000 χλμ, μετά αρχίζουν τα παρεόρτια. Απαράδεκτο κατά την άποψή μου τη στιγμή που τα BRDGESTONE ακόμα κρατάνε σε μένα με τόση ταλαιπωρία που έχουν φάει και παρακάτω θα σας βάλω και ένα βίντεο πούχει ξαναπαίξει αλλά μπορεί να μην τόχετε δεί για να καταλάβετε τι ταλαιπωρία τρώνε σε στροφιλίκια και φρεναρίσματα.

Στο βίντεο τα λάστιχα είναι τα BRIDGESTONE HOOP και έχουν στην πλάτη τους 18.200 δύσκολα χλμ αλλά παρόλα αυτά δείτε και κρίνετε μόνοι σας.Το μόνο που οφείλω να επισημάνω είναι ότι τα λάστιχα τα συγκεκριμένα που φορούσε από τη μάνα του είναι φτιαγμένα στην Ιαπωνία και δεν ξέρω αν θα ξαναβρούμε τέτοια ή αν τα αντίστοιχα Ευρωπαικά είναι αντίστοιχα καλά αλλά από την άλλη γιατί όχι εφόσον πρόκειται για την ίδια εταιρεία.

Τώρα για την αλλαγή θα σου πρότεινα χωρίς να ξέρω από πού είσαι, αν είσαι Αθήνα να προτιμήσεις κάποιο μαγαζί βουλκανιζατέρ που ασχολείται μόνο με δίκυκλα. Προσωπικά αυτό κάνω γιατί ο καθένας είναι εμπειρότερος στον τομέα του.

Να και το βίντεο που λέγαμε, δείτε το όλο μέχρι τέλους και θα καταλάβετε τι στρίψιμο και τι φρενάρισμα - απότομες επιταχυνσεις τρώνε και παρόλα αυτά βράχοι :

Και το παρά κάτω βίντεο είναι το ίδιο με το βίντεο που είδατε εδώ πάνω. Μόνο που είδατε τη διαδρομή με τα ματιa αυτού που οδηγεί το τουμπανιασμένο σκουτεροπαπο με τον κινητήρα δίνης.

Ενώ αυτό εδώ το από κάτω βίντεο θα δείτε το ίδιο το σκουτεροπαπο όπως φαίνεται στις στροφές του παραπάνω βίντεο. Τα δυο πρώτα λεπτά του κάτω βίντεο ταυτίζονται με τη διαδρομή που είδατε από πάνω αλλά με το σκουτεροπαπο πλέων μέσα στο κάδρο.

Τροποποιήθηκε από τον naftilos
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.