Sign in to follow this  
Παρακολουθητές 0
nickmonte

Suzuki DRZ 400

22 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Kymco CK Suomy Vandal Ducati Hypermotard 796

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Φίλοι συνφορουμίτες καλησπερίζω.

Ανοίγω το θέμα για δύο λόγους. Πρώτον, γιατί θέλω να κάνω ομαλή μεταπήδηση σε κάτι μεγαλύτερο (και ψηλόφτερο) και δεύτερον γιατί παίζει πολύ DRZ στο φόρουμ, κάτι που με έκανε να το ψάξω. I've seen it and I liked it! :_thumbsup:

Το θέμα μου όμως είναι το εξής. Υπάρχουν πάρα πολλά DRZ μεταχειρισμένα που πωλούνται και σε τιμές που κυμαίνονται στο μπάτζετ μου. Γύρω στα 2.5Κ. Αυτό που με απασχολεί είναι πως τα περισσότερα απο αυτά έχουν πάρα πολλά χιλιόμετρα, 50Κ-70Κ, ίσως και παραπάνω. Αυτά με λιγότερα από 30Κ ξεπερνάν κατα πολύ το μπάτζετ. :rolleyes:

Δεν έχω δει βέβαια κανένα από κοντά και ούτως η άλλος θεωρώ πως όσα χιλιόμετρα και να έχει αν είναι προσεγμένο δεν θα έχει πρόβλημα! Ποία η γνώμη σας?

Επίσης, σε πόσα χιλιόμετρα συνήθως έχει το πιο ακριβό σέρβις και γενικά υπάρχει κάποιο μοτίβο στην συντήρηση του ανάλογα με τα χμ ή όχι?

:cheers: :cheers:

Τροποποιήθηκε από τον nickmonte

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Kawasaki Versys (650cc) HJC Rpha 10+ MV Agusta Veloce (800cc)

Δημοσιεύτηκε

Το RMZ είναι ολίγον τι καθαρό..........δεν είναι για κάθε μέρα πέρα δώθε και τα λοιπά. Αν το θες για πίστα μαζί σου πάρε το είναι τρελό εργαλείο.....

Αν το θες για καθημερινό μηχανάκι δεν θα στο συνιστούσα. Καλύτερα να πάρεις τον "μικρό" αδερφό της Suzuki το Drz400

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 690 smc Honda turbo nikel (3,14cc)

Δημοσιεύτηκε

το drz εννοείς

το rmz είναι 450 και δεν κάνει για τη δουλειά που το θες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ναι, έγραψα μαμακία απο κεκτημένη ταχύτητα. DRZ Εννοούσα! Υπάρχει τρόπος να το αλλάξω απο τον τίτλο θέματος?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Στείλε pm σε ένα συντονιστεί να στο αλλάξει.

Μαλακία δεν είναι να δώσεις 2,5-3 χιλιάρικα για μηχανάκι με 50-70000 χλμ ενώ με 3,5-4 βρίσκεις με 15????

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Συμφωνώ αλλά για τα επόμενα 2 τουλάχιστον χρόνια δεν θα θα μπορώ να κάνω τα 2.5 -> 3.5!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Κοίτα κακά τα ψέματα..........αν έχει 70Κ και δεν ξέρεις τι χρήση έχει κάνει ο άλλος, δεν είναι λίγα τα χλμ.....μπορεί να είναι ένα κλικ πριν το μεγάλο μπαμ....και εκεί για να ισιώσει θες 1-1,5Κ. Γνώμη μου είναι να δώσεις μια προκαταβολή Α και να αφήσεις κάποιο υπόλοιπο το οπόιο θα το αποπληρώσεις με δόσεις.

Στο δικό μου για 24μήνες ανέβηκε η τιμή του 230 ευρώ.....χεστηκε η Φατμέ στο Γενιτζαμί .....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κοίτα κακά τα ψέματα..........αν έχει 70Κ και δεν ξέρεις τι χρήση έχει κάνει ο άλλος, δεν είναι λίγα τα χλμ.....μπορεί να είναι ένα κλικ πριν το μεγάλο μπαμ....και εκεί για να ισιώσει θες 1-1,5Κ. Γνώμη μου είναι να δώσεις μια προκαταβολή Α και να αφήσεις κάποιο υπόλοιπο το οπόιο θα το αποπληρώσεις με δόσεις.

Στο δικό μου για 24μήνες ανέβηκε η τιμή του 230 ευρώ.....χεστηκε η Φατμέ στο Γενιτζαμί .....

Σωστός. Όσο για τις δόσεις, Το είχα σκεφτεί εφόσον είναι απο κατάστημα και όχι από ιδιώτη. Με τα σέρβις τι λέει?

Τροποποιήθηκε από τον nickmonte

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Σωστός. Όσο για τις δόσεις, Το είχα σκεφτεί εφόσον είναι απο κατάστημα και όχι από ιδιώτη. Με τα σέρβις τι λέει?

Καθε 3-5000χλμ λάδια.............κάθε 24 βαλβίδες και ανά 12 αντικατάσταση των φίλτρων........σύμφωνα με τον κατασκευαστή.

Λάδια του αλλάζω κάθε 4-4500.....

Φίλτρο αέρα έβαλε Κ/Ν δεν το αλλάζω πότε, παρά μόνο του ρίχνω ένα καθάρισμα.

Βαλβίδες καλό θα ήταν προληπτικά και μόνο να τις κοιτάς μια φορά το χρόνο.

Τα υπόλοιπα σύμφωνα με το μάνουαλ.

Σαχλαμάρες δεν ζητάει τίποτα πέρα από λάδια το μηχανάκι. 2 2,5 χρόνια που το έχω βλάβη μου έβγαλε μια ντίζα κοντέρ (12 ευρώ το ανταλλακτικό :P )

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

λάδια να του βάζεις και δε θέλει τίποτα άλλο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Με ψήνεται, με ψήνεται.

Εδώ το Kymco μου έχει φάει τα κέρατα του 5 χρόνια τώρα! Αλλά το μ@μημένο δεν πουλιέται κιόλας. Ποιός τρελός θα πάρει τετράχρονο 125cc μηχανάκι 140 κιλά!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Για να σε ψήσω ακόμα περισσότερο........βρες ένα έτοιμο με FCR και εξάτμιση και λοιπά καλούδια για να μην τα βάζεις από την τσέπη σου μετά _thumbsup.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xt660z Tenere (660cc) Hebo Transam

Με καλο ψαξιμο βρισκεις σε νορμαλ τιμη και σε καλη κατασταση , οπως και σε ολα αν ο προηγουμενος το φροντιζε δε εχει θεμα , αν το βρεις και '440(434cc πραγματικα) ή με κανα Fcr ακομα καλυτερα!

Λαδια καθε 3.000χλμ του βαζω , μαζι και φιλτρο , ημισυνθετικο 15w-50w ή 20w-50w , βαλβιδες καθε 24.000χλμ λεει το μανιουαλ αλλα μετα τα πρωτα 24.000χλμ εγω θα τις τσεκαρα στα 10.000χλμ , δε κοστιζει ακριβα .

ΥΓ. Καλυτερα να γραφετε DRZ400 -μια λεξη για να το "πιανει" η αναζητηση :_thumbsup:

Τροποποιήθηκε από τον Smias

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Καταρχάς ευχαριστώ γαι τις απαντήσεις.

Παρακάτω! Υπάρχουν αγγελίες για DRZ400 S με 20-30 χιλιάδες χμ σε καλές τιμές!

Τι διαφορά έχει το s απο το sm?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Καταρχάς ευχαριστώ γαι τις απαντήσεις.

Παρακάτω! Υπάρχουν αγγελίες για DRZ400 S με 20-30 χιλιάδες χμ σε καλές τιμές!

Τι διαφορά έχει το s απο το sm?

Το ένα είναι εντούρο με συμβατικό μπροστινό το άλλο motart με USD μπροστινό.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ναι! Ρώτησα γιατί στις αγγελίες τα έχουν μπερδεμένα. Τα περισσότερα "S" εχουν usd πιρούνι!!!

πχ DRZ 400 S ???

:cheers:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

αυτό είναι sm

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Εγώ το ξέρω εσύ το ξέρεις, αυτός που έβαλε την αγγελία το ξέρει?

Αλλά τώρα αναρωτιέμαι, θα με χάλαγε το S? Πολλές φορές έχω βρεθεί στην κατάσταση να θέλω να μπω στον χωματόδρομο και να μην μπορώ!!!

Είναι δύσκολη η αναζήτηση!

Αυτό τι σας λέει? δρζ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Εγώ το ξέρω εσύ το ξέρεις, αυτός που έβαλε την αγγελία το ξέρει?

Αλλά τώρα αναρωτιέμαι, θα με χάλαγε το S? Πολλές φορές έχω βρεθεί στην κατάσταση να θέλω να μπω στον χωματόδρομο και να μην μπορώ!!!

Είναι δύσκολη η αναζήτηση!

Αυτό τι σας λέει? δρζ

Αυτο ειναι 'S μοντελο '00 με '02 , εχει καλη προικα πανω του , απο χλμ δεν ειναι ασχημα για την ηλικα του , πηγαινε να το δειτε (κι οποιο αλλο βρεις)σ'εναν μηχανικο της εμπιστοσυνης σου πρωτα και μετα προχορα !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αυτο ειναι 'S μοντελο '00 με '02 , εχει καλη προικα πανω του , απο χλμ δεν ειναι ασχημα για την ηλικα του , πηγαινε να το δειτε (κι οποιο αλλο βρεις)σ'εναν μηχανικο της εμπιστοσυνης σου πρωτα και μετα προχορα !

Ωραία, θα ψάξω αρκετά ακόμα βέβαια πριν έρθω σε επαφή με οποιονδήποτε. Έτσι κι'αλλιώς μέχρι να κατέβω στην Αθήνα την πρώτη του Οκτώβρη δεν μπορώ να δω τίποτες από εκεί.

Πάντως αυτά που υπάρχουν στα μπάτζετ μου είναι S του 02-03 και στα χμ απο εκεί γύρω στα 30κ. Πολύ θα ήθελα να είχα κάνα χιλιάρικο παραπάνω, να δώσω και το Kymco να πάρω κάτι πιο φρέσκο αλλά δεν μπορώ να περιμένω πολύ ακόμα!!! Φαντάσου έναν άνθρωπο 110 κιλά να οδηγεί εδώ και 5 χρόνια ένα μηχανάκι 140 κιλά που βγάζει το πολύ 10 άλογα. :sweatdrop: :sweatdrop:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Κοιτα αν σε περνει να κανεις λιγη υπομονη ακομα να ανεβει το budget θα ειναι καλυτερα πιστευω , θα εχεις πιο πολλες επιλογες :_thumbsup:

Μη βιαστεις , δες οσα πιο πολλα μπορεις πρωτα και μετα αποφασισε .

Αν δεν εχεις δικο σου ανθρωπο/μηχανικο εδω ριξε σημα σε καποιον DRZά απο 'μας ή σε καποιον απο 'δω :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Θα δούμε.

Βρίσκομαι και σε φάση αλλαγής περιβάλλοντος οπότε μπορεί και να κρατηθώ τελικά λόγο άλλων προτεραιοτήτων. :wallbash:

Αν είναι και το οριστικοποιήσω θα ενημερώσω σίγουρα. Δικό μου, δικό μου μηχανικό δεν έχω. Μέσω έμπιστου μηχανικού κάποιου φίλου θα πήγαινα.

Thanks mate :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα