ALX™

Ποια εταιρία λιπαντικών εμπιστεύεστε συνήθως?

373 ψήφοι

1. 1. Ποια εταιρία λιπαντικών εμπιστεύεστε συνήθως?

Please sign in or register to vote in this poll.

186 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Kawasaki καζερ Ducati 1098

Δημοσιεύτηκε

Aκριβως ετσι.Στο φειζερ ειχα δοκιμασει Motul 15-50 και στα 3 πρωτα χιλιομετρα που εκανα, αρχισε να σκληραινει το κιβωτιο ενω το μοτερ εχασε την οποια ελαστικοτητα που ειχε κ εγινε τραχυ.Τα κρατησα πολυ λιγο κ βουρ κατευθειαν στα Yamalube 20-50 οπου επανηλθε η σωστη λειτουργια που ηξερα.

το παραδειγμα σου ειναι το καλυτερο παραδειγμα που μπορω να βρω ,ωστε να καταλαβουμε οτι το θεμα λαδια και το πως ΤΑ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ...ειναι καθαρα placebo καταστασεις ...και ειναι ΟΛΑ μεσα στο μυαλο μας ...

Εμένα το αντίθετο. Η δικιά μου έκαιγε σαν τρελή τα castrol actevo. Με τα Torco καίει το λιγότερο που έχω δει. Λιγότερο και από τα aral multielastic που έβαζα παλιά.

Το ίδιο ισχύει σε όλους τους BMWδάκηδες με R. Όσοι έχουν βάλει Torco έχουν πιο ήσυχο κινητήρα και λιγότερο κάψιμο σε σχέση με άλλα λάδια.

Είπαμε... δεν είναι όλα τα λάδια για όλους τους κινητήρες, αλλά για τα Torco είσαι ο πρώτος που ακούω να λέει άσχημα λόγια.

καστρολ και ντενικολ...δεν μπορω να σκεφτω αλλο αυτη τη στιγμη ...ειναι απο τα πιο λεπτορευστα λαδια ...πολλα μοτερ τα καταπινουν για πλακα ...αλλα ειναι ταυτοχρονα και απο τα καλυτερα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
BMW boGSer 1150

Δημοσιεύτηκε

Για τα Denicol είχα ακούσει κι εγώ καλά λόγια. Ήμουν έτοιμος να τα πάρω γιατί τα χιλιόμετρα για αλλαγή είχαν φτάσει και ο Λαμπριανίδης δεν είχε φέρει Torco. Τελικά 2-3 μέρες πριν πάω για αγορά... έφερε και πήρα Torco. :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha fazer s2 Suzuki /GSX-S/BusaGen2

Δημοσιεύτηκε

Νικολακη δεν καταλαβαινω πως το εννοεις...απλα σου λεω τι ειδα με τα Motul κ τι με τα Yamalube.Εαν με τα torco η αmsoil δω καλυτερα αποτελεσματα θα τα προτιμαω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia pegaso-caponord Aprilia caponord (1000cccc)

Δημοσιεύτηκε

Εδώ και ένα χρόνο πλέον χρησιμοποιώ silkolene.

Και διαμαρτύρομαι εντόνως που δεν υπάρχουν στη λίστα, απαιτώ να σβηστούν τα δυο πρώτα από τη λίστα και να γραφτεί το δικό μου, είπα και ελάλησα

:bruce_h4h::bruce_h4h:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Θα το γράψω και εδώ μπας και μου πεί κανένας αν έχει ακούσει τίποτα για τα pennasol......λένε μωρέ πράμα??

http://www.pennasol.de/pen/content/blogcategory/10/3/lang,en/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Νικολακη δεν καταλαβαινω πως το εννοεις...απλα σου λεω τι ειδα με τα Motul κ τι με τα Yamalube.Εαν με τα torco η αmsoil δω καλυτερα αποτελεσματα θα τα προτιμαω.

εννοω οτι τα yamalube ειναι yamaha μονο στο μπουκαλι...το περιεχομενο ειναι μοτουλ...

παρομοιως και για τα ''θαλασσινα'' λαδια της εταιριας ...γιαμαχα ειναι μονο το μπουκαλι ...το περιεχομενο ειναι αραλ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW boGSer 1150

Δημοσιεύτηκε

Aν αληθεύουν αυτά... ωραίος ο YAMAHAίος! χα χα χα :clapping2:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha fazer s2 Suzuki /GSX-S/BusaGen2

Δημοσιεύτηκε

Torco Advanced Lubricants One of our major private label accounts is Yamaha of Japan. We have been manufacturing for Yamaha since 1973 and supply many of Yamaha?s distributors with their Yamalube brand lubricants in Mexico, South America and Southeast Asia. I want to clarify that we do not make Yamalube for the US or Canadian markets. Actually in Canada, Imperial Oil Co. (ESSO) manufactures the Yamalube brand on behalf of Yamaha Canada and in the US, a company called CITGO makes Yamalube on behalf of Yamaha USA.

To οτι η γιαμαχα συνεργαζεται με εταιρειες δινοντας τις προδιαγραφες που θελει αυτο ειναι γνωστο,οπως ειναι γνωστο οτι κυκλοφορουσε φημη οτι πισω απο τα yamalube βρισκοταν η torco.Τωρα πηγε με την motul για διανομη στην ευρωπη? Aπλα απο περιεργια ρωταω. Επισης κυκλοφορουσε η φημη οτι παρα πολυ γνωστος λαδας που εχει ψωνισει ολη η ελλαδα απο αυτον, εφερνε μαιμου motul κ μαλιστα καποιοι που αγορασαν κατευθειαν απο τον εδω αντιπροσωπο ειπαν οτι η διαφορα ηταν μεγαλη.

Παντως αν ποτε τα ξαναβαλω θα κανω το ιδιο για να μου φυγει η ιδεα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Hayabusa K8

Δημοσιεύτηκε

ελα μωρη MOTULαρα!!!πρωτη παλι

ΥΕΑΑΑΗΗΗ :_rock-on:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Αναπηρικο (155cc) AGV, Nolan, Helmo, CMS Yamaha XSR 700 (689cc)

Δημοσιεύτηκε

Προπερσυ που η Petronas εγινε χορηγος στα ΜοτοΤζιΠι διαβασα οτι θα επεκτεινουν την συνεργασια τους και στον τομεα των Yamalube. Δεν ξερω βεβαια αν εγινε αυτο και σε ποιες περιοχες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Torco Advanced Lubricants One of our major private label accounts is Yamaha of Japan. We have been manufacturing for Yamaha since 1973 and supply many of Yamaha?s distributors with their Yamalube brand lubricants in Mexico, South America and Southeast Asia. I want to clarify that we do not make Yamalube for the US or Canadian markets. Actually in Canada, Imperial Oil Co. (ESSO) manufactures the Yamalube brand on behalf of Yamaha Canada and in the US, a company called CITGO makes Yamalube on behalf of Yamaha USA.

To οτι η γιαμαχα συνεργαζεται με εταιρειες δινοντας τις προδιαγραφες που θελει αυτο ειναι γνωστο,οπως ειναι γνωστο οτι κυκλοφορουσε φημη οτι πισω απο τα yamalube βρισκοταν η torco.Τωρα πηγε με την motul για διανομη στην ευρωπη? Aπλα απο περιεργια ρωταω. Επισης κυκλοφορουσε η φημη οτι παρα πολυ γνωστος λαδας που εχει ψωνισει ολη η ελλαδα απο αυτον, εφερνε μαιμου motul κ μαλιστα καποιοι που αγορασαν κατευθειαν απο τον εδω αντιπροσωπο ειπαν οτι η διαφορα ηταν μεγαλη.

Παντως αν ποτε τα ξαναβαλω θα κανω το ιδιο για να μου φυγει η ιδεα.

για τον λαδα , εχεις δικιο..εχει παιξει αυτη η ιστορια και καλως η κακως αφησε ανεξιτηλα τα σημαδια της οσον αφορα την αξιοπιστια των εδω διανομεων για την ποιοτητα των λαδιων ...τα οποια χαρακτηριστικαν και ως τηγανολαδα...

βεβαια η ιστορια εχει και πολλες αλλες παραπλευρες επεκτασεις , σχετικα αγνωστες , οπως οτι ΔΕΝ την πατησε μονο ο γνωστος λαδας... οπως επισης και το πως εγινε και το ξεστοκαρισμα -δεν επαιξε επιστροφη-

οσον αφορα τα γιαμαχολαδα πολλες ειναι οι εικασιες ...το μονο που ειναι 100% επιβεβαιωμενο απο γιαμαχα εξεκιουτιβ ειναι για το γιαμαλουμπ το ςς οτι ειναι το ακριβως ΙΔΙΟ λαδι με το 5100 μοτουλ ...

αλλα λεμε το ιδιο ακριβως ,ολα τα αλλα ειναι εικασιες και σκορπια λογια

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Triumph

Δημοσιεύτηκε

μηπως θα επρεπε να βαλουμε στην ψηφοφορια και ....αλλη μαρκα ....στο τελος...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

εδώ είναι το νήμα που γράφουμε όλοι τις παπαριές μας γι αυτό θα γράψω κι εγώ τις δικές μου:

σε 4κ πολύστροφα μοτόρια έχω δοκιμάσει σε 100% συνθετικά 10-50 τα elf, mobil, denicol, και belray, ψηφίζω τα mobil ως τη συνολικά καλύτερη απόδοση σε θερμοκρασία, κιβώτιο, αθόρυβη λειτουργία, διατήρηση ποιότητας λειτουργίας μέχρι την αλλαγή, αν και με το elf είχα την καλύτερη ευστροφία.

γενικά όμως θεωρώ τα ημισυνθετικά ως τη συνολικά καλύτερη λύση κυρίως γιά την πολύ καλύτερη απόδοση του κιβωτίου και δηλώνω πως το κορυφαίο λιπαντικό που έχω δοκιμάσει είναι το vsx 15-50 της shell και από κοντά το 5100 15-50 της motul.

επίσης δοκιμάζοντας διάφορα λάδια στο εητσαρσή-πειραματόζωο δεν μπορώ να μην αναφερθώ στο ακριβότερο από τα ημισυνθετικά της ipone με ιξώδες 10W-40 που πέρα από το γρήγορο ζέσταμα έχασε σε απίστευτα μικρό διάστημα την απόδοση του.. ένα κακό λάδι (σύμφωνα με το εητσαρση τουλάχιστον)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha FZ6 Fazer (600cc) Shark RSR2 Carbon Yamaha XTR (660cc)

Δημοσιεύτηκε

Yamalube ημισυνθετικό, 6χρόνια όλες οι αλλαγές σε εξουσιοδοτημένο, το πιο σκληρό τέστ ήταν 2 μέρες Σέρρες πίστα, τη Δευτέρα τσέκ δεν έκαψε στάλα...μια χαρά...για τα δικά μου δεδομένα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
mg

Δημοσιεύτηκε

Παντως και για τα ημι Τ4R η τιμη (9,5/λιτρο) ειναι παρα πολυ καλη, ιδιως αν το λαδι ειναι τοσο καλο οσο διαβαζω...Παρρηγειλα 4 λιτρα (38 ευρω) και πηρα και κατι υγρα φρενων ferodo 2.5 ευρω για να πιασω το 40αρι για τη δωρεαν αποστολη. :tooth:

Και εγώ αυτά πήρα σήμερα για το klr Μου που έχει κάνει μέχρι τώρα 55.000 χιλιόμετρα κυρίως με spectro golden με κινητήρα και κιβώτιο να δουλεύουν βελούδινα (ειδικά για Kawasaki). Τα επέλεξα γιατί πέρασα από το γνωστό στην καλλιρόης και μου τα πρότεινε (κάναν και 9,5 αντί 12,5 των spectro και ήθελα να δοκιμάσω και κάτι άλλο λόγω ότι έχει αρχίσει και καίει) αλλά με αυτά που μόλις διάβασα στο internet μέχρι που σκέφτηκα να τα γυρίσω πίσω. Στο σαιτ της amsoil έχει ένα πολυσύνθετο τεστ πολλών λιπαντικών. Τεστάρει το full synthetic T4SR το οποίο απέτυχε να περάσει το τεστ του κιβωτίου ταχυτήτων καθώς δεν ανταποκρίνεται καλά στις μηχανικές καταπονήσεις. Όταν λέμε απότυχε εννοούμε ότι πέρασε τα όρια φθοράς του κατασκευαστή της μηχανής. Τέλος πάντων επειδή μιλάμε για klr που δεν είναι και ότι πιο υψηλής απόδοσης μηχάνημα θα τα δοκιμάσω και θα δω.

Ο σύνδεσμός μου

Πάντως πάντα ήμουν υπέρ των συνθετικών λιπαντικών και των αραιότερων αλλαγών. Μετά που διάβασα πόσες ιδιότητες πρέπει να έχει το λιπαντικό, πόσοι παράγοντες επηρεάζουν την λειτουργία του και πόσες παράμετροι καθορίζουν την σύνθεση του το θεωρώ πλέον απαράβατο για την μακροζωία του κινητήρα. Με τον μηχανικό μου του klr σε κάθε σέρβις τσακωνόμασταν και τελικά μόνο ημισυνθετικά μου έβαζε γιατί έλεγε τα συνθετικά θα τα κάψει. Με αυτά που διάβασα μύθος καθώς έχει και συνθετικά 20w-50 (πυκνό viscosity) το οποίο διατηρούν και πολύ καλύτερα σε συνθήκες υψηλών μηχανικών καταπονήσεων και υψηλών θερμοκρασιών και επίσης εξατμίζεται και λιγότερο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Transalp

Δημοσιεύτηκε

η silcolene πουθενα; χρονια τη χρησιμοποιω και ειμαι υπερ ευχαριστημενος

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW r1200gs

Δημοσιεύτηκε

silikolain

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Gilera Runner sp Ducati Multistrada (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Πιστός στο Castrol...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha fjr 1300 Shark RSX

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Ειναι μια εταιρεια που ισως να μην σας γεμιζει το ματi elf. Ειναι η εταιρεια που δινει λαδια στα περισσοτερα πρωταθληματα του μηχανοκινητου αθλητισμου. Μπορει να εχουν χορηγους την shell ή οποιαδηποτε αλλη εταιρεια, αλλα στους κινητηρες τους χρησιμοποιουν λαδια elf.

Την αποψη αυτη την μεταφερω απο τον φιλο μου, τεσσερις φορες πρωταθλητη Ελλαδος στo ραλλυ αυτοκινητων, και εναν απο τους καλυτερους μηχανικους που εχω γνωρισει.Στο δικο μου το μηχανακι βαζω elf (ημισυνθετικα 10-40 το χειμωνα και 15-50 το καλοκαιρι)και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Αξιζει μια δοκιμη.Και μην ξεχνατε. Το μαρκετινκ ειναι πολυ δυνατο και πολλες φορες μας παρασύρει σε λαθος επιλογες

Τροποποιήθηκε από τον ANDREASP

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cbr1100xx (1100cc) Honda cbr1100xx (1100cc)

Δημοσιεύτηκε

εδω και πολλα χρονια , λιγο μετα το '80 , χρησιμοποιω Motul και δεν λεω να αλλαξω

ακομη και εποχες με διχρονα και στην μιξη motul εβαζα και ποτε μα ποτε δεν ειχα προβληματα !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

agip racing 10/60 full synth αλλα κατι δεν μου αρεσει στο δουλεμα του κινητηρα ισως ειναι πολυ ''χοντρα'' για το μηχανακι...τα φοραει αλλος απο εδω πως σας φαινονται ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Tiger (1050cc) Shoei XSpirit + AGV Blade MV Agusta F4 RepartoCorse (998cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Έχω χρησιμοποιήσει Aral, Agip, Castrol, Ipone και Motul στα μηχανάκια μου. Τον τελευταίο χρόνο με το GSR έχω κολλήσει στα Agip..

Ψήφισα Aral όμως, μιας και τα Agip απουσιάζουν από την ψηφοφορία.

Αν και δεν θα έπρεπε ;) Είναι από τα κορυφαία πιστεύω.

Τροποποιήθηκε από τον Schumi

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia pegaso ie Aprilia caponord (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Εδώ και ένα χρόνο πλέον χρησιμοποιώ silkolene.

Και διαμαρτύρομαι εντόνως που δεν υπάρχουν στη λίστα, απαιτώ να σβηστούν τα δυο πρώτα από τη λίστα και να γραφτεί το δικό μου, είπα και ελάλησα

:bruce_h4h::bruce_h4h:

οι πήγασοι ψηφίζουν slicolene :mB_kalo_e: :mB_kalo_e: :mB_kalo_e:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Innova Moto Guzzi V1200 sport

Δημοσιεύτηκε

IPONE τα τελευταία 7 χρόνια.Με καλύπτουν,οπότε γιατί να τα αλλάξω; :ok:

Βέβαια παίζει ρόλο και ο εκάστοτε κινητήρας σχετικά με το πόσο καλά θα δουλέψει με castrol ή ipone ή οτιδήποτε άλλο.Ψάξιμο θέλει :yes:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki DL 650 L0 Nolan N103 N-Com Kawasaki GT 1400 (1400cc)

Δημοσιεύτηκε

MOTUL και TORCO

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.