ALX™

Ποια εταιρία λιπαντικών εμπιστεύεστε συνήθως?

373 ψήφοι

1. 1. Ποια εταιρία λιπαντικών εμπιστεύεστε συνήθως?

Please sign in or register to vote in this poll.

186 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσιεύτηκε

motul 5100 στην παπια

castrol edge στο golf

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
BMW gs Shoei Hornet-DS

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Παλαιοτερα ειχα ενα "ψιλοκολλημα" με την Castrol (ισως επειδη νομιζα! , οτι αισθανομουν το Kawasaki να δουλευει πιο "ησυχα"..)

Τωρα πια, ορυκτελαιο 20-50 και οτι να'ναι!.. Τοσο απλα! :meeting:

Τροποποιήθηκε από τον black_hawk

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW R850R Shoei XR 1100 ??

Δημοσιεύτηκε

Εγώ πάντως μια ζωή με την motul είμαι και δεν έχω κάποιο πρόβλημα,σε όποια μηχανή και αν το έβαλα.Σίγουρα κάποια στιγμή θα δοκιμάσω και τα castrol.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Sym SR150 + Er6-n

Δημοσιεύτηκε

Τα BARDAHL τα ξερετε??? Ειναι καλα??? Επειδη μου τα προτεινε ενας γνωστος για την παπια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ninja Nolan N62 Αλλος ZX-10R 2011

Δημοσιεύτηκε

Την Durex γιατι δεν την εχετε....????? Και αυτη λιπαντικα βγαζει.... :_rock-on:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 1290 SD GT (1301cc) Shoei NXR Flagger KTM 1290 SD GT (1301cc)

Δημοσιεύτηκε

Castrol...

Αν και την επομενη φορά θα δοκιμάσω Torco...

Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM SMR Fox MX V3 ??? (???cc)

Δημοσιεύτηκε

Agip 10/60 φουλ συνθετικο.

Το προτεινει η Αprilia για το συγκεκριμενο, καλο μου φανηκε.

Πιθανον στο μελλον να δοκιμασω Motorex kai Motul.

Eχω διαβασει πως ειναι εξισου καλα , ισως και καλυτερα.

Πιθανη και η δοκιμη Motul 90w στις ταχυτητες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

Τα castrol μια χαρα ηταν κι οσες φορες πειραματιστηκα, τον ηπια. Αν εξακολουθουσα, παλι castrol. Σαν τη χλωρινη klinex, αυτην ξερετε, αυτην εμπιστευεστε. :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Jog R MV Agusta F4 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

για 4Τ Ιαπωνεζικο Motul και Castrol για Ευρωπαϊκο , για 2Τ Ipone για Ιαπωνεζικο και Castrol για Ευρωπαικο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha

Δημοσιεύτηκε

Η Elf λέει τπτ;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW gs Shoei Hornet-DS

Δημοσιεύτηκε

Η Elf λέει τπτ;

ΠΟΛΛΑ! :winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
ποδαράτος (0cc) Shark RSF2i Aprilia Shiver GT

Δημοσιεύτηκε

Κορυφη πραγματι.Αξιζουν μεχρι το τελευταιο cent.Τα αφηνεις μεσα 15-20000 χλμ και βγαινουν ξανθα.Μακαρι να υπηρχε κατι αντιστοιχο για μοτο. :_thumbsup:

Άσχετο, αλλά αυτό δεν είναι ένδειξη του καλού λαδιού!

Τα λάδια περιέχουν μέσα και πρόσθετα dispersants που κρατάνε τη μαυρίλα που αναπόφευκτα (κανένα λάδι δεν μπορεί να αποτρέψει 100% τον σχηματισμό της) δημιουργείται σε εναιώρημα μέσα στο λάδι, ώστε να συγκρατείται από το φίλτρο και να βγαίνει με τις αλλαγές λαδιών.

Ο κατασκευαστής θα μπορούσε πολύ εύκολα να φτιάξει ένα λάδι που να βγαίνει σχεδόν με το ίδιο χρώμα όπως μπήκε (και πιο φτηνά μάλιστα, αφού απλώς παραλείπει τα συγκεκριμένα πρόσθετα), αλλά αυτό δεν είναι καλό για τον κινητήρα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Peugeot Jet Force (125cc) Nolan N-Com Peugeot Jet-force (125cc)

Δημοσιεύτηκε

Άσχετο, αλλά αυτό δεν είναι ένδειξη του καλού λαδιού!

Τα λάδια περιέχουν μέσα και πρόσθετα dispersants που κρατάνε τη μαυρίλα που αναπόφευκτα (κανένα λάδι δεν μπορεί να αποτρέψει 100% τον σχηματισμό της) δημιουργείται σε εναιώρημα μέσα στο λάδι, ώστε να συγκρατείται από το φίλτρο και να βγαίνει με τις αλλαγές λαδιών.

Ο κατασκευαστής θα μπορούσε πολύ εύκολα να φτιάξει ένα λάδι που να βγαίνει σχεδόν με το ίδιο χρώμα όπως μπήκε (και πιο φτηνά μάλιστα, αφού απλώς παραλείπει τα συγκεκριμένα πρόσθετα), αλλά αυτό δεν είναι καλό για τον κινητήρα.

:_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
YZF R1 2004 KAWASAKI KH 500

Δημοσιεύτηκε

SILKOLENE

Και στα τρία ...........

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW boGSer 1150

Δημοσιεύτηκε

Χμμμ... απ' ότι βλέπω νικητής τα Μοtul και ακολουθούν με μικρή διαφορά τα Castrol.

Η επόμενη επιλογή τα Τοrco και μετά... το χάος.

Εγώ πάντως έχω χρησιμοποιήσει δυο τρία λάδια από την Motul και από κανένα δεν έμεινα ιδιαίτερα ικανοποιημένος.

Τα 5100 απλά απαράδεκτα. Τα 300V competition καλά ήταν αλλά πανάκριβα και το pegaso δεν ήταν για τέτοια λάδια. Ίσως να είχα λοιπόν και λανθασμένη εντύπωση μιας και δεν έπρεπε να του βάζω φουλ συνθετικά.

Τα castrol τα έχω χρησιμοποιήσει περισσότερο στο GS. Στην αρχή του είχα βάλει τα πιο απλά που έχει η εταιρία (αυτά στο άσπρο μπουκάλι.. GTX νομίζω τα λέει) Δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο. Τα aral multielastic που έβαλα αργότερα ήταν πολύ καλύτερα.

Μέχρι που έβαλα στην τελευταία αλλαγή τα Castrol ActEVO 20W-50 τα οποία πραγματικά είναι απαράδεκτα (ίσως για την μοτοσυκλέτα μου)

Ο κινητήρας ακούγεται έντονα και καίω πολύ περισσότερο λάδι απ' ότι με άλλα. Ακόμα και με το aral 10W-40 που έβαλα την τελευταία φορά πριν από αυτά, δεν έκαιγα τόσο! (που ήταν και ψιλότερο) :thumbsdown:

Οι boxer κινητήρες όπως οι περισσότεροι γνωρίζουν, "τσιμπάνε" λίγο λάδι. Εμένα η κατανάλωση κυμαινόταν στο 1 λίτρο ανά 5000χιλ (λογικό το χαρακτηρίζω εγώ αλλά και η BMW μέσα στο μάνουαλ) Με το Castrol αυτό, μου έχουν μείνει 200ml από το 6ο :lipssealed: μπουκάλι και η μοτοσυκλέτα παίρνει μέσα 3850ml μαζί με το φίλτρο λαδιού. Έχω κάνει 4500χιλ από τότε που το έβαλα και έχω κάψει 2 λίτρα!!! Το διπλάσιο απ' ότι με άλλα λάδια! Κι είπαμε... κάνει και σαν τρακτέρ ο κινητήρας από τη μέρα που τα έβαλα!

Έτσι λοιπόν ήμουν στο ψάξε τι να βάλω. Υπήρχε πάντα η επιλογή των καλών aral multielastic, αλλά ήθελα να δοκιμάσω κάτι άλλο, μπας και κάτσει καλύτερα στο μοτέρ μου. Στα bmwδοφόρουμ έβλεπα πάρα πολύ καλά λόγια για τα Torco T4 20W-50. Απλά ορυκτέλαια, Αμερικάνικα και πάμφθηνα. Μόλις 6€ το λίτρο.

Βέβαια έπεσα σε δύσκολη εποχή, καθώς δεν τα είχε ο εισαγωγέας (Λαμπριανίδης) κι έτσι είπα να βάλω κάτι άλλο αφού όπως μου είπε θα ερχόντουσαν σε κάνα δίμηνο όταν ρώτησα στο μαγαζί τέλη Αυγούστου.

Είχα καταλήξει λοιπόν στα Denicol που επίσης άκουσα καλά λόγια από συμφορουμίτης σε bmwδοφόρουμ. 8€ το λίτρο όμως. Κι αυτά απλά ορυκτέλαια (Βέλγικα)

Χτες το πρωί είχα σκοπό να πάω να τα αγοράσω. 5 λίτρα για να έχω και για συμπλήρωμα αν χρειαζόταν. Κόστος 40€

Όμως το προηγούμενο βράδυ που σερφάριζα, μπήκα στο trade-wind.gr (σελίδα του Λαμπριανίδη) κι είδα ότι είχε διαθέσιμα 12 λίτρα Torco T4!!! :_w00t:

Δεν έχασα χρόνο κι αφού έλεγε δωρεάν αποστολή στο σπίτι, παράγγειλα μέσω νετ 5 μπουκάλια του λίτρου. (μετά είδα ότι έπρεπε να κάνω αγορές πάνω από 40€ για να τα φέρουν, οπότε, πήρα άλλα δύο μπουκάλια. Χαμένα δεν θα πάνε... θα κάνουμε κι άλλες αλλαγές)

Έτσι χτες πρωί πρωί ήρθε η κούτα στο σπίτι με τα 7 μπουκάλια (κόστος 42€) και μέσα στην επόμενη εβδομάδα θα τα βάλω να διαπιστώσω αν ισχύουν τα τόσο καλά λόγια που έχω ακούσει γι' αυτά. Ιδιαίτερα στο θέμα ότι δεν καίγονται σαν τα άλλα.

Είδωμεν λοιπόν...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT-01 Yamaha MT-0S

Δημοσιεύτηκε

IPONE και ξερό ψωμί

road twin συγκεκριμένα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati 750SS Shoei XR 1000 Ducati 1098 S (1098cc)

Δημοσιεύτηκε

Εγω χρησιμοποιω Motul. Κανενα παραπονω μεχρι τωρα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Piaggio Nrg Power DD Shoei XR 1000 Ducati Desmosedici RR (990cc)

Δημοσιεύτηκε

Στο scooterακι μου βαζω παντα motul 710 αλλα ρε παιδια 18 € το λιτρο αν ειναι δυνατον.Επισης μια φορα εβαλα ipone αλλα δεν εμεινα τοσο ευχαριστημενος.Θελω ομως να δοκιμασω το TTS της Castrol

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW gs Shoei Hornet-DS

Δημοσιεύτηκε

...Εμένα η κατανάλωση κυμαινόταν στο 1 λίτρο ανά 5000χιλ

Eμενα, ακριβως το μισο! (100 gr/1000 km) :0

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Boulevard Ural SAHARA (500cc)

Δημοσιεύτηκε

TORCO! αλλο να το λεω και αλλο να το "νιωθω"

Πριν τα TORCO στο φαναρι, εψαχνα τη νεκρά μεταξυ πρωτης & δευτερας , λες και το πελμα μου ειχε επιληψια....

Τωρα επιτελους το Capo "παιζει" σαν κανονικο μηχανακι

τα ιδια εχω ακουσει και απο κατοχους Yamaha που οταν μπαινει η 1η , ειναι σα να τη βαζεις με βαριοπουλα

:_thumbsup: :_thumbsup: :_thumbsup: :_thumbsup: :_thumbsup:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Αναπηρικο (155cc) AGV, Nolan, Helmo, CMS Yamaha XSR 700 (689cc)

Δημοσιεύτηκε

Εγω εχω καταληξει στα Bel Ray, κυριως στο Thumber που ειναι εκπληκτικο λαδι...Κατα καιρους ευχαριστημενος εχω μεινει κι απο Yamalube και Ipone...

Πλεον σταματησα να βαζω Ipone στο παπι το γυρισα στα ημι Yamalube, εφοσον υπαρχει ελλειψη στα Thumper στην αγορα. Για τον ιδιο λογο ψαχτηκα αρκετα για το τι θα βαλω στο S10 εφοσον δεν μπορω να βρω thumper και το Yamalube ειναι πανακριβο...Ψαχνοντας λοιπον αρκετα αποφασισα να δοκιμασω τα Torco TORCO_T4R_20W50__48f73425152b1.jpg και παρρηγειλα 4 λιτρα σημερα απο το Trade Wind! Ελπιζω να μου βγει σε καλο! (Παντως μονο καλα διαβασα αυτο μου εκανε εντυπωση)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW boGSer 1150

Δημοσιεύτηκε

Kι εγώ τόρκο έβαλα στη τελευταία αλλαγή κι έμεινα υπέρ ευχαριστημένος. Τόσο που παράγγειλα άλλα 6 λίτρα (6€ το ένα λίτρο) για τις επόμενες αλλαγές (με 40€ παραγγελία στα στέλνει σπίτι δωρεάν)

Ότι καλύτερο λάδι έχω βάλει στο BMW. Βέβαια εγώ βάζω τα απλά ορυκτέλαια 20W-50. (Tα Τ4 δηλαδή)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Αναπηρικο (155cc) AGV, Nolan, Helmo, CMS Yamaha XSR 700 (689cc)

Δημοσιεύτηκε

Kι εγώ τόρκο έβαλα στη τελευταία αλλαγή κι έμεινα υπέρ ευχαριστημένος. Τόσο που παράγγειλα άλλα 6 λίτρα (6€ το ένα λίτρο) για τις επόμενες αλλαγές (με 40€ παραγγελία στα στέλνει σπίτι δωρεάν)

Ότι καλύτερο λάδι έχω βάλει στο BMW. Βέβαια εγώ βάζω τα απλά ορυκτέλαια 20W-50. (Tα Τ4 δηλαδή)

Παντως και για τα ημι Τ4R η τιμη (9,5/λιτρο) ειναι παρα πολυ καλη, ιδιως αν το λαδι ειναι τοσο καλο οσο διαβαζω...Παρρηγειλα 4 λιτρα (38 ευρω) και πηρα και κατι υγρα φρενων ferodo 2.5 ευρω για να πιασω το 40αρι για τη δωρεαν αποστολη. :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Cagiva SuperCity (125cc) Shark S500 Air Suzuki GSX-R (600 K5cc)

Δημοσιεύτηκε

Πλεον σταματησα να βαζω Ipone στο παπι το γυρισα στα ημι Yamalube, εφοσον υπαρχει ελλειψη στα Thumper στην αγορα. Για τον ιδιο λογο ψαχτηκα αρκετα για το τι θα βαλω στο S10 εφοσον δεν μπορω να βρω thumper και το Yamalube ειναι πανακριβο...Ψαχνοντας λοιπον αρκετα αποφασισα να δοκιμασω τα Torco και παρρηγειλα 4 λιτρα σημερα απο το Trade Wind! Ελπιζω να μου βγει σε καλο! (Παντως μονο καλα διαβασα αυτο μου εκανε εντυπωση)

Ασε απ τη bel-ray φαγαμε πατατα. Περαν του οτι εχει ελλειψη, ακουστηκε οτι εχει κανα εξαμηνο που κανει κατι περιεργες 'περικοπες' στο κοστος παραγωγης οποτε και εγω το γυρισα στο ημι της Agip. Δεν ειν κακο μεχρι στιγμης

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW boGSer 1150

Δημοσιεύτηκε

Παντως και για τα ημι Τ4R η τιμη (9,5/λιτρο) ειναι παρα πολυ καλη, ιδιως αν το λαδι ειναι τοσο καλο οσο διαβαζω...Παρρηγειλα 4 λιτρα (38 ευρω) και πηρα και κατι υγρα φρενων ferodo 2.5 ευρω για να πιασω το 40αρι για τη δωρεαν αποστολη. :tooth:

Το ίδιο έκανα κι εγώ. 6λίτρα Χ 6€ = 36€ + τα υγρά φρένων μιας που θα αλλάξω δισκόπλακες και τακάκια όπου να'ναι. :tooth:

Πραγματικά είναι τσάμπα τα Torco!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα