HLIAS

Μετάδοση Αλυσιδες..... o-ring και x-ring

104 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

.....να βάλω και μια ακόμη πινελιά, σχετικά...

http://i737.photobuc...ke/P6070006.jpg

http://i737.photobuc...ke/P6070001.jpg

http://i737.photobuc...ke/P6070005.jpg

Optimol KL series.

ένα απο τα καλύτερα λιπαντικά καδένας, απο μια εταιρεία που ειδικεύεται σε βιομηχανικά λιπαντικά.

τα είχα απο το 2000, μια κούτα, αλλά πλέον έβαλα μπρός το τελευταίο. sopase.gif

Βασικά είναι και υψηλών θερμοκρασιών (250 βαθ. Κελσίου), αλλά όλες οι υπόλοιπες ιδιότητες του το καθιστούν εξαιρετικό,

δίνει απάντηση σε όλα σχεδόν τα προβλήματα που δημιουργούν τα άλλα λιπαντικά.

Τα είχα πάρει τότε, μιας και ήμουν στην εταιρεία, δοκιμαστικά, και βέβαια δούλεψαν και δουλεύουν άψογα.

Γερμανοί........ δεν αφήνουν τίποτε στην τύχη ! spiteful.gif

μειονεκτήματα του η μη πώληση σε λιανική, και η ακριβή του τιμή.

πάντως η αντιπροσωπεία είναι Θεσσ/νίκη...._rock-on.gif

Τροποποιήθηκε από τον innova 04

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Ducati 1198 R Corse Shoei X-Eleven Ducati d16 (998cc)

Δημοσιεύτηκε

Για μηχανές που έχουν ρόλο παπιού το scotoiler ή κάποιο άλλο παρόμοιο σύστημα, είναι κατά την άποψή μου μακράν η καλύτερη λύση.

Για περιπτώσεις όπου η χρήση είναι σπάνια πχ μηχανή μόνο για πίστα, το γρασσάρισμα είναι καλύτερη λύση μιας και παραμένει στη θέση του και μετά την χρήση του δικύκλου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cbf 1000 Arai Condor

Δημοσιεύτηκε

+1 ποντάκι κι από μ'ενα Ηλία! :_thumbsup:

Η αλυσίδα είναι στα τελευταία της όταν:

1) Κάνουν γωνίες μεταξύ τους κάποιοι κρίκοι (σημαίνει ότι πια δεν ρολάρουν μεταξύ τους)

2) Όταν κάνει υπερβολικό θόρυβο ακόμα και όταν την έχεις λιπάνει.

3) Όταν την έχεις τεντώσει τελείως και δεν πάει άλλο.

4) και σημαντικότερο, όταν μία κρεμάει, μία τεντώνει όπως γυρίζει ο τροχός. Αυτό μπορείς να το δεις εύκολα αν έχεις διπλό σταντ. Την βάζεις στο διπλό και παρατηρείς την αλυσίδα στο κάτω της μέρος (κάτω από το ψαλίδι δηλαδή) αν γυρνώντας σιγά σιγά τον τροχό, την μία κάνει κοιλιά, και την άλλη αν μαζεύεται η κοιλιά. Μια καλή αλυσίδα έχει πάντα την ίδια κοιλιά σε όλο το μήκος της καθώς γυρίζουμε τον τροχό.

Μια παρατηρηση απορια με καινουργι αλυσιδογραναζα σε παπι και σε cbf1000 με 15000χλμ και σε αλλες μοτο γυρνωντας τον τροχο η αλυσιδα μια κρεμαει μια σφιγγεισε οσες φασεις και αν τις ελενξαμε στο δυπλο σταντ με κρεμασμενο τον τροχο, με τον αναβατη επανω τσουλοντας και παρακολουθωντας μια πληρη περιστροφη, με. με, με, το αποτελεσμα το ιδιο ΓΙΤΙ; εγινε η σπαζοκεφαλια τις παρεας. Μεχρι οτι το εχουν κανει επιτιδες γτα τις ροπες???Καμια λογικη εξηγηση υπαρχει;

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ.

Ο καθαρισμός πρέπει να γίνεται συχνά. (προσωπικά, λίπαινα κάθε 500χιλ και καθάριζα κάθε 1000χιλ)

Ο καθαρισμός είναι το ίδιος σημαντικός με την λίπανση.

Μην ξεχνάμε επίσης, ότι το λιπαντικό δεν το βάζουμε μόνο για την αλυσίδα, αλλά και για τα γρανάζια. Άρα... δε πα να ΄χουμε X-ring αλυσίδες, την λίπανση την κάνουμε κάθε 500χιλ για να λιπαίνονται και τα γρανάζια. Αν φαγωθεί το γρανάζι, θα καταστρέψει και την αλυσίδα. Δοκιμάστε να αλλάξετε μόνο αλυσίδα και θα δείτε σε πόσο μικρό χρονικό διάστημα θα καταστραφεί από τα παλιά φαγωμένα γρανάζια που δεν τα αλλάξατε.

Λίπανση κάθε 500χιλ στάνταρ παίδες! Εγώ θα σας τα λέω όλα? :P ... (κι έχω φύγει από τα αλυσογράναζα εδώ και 7 χρόνια :D )

Μια παρατηρηση απορια με καινουργι αλυσιδογραναζα σε παπι και σε cbf1000 με 15000χλμ και σε αλλες μοτο γυρνωντας τον τροχο η αλυσιδα μια κρεμαει μια σφιγγεισε οσες φασεις και αν τις ελενξαμε στο δυπλο σταντ με κρεμασμενο τον τροχο, με τον αναβατη επανω τσουλοντας και παρακολουθωντας μια πληρη περιστροφη, με. με, με, το αποτελεσμα το ιδιο ΓΙΤΙ; εγινε η σπαζοκεφαλια τις παρεας. Μεχρι οτι το εχουν κανει επιτιδες γτα τις ροπες???Καμια λογικη εξηγηση υπαρχει;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

Αψογος Λιακο, πώς δεν το ειχα δει τοσο καιρο??? :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
EXC-Address Beta Enduro RR (350cc)

Δημοσιεύτηκε

να σου πω την αληθεια δεν γνωριζω να σου απαντησω η εξηγηση που δινω εγω ειναι οτι μαλλον αυτο γινεται λογο μη καλης ευθυγραμμησης των γραναζιων μεταξυ τους..

επησεις αμα ειναι μην την αφηνεις ετσι αλλα να την χαλαρωσεις λιγο γιατι ετσι επιβαρινεις εκτος απο την αλυσιδα/γραναζια ακομα και τον κινητηρα και ειναι κριμα_thumbsup.gif

Αψογος Λιακο, πώς δεν το ειχα δει τοσο καιρο??? _thumbsup.gif

_hi.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati Multistrada S (1200cc) HJC RPHA 10 Plus Vespa PX 200 (200cc)

Δημοσιεύτηκε

Χτες περασα την DID 525VX X-Ring αλυσιδα μου σε νεα JT γραναζακια. Το μηχανακι εστρωσε συμπεριφορα πλεον (με την ξεχαρβαλωμενη παλια αλυσιδα εκανε σαν τρενο :tooth: ) και κανει νεο θορυβο πιο γλυκο.

Αντε να δουμε ποσο θα κρατησει...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW boGSer 1150

Δημοσιεύτηκε

Aπλά δεν παίζει να είναι φυσιολογικό αυτό. Κάτι φταίει. Το να κάνει την μία κοιλιά και την άλλη να τεντώνει η αλυσίδα μόνο κακό κάνει...και στον κινητήρα και στο σύστημα μετάδοσης.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Χτες περασα την DID 525VX X-Ring αλυσιδα μου σε νεα JT γραναζακια. Το μηχανακι εστρωσε συμπεριφορα πλεον (με την ξεχαρβαλωμενη παλια αλυσιδα εκανε σαν τρενο :tooth: ) και κανει νεο θορυβο πιο γλυκο.

Αντε να δουμε ποσο θα κρατησει...

Αντε καλοριζικη ρε συ! Ειναι πολυ καλη αλυσιδα, εχει εγγυηση καλης λειτουργιας 30,000κμ, δηλαδη χωρις θορυβους και υπερβολικο χαλαρωμα... Μπορεις να την κρατησεις και παραπανω. Πηγε κανα 200Αρι με την τοποθετηση ε?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Aπλά δεν παίζει να είναι φυσιολογικό αυτό. Κάτι φταίει. Το να κάνει την μία κοιλιά και την άλλη να τεντώνει η αλυσίδα μόνο κακό κάνει...και στον κινητήρα και στο σύστημα μετάδοσης.

για βγάλε εντελώς την αλυσίδα και γύρνα τον τροχό ! αν είναι οκ τα ρουλεμάν, τότε κατι άλλο φταίει...._unsure.gif

είναι ίσια τοποθετημένα γρανάζια-αλυσίδα ?

μήπως η ασφάλεια της αλυσίδας δεν έχει κλείσει ??

οι βίδες στο μπροστινό γρανάζι ΕΙΝΑΙ σφιγμένες ?

οι ρεγουλατόροι......παίρνουν τα μπόσικα ή έχει ''σκαλώσει'' κάποιος ?

1 κάρο αιτίες μπορεί να φταίνε...

όπως και να'χει, ΔΕΝ είναι καλό αυτό που κάνει η καδένα, μην το κυκλοφορείς εως ότου βρείς λύση...cheers.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

να σου πω την αληθεια δεν γνωριζω να σου απαντησω η εξηγηση που δινω εγω ειναι οτι μαλλον αυτο γινεται λογο μη καλης ευθυγραμμησης των γραναζιων μεταξυ τους..

επησεις αμα ειναι μην την αφηνεις ετσι αλλα να την χαλαρωσεις λιγο γιατι ετσι επιβαρινεις εκτος απο την αλυσιδα/γραναζια ακομα και τον κινητηρα και ειναι κριμα_thumbsup.gif

_hi.gif

Aς τεσταρουν οσοι φιλοι διαβασαν σχετικα στη δικη τους μοτο εαν η αλυσιδα τους παρουσιαζει αυτο το χαλαρωμα και τεντωμα που λογικα δεν θα πρεπει να υπαρχει. Παω να το τεσταρω και στο BMW 800GS του ανηψιου μου που εχει 5000χλμ και τα ξαναλεμε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Για κοιτα και στη δικια σου. Σιγουρα φυσιολογικο δεν ειναι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cbr 600 RR '04 Arai RX-7 Corsair KTM SMT 990

Ένας πόντος και ένα μπράβο και από εμένα στον Λιάκο.

Να πω επίσης ότι προσωπικά έχω σταματήσει να αγοράζω εδώ και αρκετό καιρό, λιπαντικά του εμπορίου.

Αυτό που χρησιμοποιώ για την λίπανση της αλυσίδας της μηχανής και του παπιού είναι πλέον 90άρι λάδι (βαλβολίνη), την οποία και συστήνει η ίδια η Honda στα εγχειρίδια της.

Είναι τραγικά μεγάλη η διαφορά του κόστους του λιπαντικού και τελικά εκτός του ότι δεν μου έχει δημιουργήσει απολύτως κανένα πρόβλημα, αφετέρου δεν λερώνει την μηχανή και την ζάντα στον βαθμό που το κάνουν τα ειδικά λιπαντικά και δεύτερων μπορώ να καθαρίζω την αλυσίδα από τις βρομιές με μεγαλύτερη ευκολία.

Τροποποιήθηκε από τον nxcbr

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW HP2 Sport (AX-1cc)

Δημοσιεύτηκε

στο θεμα τωρα

μπορεις καλιστα να μην λιπανεις μια αλυσιδα ποτε αλλα θα την χασεις στον μισο χρονο απο οταν την συντηρουσες

Πραγματικα ομως αυτο δεν πρεπει να γινεται, το θεμα δεν ειναι οτι θα την χασεις στον μισο χρονο, το θεμα ειναι οτι μια αλυσιδα αν μεινει παρατημενη ειναι φονικο οπλο,

ναι καλα διαβασατε, φονικο οπλο, πιανει τρελλες θερμοκρασιες οταν δουλευει και ο κυνδυνος του να σπασει (οπως εχει συμβει αρκετες φορες σε διαφορους) εν κινηση

ειναι μεγαλος, πολυ μεγαλος, και για τον αναβατη αλλα και για οποιον βρισκεται τριγυρω, ειδικα στην εθνικη εαν συμβει, τοτε τα πραγματα ειναι πολυ ασχημα.... :scared:

ουτε να το σκεφτομαι δεν θελω, ουτε και να μου τυχει μπροστα μου καποιος που να εχει ενα μηχανακι παρατημενο, να παθει αυτο το πραγμα και εγω να ειμαι στην ακτινα του......

Υ.Γ. Πολυ καλο θεμα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

για βγάλε εντελώς την αλυσίδα και γύρνα τον τροχό ! αν είναι οκ τα ρουλεμάν, τότε κατι άλλο φταίει...._unsure.gif

είναι ίσια τοποθετημένα γρανάζια-αλυσίδα ?

μήπως η ασφάλεια της αλυσίδας δεν έχει κλείσει ??

οι βίδες στο μπροστινό γρανάζι ΕΙΝΑΙ σφιγμένες ?

οι ρεγουλατόροι......παίρνουν τα μπόσικα ή έχει ''σκαλώσει'' κάποιος ?

1 κάρο αιτίες μπορεί να φταίνε...

όπως και να'χει, ΔΕΝ είναι καλό αυτό που κάνει η καδένα, μην το κυκλοφορείς εως ότου βρείς λύση...cheers.gif

επιδει η παρατηρηση αυτη (το χαλαρωμα και τεντωμα της αλυσιδας)εγινε στο innova ενος φυλου και μετα στο δικο cbf 1000 για κυτα σε παρακαλω και στο δικο σου ευχαριστω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μια παρατηρηση απορια με καινουργι αλυσιδογραναζα σε παπι και σε cbf1000 με 15000χλμ και σε αλλες μοτο γυρνωντας τον τροχο η αλυσιδα μια κρεμαει μια σφιγγεισε οσες φασεις και αν τις ελενξαμε

επιδει η παρατηρηση αυτη (το χαλαρωμα και τεντωμα της αλυσιδας)εγινε στο innova ενος φυλου και μετα στο δικο cbf 1000 για κυτα σε παρακαλω και στο δικο σου ευχαριστω

Τροποποιήθηκε από τον innova 04

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda super four

Δημοσιεύτηκε

παιδια και γω στο σιμπακι μου οταν ειχα αλλαξει αλυσιδα περσι τετοιο καιρο ειχα παρατηρησει οτι ανεβοκατεβαινε λιγακι... μαλλον οταν λετε σκαμπανεβασμα εννοειτε χοντρο πανω-κατω....

επισης να ρωτησω κατι εγω νομιζα οτι το λαδωμα της αλυσιδας (καθε 500 χλμ ) γινεται κυριως για τα γραναζια και γι αυτο πιο πολυ στοχευω πανω στους πυρους της αλυσιδας και λιγοτερο στα ο-ρινγκ γιατι τα ο-ρινγκ γι αυτο τα λεμε αυτολιπαινομενα γιατι δεν χρειαζονται λιπανση :tooth: λαθος τα κανω;;;

αυτο που δεν εκανα αλλα τωρα που το διαβασα μου φαινεται λογικο ειναι ο συχνος καθαρισμος της αλυσιδας ειδικά μετά από βροχές κτλ. εγω νομιζα οτι ο καθαρισμος είναι απαραίτητος μια δυο φορές το εξάμηνο. ισως βεβαια να το πιστευα αυτό και γιατί βαριέμαι και να την καθαρίζω και να την λιπαίνω... :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

συντροφε ινοβα προσεξε με την μοτο στο σταντ γυρνωντας τον τροχο και παρατηρωντας στο ιδιο παντα σημειο η αλυσιδα κρεμαει και τεντωνει το ιδιο και κατεβαζονας την απο το σταντ και τσουλοντας στο ισιωμα με ενα ατομο επανω. Στο cbf που το τεσταρισα εχει 15000χλμ και το innova 4000 στο δε ινοβα αγορασε ο φιλος που το εχει καινουργια αλυσιδογραναζα πιστευοντας πως φταινε τα παλια αλλα και παλιτα ιδια δεν εχει ομαλη περιστροφη και σε προκαλω να το τεσταρεις και στη δικια σου και τα ξαναλεμε. Αν προτεινα σε συντροφο να κανει τεστ αλυσιδας σε ...αξονοφορο; δεν το παρατηρησα καθολου.Περιμενω τα νεα σου απο το τεστ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

να....αποτολμήσω μία διευκρινιστικη ερώτηση-συμπλήρωμα ? άνευ παρεξηγήσεως...

και βλέποντας ότι....συστήνεις σε αξονοφόρο κάτοχο BMW (ALX) να ελέγξει...αλυσίδα.

εχεις αλλάξει αλυσίδα 'αλλη φορά ή...είναι η πρώτη ?

παιρνω θαρρος να ρωτησω, βλέποντας ότι είσαι αρκετό καιρό στο φόρουμ, και το διαδίκτυο ίσως ...μας μπερδεύει στην εύρεση της λύσης.

δεν μπορεί σε 2 διαφορετικές μοτό, να υφίσταται το ίδιο πρόβλημα...κάτι δεν πάει καλά !

αν όχι, τότε, οι αλυσίδες πάντα πρέπει να έχουν ένα τζόγο.

μόλις κουνήσεις λίγο τη μοτό εμπρός, είναι φυσιολογικό να τεντώνει απο πάνω, και να κρεμάει λίγο απο κάτω.

είτε καινούργια, είτε παλιά.

αφύσικο είναι να ξεκινάς και να...έχει τεντώσει απο κάτω ! scooter.gif

για πές. cheers.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

οκ ! _hi.gif

ομοίως....γηράσκω αεί διδασκόμενος ! yes.gif

ον τόπικ, 4Κ για αλυσιδα στο παπί είναι.....τραβηγμένο.

παρόλα αυτά, το πρόβλημα το εμφανίζει, ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW boGSer 1150

Δημοσιεύτηκε

Για κοιτα και στη δικια σου. Σιγουρα φυσιολογικο δεν ειναι

Το κοίταξα και εμένα είναι μια χαρά! Ολόισια!!! :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

οκ ! _hi.gif

ομοίως....γηράσκω αεί διδασκόμενος ! yes.gif

ον τόπικ, 4Κ για αλυσιδα στο παπί είναι.....τραβηγμένο.

παρόλα αυτά, το πρόβλημα το εμφανίζει, ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ?

το δικο σου το κοιταξες; κυτα το σε παρακαλω και πες μου αν θες.Ναι στο ιδιο σημειο σε διαφορετικες φασεις του κυκλου λες και ειναι οβαλ. Εγω εχω πιστευω οτι ετσι ειναι αλλα δεν μπορω να καταλαβω ΓΙΑΤΙ;;;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
EXC-Address Beta Enduro RR (350cc)

Δημοσιεύτηκε

κοιτα τα παιδια εχουν δικιο που λενε οτι δεν ειναι πολυ καλο

απο την αλλη ομως ειναι και λιγο φυσιολογικο (σε μικρο βαθμο το ολο τεντωμα )

για αυτο και τα manual λενε οτι για να τεντωσεις την αλυσιδα πρεπει πρωτα να βρεις το σημειο που ειναι πιο πολυ τετνωμενη και οχι απο το χαλαρο_thumbsup.gif

αμα ειναι πολυ τεντωμενη ομως φιλε μου (μιλαω για τερμα τεντωμα) τοτε πρεπει να την χαλαρωσεις λιγο_thumbsup.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW HP2 Sport (AX-1cc)

Δημοσιεύτηκε

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Σορρυ παιδες για το spam post αλλα δεν αντεξα....ελιωσα οταν το ειδα....χαχαχαχαχαχααχαχχααχαχαχ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Να εισαι καλα φιλε μου μ εκανες και γελασα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Wee-Strom Arai RX-7 GP F22A-Raptor

Δημοσιεύτηκε

ωραιο αρθρο. απλα βλεπουμε ποσο καταναλωτες ειμαστε. μπραβο τρλε μου! οτι εχει να κανει με την τσέπη μας ... καλό ειναι. γιαυτο και μεις πρπει να μαθαινουμε νεα πραγματα. νασαι καλα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα