Drakos

Ποιο πρόγραμμα πλοήγησης χρησιμοποιούμε?

59 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda CBF 600s

Δημοσιεύτηκε

Εγώ χρησιμοποιώ το Sygic και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Διαβάζονται το νήμα, έβαλα και το Here, το οποίο όμως έχει κάποια μεγάλα μειονεκτήματα απέναντι στο Sygic τουλάχιστον.

Πρέπει να επιλέγεις πρώτα διαδρομή και μετά να την βλέπεις, ενώ στο Sygic βλέπει όλες τις διαθέσιμες και επιλέγεις απευθείας ποιά θες.

Δεν προτείνει καλά δρομολόγια. Σε διαδρομή που κάνω καθημερινά, κάνει ένα σκασμό αχρείαστους κύκλους.

Και δεν σε αφήνει να επιλέξεις συγκεκριμένο σημείο για να ορίσεις το σπίτι σου.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda africa twin Honda VFR V-Tec (800cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλησπερα, παλαιότερα λόγω δουλειάς στας ευρώπας δούλευα Destinator 6,7 και το iGo. Κάποια στιγμη έπεσε στα χερια μου ένα Rye europe, φθηνό κινέζικο αλλα πάρα πολύ γρήγορο και αξιόπιστο σαν μηχανάκι, στα + εκτός απο το δικο τους προγραμμα μπορούσες να φορτώσεις όποιο άλλο ήθελες.

Τελευταία δουλεύω το offline maps σε android κινητό. Είμαι ευχαριστημένος, είναι δωρεάν, είναι ενημερωμένο και με ένα απλό download έχω όλα αυτά που θέλω!

υ.γ Μεγάλη μου καψούρα ήταν το autoroute 2002 σε λαπτοπ με εξωτερικό δέκτη GPS ήταν σχεδόν άριστο και με βάση το τι υπήρχε εκείνα τα χρόνια. Το μεγάλο μείον δεν χωράει στο Africa το mini laptop που το έχω περασμένο :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha FZ6 Fazer Yamaha NewMate (1984) (50cc)

Δημοσιεύτηκε

Εγώ χρησιμοποιώ το Sygic και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Διαβάζονται το νήμα, έβαλα και το Here, το οποίο όμως έχει κάποια μεγάλα μειονεκτήματα απέναντι στο Sygic τουλάχιστον.

Πρέπει να επιλέγεις πρώτα διαδρομή και μετά να την βλέπεις, ενώ στο Sygic βλέπει όλες τις διαθέσιμες και επιλέγεις απευθείας ποιά θες.

Δεν προτείνει καλά δρομολόγια. Σε διαδρομή που κάνω καθημερινά, κάνει ένα σκασμό αχρείαστους κύκλους.

Και δεν σε αφήνει να επιλέξεις συγκεκριμένο σημείο για να ορίσεις το σπίτι σου.

Είμαι ακριβώς στην ίδια κατάσταση :_thumbsup: έχω από το 2011 Sygic και πριν ~1 χρόνο δοκίμασα το Here, το οποίο έμεινε στο κινητό και περιστασιακά το χρησιμοποιώ αλλά το Sygic εξακολουθεί να είναι ανώτερο.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBF 600s

Δημοσιεύτηκε

Φαντάζομαι φίλε μου, κι εσύ θα έφαγες την φρίκη όταν αλλάξανε εντελώς το interface του. Το παλιό ήταν πολύ πιο εύχρηστο, τουλάχιστον για μένα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda GLX (97cc) Kawasaki Z750 ABS (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Για το Sygic που μπορουμε να βρουμε χαρτες; Εγω το εχω απο τοτε που ηταν δωρεαν (τωρα μου ειπαν οτι πρεπει να πλερω για να εχεις ολοκληρο το πακετο)

Πηγαινα ταξιδακι (πολλοι οι προορισμοι...) και στα εργα στην Λαμια μου εβγαζε λαθος διαδρομη (την βρηκα βεβαια την ακρη δεν ειναι δυσκολο αλλα σε μια πολη που δεν ξερεις τι κανεις;;;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha fazer s2 Suzuki /GSX-S/BusaGen2

Δημοσιεύτηκε

Δωρεαν προγραμματακι το οποιο δεν το ηξερα κ σε δοκιμη που εκανα σημερα μεχρι την Καλλιθεα εμεινα ικανοποιημενος απο την πλοηγηση.Δυστυχως δεν ειχα φωνητικες οδηγιες, κατι που φανταζομαι θα εχει η εμπορικη εκδοση.

capture10.jpg

DSC03524.jpg

DSC03525.jpg

DSC03526.jpg

DSC03528.jpg

DSC03529.jpg

DSC03530.jpg

DSC03534.jpg

DSC03536.jpg

DSC03537.jpg

DSC03541.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBF1000FA (1000cc) SHOEI GT-AIR Δίας edition Αλλος Natane MONO 1 (>0cc)

Δημοσιεύτηκε

Δωρεαν προγραμματακι το οποιο δεν το ηξερα κ σε δοκιμη που εκανα σημερα μεχρι την Καλλιθεα εμεινα ικανοποιημενος απο την πλοηγηση.Δυστυχως δεν ειχα φωνητικες οδηγιες, κατι που φανταζομαι θα εχει η εμπορικη εκδοση.

capture10.jpg

Πολύ καλό, και εγώ αυτό χρησιμοποιώ. Φωνητικές οδηγίες βεβαίως και έχει στην έκδοση για Android,  τουλάχιστον στα Αγγλικά.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Pegaso Trail Pegasos ADV

Δημοσιεύτηκε

Αυτο το τόπικ με έσωσε πραγματικά! το είχα διαβάσει πρίν φύγω ταξίδι. έχω ενα κινητό motorola moto g το οποίο δεν εχει επεκτάσιμη μνήμη. Χρησιμοπούσα μονο το Europe Navigon μέχρι τώρα. είχα βάλει και της Michelin και το Sygic αλλά τα εβγαλα χωρίς να τα δοκιμάσω καν γιατι δεν ειχα χώρο στην μνήμη. 

Έλα ομως που με το που φτάνω βελιγράδι το Navigon δεν μου έστελνε τις φωνητικές οδηγίες στην ενδοεπικοινωνία και έφτασα στο χόστελ με τα χίλια ζόρια αφού έπρεπε να σταματάω συνέχεια για να βλέπω που να στρίψω μετα και όλα αυτά 3 το μεσημέρι ντάλα ήλιο μεσα στην πόλη!

Φτάνω στο χόστελ κάνω εγκατάσταση το Here Maps και το υπόλοιπο ταξίδι κύλισε σαν νεράκι όλα όμορφα και ωραία! Navigon παίρνει τον πουλο αφού τρώει χαλαρά 1Gb+ χωρο! έχει μερικες παραξενιές το Here αλλα για κάποιο λόγο ταιριάξαμε απο την πρωτη στιγμή! όντως σου λεει πχ σε 300μ στρίψτε και είσαι ήδη 100 μέτρα πρίν να στρίψεις αλλά όταν φτάσει να σου πεί τώρα στρίψτε ειναι στο σωστό σημείο! κατι που το google maps σε μενα τουλάχιστον δεν κάνει.

επίσης ειδικά μεσα στα χωρια ενω υπάρχει κεντρικός δρόμος και βλέπεις και τις ταμπέλες για το επόμενο χωριό σε κάνει κάτι κόλπα μεσα απο τα στενάκια και σε ξαναβγάζει στον κεντρικό λίγο παρακάτω! το πήρα χαμπάρι αλλά πήγαινα επίτηδες για να δώ και κανα στενάκι πλάκα είχε!

κάτι άλλο που με παρεξένευσε ειναι οτι ψάχνεις π.χ μια πόλη σου λέει 50κμ και 30' για να φτάσεις και μόλις πατήσεις το βελάκι για να μπεις στην διαδρομή ξαφνικά γίνεται 70κμ και 45' για να φτάσεις!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τον τελευταίο καιρό χρησιμοποιώ το pale moon, κλώνο του mozilla αλλά πιο ελαφρύ και με επιπλέον δυνατότητες.:_thumbsup:

Πολύ χρήσιμα είναι τα 2 άρθρα, σχετικά με "τον πιο ελαφρύ browser για windows" και "διαλέγοντας εναλλακτικό browser".:winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα